Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την αγοραζεις και τη περνας μονος..πανευκολο ειναι απλα θελει προσοχη στο ανοιγμα μη το γεμισεις σημαδια :

 

Τελικα το ανοιξα μετα κοπων και βασανων , εβαλα καινουρια και ελπιζω να στρωσει..

Μπορεις να μου πεις κάποια εφαρμογή για να κόβει τις διαφημίσεις γενικά?

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα το ανοιξα μετα κοπων και βασανων , εβαλα καινουρια και ελπιζω να στρωσει..

Μπορεις να μου πεις κάποια εφαρμογή για να κόβει τις διαφημίσεις γενικά?

Adaway [χρειαζεται root] ; https://f-droid.org/repository/browse/?fdid=org.adaway _ Adblock Plus for Android ; http://download.cnet.com/Adblock-Plus/3000-7786_4-76086951.html _ DNS66 ; https://f-droid.org/repository/browse/?fdid=org.jak_linux.dns66&fdpage=7&fdstyle=grid [ Το dns66 δεν χρειαζεται ουτε root ουτε τιποτα αλλο, περιεχει ολες τις λιστες των adblocκ apps, ακομη κι αυτη του adaway, κι εκτος απο αυτο ειναι και VPN περιεχοντας 5 server και μπορεις να προσθεσεις οποιες κι οσες αλλες θελεις οπως και server vpn που θελεις επιπλεον....Αυτο χρησιμοποιω περισσοτερο].....στη συσκευη αυτη ο καλυτερος browser ειναι ο opera stable που περιεχει και adblock για διαφημισεις και μεταφραση κλπ και δεν ειναι βαρυς ...μακρια απο chrome και firefox στη συσκευη αυτη, θελουν πολυ Ram που δεν εχει η συσκευη αυτη....το ιδιο μακρια απο εφαρμογες sosial τυπου facebook κλπ στη συσκευη αυτη,μπαινεις απο τον browser...( https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-dns66-source-host-ad-blocker-root-t3487497 )

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

@daitalos

Ευχαριστω για την ενημερωση, απο τις εφαρμογες και τα παιχνιδια πως αφαιρουνται οι διαφημισεις?

Link to comment
Share on other sites

@daitalos

Ευχαριστω για την ενημερωση, απο τις εφαρμογες και τα παιχνιδια πως αφαιρουνται οι διαφημισεις?

Κατεβασε το Adaway ....εννοειται εισαι root & με εγκατεστημενο busybox ...(διαβασε εδω, αν δεν ξερεις αγγλικα ανοιξε το στον chrome που εχει μεταφραση & κατεβασετην εκδοση 3.2 .apk (μπορεις να προσθεσεις λιστες host κλπ) : https://f-droid.org/repository/browse/?fdid=org.adaway

Λειτουργει καλυτερα σε WiFi , σε 3g δεν θα αποκλεισει διαφημισεις σωστα & στον chrome απενεργοποιεις τον διακομιστη της google ..

Πηγαινοντας ρυθμισεις > ασφαλεια > διαχειριστες συσκευων , απενεργοποιεις καλυτερα τη διαχειριση της google & βαζεις να επιτρεπεται εγκατασταση απο αγνωστες πηγες ...

Αν το δοκιμασεις και δεν σου κανει τοτε κατεβασε το DNS66 που εχει & VPN & ρυθμισε το σωστα (θα δεις εκει που λεει και apps)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

"απενεργοποιεις καλυτερα τη διαχειριση της google "

Δεν το βρισκω στο ¨"ρυθμισεις > ασφαλεια > διαχειριστες συσκευων"

Link to comment
Share on other sites

"απενεργοποιεις καλυτερα τη διαχειριση της google "

Δεν το βρισκω στο ¨"ρυθμισεις > ασφαλεια > διαχειριστες συσκευων"

αυτο που βλεπεις εκει απενεργοποιησε το! αυτο ειναι...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και μετα την αλλαγη της μπαταριας μια απο τα ιδια με την slim που περασα.

Βγαζει μυνηματα οπως πριν

" η εφαρμογη SlimLauncher εχει σταματησει"

"η εφαρμογη Google play εχει σταματησει"

Κανοντας reboot κολαει στην αρχικη εικονα του S με περιστροφικο κυκλο.

 

Καποια αλλη rom που να μην εχει προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και μετα την αλλαγη της μπαταριας μια απο τα ιδια με την slim που περασα.

