Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είπα έπρεπε, είπα πρέπει...

Πρώτα δοκίμασε πατώντας "OK" στο παραθυράκι που σου έβγαλε το SuperSU ώστε να προσπαθήσει να απενεργοποιήσει το KNOX.

Αν δεν τα καταφέρει τότε μπορείς να το κάνεις με κάποια εφαρμογή όπως το Titanium Backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν είπα έπρεπε, είπα πρέπει...

Πρώτα δοκίμασε πατώντας "OK" στο παραθυράκι που σου έβγαλε το SuperSU ώστε να προσπαθήσει να απενεργοποιήσει το KNOX.

Αν δεν τα καταφέρει τότε μπορείς να το κάνεις με κάποια εφαρμογή όπως το Titanium Backup.

 

Σωστά, έκανα λαθος πανω στη βιασύνη μου. Απενεργοποιηθηκε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ο φορτιστης αρχισε να μην κανει σωστα τη δουλεια του, λεω να παρω της belkin που γραφεται.

αυτος ειναι?

 

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/fortistes/Belkin-AC-Wall-Charger-for-Samsung-Tab-F8M112CW04.htm

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

επειδη ο φορτιστης αρχισε να μην κανει σωστα τη δουλεια του, λεω να παρω της belkin που γραφεται.

αυτος ειναι?

 

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/fortistes/Belkin-AC-Wall-Charger-for-Samsung-Tab-F8M112CW04.htm

 

Ναι , αυτός είναι . Βεβαιώσου ότι έχει Output 5V 2.1A

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως ο φορτιστης δεν ειναι διαθεσιμος. θα εχουν νεο στοκ σε καμια 10αρια μερες.
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ποτε θα δουμε την αναβάθμιση και στο Ν8010;

 

Δεν ξέρω φίλε μακάρι σύντομα γιατί η αναβάθμιση του 3G μοντέλου ήταν κάπως μη αναμενόμενη βάση της προηγούμενης αναβάθμισης (σε 4.1.2) που είχε δοθεί προτεραιότητα στο Wi-fi only μοντέλο.

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα σημερα με πλαισιο και παω τον παρω. θα τον δοκιμασω το βραδι σε φορτιση, θα δοκιμασω κ την διαρκεια της μπαταριας, γιατι προφανως δεν φορτιζοταν σωστα και θα γραψω εντυπωσεις.
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με τον συγκεκριμένο φορτιστή , φορτίζει το μαραφέτι από 10% σε 100% σε περίπου 3:30 ώρες . Οσο γιά τη διάρκεια , εξαρτάται από τη χρήση .
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν ρουταρισμένο το 8010 και δεν μπορούν να περιμένουν την "μαμά" Σάμσουνγκ να μας θυμηθεί, στο xda υπάρχει η Gnabo Rom V3 (4.4.2) με όλα τα χαρακτηριστικά (air command, νέο περιβάλλον) και χωρίς κάποια bloatware. Tην πέρασα και όλα μια χαρά. Προσοχη μόνο να μην κατέβασετε από τα έξτρα αρχεία ζιπ το bootloader που είναι για το 8000, όλα τα υπολοιπα ναι.

Όταν τελειώσει η εγκατάσταση θα λεει ότι είναι το Ν8000. Θα έχει μεν τα πρόσθετα για κλήση αλλα θα είναι διακοσμητικά.

 

Εγκυκλοπαιδικά...: Στη Ν.Ζηλανδία το 3G μοντέλο πήρε την 4.1.2 πριν 2 εβδομάδες.

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Και δουλεύει το wifi κανονικά?

Χρήστες αναφέρουν ότι πρέπει να φλασαρεις και τον bootloader για να δουλέψει κανονικά.

 

Κανονικά και με τον νόμο. Σερφάρω μια χαρά. Οι χρήστες που αναφέρεις μήπως έχουν το Ν8000?

Το παλικάρι στο XDA αναφέρει ότι για το Ν8000 (3G) ίσως χρειαστεί να φλασάρεις το bootloader.

 

12:23 μ.μ: Μόλις είδα στο τομέα firmware του SamΜobile ότι κυκλοφόρησε για την Γαλλία η 4.4.2 για το μοντέλο 8020 (LTE model).

 

Model Country/Carrier Date Version PDA CSC

GT-N8020 France 2014 June 4.4.2 N8020XXUDNE4 N8020OXADNE4

Edited by spiros2021
Eνημέρωση

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, είναι τραγικό να έχεις δαπανήσει €600 για την ταμπλέτα (+ αρκετά ακόμα για περιφερειακά), και να μην έχουν δεήσει να δώσουν μια ΟΤΑ αναβάθμιση.

