Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Είμαι πλέον και εγώ κάτοχος πλέον. Σαν συσκευή από άποψη κατασκευής θα έλεγα ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος, φαίνεται αρκετά στιβαρή η συσκευή. Από άποψη λειτουργίας δεν μπορώ να πω κάτι διότι είναι το πρώτο smartphone που παίρνω και δεν ξέρω τι μου γίνεται :wacko:.

 

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι ότι ενώ έχω αλλάξει το μενού του κινητού σε αγγλικό, το πτυσόμενο μενού που το πιάνουμε από το πάνω άκρο της οθόνης και το κατεβάζουμε, παραμένει στα γερμανικά.

 

Πως μπορώ να το αλλάξω;

 

Ευχαριστώ.

BlackAngel The Nightmare
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Είμαι πλέον και εγώ κάτοχος πλέον. Σαν συσκευή από άποψη κατασκευής θα έλεγα ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος, φαίνεται αρκετά στιβαρή η συσκευή. Από άποψη λειτουργίας δεν μπορώ να πω κάτι διότι είναι το πρώτο smartphone που παίρνω και δεν ξέρω τι μου γίνεται :wacko:.

 

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι ότι ενώ έχω αλλάξει το μενού του κινητού σε αγγλικό, το πτυσόμενο μενού που το πιάνουμε από το πάνω άκρο της οθόνης και το κατεβάζουμε, παραμένει στα γερμανικά.

 

Πως μπορώ να το αλλάξω;

 

Ευχαριστώ.

 

Απλα ξαναπατα να γινει αγγλικο και θα αλλαξει ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ το παρελαβα σημερα απο κωτσοβολο στα 249 ευρω.

 

στις πληρεις οδηγιες στο ιντερνετ λεει οτι τη πρωτη φορα θελει 5 ωρες φορτιση γιατι στο φυλλαδιο που εχει η συσκευασια με τις γρηγοριες οδηγιες δεν αναφερει ποσο θελει.

 

το πηρε και ο συζυγος αυτος το εχει ηδη ανοιξει(στισ 3.5 ωρες θα χει προβλημα λετε?).......

εχει ελληνικο μενου:D

δεν εχουμε ιδεα απο smartphone (μιση ωρα προσπαθουσαμε να βαλουμε αγγλικους χαρακτηρες για να συνδεθουμε στο wifi....:lol:)

μεσα στο σκ θα σας πω τις εντυπωσεις μου

αν χρειαστω καπου τη βοηθεια σας ελπιζω να με βοηθησετε την ασχετη.:rolleyes:

πρωτες εντυπωσεις:

ωραιο κινητο στυλατο,βαρυ φαινεται ακριβο (αν και η ασημι μπορντουρα που εχει γυρω γυρω πιστευω θα ξεφτισει ευκολα αν δε το προσεχει κανεις οποτε καμια θηκουλα προστατευτικη χρειαζεται αλλα αφου το εμφανισουμε πρωτα χωρις:p)

οπως εχουν πει και σε review στο youtube καλυτερα να ειχε ασπρα ακουστικα εφοσον το πηρα ασπρο και οχι μαυρο

φτιαχνω κι εγω καφεδακι και σε μιση ωρα που κλεινω 5 ωρο παω για εξευρενιση

Link to comment
Share on other sites

οκ το παρελαβα σημερα απο κωτσοβολο στα 249 ευρω.

 

στις πληρεις οδηγιες στο ιντερνετ λεει οτι τη πρωτη φορα θελει 5 ωρες φορτιση γιατι στο φυλλαδιο που εχει η συσκευασια με τις γρηγοριες οδηγιες δεν αναφερει ποσο θελει.

 

το πηρε και ο συζυγος αυτος το εχει ηδη ανοιξει(στισ 3.5 ωρες θα χει προβλημα λετε?).......

