Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει περάσει καιρός που το έκανα, αλλά θα προσπαθήσω να θυμηθώ. Στα γράφω με ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ και δεν θα ήθελα να έχω καμιά ευθύνη αν τυχόν πάει κάτι στραβά, αν και δεν το νομίζω. Όπως και να έχει, διάβασε και τον οδηγό που δίνω ακριβώς από κάτω, αλλά θέλει προσοχή, γιατί έχει πολλές πληροφορίες και πρέπει να ξέρεις τι να κάνεις και τι να διαλέξεις. Οπότε πιο κάτω σου δίνω αυτά ακριβώς που χρειάζεσαι χωρίς επιπλέον πληροφορίες, με κάθε επιφύλαξη όμως όπως είπα στην αρχή.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1722745

 

 

Καταρχήν θα πρέπει να έχεις στον υπολογιστή σου το SAMSUNG KIES και μετά να κατεβάσεις το Odin3 v1.83 από εδώ

http://www.mediafire.com/download/429fcpdtpckkcea/Odin3+v1.83.exe

 

Το root είναι μέσα στην όλη διαδικασία και φυσικά για να γίνουν όλα αυτά χάσεις ΟΛΑ τα αρχεία που έχεις, οπότε και θα πρέπει να πάρεις αντίγραφο ασφαλείας αυτών.

 

Στην συνέχεια πας στο παρακάτω και θα πάρεις το τελευταίο αρχείο για το 5100 μοντέλο και όχι για το 5110 (αν και αυτή η σελίδα είναι ΜΟΝΟ για το 5100) και θα επιλέξεις το πρώτο αρχείο από πάνω, μια που είναι η τελευταία αναβάθμιση και το καταλαβαίνεις γιατί τα νούμερα που γράφει αν προσέξεις είναι η ημερομηνία που βγήκε. Φυσικά δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα αν επιλέξεις κάποια παλιότερη έκδοση.

http://download.cyanogenmod.org/?device=p5100

 

 

Το παρακάτω θα πρέπει επίσης να το κατεβάσεις γιατί είναι οι οδηγοί για το google, πληκτρολόγιο και δεν θυμάμαι τι άλλο. Όπως και να έχει είναι απαραίτητο. Υπάρχει μια περίπτωση να θέλει πιο πρόσφατο αρχείο το οποίο δεν το έχω.

http://d-h.st/mDt

 

 

Θα ακολουθήσεις τα πιο κάτω βήματα, το οποία τα έχω αντιγράψει από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1722745

 

1. Download the ROM to your tablet's MicroSD card or internal storage

 

2. Download Google Apps and put it on your tab.

 

3. Turn off the tablet

 

4. Hold volume UP (away from power button) for a few seconds

 

5. Volume DOWN to confirm that you want to enter download mode

 

6. Open ODIN

 

7. Plug in your tablet. A box in ODIN should turn yellow.

 

8. Click PDA and browse to the recovery file that you should have downloaded in section A step 3.

 

9. Click Start.

 

10. There should be a green box in the upper left corner saying "PASS". Unplug your device.

 

11. Reboot into recovery (see above)

 

12. Go to Backup/Restore and hit backup to external storage (it may take a while)

 

13. Click wipe data/factory reset

 

14. Go to install zip from sdcard>choose zip from sdcard or internal storage

 

15. Find your ROM and hit install.

 

16. Go to install zip from sdcard>choose zip from sdcard or internal storage

 

17. Find gapps-jb-20120726-signed.zip and hit install.

 

18. After it's finished, hit reboot system now.

 

Καλή επιτυχία…

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

topte σε ευχαριστώ για την καθοδήγηση.

 

Δεν είναι καλύτερο να διαλέξω μια stable CyanogenMod? Η nightly εκδόσεις έχουν το παρακάτω μειονέκτημα:

 

CyanogenMod tries to build a new, fresh "nightly" version every 24 hours for each of the devices it supports, which includes the most up-to-date changes to the source code, provided from all over the Internet. Of course, the nightly builds may also contain newly-introduced bugs, but hey- if you feel adventurous, you can help make CyanogenMod better by trying these experimental builds and reporting back bugs to the developers.

 

Επίσης, συγνώμη που ξανακάνω την ερώτηση. Είναι οκ ο παρακάτω οδηγός?

