Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιστρέφω σχετικά με την αναβάθμιση σε mh2 και τη μόνη διαφορά που βλέπω είναι η τεράστια διαφορά στην μπαταρία! Ενώ πριν με τη χρήση που του κάνω η μπαταρία κράταγε με 8 ώρες ενεργή την οθόνη τώρα έχει πέσει στις 4,5 Το χει προσέξει άλλος? Λέτε να φταίει που δεν έκανα factory reset μετά την αναβάθμιση?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κοίταζα τις προάλλες το καινούριο 10αρι, και είναι πολύ πιο όμορφο και δυνατό από το τωρινό.

ειδικα η αναβάθμιση στην οθόνη θα είναι όλα τα λεφτά.

βέβαια το μεσαίο κουμπί δε μου αρεσει, αλλα ως υλοποίηση πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο ποιοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση Επειδή πρόκειται να πουλήσω το ταμπλετ και του έχω περάσει τη ρομ την ελληνική από την πρώτη σελίδα του τοπικ και το ταμπλετ το πήρα από σκρουτζομαγαζο παραεισαγωγης πρέπει να περάσω την αρχική ρομ(γερμανική νομίζω είναι)και να κλειδώσω τον bootloader ώστε το παιδί που θα το πάρει να μην έχει κανένα θεμα με την εγγύηση?
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω σχετικά με την αναβάθμιση σε mh2 και τη μόνη διαφορά που βλέπω είναι η τεράστια διαφορά στην μπαταρία! Ενώ πριν με τη χρήση που του κάνω η μπαταρία κράταγε με 8 ώρες ενεργή την οθόνη τώρα έχει πέσει στις 4,5 Το χει προσέξει άλλος? Λέτε να φταίει που δεν έκανα factory reset μετά την αναβάθμιση?

 

Ωχχχχ! Και ειχα ελπιδες! Μαλλον τελικα θα την κανω προς 4.0.4 και ρουτ με το framaroot.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

επειδη τωρα τελευταια ειδα το samsung galaxy note 10.1 n8000 και μου αρεσε παρα πολυ και μαρεσει και η φιλοσοφια της samsung θα τολμησω μια ερωτηση,υπαρχει κατι αντιστοιχα ιδιο με τις ιδιες δυνατοτητες αλλα με λιγοτερα λεπτα?ευχαριστω για τον χρονο σας

ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΚΕΡΑΜΕ

samsung galaxy j1(2016)-samsung galaxy S4 zoom-XGODY 7 IGO PRIMO-DREAMBOX DM800HDse-kaon(ote tv)-Edision Argus Mini Plus High Speed 2 in 1 HD

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με την τελευταια αναβαθμιση ισχυει η μειωση της μπαταρίας!τι χαζομαρα εκαναν....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα

Είμαι κατοχος του εν λογο galaxy note 10.1.

Ειναι πραγματικά υπεροχο εργαλείο... θελω ομως καποιες ερωτησουλες ...που ισως να εχουν απαντηθεί σε προηγουμες σελιδες.

1. ψαχνω ασυρματο πληκτρολογιο bluetooth το οποίο όμως να μην ειναι ξεχωριστό να μπορεί να διπλώσει με το tablet ή να είναι με θηκη.

να γραφει οπωςδηποτε Ελληνικα χωρις να πρεπει να επεμβω root κλπ και αν ναι που ?

το να έχει και touch pad υπερβολή ? καποια απο ebay εχουν αλλα δεν ξερω με το θεμα αλλαγης γλωσσας.

 

2. εχω εκδοση android 4.1.2 υπαρχει κατι νεοτερο ?

 

3. και ενα bug στις θηκες. Εχω το λευκο tablet.Τοσο σε original θηκη που δοκιμασα αλλα και σε ιδια αλλης εταιρειας λευκή οταν βγαζεις φωτο με φλας αντανακλα και βγαζει η λευκη θηκη μια λαμψη στις φωτογραφιες. Ισως με μαυρη θηκη να εχει κανεις ας με ενημερωσει οτι δεν συμβαινει κατι τετοιο. Τωρα κατα ποσο δεν το προβλεψε εστω η original θηκη της samsung να εχει μεγαλυτερο ανοιγμα στην καμερα-φλας ή να εχει μαυρο border ... ? τι να πω !

