Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια βοηθεια!! Εγκατεστησα την ρομ jelly bean απο xda και δημιουργει διαφορα προβληματα.

1ον δεν λειτουργει το bluetooth (ομως αυτο δεν ειναι σημαντικο) ,2ον δεν μου εμφανιζει γραμμη-ή κατι παρομοιο- ετσι ωστε να απαντησω την κληση. Δεν ξερω τι να κανω. Μπορει καποιος να βοηθησει?

 

Βάλε μια άλλη ROM φίλε μου, πολύ προβληματική μου φαίνεται έμενα. Εγώ όταν έβαλα αυτή την ROM το κινητό μου δεν άνοιγε καν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποια μου συστηνεις?

 

Προς το παρόν τρέχω με αυτήν http://www.htcmania.com/showthread.php?t=548641

Μπορείς να δοκιμάσεις και το CM του ddesing αν θες!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ έχω την jellysmart( cm7 alpha 6 ουσιαστικά) και το μόνο πρόβλημα είναι το bluetooth.Σας εμφανίζει προβλήματα γιατί έχετε το link2sd μάλλον η δεν ακολουθήσατε σωστά τις οδηγίες.Η rom είναι εξαιρετική!Στις cyanogen mod εκδόσεις μην χρησιμοποιήσετε το link2sd γιατί θα αντιμετωπίσετε πολλά προβλήματα(π.χ bootloop) Edited by Stalk3r
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο αλλά γνωρίζει κανείς καμία εφαρμογη η οποία μπορεί να σπάσει δίκτυα Wi-fi ?

Παλιά υπάρχε στο μάρκετ μια Wifi-Unlocker (νομίζω οτι την λέγανε) αλλά την έβγαλαν.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2287172

Πλέον μπορούμε να αλλάξουμε τα frequencies του cpu σε 156, 312, 624, 832 Mhz

Άρα καλύτερη απόδοση και καλύτερη διαχείρηση της μπαταρίας

Edited by Stalk3r
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο αλλά γνωρίζει κανείς καμία εφαρμογη η οποία μπορεί να σπάσει δίκτυα Wi-fi ?

Παλιά υπάρχε στο μάρκετ μια Wifi-Unlocker (νομίζω οτι την λέγανε) αλλά την έβγαλαν.

 

http://remixshare.com/downloadfinal/a0/b2/47mn6/zzz/7377

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά η jellysmart rom είναι κομπλέ??υποστηρίζει link2sd?

Ναι.Ή με script manager η με superuser.Τουλάχιστον έτσι γράφει ο legolas93-------->Note that if you use Link2SD these goodies don't work if you don't start "/system/etc/init.d/01Lego-Smart" as superuser manually. (Or use ScriptManager like me)

Link to comment
Share on other sites

Να σας γυρίσω λίγο πίσω στα αρχικά;

Πήρα το κινητό πριν 2-3 βδομάδες, είναι μαμίσιο, και έχω το εξής πρόβλημα: Βγάζω κάθε 2-3 μέρες την vodafone sim (και άρα και την μπαταρία) γιατί την χρησιμοποιώ και σε άλλη συσκευή και όταν την επιστρέφω στο smart II και το ανοίγω, ενώ έχω τσεκαρισμένη την αυτόματη ενημέρωση ημερομηνίας και ώρας, αυτή δεν γίνεται ποτέ και πρέπει να ξαναρυθμίζω ημερομηνία/ώρα κάθε φορά χειροκίνητα. Την πρώτη και τη δεύτερη φορά που άνοιξα το κινητό όταν το πρωτοπήρα ενημέρωσε κανονικά ημερομηνία και ώρα. Και από τότε... ποτέ ξανά.

