Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 5100


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=bNm7SysoTXo]Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 5100 - YouTube[/ame]

 

Πέρασαν αρκετές συσκευές από τα χέρια μου,Nokia όλες. «Κολλημένος» και «καμμένος» με την συγκεκριμένη εταιρία από την πρώτη συσκευή, Nokia 3210, μέχρι το N8 αυτή την στιγμή.

 

Δεν μπορώ να πω ότι νοσταλγώ ιδιαίτερα κάποια, σε σημείο μάλιστα που θα με ωθούσε κάτι στο να χρησιμοποιήσω το 2012 κάποια από αυτές. Σίγουρα προσωπικά μου λείπει η απλότητα στην καθημερινή χρήση που πρόσφεραν παλιότερα τα κινητά τηλέφωνα,αλλά μέχρι εκεί. Οι αναμνήσεις από τις πρώτες συσκευές παραμένουν αναμνήσεις, όπως ανάμνηση παραμένει και η πρώτη μου μεγάλη καψούρα με το «ωραίο φύλλο». Ήρθε, στάθηκε για λίγο, πρόσφερε κάποιες όμορφες και άσχημες στιγμές και κλειδώθηκε σε κάποιον φάκελο μέσα στον «σκληρό».

 

Και να ήθελα άλλωστε να χρησιμοποιήσω παλιά συσκευή θα έπρεπε να προβώ σε αγορά κάποιας μια και με με την απόκτηση καινούργιας η παλιά είτε πήγαινε προς πώληση είτε δινόταν σε κάποιον φίλο. Μόνο μερικές συσκευασίες έχουν μείνει από κάποιες από αυτές να θυμίζουν το παρελθόν.

 

Εκτός από μία συσκευή την οποία δεν μου «πήγαινε» να την αποχωριστώ και η οποία βρίσκεται ακόμα σε άριστη κατάσταση.

 

Ήταν παλιότερα μια εποχή όπου υπήρχε μια τάση προς συσκευές ανθεκτικές σε δυσμενείς συνθήκες χρήσης. Είχε φτάσει πλέον και η στιγμή που «έπρεπε» να αλλάξω συσκευή,να μπω επιτέλους στον κόσμο της έγχρωμης οθόνης,έστω με κάποιες παραχωρήσεις λόγο οικονομικής στενότητας. Με δεδομένο ότι οι συνθήκες εργασίας κάθε άλλο παρά ευνοϊκές μπορούσαν να θεωρηθούν για οποιοδήποτε τηλέφωνο της εποχής,αποφασίζω ένα απόγευμα να πάω σε ένα κατάστημα Πλαίσιο. Βγαίνοντας από αυτό είχα πλέον στην κατοχή μου ένα Nokia 5100.

 

Πρώτη μου επαφή με τον «έγχρωμο κόσμο» και ακόμα θυμάμαι ένα ηλίθιο χαμόγελο που σχηματίστηκε στα χείλια μου με την πρώτη ενεργοποίηση. Το οποίο χαμόγελο μεγάλωσε όταν ανακάλυψα ότι το καινούργιο μου απόκτημα είχε την δυνατότητα σύνδεσης με υπολογιστή,κάτι πρωτόγνορο για μένα εκείνη την εποχή. Μια εποχή που το μέγεθος της μνήμης έφτανε το εντυπωσιακό νούμερο των 708 kb! διαθέσιμη για εφαρμογές,εικόνες και ήχους κλήσης.

 

Ο κύριος όμως προορισμός της συγκεκριμένης συσκευής ήταν η αντοχή σε αντίξοες συνθήκες εργασίας. Κάτι το οποίο γινόταν σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά. Λάστιχο γύρω γύρω για προστασία της συσκευής από πτώσεις και σκληρό πλαστικό και καπάκι που απομόνωνε την θύρα επικοινωνίας με τον υπολογιστή. Σταγόνες νερό και σκόνες δεν αποτελούσαν αφορμές ανησυχίας για την συσκευή,όπως επίσης και οι οποιεσδήποτε,όχι πάντα λογικές,πτώσεις-κρούσεις. Κάτι που μου έχει λήψει πραγματικά από τις επόμενες αγορές μέχρι σήμερα είναι το να μην χρειάζεται κάποια θήκη προστασίας και το γεγονός ότι απλά την πετούσα πάνω σε ένα τραπέζι χωρίς να ανησυχώ μήπως πάθει κάποια ζημία. Υπήρξαν μάλιστα και κάποιες στιγμές όπου έχοντας αναλάβει τον άχαρο ρόλο του ξύπνηματος,βρέθηκε κυριολεκτικά να συγκρούεται με τοίχους και διάφορά αντικείμενα μέσα στο σπίτι.

 

Είναι βέβαια άξιο αναφοράς ότι η ανθεκτικότητα της συσκευής δεν είχε επηρεαστεί από το γεγονός ότι οι προσόψεις μπορούσαν να αφαιρεθούν,ακολουθώντας έτσι την μόδα της εποχής, κάτι που χαρακτήριζε πολλές συσκευές της Nokia. Δυστυχώς όμως αυτό είχε ως επακόλουθο την μεγάλη αναμονή, χαρακτηριστικό της εποχής, σε ότι αφορά την προμήθεια της αγοράς με ανταλλακτικά. Αν θυμάμαι καλά πέρασαν τουλάχιστον 3 μήνες μέχρι να καταφέρω επιτέλους να αλλάξω το χρώμα. Ήταν δε τόσο καλό το σύστημα συγκρατήσης, που υπήρχε πλήρη απουσία τριγμών.

