Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια γεια σας εχω θεμα με το tablet της κορης μου ,το εχει 3 χρονια και δεν ειχαμε κανενα προβλημα .εδω και 3 μερες εχει κολλησει στην εκκινηση και κανει συνεχεια reboot,εχω δοκιμασει να του περασω νεο filmware μεσω odin και στην μεση της διαδικασιας μου βγαζει fail.μηπως καποιος εχει καμια ιδεα τι μπορει να φταιει? Σας ευχαριστω

Το Failed στο Odin μπορει να ειναι συμπτωση οτι συμβαινει τωρα,και να φταιει η συνδεση tablet-pc...Οι drivers πχ ειναι σωστοι & η συσκευη φαινεται εγκατεστημενη αν πας στα windows>συσκευες? Το odin ειναι ολα σε θεση default χωρις να εχεις πειραξει κατι ? 99% σε αυτο το προβλημα ειναι παντως θεμα οδηγων...Νεο firmware μεσω odin το μονο που μπορεις να φλασαρεις ειναι μια απο τις δυο stock roms, καμια αλλη rom δεν μπορεις να φλασαρεις με odin γιατι φλασαρει μονο αρχεια .tar-md5 & ολες οι custom rom πακεταρονται σε αρχεια zip.Μπορεις να φλασαρεις μια custom rom απο τη συσκευη χωρις την παρουσια καθολου pc ...Οσο για το προβλημα των reboot το καλυτερο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι επαναφορα απο recovery ... Οι τελευταιοι drivers ειναι αυτοι: http://d-h.st/s1Gi _ Eιναι αρχειο exe το τρεχεις απλα σαν διαχειριστης , τελειωνει η διαδικασια & μετα ενωνεις tablet-pc μεσω usb εχοντας ενεργοποιησει πριν στο tablet τον "εντοπισμο σφαλματων usb" και κανει την εγκατασταση της συσκευης σωστα...Ακομη τα reboot μπορει να προερχονται κι απο μπαταρια, η και καποια "κακη" εφαρμογη γι αυτο κανε την επαναφορα συσκευης πρωτα να δεις αν το προβλημα λυθηκε η συνεχιζει....

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Failed στο Odin μπορει να ειναι συμπτωση οτι συμβαινει τωρα,και να φταιει η συνδεση tablet-pc...Οι drivers πχ ειναι σωστοι & η συσκευη φαινεται εγκατεστημενη αν πας στα windows>συσκευες? Το odin ειναι ολα σε θεση default χωρις να εχεις πειραξει κατι ? 99% σε αυτο το προβλημα ειναι παντως θεμα οδηγων...Νεο firmware μεσω odin το μονο που μπορεις να φλασαρεις ειναι μια απο τις δυο stock roms, καμια αλλη rom δεν μπορεις να φλασαρεις με odin γιατι φλασαρει μονο αρχεια .tar-md5 & ολες οι custom rom πακεταρονται σε αρχεια zip.Μπορεις να φλασαρεις μια custom rom απο τη συσκευη χωρις την παρουσια καθολου pc ...Οσο για το προβλημα των reboot το καλυτερο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι επαναφορα απο recovery ... Οι τελευταιοι drivers ειναι αυτοι: http://d-h.st/s1Gi _ Eιναι αρχειο exe το τρεχεις απλα σαν διαχειριστης , τελειωνει η διαδικασια & μετα ενωνεις tablet-pc μεσω usb εχοντας ενεργοποιησει πριν στο tablet τον "εντοπισμο σφαλματων usb" και κανει την εγκατασταση της συσκευης σωστα...Ακομη τα reboot μπορει να προερχονται κι απο μπαταρια, η και καποια "κακη" εφαρμογη γι αυτο κανε την επαναφορα συσκευης πρωτα να δεις αν το προβλημα λυθηκε η συνεχιζει....

 

οι drivers πρεπει να ειναι οι σωστοι γιατι πριν 10 μερες εβαλα την stock rom σε ενα samsung sm-j110 και γενικα δεν ειμαι ασχετος με αυτες τισ διαδικασιες και φυσικα προσπαθω μεσω odin να βαλω stock rom .Εχω επισης προσπαθησει να αλλαξω το stock recovery με αυτο twrp recovery.tar.md5 για να βαλω καποια αλλη castom rom χωρις επιτυχια.

Οταν παω να εγκαταστησω το castom recovery το odin μου γραφει pass αλλα οταν παω να μπω σε recovery μου βγαζει παλι το stock.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η twrp 3.0.0-0 .tar-md5 για flash με το odin : https://www.androidfilehost.com/?fid=24407100847293582 _Και αυτο ειναι το νεο Odin 3.11 : http://d-h.st/rrnw μπορεις με αυτο να προσπαθησεις να φλασαρεις αυτη τη twrp 3.0.0.-0 χωρις να πειραξεις τιποτα απολυτως στο odin, ολα σε θεση default γιατι ισως εχεις πατησει κατι στο odin που λες...Αν εχεις τους σωστους οδηγους ειναι αδυνατο να μη τη φλασαρει τη twrp αυτο το odin...Aυτο βεβαια μονο αν θελεις custom recovery στη συσκευη.Αυτο που πρεπει πρωτα να κανεις ειναι επαναφορα συσκευης απο recovery μηπως συνελθει απο τα προβληματα που λες...MONO για το P5100 ειναι τα αρχεια αυτα αυτο δεν εχεις?? Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η twrp 3.0.0-0 .tar-md5 για flash με το odin : https://www.androidfilehost.com/?fid=24407100847293582 _Και αυτο ειναι το νεο Odin 3.11 : http://d-h.st/rrnw μπορεις με αυτο να προσπαθησεις να φλασαρεις αυτη τη twrp 3.0.0.-0 χωρις να πειραξεις τιποτα απολυτως στο odin, ολα σε θεση default γιατι ισως εχεις πατησει κατι στο odin που λες...Αν εχεις τους σωστους οδηγους ειναι αδυνατο να μη τη φλασαρει τη twrp αυτο το odin...Aυτο βεβαια μονο αν θελεις custom recovery στη συσκευη.Αυτο που πρεπει πρωτα να κανεις ειναι επαναφορα συσκευης απο recovery μηπως συνελθει απο τα προβληματα που λες...MONO για το P5100 ειναι τα αρχεια αυτα αυτο δεν εχεις??

