Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και σχετικα με το ποιο εχει ελληνικο μενου ,εχουν εκεινες οι συσκευες οι οποιες πωλουνται σε μεγαλες αλυσιδες καταστηματων.και εχουν τιμη 250 μεχρι τωρα..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και σχετικα με το ποιο εχει ελληνικο μενου ,εχουν εκεινες οι συσκευες οι οποιες πωλουνται σε μεγαλες αλυσιδες καταστηματων.και εχουν τιμη 250 μεχρι τωρα..

 

μακαριιιι....την αλλη πεμπτη θα σας πω κι εγω...:lost:

 

καλε δε ψαρωνω...ισα ισα εχει και αλλα λαθη στη σελιδα της αλκατελ αυτο λεω...

 

επισης ...δε βρισκω πουθενα να αγορασω καμια θηκη προστατευτικη ουτε μεμβρανη

,στο κωτσ....και στο μουλτιρ. που ρωτησα δε θα φερουν αξεσουαρ λεει...

μονο κατι φιλμ προστασιας πηρα απο ebay 1.75e τα 6 τεμ

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς κατοχους του συγκεκριμενου κινητου: κατι που λενε στο gsmarena οτι δεν "παιζει" το viber ,το whatsapp και τετοια ισχυουν; Δυσκολο μου φαινεται ....

Επισης οτι εχουν κατι θεματα εαν η εφαρμογη ειναι μεγαλυτερη των 5mb ;

 

"hi!

im from malaysia and bought this phone 5 days ago. it was a great phone but unfortunately many of the apps in google play cant be used or installed like whatsapp, viber, line. only nimbuzz, yahoo msgr can use for this phne. GO themes also cant be installed. and the thing i hate most about this phone is its also cant support korean language..ill try to install locale language from the market to make it possible, its useless. im planning to sell it bck if this problem still ca..."

 

"Have to use wifi for apps more than 5MB in size. Last time i have issue with other phone from different brands too. the solution sometime is to enter the APN settig manually but i have yet to try it with the Alcatel because i have wifi at home. "

Edited by kingvazelos
Link to comment
Share on other sites

μακαριιιι....την αλλη πεμπτη θα σας πω κι εγω...:lost:

 

καλε δε ψαρωνω...ισα ισα εχει και αλλα λαθη στη σελιδα της αλκατελ αυτο λεω...

 

επισης ...δε βρισκω πουθενα να αγορασω καμια θηκη προστατευτικη ουτε μεμβρανη

,στο κωτσ....και στο μουλτιρ. που ρωτησα δε θα φερουν αξεσουαρ λεει...

μονο κατι φιλμ προστασιας πηρα απο ebay 1.75e τα 6 τεμ

 

μπορεις να δεις αυτην εγω την παραγγειλα http://www.ebay.com/itm/Black-Imak-Slim-Hard-Case-Cover-LCD-Guard-Alcatel-One-Touch-OT-997D-Ultra-OT-997-/140931015254?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&var=&hash=item20d024a256

Link to comment
Share on other sites

 

τις εχω δει τις εχει βεβαια πιο φθηνα to .com απο οτι βλεπω απο το ebay.co.uk ηθελα σε ασπρη:(

θα περιμενω λιγο μηπως βρω πουθενα αλλου ,αλλιως θα παραγγειλω κι εγω απο εκει!

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας είμαι σχετικά καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθειά σας.Εχω για το επόμενο 10 ήμερο από τα PUB..C προσφορά επιδότησης στα 275 ευρώ για 2 γραμμες και σκέφτομαι το 997.Έχεται να μου προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα???Με το ελληνικό μενού που θα έχει το κινητό θα μπορώ να κάνω τις αναβαθμίσεις που περιγράφουν παραπάνω τα παιδιά???

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Στο public δεν υπαρχει κινητο δικαρτο που να υπερτερει σε αυτα τα χρηματα. Σε αλλα καταστηματα βεβαια κ χωρις ελληνικο μενου το βρισκεις 190€.. Αν θες δικαρτο τοτε δεν υπαρχει καλυτερο κινητο σε αυτα τα χρηματα στα public.

Με τα ελληνικα δε θα υπαρχει θεμα με τις αναβαθμισεις, απλα μπορει να σου καθυστερουν να στις κανουν. Για παραδειγμα ενα κινητο χωρις ελληνικο μενου μπορει κ να παρει τη νεα αναβαθμιση ενα μηνα πριν απο το ελληνικο. Σιγουρα ομως η αναβαθμιση θα φτασει κ στο ελληνικο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θελω να το αγορασω και δεν μπορω να καταλαβω κατι

τελικα αν το παρω χωρις ελληνικου μενου υπαρχει τροπος να γινει ελληνικο?ειναι ευκολο?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θελω να το αγορασω και δεν μπορω να καταλαβω κατι

τελικα αν το παρω χωρις ελληνικου μενου υπαρχει τροπος να γινει ελληνικο?ειναι ευκολο?