Βγαζει μυνηματα οπως πριν

" η εφαρμογη SlimLauncher εχει σταματησει"

"η εφαρμογη Google play εχει σταματησει"

Κανοντας reboot κολαει στην αρχικη εικονα του S με περιστροφικο κυκλο.

 

Καποια αλλη rom που να μην εχει προβληματα?

Δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα η Slim λειτουργει αψογα.Τα προβληματα αυτα προερχονται απο κακη - λαθος εγκατασταση της ROM + gapps ...Αν γυρισεις σελιδες πισω εχω πολλα post για το πως γινεται η σωστη εγκατασταση για καθε ROM ...Ολες οι ROM υπαρχουν στο XDA μπορεις να τις βρεις & στο site του προγραμματιστη της Slim & της twrp common εδω: https://andi34.github.io

Περισσοτερα μπορεις να βρεις σε καθε forum στο XDA για espresso unified οπου υπαρχει και το thread της Slim η της Lineasge13 κλπ πατωντας αριστερα πανω & διαλεγοντας τι ακριβως θελεις εδω : https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-2/galaxy-tab-2-unified#romList

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα η Slim λειτουργει αψογα.Τα προβληματα αυτα προερχονται απο κακη - λαθος εγκατασταση της ROM + gapps ...Αν γυρισεις σελιδες πισω εχω πολλα post για το πως γινεται η σωστη εγκατασταση για καθε ROM ...Ολες οι ROM υπαρχουν στο XDA μπορεις να τις βρεις & στο site του προγραμματιστη της Slim & της twrp common εδω: https://andi34.github.io

Περισσοτερα μπορεις να βρεις σε καθε forum στο XDA για espresso unified οπου υπαρχει και το thread της Slim η της Lineasge13 κλπ πατωντας αριστερα πανω & διαλεγοντας τι ακριβως θελεις εδω : https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-2/galaxy-tab-2-unified#romList

 

Ευχαριστω αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη στο xda.... ή στο andi34

Εκτος του οτι εχει εδω 118 σελιδες.

Και με την stock βγαζει αντιστοιχα μυνηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη στο xda.... ή στο andi34

Εκτος του οτι εχει εδω 118 σελιδες.

Και με την stock βγαζει αντιστοιχα μυνηματα.

Χωρις να διαβασεις σωστα πρωτα,δεν γινεται να κανεις σωστη εγκατασταση εκτος κι αν εχεις εμπειρια χρονων στα android (ο καθενας οχι ειδικα εσυ)..Τι θα πει δεν μπορω στο XDA η στο Link του Android Andi? Αν δεν γνωριζεις αγγλικα το ανοιγεις στον chrome που εχει μεταφραση ..πχ εδω στα αγγλικα FAQ του Android Andi γραφει πως γινεται η σωστη εγκατασταση : https://andi34.github.io/faq.html (ανοιξε το στον chrome και διαβασε) ...Τα παντα θα βρεις εκει ..ολες τις ROMs , kernel,recoveries κλπ ...

Διαβασε και τα δικα μου post εδω : σελιδα 112 #1667 post - σελιδα 108 # 1611 post

Το μονο που θα αλλαξεις ειναι να κατεβασεις απο εκει το αρχειο της ROM για τη δικη σου συσκευη (πχ εχεις p3100 η p5100? Κατεβαζεις για espresso3g (οι gapps ειναι ιδιες για ολα τα μοντελα ..κατεβαζεις ARM Nano 6.0 για marshmallow ROM : http://opengapps.org & φλασαρονται αμεσως μετα το φλας της ROM ...και για twrp παντα το νεοτερο αρχειο ....

Απλα διαβασε...δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο ....(αν φλασαρες τη stock κανεις αμεσως επαναφορα συσκευης απο recovery & φτιαχνουν τα οποια προβληματα)

Υπαρχει και η Lineage13 για espresso3g (αν εχεις p3100 η p5100 , αλλιως διαλεγεις για espressowifi αν εχεις αλλο μοντελο μονο με wifi εδω και με OTA updates καθε 7 ημερες {weekly builds) : https://download.lineageos.org/espresso3g

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

@daitalos

Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου . Δεν μπορω να το καταφερω με τιποτα... μαλλον το προβλημα μου ειναι η TWRP που δεν την καταφερνω.

Ισως και να τα εχει πεξει τελειως το ταμπλετ.....γιατι και με την stock ,οπως εγραψα, μου κανει νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

@daitalos

Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου . Δεν μπορω να το καταφερω με τιποτα... μαλλον το προβλημα μου ειναι η TWRP που δεν την καταφερνω.