Έχω πειράξει κάτι εγώ; (Έχω κλειστούς τους αυτόματους συγχρονισμούς και ανοιχτή την αυτόματη ενημέρωση ημερομηνίας/ώρας). Τι να κάνω;

Το άλλο μου android, το Vodafone smart I δεν χάνει ποτέ την ημερομηνία και την ώρα ακόμα όταν αλλάζω μπαταρία ή sim, ούτε όταν βγάζω εντελώς την sim και το χρησιμοιποιώ με wifi μόνο. wtf...

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη jellysmart rom και μπορώ να πω οτι είναι αρκετά καλή!!!μόνο που δεν δουλεύει το bluetooth και έχει και το μενού στα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

εχω ενα προβληματακι- απορια μικρης σημασιας αλλα αν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.

το vodafone smart2 οπως ολα τα smartphones εχουν την επιλογη του tethering.

η απορια μου ειναι η εξης:στο συγκεκριμενο κινητο η ενεργοποιηση του wifi και του tethering δεν μπορει να γινει ταυτοχρονα?

αυτο που θα ηθελα να κανω ειναι να παιρνω ασυρματα internet στη συσκευη και απο κει να το μεταφερω επισεις ασυρματα σε αλλες συσκευες.

στην συσκευη μου οταν ενεργοποιω το tethering αμεσως απενεργοποιητε το wifi

εχει κανεις ιδεα αν κανω κατι λαθος στις απλες ρυθμισεις της συσκευης η αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος για να πετυχω αυτο που θελω?

σας ευχαριστω πολυ

GRIGORIS
Link to comment
Share on other sites

Τα greeklish σου διαγράφηκαν, αν μπορείς γράψε με Ελληνικά.

Τέλος πάντων, βάλε το rar στην SD και μετά άνοιξε το κινητό στην Recovery και πάνε στα Backups and Restore και κάνε restore to rar. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα greeklish σου διαγράφηκαν, αν μπορείς γράψε με Ελληνικά.

Τέλος πάντων, βάλε το rar στην SD και μετά άνοιξε το κινητό στην Recovery και πάνε στα Backups and Restore και κάνε restore to rar. :)

 

το εκανα τιποτα ομως ανοιγω κ μολις αρχιζει που σου λεει αλλαγη γλωσσας η επειγον κληση οτι κ να πατησω απο τα 2 μου λεει:

 

επιλεξτε μια εφαρμογη για τη usb συσκευη

καμια ενεργεια δεν μπορει να εκτελεσει αυτη την ενεργεια

 

σορρυ απο ολους για τα greeklish

 

κ απο κατω μονο μια επιλογη Η εφαρμοογη %1$s (στη διενεργεια

οταν το παταω χαναωγενω στη ιδια σελιδα:(:(:(:(

τι εχω κανει????βοηθεια...

 

sorry για τα greeklish....

 

kαι ολα αυτα γιατι μπηκα φαστβοοτ κ περασα αυτο:

install-system-windows.bat

 

Ρε παιδια βοηθεια το χω 3 βδομαδες το κιν.....εχω ξενερωσει!!

Edited by msound
Link to comment
Share on other sites

το εκανα τιποτα ομως ανοιγω κ μολις αρχιζει που σου λεει αλλαγη γλωσσας η επειγον κληση οτι κ να πατησω απο τα 2 μου λεει:

 

επιλεξτε μια εφαρμογη για τη usb συσκευη

καμια ενεργεια δεν μπορει να εκτελεσει αυτη την ενεργεια

 

σορρυ απο ολους για τα greeklish

 

κ απο κατω μονο μια επιλογη Η εφαρμοογη %1$s (στη διενεργεια

οταν το παταω χαναωγενω στη ιδια σελιδα:(:(:(:(

τι εχω κανει????βοηθεια...

 

sorry για τα greeklish....

 

kαι ολα αυτα γιατι μπηκα φαστβοοτ κ περασα αυτο:

install-system-windows.bat

 

Ρε παιδια βοηθεια το χω 3 βδομαδες το κιν.....εχω ξενερωσει!!

