Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μεσημέρι θα απενεργοποιήσω το AudioFX και θα εγκαταστήσω βάση όσων είπες το viber4AndroidFX.

Το adaway το έχω ήδη κατεβασμένο.

 

Σχετικά με την SIM δοκίμασα και άλλες. Δεν είναι θέμα SIM. Η ζημιά έγινε με το που πέρασα την CM11. Τότε πήγα να δοκιμάσω μια SIM για να δω πως δουλεύει με την CM11 και έγινε η ζημιά. Παίζει να ήταν θέμα της CM11 και της LP που έβαλα τώρα και να μην έχει ζημιά το τάμπλετ; Δηλαδή κάτι να λείπει από την ROM;

 

Αναβάθμιση δεν παίρνει αυτή η rom; Ρωτώ γιατί δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

 

Να σημειώσω μου έκανε 2 φορές επανεκκίνηση κατά το άνοιγμα 2 εφαρμογών. Μετά δεν το έκανε ξανά. Το δίνω απλά σαν πληροφορία.

 

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.;)

Τι να λειπει απο τη rom? ξεχνα τη CM11 πλεον δεν υπαρχει...Εχω γραψει πως για να συνεχισει καποιος με p5100 & p5110 & p5113 κλπ να παιρνει αναβαθμισεις, πρεπει οπωσδηποτε να εχει φλασαρει τη νεα TWRP Common (ΕΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ)...Αυτο ειναι κατι που δεν μπορουμε να το διακινδυνευσουμε μεσω internet οπως προχθες, και εχει μεγαλυτερη δυσκολια...λειτουργει ομως καλα και εως εδω μονος σου το ειπες....( ειναι πολυ σημαντικο να καθαρισεις cache & dalvik για να μειωθουν τετοια λαθη...το εκανες?)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι να λειπει απο τη rom? ξεχνα τη CM11 πλεον δεν υπαρχει...Εχω γραψει πως για να συνεχισει καποιος με p5100 & p5110 & p5113 κλπ να παιρνει αναβαθμισεις, πρεπει οπωσδηποτε να εχει φλασαρει τη νεα TWRP Common (ΕΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ)...Αυτο ειναι κατι που δεν μπορουμε να το διακινδυνευσουμε μεσω internet οπως προχθες, και εχει μεγαλυτερη δυσκολια...λειτουργει ομως καλα και εως εδω μονος σου το ειπες....( ειναι πολυ σημαντικο να καθαρισεις cache & dalvik για να μειωθουν τετοια λαθη...το εκανες?)

 

Την έχω ήδη ξεχάσει την CM11! Απλά το ανέφερα για το θέμα που έχω και δεν διαβάζει την SIM ούτε πριν ούτε τώρα. Οπότε έχει θέμα το τάμπλετ.

 

Ότι μου είπες το έκανα με τον καθαρισμό cache & dalvik! Είπαμε ότι υπακούω τυφλά τον καθηγητή σαν καλός μαθητής!!:D

 

Όσο για τις ενημερώσεις δεν το θυμόμουνα, οπότε δεν περιμένω τίποτε από εκεί. Ας δουλεύει καλά και ας μη παίρνει αναβαθμίσεις.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Την έχω ήδη ξεχάσει την CM11! Απλά το ανέφερα για το θέμα που έχω και δεν διαβάζει την SIM ούτε πριν ούτε τώρα. Οπότε έχει θέμα το τάμπλετ.

 

Ότι μου είπες το έκανα με τον καθαρισμό cache & dalvik! Είπαμε ότι υπακούω τυφλά τον καθηγητή σαν καλός μαθητής!!:D

 

Όσο για τις ενημερώσεις δεν το θυμόμουνα, οπότε δεν περιμένω τίποτε από εκεί. Ας δουλεύει καλά και ας μη παίρνει αναβαθμίσεις.

Ενταξει αυτη τωρα που εχεις ειναι το 30 update...Αρα η rom ειναι σε καλη μορφη μετα απο 30 update...Tι εννοεις? Αυτη τη στιγμη στο tablet δεν αναγνωριζει την sd που εχεις? Εχεις αλλαξει sd να δοκιμασεις με αλλη?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενταξει αυτη τωρα που εχεις ειναι το 30 update...Αρα η rom ειναι σε καλη μορφη μετα απο 30 update...Tι εννοεις? Αυτη τη στιγμη στο tablet δεν αναγνωριζει την sd που εχεις? Εχεις αλλαξει sd να δοκιμασεις με αλλη?

