Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα!

Θέλω να κάνω root για να ελευθερώσω λίγο χώρο στο κινητό.

Αυτή είναι η διαδικασία που ακολουθώ; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4367346#post4367346

Τα αρχεία παραμένουν μέσα στο κινητό ή χάνονται με το root;

Η διαδικασία λειτουργεί για οποιαδήποτε έκδοση και αν έχω;

Ευχαριστώ!

 

Edit: Τα αρχεία δεν υπάρχουν στην σελίδα, κατέβηκαν.

Επειδή έχω μπλεχτεί, τι πρέπει να κάνω για να έχω rootαρισμένο κινητό με την stock rom?

Θα προτιμούσα να μην περάσω άλλες rom γιατί το κινητό δεν το χειριζομαι εγώ και δεν θα ήθελα να μπλέξω...

 

Προφανώς θες να κάνεις root το smart ii... Αν θες, κάνε τα εξής απλά και εύκολα:

 

Βήμα 1.

Με ανοιχτό το κινητό σύνδεσέ το με τον υπολογιστή, και ακολούθα μόνο το βήμα 3 του παραπάνω οδηγού που είπες (διαχείρηση συσκευών/ενημέρωση κτλ..) Οι drivers είναι λογικά ήδη μέσα στην κάρτα sd με την οποία έρχεται το κινητό. Αν για κάποιο λόγο δεν είναι, πάρτους από εδώ.

 

Βήμα 2.

Πάρε από εδώ το update.zip, και βάλτο όπως ακριβώς είναι στην κάρτα sd στο κινητό.

 

Βήμα 3.

Μετά από αυτό κλείσε το κινητό. Πάτα το volume+ και το power ταυτόχρονα, μέχρι να νοιώσεις τη δόνηση. Μόλις δονηθεί άσε το power ενώ κρατάς πατημένο το volume+ μέχρι να σου εμφανίσει την επόμενη οθόνη.

3Α. Αν η επόμενη οθόνη είναι ένα κείμενο που σου λέει για σβήσιμο δεδομένων και επαναφορά και τέτοια, χωρίς να αλλάξεις κάτι (η επιλογή άκυρο(χ) θα είναι τσεκαρισμένη(κόκκινη)) προχώρα στο βήμα 4.

3Β. Αν σου βγάλει μια οθόνη με 4 επιλογές (1.reboot 2.update from sd 3.wipe data κτλ) με το πλήκτρο της έντασης φωνής διαλέγεις την επιλογή "apply update from sd" και επιβεβαιώνεις με το πλήκτρο home. Το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση και είσαι πλέον rootέτοιμος..!!

 

Βήμα 4. (Αν χρησιμοποίησες το βήμα 3Β έχεις ήδη τελείωσει, αυτό το βήμα είναι άχρηστο.)

Αφού πατήσεις το άκυρο στην οθόνη περί επαναφοράς το κινητό θα επανεκκινήσει. Ξανακλείσ' το, και πάτα το volume- μαζί με το power. Μόλις νοιώσεις τη δόνηση άσε το power και συνέχισε να κρατάς το volume- για 5-6+ δευτερόλεπτα. Το κινητό θα μείνει σε μια άσπρη οθόνη με το ανδροϊδές. Σύνδεσέ το με τον υπολογιστή με το καλώδιο. Πάρε από εδώ το φάκελο μέσα από το zip και αφού τον βάλεις κάπου στον υπολογιστή σου τρέξε το αρχείο "install-system-windows". Όταν τελειώσει, αποσύνδεσέ το από τον υπολογιστή και βγάλε την μπαταρία για λίγα (5 ας πούμε) δευτερόλεπτα. Αμέσως μετά συνέχισε με το βήμα 3/3Β (power/volume+ και apply update...) Πάλι είσαι rootέτοιμος..!!

 

Έκανα root από εδώ και δούλεψε τελεια!

Τώρα πως αφαιρούμε τις εφαρμογές; Με titanium να υποθέσω;!

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έκανα root από εδώ και δούλεψε τελεια!

Τώρα πως αφαιρούμε τις εφαρμογές; Με titanium να υποθέσω;!

 

Για απεγκατάσταση εγώ χρησιμοποιώ αυτή.

Αλλά γενικώς, θα σου πρότεινα να μην αφαιρέσεις τίποτα.. Να κάνεις ένα 2ο partition στην κάρτα sd και να βάλεις το link2sd...