4.1.2, ενώ στο τηλέφωνο πήγα ήδη 4.4.3.

Και να μην πει κανείς για rooting και ιδιόμορφες αναβαθμίσεις. Θέλω να είναι "μαμά" η συσκευή, και να υποστηρίζεται απόλυτα από την εταιρία.

Μάλλον ήταν η τελευταία μου αγορά συσκευής εκτός οικογένειας Nexus.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, είναι τραγικό να έχεις δαπανήσει €600 για την ταμπλέτα (+ αρκετά ακόμα για περιφερειακά), και να μην έχουν δεήσει να δώσουν μια ΟΤΑ αναβάθμιση.

4.1.2, ενώ στο τηλέφωνο πήγα ήδη 4.4.3.

Και να μην πει κανείς για rooting και ιδιόμορφες αναβαθμίσεις. Θέλω να είναι "μαμά" η συσκευή, και να υποστηρίζεται απόλυτα από την εταιρία.

Μάλλον ήταν η τελευταία μου αγορά συσκευής εκτός οικογένειας Nexus.

600 για το Νote 10.1; Το Ν8010 πήρες ή το 3G?(εκει δικαιολογείται το ποσο). Και σε άλλους να πας για γρήγορες αναβαθμίσεις μην περιμένεις καλύτερες καταστάσεις.. (κάτι σε στυλ διαφήμισης Jose Cuervo με τις χελώνες). Για την Μικρο-μαλακήν μόνο δεν ξέρω. Πάντως είναι κάπως άδικη η σύγκριση που κάνεις με το Νεξους αφου ξέρεις εξ' αρχής ότι η google τις δίνει άμεσα τις ενημερώσεις στις συσκευές της ενω οι άλλοι πρέπει να προσαρμόσουν τις νέες εκδόσεις με το δικό τους launcher και αν δεν κάτσει καλά, πρέπει να ανακαινίσουν τον launcher τους (οπότε η αναβάθμιση πάει και αλλο πίσω και ως τοτε μπορεί να έχει βγει και 4.5 για παραδειγμα)

Ετσι που το εχω τώρα "μαμά" είναι, απλά με clockwork mode ;).

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνω εδω...η apple δινει συχνα αναβαθμισεις...καθε χρονο εχεις σιγουρα μια μεγαλη αναβαθμιση που πιανει και πολλα παλιοτερα μοντελα,κει ενδιαμεσα εχεις μικροτερες που διορθωνουν..το iOS 7 μπηκε και σε ipad 2 που ειναι 3 χρονων ταμπλετα...που βλεπεις αυτη την υποστηρηξη στα samsung?? το s3 ουτε καν πηρε 4.4.2 και παραλιγο ουτε το ταμπλετ μας...δεν νομιζω να εχω καπου λαθος;;
Link to comment
Share on other sites

Vouts στο νου μου είχα περισσότερο τις Sony και LG που έχουν μια φήμη και από γκρίνιες που έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ.

Τώρα για Αpple δεν έχει τύχει να πέσει κάποιο στα χέρια μου ούτε έχω μπει στα σχετικά thread. Γενικά έχουν ένα θέμα οι εταιρείες με την υποστήριξη. Ιδίως η Samsung είναι συνήθως απαράδεκτη. Εσκεμμένα δεν βγάζει νωρίς κάποιες αναβαθμίσεις για να φτάσει στο αμήν ο χρήστης ώστε να πάρει νέα συσκευή. Το άλλο σκάνδαλο με το S3; Που λέει στους κατόχους του διεθνούς μοντέλου ότι δεν μπορεί να δεχτεί την Kit Kat και παρουσιάζει μετά το S3 neo με κιτ κατ (μια χαρά έμπαινε στο παλιο απλά πουλούσανε παπά, οτι και καλά δεν μπορεί λόγω launcher-bloatware, για να προωθήσουν το neo).

Δεν θα πει μετά ο χρήστης του S3 (int): "W. T. F!!!!!"

:lol::wacko: για γέλια και για κλάματα....