Μπορεις να δοκιμασεις να βγαλεις την sd , και να τη βαλεις σε ενα ανταπτορα στο windows pc...Τα windows μολις την αναγνωρισουν κανεις δεξι κλικ & πατας εκει που γραφει ιδιοτητες...θα ανοιξουν επιλογες,μια απο αυτες γραφει: εξεταση της sd για λαθη & διορθωση λαθων....θα διορθωσει καποια λαθη που τυχον υπαρχουν, μπορεις να το δοκιμασεις....(αν δεν μιλας για sd αλλα usb OTG για να λειτουργησει χρειαζεται υποστηριξη του kernel)....και σταματα να μιλας για καθηγητες & μαθητες δεν ισχυει αυτο....απλα οποιος μπορει βοηθαει σε οτιδηποτε οπως κι εγω παιρνω βοηθεια αν κατι δεν γνωριζω....

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Όχι την sd την sim δεν διαβάζει! Ως γνωστό το 5100 δέχεται και SIM για τηλέφωνο, 3g-4g κτλ. Αυτή την κάρτα εννοώ.;)
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Όχι την sd την sim δεν διαβάζει! Ως γνωστό το 5100 δέχεται και SIM για τηλέφωνο, 3g-4g κτλ. Αυτή την κάρτα εννοώ.;)

Τωρα καταλαβα...αρα δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις ως τηλεφωνο...ΟΧΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι λαθος της rom,κατι αλλο συμβαινει ισως εκανες καποια ζημια εκει που λες οτι τη τραβαγες με τσιμπιδακι...Αλλαξες & sim & ουτε την αλλη αναγνωριζει?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα...αρα δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις ως τηλεφωνο...ΟΧΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι λαθος της rom,κατι αλλο συμβαινει ισως εκανες καποια ζημια εκει που λες οτι τη τραβαγες με τσιμπιδακι...Αλλαξες & sim & ουτε την αλλη αναγνωριζει?

Ναι δοκίμασα διάφορες αλλά τίποτε. Μάλλον έκανα ζημιά. Δεν πειράζει.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκίμασα διάφορες αλλά τίποτε. Μάλλον έκανα ζημιά. Δεν πειράζει.

To πιθανοτερο ειναι να εσπασε η να ξυθηκε καποια απο τις χρυσαφενιες εγκοπες που φαινονται,της υποδοχης δηλ.στο tablet...δεν μπορεις να κανεις κατι,ουτε βεβαια συμφερει να πληρωνεις πλεον για αυτη τη συσκευη για φτιαξιμο...Να μπεις απο recovery & να παρεις ενα πληρες backup κι αυτης να το εχεις για παν ενδεχομενο,μπορει να σε βγαλει απο δυσκολη θεση στο μελλον...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε γρήγορα και σε γενικές γραμμές πως μπορούμε να φλασαρουμε τη CM13 στα δυο Samsung Tablets που μας ενδιαφέρουν εδώ. Ο τρόπος πλέον αν θέλουμε να παίρνουμε ενημερώσεις και να συμετεχουμε στον προγραμματισμό είναι ένας, μέσω της νέας TWRP Common της ενοποιημένης δηλαδή twrp γιά:Common TWRP (for GT-P3100, GT-P3110, GT-P3113, GT-P5100, GT-P5110, GT-P5113) ταυτοχρόνως... Πλέον το P5100 θα το βρίσκουμε στα νέα αρχεία ως espresso3g και το P5110 ως espressowifi...Όλα τα αρχεία roms,kernels,recoveries,κλπ βρίσκονται εδώ: https://andi34.github.io _Gapps MM 6.0.1 θα χρησιμοποιήσουμε της deltadroid για απόλυτη συμβατότητα εδώ : https://www.androidfilehost.com/?fid=24499762635998724 Θα πρέπει να κάνουμε μια καθαρή εγκατάσταση για να αποφύγουμε τα λάθη... 1) wipe data / factory reset > advanced > 2)wipe cache / wipe dalvik cache / wipe system / wipe data 3) Format data 4) Reboot in Recovery 5) Install rom zip 6) Install Gapps zip 7) wipe cache & wipe dalvik cache (πρίν βγούμε γιά να μειώσουμε τα λάθη) 8) Reboot System και περιμένουμε να bootαρει η συσκευή πρώτη φορά.... ( Η νέα ενοποιημένη twrp common ΔΕΝ μπορεί να φλασαρει παλιά αρχεία πρίν τη 22/3/2016 σε καμία περίπτωση. Τα παλιά αρχεία υπάρχουν για όσους θέλουν να τα χρησιμοποιήσουν)....Η CM13 MM 6.0.1 p5100 & p5110 ενημερώνεται σε τακτά διαστήματα... Και ο CM kernel & τα αρχεία blobs υπάρχουν όλα στο πιο πάνω link...
:respect:
Link to comment
Share on other sites