 

αδελφε daitalos κατ'αρχην ενα μεγαλο ευχαριστω για το χρονο σου. Δυστυχως και τα δυο αρχεια που μου λες τα εχω δοκιμασει χωρις αποτελεσμα,εννοηται πως εχω κανει επαναφορα απο το recovery αλλα στο boot κανει συνεχεια επανεκινηση. Πολυ φοβαμαι οτι υπαρχει προβλημα με το hardware της συσκευης.(την μνημη ισως) γιατι οταν περναω την stock με odin κολλαει στο nand write.Αλλα παλι γιατι οταν περναω τις castom recovery,γιατι μου γραφει pass και δεν το φορτωνει?

Link to comment
Share on other sites

Το widget της CM που μου έδωσες το εγκατεστησα τελικά αλλά μου δείχνει μονο την ώρα και όχι τον καιρό, ενω το έχω βάλει να εμφανίζεται ο καιρός. καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

αδελφε daitalos κατ'αρχην ενα μεγαλο ευχαριστω για το χρονο σου. Δυστυχως και τα δυο αρχεια που μου λες τα εχω δοκιμασει χωρις αποτελεσμα,εννοηται πως εχω κανει επαναφορα απο το recovery αλλα στο boot κανει συνεχεια επανεκινηση. Πολυ φοβαμαι οτι υπαρχει προβλημα με το hardware της συσκευης.(την μνημη ισως) γιατι οταν περναω την stock με odin κολλαει στο nand write.Αλλα παλι γιατι οταν περναω τις castom recovery,γιατι μου γραφει pass και δεν το φορτωνει?

Δεν πιστεύω πώς υπάρχει πρόβλημα hardware το έχω ξαναδεί το λάθος που αναφέρεται σε nant το Odin και μάλλον κάτι συμβαίνει με τα partition της συσκευής γι αυτό σε Ρώτησα αν πειραξες ποτέ κάτι στο Odin σε κάποιο φλασαρισμα (πχ το repartition system ?) κλπ..Αν δεν υπάρχει πρόβλημα μπαταρίας (η μπαταρία κάνει reboots αν έχει ξοφλησει ) δεν μπορώ από εδώ να σε βοηθήσω μπορείς όμως να μπεις στο thread αυτό του xda καί να ρωτήσεις ίσως λύσεις το πρόβλημα : http://forum.xda-developers.com/chef-central/android/nand-write-start-fail-odin-soluction-t2851096

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το widget της CM που μου έδωσες το εγκατεστησα τελικά αλλά μου δείχνει μονο την ώρα και όχι τον καιρό, ενω το έχω βάλει να εμφανίζεται ο καιρός. καμιά ιδέα;

Σε μένα δείχνει κανονικά(στήν omni ).. Το έχω συναντήσει σε αλλη ROM αυτό και λύνεται (θέλει μερικές δοκιμές μέχρι να δεις σε ποιόν provider δείχνει) μπαίνοντας στις ρυθμίσεις του widget και διαλέγοντας εναν εναν με τη σειρά τους 2 provider και βάζοντας πρώτα στόν αυτόματο εντοπισμό κι αν δεν δείχνει θα χτυπήσεις μια διεύθυνση χειροκίνητα εντοπισμό δηλαδή.. Στις ρυθμίσεις συσκευής εννοείται είναι ενεργοποιημενος ο εντοπισμός με όλα τα μέσα..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

αδελφε daitalos κατ'αρχην ενα μεγαλο ευχαριστω για το χρονο σου. Δυστυχως και τα δυο αρχεια που μου λες τα εχω δοκιμασει χωρις αποτελεσμα,εννοηται πως εχω κανει επαναφορα απο το recovery αλλα στο boot κανει συνεχεια επανεκινηση. Πολυ φοβαμαι οτι υπαρχει προβλημα με το hardware της συσκευης.(την μνημη ισως) γιατι οταν περναω την stock με odin κολλαει στο nand write.Αλλα παλι γιατι οταν περναω τις castom recovery,γιατι μου γραφει pass και δεν το φορτωνει?

