Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το kies προσπαθώ αλλά όταν συνδέω το τάμπλετ στον υπολογιστή δεν αναγνωρίζεται. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος αλλά το προσπάθησα σε δύο ξεχωριστούς υπολογιστές. Όσο για το καλώδιο, είναι το εργοστασιακό και όταν το χρησιμοποιώ για φόρτιση δουλεύει κανονικά. Μήπως υπάρχει κάποια επιλογή στις ρυθμίσεις του τάμπλετ και δεν την έχω εντοπίσει;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με το kies προσπαθώ αλλά όταν συνδέω το τάμπλετ στον υπολογιστή δεν αναγνωρίζεται. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος αλλά το προσπάθησα σε δύο ξεχωριστούς υπολογιστές. Όσο για το καλώδιο, είναι το εργοστασιακό και όταν το χρησιμοποιώ για φόρτιση δουλεύει κανονικά. Μήπως υπάρχει κάποια επιλογή στις ρυθμίσεις του τάμπλετ και δεν την έχω εντοπίσει;

 

Απλά το άκρως τραγικό kies κάπου σκαλώνει. Αν κάνεις factory reset στο tab πιθανότατα να δουλέψει. Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις τη rom που θέλεις με το Odin.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με το kies προσπαθώ αλλά όταν συνδέω το τάμπλετ στον υπολογιστή δεν αναγνωρίζεται. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος αλλά το προσπάθησα σε δύο ξεχωριστούς υπολογιστές. Όσο για το καλώδιο, είναι το εργοστασιακό και όταν το χρησιμοποιώ για φόρτιση δουλεύει κανονικά. Μήπως υπάρχει κάποια επιλογή στις ρυθμίσεις του τάμπλετ και δεν την έχω εντοπίσει;

 

Κάνε uninstall το KIES και μετά εγκατάστησέ το πάλι και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Με το kies δεν είχα ποτέ πρόβλημα εγκατάστασης / λειτουργίας. Αν έχεις πρόβλημα να δει το kies το tablet, μάλλον και με το odin θα έχεις το ίδιο θέμα. Μήπως έχεις βάλεις και στα δύο pc κάποιο πρόγραμμα για κινητό ?

Αν πιστεύεις ότι ντε και καλά πρέπε να πας στο 4.1.2 (με το οποίο ομολογώ δεν τρελλάθηκα) με ρίσκο να σου χαλάσει κάτι στο pc που έχει να κάνει με τη σύνδεση κινητού (αν όντως έχεις βάλει κάποιο τέτοιο πρόγραμμα) η πιο δραστική λύση είναι να κάνεις τα παρακάτω.

Κάνε uninstall to kies. Στη συνέχεια (αντιγράφω από nexus root toolkit):

 

Step 1: Uninstalling Previous Drivers

 

To ensure driver configuration goes smoothly, it is advised to first remove any previous drivers you may have already attempted to configure:

 

1.) Plug your device in with USB debugging enabled

 

- Settings > Developer Options > check USB Debugging

 

2.) Launch Device Manager .

 

- Identify whatever device resembles your tablet and right click it

 

- Select 'Unistall'

 

- Check the box for 'Delete the driver software for this device'

 

- Select 'OK'

 

4.) Reboot your computer (recommended).

 

Κάνε ξανά install το kies.

Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

νέος στα tablet. Έχω το παρακάτω πρόβλημα.

Θέλω να χρησιμοποιήσω το tablet με έναν Bluetooth εκτυπωτή της star. Κάνω Pair τον εκτυπωτή χωρίς πρόβλημα αλλά κάθε φορά που προσπαθώ να τυπώσω από το application του κατασκευαστή μου ζητάει το PIN.

 

Αυτό δεν συμβαίνει όταν κάνω την ίδια διαδικασία από το SIII.

 

Τι δεν κάνω σωστά στο tablet??

Edited by kosbou
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι :)

 

Αγόρασα για τα γονίδια το ταμπλετάκι αυτό μπας και καταφέρουν να εξοικειωθούν με τα τεκτενώμενα, αλλά μάταιος ο κόπος :lol:

 

Η κλασική ερώτηση υποθέτω ακολουθεί: πώς στα κομμάτια θα βλέπω flash;; Μπαίνω στην adobe και δε με αφήνει να το κατεβάσω γιατί λέει δε γουστάρει :lol:

 

Πρέπει να το ρουτάρω; Αν και θα μου φαινόταν καλή ιδέα το ρουτ ούτως ή αλλέως γιατί οι διαφημίσεις που πετάγονται από παντού είναι το κάτι άλλο... (οδηγός για ρουτ σε ταμπλετάκι έχεις κάποιος πρόχειρο;;)

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι :)

