Jump to content

Samsung Galaxy S Duos (S7562)


cayman84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα, ναι εκεί γύρω + θήκη + ζελατίνες...

 

θα χαρώ πολύ αν μου απάνταγες (εσυ από είδα ξέρεις και από rom και όλα...)και σε όλες τις απορίες μου που γράφω παραπάνω...(αν δε βαριέσαι δηλαδή...) ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1) Επίσημα το κινητό έχει μείνει στην 4.0.4 έκδοση και ανεπίσημα μπορείς να βάλεις κάποια ρομ 4.0.4 ή την 4.4.4. Σε 4.0.4 roms θα είναι όλα τζιτζί όπως λες στο κινητό. Αν πας στην 4.4.4 θα έχεις τα εξής θέματα: η κάμερα θα δουλεύει στα 3MP, δεν θα έχεις ραδιόφωνο και δεν υπάρχει επιλογή για wifi direct.

 

2)Η καλύτερη rom με διαφορά αν δεν σε πειράζουν τα "θεματάκια" που ανέφερα πριν είναι η CM11. Όσο για να το κάνεις υπάρχουν αναλυτικότατες οδηγίες και εδώ από άλλους χρήστες αλλά έχω γράψει και εγώ στις προηγούμενες σελίδες και υπάρχουν και στο xda. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για αυτό εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

 

3)Το τελευταίο επίσημο για Ελλάδα είναι αυτό που έδωσες ναι. Όταν συνδεθείς στο ιντερνετ αν έχει γίνει ήδη η αναβάθμιση δεν θα σου βγάλει τίποτα. Δεν χρειάζεται να το περάσεις οπωσδήποτε αλλά αν θέλεις καλό είναι να το περάσεις για να "τρέξει" το κινητό από το 0. Θα σου πρότεινα να μην το εγκαταστήσεις καν το kies, πολύ άβολο λογισμικό. Για αρχεία και λοιπά θα κάνεις απλή μεταφορά από το πισι στο κινητό. Το συνδέεις στο πισι και αφού έχεις win7 περιμένεις λίγη ώρα μέχρι να εγκαταστήσει τους drivers και είσαι έτοιμος! Για να δεις πιο firmware έχεις θα πας ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλ.->Έκδοση βασικού φάσματος.

 

4)Κοίτα όσες εφαρμογές και να βάλεις αν δεν τρέχουν συνέχεια το ίδιο είναι. Αφού θέλεις μόνο για ίντερνετ και facebook θα είναι αργούτσικο να το ξέρεις. Εκτός και αν στο fb μπαίνεις από την lite εφαρμογή που θα βρεις στο google και είναι 3rd party με δική σου ευθύνη. Όσο αυτό περί παρτίδας δεν το νομίζω έχω δει 3 τέτοια κινητά μέχρι τώρα στα χέρια μου από "διαφορετικές παρτίδες" και ήταν όλα απροβλημάτιστα.

 

5)Ναι η τιμή του πριν σταματήσει από την αγορά ήταν κοντά στα 130. Τόσο ήταν γιατί το κοιτούσα που και που.

 

6)Οι σιμ που παίρνει είναι νορμαλ σιμ. Οπότε ή θα πάρεις αντάπτορες ή θα πας στους παρόχους και θα πληρώσεις για να σου αλλάξουν τις σιμ. Οι υποδοχές όπως το κοιτάς είναι η πάνω η 1 και η κάτω η 2. 3g είναι και οι δυο υποδοχές απλά δεν μπορούν να είναι 3g ταυτόχρονα. Πρέπει η μια 3g και η άλλη 2g.

 

7)Έχω πάρει από ebay πολλές θήκες για αυτό το κινητό αλλά αυτές με το flip cover δεν τις προτιμώ καθόλου, άβολες για εμένα. Όσο για την παραγγελία καλύτερα να την κάνεις μόνος σου.

 

8)Τα ακουστικά που έδωσες links τα έχω δουλέψει και τα 2. Τα πρώτα μου ήταν το 1ο λινκ και αυτά που έχω τώρα το 2ο. Εξίσου καλά και τα 2. Όσο για την καρτούλα είναι εντάξει. Class 10, 16GB στα 8.50€.

