Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια που πηγε αυτος ο οδηγος? παω στο λινκ να κατεβασω το προγραμμα για ροοτ και μου πεταει αυτο στο rapidshare. Το download δεν είναι διαθέσιμο

Download permission denied by uploader. (0b67c2f5) γινετε να ξανα ανεβει?που μπορω να τον βρω?

 

Προφανώς θες να κάνεις root το smart ii... Αν θες, κάνε τα εξής απλά και εύκολα:

 

Βήμα 1.

Με ανοιχτό το κινητό σύνδεσέ το με τον υπολογιστή, και ακολούθα μόνο το βήμα 3 του παραπάνω οδηγού που είπες (διαχείρηση συσκευών/ενημέρωση κτλ..) Οι drivers είναι λογικά ήδη μέσα στην κάρτα sd με την οποία έρχεται το κινητό. Αν για κάποιο λόγο δεν είναι, πάρτους από εδώ.

 

Βήμα 2.

Πάρε από εδώ το update.zip, και βάλτο όπως ακριβώς είναι στην κάρτα sd στο κινητό.

 

Βήμα 3.

Μετά από αυτό κλείσε το κινητό. Πάτα το volume+ και το power ταυτόχρονα, μέχρι να νοιώσεις τη δόνηση. Μόλις δονηθεί άσε το power ενώ κρατάς πατημένο το volume+ μέχρι να σου εμφανίσει την επόμενη οθόνη.

3Α. Αν η επόμενη οθόνη είναι ένα κείμενο που σου λέει για σβήσιμο δεδομένων και επαναφορά και τέτοια, χωρίς να αλλάξεις κάτι (η επιλογή άκυρο(χ) θα είναι τσεκαρισμένη(κόκκινη)) προχώρα στο βήμα 4.

3Β. Αν σου βγάλει μια οθόνη με 4 επιλογές (1.reboot 2.update from sd 3.wipe data κτλ) με το πλήκτρο της έντασης φωνής διαλέγεις την επιλογή "apply update from sd" και επιβεβαιώνεις με το πλήκτρο home. Το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση και είσαι πλέον rootέτοιμος..!!

 

Βήμα 4. (Αν χρησιμοποίησες το βήμα 3Β έχεις ήδη τελείωσει, αυτό το βήμα είναι άχρηστο.)

Αφού πατήσεις το άκυρο στην οθόνη περί επαναφοράς το κινητό θα επανεκκινήσει. Ξανακλείσ' το, και πάτα το volume- μαζί με το power. Μόλις νοιώσεις τη δόνηση άσε το power και συνέχισε να κρατάς το volume- για 5-6+ δευτερόλεπτα. Το κινητό θα μείνει σε μια άσπρη οθόνη με το ανδροϊδές. Σύνδεσέ το με τον υπολογιστή με το καλώδιο. Πάρε από εδώ το φάκελο μέσα από το zip και αφού τον βάλεις κάπου στον υπολογιστή σου τρέξε το αρχείο "install-system-windows". Όταν τελειώσει, αποσύνδεσέ το από τον υπολογιστή και βγάλε την μπαταρία για λίγα (5 ας πούμε) δευτερόλεπτα. Αμέσως μετά συνέχισε με το βήμα 3/3Β (power/volume+ και apply update...) Πάλι είσαι rootέτοιμος..!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ok, θα ξαναδοκιμάσω αργότερα... Θα περιμένω και τη συμβολή σου.. :bow:

 

Εσύ φίλε vidavi που έκανες το update κανονικά, είσαι root? χρησιμοποιείς το Link2sd? Αν ναι, έχεις συνδέσει όλες τις εφαρμογές χρήστη (μέσα στις οποίες συγκαταλέγονται και μερικές από τις pre-installed)?? Με άλλα λόγια, υπό ποιες συνθήκες σου "πέτυχε" το update??

 

Δεν είμαι root, το κινητό είναι δεύτερο επαγγελματικό και δεν το εχω πειράξει καθόλου, είναι όπως το πήρα από το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

george τι εκανες με τον κερνελ σου που ελεγες?

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Το download δεν είναι διαθέσιμο

Download permission denied by uploader. (0b67c2f5)

σε ολα τα λινκ :\

Edited by jimaras2009
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δίκαιο... Η rapidshare τα 'χει κάνει... σαν τα μούτρα της... με τα permissions...