 

Είχε και κάποια χαρακτηριστικά που το έκαναν ως ένα σημείο να ξεχωρίζει. Πέρα από το ραδιόφωνο,το παρόν έδινε ένας πολύ βολικός φακός, θερμόμετρο και μετρητής db. Και φυσικά η πολύ χρήσιμη και λειτουργική αυτόματη αυξομείωση της έντασης του ακουστικού κατά την συνομιλία, ανάλογα με τον θόρυβο του περιβάλλοντος.

 

Πολύ καλό το δέσιμο και η ποιότητα όσον αφορά την αντοχή όπως αναφέρα και πριν. Αυτό όμως είχε και μια αρνητική επίπτωση. Την αρκετά μεγάλη δυσκολία κατά την πληκτρολόγηση. Πολύ σκληρά τα πλήκτρα,σε σημείο που πολλές φορές να είναι απαραίτητη η χρήση νυχιού για να πατηθεί το κάθε κουμπί.

 

Το λειτουργικό της συσκευής ήταν το Series 40. Υπήρχε υποστήριξη WAP 1.2.1, MMS, SMS και η επικοινωνία με τον υπολογιστή γινόταν είτε μέσω υπέρυθρων είτε μέσω ενός Pop-Port καλωδίου.

 

Κάπου εδώ τελειώνει η αναφορά μου στο nokia 5100 και στην σχέση μου με αυτό,αφορμή για την οποία στάθηκε η πολύ καλή ιδέα να ξεκινήσει αυτό το νοσταλγικό κεφάλαιο στην ιστορία του myphone.

Edited by Mythozz

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα αθραυστο τηλεφωνο, με ενα πολυ καλο μεγεθος για αυτα που προσεφερε, με πρωτοποριακα χαφρακτηριστικα (αλλαγη χρωματος ολοκληρου του εξωτερικου μερους) και απο τα πρωτα με ενσωματωμενο φακο !!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο impreza, εχουμε γινει πολυ μη μου απτου με τις συσκευες..ενω παλια και να το πετουσες η να επεφτε δεν πειραζε και τοσο!

ωραιο το νοσταλγια!:)

Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα αδιαφορο προς εμενα,κινητο τηλεφωνο της τοτε εποχης...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

To εξωτερικο xenon φλας στο βιντεο το εβγαλε η nokia 3 χρονια μετα το 5100 προφανως για τα κινητα με ενσωματωμενη καμερα...

Εγω επεσα στην παγιδα να παρω αυτο ομως http://www.discountcell.com/cellular/p/no5100_hs-1c_7

Παντως ενα τετοιο εξωτερικο φλας δε θα ηταν ασχημο για το galaxy sii που εχω τωρα...

Edited by symmetryboy
Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ ρε παιδιά... εμένα μου έπεσε από το κρεβάτι (50εκ ύψος) και έσπασε η οθόνη... μιλάμε για πόλυ γκαντεμιά.
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε κάποτε αυτό, αλλά ως πιτσιρικάς θα μου ήταν άχρηστο! Άξιος συνεχιστής του 5210 πάντως!

 

***Άριστο το έχεις ρε Γιώργο! :) Κι από κοντά είναι απίστευτο!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

To εξωτερικο xenon φλας στο βιντεο το εβγαλε η nokia 3 χρονια μετα το 5100 προφανως για τα κινητα με ενσωματωμενη καμερα...

Εγω επεσα στην παγιδα να παρω αυτο ομως http://www.discountcell.com/cellular/p/no5100_hs-1c_7

Παντως ενα τετοιο εξωτερικο φλας δε θα ηταν ασχημο για το galaxy sii που εχω τωρα...

Εννοείται ότι δεν είναι για το 5100. Τι να το κάνει άλλωστε;

Είχε βγει για το 7610 και δούλευε και στο 6630.Η νύχτα μέρα κυριολεκτικά,αν και δεν έλειπε το «κάψιμο»στις εικόνες,και είχε και led.

 

Μου άρεσε κάποτε αυτό, αλλά ως πιτσιρικάς θα μου ήταν άχρηστο! Άξιος συνεχιστής του 5210 πάντως!

 

***Άριστο το έχεις ρε Γιώργο! :) Κι από κοντά είναι απίστευτο!

 

Όχι ακριβώς. Έχουν κάποια σημάδια κακοποίησης οι προσόψεις όπως φαίνεται και στο βίντεο. Όχι όμως από ζημιά όταν το χρησιμοποιούσα,αλλά αργότερα «παίζοντας» σαν παιδάκι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Θρυλικό τηλέφωνο!

Ακόμα ψάχνω να το βρω αλλά μάταια... :(

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν μ αρεσε, ουτε μου αρεσει εμφανισιακα.. εφοσον κυκλοφορουσε το πανεμορφο 7210 και το κλασσατο 6610, δεν υπηρχε λογος να το παρατηρησω :p

 

τι ωραια τα εικονιδια του μενου!! πολυ καλοσχεδιασμενα..

Link to comment
Share on other sites

από τα πιο άσχημα κινητά που έχω δει ποτέ! και έχουν περάσει εκατοντάδες από τα χέρια μου,λόγω δουλειάς.
Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Πωωωω! Τι μου θύμισες τώρα ρε Γιώργο; Το συγκεκριμένο κινητό το είχα για ένα φεγγάρι και μπορώ να πω μου'χει λείψει αυτή η σιγουριά που σου έδινε, ότι και να πέσει κάτω δεν έγινε και κάτι... Πλέον χωρίς θήκη δεν κουβαλάω συσκευή!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

παροτι ειχα μεγαλη τρελα με την νοκια το συγκεκριμενο κινητο δεν μου αρεσε ποτε.

παντως το βιντεακι σου ειναι πολυ καλο μπραβο σου.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...