Jump to content

Samsung Galaxy S Duos (S7562)


cayman84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@GiannisSma: Εχω περασει την PMP v10.5, μπορω να περασω την cosmic απο πανω ή πρεπει να παω σε stock πρωτα;

Κάνοντας factory reset, wipe cashe, wipe dalvik cashe και μετά install την cosmic δεν θα έχεις θέμα λογικά. Το καλύτερο βέβαια είναι να flashάρεις από Odin την latest baseband για Ελλάδα που θα την βρεις στο sammobile.com και μετά να περάσεις το cwm και install την rom που θες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ok, ευχαριστω, πως την βλεπεις την cosmic σε σχεση με την pmp10.5 ;

Πολύ καλύτερη η cosmic για εμένα. Η χρήση του κινητού καθημερινά είναι μεγάλη καθώς όλα τα κάνω στο κινητό. Στην pmp ήθελα ένα reboot το 24 ωρο σίγουρα και δες εδώ uptime.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις και βλέπεις! Μετά μπορείς να βγάλεις κάτι πραγματάκια που έχεις μέσα ο dev. Το κακό είναι ότι είχε πει πώς θα βγάλει την cosmic v3 και τελικά σταμάτησε το project. Ο dev της pmp έχει και ένα project pmp king και είπε ετοιμάζει update. Το περιμένουμε να βγει..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω θεμα. Προσπαθω να περασω την cosmic rom που προτεινε ο φιλος GiannisSma αλλα τζιφος.

Η διαδικασια που ακολουθησα ηταν η εξης:

Συνδεσα το κινητο στο pc κ περασα τους samsung drivers.

Ανοιξα το odin και φλασαρα το recovery.tar

Μετα εκανα επανεκιννηση σε recovery (εβγαλε το τριγωνακι κανονικα) και προσπαθησα να εγκαταστησω το CWM Recovery για να μπορεσω να εγκαταστησω μετα την rom απο sdcard αλλα μου βγαζει το παρακατω error, τι να κανω?

http://s30.postimg.org/s4g4rfi7h/2014_11_23_1812_0.jpg"]http://s30.postimg.org/s4g4rfi7h/2014_11_23_1812_0.jpg[/url]

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

RAZIEL1799 έχεις περάσει την τελευταία baseband? Η έκδοση cwm που έβαλες ποια είναι? Στο κινητό μας όταν περνάμε το .tar του cwm από odin μόλις τελειώσει το odin και δονισει το κινητό βγάζουμε την μπαταρία και το usb γιατί αλλιώς στο πρώτο boot του κινητού αντικαθίσταται το cwm από το stock recovery της Samsung!! Περιμένουμε μερικά δευτερόλεπτα και τοποθετούμε πάλι την μπαταρία και έτοιμο.
Link to comment
Share on other sites

RAZIEL1799 έχεις περάσει την τελευταία baseband? Η έκδοση cwm που έβαλες ποια είναι? Στο κινητό μας όταν περνάμε το .tar του cwm από odin μόλις τελειώσει το odin και δονισει το κινητό βγάζουμε την μπαταρία και το usb γιατί αλλιώς στο πρώτο boot του κινητού αντικαθίσταται το cwm από το stock recovery της Samsung!! Περιμένουμε μερικά δευτερόλεπτα και τοποθετούμε πάλι την μπαταρία και έτοιμο.

 

Οχι, δε περασα την τελευταια baseband γιατι υπεθεσα οτι θα το ειχε κανει αυτοματα με την τελευταια αναβαθμιση, που τη βρισκω?

Η cwm ειναι η recovery που βρηκα απο λινκ με root για αυτο το μοντελο κ δεν αναφερει εκδοση. Δοκιμασα 2-3 βασικα.

Ναι, μπαταρια εβγαλα, αλλα μαλλον κατι πρεπει να παιζει με την 3e stock recovery που εχω...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε περασα την τελευταια baseband γιατι υπεθεσα οτι θα το ειχε κανει αυτοματα με την τελευταια αναβαθμιση, που τη βρισκω?