Διαβαζοντας να περασει η ωρα στο thread του xda που σου ειπα να μπεις να ρωτησεις επεσα στο τελευταιο σχολιο καποιου χρηστη που φαινεται ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα.Ειναι το post 21 Αυγ 2016, 22:20 | # 60 αν δεν ξερεις αγγλικα ανοιξε το στον chrome και πατα μεταφραση.Ελεισε το προβλημα φλασαροντας τη τελευταια ενημερωση που εδωσε η samsung για το P5100 κι οχι κατ αναγκη πχ το ελληνικο η της cosmote κλπ που μαλλον ειχες εσυ.Το τελευταιο update που εδωσε η samsung για το tablet αυτο οσο κι αν φαινεται περιεργο ειναι το 2016 !! ( http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-P5100/ ειναι το πρωτο στη σειρα ) και ισως εχει καποιες διορθωσεις η μπορει να λυνει καποια προβληματα πχ στον bootloader .Eιναι αυτο :

Date Country/Carrier Version PDA CSC SS PC

2016-04-15 United Kingdom 4.2.2 P5100XXAOF1 P5100BTUAOF1 : http://www.sammobile.com/firmwares/download/50696/P5100XXAOF1_P5100BTUAOF1_BTU/ _Eιναι για το P5100 (νομιζω αυτο εχεις) και δεν υπαρχει για αλλη εκδοση πχ p5110 ...Μπορεις να προσπαθησεις να φλασαρεις αυτη την εκδοση της stock rom 4.2.2 Jb με το odin μηπως λυθει το προβλημα κι αν δεν εχεις μπει ακομα,μπες στο thread του xda & διαβασε αφορα το προβλημα που εχει η συσκευη σου...[κατι ακομα:αν δεις διπλα δεν υπαρχει το σημα του kies αλλα του smart switch ! αρα μπορεις ακομα να κατεβασεις το smart switch να επιλεξεις αναβαθμιση η ανακτηση λογισμικου βαζοντας τα στοιχεια της συσκευης και να διορθωσει το προβλημα ισως αν το switch υποστηριζει τη συσκευη βεβαια αλλιως και μεσω kies]

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εχει γνωστός μου αυτό το ταμπλετ ένα χρόνο, μεταχειρισμενο κ το έπιασα πρόσφατα στα χέρια μου. Παρόλο που δεν έχει τίποτα μέσα από εφαρμογές κτλ, λαγκαρει αρκετά, ειδικά όταν είναι να εμφανίσει σελίδα κτλ.

Καμία ιδέα; μπορούμε να κάνουμε κάτι; η custom rom μονόδρομος;

Link to comment
Share on other sites

Εχει γνωστός μου αυτό το ταμπλετ ένα χρόνο, μεταχειρισμενο κ το έπιασα πρόσφατα στα χέρια μου. Παρόλο που δεν έχει τίποτα μέσα από εφαρμογές κτλ, λαγκαρει αρκετά, ειδικά όταν είναι να εμφανίσει σελίδα κτλ.

Καμία ιδέα; μπορούμε να κάνουμε κάτι; η custom rom μονόδρομος;