Ισως και να τα εχει πεξει τελειως το ταμπλετ.....γιατι και με την stock ,οπως εγραψα, μου κανει νουμερα.

Εγκατασταση twrp μεσω Odin : post # 1692 + 1693 σελιδα 113 ...Ο χρηστης εκει την εγκατεστησε αμεσως ...Διαβασε !

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εγκατασταση twrp μεσω Odin : post # 1692 + 1693 σελιδα 113 ...Ο χρηστης εκει την εγκατεστησε αμεσως ...Διαβασε !

 

Μαλλον δεν σου εδωσα να καταλαβεις. Την twrp την βαζω κανονικα........ μετα δεν καταφερνω μαλλον να την χειριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν σου εδωσα να καταλαβεις. Την twrp την βαζω κανονικα........ μετα δεν καταφερνω μαλλον να την χειριστω.

Τη recovery τη χειριζομαστε οπως και μια ROM πχ ...Εχει πληκτρο για πισω & πληκτρο κεντρικης σελιδας οπως βλεπεις..Η τελικη εντολη δινεται "συροντας" το πληκτρο κατω δεξια...Οταν προκειται για καθαρισμο γραφει : swipe to factory reset η swipe to wipe και οταν φλασαρουμε γραφει : swipe to confirm flash ....Αν δεν μετακινησεις τελικα αυτο το πληκτρο, τιποτα δεν θα συμβει ....Για να εγκαταστησουμε σωστα οποιαδηποτε ROM ξεκιναμε με "σκουπισμα" & συνεχιζουμε με το flash πρωτα της ROM & αμεσως μετα των gapps ...Δηλαδη , Αρχικη TWRP > Wipe > Swipe to factory Reset > Advanced wipe > Dalvik / System / Cache / Data = swipe to wipe > ΠΙΣΩ (βρισκεις το Format Data γραφεις yes στο keyboard που βγαζει ) & μολις τελειωσει και το format πατας το πληκτρο κεντρικης σελιδας twrp & επιλεγεις Reboot On Recovery! Μολις μπει ξανα σε twrp > Install > ( βρισκεις το zip πρωτα της ROM & Swipe to confirm flash & μολις τελειωσει αμεσως πισω ,βρισκεις το zip των gapps & Swipe to confirm flash , μολις τελειωσει και αυτο , θα καθαρισεις στην ειδοπιηση που θα βγαλει πριν το reboot system ΜΟΝΟ!! cache & dalvik & reboot system ....ΤΕΛΟΣ!

Μη μου πεις να σε βοηθησω περισσοτερο μετα απο αυτο ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ , τα εγραψα τοσο απλα για να τα καταλαβει ακομα και παιδακι 10 χρονων ....Και διαβαζε! Δεν μπορει να μαθεις τιποτα χωρις να διαβαζεις & να ασχολεισαι ....(την ευθυνη για οτι συμβει στη συσκευη εννοειται την εχεις μονον εσυ!)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν σου εδωσα να καταλαβεις. Την twrp την βαζω κανονικα........ μετα δεν καταφερνω μαλλον να την χειριστω.

Και εγώ άσχετος είμαι ουσιαστικά, αλλά με την πολύτιμη βοήθεια του daitalos τα κατάφερα. Αν θες ρίξε και μια ματιά από την δημοσίευση 1720 και μετά που γράφει αναλυτικά τα ΟΛΑ τα βήματα, αν και στα έγραψε και πιο πάνω.;)

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ άσχετος είμαι ουσιαστικά, αλλά με την πολύτιμη βοήθεια του daitalos τα κατάφερα. Αν θες ρίξε και μια ματιά από την δημοσίευση 1720 και μετά που γράφει αναλυτικά τα ΟΛΑ τα βήματα, αν και στα έγραψε και πιο πάνω.;)

 

Δεν αμφιβαλω αλλα κατι πρεπει να συμβαινει με τη συσκευη μου.

Οσες προσπαθειες και αν εκανα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο....

μου βγαζει μυνημα "δυτυχως η εφαρμογη "υπηρεσιες google play εχει σταματησει" ξεκιναει να κανει reset χωρις αποτελεσμα.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβαλω αλλα κατι πρεπει να συμβαινει με τη συσκευη μου.

Οσες προσπαθειες και αν εκανα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο....

