Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

... Εσεις που το έχετε παρατηρείται ότι όντως η αναγνώριση γραφής είναι εξαιρετική ή πρέπει να γράφεις αργά και ολοστρόγγυλα???? :worry:

 

 

Η αναγνωριση γραφης δουλευει πραγματικα πολυ καλα στα αγγλικα. Στα ελληνικα δεν ειναι τοσο επιτυχημενη. Εκτος κιαν τα αγγλικα μου γραμματα ειναι πιο ευαναγνωστα απο τα ελληνικα...

Βεβαια, στα αγγλικα αναγνωριζει και "ρεουσα" γραφη, δηλαδη γραφοντας ενωμενα μονοκονδυλια, ενω στα ελληνικα αναφερει οτι δεν την αναγνωριζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μεγάλη διαφορά μεταξύ αγγλικών και ελληνικών. Στα ελληνικά ζορίζεται αρκετά στην αναγνώριση...
Link to comment
Share on other sites

Μου βγαλε αναβάθμιση και έκανα.. Δεν έχω προσέξει κάποια διαφορά ακόμα

Κι εγώ κάτοχος του Γερμανικού Note, κάθε 2ο μήνα update απο τον Δεκέμβριο που το πήρα , αυτό το update μου ήρθε από τις 24/4, είναι πιο σταθερό σε όλες του τις λειτουργίες, πλέον όταν έχεις το stylus στο χέρι το πληκτρολόγιο περνάει αυτόματα σε αναγνώριση γραφής, το εικονίδιο της μπαταρίας όσο αδειάζει αλλάζει χρώμα απο πράσινο σε πορτοκαλί και μετά σε κόκκινο, και απ' ότι παρατήρησα μάλλον αυξήθηκε η διάρκεια της μπαταρίας λόγω του ότι βάζει σε κατάσταση sleep τους 2 από τους 4 πυρήνες του, με αποτέλεσμα να φτάνει τώρα με οθόνη ανοιχτή και στο αυτόματο περίπου 12 με 13 ώρες από τις 8 με 10 που ήταν πριν, σε λειτουργία σπιτιού και γραφείου όχι 3D games. :) :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάτοχος του Γερμανικού Note, κάθε 2ο μήνα update απο τον Δεκέμβριο που το πήρα , αυτό το update μου ήρθε από τις 24/4, είναι πιο σταθερό σε όλες του τις λειτουργίες, πλέον όταν έχεις το stylus στο χέρι το πληκτρολόγιο περνάει αυτόματα σε αναγνώριση γραφής, το εικονίδιο της μπαταρίας όσο αδειάζει αλλάζει χρώμα απο πράσινο σε πορτοκαλί και μετά σε κόκκινο, και απ' ότι παρατήρησα μάλλον αυξήθηκε η διάρκεια της μπαταρίας λόγω του ότι βάζει σε κατάσταση sleep τους 2 από τους 4 πυρήνες του, με αποτέλεσμα να φτάνει τώρα με οθόνη ανοιχτή και στο αυτόματο περίπου 12 με 13 ώρες από τις 8 με 10 που ήταν πριν, σε λειτουργία σπιτιού και γραφείου όχι 3D games. :) :!::!::!:

 

Έχεις δίκιο για τις αλλαγές που λες! Εκτός από την μπαταρία που δεν έχω άποψη ακόμα.. Έκανες factory reset μετά την αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για τις αλλαγές που λες! Εκτός από την μπαταρία που δεν έχω άποψη ακόμα.. Έκανες factory reset μετά την αναβάθμιση?

:) Όχι δεν πείραξα τίποτε την έβαλα από πάνω, και μάλιστα φορτωμένο το εργαλείο μέχρι τα μπούνια. Μέχρι και σήμερα περίπου 15 ημέρες μετά πηγαίνει σφαίρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Σκέφτομαι κι εγώ την αγορά ενός tablet. Είδα στα benchmark της Antutu ότι το Samsung Galaxy Note 10.1 είναι το κορυφαίο σε επιδόσεις. Αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό για το budget μου. 412 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση. Τι διαφορά έχει με ένα κινέζικο tablet που έχει 200 ευρώ και τετραπύρηνο επεξεργαστή RK3188, τετραπύρηνη κάρτα γραφικών, οθόνη IPS retina 1920χ1200;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Σκέφτομαι κι εγώ την αγορά ενός tablet. Είδα στα benchmark της Antutu ότι το Samsung Galaxy Note 10.1 είναι το κορυφαίο σε επιδόσεις. Αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό για το budget μου. 412 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση. Τι διαφορά έχει με ένα κινέζικο tablet που έχει 200 ευρώ και τετραπύρηνο επεξεργαστή RK3188, τετραπύρηνη κάρτα γραφικών, οθόνη IPS retina 1920χ1200;

Καταρχας Χριστος Ανεστη.Κατα την γνωμη θα βγεις πιο κερδισμένος απο θεμα χρημάτων.Τωρα απο θεμα ταχύτητα και αλλα σχετικα δε θα δεις διαφορα μη σου πω θα εισαι και πιο ευχαριατημενος με το κινεζικο.Γιατι ολα τα κιν-tablet που φτιάχνονται; Δικη μου γνωμη και παλι κινεζικο!