εχει ελληνικο μενου:D

δεν εχουμε ιδεα απο smartphone (μιση ωρα προσπαθουσαμε να βαλουμε αγγλικους χαρακτηρες για να συνδεθουμε στο wifi....:lol:)

μεσα στο σκ θα σας πω τις εντυπωσεις μου

αν χρειαστω καπου τη βοηθεια σας ελπιζω να με βοηθησετε την ασχετη.:rolleyes:

πρωτες εντυπωσεις:

ωραιο κινητο στυλατο,βαρυ φαινεται ακριβο (αν και η ασημι μπορντουρα που εχει γυρω γυρω πιστευω θα ξεφτισει ευκολα αν δε το προσεχει κανεις οποτε καμια θηκουλα προστατευτικη χρειαζεται αλλα αφου το εμφανισουμε πρωτα χωρις:p)

οπως εχουν πει και σε review στο youtube καλυτερα να ειχε ασπρα ακουστικα εφοσον το πηρα ασπρο και οχι μαυρο

φτιαχνω κι εγω καφεδακι και σε μιση ωρα που κλεινω 5 ωρο παω για εξευρενιση

 

με υγεια το κην κ εγω πσηνομαι να το παρω:):)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,διαβάζω εδω και λίγο καιρό σχετικά με το τηλέφωνο και είμαι έτοιμος για παραγγελία (τελικά την αγγλική έκδοση 65 ευρώ δεν ειναι λίγα),σε τηλεφωνική επικοινωνία με γνωστό δικτυακό μαγαζί που δεν ανέφερε στην ιστοσελίδα αν το τηλεφωνο είναι ελληνικής αντιπροσωπείας και αν υποστηρίζει ελληνικό μενού,ο υπάλληλος μου απάντησε οτι ναι μεν είναι εισαγωγή απο Ευρωπαική ένωση και έρχεται με αγγλικό μενού αλλα υπάρχει δωρεάν εφαρμογη που το κάνει ελληνικό (διευκρινήσαμε οτι δεν εννοεί μόνο το πληκτρολόγιο στα ελληνικά swiftkey και σχετικά).Έχει ακούσει ή ξέρει κανεις άλλος κάτι τέτοιο ;
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το κινητο ειναι σουπερ!!!

γρηγορο,δε κολλαει πουθενα,η φωτογραφικη του τελεια,

μουρατη εμφανιση

μπαινει ιντερνετ μια χαρα και γρηγορα,εχει και μεγαλη οθονη και βοηθαει αυτο,

με το bluetooth κανενα προβλημα- καποιες σελιδες πριν ειχα διαβασει οτι ειχε-,εγω εστειλα απο τον υπολογιστη με bluetooth φωτο,βιντεο και δεν ειχα κανενα προβλημα,

εκανα και βιντεοκληση skype μια χαρα κι αυτη

απο θεμα μπαταριας ημουν εχθες ολο το μεσημερι μεχρι το βραδυ σχεδον ιντερνετ και οταν δεν ημουν ολο πειραζα το κινητο και πριν κοιμηθω ηταν στο 40% βεβαια το πρωι ειχε εξαντληθει στο 1% δε ξερω γιατι ενω δεν ειχα ανοιχτες εφαρμογες,κλειστο wifi,bluetooth,και μαλιστα ειχα τη λειτουργια sweet dreams που απενεργοποιει σχεδον τα παντα μεχρι το πρωι....

ενω του συζυγου δεν το εκανε αυτο...αυτο πρεπει να το ψαξω λιγο

μεχρι τωρα πολυ ευχαριστημενη:D:D:D

 

ΥΓ

αν και στα αγγλικα ενα lower το χουμε..χαχα,πιστευω οτι αν ηταν αγγλικα το μενου εγω προσωπικα(που ειναι και το πρωτο μου smartphone) θα ειχα προβληματακια...

οποτε αν δεν ειστε και πολυ εξοικειωμενοι δωστε κατι παραπανω για να το παρετε με ελληνικο μενου

Edited by taneuramou_
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,διαβάζω εδω και λίγο καιρό σχετικά με το τηλέφωνο και είμαι έτοιμος για παραγγελία (τελικά την αγγλική έκδοση 65 ευρώ δεν ειναι λίγα),σε τηλεφωνική επικοινωνία με γνωστό δικτυακό μαγαζί που δεν ανέφερε στην ιστοσελίδα αν το τηλεφωνο είναι ελληνικής αντιπροσωπείας και αν υποστηρίζει ελληνικό μενού,ο υπάλληλος μου απάντησε οτι ναι μεν είναι εισαγωγή απο Ευρωπαική ένωση και έρχεται με αγγλικό μενού αλλα υπάρχει δωρεάν εφαρμογη που το κάνει ελληνικό (διευκρινήσαμε οτι δεν εννοεί μόνο το πληκτρολόγιο στα ελληνικά swiftkey και σχετικά).Έχει ακούσει ή ξέρει κανεις άλλος κάτι τέτοιο ;