Ενταξει φυσιολογικο ειναι για μια συσκευη πλεον ξεπερασμενη(5 χρονων+) και μετα απο τοση χρηση(φαντασου & τη χρηση του πρωτου χρηστη)..Μια επαναφορα συσκευης συνηθως λυνει τα προβληματα: κλεινουμε εντελως τη συσκευη > παταμε μαζι : Volume Up Key+Power key (αυτο μας ανοιγει σε recovery mode) > παμε εκει που γραφει : Wipe data/Factory Reset (παμε πανω κατω σαν το ραδιοφωνακι με το πληκτρο εντασης & επιλεγουμε ναι με το κεντρικο πληκτρο)...Αυτο θα επαναφερει τη συσκευη οπως ηταν τη πρωτη ημερα που την αγορασε "καθαρη" απο οτιδηποτε...Αν θελεις να πας σε καποια Custom Rom αυτο ειναι αλλο θεμα και υπαρχουν δεκαδες καλες roms πλεον για τα συγκεκριμενα tablets να διαλεξεις σε οποιαδηποτε εκδοση του android ειτε σε KK - LP - MM...Μπορεις ακομη και να μεινεις στη stock Jb 4.2.2 απλα κανοντας Root τη συσκευη για να πεταξεις ολο το bloatware της Samsung & να ελαφρυνει η συσκευη σε συνδυασμο με ενα δευτερο διαμερισμα στην SD για να μπορεις να στελνεις εκει ενωμενες σωστα ολες τις εφαρμογες.Η επιλογη αν θα μεινεις στη stock η θα πας σε custom rom ειναι δικη σου.Απλα πρεπει να ξερεις πως ολα αυτα περιεχουν παντα ρισκο,και κανεις δεν μας εγγυαται 100% τιποτα. Αν προχωρησεις χρειαζεται προσοχη χωρις βιασυνες.Το πρωτο πραγμα που χρειαζεται ειναι να ξερεις πως να επαναφερεις τη συσκευη σε περιπτωση καποιου λαθους.Αν γνωριζεις αυτο , προχωρας χωρις αγχος & μηδενιζοντας τους κινδυνους αφου αν χρειαστει ξερεις πως να διορθωσεις...Αν αποφασισετε να πατε σε custom rom μπορω να σας προτεινω καποιες & να σας πω τι χρειαζεται...(η επαναφορα συσκευης διαγραφει ολα τα δεδομενα! πχ φωτο video επαφες κλπ ,αν ειναι συγχρονισμενα με το google account δεν υπαρχει προβλημα)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Θα δουμε εδω για τους χρηστες του Forum πως μπορουμε πολυ ευκολα να "παραμετροποιησουμε" την TWRP που εχουμε στη συσκευη αλλαζοντας την εμφανιση της,αλλο theme δηλαδη.Ο τροπος αυτος λειτουργει μονο σε TWRP 3.0.0 +(τον εχω δοκιμασει απο twrp 3.0.0 εως και την τελευταια twrp common unified 3.0.2-3 με επιτυχια)..Υπαρχουν 5 εκδοσεις ..Εκδοση για λειτουργια τοπιου,πορτρετου,εκδοση για LP & εκδοση για Marshmallow κλπ..Περιλαμβανει 11 θεματα {red,orange,blue,green,yellow,black,gray,cyan,purple,pink,fichl's image background και υπαρχουν και 7 user themes οπου μπορουμε να φτιαξουμε δικο μας theme η να βαλουμε απο καποιον αλλον}..Φλασαρουμε το καταλληλο zip για την εκδοση android που εχουμε (πχ Lollipop η Marshmallow και διαλεγουμε τι θεμα θελουμε,πχ zip τοπιου η πορτρετου.Φλασαρουμε το zip κανονικα απο recovery οπως καθε αλλο zip φροντιζοντας βεβαια παντα να εχουμε backup.Tα αρχεια Zip μπορειτε να τα κατεβασετε αμεσως απο το thread " [THEME][TWRP] TWRP 3.0.2 dark stock theme pack w different colors v2 " στο XDA εδω: http://forum.xda-developers.com/android/themes/theme-twrp-3-0-0-0-dark-stock-colors-t3310235 _Mπορει οποιος θελει να διαβασει εκει περισσοτερα η να ρωτησει κατι...Δινω 5 screenshots , τοσα επιτρεπει το forum για να παρετε μια ιδεα,υπαρχουν βεβαια οπως ειπαμε 11 themes & 7 user themes επιπλεον... [ Η αλλαγη theme απο twrp γινεται απο Advanced > Theme Options > Change Theme ] [για τους χρηστες του forum που εχουν μια CM12.1 LP 5.1.1 custom rom και θελουν να βαλουν ενα bootanimation του Marshmallow, μπορουν απλα με αυτο το flashable zip φλασαροντας απο recovery απλα κανονικα.Ειναι το "cm12.1-600x159-bootanimation-marshmallow" πολυ ομορφο πραγματικα και λειτουργει μονον σε CM12.1 LP 5.1.1 {δεν την εχω δοκιμασει σε αλλη custom rom πλην CM12.1} εδω: http://d-h.st/5xR8 ] :) Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας να περασει η ωρα στο thread του xda που σου ειπα να μπεις να ρωτησεις επεσα στο τελευταιο σχολιο καποιου χρηστη που φαινεται ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα.Ειναι το post 21 Αυγ 2016, 22:20 | # 60 αν δεν ξερεις αγγλικα ανοιξε το στον chrome και πατα μεταφραση.Ελεισε το προβλημα φλασαροντας τη τελευταια ενημερωση που εδωσε η samsung για το P5100 κι οχι κατ αναγκη πχ το ελληνικο η της cosmote κλπ που μαλλον ειχες εσυ.Το τελευταιο update που εδωσε η samsung για το tablet αυτο οσο κι αν φαινεται περιεργο ειναι το 2016 !! ( http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-P5100/ ειναι το πρωτο στη σειρα ) και ισως εχει καποιες διορθωσεις η μπορει να λυνει καποια προβληματα πχ στον bootloader .Eιναι αυτο :

Date Country/Carrier Version PDA CSC SS PC

2016-04-15 United Kingdom 4.2.2 P5100XXAOF1 P5100BTUAOF1 : http://www.sammobile.com/firmwares/download/50696/P5100XXAOF1_P5100BTUAOF1_BTU/ _Eιναι για το P5100 (νομιζω αυτο εχεις) και δεν υπαρχει για αλλη εκδοση πχ p5110 ...Μπορεις να προσπαθησεις να φλασαρεις αυτη την εκδοση της stock rom 4.2.2 Jb με το odin μηπως λυθει το προβλημα κι αν δεν εχεις μπει ακομα,μπες στο thread του xda & διαβασε αφορα το προβλημα που εχει η συσκευη σου...[κατι ακομα:αν δεις διπλα δεν υπαρχει το σημα του kies αλλα του smart switch ! αρα μπορεις ακομα να κατεβασεις το smart switch να επιλεξεις αναβαθμιση η ανακτηση λογισμικου βαζοντας τα στοιχεια της συσκευης και να διορθωσει το προβλημα ισως αν το switch υποστηριζει τη συσκευη βεβαια αλλιως και μεσω kies]

Φιλε daitalos δυστυχως δοκιμασα τα παντα χωρις επιτυχια (στο kies μου γραφει οτι η συσκευη δεν αποκρινεται,στο odin δοκιμασα 4 ,5 rom πιο προσφατες και αυτες χωρις αποτελεσμα) μου κανει εντυπωση γιατι οταν φλασαρω castom recovery μου γραφει pass και οταν παω για recovery με βγαζει στο stock.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε daitalos δυστυχως δοκιμασα τα παντα χωρις επιτυχια (στο kies μου γραφει οτι η συσκευη δεν αποκρινεται,στο odin δοκιμασα 4 ,5 rom πιο προσφατες και αυτες χωρις αποτελεσμα) μου κανει εντυπωση γιατι οταν φλασαρω castom recovery μου γραφει pass και οταν παω για recovery με βγαζει στο stock.

