Jump to content

Samsung Galaxy S Duos (S7562)


cayman84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε εμένα έχει συμβεί αυτό μερικές φορές, αλλά και εγώ νόμιζα ότι κάνω λάθος, τελικά όμως απ' ότι φαίνεται είναι πραγματικότητα.

 

Τώρα που το ανέφερες και εσύ θα δώσω και εγώ πιο πολύ σημασία και ενδιαφέρον για αυτό το περίεργο φαινόμενο.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να σας πω ενα περιεργο που μου κανει το κινητο.

Ξερουμε στις οθονες αφης οταν θελουμε να επιλεξουμε καποια εφαρμογη ή οτιδηποτε αλλο θα πρεπει να ακουμπησουμε με το δαχτυλο μας για να την ανοιξουμε ή να επιλεξουμε. Ομως σε εμενα ορισμενες φορες οπως εχω το δαχτυλο μου σε αποσταση 1-3ποντους ανοιγει την εφαρμογη χωρις να την ακουμπησω. Στην αρχη νομιζα πως απατωμαι μεχρι που οπως εγραφα μηνυμα κι ειχα το αντιχειρα πανω απο το εικονιδιο της αποστολης αυτο επιλεχθηκε απο αποσταση και σταλθηκε το μισο!!!!

Το χει προσεξει κανεις αλλος αυτο;

 

Παίζει να είναι ο στατικός ηλεκτρισμός που δημιουργείται. Οπότε ακόμα και χωρίς επαφή ενεργοποιείται :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει αυτο το κινητο εδω και ενα τριμηνο και αρχιζει να μου φαινεται βαρετο. Ενω δεν ξαναειχα επαφη με android συσκευες, τωρα εχω τρελαθει. Προγραμματα, παιχνιδια, εφαρμογες, wallpapers, facebook, messenger και δεν ξερω γω τι αλλο.

Το καημενο ομως δεν αντεχει. Απο οτι βλεπω δεν του φτανει η ram. Εβαλα προγραμματακι για να κανει ενισχυση και καθαρισμο (RAM Control eXtreme) και απο οτι καταλαβαινω, οταν παιζω καποιο παιχνιδακι σβηνει ολες τις αλλες εφαρμογες που τρεχουν απο πισω.Για αυτο οταν κλεινω το παιχνιδι, στην οθονη δεν υπαρχουν εικονιδια, περιμενω περιπου 10sec για να ξαναφορτωσουν.

Δεν το συζηταω τη συμβαινει οταν παιζω παιχνιδι και δεχομαι κληση. την χανω. Δεν προλαβαινει να γυρισει απο το παιχνιδι στην οθονη κλησης, με αποτελεσμα να χασεις την κληση , και να βγεις εκτος παιχνιδιου με αποτελεσμα να χανεις οτι δεν ηταν μεχρι τωρα save.

 

Το επομενο μου προβλημα ειναι οτι η μνημη του κινητου 4 GB (1.8 GB user available) φουλαρισε, και δεν μπορω να κανω εγκατασταση στην καρτα μνημης, οπως καποιες αλλες συσκευες) παρα μονο τραβηξα απο μεσα μουσικη, φωτο και βιντεο στην καρτα.

 

Ειμαι ετοιμος να το σκοτωσω 120 € και να παρω κανα κινεζικο. Αλλα φοβαμαι που θα μπλεξω.

 

Οι προτασεις μου:

Να κανω full backup

Να κανω root την συσκευη μου (φοβαμαι για Flash Custom ROM)

Να κανω την μνημη συσκευης μεγαλυτερη οπως λεει εδω http://rootsmart.blogspot....memory-of.html

Να κανω την μνημη ram μεγαλυτερη οπως λεει εδω http://rootsmart.blogspot....-galaxy-s.html

Να κανω restore απο το backup.