 

 

Βάλε αυτόν τον φάκελο στην SD σου ( είναι απο την official)

http://prntscr.com/1al9fr

 

άνοιξε το κιν σου με Power και Volume Up

Πρώτα κάνε format data,custpack,system,boot,cache (mounts and storage)

πήγαινε Backup And restore και κάνε restore το backup 2013.2κλπ κλπ

Το Backup and Restore νομίζω είναι στην αρχική οθόνη ή στο Advanced

Edited by MarcDS
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

εχω ενα προβληματακι- απορια μικρης σημασιας αλλα αν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.

το vodafone smart2 οπως ολα τα smartphones εχουν την επιλογη του tethering.

η απορια μου ειναι η εξης:στο συγκεκριμενο κινητο η ενεργοποιηση του wifi και του tethering δεν μπορει να γινει ταυτοχρονα?

αυτο που θα ηθελα να κανω ειναι να παιρνω ασυρματα internet στη συσκευη και απο κει να το μεταφερω επισεις ασυρματα σε αλλες συσκευες.

στην συσκευη μου οταν ενεργοποιω το tethering αμεσως απενεργοποιητε το wifi

εχει κανεις ιδεα αν κανω κατι λαθος στις απλες ρυθμισεις της συσκευης η αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος για να πετυχω αυτο που θελω?

σας ευχαριστω πολυ

 

Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό, όταν θέλεις να κάνεις το κινητό σου hotspot πρέπει να έχεις 3G

 

 

Να σας γυρίσω λίγο πίσω στα αρχικά;

Πήρα το κινητό πριν 2-3 βδομάδες, είναι μαμίσιο, και έχω το εξής πρόβλημα: Βγάζω κάθε 2-3 μέρες την vodafone sim (και άρα και την μπαταρία) γιατί την χρησιμοποιώ και σε άλλη συσκευή και όταν την επιστρέφω στο smart II και το ανοίγω, ενώ έχω τσεκαρισμένη την αυτόματη ενημέρωση ημερομηνίας και ώρας, αυτή δεν γίνεται ποτέ και πρέπει να ξαναρυθμίζω ημερομηνία/ώρα κάθε φορά χειροκίνητα. Την πρώτη και τη δεύτερη φορά που άνοιξα το κινητό όταν το πρωτοπήρα ενημέρωσε κανονικά ημερομηνία και ώρα. Και από τότε... ποτέ ξανά.

Έχω πειράξει κάτι εγώ; (Έχω κλειστούς τους αυτόματους συγχρονισμούς και ανοιχτή την αυτόματη ενημέρωση ημερομηνίας/ώρας). Τι να κάνω;

Το άλλο μου android, το Vodafone smart I δεν χάνει ποτέ την ημερομηνία και την ώρα ακόμα όταν αλλάζω μπαταρία ή sim, ούτε όταν βγάζω εντελώς την sim και το χρησιμοιποιώ με wifi μόνο. wtf...

 

 

Προσπάθησε να του βάλεις την τελευταία update ( OTA 5) και δες αν γίνεται τώρα.

 

Έβαλα τη jellysmart rom και μπορώ να πω οτι είναι αρκετά καλή!!!μόνο που δεν δουλεύει το bluetooth και έχει και το μενού στα ελληνικά.

 

Το bluetooth έχει πρόβλημα σε κάθε CM για αυτήν την συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Να σας γυρίσω λίγο πίσω στα αρχικά;

Πήρα το κινητό πριν 2-3 βδομάδες, είναι μαμίσιο, και έχω το εξής πρόβλημα: Βγάζω κάθε 2-3 μέρες την vodafone sim (και άρα και την μπαταρία) γιατί την χρησιμοποιώ και σε άλλη συσκευή και όταν την επιστρέφω στο smart II και το ανοίγω, ενώ έχω τσεκαρισμένη την αυτόματη ενημέρωση ημερομηνίας και ώρας, αυτή δεν γίνεται ποτέ και πρέπει να ξαναρυθμίζω ημερομηνία/ώρα κάθε φορά χειροκίνητα. Την πρώτη και τη δεύτερη φορά που άνοιξα το κινητό όταν το πρωτοπήρα ενημέρωσε κανονικά ημερομηνία και ώρα. Και από τότε... ποτέ ξανά.