Να προσθέσω οτι δεν ξερω με την εγγύηση τ παιζει :O

Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις την γραφίδα και το ειδικό software του s-pen δεν βλέπω τον λόγο αγοράς του Note 10.1....
Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι κατάλαβα η αναγνώριση γραφής ελληνικών δεν είναι και τόσο καλή στο note 10.1. Λυπητερό πραγματικά!

 

Όσον αφορά τη σύνδεση με adapter USB 'έχει δοκιμάσει κάνεις σύνδεση με USB hub όπου να έχει συνδέσει παραπάνω από μια συσκευές πχ mouse, πληκτρολόγιο και εκτυπωτή μαζί??? Nα μπορείς να το μετατρέψεις σαν ένα laptop οταν θες...

 

Ευχαριστώ

''Στο τέλος όλα θα πάνε καλά..κι αν δεν πάνε να είσαι σίγουρος πως δεν έχει έρθει ακόμα το τέλος':)
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη σύνδεση με adapter USB έχει δοκιμάσει κάνεις σύνδεση με USB hub όπου να έχει συνδέσει παραπάνω από μια συσκευές πχ mouse, πληκτρολόγιο και εκτυπωτή μαζί?

 

Ναι, δουλεύει κανονικά αρκεί το hub να έχει ανεξάρτητη τροφοδοσία...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δουλεύει κανονικά αρκεί το hub να έχει ανεξάρτητη τροφοδοσία...

 

Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο να μου πεις?? δεν έχω βρει κάτι!:worry:

 

Ευχαριστω

''Στο τέλος όλα θα πάνε καλά..κι αν δεν πάνε να είσαι σίγουρος πως δεν έχει έρθει ακόμα το τέλος':)
Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη ματιά:

 

http://www.skroutz.gr/c/668/usb-hub.html?keyphrase=usb+hub+%CE%BC%CE%B5+%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF

 

Δεν έχεις κάποιο να το δοκιμάσεις τουλάχιστον?

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη ματιά:

 

http://www.skroutz.gr/c/668/usb-hub.html?keyphrase=usb+hub+%CE%BC%CE%B5+%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF

 

Δεν έχεις κάποιο να το δοκιμάσεις τουλάχιστον?

 

Δεν έχω ακόμα το tablet άπλα επειδή θα το πάρω συνεταιρικά θέλει ο αδελφός μου να μπορεί να δουλεύει και σαν laptop (συνδεδεμένο πληκτρολόγιο, εκτυπωτής και mouse) για γραφή και επεξεργασία βιβλίου θέλω να σιγουρευτώ ότι θα μπορεί να έχει ταυτόχρονη συνδέσει με 3 συσκευές και να τυπώνει...

''Στο τέλος όλα θα πάνε καλά..κι αν δεν πάνε να είσαι σίγουρος πως δεν έχει έρθει ακόμα το τέλος':)
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για εκτυπωτή δεν γνωρίζω αν υπάρχει συμβατότητα (Drivers κ.τ.λ.).

 

Καλύτερα να ενημερώσει κάποιος που να το έχει δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...πόσταρα το παρακάτω θέμα και εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=75258&page=314 αλλά πιστεύω ότι ίσως εδώ πάρω μια καλύτερη απάντηση από τους έχοντες το συγκεκριμένο τάμπλετ. :)

 

 

" Καλησπέρα στους απανταχού φίλους του φόρουμ !!! Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ένα bluetooth για το samsung galaxy note 10.1 N8000 και ψάχνοντας βρήκα αυτό εδώ : Jawbone Icon HD Bluetooth Headset.

 

https://jawbone.com/headse...dnerd/overview

 

Το χρησιμοποιεί κάποιος από εσάς; Προσπάθησα να δω αν είναι συμβατό με την συσκευή και από όσο μπόρεσα να καταλάβω πρέπει να είναι. Η τιμή του ξεκινάει στο ebay από τα 70 ευρώ. Έχει να ρίξει κάποιος φίλος καμιά καλύτερη ιδέα ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντησή σας !!! "

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...πόσταρα το παρακάτω θέμα και εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=75258&page=314 αλλά πιστεύω ότι ίσως εδώ πάρω μια καλύτερη απάντηση από τους έχοντες το συγκεκριμένο τάμπλετ. :)

 

 

" Καλησπέρα στους απανταχού φίλους του φόρουμ !!! Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ένα bluetooth για το samsung galaxy note 10.1 N8000 και ψάχνοντας βρήκα αυτό εδώ : Jawbone Icon HD Bluetooth Headset.