 

Θα τα καταφερω;

Πως σας φαινεται; θα εχει επιτυχια να κανει το κινητο να πεταει;

 

Και επειδη βλεπω οτι πολλοι κανουν μετρησεις με το AnTuTu, εμενα πιανει 2764

Link to comment
Share on other sites

Έχω απογοητευτεί μ' αυτό το κινητό καθώς η μνήμη είναι πολύ μικρή δεν μπορώ να αποθηκεύσω πολλές εφαρμογές...η sd card στην ουσία δεν χρησιμεύει σε τίποτα παρά μόνο αν περάσεις τις φωτογραφίες και τα βίντεο...κολλάει αρκετά..θέλει επανεκκίνηση συνέχεια...:worry:
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει αυτο το κινητο εδω και ενα τριμηνο και αρχιζει να μου φαινεται βαρετο. Ενω δεν ξαναειχα επαφη με android συσκευες, τωρα εχω τρελαθει. Προγραμματα, παιχνιδια, εφαρμογες, wallpapers, facebook, messenger και δεν ξερω γω τι αλλο.

Το καημενο ομως δεν αντεχει. Απο οτι βλεπω δεν του φτανει η ram. Εβαλα προγραμματακι για να κανει ενισχυση και καθαρισμο (RAM Control eXtreme) και απο οτι καταλαβαινω, οταν παιζω καποιο παιχνιδακι σβηνει ολες τις αλλες εφαρμογες που τρεχουν απο πισω.Για αυτο οταν κλεινω το παιχνιδι, στην οθονη δεν υπαρχουν εικονιδια, περιμενω περιπου 10sec για να ξαναφορτωσουν.

Δεν το συζηταω τη συμβαινει οταν παιζω παιχνιδι και δεχομαι κληση. την χανω. Δεν προλαβαινει να γυρισει απο το παιχνιδι στην οθονη κλησης, με αποτελεσμα να χασεις την κληση , και να βγεις εκτος παιχνιδιου με αποτελεσμα να χανεις οτι δεν ηταν μεχρι τωρα save.

 

Το επομενο μου προβλημα ειναι οτι η μνημη του κινητου 4 GB (1.8 GB user available) φουλαρισε, και δεν μπορω να κανω εγκατασταση στην καρτα μνημης, οπως καποιες αλλες συσκευες) παρα μονο τραβηξα απο μεσα μουσικη, φωτο και βιντεο στην καρτα.

 

Ειμαι ετοιμος να το σκοτωσω 120 € και να παρω κανα κινεζικο. Αλλα φοβαμαι που θα μπλεξω.

 

Οι προτασεις μου:

Να κανω full backup

Να κανω root την συσκευη μου (φοβαμαι για Flash Custom ROM)

Να κανω την μνημη συσκευης μεγαλυτερη οπως λεει εδω http://rootsmart.blogspot....memory-of.html

Να κανω την μνημη ram μεγαλυτερη οπως λεει εδω http://rootsmart.blogspot....-galaxy-s.html

Να κανω restore απο το backup.

 

Θα τα καταφερω;

Πως σας φαινεται; θα εχει επιτυχια να κανει το κινητο να πεταει;

 

Και επειδη βλεπω οτι πολλοι κανουν μετρησεις με το AnTuTu, εμενα πιανει 2764

Φίλε αν βρεις να το δώσεις 120 ευρώ δώστω αμέσως ….με 169 παίρνεις το Galaxy Core Duos Με 8 GB …… τα 5 Gb για τον χρήστη (εγώ το έδωσα και πήρα αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος ) Τώρα αν το κρατήσεις κάνε root και πέρνα την costom rom μετά βαλε το

Link2sd να αποθηκεύεις τις εφαρμογές στην κάρτα ….και το Greenify για να αδρανοποιείς τις εφαρμογές να μην καταναλώνουν μνήμη ram

το Link2sd δουλεύει πολύ καλά εφόσον είσαι Root απλά πρέπει να χωρίσεις την κάρτα σε δυο διαμερίσματα (partition )Fat32( Primary και τα δυο )με το MiniTool Partition Wizard Home Edition (όταν το link2sd ανοίξει τις εφαρμογές δεν πατάμε Μετακίνηση σε SD.. αλλά πατάμε Σύνδεση)

και μια φωτο απο το Antutu οταν το ειχα

Edited by kostas47y
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά

 

Αρχικά πρέπει να τονίσω οτι κάνετε πολύ καλή δουλειά σχετικά με την ενημέρωση του κοινού σε θέματα τεχνολογίας, με τις εμπεριστατωμένες απαντήσεις, σας έμαθα πολλά για τα smartphones, apps, μέσα απο τις σελίδες αναλύσεων και κριτικής. Σας ευχαριστώ.