Αν δεν ειναι ελληνικο τοτε το μενου δεν μπορει να γινει ελληνικο αλλα τα sms που θα στελνεις μπορεις να τα γραφεις κ να τα λαμβανεις κανονικοτατα στα ελληνικα. Να το αγορασεις κ να του βαλεις ελληνικα δε γινεται εκτος κι αν του βαλεις μια custom rom που εχει ελληνικα. Προς το παρον ρομ για το κινητο δεν υπαρχει και εαν δεν εισαι εξοικειωμενος με το να αλλαζεις ρομ στο κινητο τοτε καλυτερα να παρεις το ελληνικο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ισχυει οτι δεν εχει καλο σημα το wi-fi?

ειναι ευκολοχρηστο?

δεν ειχα εμπειρια απο αλλα κινητα με android και δεν θελω να μπαινω σε περιπετειες...

υπαρχουν games και διαφορες εφαρμογες για το κινητο που να βρισκω ευκολα?

το θελω με δυο καρτες για τον εξης λογο.την μια θα την εχω μονο για ιντερνετ και την αλλη μονο για τηλεφωνα....θα με βοηθησει αυτο το κινητο?

οποιος θελει ας με βοηθησει...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο public δεν υπαρχει κινητο δικαρτο που να υπερτερει σε αυτα τα χρηματα. Σε αλλα καταστηματα βεβαια κ χωρις ελληνικο μενου το βρισκεις 190€.. Αν θες δικαρτο τοτε δεν υπαρχει καλυτερο κινητο σε αυτα τα χρηματα στα public.

Με τα ελληνικα δε θα υπαρχει θεμα με τις αναβαθμισεις, απλα μπορει να σου καθυστερουν να στις κανουν. Για παραδειγμα ενα κινητο χωρις ελληνικο μενου μπορει κ να παρει τη νεα αναβαθμιση ενα μηνα πριν απο το ελληνικο. Σιγουρα ομως η αναβαθμιση θα φτασει κ στο ελληνικο.

 

καταρχήν σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.Κοιταξε πρέπει υποχρεωτικά να το πάρω από εκεί.Δεν με ενδιαφέρει τόσο το θέμα δίκαρτου όσο τα χαρακτηριστικά(επεξεργαστής ,κάμερα,κ.λ.π.).Υπάρχει κάτι καλύτερο μέχρι 280 ευρώ???

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.Κοιταξε πρέπει υποχρεωτικά να το πάρω από εκεί.Δεν με ενδιαφέρει τόσο το θέμα δίκαρτου όσο τα χαρακτηριστικά(επεξεργαστής ,κάμερα,κ.λ.π.).Υπάρχει κάτι καλύτερο μέχρι 280 ευρώ???

 

Φιλε μου το καλυτερο που μπορω να σ πω ειναι να κοιταξης στο σκρουτζ επελεξε κινητα κ εκει θα καταλαβης, εχει μια επιλογη για να βαλης το ποσο που επιθημης.. με αυτα τα χριματα θα παρεις κατι καλο, στο προτινω να εχεις μια ιδεα εσυ το τι κιν θελεις κ διαστασεις... αν θελεις ριξε μια ματια κ στο LG optimoys 4x( 317 e εχει ) η soni xperia p (227 e ) η το htc k to galaxy s2, εχεισς αρκετες επιλογες, κοιτα συγκρινε δηνατοτιτες κ καλη αγορα...

Edited by asd123
Link to comment
Share on other sites

τελικα ισχυει οτι δεν εχει καλο σημα το wi-fi?

ειναι ευκολοχρηστο?

δεν ειχα εμπειρια απο αλλα κινητα με android και δεν θελω να μπαινω σε περιπετειες...

υπαρχουν games και διαφορες εφαρμογες για το κινητο που να βρισκω ευκολα?

το θελω με δυο καρτες για τον εξης λογο.την μια θα την εχω μονο για ιντερνετ και την αλλη μονο για τηλεφωνα....θα με βοηθησει αυτο το κινητο?

οποιος θελει ας με βοηθησει...ευχαριστω

 

Οχι δεν εχει προβλημα με το wifi μια χαρα ειναι.

Εφαρμογες βαζεις οτι θες και παιχνιδια κανενα προβλημα.

Ναι μπορεις ανετα να εχεις τη μια καρτα για internet και την αλλη για τηλεφωνα.!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.Κοιταξε πρέπει υποχρεωτικά να το πάρω από εκεί.Δεν με ενδιαφέρει τόσο το θέμα δίκαρτου όσο τα χαρακτηριστικά(επεξεργαστής ,κάμερα,κ.λ.π.).Υπάρχει κάτι καλύτερο μέχρι 280 ευρώ???