 

9)Υπάρχει νέο μοντέλο ναι το s duos 2(gt-s7582) τα χαρακτηριστικά του gt-s7562 εδώ και του gt-s7582 εδώ για να δεις ακριβώς τις διαφορές.

 

10)Κανονικά έχει καλώδιο usb η συσκευασία. Αυτό που δεν ήταν στανταρ ήταν τα ακουστικά και δεν ξέρω το γιατί.

 

Το άφησε στην μοίρα του η σαμυ γιατί με τόσες πολλές συσκευές που έχει βγάλει δεν θα ασχοληθεί με όλες. Αν ψάξεις και δεις πόσες συσκευές έχουν βγει πανομοιότυπες με το s duos και αλλάζουν πολύ λίγα πράγματα θα καταλάβεις. Όσο για το αν μπορεί να σηκώσει άλλη έκδοση android μεγαλύτερη ναι φυσικά εφόσον οι νεότερες εκδόσεις από την ics λειτουργούν με λιγότερη ram!!

 

Απάντησα σε όλα όσα ρώτησες ελπίζω να είσαι καλυμμένος. Αν και κατά την γνώμη μου τόσο πολύ να το ψάξεις για μια συσκευή που δεν έχεις στα χέρια σου και θα την πάρεις τώρα σε τέτοια τιμή και θα την κρατήσεις και λίγες μέρες όπως λες δεν χρειαζόταν. Αν την είχες από πριν την συσκευή τότε είναι λίγο διαφορετικά υπάρχει και ένα "δέσιμο" :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ πολύ που μπήκες στο κόπο να απαντήσεις! το εκτιμώ αφάνταστα!

 

εσυ το έχεις ακόμα ε?

Όχι το έχω σαν δεύτερο εδω από την Τετάρτη και έχω πλέον το blackview breeze v2. Καλό ήταν το s duos αλλά για τα σημερινά δεδομένα είναι πίσω και ζορίζεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδια το εχω το κινητο ρουταρισμενο εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και απο τοτε οταν ανοιγει μετα την οθονη καλωσορισματος δειχνει μαυρο. πως μπορω να περασω την stock rom απο την αρχη;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά ,εδώ και ένα χρόνο έχω πάρει το κινητό στην κόρη μου και μέχρι τώρα όλα καλά, αλλά εδώ και δύο μέρες δεν δουλεύει ή κάμερα και το φλας .

Οποτε παταω την κάμερα μου γράφει σφάλμα κάμερας

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή παιδιά γιατί με έχει τρελάνει ή μικρή

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

παιδια το εχω το κινητο ρουταρισμενο εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και απο τοτε οταν ανοιγει μετα την οθονη καλωσορισματος δειχνει μαυρο. πως μπορω να περασω την stock rom απο την αρχη;

 

Σε προηγούμενες σελίδες έχουν γράψει και άλλοι χρήστες και εγώ πως περνάμε από πισι στο κινητό την stock rom. Ρίξε μια μάτια στις προηγούμενες σελίδες και αν έχεις κάποια απορία εδώ είμαστε!

 

Γεια σας παιδιά ,εδώ και ένα χρόνο έχω πάρει το κινητό στην κόρη μου και μέχρι τώρα όλα καλά, αλλά εδώ και δύο μέρες δεν δουλεύει ή κάμερα και το φλας .

Οποτε παταω την κάμερα μου γράφει σφάλμα κάμερας

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή παιδιά γιατί με έχει τρελάνει ή μικρή

Ευχαριστώ πολύ

Δοκίμασε να πας στις ρυθμίσεις->εφαρμογές->όλες->κάμερα και κανε ένα καθάρισμα την cashe και δεδομένα ίσως βοηθήσει αλλιώς μια επαναφορά εργοστασιακών θα βοηθούσε ακόμα περισσότερο.

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,το έχω δοκιμάσει και έχω κάνει και επαναφορά εργοστασιακών αλλά τίποτα καμία αλλη ιδέα?