μου βγαζει μυνημα "δυτυχως η εφαρμογη "υπηρεσιες google play εχει σταματησει" ξεκιναει να κανει reset χωρις αποτελεσμα.......

Aυτο εχει να κανει με τις gapps, με τον τροπο που τις φλασαρες, και τον λογαριασμο google ακομη(οι gapps φλασαρονται ΑΜΕΣΩΣ μετα το flash της Rom χωρις καποια αλλη κινηση ενδιαμεσα στα δυο flash)..Εχω γραψει πολλες φορες πως ελαχιστοποιουμε τη περιπτωση αυτη.Οταν φλασαρουμε εδω πχ τη Slim6 η τη Lineage13 στο πρωτο boot της συσκευης ΔΕΝ ενωνομαστε αμεσως στον λογαριασμο google, πατωντας skip και μπαινοντας στη Rom πηγαινουμε αμεσως ρυθμισεις >εφαρμογες,παταμε τις 3 τελειες πανω δεξια να μας εμφανισει και τις εφαρμογες συστηματος και δινουμε τα δικαιωματα (permissions) μια προς μια σε ολες και ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ Google! ...Aπο ρυθμισεις > ασφαλεια μετα >εφαρμογες με προσβαση χρησης προσεχουμε να εχουν δωθει σωστα ολα τα δικαιωματα!..Ολο αυτο ελαχιστοποιει τον κινδυνο να εχουμε το προβλημα αυτο.Mολις τελειωσουμε, reboot τη συσκευη και μπορουμε πλεον να ενωθουμε στο λογαριασμο μας ..Μπορεις ακομη να δοκιμασεις να χρησιμοποιησεις στη συγκεκριμενη συσκευη τις 601base gapps by Deltadroid που λειτουργουν πολυ καλυτερα στη συσκευη αυτη απο εδω : https://www.androidfilehost.com/?fid=745425885120727920 (αν διαβαζες οπως σου ειπα στο site : https://andi34.github.io/gapps.html αυτο θα το εβλεπες αμεσως πρωτο σε αυτα που επισημαινει ο προγραμματιστης )..Αυτο που σου προτεινω επειδη συσκευη & rom εχουν γινει πλεον μυλος,ειναι να ξεκινησεις απο την αρχη την εγκατασταση της rom που θελεις σωστα αρχιζοντας με τον καθαρισμο πρωτα και την εγκατασταση της rom μετα χρησιμοποιωντας τις gapps της deltadroid αυτη τη φορα και ακολουθωντας αυτη τη τακτικη που διαβασες τωρα...Και εννοειται εχοντας στη συσκευη τη τελευταια παντα εκδοση της twrp common unified ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

@daitalos

Εκανα παλι εγκατασταση τη slim + gapps

Αυτο ".Aπο ρυθμισεις > ασφαλεια μετα >εφαρμογες με προσβαση χρησης προσεχουμε να εχουν δωθει σωστα ολα τα δικαιωματα!"

Δεν μπορω να το βρω....

Link to comment
Share on other sites

@daitalos

Εκανα παλι εγκατασταση τη slim + gapps

Αυτο ".Aπο ρυθμισεις > ασφαλεια μετα >εφαρμογες με προσβαση χρησης προσεχουμε να εχουν δωθει σωστα ολα τα δικαιωματα!"

Δεν μπορω να το βρω....

Ημαρτον !! Πας κεντρικες ρυθμισεις > ασφαλεια & κυλωντας κατω κατω τη σελιδα γραφει : Εφαρμογες με προσβαση χρησης ...Πατωντας εκει πρεπει να υπαρχουν οπωσδηποτε δυο εφαρμογες της google ... 1) Υπηρεσιες Google Play 2) Google Play Store ...Πρεπει να βεβαιωθεις πως γραφει και στις δυο, Ενεργο!

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον !! Πας κεντρικες ρυθμισεις > ασφαλεια & κυλωντας κατω κατω τη σελιδα γραφει : Εφαρμογες με προσβαση χρησης ...Πατωντας εκει πρεπει να υπαρχουν οπωσδηποτε δυο εφαρμογες της google ... 1) Υπηρεσιες Google Play 2) Google Play Store ...Πρεπει να βεβαιωθεις πως γραφει και στις δυο, Ενεργο!

 

Τώρα το εγραψες που να το βρω! Αυτά είναι ενεργά και τα δύο.

Χθες το σεταρισα εκ νεου με τα 601base gapps....

σημερα αρχισε παλι τα ιδια.