 

Αφου δε σε ενδιαφερει το δικαρτο ξανακοιταξα τι αλλο υπαρχει μεχρι την τιμη που θες και δε βρηκα καλυτερο πακετο χαρακτηριστικων σε αυτα τα λεφτα. Τα περισσοτερα κινητα ειχαν 5mp camera, 512mb ram, σημεια στα οποια το αλκατελακι υπερτερει. Ειδικα η διαφορα ραμ απο512 σε 1 γιγα ειναι σημαντικη σε οτι αφορα το multitasking. Μονο το Huawei Honor με επεξεργαστη στα 1,4 ghz, camera 8mp μου φανηκε καλο αλλα με αντροιντ 2,3 (δε γνωριζω αν εχει παρει αναβαθμιση), 512 ραμ κ χωρις δευτερη καμερα δεν ειναι κ ο,τι καλυτερο.

Δες αν γινεται με επιστροφη παλιας συσκευης στα public να σου κανουν καμια καλυτερη τιμη σε κινητα μηπως κ γινεται να παρεις ας πουμε κανα galaxy s2. Αν δε γινεται κ θελεις πολυ καλα χαρακτηριστικα τοτε η αρχικη σου σκεψη γα αλκατελ 997D ηταν μαλλον η καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Για κάτω από 200 ευρώ, με 1 GB RAM, διπύρηνο, 8ΜP camera με Led flash και δεύτερη κάμερα, 1 GB εσωτερική μνήμη, 1.5 GB ROM, 1800 mAh μπαταρία και 4,3" οθόνη με ICS Αndroid δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή λέμε!
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Για κάτω από 200 ευρώ, με 1 GB RAM, διπύρηνο, 8ΜP camera με Led flash και δεύτερη κάμερα, 1 GB εσωτερική μνήμη, 1.5 GB ROM, 1800 mAh μπαταρία και 4,3" οθόνη με ICS Αndroid δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή λέμε!

 

:lol:οταν μπενω σε ενα καταστημα λεω πλεον, << θελω κατι φθηνο κ καλο>> ε αυτο ειναι το 977D .. ΤΕΛΟΣ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου.Εχω κλεισει πλεον 15 ημερες με το κινητο και πραγματικα αισθανομαι οτι εκανα την καλυτερη επιλογη.Δεν μπορω να του βρω κατι αρνητικο ειδικα στην τιμη των 190 ευρω που το πηρα.Ειναι απιστευτα γρηγορο,ποιοτικο και η λειτουργια της διπλης καρτας με εχει σωσει.Το συνιστω ανεπιφυλακτα σε ολους οσους θελουν να το αγορασουν και εχουν αμφιβολια...Μια ερωτηση που θελω να κανω σε ποιο προχωρημενους χρηστες ειναι αν μπορω με καποιο προγραμμα να κρυβω τα 3 βασικα κουμπια πλοηγησης και να εμφανιζονται οποτε τα χρειαζομαι..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Πρόκειται να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό και θα ήθελα να κάνω 2-3 ερωτησεις σε αυτούς που έχουν την εν λόγω συσκευή

1. Πως μεταφέρω απο Νοκια Ε72 τις επαφές στο κινητό

2. Τις διάφορες αποθηκευμένες θέσεις του GPS πως μπορώ να τις μεταφέρω

3. Πως καταλαβαίνω εαν μια συσκευη που πουλιέται έχει ελληνικό μενού η όχι, μπορώ να το αναβαθμίσω μετά την αγορά

 

Ευχαριστώ εκ τοων προτέρων

Θα είναι καθοριστικές για εμε΄νεα οι απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου.Εχω κλεισει πλεον 15 ημερες με το κινητο και πραγματικα αισθανομαι οτι εκανα την καλυτερη επιλογη.Δεν μπορω να του βρω κατι αρνητικο ειδικα στην τιμη των 190 ευρω που το πηρα.Ειναι απιστευτα γρηγορο,ποιοτικο και η λειτουργια της διπλης καρτας με εχει σωσει.Το συνιστω ανεπιφυλακτα σε ολους οσους θελουν να το αγορασουν και εχουν αμφιβολια...Μια ερωτηση που θελω να κανω σε ποιο προχωρημενους χρηστες ειναι αν μπορω με καποιο προγραμμα να κρυβω τα 3 βασικα κουμπια πλοηγησης και να εμφανιζονται οποτε τα χρειαζομαι..

 

Ναι γινεται. Πρεπει να το κανεις ρουτ, να εγκαταστησεις το supersu κ να εγκαταστησεις το button savior ή το lmt launcher.

