Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το πρωτο και καλά κάνω εγκατάσταση το .apk αρχείο.......τα υπολοιπα που μπαίνουν?

ο χάρτης που μπαίνει? εσωτερική μνήμη 'η εξωτερική?

 

η ιδια η εφαρμογη κατα την εγκατάσταση τα κάνει όλα.

θα κατεβάσει τους χάρτες κλπ. Εσύ ακολούθησε τις οδηγίες και πάτα ΟΚ όπου ζητηθεί η κάποια επιλογή. Σιγά σιγά θα γίνουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παλιό το βίντεο αλλά ο τρόπος δεν έχει αλλάξει.

 

http://www.youtube.com/watch?v=aDIVRFFJtLY

 

Αυτο ακριβως κανω...

εκτος απο τις "ζωντανες ταπετσαριες" δεν μπαινει καμμια αλλη.........

Θελω να περασω απο δικες μου φωτο που εχω στην καρτα.

Εδω ειναι το προβλημα ;);)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε μου. Ότι Android συσκευή κι αν έχει πέσει στα χέρια μου (από το πιο παλιό μέχρι και τώρα) ο τρόπος είναι ο ίδιος.Δεν αλλάζει.

 

Μήπως να έκανες πάλι μια καθαρή εγκατάσταση της CM 10.2 που λες πως έχεις περάσει;

 

Τι να πω δεν ξερω....

Τον ιδιο τροπο ακολουθω αλλα ματαια.

Ξανα απο την αρχη την CM ? δεν ειναι και οτι καλυτερο , βαριεμαι αφανταστα αυτη τη διαδικασια. Μηπως να γυρισω στη μαμα???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας.

εδω και λιγους μηνες εχω το P3110 .

πριν λιγες μερες διαβασα σε αυτη την ιστοσελιδα σχετικα με τις αναβαθμισεις.

εγκατεστησα το Odin για Windows , το Samsung Kies για Windows το ειχα ηδη αλλα το ταμπλετ δεν το αναγνωριζει.

εγκατεστησα με το odin το ClockworkMod recovery (CWM) ολα οκ.

μετα πηγα να εγκαταστησω την cm-11-20140130-NIGHTLY-p3110.zip την οποια την εβαλα σε sd εξωτερικη καρτα.

αλλα μου βγαζει μυνημα λαθους οτι δεν πετυχε η εγκατασταση.

Το προβλημα ειναι τωρα οτι δεν ανοιγει το ταμπλετ και αν ανοιγει , ανοιγει σε κατασταση recovery mode.

εκανα reboot system now , επανεκινηση κτλ αλλα παλι δεν ανοιγει κανονικα.

και ο υπολογιστης δεν το βλεπει ωστε να βαλω αλλη εκδοση στην sd καρτα μηπως και το αναβαθμισω με αλλη εκδοση.

αν γνωριζει καποιος αναγνωστης τι να κανω για να λειτουργησει ειτε με την επισημη εκδοση ειτε με Cyanogen η οποια αλλη ειναι αξιοπιστη , γιατι αν το παω για service θα ειναι εκτος εγγυησης και θα το ακριβοπληρωσω.

σας ευχαριστω.

Edited by danis19_
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.

εδω και λιγους μηνες εχω το P3110 .

πριν λιγες μερες διαβασα σε αυτη την ιστοσελιδα σχετικα με τις αναβαθμισεις.

εγκατεστησα το Odin για Windows , το Samsung Kies για Windows το ειχα ηδη αλλα το ταμπλετ δεν το αναγνωριζει.

εγκατεστησα με το odin το ClockworkMod recovery (CWM) ολα οκ.

μετα πηγα να εγκαταστησω την cm-11-20140130-NIGHTLY-p3110.zip την οποια την εβαλα σε sd εξωτερικη καρτα.

αλλα μου βγαζει μυνημα λαθους οτι δεν πετυχε η εγκατασταση.

Το προβλημα ειναι τωρα οτι δεν ανοιγει το ταμπλετ και αν ανοιγει , ανοιγει σε κατασταση recovery mode.

εκανα reboot system now , επανεκινηση κτλ αλλα παλι δεν ανοιγει κανονικα.

και ο υπολογιστης δεν το βλεπει ωστε να βαλω αλλη εκδοση στην sd καρτα μηπως και το αναβαθμισω με αλλη εκδοση.