 

 

tl ;dr ?

Έχω βρεθεί σε δίλημμα εδώ και 20 ημέρες, διαβάζω και ξανά διαβάζω οτι σχετικό υπάρχει με το θέμα: samsung s duos hanging,

αλλά δεν μπορώ να καταλάβω εαν οι κριτικές για την απόδοση του s duos έχoυν σχέση με αυτά που θέλω να το χρησιμοποιησω,( οχι 3d παιχνιδια ή ταινίες, μονο χάρτες-πλοήγηση, κανά τετρις, ημερολόγιο, λεξικό, mp3, να διαβάζω βιβλία και να γράφω σε word/excel),

και όταν έχω ανοικτές εφαρμογές και με πέρνουν τηλέφωνο, θέλω να μην παγώνει η οθόνη και να μπορω να απαντήσω άνετα !

Γίνεται να πάρω το s duos και να μην χρειάζεται να μπω στην διαδικασία να κάνω flashing, rom instalation, κλπ ώστε να λειτουργήσει το κινητό ανετα?

 

Παρακάτω περισσότερες πληροφορίες, συγνώμη για το wall of text που ακολουθεί:

 

Είμαι νέος όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και στα smartphones, μέχρι τώρα είχα ένα samsung b2100 από το 2009 και ήμουν ευτυχισμένος μέχρι που έσπασε.

Έλαβα μια δωροεπιταγή 100ευρώ από το πλαίσιο και σκέφτομαι να δώσω και άλλα 50ευρώ για να πάρω το πρώτο μου smartphone.

Έιμαι μεταξύ του samsung s duos και του LG L5ii.

έχω διαβάσει το thread του samsung s duos και ότι υπάρχει για το LG L5ii

έχω διαβάσει όλες τις απόψεις/κριτικές για τα δύο κινητά στο gsmarena, τα εχω συγκρίνει σε διαφορες ιστοσελιδες

-Για το LG L5ii λένε πολύ λίγα σχετικά με απόδοση, μου αρέσει το κινητό γιατι εχει nfc, καλή αντιπροσωπία και θα πάρει το kitkat update

-Για το samsung s duos υπάρχουν πολλές κριτικες, οι οποίες επί το πλείστον λένε ότι το κινητό σέρνεται/hanging/lagging, εμένα μ'αρεσει επειδή είναι dual, έχει gorilla glass, έχει ωραίο στυλ, μικρό sars

 

Δεν ξέρω πιο από τα δύο τηλέφωνα είναι πιο δυνατό για να τρέχει διάφορες εφαρμογές:

κατηγορίες εφαρμογών που θα βάλω είναι: maps and navigation, health and fittness apps, calculator, φακος, weather reports,

greenify, εορτολογιο, mp3 player, document viewer and editor, pdf reader, διάφορα βιβλία, dictionary,

tetris, quiz, puzzles, pidgin, viber

- δεν το θέλω για youtube/movies/ παιχνίδια τύπου callofduty, needforspeed, temple run..

 

Ερώτηση: θα κολλάνε τα κινητα, ειδικά το s duos με τις παραπάνω εφαρμογές?

θα μπορώ να βάλω NFC στο samsung s duos?

θα κρατήσει το κινητό μετα πάνω απο 2 χρόνια, όπως κράτησε το Β2100?

 

 

Σας ευχαριστώ όσους με διαβάσατε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το LG, αλλά το Samsung θα σου κολλάει αν το αφήσεις χωρίς πείραγμα. Και nfc όταν δεν έχει δεν μπορείς να βάλεις. Είναι hardware θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει. Κάνε μια εκκαθάριση cache στην εφαρμογή μέσω διαχείριση εφαρμογών ένα reboot Κ φυσιολογικά πρέπει να είσαι καλά

 

Εχει κανεις να προτεινει καποια αλλη ιδεα για να μην χρειαστει

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων??