 

Το διορθώνω πάραυτα και ενημερώνω...

Link to comment
Share on other sites

PC USB Driver

 

Recovery - 4 Options

 

Update

 

 

Για δοκιμάστε τώρα ρε παιδιά.... Πρέπει να 'ναι όλα κομπλέ...

 

Σόρρυ για την αναστάτωση... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένη update 3. Αν εγκαταστήσω και την 4 που μου εμφάνισε, θα επανέρθει σε factory reset το κινητό ή αναβαθμίζεται χωρίς να γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτήσω κατι οσοι δοκιμασαν να αποσυμπιέσουν το boot.img σε ολους εβγαλε "Android 'magic' header not found at start of boot.img" ?

 

Αφαίρεσε με hex editor από το header 2048 byte (αν θυμάμε καλά) ή τέλος πάντων αφαίρεσε όλα τα byte μέχρι να φτάσεις το image να ξεκινάει με την φράση ANDROID και σώσε το. Αυτό είναι το magic header. Τώρα θα μπορείς να το αποσυμπιέσεις. Θυμάσε παλαιότερα που σου είπα ότι δεν περνάει το image σου όσο και να προσπαθείς και ότι είσαι κοντά?Θυμάσε που σου είπα μην χρησιμοποιείς το Kitchen? Αν πας να το αποσυμπιέσεις σε linux, το script αφαιρεί αυτόματα τα byte μέχρι να φτάσει στο σωστό android header και αποσυμπιέζει το image. Το kitchen κάνει το ίδιο, αλλά ίσως δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις τα μυνήματα. Τέλος πάντων, μετά τις αλλαγές θα πρέπει να προσθέσεις πάλι το σωστό header που περιμένει ο locked bootloader για να καταφέρεις να περάσεις το image.Ίσως και να καταφέρεις να το περάσεις, αλλά δεν το ξεκινάει ο bootloader και παραμένεις στο πράσινο android. Με λίγα λόγια πρέπει να καταφέρεις να κάνεις signed με το σωστό header ( ή και όχι μόνο) το image... εκεί έχω κολήσει και εγώ.

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Έκανα πριν από λίγο το update 4 . Υπάρχει περίπτωση από τα 25+ MB που κατέβασε για την αναβάθμιση να έχει μείνει σε κανένα φάκελο τίποτα ; Γιατί η μνήμη μειώθηκε και μου πέταξε μύνημα να σβήσω κάτι . Αυτό που αναβάθμισε μάλλον ήταν και το vodafone shop ( vodafone update κάπως έτσι ονομάζεται ) . Να κάνω κατάργηση της εγκατάστασης αυτού , να κερδίσω μερικά MB , μιας και δεν το χρησιμοποιώ ;

Επίσης πρόσεξα , ότι στο stock πρόγραμμα των φωτογραφιών , έχει προσθέσει και ένα σωρό άλλους φακέλους με διάφορες φώτος περίεργες ; Τι είναι αυτά ; Και καλά καινούργια wallpapers ; Υπόψιν , ήμουν με update 2 τόσο καιρό , δεν είχα κάνει το 3 .

 

 

και μενα μου λεει οτι δεν εχει μνημη και βλεπω 30ΜΒ ελευθερα

Τι κανουμε τωρα ?

(Δεν ειναι root και δε θελω να το κανω)

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου λεει οτι δεν εχει μνημη και βλεπω 30ΜΒ ελευθερα

Τι κανουμε τωρα ?

(Δεν ειναι root και δε θελω να το κανω)

 

Μπες σε όλες τις εφαρμογές και δώσε σε κάθε εφαρμογή εκκαθάριση δεδομένων ή βάλε το κινητό σε fastboot (power και volume-) και δώσε μια και έξω "fastboot erase cache" και μετά "fastboot reboot" και τελείωσες. Θα ελευθερώσεις από 20 έως 50 mb.

Δεν πειράζεις το κινητό... παραμένει ως είναι εργοστασιακό!