Αν το kies γράφει η συσκευή δεν ανταποκρινεται είναι θέμα οδηγών. Όταν φλασαρεις με odin το kies πρέπει να είναι κλειστό, είναι πολυ σημαντικό αυτό για να μην δημιουργεί προβλήματα κι αν έχεις antivirus το κλείνεις προσωρινά κι αυτό. Είναι πιθανό να υπάρχει πρόβλημα με καποιο partition της συσκευής και με τα αρχεία pit .(σου ειπα το προβλημα λυνεται στο συγκεκριμένο thread του xda)..Τι εννοείς δοκίμασες rom στο Odin? Το odin δεν μπορεί να φλασαρει καμία rom .Δεν φλασαρει αρχεία zip παρά μόνο αρχεία .tar-md5...Αυτό με τη recovery να σε βγάλει σε stock μπορεί να γίνει μόνο όταν προσπαθήσει να φλασαρει κάποιος recovery στο συγκεκριμένο tablet με τον rom manager και ποτέ αν φλασαρεις zip από recovery η και tar-md5 μέσω odin...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αν το kies γράφει η συσκευή δεν ανταποκρινεται είναι θέμα οδηγών. Όταν φλασαρεις με odin το kies πρέπει να είναι κλειστό, είναι πολυ σημαντικό αυτό για να μην δημιουργεί προβλήματα κι αν έχεις antivirus το κλείνεις προσωρινά κι αυτό. Είναι πιθανό να υπάρχει πρόβλημα με καποιο partition της συσκευής και με τα αρχεία pit .(σου ειπα το προβλημα λυνεται στο συγκεκριμένο thread του xda)..Τι εννοείς δοκίμασες rom στο Odin? Το odin δεν μπορεί να φλασαρει καμία rom .Δεν φλασαρει αρχεία zip παρά μόνο αρχεία .tar-md5...Αυτό με τη recovery να σε βγάλει σε stock μπορεί να γίνει μόνο όταν προσπαθήσει να φλασαρει κάποιος recovery στο συγκεκριμένο tablet με τον rom manager και ποτέ αν φλασαρεις zip από recovery η και tar-md5 μέσω odin...

 

φιλε daitalos να σε ευχαριστησω μια ακομα φορα για τον χρονο σου.Στο kies δεν νομιζω οτι ειναι θεμα οδηγων γιατι βαζοντας μια αλλη συσκευη samsung καποιου φιλου την βλεπει αμεσως.οταν φλασαρω με odin το kies το εχω κλειστο, δεν εχω δοκιμασει με κλειστο το antivirus αν και δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο. Οταν λεω οτι δοκιμασα διαφορες rom μιλαω παντα για αλλες stock απο το sammobile. Οσο για το thread του xda δεν εχω καταλαβει τι ακριβως κανεις με το Cygwin,απο οτι καταλαβα φτιαχνεις καποιο αρχειο .tar για να το φλασαρεις μεσω odin.

Την ολη διαδικασια την εχω δοκιμασει σε 2 υπολογιστες (ενα laptop και ενα desktop) ,εφτασα στο σημειο να το ανοιξω και του εβγαλα την μπαταρια για 10 λεπτα μηπως και ξεσκαλωσει αλλα και παλι τιποτα.Με την ολη διαδικασια οπως σου ειπα δεν ειμαι ασχετος εχουν περασει απο τα χερια μου 7-8 συσκευες android και ολες τις ειχα με castom roms.Το συγκεκριμενο ********* πραγματικα μου εχει σπασει τα νευρα,ειμαι στο τσακ να του ριξω μια απο το μπαλκονι και να παει στο διαολο.Να σε ρωτησω και κατι αλλο, στο odin καποιες επιλογες που εχει στο options (Re-partition, nand erase all, flash lock, και t-flash)τι ακριβως κανουν? μηπως αν τικαρω κατι απο αυτα βοηθησει καπου(το re-partition ισως)?Οσο για το recovery φλασαρω twrp recovery με το odin, μου γραφει pass και οταν παω να μπω σε recovery mode μου βγαζει το recovery της samsung, το ξερω οτι αυτο που λεω ειναι παραλογο και ομως ειναι ετσι ακριβως οπως στο λεω.

Τελειωνοντας αν δεν βγαλω ακρη τελικα με το service τησ samsung τι γινεται? αξιζει να το στειλει κανεις για φτιαξιμο?

ενα μεγαλο ευχαριστω και παλι για το χρονο σου και αν βρεθει η μεγαλοπολη (εκει μενω) στο δρομο σου θα χαρω πολυ να κερασω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε daitalos να σε ευχαριστησω μια ακομα φορα για τον χρονο σου.Στο kies δεν νομιζω οτι ειναι θεμα οδηγων γιατι βαζοντας μια αλλη συσκευη samsung καποιου φιλου την βλεπει αμεσως.οταν φλασαρω με odin το kies το εχω κλειστο, δεν εχω δοκιμασει με κλειστο το antivirus αν και δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο. Οταν λεω οτι δοκιμασα διαφορες rom μιλαω παντα για αλλες stock απο το sammobile. Οσο για το thread του xda δεν εχω καταλαβει τι ακριβως κανεις με το Cygwin,απο οτι καταλαβα φτιαχνεις καποιο αρχειο .tar για να το φλασαρεις μεσω odin.