Link to comment
Share on other sites

το pc μου δεν αναγνωρίζει του pc usb drivers μπορεί κανίς να μου πει τι μπορώ να κάνω;

και πως το βγαζω απο την κατασταση που δείχνει μονο το ανδροϊδες;

Edited by kotzo
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό είναι καλύτερο...

Τι filesystem να το κάνω το 2o partition?

Fat ή διαβάζει EXT4 / EXT3 ?

 

εγω σαν δευτερο partition χρησιμοποιω ext2 και ειμαι μια χαρα

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος βοηθεια 3 μερες τωρα εχω δοκιμάσει να κανω το recovery σε 3 pc και οταν βαζω το κινητο ανοιχτο το αναγνωριζουν αλλα οταν το βαζω στην κατασταση με το ανδροιδες δεν το αναγνωριζουν και δεν μπορω κανω το ροοτ μου.:mad::mad::mad:

το ενα pc windows xp profesional 32bit το αλλο windows 8 64bit και το αλλο windows xp 32 bit

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος βοηθεια 3 μερες τωρα εχω δοκιμάσει να κανω το recovery σε 3 pc και οταν βαζω το κινητο ανοιχτο το αναγνωριζουν αλλα οταν το βαζω στην κατασταση με το ανδροιδες δεν το αναγνωριζουν και δεν μπορω κανω το ροοτ μου.:mad::mad::mad:

το ενα pc windows xp profesional 32bit το αλλο windows 8 64bit και το αλλο windows xp 32 bit

 

Σου 'χω δώσει ήδη την απάντηση, για ποιο λόγο δεν το κάνεις..;;

Μου είπες έχει πρόβλημα το pc σου, και τώρα μιλάς για 3 pc...

Εφόσων στη διαχείρηση συσκευών σου το δείχνει με κίτρινο θαυμαστικό, δεν αναγνωρίζει τίποτα, ανοιχτό ή κλειστό... απλά σαν συσκευή αποθήκευσης το αναγνωρίζει κι όχι σαν android τηλέφωνο.. Πρέπει να κάνεις ΜΗ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ενημέρωση προγράμματος οδήγησης, διαλέγοντας τους drivers που σου έδωσα και υπάρχουν και στο θέμα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

δες αυτές τις εικόνες

 

Καταρχήν, η 2η προηγείται χρονικά των άλλων 2, σωστά; Δηλαδή, πλέον κάθε φορά που συνδέεις το κινητό, στη διαχείρηση σου βγάζει αυτό το ADB Android κτλ κτλ.., κι όχι τι κίτρινο θαυμαστικό της 2η φωτό, σωστά; Προχώρα λοιπόν με το επόμενο βήμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω το Vodafone Smart II,σήμερα μου έπεσε και έσπασε η οθόνη.

Το κινητό το αγόρασα πριν λίγους μήνες.

Καλύπτει κάτι τέτοιο η εγγύηση; (αν υπάρχει :p ) , αν όχι,γνωρίζει κανείς πόσο θα κοστίσει μία καινούρια; Φυσικά θα παω απ το καταστημα να ρωτησω αλλα θέλω να είμαι ψυχολογικά προετοιμασμένος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω το Vodafone Smart II,σήμερα μου έπεσε και έσπασε η οθόνη.

Το κινητό το αγόρασα πριν λίγους μήνες.

Καλύπτει κάτι τέτοιο η εγγύηση; (αν υπάρχει :p ) , αν όχι,γνωρίζει κανείς πόσο θα κοστίσει μία καινούρια; Φυσικά θα παω απ το καταστημα να ρωτησω αλλα θέλω να είμαι ψυχολογικά προετοιμασμένος :lol:

 

κοντα στην τιμη του κινητού θα στο ζητήσουν αυτοί

http://www.ebay.com/itm/New-Touch-Screen-Digitizer-for-Alcatel-V860-vodafone-smart-2-ii-Tracking-number-/350680727905?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51a6334161 εδώ εισαι..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχς ενα προβλημα με την συσκευη μου προσπαθω να μπω σε ενα ξεκλειδωτο δικτυο μου λεει οτι συνδεθηκα αλλα καθε φορα που προσπαθο να μπω π.χ στο google μου λεει web page not available και οχι μονο εδω και το facebook και στο twitter

σε ολα και στισ εφαρμογες που θελουν ιντερνετ δεν με αφηνει να το χρησιμοποιησω.αν μπω ομως απο ενα κλειδωμενο μπορω να κανω τα παντα.καμοια λυση?