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα κολλαει στην οθονη με το ανθρωπακι και μονο αμα βγαλω τη μπαταρια κλεινει

 

Η μνημη του δεν ειναι 512ΜΒ ? Πως ειναι δυνατον να ειναι μονο 28ΜΒ ελευθερα αφου ολα ειναι εγκατεστημενα στην SD ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το fastboot erase cache , ισχύει ; Γιατί δεν θυμάμαι να το έχω ξανασυναντήσει εδώ στο νήμα , ή σε άλλα forum .

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ; Σε περίπτωση που κάνουμε root το τηλέφωνο , χάνονται όλα τα δεδομένα ; Επαφές , μηνύματα , κατεβασμένες εφαρμογές , ρυθμίσεις , πράγματα μέσα από την sd , κτλ κτλ ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

με το γαλαξυ Υ ειμαστε το ιδιο ελληνες - τουρκοι ενα πραγμα. σε λιγα πραγματα διαφερουμε το λεω αυτο σχετικα με τον κερναλ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ; Σε περίπτωση που κάνουμε root το τηλέφωνο , χάνονται όλα τα δεδομένα ; Επαφές , μηνύματα , κατεβασμένες εφαρμογές , ρυθμίσεις , πράγματα μέσα από την sd , κτλ κτλ ;;;;;

 

Τίποτα απολύτως δεν χάνεται.

Επειδή η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη, καλού κακού κάνεις ένα backup... Παρόλα αυτά, σ' εμένα δε χάθηκε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα κολλαει στην οθονη με το ανθρωπακι και μονο αμα βγαλω τη μπαταρια κλεινει

 

Η μνημη του δεν ειναι 512ΜΒ ? Πως ειναι δυνατον να ειναι μονο 28ΜΒ ελευθερα αφου ολα ειναι εγκατεστημενα στην SD ?

 

Έτσι πρέπει να είναι... πράσινο ανθρωπάκι. Απλά τσέκαρε ότι όσο το έχεις σε fastboot, στο device manager βλέπεις το "ADB testing interface" και όχι κάποιο "android 1.0 κίτρινο" για να δεις ότι είναι εντάξει οι driver. Δώαε "fastboot devices" και αν βλέπει σωστά το κινητό θα σου δείξει "? fastboot". Μετά προχώρα με αυτά που έγραψα παραπάνω.

 

Αυτό με το fastboot erase cache , ισχύει ; Γιατί δεν θυμάμαι να το έχω ξανασυναντήσει εδώ στο νήμα , ή σε άλλα forum .

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ; Σε περίπτωση που κάνουμε root το τηλέφωνο , χάνονται όλα τα δεδομένα ; Επαφές , μηνύματα , κατεβασμένες εφαρμογές , ρυθμίσεις , πράγματα μέσα από την sd , κτλ κτλ ;;;;;

 

1. Ναι ισχύει. fastboot erase cache...H cache πρέπει να καθαρίζει που και που με το ίδιο σκεπτικό που καθαρίζεις και τον δίσκο στο pc από διάφορα σκουπίδια.

2. Δεν χάνεις τίποτα με το root.

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

ετσι θα χασω οτι προοδο εχω κανει σε παιχνιδια ή ρυθμισεις σε προγραμματα ?

 

Ρυθμίσεις στα προγράμματα, όχι δεν χάνεις. Παιχνίδια δεν έχω ούτε ένα, αλλά η λογική λέει όχι δεν χάνεις. Άλλο η cache και άλλο τα game data. ; Όπως και να έχει, δεν έχεις άλλη επιλογή. Είναι μονόδρομος!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , επειδή και εγώ δεν άντεξα άλλο με την μνήμη , το αποφάσισα και το έκανα root πλέον . Η δουλειά έγινε με την χρήση του προγράμματος ''android commander'' ( που περιγράφεται στην σελίδα 40, post 590 ) + με τα βήματα που περιγράφονται στην σελίδα 66 ( με χρήση του update.zip ) .

Το θέμα είναι από εδώ και μετά τι κάνουμε , πλέον σαν root ; :) Τι εργαλεία και τι διαδικασίες μπορούμε να κάνουμε για να γλυτώσουμε λίγο μνήμη ; Τι προτείνεται ; Αν κάποιος τα έχει εύκαιρα σε ποιές περίπου σελίδες βρίσκονται , ας δώσει μια μικρή βοήθεια .

