Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Samsung microSD made in Philippines...υφίσταται; Ήξερα ότι κατασκευάζονται στην Κορέα. Πήρα μια Evo+ 32GB που είναι Φιλιππινέζικη, ενώ μια Evo απλή που είχα πάρει πέρισυ ήταν made in Korea. Έκανα και το τεστ για να δω αν είναι fake το οποίο ολοκληρώθηκε χωρίς errors αλλά οι ταχύτητες που δείχνει είναι μικρές. Ν΄ανησυχήσω;

http://s9.postimg.org/4b3qjj6iz/Screen_Shot004.jpg

 

απο που την πηρες? και εγω ηξερα οτι ειναι ενας τροπος να σιγουρευτεις η χωρα κατασκευης..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα αγόρασα 2 καρτουλες μνήμης adata 64 gb sdxc u1 Ανάγνωση/Εγγραφή: 95 / 50 (MB/s) το θέμα είναι το εξής: την βάζω στον υπολογιστή την έχω κάνει διαμόρφωση σε exfat το έχει προεπιλογή και αρχίζω να του περαναω ταινίες μετά τα 10gb και με ταχύτητα εγγραφή κοντά 12 mb η ταχύτητα πέφτει και αυξομειώνετε από 10mb εως 200kb ενώ περναει την ταινία δεν μπορεί να την παίξει ούτε ο υπολογιστής καμιά βοήθεια ? στο βιντεο βγαζει δεν είναι δυνατη η αναπαραγωγή και βγαζει σφαλμα 0xc1010103 Edited by kostas234
Link to comment
Share on other sites

Δε μου φαίνεται καλό αυτό.. Μου το έκανε πρόσφατα ένας σκληρός αυτό το πράγμα και μου τον έκαναν αντικατάσταση.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάποιο έμπιστο κατάστημα για αγορά αυθεντικής Micro sd 128gb από εξωτερικό που να δέχεται paypal γνωρίζετε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάποιο έμπιστο κατάστημα για αγορά αυθεντικής Micro sd 128gb από εξωτερικό που να δέχεται paypal γνωρίζετε?

http://www.mymemory.co.uk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θα πάρω τώρα στα κοντά το samsung galaxy s7 edge και θέλω μια κάρτα μνήμης για να βάζω μπόλικες φωτογραφίες και βίντεο και τραγούδια. Έχετε να μου προτείνεται κάποια καλή και οικονομική?
Link to comment
Share on other sites

http://thewirecutter.com/reviews/best-microsd-card/

 

Διάβασε αν θέλεις το παραπάνω άρθρο.

Έχουν κάνει δοκιμές σε πολλές κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Η Evo+ που πήρα είναι καλή επιλογή και σε καλή τιμή για αποθηκευτικό χώρο και βίντεο μέχρι full HD.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βάζω την κάρτα μνήμης με adaptor στο card reader του pc και δεν την βλέπει κάνω επανεκίνηση και όλα κομπλέ τι φταίει μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βάζω την κάρτα μνήμης με adaptor στο card reader του pc και δεν την βλέπει κάνω επανεκίνηση και όλα κομπλέ τι φταίει μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

και μενα μου το εκανε αλλα κατεβασα τον νεοτερο driver(της αναγνωσης card reader) στο λαπτοπ και μετα ηταν κομπλε...

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, έχει ως εξής. Ζ5 premium και ψάχνω microSD. Έχω βρει την SanDisk 200GB Ultra και θέλω να με διαφωτίσει κάποιος που είναι καλύτερος γνωστής από εμένα αν θα έχω πρόβλημα με το να τραβάει 4k βίντεο φωτογραφίες αλλά και να τα αναπαραγάγει. Θέλω μόνο να μου πείτε για την συγκεκριμένη κάρτα και όχι για λιγότερα GB.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος για απάντηση;

 

Η συγκεκριμενη ειναι Class 10. Δεν θα πρεπει να αντιμετωπισει καποιο θεμα ουτε κατα την καταγραφη ουτε κατα την αναπαραγωγη.