 

65 ευρω? που το τσακοσες ακριβως για πες μας? το παρηγγειλες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,διαβάζω εδω και λίγο καιρό σχετικά με το τηλέφωνο και είμαι έτοιμος για παραγγελία (τελικά την αγγλική έκδοση 65 ευρώ δεν ειναι λίγα),σε τηλεφωνική επικοινωνία με γνωστό δικτυακό μαγαζί που δεν ανέφερε στην ιστοσελίδα αν το τηλεφωνο είναι ελληνικής αντιπροσωπείας και αν υποστηρίζει ελληνικό μενού,ο υπάλληλος μου απάντησε οτι ναι μεν είναι εισαγωγή απο Ευρωπαική ένωση και έρχεται με αγγλικό μενού αλλα υπάρχει δωρεάν εφαρμογη που το κάνει ελληνικό (διευκρινήσαμε οτι δεν εννοεί μόνο το πληκτρολόγιο στα ελληνικά swiftkey και σχετικά).Έχει ακούσει ή ξέρει κανεις άλλος κάτι τέτοιο ;

Δεν εχω ακουσει ποτε για καποια τετοια εφαρμογη κ μαλιστα δωρεαν! Ρωτα μηπως εννοει το more locale 2 γιατι αν εννοει αυτη τοτε να ξερεις οτι οχι, δε σου αλλαζει γλωσσα στο μενου του κινητου αλλα μονο στο μενου ορισμενων εφαρμογων. Μπορεις να πας στην ελ.αντιπροσωπεια κ με χρεωση να σου περασουν ελληνικα νομιζω..

65 ευρω? που το τσακοσες ακριβως για πες μας? το παρηγγειλες?

65€ θα εννοει τη διαφορα ελληνικου με ευρωπαικου 997D..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει ποτε για καποια τετοια εφαρμογη κ μαλιστα δωρεαν! Ρωτα μηπως εννοει το more locale 2 γιατι αν εννοει αυτη τοτε να ξερεις οτι οχι, δε σου αλλαζει γλωσσα στο μενου του κινητου αλλα μονο στο μενου ορισμενων εφαρμογων. Μπορεις να πας στην ελ.αντιπροσωπεια κ με χρεωση να σου περασουν ελληνικα νομιζω..

 

65€ θα εννοει τη διαφορα ελληνικου με ευρωπαικου 997D..

 

τωρα π το λες αυτο πρεπει να ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ασάφεια,την διαφορά εννοούσα!eimai_kala σε ευχαριστώ για την απάντηση,τελικά μόλις πέρασα την παραγγελία(ελπίζω να ισχύουν όσα λεει ο ιστοτοπος και να έχω την συσκευη μέχρι Τρίτη) αγγλικό μενού και δεν θα ασχοληθώ παραπάνω παρα μόνο με το ελληνικό πληκτρολόγιο,ανυπομονώ να δώ την λειτουργία του android 4.0 σχετικά με τα όσα διαβάζω για επανεκκινησεις,βέβαια με την προοπτικη αναβαθμισης σε 4.1 μάλλον μικρο το αγχος. Edited by vagkom
αλλαγη σχολίων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω το 997D από παραεισαγωγή (χωρίς Ελληνικά) και χθες μου έβγαλε μήνυμα για Firmware Update Version 4.0.4-01001_20130315_031212

 

Έχει εμφανιστεί τίποτα παρόμοιο σε κανέναν άλλον?

Ξέρουμε τι αλλάζει στο λειτουργικό το νέο Update?

Και κυρίως, ξέρουμε αν κάνουμε το update αν θα κάνει clean install (δλδ θα διαγράψει τα πάντα από το κινητό)????