Η cwm ειναι η recovery που βρηκα απο λινκ με root για αυτο το μοντελο κ δεν αναφερει εκδοση. Δοκιμασα 2-3 βασικα.

Ναι, μπαταρια εβγαλα, αλλα μαλλον κατι πρεπει να παιζει με την 3e stock recovery που εχω...

Για root και cwm εδώ

Latest Greece Baseband εδώ κάνοντας ένα account κατεβάζεις.

 

Όσο για το cwm αυτό με την μπαταρία είναι απαραίτητο για τον λόγο που είπα στο προιγούμενο reply. Και κάτι ακόμα όσο αναφορά τα Nadroid backup εγώ δεν έχω κάνει ποτέ και δεν μου χρειάστηκε κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Για root και cwm εδώ

Latest Greece Baseband εδώ κάνοντας ένα account κατεβάζεις.

 

Όσο για το cwm αυτό με την μπαταρία είναι απαραίτητο για τον λόγο που είπα στο προιγούμενο reply. Και κάτι ακόμα όσο αναφορά τα Nadroid backup εγώ δεν έχω κάνει ποτέ και δεν μου χρειάστηκε κιόλας!

 

Αυτη τον οδηγο ακολουθησα και γω αλλα αν παρατηρησεις σου λεει να αφησεις το κινητο να μπουταρει κανονικα μετα το φλασαρισμα.

Δε λεει πουθενα να βγαλεις τη μπαταρια. Παρολα αυτα θα το ξαναδοκιμασω.

Οσο για το 2ο λινκ ειναι ολοκληρο το firmware αυτο, εχω κατεβασει και σκετη baseband που ειναι 19.5mb περιπου.

Αλλου λενε οτι φταιει η stock recovery η 3e γιατι εχει bug και πρεπει να περασω αλλο kernel.

Θα τα δοκιμασω ολα και βλεπουμε...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τον οδηγο ακολουθησα και γω αλλα αν παρατηρησεις σου λεει να αφησεις το κινητο να μπουταρει κανονικα μετα το φλασαρισμα.

Δε λεει πουθενα να βγαλεις τη μπαταρια. Παρολα αυτα θα το ξαναδοκιμασω.

Οσο για το 2ο λινκ ειναι ολοκληρο το firmware αυτο, εχω κατεβασει και σκετη baseband που ειναι 19.5mb περιπου.

Αλλου λενε οτι φταιει η stock recovery η 3e γιατι εχει bug και πρεπει να περασω αλλο kernel.

Θα τα δοκιμασω ολα και βλεπουμε...

Ναι αυτό με την μπαταρία δεν αναγράφεται αλλά είναι απαραίτητο. Για το install της rom θέλει cwm recovery 5.x και καλύτερα να περνάς όλο το firmware παρά μονο την baseband ώστε να κάθεται καλύτερα το λογισμικό για να μην Έχεις θέματα με bootloop όπου και να έχεις να το λύσεις με ένα wipe cashe και wipe dalvik. Εγώ όταν είχα δοκιμάσει να περάσω σκέτη baseband έπεσε το κινητό σε deep sleep-diagnostic mode. Ευτυχώς υπάρχει script στο xda και στο επαναφέρει. Έτσι την είχα πατήσει με το x8 μου και το κινητό είναι για πέταμα αφού δεν αξίζει να πληρώσω για να γίνει επειδή μονο στην Sony μπορούσα. Όταν το είχα χαλάσει τουλάχιστον και το έψαξα τότε.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη παρόμοια συσκευή που έχω (galaxy mini 2) και στο s duos που είχα παλιότερα δεν ήταν απαραίτητο να βγάλεις μπαταρία πάντως. Η μόνη περίπτωση που αναγκαζόσουν να το κάνεις είναι όταν πέρναγες stock λογισμικό μετά από custom που έμπαινε έτσι κι αλλιώς σε boot loop μέχρι να κάνεις wipe. Μήπως είναι καινούριο φρούτο αυτό με τις τελευταίες εκδόσεις recovery?
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά συμφωνω και εγώ με τον giannissma και σε s duos και σε s3 ο μόνος τρόπος για να κρατήσει το cmw ήταν να βγάλω την μπαταρία πριν το reboot, παρόλο που δεν το έγραφε πουθενά στις οδηγίες αλλιώς μετά το reboot ξαναπερνούσε το στοκ recovery.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά μιας και δεν έχω το τηλέφωνο αυτό στα χέρια μου. Αλλά από ότι θυμάμαι ουδέποτε είχε χρειαστεί να αφαιρέσω τη μπαταρία. Βλέποντας και το αρμόδιο θέμα εδώ δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο, παρά μόνο στις τελευταίες σελίδες κάποιοι είχαν το συγκεκριμένο πρόβλημα χωρίς ωστόσο να προτείνει κανείς την αφαίρεση της μπαταρίας. Ίσως μετά από καμιά αναβάθμιση να έγινε αυτό (πιθανώς κάποιο bug) και περνάει την εργοστασιακή recovery όπως λέτε.
Link to comment
Share on other sites