Για να κανεις ρουτ υπαρχει εδω στα αγγλικα η διαδικασια:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2046865

Αφου κανεις ρουτ κατεβαζεις απο το Google Play το SuperSU και στη συνεχεια το Button Savior. Το τελευταιο ειναι κ το προγραμμα με το οποιο θα εμφανιζεις τα κουμπια οποτε θες. Καλο ειναι να το δοκιμασεις να δεις αν δουλευει πληρως κ να κανεις μια επανεκκινηση για να δεις αν με το που ανοιγεις τη συσκευη η συγκεκριμενη εφαρμογη τρεχει κατευθειαν.

Τωρα, για να μην υπαρχουν τα κατω πληκτρα κ ουσιαστικα να "μεγαλωσει" η οθονη σου πρεπει να αλλαξεις μια ενα στοιχειο του συστηματος. Αυτο βρισκεται στο system/build.prop και το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις εκει που λεει "qemu.hw.mainkeys" την τιμη 1 αντι για 0 ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ οτι το Button Savior δουλευει σωστα.

Για να αλλαξω αυτην την τιμη εγω χρησιμοποιω μια εφαρμογη του Google Play που λεγεται Build.prop Editor.

Με το που αλλαξεις απο 0 σε 1 θα σου ζητηθει να κανεις επανεκκινηση και με το που ξαναναψει το κινητο δε θα εχεις πλεον τα κατω κουμπια αλλα μονο τα κουμπια του Button Savior που εσυ εμφανιζεις οποτε θες.

 

Για μενα ειναι βολικο να παταω ενα βελακι το οποιο βγαζει τα πληκτρα πλοηγησης. Το ρυθμισα να ειναι μεγαλο σε μεγεθος κ σχεδον τελειως διαφανες ετσι ωστε να μην φαινεται και ετσι ευκολα πατωντας σε συγκεκριμενο σημειο δεξια της οθονης μου εμφανιζονται τα πληκτρα καθετα κ δεξια. Ετσι το κινητο μπορω να το χρησιμοποιω με ενα χερι.

 

Αν χρειαζεσαι περισσοτερες διευκρινισεις σχετικα με το ολο θεμα ρωτα ελευθερα.

 

Πριν κανεις οτιδηποτε βεβαιωσου οτι εχεις ολους τους drivers του alcatel 997d στον υπολογιστη σου. Αν κολλησει το κινητο (απο προσωπικο λαθος θα ειναι κ το εχω παθει κ εγω, η μεθοδος ειναι σωστη στο ρουταρισμα) τοτε τρεξε το One Touch Upgrade S στον υπολογιστη σου ακολουθα τις οδηγιες κ θα εχεις ενα ολοκαινουργιο αρουταριστο κινητο. ΑΡΑ κανε ενα backup ο,τι χρησιμο εχεις στη συσκευη για καλο κ για κακο.

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερουμε τιποτα για το αν θα παρει αναβαθμιση το κινητο μας?το δικο μου ειναι με ελληνικο μενου!

α και μηπως ξερει κανεις πως βγαζουμε Screenshot?

Edited by kommatias_3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερουμε τιποτα για το αν θα παρει αναβαθμιση το κινητο μας?το δικο μου ειναι με ελληνικο μενου!

α και μηπως ξερει κανεις πως βγαζουμε Screenshot?

 

Και το ελληνικο οπως κ τα υπολοιπα κινητα υποτιθεται (συμφωνα με την αλκατελ) πως θα παρουν μια αναβαθμιση σε αντροιντ 4.1 ενω αναβαθμιση σε 4.2 δε θα γινει. Η αναβαθμιση αυτη (παντα συμφωνα με την αλκατελ) θα γινει μεσα στο πρωτο εξαμηνο του 2013.

Για να βγαλεις screenshot πατας το power button και αμεσως μετα (χωρις να αφησεις το power button) πατας το volume down μεχρι να σου βγει η ενδειξη οτι βγηκε το screenshot.

Link to comment
Share on other sites

Και το ελληνικο οπως κ τα υπολοιπα κινητα υποτιθεται (συμφωνα με την αλκατελ) πως θα παρουν μια αναβαθμιση σε αντροιντ 4.1 ενω αναβαθμιση σε 4.2 δε θα γινει. Η αναβαθμιση αυτη (παντα συμφωνα με την αλκατελ) θα γινει μεσα στο πρωτο εξαμηνο του 2013.

Για να βγαλεις screenshot πατας το power button και αμεσως μετα (χωρις να αφησεις το power button) πατας το volume down μεχρι να σου βγει η ενδειξη οτι βγηκε το screenshot.

 

Σ ευχαριστω..απλα θελω να ανεβασω την καταναλωση μπαταριας,αυτο το κινητο με εχει αφησει εκπληκτο!!:)

Edited by kommatias_3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...