Χμμ.. Το κινητό ανοίγει κανονικά ή αργεί στο boot? Αν ναι τοτε αφού έκανες αυτά τα βήματα υπάρχει και ή περίπτωση της βλάβης στην κάμερα. Πριν πας σε κάποιο τεχνικό μπορείς να κοιτάξεις στις προηγούμενες σελίδες ώστε να περάσεις από το PC την stock rom μήπως και γίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,το έχω δοκιμάσει και έχω κάνει και επαναφορά εργοστασιακών αλλά τίποτα καμία αλλη ιδέα?

Φλασαρεις με odin την stock rom και παει στο service.Αμα εληξε η εγγυηση,ρωτα ποσο θελουν και αποφασισε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εδώ κοίτα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372767 τώρα αν δουλεύουν ή όχι τα λινκς δεν είδα αν όχι τότε Google..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα μπορούσατε να με ενημερώσετε ποιο φορτιστή να αγοράσω γιατί αυτός πουβειχε σταμάτησε να δουλεύει;; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα μπορούσατε να με ενημερώσετε ποιο φορτιστή να αγοράσω γιατί αυτός πουβειχε σταμάτησε να δουλεύει;; ευχαριστώ

 

Οποιονδήποτε φορτιστή micro usb

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλημερα! εσβησα κατα λαθος της εφαρμογη συλλογη του κινητου (της μαμας του) δεν την χρησιμοποιουσα γιατι ειχα βαλει μια αλλη (Playstore), το θεμα ειναι τωρα οτι μου διημιουργει διαφορα προβληματα στο κινητο , δηλ. οταν βγαλω μια φωτογραφια δεν μπορω να την δω απ την καμερα (το παραθυρακι κατω δεξια που εχει τις εικονες) δεν το ανοιγει. και ακομη δεν μπορω να βαλω φωτογραφια κλειδωματος . για ολα αυτα θελει τηn μαμας του της εφαρμογη καi καμια αλλα απο το playstore. Εστειλα απο αλλο κινητο samsung Την εφαρμογη στο δικο μου αλλα δεν κανει εγκαταστση. Mπορει κανεις να με βοηθησει χωρις να χρειαζεται να επαναφερω το κινητο (ειναι root) :cry:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εσβησα κατα λαθος της εφαρμογη συλλογη του κινητου (της μαμας του) δεν την χρησιμοποιουσα γιατι ειχα βαλει μια αλλη (Playstore), το θεμα ειναι τωρα οτι μου διημιουργει διαφορα προβληματα στο κινητο , δηλ. οταν βγαλω μια φωτογραφια δεν μπορω να την δω απ την καμερα (το παραθυρακι κατω δεξια που εχει τις εικονες) δεν το ανοιγει. και ακομη δεν μπορω να βαλω φωτογραφια κλειδωματος . για ολα αυτα θελει τηn μαμας του της εφαρμογη καi καμια αλλα απο το playstore. Εστειλα απο αλλο κινητο samsung Την εφαρμογη στο δικο μου αλλα δεν κανει εγκαταστση. Mπορει κανεις να με βοηθησει χωρις να χρειαζεται να επαναφερω το κινητο (ειναι root) :cry:

Πρέπει να την βάλεις στο system/app με κάποιον file manager που μπορεί να μπει στο σύστημα (πχ root explorer), δίνοντας τα κατάλληλα permissions rw-r-r-

Link to comment
Share on other sites

παιδια σος! ανακαλυψα πως οταν στο κινητο εχω ενεργοποιημενη την χρηση και των 2 σιμ και ας πουμε μιλαω στην 1, με καλουν στη 2 τοτε η κληση ερχεται στην 1. το ιδιο ισχυει κι οταν η 1 δεν ειναι διαθεσιμη πχ λογω σηματος. ερχεται σα προωθηση κλησεων.. χωρις να το γραφει καπου, κι ετσι χρεωνομαι αν το σηκωσω. αν δεν εχω ενεργοποιημενη τη χρηση και των 2 σιμ τοτε μπορει να μιλαω στο 1 και αν με καλεσουν στο 2 αυτο να δειχνει κλειστο. δηλαδη δε γινεται με καποιον τροπο να ερχεται η κληση στο 2; ή εστω να γινεται προωθηση σε αλλο 3ο νουμερο.. ;; ελπιζω να μη τα ειπα πααρα πολυ μπερδεμενα!
Link to comment
Share on other sites