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

morelocale2 απο Playstore κι θα χεις ελληνικα

 

Το έκανα αλλα στα settings δεν άλλαξε γλώσσα...Λίγα πράματα έκανε στα ελληνικά,μήπως υπάρχει άλλος τρόπος με μεταφορά αρχείων πχ. ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

έχει ένας φίλος μου το συγκεκριμένο κινητό και θέλει να του περάσω κάποια custom rom..

Απ' ότι βρήκα υπάρχουν του roeddie, η ArNiiHD134 και η coreRom v2..

1. ποια είναι καλύτερη;

2. έχουν ελληνικά; γιατί σε κάτι screens από την rom του roeddie δεν φαίνεται να έχει ελληνική γλώσσα..

3. υποστηρίζουν ext2/3/4 partitions έτσι; να του φτιάξω κανα 1gb ext4 στην sd και τα υπόλοιπα fat32;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εδω και καιρο μου εμεινε το κινητο στο χερι.εχει κολλησει στην αρχικη οθονη με το ανδροειδες .με το που το συνδεσω στον υπολογιστη το βλεπει στιγμιαια και μετα τιποτα.μηπως υπαρχει λυση?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ.

 

Μου έδωσε η αδερφή μου ένα vodafone smart ii το οποίο μετά από hard reset όταν πατάμε το εικονίδιο του android για να συνεχίσει, μου βγάζει μύνημα "καμία εφαρμογή δεν μπορεί να εκτελέση αυτήν...."

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

 

Έυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Εχω ενα τεραστιο προβλημα.

 

Προσπαθησα να κανω ROOT και να βαλω recovery γιατι δεν ειχε ωστε να αλλαξω rom.

 

Το κινητο κολλαει με το ανδροειδες και δεν ανταποκρινεται.

 

Εκανα επανεκινησεις με πατημενα τα volume και + αλλα και - αλλα τιποτα.

 

Συνδεω usb (εχω περασει drivers) αλλα το pc δεν 'βλεπει' τιποτα.

 

Μαλλον μιλαμε για BRICK κατασταση.

 

 

Καμια ιδεα για το πως να το επαναφερω υπαρχει?

 

 

 

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Εχω ενα τεραστιο προβλημα.

 

Προσπαθησα να κανω ROOT και να βαλω recovery γιατι δεν ειχε ωστε να αλλαξω rom.

 

Το κινητο κολλαει με το ανδροειδες και δεν ανταποκρινεται.

 

Εκανα επανεκινησεις με πατημενα τα volume και + αλλα και - αλλα τιποτα.

 

Συνδεω usb (εχω περασει drivers) αλλα το pc δεν 'βλεπει' τιποτα.

 

Μαλλον μιλαμε για BRICK κατασταση.

 

 

Καμια ιδεα για το πως να το επαναφερω υπαρχει?

 

 

 

Σας ευχαριστω πολυ

δεν ξέρω αν το είδες αλλά σου έστειλα ένα προσωπικό μήνυμα μέσα μήπως σε βοηθάει κάπως.:blink::blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

χθες έκανε το update-5 .βασικά ξέρει κανείς τη αλλαξε? εγώ δεν κατάλαβα κάτι.

 

Οταν εκανες το update εχασες το root?

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανες το update εχασες το root?

 

εργοστασιακό το είχα. ας μας πει κάποιος που έχει root αν γηνετε να κανείς update:worry:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς backup της ελληνικής rom? Τόσους μήνες το έχω με τα αγγλικά της ιταλικής και το βαρέθηκα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά είμαι νέος στο forum πρότη φορά γράφω και θα ήθελα μια βοήθεια για το κινητο μου το vodafone smart ii to οποίο ειναι root.

Θελω να κάνω backup όλης της rom΄.

Δοκίμασα το ROM MANAGER αλλά μου βγάζει οτι πρέπει να έχω Clockworkmode το οποίο δεν υποστιρίζεται ακόμα από ότι κατάλαβα.

Έχω κάνει εγκατάσταση το titanum backup αλλά δεν βρήκα επιλογή που να κάνει όλη την rom μαζι με τα προγραμμάτα και τα αρχεία τους αντιγραφή.

Θα ήθελα την βοήθεια σε αυτό αν γίνετε με έναν απλό αναλυτικό οδηγό.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...