αν γνωριζει καποιος αναγνωστης τι να κανω για να λειτουργησει ειτε με την επισημη εκδοση ειτε με Cyanogen η οποια αλλη ειναι αξιοπιστη , γιατι αν το παω για service θα ειναι εκτος εγγυησης και θα το ακριβοπληρωσω.

σας ευχαριστω.

 

Ποια έκδοση recovery έχεις βάλει φίλε μου; Για CM11 πχ πρέπει να έχεις περάσει την τελευταία έκδοση αν δεν κάνω λάθος.

 

Έτσι ακριβώς είναι... Χρειάζεσαι νεότερη έκδοση custom recovery...

 

Κατέβασε το τελευταίο CWM ή TWRP και εγκατέστησε όποιο διαλέξεις με το ODIN . Και τα δύο μπορούν να εγκαταστήσουν όλες τις εκδόσεις πλέον, είτε μιλάμε για CM10 είτε για CM11.

Μετά την εγκατάσταση μπες ξανά στο recovery και κάνε πλήρες wipe: σβήσε system, data, cache, dalvik cache και στο τέλος ένα full wipe/factory reset για να έρθουν τα partitions "στα ίσα" τους...

Στη συνέχεια πέρασε στην κάρτα σου τα αρχεία που θες για εγκατάσταση. Θα βρεις όλες τις εκδόσεις CM εδώ. Πρόσεξε να βάλεις και τα σωστά gapps ανάλογα με την έκδοση που θα διαλέξεις.

Επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέμε για CM11 τί λέει το tablet με αυτή τη ROM παιδιά; Έχει προβλήματα ή παίζει καλά;;;

 

Δεν εχουν περάσει ακόμα όλες οι λειτουργίες σε cm11 ενώ υπάρχουν επίσης και αρκετά bugs. Αν θέλεις το tab σου απολύτως λειτουργικό καλύτερα να μείνεις σε cm 10.2

Ωστόσο, παραμένει χρηστική rom. Καλύτερα να κάνεις μια δοκιμή ο ίδιος με τις εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν γιατί ακόμα υπάρχουν κάποιες που δεν έχουν συμβατότητα με το kit kat...

Link to comment
Share on other sites

Kατεβασα το GT-P3110_TWRP_2.6.3.5.tar.md5 αλλα δεν μπορω να το περασω με το odin γιατι δεν δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενο το ταπλετ με τον υπολογιστη.

το ταμπλετ δεν μπορει να μπει σε κατασταση recovery mode η download mode.

για να συνδεθει με το odin πρεπει να ειναι σε download mode ?

τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση για να το επαναφερω ?

σας ευχαριστω.

 

Έτσι ακριβώς είναι... Χρειάζεσαι νεότερη έκδοση custom recovery...

 

Κατέβασε το τελευταίο CWM ή TWRP και εγκατέστησε όποιο διαλέξεις με το ODIN . Και τα δύο μπορούν να εγκαταστήσουν όλες τις εκδόσεις πλέον, είτε μιλάμε για CM10 είτε για CM11.

Μετά την εγκατάσταση μπες ξανά στο recovery και κάνε πλήρες wipe: σβήσε system, data, cache, dalvik cache και στο τέλος ένα full wipe/factory reset για να έρθουν τα partitions "στα ίσα" τους...

Στη συνέχεια πέρασε στην κάρτα σου τα αρχεία που θες για εγκατάσταση. Θα βρεις όλες τις εκδόσεις CM εδώ. Πρόσεξε να βάλεις και τα σωστά gapps ανάλογα με την έκδοση που θα διαλέξεις.

Επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Kατεβασα το GT-P3110_TWRP_2.6.3.5.tar.md5 αλλα δεν μπορω να το περασω με το odin γιατι δεν δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενο το ταπλετ με τον υπολογιστη.

το ταμπλετ δεν μπορει να μπει σε κατασταση recovery mode η download mode.

για να συνδεθει με το odin πρεπει να ειναι σε download mode ?

τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση για να το επαναφερω ?

σας ευχαριστω.

 

Σου απάντησα στο pm σου.

Προσπάθησε κρατώντας συνεχώς πατημένα power και volume down.