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις να προτεινει καποια αλλη ιδεα για να μην χρειαστει

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων??

κατεβασε και κανε εγκατασταση το Aptoide κανει την ιδια δουλεια με το Play store

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει τρόπος να μετακινήσω κάποια apps στην sd card χωρίς να κάνω root?

 

Όχι σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το LG, αλλά το Samsung θα σου κολλάει αν το αφήσεις χωρίς πείραγμα. Και nfc όταν δεν έχει δεν μπορείς να βάλεις. Είναι hardware θέμα.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι ακόμα ένα θύμα αυτού του κινητού. Μου έκλεψαν το προηγούμενο μου πριν δύο μήνες και αναγκαστικά με τα λεφτά που είχα πήρα αυτό. Εν τω μεταξύ οι 2 sim δεν μου χρειάζονται καν! Είμαι λάτρης της τεχνολογίας και το χρησιμοποιώ όλη μέρα με facebook,twitter,viber,messenger,what's app,instagram και δυο παιχνίδια. Έχω απελπιστεί. Το κινητό είναι για πέταμα όπως λέτε όλοι. Θέλω να μου πείτε με 200- 250 ευρώ που μπορώ να διαθέσω τί να αγοράσω; Galaxy? ή κάποιο xperia ;

:mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Με 170 περίπου ευρώ προτείνω δυο κινητά και ησύχασες

ΥΓ. μην μπλέξεις με wp.

 

1)Samsung Galaxy Core I8262

2)Samsung Galaxy S Advance i9070

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι ακόμα ένα θύμα αυτού του κινητού. Μου έκλεψαν το προηγούμενο μου πριν δύο μήνες και αναγκαστικά με τα λεφτά που είχα πήρα αυτό. Εν τω μεταξύ οι 2 sim δεν μου χρειάζονται καν! Είμαι λάτρης της τεχνολογίας και το χρησιμοποιώ όλη μέρα με facebook,twitter,viber,messenger,what's app,instagram και δυο παιχνίδια. Έχω απελπιστεί. Το κινητό είναι για πέταμα όπως λέτε όλοι. Θέλω να μου πείτε με 200- 250 ευρώ που μπορώ να διαθέσω τί να αγοράσω; Galaxy? ή κάποιο xperia ;

:mad::mad::mad::mad::mad:

 

Εχει και μια προσφορα νομιζω το πλαισιο note 1 με 200 € αν σε βολευει το μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Με 170 περίπου ευρώ προτείνω δυο κινητά και ησύχασες

ΥΓ. μην μπλέξεις με wp.

 

1)Samsung Galaxy Core I8262

2)Samsung Galaxy S Advance i9070

 

Και γω σκεφτόμουν το Core χωρίς τη διπλή sim βέβαια γιατί δε τη χρειάζομαι!!! Απ' αυτά τα δύο ποιό θεωρείς καλύτερο; Παίζει ρόλο και οτι το S advance είναι περσινό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάρε ένα Lumia 620 στα 179 ευρώ και θα βρείς την ηρεμία σου !!!

 

δε θέλω να μπλέξω με wp !!!αν και είναι ωραία σαν σχεδιασμός.

Κάτι σε galaxy ή sony?

Link to comment
Share on other sites

Tο ρωτησα και στο αντιστοιχο θεμα , αλλα το ρωταω και εδω (παρολο που το εχετε γραψει πιο πανω)

σε σχεση με το 7562 καλυτερα το 8262 ???