 

http://wiki.cyanogenmod.org/w/Install_CM_for_p5100

Edited by Jimmys83
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον ξέρω αυτόν τον οδηγό, αλλά φαντάζομαι ότι είναι οκ. Παρά του ότι είναι δοκιμαστική η cm11 δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα από την αρχή, πόσο μάλλον τώρα που έχει περάσει τόσος καιρός με πολλές αναβαθμίσεις, οι οποίες υποτίθεται ότι λύσαμε προβλήματα που εγώ δεν είχα.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ακολούθησα τους εξής οδηγούς:

 

ClockworkMod Recovery on Galaxy Tab 2 10.1 P5100

http://www.teamandroid.com/2012/09/02/install-clockworkmod-recovery-galaxy-tab-2-101-p5100-p5110-p5113/

 

Root

http://www.teamandroid.com/2012/10/28/root-xwale2-android-403-galaxy-tab-2-101-p5100-official-firmware/2/

 

Μετά έκανα εγκατάσταση την CyanogenMod 10.1.3 (stable release) κατεβάζοντας την από δω:

 

http://download.cyanogenmod.org/?type=stable&device=p5100

 

Οδηγίες για την εγκατάσταση (εδώ η πηγή http://wiki.cyanogenmod.org/w/Install_CM_for_p5100):

 

Installing CyanogenMod from recovery

 

3. Boot to recovery mode on the device by holding Power+Volume Down.

4. Once the device boots into the ClockworkMod Recovery, use the physical volume buttons to move up and down. On most devices, the power button is used to confirm your selection, although for some devices the power button is used as a "back" button to go up one level, in which case the home button is used to confirm the selection.

 

Optional/Recommended: Select backup and restore to create a backup of the current installation on the device. If this option is missing, it's likely because the stock ROM has overwritten your custom recovery on boot.

 

5. Select the option to wipe data/factory reset.

6. Select install zip from sdcard.

7. Select choose zip from sdcard.

8. Select the CyanogenMod file you placed on the sdcard. You will then need to then confirm that you do wish to flash this file.

 

Optional: Install any additional packages you wish using the same method.

 

9. Once the installation has finished, return back to the main menu, and select the reboot system now option. The device should now boot into CyanogenMod.

 

Μετά εγκατάσταση του google play store κατεβάζοντας το από δω:

 

http://wiki.cyanogenmod.org/w/Google_Apps

 

επιλέξτε το αρχείο για την έκδοση 10.1.

 

Εγκατάσταση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως αναφέρουν οι παραπάνω οδηγίες.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Μου μένουν μερικά θεματάκια:

 

1) πώς κάνω update σε μη stable release

2) ενώνω τον tablet με τον υπολογιστή αλλά δε μπορώ να το δω (αρχεία κτλ)

 

Έχει κάποιος καμμιά ιδέα πώς λύνω το πρόβλημα 2?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν γινεται.Ομως μπαινοντας σημερα στο pc για update του kies(6-6-2014) και αφου εσπασαν τα νευρα μου για 2 χρονια, ειδα επιτελους το update!!Απο 4.0.3 η 4.0.4 αμεσως&ευκολα σε 4.2.2(περιπου 800mb).Μιλαμε για αλλη εντελως συσκευη, σε εμφανιση&λειτουργεια και το πρωτο που εκανα, μετεφερα τις εφαρμογες πλεον στην SD!!ΝΑΙ σου δινει πλεον τη δυνατοτητα να ελευθερωσεις τη μνημη, ΚΑΙ ΤΗ RAM!!Αυτη η συσκευη νομιζω πλεον ειναι ακριβως το νεο samsung tablet 3.Αλλο keyboard, settings, screen, notification, widget, καντε αμεσως το update....οσοι εχετε το GT-P5100 δεν χρειαζεται πλεον να κανετε root,το update αλλαζει τα δεδομενα.... Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πλάκα μας κάνει. Έχει ο κουμπάρος μου ένα παρατημένο και αυτός εδώ και κάνα χρόνο με σπασμένη οθόνη. Του την έδωσε σήμερα και είπε να τν αλλάξει καθότι την είχε σπίτι. Και πατάει update Μόλις τελείωσε και βουαλα...[ATTACH]45852[/ATTACH]

Τώρα κατεβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση (4.2.2) ήρθε το Σάββατο σε εμένα. Νωρίς το θυμήθηκαν στην Samsung... Σε φίλο μου η Νορβηγική έκδοση είχε έρθει πέρσυ το καλοκαίρι... Την πέρασα από πάνω και το tablet έφτυσε αίμα. Τελικά έκανα format και επιτέλους έστρωσε. Μάλιστα το tablet πετάει φωτιές πλέον. Απελευθερώθηκε και επιπλέον RAM (800).
Link to comment
Share on other sites

Πεστε μας ενυπώσεις Harket και Daitalos. Είμαι με την 4.1.2. Έμεινα εκεί διότι διάβαζα ότι η 4,2,2 σέρνεται.

Τώρα με την νέα αναβάθμιση p5110xxdnb1 αξίζει τον κόπο? Εντάξη όμορφη δεν ειναι η αναβάθμιση αλλά αν αξίζει απο