 

Αγόρασα για τα γονίδια το ταμπλετάκι αυτό μπας και καταφέρουν να εξοικειωθούν με τα τεκτενώμενα, αλλά μάταιος ο κόπος :lol:

 

Η κλασική ερώτηση υποθέτω ακολουθεί: πώς στα κομμάτια θα βλέπω flash;; Μπαίνω στην adobe και δε με αφήνει να το κατεβάσω γιατί λέει δε γουστάρει :lol:

 

Πρέπει να το ρουτάρω; Αν και θα μου φαινόταν καλή ιδέα το ρουτ ούτως ή αλλέως γιατί οι διαφημίσεις που πετάγονται από παντού είναι το κάτι άλλο... (οδηγός για ρουτ σε ταμπλετάκι έχεις κάποιος πρόχειρο;;)

 

Ευχαριστώ πολύ :)

 

Δεν μπορείς να το κατεβάσεις από το Google Play;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δείξεις ποιο είναι; :O

 

Δεν θα το βρεις στο play store.

Πηγαίνεις ρυθμίσεις - ασφάλεια, κάνεις τικ στο άγνωστες πηγές. Μετά κατέβασε αυτό εδώ.

http://download.macromedia.com/pub/flashplayer/installers/archive/android/11.1.115.54/install_flash_player_ics.apk

Δεν θα παιζει στον stock browser. Στον firefox παίζει.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, να ρωτήσω και γω κάτι σαν καινούριος στα tablets.

Το μοντέλο GT P3100 που είναι 3G, μπορούμε να βάζουμε-βγάζουμε τη sim με ανοιχτή συσκευή ή πρέπει κάθε φορά να το κλείνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, να ρωτήσω και γω κάτι σαν καινούριος στα tablets.

Το μοντέλο GT P3100 που είναι 3G, μπορούμε να βάζουμε-βγάζουμε τη sim με ανοιχτή συσκευή ή πρέπει κάθε φορά να το κλείνουμε;

 

Δεν χρειάζεται, μόνη της η συσκευή θα σου ζητά να κάνεις επανεκκίνηση. ;-)

 

 

Επειδή σήμερα ξαναμίλησα με Samsung και επειδή ξέρω ότι πολλοί συμφορουμίτες ενδιαφέρονται, να σας ενημερώσω ότι μου είπαν από την Samsung πως εφόσον η συσκευή δεν κάνει update σε Android 4.1.2, μπορείτε να το κάνετε σε ένα κατάστημα της Samsung. Για να βρείτε το πλησιέστερο κατάστημα της Samsung ή πάρτε τηλ. στο 801-11-7267864 ή εδώ (http://www.samsung.com/gr/support/location/supportServiceLocation.do?page=SERVICE.LOCATION).

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σήμερα ξαναμίλησα με Samsung και επειδή ξέρω ότι πολλοί συμφορουμίτες ενδιαφέρονται, να σας ενημερώσω ότι μου είπαν από την Samsung πως εφόσον η συσκευή δεν κάνει update σε Android 4.1.2, μπορείτε να το κάνετε σε ένα κατάστημα της Samsung. Για να βρείτε το πλησιέστερο κατάστημα της Samsung ή πάρτε τηλ. στο 801-11-7267864 ή εδώ (http://www.samsung.com/gr/support/location/supportServiceLocation.do?page=SERVICE.LOCATION).

 

Aυτό ισχύει και για την έκδοση Wi-Fi only ή μόνο για την 3G?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ισχύει και για την έκδοση Wi-Fi only ή μόνο για την 3G?

 

Δεν με ρώτησαν γι' αυτό, οπότε υποθέτω, όλα. Πάρτε τηλ στο Samsung Shop που θα βρείτε κοντά σας και ρωτήστε εκεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Kαι πώς θα κάνουν αναβάθμιση αφού η Samsung δεν έχει βγάλει το 4.1.2 για την Ελλάδα; :X

Τι χαζομάρες λένε... δηλαδή θα βάλουν άλλης χώρας λογισμικό;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Kαι πώς θα κάνουν αναβάθμιση αφού η Samsung δεν έχει βγάλει το 4.1.2 για την Ελλάδα; :X

Τι χαζομάρες λένε... δηλαδή θα βάλουν άλλης χώρας λογισμικό;

Έχουν δώσει της vodafone 4.1.2 Ελληνικη , λογικά αυτό περνάνε... εγώ που το εβαλα με odin μια χαρα δουλευει,πεταξα και δυο τρεις χαζομάρες που ειχε απ τον παροχο και ολα κομπλέ.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχουν δώσει της vodafone 4.1.2 Ελληνικη , λογικά αυτό περνάνε... εγώ που το εβαλα με odin μια χαρα δουλευει,πεταξα και δυο τρεις χαζομάρες που ειχε απ τον παροχο και ολα κομπλέ.