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια να θεωρησω δεδομενο οτι με την τελευταια αναβαθμιση χειροτερευει η μπαταρια?

Δυστυχως δυο φιλοι αυτο λενε. :(

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω δεν παρατηρησα κατι δραματικα διαφορετικο που να μου κανει εντυπωση στην συμπεριφορα της μπαταριας....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με την τελευταια αναβαθμιση ισχυει η μειωση της μπαταρίας!τι χαζομαρα εκαναν....

 

κι εμένα μου ζητάει αναβάθμιση αλλά δεν θέλω να την περάσω πως σβήνει η υπενθύμιση τής αναβάθμισης μου χει σπάσει τα νεύρα

Link to comment
Share on other sites

κριμα δεν πηρα καμια απαντηση στις ερωτησεις μου .... ας κανω αλλη μια που προεκυψε και ποιος ξερει....

 

εβαλα μια 8gb microsd στο tablet και ενω την δειχνει μετα το φορμαρισμα και την διαχειριζομαι απο τον file explorer δεν μπορω να κανω με καμια εφαρμογη μετακινηση στην καρτα τις εφαρμογες μου

υπαρχει λυση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα

Είμαι κατοχος του εν λογο galaxy note 10.1.

Ειναι πραγματικά υπεροχο εργαλείο... θελω ομως καποιες ερωτησουλες ...που ισως να εχουν απαντηθεί σε προηγουμες σελιδες.

1. ψαχνω ασυρματο πληκτρολογιο bluetooth το οποίο όμως να μην ειναι ξεχωριστό να μπορεί να διπλώσει με το tablet ή να είναι με θηκη.

να γραφει οπωςδηποτε Ελληνικα χωρις να πρεπει να επεμβω root κλπ και αν ναι που ?

το να έχει και touch pad υπερβολή ? καποια απο ebay εχουν αλλα δεν ξερω με το θεμα αλλαγης γλωσσας.

 

2. εχω εκδοση android 4.1.2 υπαρχει κατι νεοτερο ?

 

3. και ενα bug στις θηκες. Εχω το λευκο tablet.Τοσο σε original θηκη που δοκιμασα αλλα και σε ιδια αλλης εταιρειας λευκή οταν βγαζεις φωτο με φλας αντανακλα και βγαζει η λευκη θηκη μια λαμψη στις φωτογραφιες. Ισως με μαυρη θηκη να εχει κανεις ας με ενημερωσει οτι δεν συμβαινει κατι τετοιο. Τωρα κατα ποσο δεν το προβλεψε εστω η original θηκη της samsung να εχει μεγαλυτερο ανοιγμα στην καμερα-φλας ή να εχει μαυρο border ... ? τι να πω !

 

2.Αυτη που λες ειναι η νεοτερη

 

 

 

 

 

κριμα δεν πηρα καμια απαντηση στις ερωτησεις μου .... ας κανω αλλη μια που προεκυψε και ποιος ξερει....

 

εβαλα μια 8gb microsd στο tablet και ενω την δειχνει μετα το φορμαρισμα και την διαχειριζομαι απο τον file explorer δεν μπορω να κανω με καμια εφαρμογη μετακινηση στην καρτα τις εφαρμογες μου

υπαρχει λυση?

 

νομιζω χωρις ροοτ δεν μπορεις να τις μετακινησεις.ερωτηση δικια μου:για πιο λογο θες να τις μετακινησεις; υπαρχει αρκετος χωρος στην εσωτερικη μνημη για πολλες εφαρμογες.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε.....

εχω το 16GB και οντως γεμισε ...φυσικα εχω και βιντεο , φωτο κλπ.

μπορω να καθορισω καπου να τα αποθηκευει αυτοματα στην εξωτερικη καρτα αυτα ?

 

κριμα παντως για ενα τετοιο εργαλειο να μην σε αφηνει να μετακινεις ορισμενες εφαρμογες ..τουλαχιστον αυτες που επιτρεπονται για την καλη λειτουργια τους απο τον δημιουργο τους.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε.....