4 ερωτήσεις για την LP

 

1. Όταν συνδέω εξωτερικό Memory stick δεν μου βγάζει επιλογή για ασφαλή αποσύνδεση και αναγκάζομαι να το αποσυνδέω έτσι και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έγινε ασφαλής αποσύνδεση.

 

2. Δεν βρήκα επιλογή για αυτόματο συγχρονισμό ή όχι δεδομένων. Συγχρονίζει πάντα. Όχι ότι έχω πρόβλημα, απλά κουβέντα να γίνεται, γιατί κάποιος μπορεί να μην θέλει να γίνεται αυτόματος συγχρονισμός.

 

3. Δεν κατάφερα να βρω ακόμη επιλογή για να βλέπω τις ενεργές εφαρμογές και να τις κλείνω, παρά του ότι έχω προσθέσει ένα πλήκτο ''χ'' το οποίο όταν το ακουμπώ λέει ότι έκλεισε η εφαρμογή. Προφανώς η συγκεκριμένη που είμαι μέσα εκείνη την στιγμή. Οι άλλες πως κλείνουν άραγε;

 

4. Επίσης όταν επιλέγουμε το δεξί τετράγωνο πλήκτρο βγάζει απλά όλες τις εφαρμογές δεξιά (βάση ρύθμισης), αλλά δεν είναι λειτουργία πολλαπλών παραθύρων. Έτσι δεν είναι;;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

4 ερωτήσεις για την LP

 

1. Όταν συνδέω εξωτερικό Memory stick δεν μου βγάζει επιλογή για ασφαλή αποσύνδεση και αναγκάζομαι να το αποσυνδέω έτσι και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έγινε ασφαλής αποσύνδεση.

 

2. Δεν βρήκα επιλογή για αυτόματο συγχρονισμό ή όχι δεδομένων. Συγχρονίζει πάντα. Όχι ότι έχω πρόβλημα, απλά κουβέντα να γίνεται, γιατί κάποιος μπορεί να μην θέλει να γίνεται αυτόματος συγχρονισμός.

 

3. Δεν κατάφερα να βρω ακόμη επιλογή για να βλέπω τις ενεργές εφαρμογές και να τις κλείνω, παρά του ότι έχω προσθέσει ένα πλήκτο ''χ'' το οποίο όταν το ακουμπώ λέει ότι έκλεισε η εφαρμογή. Προφανώς η συγκεκριμένη που είμαι μέσα εκείνη την στιγμή. Οι άλλες πως κλείνουν άραγε;

 

4. Επίσης όταν επιλέγουμε το δεξί τετράγωνο πλήκτρο βγάζει απλά όλες τις εφαρμογές δεξιά (βάση ρύθμισης), αλλά δεν είναι λειτουργία πολλαπλών παραθύρων. Έτσι δεν είναι;;