Την ολη διαδικασια την εχω δοκιμασει σε 2 υπολογιστες (ενα laptop και ενα desktop) ,εφτασα στο σημειο να το ανοιξω και του εβγαλα την μπαταρια για 10 λεπτα μηπως και ξεσκαλωσει αλλα και παλι τιποτα.Με την ολη διαδικασια οπως σου ειπα δεν ειμαι ασχετος εχουν περασει απο τα χερια μου 7-8 συσκευες android και ολες τις ειχα με castom roms.Το συγκεκριμενο ********* πραγματικα μου εχει σπασει τα νευρα,ειμαι στο τσακ να του ριξω μια απο το μπαλκονι και να παει στο διαολο.Να σε ρωτησω και κατι αλλο, στο odin καποιες επιλογες που εχει στο options (Re-partition, nand erase all, flash lock, και t-flash)τι ακριβως κανουν? μηπως αν τικαρω κατι απο αυτα βοηθησει καπου(το re-partition ισως)?Οσο για το recovery φλασαρω twrp recovery με το odin, μου γραφει pass και οταν παω να μπω σε recovery mode μου βγαζει το recovery της samsung, το ξερω οτι αυτο που λεω ειναι παραλογο και ομως ειναι ετσι ακριβως οπως στο λεω.

Τελειωνοντας αν δεν βγαλω ακρη τελικα με το service τησ samsung τι γινεται? αξιζει να το στειλει κανεις για φτιαξιμο?

ενα μεγαλο ευχαριστω και παλι για το χρονο σου και αν βρεθει η μεγαλοπολη (εκει μενω) στο δρομο σου θα χαρω πολυ να κερασω.

Το πρόβλημα αυτό είναι γνωστό, το ξέρω καί το έχω ξαναδεί αλλά όχι στη συσκευή αυτή παρά μόνο σε συσκευές που χρησιμοποιούν fastboot & καποιες που φλασαραν recovery με κλειδωμενο bootloader ...Εκεί υπάρχουν κάποιες stock ROM που μπορεί να σε γυρίσουν σέ stock recovery .Μπορείς να δοκιμασεις τώρα να φλασαρεις τη TWRP αφού πρώτα ξετσεκαρεις στο Odin την επιλογή "αυτόματη επανεκκίνηση " (options > Auto Reboot ) προσωρινά!..Μετά το φλας της TWRP η συσκευή δεν θα κάνει αυτόματα επανεκκίνηση, θα την κάνεις χειροκίνητα Volume button Up+power button πατημενα μαζί.. Ίσως έχει αποτέλεσμα. Όχι δεν συμφέρει servis ,με τα λεφτά του servis αγοραζεις άλλη μεταχειρισμενη .Το repartition κοιτάμε πάντα να μήν είναι τσεκαρισμενο ,έχει σχέση με τις κατατμήσεις των διαμερισμάτων - partition κι αν το χρησιμοποιήσεις δεν θα μπορείς να φλασαρεις μετά καμια ROM αν δεν επαναφερεις τις κατατμήσεις στη πρότερη κατάσταση... Στο link που σου έδωσα θα βρείς λύση μόνος χωρίς φράγκο πουθενά απλά μπες & ρώτα ευγενικά και πες τους τι συμβαίνει έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα και το έλυσαν..(μήπως μετά το φλας της TWRP φλασαρεις κάποιο αρχείο root ?? )

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό είναι γνωστό, το ξέρω καί το έχω ξαναδεί αλλά όχι στη συσκευή αυτή παρά μόνο σε συσκευές που χρησιμοποιούν fastboot & καποιες που φλασαραν recovery με κλειδωμενο bootloader ...Εκεί υπάρχουν κάποιες stock ROM που μπορεί να σε γυρίσουν σέ stock recovery .Μπορείς να δοκιμασεις τώρα να φλασαρεις τη TWRP αφού πρώτα ξετσεκαρεις στο Odin την επιλογή "αυτόματη επανεκκίνηση " (options > Auto Reboot ) προσωρινά!..Μετά το φλας της TWRP η συσκευή δεν θα κάνει αυτόματα επανεκκίνηση, θα την κάνεις χειροκίνητα Volume button Up+power button πατημενα μαζί.. Ίσως έχει αποτέλεσμα. Όχι δεν συμφέρει servis ,με τα λεφτά του servis αγοραζεις άλλη μεταχειρισμενη .Το repartition κοιτάμε πάντα να μήν είναι τσεκαρισμενο ,έχει σχέση με τις κατατμήσεις των διαμερισμάτων - partition κι αν το χρησιμοποιήσεις δεν θα μπορείς να φλασαρεις μετά καμια ROM αν δεν επαναφερεις τις κατατμήσεις στη πρότερη κατάσταση... Στο link που σου έδωσα θα βρείς λύση μόνος χωρίς φράγκο πουθενά απλά μπες & ρώτα ευγενικά και πες τους τι συμβαίνει έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα και το έλυσαν..(μήπως μετά το φλας της TWRP φλασαρεις κάποιο αρχείο root ?? )

Φιλε daitalos μπαινοντας στο recovery της samsung μου γραφει κατω κατω με κοκκινα γραμματα

did not match sized '/system/csc/common/system/csc/feature.xml'(No data available)