εχω το 16GB και οντως γεμισε ...φυσικα εχω και βιντεο , φωτο κλπ.

μπορω να καθορισω καπου να τα αποθηκευει αυτοματα στην εξωτερικη καρτα αυτα ?

 

κριμα παντως για ενα τετοιο εργαλειο να μην σε αφηνει να μετακινεις ορισμενες εφαρμογες ..τουλαχιστον αυτες που επιτρεπονται για την καλη λειτουργια τους απο τον δημιουργο τους.

 

γιατι δεν μετακινεις τα βιντεο στην sd;

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

ξερεις κανεις γιατι με απο 10 δευτερολεπτα που μπαινω στην συλλογη μου βγαζει αυτο το μνμ;

 

 

http://img.tapatalk.com/d/13/09/12/7a9asy4u.jpg

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έλα όλους

Έχω τραγούδια στη κάρτα μνήμης αλλά δε τα βρίσκω μέσα στην εφαρμογή της μουσική ώστε να τα βάλω σε play list

Γνωρίζετε μήπως γιατί;

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

@COCOMAT δοκίμασε μέσα στην εφαρμογή, να δεις αν υπάρχει επιλογή να σαρώσει το ταμπλετ για να βρει τα τραγούδια.

 

@ktenasjohn το αντρόιντ δεν επιτρέπει αυτή την επιλογή. τελευταία έκδοση που το επέτρεπε ήταν το gingerbread. Η 4.1.2 είναι η τελευταία.

Επίσης για πληκτρολόγιο, έχω το original bluetooth της samsung και είμαι ικανοποιημένος. Παίζει σωστά με τα ελληνικα, αλλά δεν διπλώνει.

Η λύση που έχω είναι να τα βάζω μαζί σε μια neoprene θήκη που τα χωράει άνετα.

Edited by VagST
Link to comment
Share on other sites

(@COCOMAT δοκίμασε μέσα στην εφαρμογή, να δεις αν υπάρχει επιλογή να σαρώσει το ταμπλετ για να βρει τα τραγούδια.)

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι.

Μήπως κάπως αλλιώς;

Edited by COCOMAT
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ το έκανα roll back σε 4.0.4. Δεν πήγαινε άλλο δηλαδή! Περίμενα μπας και το update διορθωνε τα πράγματα με την μπαταρία αλλά απ' ότι διάβαζα το ανάποδο γίνονταν. :wacko:

Εμπρός - πίσω λοιπόν και με framaroot, είναι 4.0.4 ρουταρισμένο πλέον. Άντε να ξαναθυμηθούμε τα παλιά γιατί δεν την πάλευα άλλο με την 4.1.2 και την μπαταρία. Ούτε την μέρα δεν έβγαζα! Το βράδυ με χαιρετούσε!:mad:

 

PS: το ωραίο είναι ότι άρχισε και μένα τώρα να μου ζητάει αναβάθμιση αλλά το γειώνω κανονικά!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το δουλεύω εδώ και τρις βδομάδες με την αναβάθμιση...

Έχωνα πω οότι μόλις την έβαλα έγινε πολύ αργό και βασικά κόλλαγε με αποτέλεσμα να το κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων(που είχα κάνει όταν πέρασα από 4.0.4 σε 4.1.2.

Με την επαναφορά επανήλθαν όλα στα φυσιολογικά τους, χωρίς κανένα κόλλημα!

Με τη μπαταρία μπορώ να πω ότι μετά από αρκετές φορτίσεις τα πάει καλά και μια μέρα μου έφτασε μέχρι 10 ώρες ανοιχτεί οθόνη (να σημειώσω εδώ ότι δεν φορτίζω το ταμπλετ έως τέρμα αλλά μέχρι 98% για να μην επιβαρύνεται και φυσικά δεν την αδειάζω αλλά μέχρι 25%)!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ το έκανα roll back σε 4.0.4. Δεν πήγαινε άλλο δηλαδή! Περίμενα μπας και το update διορθωνε τα πράγματα με την μπαταρία αλλά απ' ότι διάβαζα το ανάποδο γίνονταν. :wacko:

Εμπρός - πίσω λοιπόν και με framaroot, είναι 4.0.4 ρουταρισμένο πλέον. Άντε να ξαναθυμηθούμε τα παλιά γιατί δεν την πάλευα άλλο με την 4.1.2 και την μπαταρία. Ούτε την μέρα δεν έβγαζα! Το βράδυ με χαιρετούσε!:mad:

 

PS: το ωραίο είναι ότι άρχισε και μένα τώρα να μου ζητάει αναβάθμιση αλλά το γειώνω κανονικά!