1) Η εφαρμογη google play εχει σταματησει ..

2) Η διαδικασια android process.acore εχει σταματησει....

 

Προσπαθω να βαλω stock , με τιποτα. Μενει κολημενο στο λογοτυπο της samsung

Εδω σηκωνω τα χερια ψηλα πλεον.....

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το εγραψες που να το βρω! Αυτά είναι ενεργά και τα δύο.

Χθες το σεταρισα εκ νεου με τα 601base gapps....

σημερα αρχισε παλι τα ιδια.

1) Η εφαρμογη google play εχει σταματησει ..

2) Η διαδικασια android process.acore εχει σταματησει....

 

Προσπαθω να βαλω stock , με τιποτα. Μενει κολημενο στο λογοτυπο της samsung

Εδω σηκωνω τα χερια ψηλα πλεον.....

αυτο ειναι brick αν μενει στο λογοτυπο...Παιρνεις απο εδω το firmware της συσκευης σου το νεοτερο παντα (αν εχεις p3100) : https://www.sammobile.com/firmwares/gt-p3100/GT-P3100/ _ Εξαγεις το zip , παιρνεις το αρχειο tar-md5 και το φλασαρεις με το odin ( βαζεις το tar-md5 στο AP [ σε μερικες εκδοσεις του odin υπαρχει PDA αντι AP ] χωρις να πειραξεις οτιδηποτε αλλο ,ολλα σε θεση default & πατας το start & περιμενεις να τελειωσει.Αν ειναι σωστα ενωμενα pc-συσκευη αριστερα το odin θα γραψει added) ..Το odin το τρεχουμε ΜΟΝΟ ως ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ( διπλο κλικ πανω του, η δεξιο κλικ πρωτα & αριστερο κλικ μετα εκει που γραφει ΔΙΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ) > https://www.youtube.com/watch?v=scxrlcmdh5c

Χρειαζεται να ανοιξεις λογαριασμο δωρεαν στο sammobile για να σε αφησει να κατεβασεις , η και απο εδω : http://live.samsung-updates.com/index.php?device=GT-P3100 ( εσυ γνωριζεις ποιο ακριβως μοντελο εχεις γιατι υπαρχει και το GT-P3100B μοντελο..Επανω δεξια βρισκεις αυτο που θελεις)

ΠΟΤΕ ΔΕΝ πειραζουμε οποιαδηποτε συσκευη , αν πρωτα δεν γνωριζουμε πως την επαναφερουμε σε περιπτωση καποιου λαθους! Η ευθυνη ολη δικη σου εννοειται ! ....

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εκανα σημερα εγκατασταση την CM13....... και δεν εχει κανενα προβλημα απο αυτα που που εβγαζε η slim.

Απορια μου....

Τυχαιο ????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση σας παρακαλώ γιατί δεν θυμάμαι. Ο γιος μου τελευταία διαμαρτυρόταν ε ότι πάει πολύ αργά το ταμπλετ. Έχω το 5110. Και παλιότερα είχα την custom cyanogen 13.Είδα πλέον ότι δεν υποστηρίζεται και ψάχνοντας βρήκα την έκδοση lineage os 13. Την έβαλα έχω κάνει όλα αυτά τα clear που χρειάζεται και ήθελα να ρωτήσω αν είναι πιο αργή από την Stock την τελευταία που είχε κυκλοφορήσει μήπως αξίζει να επιστρέψω στην Stock ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση σας παρακαλώ γιατί δεν θυμάμαι. Ο γιος μου τελευταία διαμαρτυρόταν ε ότι πάει πολύ αργά το ταμπλετ. Έχω το 5110. Και παλιότερα είχα την custom cyanogen 13.Είδα πλέον ότι δεν υποστηρίζεται και ψάχνοντας βρήκα την έκδοση lineage os 13. Την έβαλα έχω κάνει όλα αυτά τα clear που χρειάζεται και ήθελα να ρωτήσω αν είναι πιο αργή από την Stock την τελευταία που είχε κυκλοφορήσει μήπως αξίζει να επιστρέψω στην Stock ευχαριστώ πολύ

Πιο γρηγορη ειναι φυσικα η Lineage13 και θα εχεις ενημερωση καθε 7 ημερες (υποστηριζει ota updates εφοσον εχεις τη τελευταια twrp common unified 3.1.0-2)

υπαρχει και η slim stable official M6 και αυτη πολυ καλη περισσοτερο πιο κοντα σε aosp...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...