μηπως αυτο βοηθαει καπου να βρουμε το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν θα μπορεσεις να καταφερεις τιποτα αν συμβαινει αυτο που γραφεις.Ειναι μια μορφη soft brick κι αυτη και εχει σχεση με το eMMC (MultiMediaCard) - μνημη flash...To ονομαζουν και brickbug αν ειναι αυτο που νομιζω..Iσως μπορεσει να επανελθει(δυσκολα)αν καταφερεις να φλασαρεις τη stock rom (παντα το τελευταιο update,εδω το 4.2.2 Jb) αλλα μαλλον θα χρειαστει αλλαγη μητρικης...Εχεις ξεκλειδωτο bootloader ? H συσκευη τωρα ειναι root? Μπορεις να δοκιμασεις να φλασαρεις τη stock rom με διαφορες εκδοσεις του odin αν εχεις προβλημα η να προσπαθησεις να επαναφερεις τη συσκευη με το kies επιλεγοντας αναβαθμιση λογισμικου η και εκτακτης αναγκης βαζοντας τα στοιχεια της συσκευης ( το S/N )...Η συσκευη οτι κι αν κανεις θα κανει reboot κι αν φλασαρεις recovery θα σε γυριζει αμεσως στη stock(ισως στο παρελθον εσβησες κατα λαθος καποιο αρχειο) ...To ζητουμενο δεν ειναι να φλασαρεις recovery αλλα τη stock rom μηπως η συσκευη επανελθει (δυσκολο το βλεπω μαλλον θελει servis & αλλαγη μητρικης αν εχω δικιο,πραγμα που δεν συμφερει οικονομικα για μια συσκευη που τη βρισκεις τωρα ανετα με 100$ ισως και κατι λιγοτερο): http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2661226 _ http://forums.androidcentral.com/samsung-galaxy-tab-7-7/649045-samsung-galaxy-tab-7-7-constantly-restarting-every-5-minutes-deleted-data-appears-again-what-could-issue.html _καποιοι εχουν πετυχει φλασαροντας τη stock με odin και μετα(ασχετως αν πετυχε το flash) αφαιρωντας τη μπαταρια και μετα 15-20 λεπτα τη τοποθετουν ξανα & επιλεγουν επαναφορα συσκευης...Δυσκολο ... Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Νέο update γιά την CandySix V3.2 (6.0.1 M) {unified} espresso3g & espressowifi .... Candysix V3.2 espresso3g εδώ: https://www.androidfilehost.com/?fid=24591000424960569 _Candysix V3.2 espressowifi εδώ: https://www.androidfilehost.com/?fid=24591000424960570 _Υπάρχουν κάποιες διορθώσεις όπως αναφέρεται από τόν προγραμ/στη : Android-6.0.1_r61

Latest Kernel-3.0.101

Build with pre-optimized dex for faster boot (Reason for bigger size of zip then previous ones)

Adoptive Storage fixed (sdcard as internal)

WiFi-hotsopt fixed

Fix Some Night Mode Theming

Fix no emergency call button on lock screen

Fix LockScreen wallpaper chooser

Added floatingTile (peek) and QS tile to enable/disable

Allow unlocked USB data access

Περισσότερα & αναλυτικά μπορείτε να διαβασετε στο thread της Candysix (unified) espresso3g+espressowifi στό XDA (δειτε στο post #309) εδώ: http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-2/galaxy-tab-2-unified/rom-candysix-v1-1-t3331598

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Νεο update και για τη Slim 6 Marshmallow (unified) espresso3g+espressowifi που έφυγε από την έκδοση Alpha και προχωράει όπως δείχνει σωστά έως τη στιγμή που θα τη δούμε & στά stable builds μέ τον καιρό... Από 6.0.1.alpha.0.10 σέ 6.0.1.build.1.0 στά Weekly Builds espresso3g+espressowifi εδώ: https://slimroms.org/#/download _
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Νεο update και για τη Slim 6 Marshmallow (unified) espresso3g+espressowifi που έφυγε από την έκδοση Alpha και προχωράει όπως δείχνει σωστά έως τη στιγμή που θα τη δούμε & στά stable builds μέ τον καιρό... Από 6.0.1.alpha.0.10 σέ 6.0.1.build.1.0 στά Weekly Builds espresso3g+espressowifi εδώ: https://slimroms.org/#/download _

 

την κατεβαζω τωρα, πως κάνω update στη νέα εκδοση; κανονικά απο recovery φλασαρω το zip;

Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως πάντα(στα stable builds πιστευω θα υπάρξει υποστήριξη OTA update ).. Τη κατέβασα να τη δοκιμασω στη συσκευή του γιου μου & τρέχει γρήγορα. Η πλάκα είναι πώς βλέπω 2 κάρτες SD με το που την ανοίγω μια Ext2 & μια fat32 Lol ..Είχα ξεχάσει πως είχα φτιάξει δεύτερο διαμέρισμα στη προηγούμενη ROM & δεν τη διαμορφωσα .. ...(ο kernel αυτός είναι πολύ καλός & η ram έχει πάει στα 924 mb & με υποστήριξη zRam ...κατέβασε τον kernel adiutor να ρυθμιζεις τον kernel τη μνήμη κλπ ). { χτύπα στο playstore android system webView & κατέβασε το } Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