Oλα αυτα που αναφερεις υπαρχουν,θελει πολυ ψαξιμο στο ειπα πολλες φορες.Το usb δεν ειναι θεμα της rom ,αλλα των drivers που εχεις στο pc η δεν εχεις κανει σωστη εγκατασταση σε μενα δουλευει(αν εχεις windows10 μερικες φορες δεν εμφανιζει το ειδικο κουμπι)...Αν πας ρυθμισεις windows > συσκευες > συνδεδεμενες συσκευες υπαρχει εκει το p5100? Συγχρονισμος υπαρχει στους λογαριασμους & πανω δεξια...Οι εφαρμογες κλεινουν η απο το reset panel η αν προσθεσεις ενα πληκτρο κατω με επιλογη κλεισιμο ολων κι οχι κλεισιμο τελευταιας...Σου ειπα να αλλαξεις το styl αυτο που δειχνει σαν kitkat ( ειναι της slim) να το απενεργοποιησεις για να δειχνει σαν lollipop & λειτουργεια πολλαπλων παραθυρων (multi window) δεν εχει καμια lollipop, μονο οι marshmallow τωρα εχουν(δουλευει μεν αλλα ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο)....Στα κουμπια πχ του κατω dock ρυθμιζεται το υψος το παχος & μπαινουν 5 πληκτρα.πατωντας πανω ακριβως στο εικονιδιο,αλλαζει με 3 τροπους το εικονιδιο.Πατωντας πιο αριστερα διακεκομενα,ρυθμιζεις τι θελεις να γινεται πχ με πατημα συνεχως του πληκτρου(μπορεις να ορισεις να κλεινουν οι εφαρμογες κλπ κλπ)...θελει ψαξιμο ,αντι να ρωτας μπες ρυθμισεις και κοσκινησε τη στο ψαξιμο θα τα βρεις ολα...πειραματισου κι ολας δεν θα παθει τιποτα...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Oλα αυτα που αναφερεις υπαρχουν,θελει πολυ ψαξιμο στο ειπα πολλες φορες.Το usb δεν ειναι θεμα της rom ,αλλα των drivers που εχεις στο pc η δεν εχεις κανει σωστη εγκατασταση σε μενα δουλευει(αν εχεις windows10 μερικες φορες δεν εμφανιζει το ειδικο κουμπι)......

 

Δεν μιλώ για σύνδεση USB MEMORY STICK σ τον υπολογιστή, αλλά στο τάμπλετ. Όταν λοιπόν συνδέω κάποιο usb memory stick στο τάμπλετ με ειδικό καλώδιο αντάπτορα τότε δεν βρίσκω επιλογή για ασφαλή κατάργηση του usb για να το βγάλω, όπως γίνεται πχ στο ΝΟΤΕ 4 που έχω ή στην cm11.

 

Θα το ψάξω και άλλο για τα υπόλοιπα που λες!;)

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλώ για σύνδεση USB MEMORY STICK σ τον υπολογιστή, αλλά στο τάμπλετ. Όταν λοιπόν συνδέω κάποιο usb memory stick στο τάμπλετ με ειδικό καλώδιο αντάπτορα τότε δεν βρίσκω επιλογή για ασφαλή κατάργηση του usb για να το βγάλω, όπως γίνεται πχ στο ΝΟΤΕ 4 που έχω ή στην cm11.

 

Θα το ψάξω και άλλο για τα υπόλοιπα που λες!;)

Για usb OTG μιλας...πρεπει να υποστηριζει τη διαδικασια ο kernel.....τα p5100 & p5110 υποστηριζουν & στη stock rom αυτη τη διαδικασια....σε LP & MM δεν το εχω ψαξει καθολου....

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Για usb OTG μιλας...πρεπει να υποστηριζει τη διαδικασια ο kernel.....τα p5100 & p5110 υποστηριζουν & στη stock rom αυτη τη διαδικασια....σε LP & MM δεν το εχω ψαξει καθολου....

 

Ναι αυτό εννοώ. Κάτι σαν να βρήκα (κάτι για usb έγραφε) και το ενεργοποίησα να φαίνεται στην γραμμή εργαλείων (wifi, δεδομένα, λειτουργία πτήσης κτλ.), αλλά δεν το δοκίμασα ακόμη. Τον ενεργοποίηση-απενεργοποίηση του συγχρονισμού δεδομένων το βρήκα και με τις ενεργές εφαρμογές παρά του ότι είδα κάποιες ρυθμίσεις, στην πράξη δεν κατάφερα να το δουλέψω

 

Κολλητός με ίδιο τάμπλετ με εργοστασιακή ρομ γκρινιάζει από την στιγμή που τα πήραμε για το πόσο κολλά! Του έδωσα το δικό μου να το δουλέψει λίγο, τρελάθηκε και θέλει να του κάνω και το δικό του!!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