Κράτα τα συνεχώς και μετά από κάποιες επανεκκινήσεις θα μπει σε download mode. Αποκλείεται να έχεις κάνει ζημιά με την custom rom. Ζημιά μπορείς να κάνεις μόνο εάν ξεχάσεις επιλεγμένο το repartition στο odin όταν φλασάρεις κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα partitions ποιά είναι και για τι δουλειά τα θέλει η ταμπλέτα; Υπάρχει σχετική τεκμηρίωση κάπου; Κυρίως με ενδιαφέρει το όριο που τελειώνει ο bootstrapper κι αρχίζει το android. Για να το πω με παράδειγμα, αν ήθελα να πετάξω το android και ν'ανεβάσω debian, από πού και μετά θα ξήλωνα;
Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας αν έχει βγει κανένα κόλπο για να συνδέσουμε 3g dongle?

 

Γίνεται, αλλά:

α) πρέπει να εγκαταστήσεις έναν custom kernel

β) δεν υπάρχει 100% συμβατότητα με τα 3g dongles. Αν είσαι τυχερός, θα δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτη ειρωνία για κάτι που τρέχει πυρήνα linux 3 και βγάζει usb.. Λοιπόν, πρέπει ο πυρήνας σου να βλέπει τη συσκευή σαν ttyUSB κι από κει και πέρα πρέπει να'χεις pppd και chat (προγράμματα του unix) για να πιαστείς με το APN σου καθώς και να συντάξεις τα σχετικά configuration αρχεία. Δεν είναι ανέφικτο μα είναι μια χρυσή σελίδα στο έπος του μαζοχισμού (powered by google, φυσικά..).
Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτη ειρωνία για κάτι που τρέχει πυρήνα linux 3 και βγάζει usb.. Λοιπόν, πρέπει ο πυρήνας σου να βλέπει τη συσκευή σαν ttyUSB κι από κει και πέρα πρέπει να'χεις pppd και chat (προγράμματα του unix) για να πιαστείς με το APN σου καθώς και να συντάξεις τα σχετικά configuration αρχεία. Δεν είναι ανέφικτο μα είναι μια χρυσή σελίδα στο έπος του μαζοχισμού (powered by google, φυσικά..).

 

Δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως αν κ ασχολούμαι με Root χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως αν κ ασχολούμαι με Root χρόνια.

 

Αν πράγματι σε ενδιαφέρει, βάλε για αρχή έναν custom kernel: Next και AGNi είναι οι μοναδικές επιλογές για αυτό που θες.

Στα settings του kernel θα ενεργοποιησεις τη σχετική επιλογή και μετά απλά να ελπίζεις ότι το stick σου είναι συμβατό...

Μη μπλεκεις με οτιδήποτε άλλο. Δεν πρόκειται να σε βγάλει πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα το δικό μου σε στοck 4.2.2 για να'χω τη λειτουργικότητα μεταφοράς εφαρμογών στην SD. Πράγματι υπάρχει αυτή η επιλογή και την έχω χρησιμοποιήσει σε κάποιες εφαρμογές. Ψάχνοντας τα filesystem της ταμπλέτας παρατήρησα πως η SD μου δεν περιέχει τίποτα απ'τις εφαρμογές που υποτίθεται της έχω μεταφέρει. Απεναντίας βλέπω ένα directory sdcard που καταλήγει σε μια διαμέριση της flash της συσκευής κι ένα ακόμη που το λέει extsdcard κι είναι η δική μου SD. Η συσκευή χρησιμοποιεί το πρώτο κι αφήνει ανέπαφο το δεύτερο.

 

Επικαιροποιημένα ευρήματα:

Ως φαίνεται αυτό γίνεται αρκετά σε συσκευές που δεν βγάζουν slot για SD. Και σε πολλές της samsung και άλλων που βγάζουν μεν το slot μα δε το μοντάρουν ως /sdcard. Σε αυτές τις συσκευές η /sdcard έρχεται από το /data/media που είναι μια διαμέριση της flash της συσκευής. Επομένως έχει κάποιο νόημα που βγάζουν συσκευές με 8GB ή με 16GB μια κι η SD προορίζεται (όπως το'χουν τουλάχιστον στο νου τους αυτοί..) για περιεχόμενο έτερο των εφαρμογών. Κακό που υπάρχουν τέτοια, απ'την άλλη ένα win7 ίσως χωράει μέσα σε 8GB οπότε όλα σχετικά είναι.