 

 

Γενικα οποιαδηποτε microSD Class 10 δεν θα σε απογοητευσει.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Εχω ενα προβλημα με την MicroSD του κινητου μου,η οποια έχει φάει σκάλωμα και δεν θελει να γινει format.Εχω προσπαθησει τα εξης.Η Καρτα ειναι μια Kingston 32G Micro SD HC I 10

Εχω προσπαθήσει να την κάνω Format,με τις επιλογες Fat32 Exfat32,και restore device defaults NTFS,μέσω *Windows,οπου εκει μου εμφανιζει το μύνημα Mindows was Unable to complete Format.

Επιπλέον έκανα τα εξης

1)Ξεκινώ να την φορμάρω στο κινητο.Το κινητο δειχνει οτι την κάνει αλλα οταν πάς να δεις,πάλι γεματη και αφορμαριστη ειναι

2)Την έβαλα σε κάμερα μέσα.Η κάμερα εδειξε οτι εκανε το φορματ αλλα οταν πηγα να δω τι εσβησε την βλέπω πάλι γεματη

3)Την εβαλα στον ανταπτορακι της και στην Θυρα του card reader του laptop εκανα φορματ κολλησε το συμπαν αλλα φορματ παλι δεν εγινε.Η καρτα το ιδιο!

4)Ενώ ήταν στην θύρα του υπολογιστη αλλαξα εις διπλουν τις θέσεις του ανταπτορα,σχετικά με το κλειδωμα ή μη,τιποτα απολύτως.Ενω δειχνει οτι εχει φορμαριστει εαν την βγαλεις και ξαναβαλερις δειχνει το ιδιο.

5)Την εβαλα σε usb reader Transcend για SDHC/SD/MMC κάρτες,και έκανα απολύτως τα ιδια που ανέφερα στα βήματα 3-4.Δυστηχως η κάρτα δεν ηθελε να φορμαριστει!

6)Προσπάθησα να την φορμαρω με τα HDDLLF 4.40, to SDFormater και το Mini Partition Tool.Σε όλα ενώ δείνει οτι η κάρτα φορμάρεται στο τέλος δεν εχει φορμαριστει κάτι και δεν έχει σβηστει κάτι

 

Ξέρει κανεις τι μπορει να φταιει;Η καρτα εχει δουλέψει εντελώς χαλαρά σε ένα Samsung S3 Mini,και σε ένα Lumia 640.

 

Ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Εχω ενα προβλημα με την MicroSD του κινητου μου,η οποια έχει φάει σκάλωμα και δεν θελει να γινει format.Εχω προσπαθησει τα εξης.Η Καρτα ειναι μια Kingston 32G Micro SD HC I 10

Εχω προσπαθήσει να την κάνω Format,με τις επιλογες Fat32 Exfat32,και restore device defaults NTFS,μέσω *Windows,οπου εκει μου εμφανιζει το μύνημα Mindows was Unable to complete Format.

Επιπλέον έκανα τα εξης

1)Ξεκινώ να την φορμάρω στο κινητο.Το κινητο δειχνει οτι την κάνει αλλα οταν πάς να δεις,πάλι γεματη και αφορμαριστη ειναι

2)Την έβαλα σε κάμερα μέσα.Η κάμερα εδειξε οτι εκανε το φορματ αλλα οταν πηγα να δω τι εσβησε την βλέπω πάλι γεματη

3)Την εβαλα στον ανταπτορακι της και στην Θυρα του card reader του laptop εκανα φορματ κολλησε το συμπαν αλλα φορματ παλι δεν εγινε.Η καρτα το ιδιο!

4)Ενώ ήταν στην θύρα του υπολογιστη αλλαξα εις διπλουν τις θέσεις του ανταπτορα,σχετικά με το κλειδωμα ή μη,τιποτα απολύτως.Ενω δειχνει οτι εχει φορμαριστει εαν την βγαλεις και ξαναβαλερις δειχνει το ιδιο.

5)Την εβαλα σε usb reader Transcend για SDHC/SD/MMC κάρτες,και έκανα απολύτως τα ιδια που ανέφερα στα βήματα 3-4.Δυστηχως η κάρτα δεν ηθελε να φορμαριστει!