 

https://jawbone.com/headse...dnerd/overview

 

Το χρησιμοποιεί κάποιος από εσάς; Προσπάθησα να δω αν είναι συμβατό με την συσκευή και από όσο μπόρεσα να καταλάβω πρέπει να είναι. Η τιμή του ξεκινάει στο ebay από τα 70 ευρώ. Έχει να ρίξει κάποιος φίλος καμιά καλύτερη ιδέα ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντησή σας !!! "

 

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερη ιδέα πάντως εχω το Sony Ericsson MW600

http://www.skroutz.gr/s/258697/Sony-Ericsson-MW600.html

Δουλεύει άψογα με το NOTE 10.1 N8000.

Link to comment
Share on other sites

για οσους ειναι ροοτ μια απλη μεθοδος για προσθηκη εφαρμογων στη λειτουργια multi window.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bjbinc.multiwindowmanager

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...: το εβαλα να φορτίσει με 8% μπαταρια στις 15:15' και τελειωσε (100%) η φορτιση τωρα μολις 19:39' ειναι φυσικογκο;

Σ ευχαριστω και παλι προκαταβολικα!

(Οταν φορτιζε ηταν απενεργοποιημενο)

 

Απορίας άξιο , αφού απανταχού στα ξένα forum υπάρχει διαμαρτυρία και αγανάκτηση γιά την καθυστέρηση του Ν8000 να φορτίσει ,

αναφέροντας 8ωρα και 10ωρα γιά πλήρη φόρτιση . Προσωπικά , αφού έκανα τις πρώτες 3-4 φορές πλήρη αποφόρτιση - πλήρη φόρτιση ,

τώρα , ύστερα από 6 μήνες , αφού μου βγάζει την προειδοποίηση γιά φόρτιση γύρω στο 10-15% , ξεκινάω φόρτιση το βράδυ γύρω στις 12

και το πρωϊ στις 8-9 το βρίσκω στο 80% περίπου . Δεν ξέρω αν οι καινούριες παρτίδες έχουν καλύτερη μπαταρία ή τι μπορεί να φταίει , αλλά

σε ότι με αφορά έχει γίνει τουλάχιστον εκνευριστικό .

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προς το παρόν δεν έχω θέμα με την φόρτιση, αλλά υποψιάζομαι ότι έχει θέμα ο φορτιστής!

Ζεσταίνετε πολύ κατά τη φόρτιση και αυτό μπορεί να προκαλεί με το πέρας του χρόνου μειωμένη απόδοση!

Αυτό μπορεί να επιβαρυνθεί αν κατά τη διάρκεια της φόρτισης χρησιμοποιείται κιόλας το tablet με αποτελέσματα να επιβαρύνεται με περεταίρω αύξηση της θερμοκρασίας ο φορτιστής.

Εγώ το έχω εδώ και 4,5 μήνες μέρα παρά μέρα στη φόρτιση από 4%-100% μου κάνει 4,5 ώρες να φορτιστή! Η διάρκεια έχει πέσει όπως είναι και το αναμενόμενο αλλά αυτό οφείλεται και στη μεγαλύτερη χρήση από προγράμματα που ανανεώνονται συνεχούς που παλιά δεν τα χρησιμοποιούσα γι'αυτό δεν μπορώ να κρίνω την αυτονομία με απόλυτο και αντικειμενικό τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξεις μιά ματιά στα forum , ειδικά εκεί που συχνάζουν περισσότερο οι υπερατλαντικοί πολυλογάδες , θα διαπιστώσεις ότι όλοι λίγο

ως πολύ όλοι έχουν κάτι να πούνε . Πολλοί το ρίχνουν στο update σε JB ( μάλλον γελοίο ) , αλλά το πιό λογικό είναι θέμα φορτιστή .

Εκείνο που με ξενίζει είναι η κάπως απότομη αλλαγή . Δεν έχω αλλάξει την πατέντα χρήσης του tablet , ή τη ρουτίνα φόρτισης του .

Πέρα από τον ενθουσιασμό των πρώτων εβδομάδων , βάλε-βγάλε , δοκίμασε-ξεδοκίμασε , τους τελευταίους 4-5 μήνες δεν έχω αλλάξει

σχεδόν τίποτε . Μπήκε κι' αυτό στη ρουτινιάρικη χρήση όταν και όποτε το χρειάζομαι . Παρ' όλα ταύτα είναι εκνευριστικό και μάλλον θα

προσπαθήσω να προμηθευτώ ένα νέο φορτιστή original βέβαια μια και η Samsung φρόντισε γιά την αποκλειστικότητα με τα pin στον

adaptor να μην μπορείς να πάρεις κάτι πάνω από τα 5v 2A .

Link to comment
Share on other sites

Κωλ@μπαριλίκι φίλε μου , κωλ@μπαριλίκι . Αλλά πρέπει να ομολογήσουμε ότι είμαστε κι' εμείς μαζόχες . Εμείς δώσαμε και εξακολουθούμε

να δίνουμε τα δικαιώματα να μας τα αρπάζουν .

Link to comment
Share on other sites

Ουπς! Αυτο δεν το καταλαβα! :eek:

 

Δηλαδη ενας στάνταρ usb φορτιστής δεν κανει? Εννοειται βέβαια να βαλουμε το δικο του καλώδιο.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...