 

Βλέπεις διαφορά και σε τι από 4.1.1.?

 

Με το kies υπάρχει συμβατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις διαφορά και σε τι από 4.1.1.?

 

Με το kies υπάρχει συμβατότητα?

Ελαφρώς καλύτερη μπαταρία και επιτέλους η αυτόματη φωτεινότητα δουλεύει σωστά .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι έχει μπει και η ελληνική γραμματοσειρά στην γρήγορη μετάβαση στις επαφές.

 

Σε αίσθηση είναι πιο smooth?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι έχει μπει και η ελληνική γραμματοσειρά στην γρήγορη μετάβαση στις επαφές.

 

Σε αίσθηση είναι πιο smooth?

Ναι εχει μπει η Ελληνική γραμματοσειρα , οχι διαφορά στην αίσθηση δεν βρήκα .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

4.1.1 vs 4.1.2 εγώ δεν είδα διαφορά άξια λόγου.

Μετά το ODIN δεν μπορείς να περάσεις με το OTA και με το KIES updates. Αλλά δεν έγινε και τίποτα. Επίσημη rom θα βάλεις πάλι με το ODIN.

Στην χειρότερη μην κανεις τίποτα.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις διευκρινήσεις.

 

Λέω να περιμένω για την επίσημη μέσω ΟΤΑ λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Kαι πώς θα κάνουν αναβάθμιση αφού η Samsung δεν έχει βγάλει το 4.1.2 για την Ελλάδα; :X

Τι χαζομάρες λένε... δηλαδή θα βάλουν άλλης χώρας λογισμικό;

 

Το Android 4.1.2 έχει βγει για unbranded συσκευές. Μην λέτε κάτι, αν δεν το ξέρετε. Απλά ορισμέμες το έχουν πάρει, κι άλλες όχι. Η Samsung δίνει το unbranded 4.1.2 Ελληνικότατο. Δεν υπάρχει λόγος να φορέσετε το 4.1.2 της Vodafone.

 

Ευχαριστώ παιδιά για τις διευκρινήσεις.

 

Λέω να περιμένω για την επίσημη μέσω ΟΤΑ λοιπόν...

 

Αν δεν την έχεις πάρει, πήγαινε σε Samsung Shop να σου περάσουν την 4.1.2 Ελληνικά, unbranded. Τζάμπα, εννοείται.

 

Έχουν δώσει της vodafone 4.1.2 Ελληνικη , λογικά αυτό περνάνε... εγώ που το εβαλα με odin μια χαρα δουλευει,πεταξα και δυο τρεις χαζομάρες που ειχε απ τον παροχο και ολα κομπλέ.

 

Η Samsung δεν περνάει της Vodafone, της Samsung περνάει με Ελληνικά.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Το Android 4.1.2 έχει βγει για unbranded συσκευές. Μην λέτε κάτι, αν δεν το ξέρετε. Απλά ορισμέμες το έχουν πάρει, κι άλλες όχι. Η Samsung δίνει το unbranded 4.1.2 Ελληνικότατο. Δεν υπάρχει λόγος να φορέσετε το 4.1.2 της Vodafone.

 

Εμ επειδή ξέρουμε λέμε... δεν έχει βγει για Ελλάδα η 4.1.2. Οι συσκευές που το πήρανε οπως λες δεν ήταν από Ελλάδα. Η Samsung δεν είναι Apple, δε βγάζει το ίδιο για όλους. Αν βάλουν λογισμικό unbranded άλλης χώρας, αχρηστεύουν τη δυνατότητα μελλοντικών αναβαθμίσεων από το Kies.

 

Mπορείς να μας πεις την ελληνικότατη έκδοση που λένε ότι περνάνε; Το ότι έχει ελληνικά δε θα πει κάτι.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εμ επειδή ξέρουμε λέμε... δεν έχει βγει για Ελλάδα η 4.1.2. Οι συσκευές που το πήρανε οπως λες δεν ήταν από Ελλάδα. Η Samsung δεν είναι Apple, δε βγάζει το ίδιο για όλους. Αν βάλουν λογισμικό unbranded άλλης χώρας, αχρηστεύουν τη δυνατότητα μελλοντικών αναβαθμίσεων από το Kies.

 

Mπορείς να μας πεις την ελληνικότατη έκδοση που λένε ότι περνάνε; Το ότι έχει ελληνικά δε θα πει κάτι.

 

Εννοείς ότι η Samsung βαζει 4.1.2 που ΔΕΝ είναι για Ελλάδα και είναι branded της Vodafone;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...