Έχω πειράξει κάτι εγώ; (Έχω κλειστούς τους αυτόματους συγχρονισμούς και ανοιχτή την αυτόματη ενημέρωση ημερομηνίας/ώρας). Τι να κάνω;

Το άλλο μου android, το Vodafone smart I δεν χάνει ποτέ την ημερομηνία και την ώρα ακόμα όταν αλλάζω μπαταρία ή sim, ούτε όταν βγάζω εντελώς την sim και το χρησιμοιποιώ με wifi μόνο. wtf...

Νομίζω ότι φταίει που συνήθως έχω κλειστά τα background data. Έκανα restart με τα background data ανοιχτά και η ώρα ενημερώθηκε αμέσως. [Πάντως το vodafone smart Ι πχ δεν χάνει την ώρα όταν βγάζω την μπαταρία και με τα background data κλειστά, άρα κάτι διαφορετικό υπάρχει στη λειτουργία των 2 αυτών android.]

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό, όταν θέλεις να κάνεις το κινητό σου hotspot πρέπει να έχεις 3G

 

 

 

 

 

Προσπάθησε να του βάλεις την τελευταία update ( OTA 5) και δες αν γίνεται τώρα.

 

 

 

Το bluetooth έχει πρόβλημα σε κάθε CM για αυτήν την συσκευή!

 

MARCDS σ ευχαριστω παρα πολυ

GRIGORIS
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα μηπως θα ηταν βλακια να ρωτησω αν υπαρχει καμια ρομ για ics η jelly bean για το vodafone smart 2????

 

εχω το κινητο 2 βδομαδες δεν ξερω τι παιζει....ευχαριστω!?!

H γενικα η πιο γρηγορη τσεκαρισμενη rom πια ειναι??

στη σελ93??

Edited by msound
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα μηπως θα ηταν βλακια να ρωτησω αν υπαρχει καμια ρομ για ics η jelly bean για το vodafone smart 2????

 

εχω το κινητο 2 βδομαδες δεν ξερω τι παιζει....ευχαριστω!?!

H γενικα η πιο γρηγορη τσεκαρισμενη rom πια ειναι??

στη σελ93??

 

Υπάρχει στην σελίδα 95 αλλά όπως είπα και πριν, είναι CyanogenMod και το bluetooth δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε μαν!!:)κ ειπαμε οποτε θες λες....{ελιες,ρακι,κρασι}:lol:

μπαινω recovery και: -Wipe userdata/factory reset,-Wipe cache partition,-Format system,-Format custpack,Wipe dalvic cache

και μετα power+volume down και πιο αρχειο ακριβως τρεχω???ανοιγω romeo και ξεζιπαρω κ πεταω τα τεσσερα αρχεια στη ρομ??κ τρεχω το romeo?η οτι να ναι λεω??

Edited by msound
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε μαν!!:)κ ειπαμε οποτε θες λες....{ελιες,ρακι,κρασι}:lol:

μπαινω recovery και: -Wipe userdata/factory reset,-Wipe cache partition,-Format system,-Format custpack,Wipe dalvic cache

και μετα power+volume down και πιο αρχειο ακριβως τρεχω???ανοιγω romeo και ξεζιπαρω κ πεταω τα τεσσερα αρχεια στη ρομ??κ τρεχω το romeo?η οτι να ναι λεω??

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις wipe τίποτα τώρα.

Βάζεις τα παρακάτω αρχεία στον φάκελο rom του Romeo, μέτα ανοίγεις το κινητό σου με Power και Volume Down, το συνδέεις στον υπολογιστή και ανοίγεις το Romeo και τα flashareis όλα.

boot.img

recovery.img

bootloader.img

custpack.img

data.img

system.img

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...