6)Προσπάθησα να την φορμαρω με τα HDDLLF 4.40, to SDFormater και το Mini Partition Tool.Σε όλα ενώ δείνει οτι η κάρτα φορμάρεται στο τέλος δεν εχει φορμαριστει κάτι και δεν έχει σβηστει κάτι

 

Ξέρει κανεις τι μπορει να φταιει;Η καρτα εχει δουλέψει εντελώς χαλαρά σε ένα Samsung S3 Mini,και σε ένα Lumia 640.

 

Ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά

 

δοκιμασες να την φορμαρεις με γραμμη εντολων

στον υπλογιστη???κανε και ενα virus check

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια θα θελα την βοηθεια σας, εχω μια samsung microsd hc class 2 8gb στο htc desire s μου η οποια μαλλον τα φτυσε γιατι δεν ανηγε το κινητο και μολις την εβγαλα παει μπαλα. Με ενα πρωτο προχειρο ψαξιμο εχω βρει αυτες

http://www.e-shop.gr/kingston-mbly10g2-32gb-32gb-microsdhc-class-10-sd-adapter-usb-adapter-p-PER.552736

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mp32da-eu-32gb-evo-micro-sdhc-class-10-with-adapter-p-PER.576916

κλεινω προς την σαμσουνγκ αλλα μου αρεσει το usb adapter που εχει δωρο η kingston. εσεις ποια θα μου προτεινατε? αν πιστευεται οτι αξιζει να δωσω 5 10 ευρω παραπανω για να παρω μια καλυτερη? αν γινετε παιδια να μου πειτε λιγο γρηγορα γιατι η σαμσουνγκ ειναι μεχρι σημερα προσφορα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι γνώμη έχετε γιαυτήν την κάρτα μνήμης?νομίζω για τα χαρακτηριστικά της και για την τιμή της είναι πολύ καλή επιλογή.

http://eud.dx.com/product/sandisk-extreme-32-gb-microsdhc-memory-card-newest-version-ffp-up-to-90-mb-s-class-10-u3-844408347#.Vy8y7I3vnIV

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για παραπάνω από 1,5 χρόνο έχω στο κινητό μου μια κάρτα Kingston 8gb. Σχεδόν από την αρχή (ευτυχώς όχι πάντα) μου εμφανίζει ένα γκρι πλαίσιο στις φωτογραφίες που τραβάω από την κάμερα κι έτσι οι φωτογραφίες χαλάνε.

Είναι πρόβλημα της κάρτας μνήμης ή του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Για παραπάνω από 1,5 χρόνο έχω στο κινητό μου μια κάρτα Kingston 8gb. Σχεδόν από την αρχή (ευτυχώς όχι πάντα) μου εμφανίζει ένα γκρι πλαίσιο στις φωτογραφίες που τραβάω από την κάμερα κι έτσι οι φωτογραφίες χαλάνε.

Είναι πρόβλημα της κάρτας μνήμης ή του κινητού;

 

τι τηλ εχεις εμενα στο g4 ειχα 2 τετοιες 32gb και εκανε το ιδιο....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σας ,

 

Χθες τελειως ξανφνικα στο ασχετο και εκει που ολα ηταν καλα χαθηκε και Διχως μεχρι και σημερα να μπορει να λειτουργησει η καρτα μνημης 16G Kingston micro SD HCI διχως να κανω κατι , ακομα και μονη της που την βαζω Δεν αναγνωριζεται τι μπορουμε να κανουμε για να παρω back up η γενικα να δουμε τι φταει και δεν ανοιγει.Επισημαινω οτι μεχρι και το απογευμα ηταν ολα καλα .

 

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Αν δε την βλεπει κανενα μηχάνημα (κινητο/pc) τοτε δύσκολα να επαναφερεις τα αρχεια σου

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

διχως να κανω κατι στο τελειως ασχετο χαθηκε απο το κινητο ολη μερα ηταν κανονικα μεχρι κ το απογευμα της ιδιας ημερας .

 

Προγραμματα που βρηκα στο google δεν κανουν την επαναφορα που λενε ?

Edited by Cannibal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...