Edited by muhaha
Επικαιροποίηση με τελευταία ευρήματα.
Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Το ταμπλετάκι αυτό υποτίθεται πως θα έπαιρνε την 4.2.2 η οποία παρεμπιπτόντως έχει βγει για άλλες δύο χώρες (Γαλλία/Αγγλία).

Πέρασαν μήνες απ' όλα αυτά και περιμένουμε ακόμα υποτίθεται?

Μου ξανάρθε η απορία καθώς πρόσφατα διάβασα ότι τελικά θα πάρει και νεότερες από την 4.2.2 αναβαθμίσεις...(?)

Άγνωστη η ψυχή της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη stable KitKat rom είναι πλέον διαθέσιμη...

 

SlimKat Stable 3.0

 

Και οι υπόλοιπες που κυκλοφορούν είναι αξιόλογες, αλλά η slimKat είναι η πλέον ολοκληρωμένη...

 

Προσοχή... Χρειάζεστε πρόσφατο custom recovery για να μπορέσετε να εγκαταστήσετε οποιαδήποτε kitkat rom...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μπορώ να κάνω κάτι για να δείχνει σωστά η ένδειξη της μπαταρίας?σε μια ώρα μου λέει ότι είναι άδειο
Link to comment
Share on other sites

Το ταμπλετάκι αυτό υποτίθεται πως θα έπαιρνε την 4.2.2 η οποία παρεμπιπτόντως έχει βγει για άλλες δύο χώρες (Γαλλία/Αγγλία).

Πέρασαν μήνες απ' όλα αυτά και περιμένουμε ακόμα υποτίθεται?

Μου ξανάρθε η απορία καθώς πρόσφατα διάβασα ότι τελικά θα πάρει και νεότερες από την 4.2.2 αναβαθμίσεις...(?)

Άγνωστη η ψυχή της Samsung.

 

Απ'οσο ξερω η Vodafone GR την εβγαλε τη 4.2.2 εδω και καιρο παντως!!Απ'οτι ειδα χθες κατα συμπτωση,η EUR (Ελληνικη για Cosmote&Wind)δεν εχει βγει ακομα!!!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξερω η Vodafone GR την εβγαλε τη 4.2.2 εδω και καιρο παντως!!Απ'οτι ειδα χθες κατα συμπτωση,η EUR (Ελληνικη για Cosmote&Wind)δεν εχει βγει ακομα!!!!

Γιατί, πρέπει να βγεί από κάποια εταιρία κινητής ντε και καλά? Generic δεν υπάρχει;

Χώρια που έχουμε να κάνουμε με μοντέλο που δεν έχει 3G.

Εγώ το είχα πάρει από Vodafone αλλά λόγω του ότι δεν είδα το οποιοδήποτε customization

η EUR νομίζω ότι είναι μια Samsung generic έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, πρέπει να βγεί από κάποια εταιρία κινητής ντε και καλά? Generic δεν υπάρχει;

Χώρια που έχουμε να κάνουμε με μοντέλο που δεν έχει 3G.

Εγώ το είχα πάρει από Vodafone αλλά λόγω του ότι δεν είδα το οποιοδήποτε customization

η EUR νομίζω ότι είναι μια Samsung generic έκδοση.

Αυτο δε το ξερω...Αλλα για τη Voda ειδικα ξερω οτι βγαζει δικα τη update,οχι μονο για το συγκεκριμενο ταμπλετ αλλα γενικα!!!!Αν βαλεις ρομ της Βοντα σε συσκευη που δεν ειναι αγορασμενη απο εκει,δε ξερω τι γινεται με την εγγυηση...Αν σ ενδιαφερει,καλυτερα τηλ.στη Σαμσουνγκ Ελλας!!! ;)

ρε παιδια αν το κανω το κανω το ταμπλετ root θα μπορω να βλεπω novago;

Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος,δε βλεπω το λογο γιατι οχι!!! :)

Edited by petran66

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα με ics και ρουτ, η nova go λέει ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή. Ίσως να φταίει κάτι άλλο. Έχω το Ρ3100
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...