 

:p Αυτή τη στιγμή με 4.1.2 και το τελευταίο update η μπαταρία κρατάει 8 με 10 ωρες ...

Πόσο κρατάει δηλαδή στην 4.0.4 ???

Οταν είναι ρουταρισμένο μπορεί να ζητάει επίσημη αναβάθμιση ??? :!:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις 8-10 ωρες? Οθονη? Αν λες για οθονη μια χαρα εισαι. Ουτε τις 6 δεν εφτανα.

 

Χθες με 12% ειχα φτασει τις 9 ωρες οθονη. Δεν ηταν ομως αντιπροσωπευτικο γιατι το εστεινα και ταυτοχρονα κατεβαζα και τορεντ.

Μακαρι να ξαναγυρισω στα παλια του, που εφτανα τις 11-12 ωρες οθονη και σχεδον 2 μερες χρήση.

Λογικα μαλλον οχι, γιατι υπαρχει και ο παραγοντας γειρανση της μπαταριας αλλα μακαρι εστω να το ξαναπλησιασω.

Οσο για τα αμπελοφασουλα τα γραφω στα παλαιοτερα των υποδηματων μου. Δεν ειμαι κανενας ψυχακιας να κανω κρα για τις αναβαθμισεις και ουτως η αλλως, εκτος απο τα βουτηρα και τις μαρμελαδες, δεν ειδα κατι σοβαρο που να με κρατησει στην 4.1.

Η 4.0.4 ηταν απροβληματιστη και ελαφροτερη.

 

Οσο για την αναβαθμιση, ναι ξεκιναει και κατεβαζει κανονικα. Νομιζω οτι απο το φασολι και μετα το κλειδωσε η Σαμμυ.

Στο παγωτο δεν ειχες προβλημα αν ηταν απλο ρουτ. Και το framaroot ειναι το πιο απλο root/unroot with one click. Δεν αλλαζει και δεν πειραζει τιποτα παραπανω.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να δει τnν συμπεριφορα του scrolling στην σελιδα protothema.gr με dolphin με flash player on και χωρις jetpack?

Ανεβαζω και δυο βιντεακια για να δειτε την διαφορα...

 

Χωρις flash ........ http://db.tt/1VivuGHn .......ολα καλα

 

Με flash ....... http://db.tt/VsjwI6Mf ..... σκαλωματα

 

φιλος με nexus 10 στην δευτερη περιπτωση που το ειδε μου ειπε οτι στο nexus ειναι πολυ πιο ομαλη η κινηση....χωρις σκαλωματα.

Αλλος φιλος γνωμη?

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να δει τnν συμπεριφορα του scrolling στην σελιδα protothema.gr με dolphin με flash player on και χωρις jetpack?

Ανεβαζω και δυο βιντεακια για να δειτε την διαφορα...

 

Χωρις flash ........ http://db.tt/1VivuGHn .......ολα καλα

 

Με flash ....... http://db.tt/VsjwI6Mf ..... σκαλωματα

 

φιλος με nexus 10 στην δευτερη περιπτωση που το ειδε μου ειπε οτι στο nexus ειναι πολυ πιο ομαλη η κινηση....χωρις σκαλωματα.

Αλλος φιλος γνωμη?

 

Καλημέρα! Καταρχήν θα σε παρακαλούσα να μην επαναλαμβάνεις το ίδιο ποστ΄αν κάποιος ξέρει να σου απαντήσει θα το κάνει. Δοκίμασα να μπω από το Note 10.1 ενός φίλου στα site που περιγράφεις και δεν είδα κάποιο ιδιαίτερο σκάλωμα σε καμία από τις δύο περιπτώσεις.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...