θέμα επιδόσεων τοτε βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα αξίζει. Αλλά πρώτα πρέπει να κάνεις ένα factory reset. Αλλιώς δεν περνάει με τίποτα. Θα σου σέρνεται. Πάντως από τη στιγμή που θα το κάνεις το tablet πετάει φωτιές. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Αυτή τη στιγμή παίζει να αποδίδει καλύτερα και από το S3 μου. Επίσης προστέθηκαν και πολλά χρήσιμα που έλειπαν από την προηγούμενη έκδοση. Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες και εντυπώσεις σύντομα.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε κανείς από όσους έχουμε την cm11 ότι μετά τις τελευταίες αναβαθμίσης ο χρόνος φόρτισης έφυγε στα ουράνια;;; Κάνει πλέον πάνω από 18 ώρες να φορτίσει πλήρως, για να μη πω περισσότερο. Θα δοκιμάσω να περάσω μια πιο παλιά έκδοση για να δω πως συμπεριφέρεται.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε κανείς από όσους έχουμε την cm11 ότι μετά τις τελευταίες αναβαθμίσης ο χρόνος φόρτισης έφυγε στα ουράνια;;; Κάνει πλέον πάνω από 18 ώρες να φορτίσει πλήρως, για να μη πω περισσότερο. Θα δοκιμάσω να περάσω μια πιο παλιά έκδοση για να δω πως συμπεριφέρεται.

 

Δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Μήπως τα έχει παίξει η μπαταρία σου ή ο φορτιστής;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα αξίζει. Αλλά πρώτα πρέπει να κάνεις ένα factory reset. Αλλιώς δεν περνάει με τίποτα. Θα σου σέρνεται. Πάντως από τη στιγμή που θα το κάνεις το tablet πετάει φωτιές. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Αυτή τη στιγμή παίζει να αποδίδει καλύτερα και από το S3 μου. Επίσης προστέθηκαν και πολλά χρήσιμα που έλειπαν από την προηγούμενη έκδοση. Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες και εντυπώσεις σύντομα.

 

Να σε ρωτήσω κάτι. Αναβάθμισες από 4.0.4 ή από 4.1.2 ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Μήπως τα έχει παίξει η μπαταρία σου ή ο φορτιστής;

 

Δεν νομίζω, αλλά θα το παρακολουθήσω πάλι....

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την τελευταία CM11 που βασίζεται πάνω στην 4.4.3 και δεν παίζει η camera καθόλου ούτε με app από το store.

Είναι γενικό το πρόβλημα και κάτι δεν πήγε καλά σε εμένα?

Edited by pgpmx5

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την τελευταία CM11 που βασίζεται πάνω στην 4.4.3 και δεν παίζει η camera καθόλου ούτε με app από το store.

Είναι γενικό το πρόβλημα και κάτι δεν πήγε καλά σε εμένα?

 

Ούτε η δικιά μου παίζει. Κάτι παίχτηκε μάλλον.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS.....! Ωντας σχετικα αρχαριος στα custom roms για tablets (στα pc έχω περάσει πολλές διανομές) αποφάσισα να rootάρω το samsung tab2 10.1(5110) και διάλεξα τo cyanogenMod. Ακολούθησα τις οδηγίες, έγινε η εγκατάσταση , ανοίγει κανονικά το tablet αλλά έχω κάποια προβλήματα. 1) Δεν συνδέομαι στο διαδίκτυο ενώ μου βγάζει τα διαθέσιμα δίκτυα. Πατάω λοιπόν το δικό μου και συνέχεια κάνει authenticating . Μόλις μου γράψει connected η μπάρα που δείχνει το wifi δεν γίνεται μπλε αλλά παραμένει γκρι 2)το home screen button ενώ το πατάω και κάνει κλικ δεν λειτουργεί 3)συνεχώς μου αναβοσβήνει ένα παράθυρο που μου λέει ''unfortunately,android keyboard(aosp) has stopped και επειδή δεν λειτουργεί έχω ως πληκτρολόγιο του tablet ένα bluetooth keyboard :( . Με λίγα λόγια όλα στραβά πήγαν από τη στιγμή που έκανα το λάθος να περάσω custom rom. Μπορώ να βρω μια λύση? Αν όχι μπορώ να εγκαταστήσω κάτι άλλο. Τι έχετε να προτείνετε? Μήπως να το πετάξω από το μπαλκόνι?

“Without music, life would be a mistake.”

― Friedrich Nietzsche

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταια CM11σήμερα, επανήλθε η κάμερα.....:)

 

Το ξέχασα... Θα το κοιτάξω για να δω και το δικό μου αύριο μάλλον

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταια CM11σήμερα, επανήλθε η κάμερα.....:)

 

Με εξωτερικό App μου παίζει και έμενα, με το ενσωματωμένο App δεν παίζει αλλά νομίζω κάτι άλλο φταίει σε αυτό και όχι η cm11.

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Με εξωτερικό App μου παίζει και έμενα, με το ενσωματωμένο App δεν παίζει αλλά νομίζω κάτι άλλο φταίει σε αυτό και όχι η cm11.

 

Με το update 15/6 μου παίζει μια χαρά

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά του Cyanogenmod, τρέχουμε με 4.4.4 με χρονική απόσταση λιγότερη της εβδομάδας σε σχέση με τα Nexus!!!
Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά του Cyanogenmod, τρέχουμε με 4.4.4 με χρονική απόσταση λιγότερη της εβδομάδας σε σχέση με τα Nexus!!!

 

Σκέψου ότι υπάρχουν nexus7 που δεν το έχουν πάρει ακόμα...

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...