παιδια σος! ανακαλυψα πως οταν στο κινητο εχω ενεργοποιημενη την χρηση και των 2 σιμ και ας πουμε μιλαω στην 1, με καλουν στη 2 τοτε η κληση ερχεται στην 1. το ιδιο ισχυει κι οταν η 1 δεν ειναι διαθεσιμη πχ λογω σηματος. ερχεται σα προωθηση κλησεων.. χωρις να το γραφει καπου, κι ετσι χρεωνομαι αν το σηκωσω. αν δεν εχω ενεργοποιημενη τη χρηση και των 2 σιμ τοτε μπορει να μιλαω στο 1 και αν με καλεσουν στο 2 αυτο να δειχνει κλειστο. δηλαδη δε γινεται με καποιον τροπο να ερχεται η κληση στο 2; ή εστω να γινεται προωθηση σε αλλο 3ο νουμερο.. ;; ελπιζω να μη τα ειπα πααρα πολυ μπερδεμενα!

 

Μάλλον έχεις Cosmote.. Είχα το πρόβλημα της χρέωσης στην προώθηση κλήσεων από την μια σιμ στην άλλη με την cosmote ενώ στην vodafone δεν είχα καμία χρέωση. Είχα πάει και σε κατάστημα γερμανός και ρώτησα αν μπορώ να πάρω φύλο λογαριασμού όπως στις συνδέσεις γιατί με χρεώνει κάτι και δεν ξέρω τι είναι αυτό(περιττό να πω ότι έκανε πόση ώρα να συμπληρώσει την αίτηση και τελικά αυτό το φύλο με τις αναλυτικές χρεώσεις δεν ήρθε ποτέ! Μου είπε θα κάνει 20 περίπου εργάσιμες αλλά μάλλον θα εννοούσε 20 παρασκευές! :P ). Επέμενε ο πωλητής εκεί πως έχω βάλει σίγουρα τον αριθμό μου σε κάποια διαφήμιση στο ίντερνετ και δεν έχω σταματήσει την υπηρεσία αυτή και γιαυτό χρεώνομαι. Τελικά το βρήκα μόνος μου τι με χρέωνε και από τότε έκοψα την μόνιμη ενεργοποίηση και των δυο σιμ. Όσο για αυτό που λες για 3ο νούμερο λογικά μπορεί να γίνετε αν κάνεις εκτροπή κλήσεων, μπορεί να λειτουργεί γιατί εφόσον μιλάς στην 1η σιμ και λέει στους άλλους κλειστό να κάνει εκτροπή δεν ξέρω σίγουρα όμως δοκίμασε το!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι σε χρέωνε η Cosmote κατά την προώθηση χωρίς να απαντήσεις; Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις Cosmote.. Είχα το πρόβλημα της χρέωσης στην προώθηση κλήσεων από την μια σιμ στην άλλη με την cosmote ενώ στην vodafone δεν είχα καμία χρέωση. Είχα πάει και σε κατάστημα γερμανός και ρώτησα αν μπορώ να πάρω φύλο λογαριασμού όπως στις συνδέσεις γιατί με χρεώνει κάτι και δεν ξέρω τι είναι αυτό(περιττό να πω ότι έκανε πόση ώρα να συμπληρώσει την αίτηση και τελικά αυτό το φύλο με τις αναλυτικές χρεώσεις δεν ήρθε ποτέ! Μου είπε θα κάνει 20 περίπου εργάσιμες αλλά μάλλον θα εννοούσε 20 παρασκευές! :P ). Επέμενε ο πωλητής εκεί πως έχω βάλει σίγουρα τον αριθμό μου σε κάποια διαφήμιση στο ίντερνετ και δεν έχω σταματήσει την υπηρεσία αυτή και γιαυτό χρεώνομαι. Τελικά το βρήκα μόνος μου τι με χρέωνε και από τότε έκοψα την μόνιμη ενεργοποίηση και των δυο σιμ. Όσο για αυτό που λες για 3ο νούμερο λογικά μπορεί να γίνετε αν κάνεις εκτροπή κλήσεων, μπορεί να λειτουργεί γιατί εφόσον μιλάς στην 1η σιμ και λέει στους άλλους κλειστό να κάνει εκτροπή δεν ξέρω σίγουρα όμως δοκίμασε το!