χαχχαααχχχ .. προσεχε να παρετε πρωτα ενα backup & στειλτο στην sd για παν ενδεχομενο....( θα δεις στο backup εχει επιλογη εσωτερικη η micro sd ) ..το στελνουμε στην sd γιατι αν χρειαστει να σκουπισουμε την εσωτερικη, δεν θα μπορουμε γιατι θα διαγραφει το backup...
:respect:
Link to comment
Share on other sites

χαχχαααχχχ .. προσεχε να παρετε πρωτα ενα backup & στειλτο στην sd για παν ενδεχομενο....( θα δεις στο backup εχει επιλογη εσωτερικη η micro sd ) ..το στελνουμε στην sd γιατι αν χρειαστει να σκουπισουμε την εσωτερικη, δεν θα μπορουμε γιατι θα διαγραφει το backup...

 

Πάντα στην εξ. κάρτα μνήμης αποθηκεύω!;) Θα σε ενημερώσω όταν μου το φέρει! Ελπίζω να μην κάνω καμιά πατάτα και μετανιώσω που ασχολήθηκα! Του είπα ότι υπάρχει και 1% κίνδυνος να πάει κάτι στραβά!! Περισσότερο ήθελα να του πω από 1% αλλά είπα να μην το φοβίσω!!:D

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Πάντα στην εξ. κάρτα μνήμης αποθηκεύω!;) Θα σε ενημερώσω όταν μου το φέρει! Ελπίζω να μην κάνω καμιά πατάτα και μετανιώσω που ασχολήθηκα! Του είπα ότι υπάρχει και 1% κίνδυνος να πάει κάτι στραβά!! Περισσότερο ήθελα να του πω από 1% αλλά είπα να μην το φοβίσω!!:D

Αυτό με το 1% πολύ πετυχημένο.... Χαχαχχχαχ ....αν δεν βιαζεσαι & ακολουθησεις τα βήματα όπως τη μέρα που το κάναμε στο δικο σου & έχεις τη recovery που εχεις τώρα δεν θα έχει πρόβλημα... Θα πας στα αρχεία που έγραφα τη μέρα εκείνη & θα τα πάρεις απο κει...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 1% πολύ πετυχημένο.... Χαχαχχχαχ ....αν δεν βιαζεσαι & ακολουθησεις τα βήματα όπως τη μέρα που το κάναμε στο δικο σου & έχεις τη recovery που εχεις τώρα δεν θα έχει πρόβλημα... Θα πας στα αρχεία που έγραφα τη μέρα εκείνη & θα τα πάρεις απο κει...

 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά αυτός ο φίλος μου είναι και λίγο γκαντέμης, οπότε οφείλω να πάρω τα μέτρα μου και να τον προειδοποιήσω!:D

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω πρόβλημα με την φωτογραφική μηχανή. Βγάζω φωτογραφίες και μετά δείχνει μόνο ένα γκρι πράμα με την ημερομηνία (έχω επιλέξει να φαίνεται η ημερομηνία στην φωτογραφία)!! Βίντεο τραβά κανονικά. Κατέβασα και το lg camera και κάνει πάλι τα ίδια. Καμιά ιδέα;;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτε άλλο, αλλά αυτός ο φίλος μου είναι και λίγο γκαντέμης, οπότε οφείλω να πάρω τα μέτρα μου και να τον προειδοποιήσω!:D

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω πρόβλημα με την φωτογραφική μηχανή. Βγάζω φωτογραφίες και μετά δείχνει μόνο ένα γκρι πράμα με την ημερομηνία (έχω επιλέξει να φαίνεται η ημερομηνία στην φωτογραφία)!! Βίντεο τραβά κανονικά. Κατέβασα και το lg camera και κάνει πάλι τα ίδια. Καμιά ιδέα;;

σε μενα δουλευει κανονικα η καμερα & εχω και τη DSLR camera μια χαρα....θα δοκιμασουμε μια μερα να φλασαρεις τη νεα CM13 6.0 MM που εχει & ενημερωσεις αλλα εκει χρειαζεται οπωσδηποτε η νεα twrp ....γκαντεμης? χαχχααααχχχχ τι να τον προειδοποιησεις ? οτι υπαρχει πιθανοτητα 1% να μη πετυχει? χαχχαχαχχχχχ