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Και γω σκεφτόμουν το Core χωρίς τη διπλή sim βέβαια γιατί δε τη χρειάζομαι!!! Απ' αυτά τα δύο ποιό θεωρείς καλύτερο; Παίζει ρόλο και οτι το S advance είναι περσινό;

 

To Samsung Galaxy Core έχει λίγο πιο γρήγορο επεξεργαστή και λίγο μεγαλύτερη οθόνη είναι ήδη αναβαθμισμένο σε 4.1.2 Jelly Bean που δουλεύει ομαλότατα καθώς και 1γιγα RAM σε σχέση με τα 768mb του S Advance, αλλά δεν έχει Super AMOLED οθόνη…

Οπότε… η επιλογή δική σου..είναι στα ίδια χρήματα και αξιοπρεπέστατα και τα δυο που τα έχω-είχα στα χέρια μου

Link to comment
Share on other sites

To Samsung Galaxy Core έχει λίγο πιο γρήγορο επεξεργαστή και λίγο μεγαλύτερη οθόνη είναι ήδη αναβαθμισμένο σε 4.1.2 Jelly Bean που δουλεύει ομαλότατα καθώς και 1γιγα RAM σε σχέση με τα 768mb του S Advance, αλλά δεν έχει Super AMOLED οθόνη…

Οπότε… η επιλογή δική σου..είναι στα ίδια χρήματα και αξιοπρεπέστατα και τα δυο που τα έχω-είχα στα χέρια μου

παίζει μεγάλο ρόλο η οθόνη; :)

Link to comment
Share on other sites

παίζει μεγάλο ρόλο η οθόνη; :)

 

Καλημέρα

Αν βάλεις δίπλα δίπλα μια Super AMOLED οθόνη και μια TFT θα διαπιστώσεις ότι η πρώτη έχει τα πιο ζωηρά και ζωντανά χρώματα που έχεις δει μέχρι τώρα.

Αλλά μια υποσημείωση…

Αν διαλέξεις το S Advance προς θεού να μην το πάρεις με την 4.1.2 Jelly Bean περασμένη γιατί είναι προβληματικότατη…

Ενώ με τη 2.3 gingerbread είναι απλά απόλαυση και απροβλημάτιστο…!!!

Οπότε πάρε το Core και ας έχει TFT να είσαι ήσυχη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εχει παρατηρησει κανεις προβληματα με τη μια απο τις sim?

Οταν καλουν βγαζει μηνυμα οτι δεν ειναι διαθεσιμο και οταν παω να καλεσω εγω με αυτη τη sim την πρωτη φορα αποτυγχανει.

 

Εχω αλλαξει και θεση στις sim (οποτε το προβλημα δεν ειναι στη θεση), εχω αντικαταστησει και τη sim με καινουργια αλλα συνεχιζει τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

Πριν ρωτησω, διαβασα αρκετα αυτο το θεμα, αλλα δεν μπορεσα να βρω μια ξεκαθαρη απαντηση στο προβλημα μου. Στο Duos της γυναικας μου, μετα απο εναμισυ χρονο απλης χρησης, η μπαταρια απο 100 το πρωι, φτανει στο 20-25 κατα τις 16.00 το απογευμα. και μιλαω για απλη χρηση τηλεφωνου με λιγο βαιπερ. Επισης κολαει ευκολα και συχνα οταν επιχειρεις να ανοιξεις καποια εφαρμογη η φωτο.

Εβαλα Γκρινιφυ, εβαλα και το Κλιν μαστερ να δουλευει υπερωριες, απενεργοποιησα το 3g αλλα μηδεν εις το πηλικο! αποτελσμα μη ορατο!

Για την μπαταρια ειναι λογικο αυτο?

Εχει βρει καποιος φιλος τυχον λυση ωστε να βελτιωθει η λειτουργια του?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Πηρα χθες το duos.. απο την μπαταρια εχω ενα προβλημα πολυ γρηγορα πεφτει..το φορτησα χθες το βραδυ και σημερα το μεσημερι κατεβασα κατι εφαρμογες και αλλαζα ρυθμισεις για κανα 40λεπτο και η μπαταρια πηγε στο 83%!!!

 

Θελω να ρωτησω και κατι, λυχνία ειδοποίησης έχει το κινητό αυτο..??? γιατι σε εμενα οταν εχω αναπαντητη η μυνημα δεν αναβει τπτ σε εκεινα τα 2 κυκλακια διπλα στην καμερα την μπροστα.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Duos (S7562)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...