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Το "w.t.f." , το λές σε καθημερινή βάση με αυτά που συμβαίνουν γύρω σου , που δεν έπρεπε να συμβαίνουν . Αν το πεις μιά φορά ακόμα γιά

το κωλομπαριλίκι της Sammy ή και οποιασδήποτε Sammy με αυτό που βαφτίζουν αναβαθμίσεις δεν χάλασε ο κόσμος . Ο καταναλωτής έχει

καταντήσει να είναι το μόνιμο θύμα στα τερτίπια και τα γελοία επικοινωνιακοεμπορικά τεχνάσματά τους . Εκείνο που εμένα με ενοχλεί είναι

ότι υποτιμάνε τη νοημοσύνη του καταναλωτή , αλλά από την άλλη μεριά γνωρίζω πως αυτή η αδέκαστη ανηθικότητα βασίζεται σε στατιστικές

γιά τι ποιόν της πλειονότητας των καταλωτών και που αυτοί τους ενδιαφέρουν .

Αλλά ρεαλιστικά , ίσως πρέπει να παραδεχτούμε ότι όταν αγοράζουμε μία συσκευή , την αγοράζουμε γι' αυτό που είναι και τις δυνατότητές

της , και δεν νομίζω ότι παίρνουμε σαν δεδομένο ότι θα μας δώσουν κάποια αναβάθμιση που θα της δίνει τη δυνατότητα να μας φτιάχνει

freddo espresso στην παραλία .

Ας βγει κάποιος να μας πει τι διαφορά είδε με οποιαδήποτε αναβάθμιση . Ειλικρινλα και αντικειμενίκά . Τα μόνα που έχουν "αναφερθεί" .....

είναι γενικότηες του τύπου , πάει σφαίρα ..... είναι πιό smooth .... , αλλά τρώει μπαταρία (εδω γελάνε βέβαια)

Εχω σε χρήση 3 συσκευές Samsung . To Note 10.1 N8000 3g , το Tab 3 8" 3g (που παραγκώνησε το Note περισσότερο λόγω φορητότητας)

και το S3 . Και τα 3 κάνουν τη δουλειά γιά την οποία τα πήρα χωρίς κανένα πρόβλημα . Στο S3 έκανα μια ota αναβάθμιση σε 4.3 κατά λάθος.

Δεν είναι λοιπόν τα πράγματα για γέλια και γιά κλάματα . Ειναι απλά και μόνο γιά γέλια . Κι αυτό αν κάποιος επιλέξει να μην τρέχει πίσω

από το κοπάδι που άγεται και φέρεται .

Link to comment
Share on other sites

600 για το Νote 10.1; Το Ν8010 πήρες ή το 3G?(εκει δικαιολογείται το ποσο). Και σε άλλους να πας για γρήγορες αναβαθμίσεις μην περιμένεις καλύτερες καταστάσεις.. (κάτι σε στυλ διαφήμισης Jose Cuervo με τις χελώνες). Για την Μικρο-μαλακήν μόνο δεν ξέρω. Πάντως είναι κάπως άδικη η σύγκριση που κάνεις με το Νεξους αφου ξέρεις εξ' αρχής ότι η google τις δίνει άμεσα τις ενημερώσεις στις συσκευές της ενω οι άλλοι πρέπει να προσαρμόσουν τις νέες εκδόσεις με το δικό τους launcher και αν δεν κάτσει καλά, πρέπει να ανακαινίσουν τον launcher τους (οπότε η αναβάθμιση πάει και αλλο πίσω και ως τοτε μπορεί να έχει βγει και 4.5 για παραδειγμα)

Ετσι που το εχω τώρα "μαμά" είναι, απλά με clockwork mode ;).

 

Το 3G. Όταν βγήκε, με θήκη μαμά και πληκτρολόγιο bt μαμά. Πολλά λεφτά.

Αν έπαιρνα το Nexus 10, θα είχα δώσει τα μισά, θα είχα καθαρό και ελαφρύ 4.4.3 και φυσικά μια οθόνη που η ανάλυσή της δεν συγκρίνεται με του note. Δεν θα είχα πένα και τηλεφωνικές δυνατότητες, αλλά θα μπορούσα να ζήσω και έτσι.

Τέλος πάντων, στερνή μου γνώση...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Geobas, η 4.4.2 όπως την έχω βάλει (έστω τροποποιημένη για το 8010) μπορώ να πω ότι προσθέτει τα ωραία καλούδια για το s-pen (π.χ:air command) και αλλάζει θέση η notification bar από κάτω δεξία, πάνω όπως και στο Νοτε 10.1 (2014).Αυτά τα ήθελα. Τώρα για ταχύτητες, λαγκαρίσματα και μπαταρίες, δεν τα έχω πολύψάξει. Λογικά πάντως θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση όπως και η 4.1.2 από την 4.0.4.

Χτες ετυχε να πέσει στα χέρια μου το Νοτε 8 ενός φίλου. Πούπουλο

σε σχέση με το 10αρι μας (πολύ βαρύ το ρημάδι).