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Θα δουμε εδω την εγκατασταση αλλης μιας Marshmallow 6.0.1 custom rom για το P5100 (το link για το P5110 στο τελος του post) απο τις αρκετες marshmallow που υπαρχουν πλεον για τα tablets samsung 2 / 10.1...Ειναι η BeanStalk V6.14 - 6.0.1 M μια ιδιαιτερα παραμετροποιησιμη rom που βασιζεται στη CM & εχει πολλα χαρακτηριστικα της αλλα & πολλα επιπλεον χαρακτηριστικα...Προσωπικα τη φλασαρα με τη νεα Common TWRP 3.0.2-0 χωρις κανενα απολυτως προβλημα.Αυτο γιατι το zip της beanStalk που θα δουμε εδω ειναι το νεοτερο update & τα αρχεια της ειναι μετα τις 22/3/2016 , κι οπως εχουμε ξαναπει η TWRP Common ΔΕΝ φλασαρει αρχεια παλιοτερα της ημερομηνιας αυτης(22/3/2016)....Η νεα TWRP Common εδω : https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=48848&sort_by=date&sort_dir=DESC _Ολες οι υπολοιπες TWRP P5100 εδω : https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=25707 & για P5110 εδω : https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=25708 (για να μπορει καθε χρηστης να διαλεξει & να μην ψαχνει) _To zip αρχειο της BeanStalk 6.0.1 Marshmallow για P5100 εδω : https://www.androidfilehost.com/?fid=24459283995316974 ( το P5100 αναφερεται πλεον ως espresso3g )...Gapps για καλυτερη συμβατοτητα δεν θα προτιμησω τις OpenGapps αλλα τις Deltadroid Gapps 6.0.1 εδω : https://www.androidfilehost.com/?fid=24499762635998724 _(Oλο τον τροπο εγκαταστασης recovery τον παρακαμπτω και παμε αμεσως στην εγκατασταση της BeanStalk 6.0.1) ...Θα προτιμησω μια καθαρη εγκατασταση καθαριζοντας τα παντα (Full Wipe προτεινει και ο προγραμματιστης στο xda) για να μειωσουμε καθε πιθανοτητα λαθους.Οποτε απο recovery : 1] Wipe data/Factory Reset 2] advanced wipe > Wipe Cache / Wipe Dalvik Cache / Wipe System / Wipe Data 3] Format Data 4] Reboot On Recovery !! 5] Install rom Zip 6] Install Gapps Zip 7] Πριν βγουμε > Wipe cache & Dalvik Cache ΜΟΝΟ!! & Reboot και περιμενουμε να bootαρει πρωτη φορα στη νεα Rom ...( αν παρατηρησουμε καποια "λαθη" μπορουμε να ξαναμπουμε σε recovery καθαριζοντας παλι ΜΟΝΟ!! Cache & dalvik, κι αν εχουμε λαθη στο playstore μπορουμε να φλασαρουμε ξανα τις Gapps & να βγουμε απο recovery χωρις να σκουπισουμε τιποτα)...Δεν νομιζω να υπαρξουν τετοια λαθη εφοσον η εγκατασταση εγινε σωστα,ουτε αντιμετωπισα κατι τετοιο στην εγκατασταση που δοκιμασα...( η beanstalk 6.0.1 γενικα λειτουργει πολυ ικανοποιητικα και δεν βρηκα λαθη )...H παραμετροποιηση της BeanStalk 6.0.1 ειναι ιδιαιτερη ( το boot animation καταπληκτικο ) και ολα της τα χαρακτηριστικα μπορουμε να διαβασουμε στο Thread της στο XDA εδω : http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-2/10-inch-development/rom-beanstalk-rom-v6-13-t3351327 _Το link της BeanStalk 6.0.1 για P5110 εδω : https://www.androidfilehost.com/?fid=24459283995316972 ( το P5110 πλεον αναφερεται ως espressowifi )....Στο θεμα της Recovery ειναι καλυτερα να διαβασει πριν την εγκατασταση ο καθε ενας που ενδιαφερεται και να δει τι προτεινει ο προγραμματιστης κι οχι τι λεω εγω η καθε ενας.Προσωπικα φλασαρα τη beanstalk με τη TWRP 3.0.2-0 ...O προγραμματιστης οπως βλεπουμε στο XDA προτεινει TWRP 3.0.0 και Full Wipe για την αποφυγη λαθων...Στο θεμα των Gapps δινει το link των opengapps : http://opengapps.org/ _H επιλογη Gapps ειναι του καθενος,επιμενω πως καλυτερη συμβατοτητα στα συγκεκριμενα Tablets ειναι στη Deltadroid & δεν χρειαζεται να φλασαρουμε καποιο μεγαλο πακετο ( στις OpenGapps ο προγραμματιστης προτεινει τις mini )....Oλα τα Link υπαρχουν βεβαια στο thread της beanstalk στο xda που εδωσα πιο πανω,και μπορει οποιος θελει να τα παρει απο εκει διαβαζοντας παραλληλα και τα οσα αφορουν τη Rom...( για να μην μπερδευτει καποιος θα πρεπει απλα να θυμαται πως εχει γινει μετονομασια για τον διαχωρισμο των διαφορων αρχειων...Πλεον το P5100 το βρισκουμε ως espresso3g και το P5110 ως espressowifi)...Ολα αυτα περιεχουν ρισκο για τη συσκευη και η ευθυνη ειναι του καθενος που μπαινει στη λογικη αυτη και αρα τα αποδεχεται.... Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Νέα ενημέρωση CM13 Marshmallow 6.0.1 γιά P5100 & P5110 τής 17/4/2016....P5100 ( espresso3g ): https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=50766&sort_by=date&sort_dir=DESC & P5110 ( espressowifi ): https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=50638&sort_by=date&sort_dir=DESC ( ενημέρωση απαραίτητα μόνο μέσω τής TWRP Common 3.0.2-0 τής 5ης Απριλίου 2016 ) Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρξουν update γιά τη rom πού έχεις τώρα στη συσκευή το έμαθα Χθές (επειδή με είχες ρωτήσει)... Θα συνεχιστούν αλλά για να μπορείς να τα πάρεις θα πρέπει να αναβαθμίσεις τη twrp στη τελευταία twrp common...Όταν υπάρξει update θα σε ειδοποιησω ...
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρξουν update γιά τη rom πού έχεις τώρα στη συσκευή το έμαθα Χθές (επειδή με είχες ρωτήσει)... Θα συνεχιστούν αλλά για να μπορείς να τα πάρεις θα πρέπει να αναβαθμίσεις τη twrp στη τελευταία twrp common...Όταν υπάρξει update θα σε ειδοποιησω ...