@Mark_K για bootloop σε μερικές rom είχα μετά την εγκατάσταση τους σε άλλες όχι. οπότε δεν ξέρω αν ισχύει 100% ότι έχεις bootloop μετά από εγκατάσταση stok ενώ είχες custom.

 

@tsetselis4 σε δύο s duos το ίδιο ήθελε για να περάσει το cwm αλλιώς αν το άφηνα να κάνει reboot μετά το flash από odin περνούσε μόνο του το stock. και σε ένα s3 όπως και σε εσένα το ίδιο! χωρίς μπαταρία βγάλσιμο δεν γινόταν τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν αντιλέγω, απλά μου κάνει εντύπωση. Ούτε αμφισβητώ τα λεγόμενά σας, καθώς ψάχνοντας βλέπω το αναφέρουν και αλλού αυτό. Ίσως είναι θέμα της rom που φοράει από τη μάνα του.

Βρήκα και αυτό στο xda :

If you're on a stock ROM, it's possible some file are flashing a stock recovery. Verify both of these are not present

/system/etc/install-recovery.sh

/system/recovery-from-boot.p

 

if both file are present then use following steps.

 

install ROOT EXPLORER , ES FILE BROWSER , SOLID EXPLORER or any explorer with root functionality.

just go to /system/etc/ and delete install-recovery.sh file

now again flash cmw

now all done.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό! Δεν το είχα δει πάντως αυτό που δίνεις τώρα από xda.. μπορεί μετά από κάποιο update να εμφανίστηκε το θέμα αυτό όντως.
Link to comment
Share on other sites

@Mark_K πρέπει να είναι ανάλογα την συσκευή γιατί στο s4 mini το δικό μου και σε ένα core duos δεν χρειάστηκε, οπότε μάλλον εξαρτάται από την συσκευή η το firmware.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τετάρτη που θα πάρω το certificate από την eurobank για να μεταφέρω λεφτά στο PayPal θα βάλω παραγγελία! Είχα πάρει πριν μερικούς μήνες από Ελλάδα OEM digitizer από το easybuyworld με έξοδα αποστολής και αντικαταβολής 30€ το άλλαξα και όλα μια χαρά! Ευτυχώς μου δουλεύει η αφή κανονικά όχι όπως της ξαδερφης μου που ήταν off τελείως.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πρόβλημα με την εγκατάσταση των usb drivers της Samsung (v 1.5.45.0) στο netbook. Προσπάθησα πέντε φορές ως τώρα αλλά τίποτα! Δοκίμασα και το MoboRobo χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης όταν συνδέω την συσκευή πάει να εγκαταστήσει τους drivers όπως σε κάθε περίπτωση με usb, αλλά μετά από λίγο βγάζει το γνωστό μήνυμα ότι οι οδηγοί δεν εγκαταστάθηκαν. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Μήπως φταίει ότι το netbook είναι παλιό και αργό;
Link to comment
Share on other sites

@aggelosrg τι windows έχεις? Έχεις κάνει πότε εγκατάσταση το kies? Έχεις custom rom/kernel στο κινητό? Πάντως η καλύτερη λύση είναι airdroid! Πραγματικά λύνει χέρια..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Duos (S7562)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...