Θα δανειστώ την τελευταία πρόταση του προλαλήσαντα VagSt

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Vouts στο νου μου είχα περισσότερο τις Sony και LG που έχουν μια φήμη και από γκρίνιες που έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ.

Τώρα για Αpple δεν έχει τύχει να πέσει κάποιο στα χέρια μου ούτε έχω μπει στα σχετικά thread. Γενικά έχουν ένα θέμα οι εταιρείες με την υποστήριξη. Ιδίως η Samsung είναι συνήθως απαράδεκτη. Εσκεμμένα δεν βγάζει νωρίς κάποιες αναβαθμίσεις για να φτάσει στο αμήν ο χρήστης ώστε να πάρει νέα συσκευή. Το άλλο σκάνδαλο με το S3; Που λέει στους κατόχους του διεθνούς μοντέλου ότι δεν μπορεί να δεχτεί την Kit Kat και παρουσιάζει μετά το S3 neo με κιτ κατ (μια χαρά έμπαινε στο παλιο απλά πουλούσανε παπά, οτι και καλά δεν μπορεί λόγω launcher-bloatware, για να προωθήσουν το neo).

Δεν θα πει μετά ο χρήστης του S3 (int): "W. T. F!!!!!"

:lol::wacko: για γέλια και για κλάματα....

 

 

 

Και παρ ολα αυτα που βλεπουμε καθημερινα,υπαρχει κοσμος που αφηνει το s3 πχ για να παει στο s4...εγω οταν πηρα το tablet ημουν επιφυλακτικος σχετικα με τα android και οχι τοσο με την samsung...τωρα που ειδα τι παιζει δεν θα ξαναγορασω samsung κυριως και ισως οχι ξανα android...τα nexus μας κανουν πλακα με τα μισα και ουτε λεφτα.. :p τι να πω..ελπιζω καποια στιγμη να γινουμε και εμεις σαν καταναλλωτες πιο εξυπνοι στις αγορες μας...

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ γύρω στις 11:00 πήγα να ανοίξω το tablet και δεν άνοιγε. Όταν το σύνδεσα στο φορτιστή άναψε η οθόνη με ένα μήνυμα που έλεγε

Downloading

Do not turn off target!!!και πάνω αριστερα στην οθόνη

FACTORY MODE

PRODUCT NAME:GT-N8010

CUSTOM BINARY DOWNLOAD:NO

CURRENT BINARY: Samsung official

SYSTEM STATUS: Official

Σήμερα το πρωί και μετά από 8 περίπου ώρες ειναι κολημένο στο ίδιο σημείο. Ξέρει κανείς τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ γύρω στις 11:00 πήγα να ανοίξω το tablet και δεν άνοιγε. Όταν το σύνδεσα στο φορτιστή άναψε η οθόνη με ένα μήνυμα που έλεγε

Downloading

Do not turn off target!!!και πάνω αριστερα στην οθόνη

FACTORY MODE

PRODUCT NAME:GT-N8010

CUSTOM BINARY DOWNLOAD:NO

CURRENT BINARY: Samsung official

SYSTEM STATUS: Official

Σήμερα το πρωί και μετά από 8 περίπου ώρες ειναι κολημένο στο ίδιο σημείο. Ξέρει κανείς τι γίνεται;

 

Σε βάζει για κάποιο λόγο αυτόματα σε download μενού, μήπως κανένα από τα πλήκτρα έντασης έχει κολλήσει και πατιέται όταν πατάς και το πλήκτρο κλειδώματος για να ανοίξεις τη συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Και παρ ολα αυτα που βλεπουμε καθημερινα,υπαρχει κοσμος που αφηνει το s3 πχ για να παει στο s4.............

 

Οπως λέγαμε ...... το κοπάδι που άγεται και φέρεται ........ . Μιά και δεν μπορούμε πλέον με δανεικά να πάρουμε Βεμβέμ (!) και Μερσεντέ(!)

γιά να αποκτήσουμε κοινωνκή καταξίωση , το ρίξαμε στα κινητά . Ψωμί κι' ελιά αλλά από κινητό σκίζουμε . Από s5 και πάνω .

Βρεμένη σανίδα μας χρειάζεται .

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνας ποσος κοσμος εχει iphone και δεν ξερει καν τι ειναι το itunes...Καποτε ειχε γεμισει ο κοσμος 3G-3GS...Τωρα εχει γεμισει galaxy...Ε λογικο...Να μην παιζουν candy crash σε μεγαλυτερη οθονη???:p
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...