 

Ωραία! Οπότε μια καλή θα κάνω και wipe cache κτλ για να δω αν θα λυθεί το θέμα με την κάμερα.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Οπότε μια καλή θα κάνω και wipe cache κτλ για να δω αν θα λυθεί το θέμα με την κάμερα.

Ναι όταν υπάρξει update γιατί μέχρι τότε μπορεί να υπάρξει & update της twrp...Η κάμερα δεν θα φτιάξει με wipe..Δοκίμασε τη κάμερα της Google η κάποια άλλη. ..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν υπάρξει update γιατί μέχρι τότε μπορεί να υπάρξει & update της twrp...Η κάμερα δεν θα φτιάξει με wipe..Δοκίμασε τη κάμερα της Google η κάποια άλλη. ..

 

Δοκίμασα την κάμερα της LG. Και στις 2 περιπτώσεις δεν βγάζει φωτογραφίες με την μπροστινή κάμερα. Ενώ βλέπεις στην οθόνη το θέμα σου, το αποτέλεσμα τελικά είναι μια γκρι οθόνη όπου έχει και την ημερομηνία φωτογράφισης. Βίντεο τραβά κανονικά και επίσης η μπροστά για αυτοφωτογράφιση κάμερα βγάζει φωτογραφίες κανονικά. Για αυτό και λέω να κάνω WIPE CACHE κτλ. μήπως κάτι δεν έκατσε καλά.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οποιοδήποτε wipe θα βοηθήσει τη κάμερα.. Τα tablets έτσι κι αλλιώς δεν φημίζονται για τις κάμερες τους...Στη cm11 πού είχες δούλευε κανονικά?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...