 

Έψαξα στο web αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Να την κάνεις άφοβα, την έκανα εγώ το Σάββατο της αποκριάς και δεν είχα κάποιο θέμα. Ίσια, ίσια, διορθώθηκαν κάποια θεματάκια της κάμερας και έγινε πιο γρήγορο το κινητό. Απ' ότι λένε και κάποιοι άλλοι λύθηκε και το θέμα με την πυξίδα (προσθέτει και δική του εφαρμογή Compass).
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ναι γινεται. Πρεπει να το κανεις ρουτ, να εγκαταστησεις το supersu κ να εγκαταστησεις το button savior ή το lmt launcher.

Για να κανεις ρουτ υπαρχει εδω στα αγγλικα η διαδικασια:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2046865

Αφου κανεις ρουτ κατεβαζεις απο το Google Play το SuperSU και στη συνεχεια το Button Savior. Το τελευταιο ειναι κ το προγραμμα με το οποιο θα εμφανιζεις τα κουμπια οποτε θες. Καλο ειναι να το δοκιμασεις να δεις αν δουλευει πληρως κ να κανεις μια επανεκκινηση για να δεις αν με το που ανοιγεις τη συσκευη η συγκεκριμενη εφαρμογη τρεχει κατευθειαν.

Τωρα, για να μην υπαρχουν τα κατω πληκτρα κ ουσιαστικα να "μεγαλωσει" η οθονη σου πρεπει να αλλαξεις μια ενα στοιχειο του συστηματος. Αυτο βρισκεται στο system/build.prop και το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις εκει που λεει "qemu.hw.mainkeys" την τιμη 1 αντι για 0 ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ οτι το Button Savior δουλευει σωστα.

Για να αλλαξω αυτην την τιμη εγω χρησιμοποιω μια εφαρμογη του Google Play που λεγεται Build.prop Editor.

Με το που αλλαξεις απο 0 σε 1 θα σου ζητηθει να κανεις επανεκκινηση και με το που ξαναναψει το κινητο δε θα εχεις πλεον τα κατω κουμπια αλλα μονο τα κουμπια του Button Savior που εσυ εμφανιζεις οποτε θες.

 

Για μενα ειναι βολικο να παταω ενα βελακι το οποιο βγαζει τα πληκτρα πλοηγησης. Το ρυθμισα να ειναι μεγαλο σε μεγεθος κ σχεδον τελειως διαφανες ετσι ωστε να μην φαινεται και ετσι ευκολα πατωντας σε συγκεκριμενο σημειο δεξια της οθονης μου εμφανιζονται τα πληκτρα καθετα κ δεξια. Ετσι το κινητο μπορω να το χρησιμοποιω με ενα χερι.

 

Αν χρειαζεσαι περισσοτερες διευκρινισεις σχετικα με το ολο θεμα ρωτα ελευθερα.

 

Πριν κανεις οτιδηποτε βεβαιωσου οτι εχεις ολους τους drivers του alcatel 997d στον υπολογιστη σου. Αν κολλησει το κινητο (απο προσωπικο λαθος θα ειναι κ το εχω παθει κ εγω, η μεθοδος ειναι σωστη στο ρουταρισμα) τοτε τρεξε το One Touch Upgrade S στον υπολογιστη σου ακολουθα τις οδηγιες κ θα εχεις ενα ολοκαινουργιο αρουταριστο κινητο. ΑΡΑ κανε ενα backup ο,τι χρησιμο εχεις στη συσκευη για καλο κ για κακο.

 

Έχω ρουτάρει το κινητό και προσπάθησα να αφαιρέσω τα κάτω πλήκτρα, αλλά δεν αφαιρούντε. Ενώ μου κρατάει την τιμή ένα τα πλήκτρα παραμένουν κάτω.

 

Τι ακριβώς συμβαίνει?

BlackAngel The Nightmare
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρουτάρει το κινητό και προσπάθησα να αφαιρέσω τα κάτω πλήκτρα, αλλά δεν αφαιρούντε. Ενώ μου κρατάει την τιμή ένα τα πλήκτρα παραμένουν κάτω.

 

Τι ακριβώς συμβαίνει?

 

Την αλλαξες με το Build.prop Editor? Μετα εγινε επανεκκινηση της συσκευης?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιαστο ιντενετ το βρισκεις με χρι και 60 ευρο διαφορα

πιο απο τα οικονομικα κατω των 249 ευρο εχει ελληνικο μενου?