 

για την ακριβεια, cosmote και vodafone εχω στο δικαρτο.. νομιζω πως αν σηκωσεις κληση που ειναι απο προωθηση χρεωνεσαι. αλλα ναι κι εγω τελικα εβγαλα την μονιμη ενεργοποιηση διπλης σιμ.. ειχα σηκωσει κανα δυο τετοιες κλησεις, και δε το χα παρει χαμπαρι. ενταξει, πιστευω να μην εχω κι αλλη απροβλεπτη χρεωση..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Στην προώθηση σε άλλο νούμερο είναι σαν να καλείς από το δικό σου νούμερο σε αυτό που έχεις θέσει.

Επειδή η προώθηση επενεργεί στη γραμμή και δεν έχει να κάνει με το κινητό, ακόμα και έτσι όπως είναι ρυθμισμένο στο samsung, αν τοποθετήσεις την κάρτα sim σε μια άλλη συσκευή και ρυθμίσεις π.χ. εκεί να πηγαίνει σε 3ο νούμερο, όταν θα την ξαναβάλεις πίσω στο samsung λογικά θα δουλεύει έτσι αν δεν τρέξεις αυτό που λες (μονιμη ενεργοποιηση διπλης σιμ).

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο αυτο περιπου 1,5 χρονο,εχω μετανιωσει που το πηρα.Μεσα σε εναν χρονο η μπαταρια βγηκε off,οταν παταω μια εφαρμογη να ανοιξει κανει αρκετη ωρα,οταν παω να παρω καποιον τηλεφωνο περναει μισο λεπτο για να παρει κολλαει ολο το τηλεφωνο,οταν χρησιμοποιω το facebook ας πουμε κολλαει και κλεινει.Το εχω παει για να το κοιταξουν και δεν βρηκαν τιποτα.αληθεια σε σας ειναι μια χαρα;Απο αλλες ιστοσελιδες εχω διαβασει τα χειροτερα για αυτο το κινητο απο ατομα που το εχουν και εχουν τα ιδια προβληματα με εμενα.Καλα για την μπαταρια μην μιλησουμε καλυτερα,πηρα χθες καινουργια,το φορτισα χθες το βραδυ και ειπα να το αφησω στην ησυχια του να δω πως θα παει,δεν ασχοληθηκα καθολου απο χθες στις 22:00 που το εβγαλα απο τον φορτιστη ουτε που το αγγιξα και ειχε φτασει σημερα το μεσημερι 73%,απλα ελεος.
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το έχω 2.5 χρόνια. Το πήρα 200 ευρώ μονοπύρηνο στο 1 Ghz.

Κολλάει συνέχεια πατάς επαφές και μετά λίγα δευτερόλεπτα ανοίγουν και άλλα πολλά.

 

Σε λίγο θα πάρω το Lumia 640.

 

Αυτό το s duos είναι για πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το έχω 2.5 χρόνια. Το πήρα 200 ευρώ μονοπύρηνο στο 1 Ghz.

Κολλάει συνέχεια πατάς επαφές και μετά λίγα δευτερόλεπτα ανοίγουν και άλλα πολλά.

 

Σε λίγο θα πάρω το Lumia 640.

 

Αυτό το s duos είναι για πέταμα.

 

Απο οτι εχω ακουσει αυτο το κινητο γενικα ηταν αποτυχια το λειτουργικο που εχουν περασει στο κινητο ειναι ελατωματικο.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το είχα σαν βασική συσκευή 1.5 χρόνο. Του έκανα ρουτ από την πρώτη εβδομάδα και άλλαξα ρομ κοντά στον μήνα. Έχει χαμηλές αποδόσεις σε hardware και για τα σημερινά δεδομένα δεν επαρκούν! Σαν υλικό με την μεταχείριση που είχε από εμένα κανένα παράπονο! Με την 4.4.4 που του έχω πάνω τώρα και τίποτα από εφαρμογές είναι τζάμι! Ούτε κόλλημα ούτε τίποτα! Με το στοκ λογισμικό θα το είχα πετάξει απλά και δεν θα το είχα για συσκευή που παίρνω στην δουλειά θα το είχα απλά σε ένα συρτάρι παρατημένο!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Duos (S7562)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...