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , επειδή και εγώ δεν άντεξα άλλο με την μνήμη , το αποφάσισα και το έκανα root πλέον . Η δουλειά έγινε με την χρήση του προγράμματος ''android commander'' ( που περιγράφεται στην σελίδα 40, post 590 ) + με τα βήματα που περιγράφονται στην σελίδα 66 ( με χρήση του update.zip ) .

Το θέμα είναι από εδώ και μετά τι κάνουμε , πλέον σαν root ; :) Τι εργαλεία και τι διαδικασίες μπορούμε να κάνουμε για να γλυτώσουμε λίγο μνήμη ; Τι προτείνεται ; Αν κάποιος τα έχει εύκαιρα σε ποιές περίπου σελίδες βρίσκονται , ας δώσει μια μικρή βοήθεια .

 

Ευχαριστώ

 

Δεν ήταν αναγκαίο, αλλά καλύτερα έτσι. Θα κάνεις καθαρισμό ευκολότερα χωρίς καλώδια και εντολές!!!

 

Απο δω και πέρα εγκατέστησε από το market το link2sd. Πριν το τρέξεις χώρησε την sd σε δύο primary partition. Για αυτό το κινητό προτείνω και τα δυο partition FAT32. Το πρώτο partition θα είναι το κανονικό και το δεύτερο που καλό θα είναι να το κάνεις τουλάχιστον 500mb έως 1gb, θα το κάνει mount το link2sd για να κάνει "σύνδεση" τις εφαρμογές σε αυτό. Η διαφορά αυτής της τακτικής με την μεταφορά σε sd, είναι ότι μεταφέρονται και τα αρχεια dalvik και τα lib στην κάρτα γλυτώνοντας πολύτιμο χώρο στο κινητό αλλά και με μία μικρή απώλεια σε ταχύτητα αν η sd δεν είναι πχ class10. Ρύθμισε το link2sd να δουλεύει στο αυτόματο και για αρχή κάνε καθαρισμό dalvik και cache μέσα από τις επιλογές του. Αστο να κρίνει εκείνο ποιες θα "μεταφέρει" και ποιες θα "συνδέει". Αν επέμβεις, μην μεταφέρεις εφαρμογές συστήματος... αστες να είναι στο τηλέφωνο. Τα υπόλοιπα θα τα καταλάβεις μόνος σου.

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός της sd σε 2 partitions δεν θα διαγράψει όλα τα δεδομένα που υπάρχουν μέσα στην κάρτα ; Αυτή που έχω είναι 8GB class 6 , αν θυμάμαι καλά . Και με ποιο εργαλείο θα γίνουν τα partition ; Θα το κάνω στον υπολογιστή ή υπάρχει κάποιο πρόγραμμα από το μαρκετ που μπορεί να το κάνει , όσο η κάρτα είναι μέσα στο τηλέφωνο ;
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός της sd σε 2 partitions δεν θα διαγράψει όλα τα δεδομένα που υπάρχουν μέσα στην κάρτα ; Αυτή που έχω είναι 8GB class 6 , αν θυμάμαι καλά . Και με ποιο εργαλείο θα γίνουν τα partition ; Θα το κάνω στον υπολογιστή ή υπάρχει κάποιο πρόγραμμα από το μαρκετ που μπορεί να το κάνει , όσο η κάρτα είναι μέσα στο τηλέφωνο ;

 

Καλύτερα βγάλε την κάρτα και βάλτη μ' ένα card reader στο pc.. Εγώ το έκανα με το mini tool partiton wizard.

Πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία, κάνε ένα copy paste ολόκληρη την κάρτα σου σ' ένα φάκελο στο pc, ένα αντίγραφο όλων των αρχείων σου δηλαδή... έτσι, ακόμα καλύτερα, κάνε πρώτα ένα format στην κάρτα και μετά φτιάξε τα partitions... Αφού τελειώσεις, ξαναπέρνα το αντίγραφό σου στην κάρτα.

Προτείνω καθ'όλη τη διαδικασία για τη δημιουργία partition να απενεργοποιήσεις το antivirus στον υπολογιστή.

 

Για αυτό το κινητό προτείνω και τα δυο partition FAT32.

 

Γιατί έτσι;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...