 

Αυτά που έχουν Ελληνικό μενου ειναι γυρω στα 250ε.

Αυτά που ειναι γυρω στα 200 δεν έχουν ελληνικό μενου. (αν ξερεις αγγλικα παρε αυτό με το αγγλικο μενου ειναι κριμα να δωσεις ενα 50αρικο τζαμπα, ασε που τα ξενα πέρνουν τις οποιες αναβαθμίσεις πιο γρηγορα - βλέπε 995)

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Την αλλαξες με το Build.prop Editor? Μετα εγινε επανεκκινηση της συσκευης?

 

Εντάξει αφαιρέθηκαν, έπειτα από 2-3 επανεκκινήσεις.

 

Ξέρει κανείς πώς θα κατεβάσω τα dpi της οθόνης?

 

Ευχαριστώ.

BlackAngel The Nightmare
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω την αναβάθμιση, θα χαθεί το ρουταρισμα και οι εφαρμογές? Μέσω fota. Υπάρχουν 2εφαρμογες built. Prop. Editor. Με την δεύτερη στο Google play

κατάφερα να εξαφανίσω τα κουμπιά. Υπάρχει καλύτερη εφαρμογή του button savior? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω την αναβάθμιση, θα χαθεί το ρουταρισμα και οι εφαρμογές? Μέσω fota. Υπάρχουν 2εφαρμογες built. Prop. Editor. Με την δεύτερη στο Google play

κατάφερα να εξαφανίσω τα κουμπιά. Υπάρχει καλύτερη εφαρμογή του button savior? Ευχαριστώ!

 

Εγω που ειχα αφαιρεσει καποιες εφαρμογες συστηματος αναγκαστηκα να κανω update απο το Onetouch Upgrade, δεν μπορουσα αλλιως.. Δοκιμασε αν γινεται update απο τη συσκευη σου αφου πρωτα επαναφερεις τα κουμπια οθονης για καλο κ για κακο.

Αλλη εφαρμογη ειναι το LMT Launcher, αλλα δεν την εχω τσεκαρει κ πολυ.. Στο xda θα βρεις διαφορα στοιχεια γι αυτην την εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. ειμαι και εγώ κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής. έχω ενα πρόβλημα. ενώ βάζω σαν λογαριασμό συγχρονισμού το facebook δεν μου βγάζει της επαφές (φίλους) στον τηλεφωνικό κατάλογο. παιδεύομαι 2ωρες αλλά δεν έβγαλα άκρη
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μου βγάζει αυτό το μήνυμα

low storage space

there is not enough storage

space available to complete

this action. please clear some

space and try again.

 

ενωσα το tablet μου με το κινητό για να παρω κάτι αρχεία

φυσικά δεν τα κατάφερα και μετά μου έβγαζε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τα Wallpapers που έχει η συσκευή τι ανάλυσης είναι;

 

To Low storage μου το βγάζει και 'μένα δεν είναι κάτι το τραγικό.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μου βγάζει αυτό το μήνυμα

low storage space

there is not enough storage

space available to complete

this action. please clear some

space and try again.

 

ενωσα το tablet μου με το κινητό για να παρω κάτι αρχεία

φυσικά δεν τα κατάφερα και μετά μου έβγαζε αυτό

 

έβγαλα την μπαταρία και όλα εντάξει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα οταν εχεισ ανοιχτο ολη μερα το ιντερνετ για κλεισεισ viber

καταναλωνει πολλα mb στην αναμονη

ενδιαφερομε για να μιλαω με τη γυναικα μου

και ποσ το κανουμε να το εχουμε ανοικτο ολη μερα?

απο μπαταρια θα φτανει ?

υπαρχει περιπτωσει να καταναλωνει τα mb απο αλλεσ πιγεσ(προγραμματα)

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν το πολυσκαλίζεις η μπαταρία κρατάει άνετα δυο μέρες περίπου. Σε 'μένα όταν ασχολούμαι μαζί του για κάνα 6ώρο όταν είναι πλήρως φορτισμένο πέφτει στο 40%.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...