espresso3g+espressowifi με πολυ καλο kernel.... Yπαρχει μεγαλο προβλημα με το ανεβασμα οποιουδηποτε αρχειου...Ουτε 5 screenshots δεν μπορεις να ανεβασεις φτιαξτε το προβλημα με τον server !! Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν θα μπορεσεις να καταφερεις τιποτα αν συμβαινει αυτο που γραφεις.Ειναι μια μορφη soft brick κι αυτη και εχει σχεση με το eMMC (MultiMediaCard) - μνημη flash...To ονομαζουν και brickbug αν ειναι αυτο που νομιζω..Iσως μπορεσει να επανελθει(δυσκολα)αν καταφερεις να φλασαρεις τη stock rom (παντα το τελευταιο update,εδω το 4.2.2 Jb) αλλα μαλλον θα χρειαστει αλλαγη μητρικης...Εχεις ξεκλειδωτο bootloader ? H συσκευη τωρα ειναι root? Μπορεις να δοκιμασεις να φλασαρεις τη stock rom με διαφορες εκδοσεις του odin αν εχεις προβλημα η να προσπαθησεις να επαναφερεις τη συσκευη με το kies επιλεγοντας αναβαθμιση λογισμικου η και εκτακτης αναγκης βαζοντας τα στοιχεια της συσκευης ( το S/N )...Η συσκευη οτι κι αν κανεις θα κανει reboot κι αν φλασαρεις recovery θα σε γυριζει αμεσως στη stock(ισως στο παρελθον εσβησες κατα λαθος καποιο αρχειο) ...To ζητουμενο δεν ειναι να φλασαρεις recovery αλλα τη stock rom μηπως η συσκευη επανελθει (δυσκολο το βλεπω μαλλον θελει servis & αλλαγη μητρικης αν εχω δικιο,πραγμα που δεν συμφερει οικονομικα για μια συσκευη που τη βρισκεις τωρα ανετα με 100$ ισως και κατι λιγοτερο): http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2661226 _ http://forums.androidcentral.com/samsung-galaxy-tab-7-7/649045-samsung-galaxy-tab-7-7-constantly-restarting-every-5-minutes-deleted-data-appears-again-what-could-issue.html _καποιοι εχουν πετυχει φλασαροντας τη stock με odin και μετα(ασχετως αν πετυχε το flash) αφαιρωντας τη μπαταρια και μετα 15-20 λεπτα τη τοποθετουν ξανα & επιλεγουν επαναφορα συσκευης...Δυσκολο ...

φιλε daitalos δυστυχως με το ρημαδι δεν γινεται τιποτα εχει μετατραπει σε ενα υπεροχο διαφημιστικο τουβλο της samsung (κανει συνεχως επανεκινησεις με το λογοτυπο).Εκανα μια ερευνα για μητρικη και παιζουν κατι τρελες τιμες γυρω στα 80 με 90 euro.Οποτε το μονο που ελπιζουμε ειναι μηπως βρεθει κανενα με σπασμενη οθονη η αλλο προβλημα και κανω τραμπα την μητρικη.

Οπως και να εχει παντως σε συχαριστω πολυ για τον χρονο σου και η προσκληση για την μεγαλοπολη ισχυει παντα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε daitalos δυστυχως με το ρημαδι δεν γινεται τιποτα εχει μετατραπει σε ενα υπεροχο διαφημιστικο τουβλο της samsung (κανει συνεχως επανεκινησεις με το λογοτυπο).Εκανα μια ερευνα για μητρικη και παιζουν κατι τρελες τιμες γυρω στα 80 με 90 euro.Οποτε το μονο που ελπιζουμε ειναι μηπως βρεθει κανενα με σπασμενη οθονη η αλλο προβλημα και κανω τραμπα την μητρικη.

Οπως και να εχει παντως σε συχαριστω πολυ για τον χρονο σου και η προσκληση για την μεγαλοπολη ισχυει παντα.

Οχι βεβαια 90...Με 100 βρισκεις σε πολυ καλη κατασταση η βαζεις κατι ακομα και παιρνεις αλλο μοντελο tablet μεταχειρισμενο...Καπου ειχα δει καποιο site που ειχε πωλησεις κατεστραμενων (πχ σπασμενη οθονη κλπ) ..Αν βρεις τετοιο με κανενα εικοσαρι - τριανταρι το πολυ ναι παρτο και κανεις τραμπα τα πραγματα...(εισαι βεβαιος πως δεν τα χει παιξει η μπαταρια?Η μπαταρια μπορει να κανει reboots)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια 90...Με 100 βρισκεις σε πολυ καλη κατασταση η βαζεις κατι ακομα και παιρνεις αλλο μοντελο tablet μεταχειρισμενο...Καπου ειχα δει καποιο site που ειχε πωλησεις κατεστραμενων (πχ σπασμενη οθονη κλπ) ..Αν βρεις τετοιο με κανενα εικοσαρι - τριανταρι το πολυ ναι παρτο και κανεις τραμπα τα πραγματα...(εισαι βεβαιος πως δεν τα χει παιξει η μπαταρια?Η μπαταρια μπορει να κανει reboots)

 

η μπαταρια πριν παθει το σκαλωμα κραταγε 7-8 ωρες συνεχομενης λειτουργιας

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια πριν παθει το σκαλωμα κραταγε 7-8 ωρες συνεχομενης λειτουργιας

Όταν δεν έχει πρόβλημα ναι.Πώς ξέρεις σίγουρα λέω πως οι επανεκκινήσεις δεν προέρχονται από τη μπαταρία... Ίσως τα παιξε..Κρατάει τώρα παλι τόσες ώρες η βλέπεις και παει πχ από 100% σε 20-30 άρπα κολα ..Είναι root η συσκευή τώρα? Μπορείς να κάνεις root με το CFautoroot του chainfire & Odin ? (αν είναι σε stock ROM)...Στο λέω αυτό γιατί αν η συσκευή είναι root υπάρχει κι άλλος τρόπος να φλασαρεις τη TWRP χωρίς το Odin που λες έχει πρόβλημα & δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...