Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεία σας και πάλι. Όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες, το GT-P3100 που έχω δεν κάνει αναβάθμιση και έχει ακόμα την 4.0.3 έκδοση. Είναι αγορασμένο από Πλαίσιο τον Ιούλιο του 2012 και γω το πήρα δεύτερο χέρι πριν ενάμιση μήνα περίπου. Έβαλα το KIES για να προσπαθήσω να τοαναβαθμίσω από εκεί και εβγαλε πως δεν υπάρχει πιο κανούρια έκδοση. Επισυνάπτω ένα screenshot. Τι μπορεί να πηγαίνει στραβά; Δεν θα ήθελα να κάνω root μιας και δεν έχω ξανακάνει, αλλά για εκεί με βλέπω.
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και πάλι. Όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες, το GT-P3100 που έχω δεν κάνει αναβάθμιση και έχει ακόμα την 4.0.3 έκδοση. Είναι αγορασμένο από Πλαίσιο τον Ιούλιο του 2012 και γω το πήρα δεύτερο χέρι πριν ενάμιση μήνα περίπου. Έβαλα το KIES για να προσπαθήσω να τοαναβαθμίσω από εκεί και εβγαλε πως δεν υπάρχει πιο κανούρια έκδοση. Επισυνάπτω ένα screenshot. Τι μπορεί να πηγαίνει στραβά; Δεν θα ήθελα να κάνω root μιας και δεν έχω ξανακάνει, αλλά για εκεί με βλέπω.

 

Δεν πηγαινει κατι στραβα απλως για EUR δε εχει βγει η 4.1.2.Οποτε εχεις 2 επιλογες:

1.Περιμενεις μεχρι να βγει η αναβαθμιση και το κανεις OTA η μεσω KIES.

2.Μπαινεις sammmobile και κατεβαζεις την Γαλλικη rom 4.1.2 την περνας μεσω odin και καθαρισες. (αυτο εκανα εγω)

http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-P3100&pcode=XEF#firmware.

Οσο αφορα το ροοτ ειναι ασχετο με την αναβαθμιση.απλα αν το κανεις δεν θα μπορεις να παρεις OTA αναβαθμισεις, μονο αυτο.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα περιγράφεις πρέπει να είναι προβληματάκια-ασυμβατότητα της rom που φοράς...

 

Υποτίθεται όμως ότι μέσω Otg Helper μπορώ και κάνω Mount SD κάρτες που εμφανίζονται στο storage αλλά μέχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, το πιο εύκολο είναι αυτό που σου λέει ο themis. Το κάνεις και καθάρισες μια κι έξω. Αλλά θα παραμείνεις με τα κουσούρια της Samsung.

Από εκεί και πέρα, θα σου πρότεινα να μη φοβάσαι το root. Έχεις πάρα πολλά να κερδίσεις από αυτό και τίποτα να χάσεις. Και κυρίως θα κερδίσεις τη δυνατότητα να βάλεις μία rom της προκοπής και μάλιστα 4.2.2.

Εκτός εάν σου αρέσει τόσο πολύ το touchwiz και λυπάσαι να το αποχωριστείς!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ "themis636" και "dimfil" για τις απαντήσεις. Μάλλον θα περιμένω για την αναβάθμιση γιατί δεν ξέρω πως να την κάνω με Odin και φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία. Εκτός αν είναι εύκολο ή υπάρχει κάποιος οδηγός
Link to comment
Share on other sites

Εχω τι iGo Primo...

 

Σου κόβει από κάτω από την οθόνη τα σοφτ πληκτρολόγιο; επιδη εγώ χάνω μέρος τις απεικόνισης

Link to comment
Share on other sites

Σου κόβει από κάτω από την οθόνη τα σοφτ πληκτρολόγιο; επιδη εγώ χάνω μέρος τις απεικόνισης

 

Η navigation bar χρησιμοποιεί μέρος της οθόνης, οπότε στην ανάλυση 1024x600 το iGo χάνει ένα τμήμα από το κάτω μέρος όπου κανονικά βρίσκονται τα δικά του soft buttons. Μπορείς να λύσεις το πρόβλημα με μια μικρότερη αναλυση του iGo ή με μια εφαρμογή όπως το Hide Bottom Bar, η οποία πάντως δεν δουλεύει πάντα σωστά.

Αυτά στη stock rom 4.1.2 της Samsung γιατί σε custom rom cm 10.1 based όπως η slimbean που χρησιμοποιώ κατά βάση εγώ, απλά χρησιμοποιείς το Extended Desktop μαζί με το PIE και απολαμβάνεις το igo σε πλήρη ανάλυση!

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος πως γινεται σε slimbean στο status bar να βαλω τους διακοπτες wifi gps sync κτλ.... καθως επισησ και το light volume ρυθμιση φωτεινοτητας ;
Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος πως γινεται σε slimbean στο status bar να βαλω τους διακοπτες wifi gps sync κτλ.... καθως επισησ και το light volume ρυθμιση φωτεινοτητας ;

 

Settings - Interface - Notification drawer - Power widget

 

Στην ίδια οθόνη κάτω - κάτω θα βρεις και την επιλογή για Brightness slider location.

 

Πολύ χρήσιμο επίσης είναι και το Quick Settings Panel τις ρυθμίσεις του οποίου θα βρεις επίσης στη σελιδα του Notification drawer...

Edited by dimfil
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα , βρηκα τους διακοπτες στο status bar... το tablet μου πλεον ειναι σαν να εχω καποιο αλλο... εγινε αρκετα γρηγορο.... με τη μπαταρια ομως δεν ξερω τι γινεται ... νομιζω πως τελειωνει αρκετα πιο συντομα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια 2 ερωτησεις:

1)Πόσο βγαζει η μπαταρια με wifi always on και browsing σε ελαφρες σελιδες;

 

2) η οθόνη πως τα παειστον ηλιο; Μπορες να διαβασεις ή το γυρνας γυρω γυρω να βρεις σκια;

 

Με ενδιαφερει ενα tablet αποκλειστικα και μονο για χρηση μιας web σελιδας χωρις τιποτα αλλο (θελω να κλειδωσω και τον χρηστη να μην μπορει να ανοιγει κατι και φυσικα να απενεργοποιησω οτι τρωει resources)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα , βρηκα τους διακοπτες στο status bar... το tablet μου πλεον ειναι σαν να εχω καποιο αλλο... εγινε αρκετα γρηγορο.... με τη μπαταρια ομως δεν ξερω τι γινεται ... νομιζω πως τελειωνει αρκετα πιο συντομα

 

Το θέμα της μπαταρίας είναι μεγάλη κουβέντα, και σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό καθώς εξαρτάται σημαντικά από το είδος/ποσότητα των εφαρμογών που χρησιμοποιείς.

Γενικότερα, η slimbean είναι πολύ καλύτερη σε κατανάλωση ενέργειας απ'ότι η stock rom. Το touchwiz απαιτεί από το τσιπάκι γραφικών να δουλεύει "υπερωρίες" και αυτό δεν είναι καθόλου καλό για την κατανάλωση...

Νομίζω ότι συμπτωματικά παρατήρησες περισσότερη κατανάλωση. Δώστης λίγο χρόνο και θα δεις διαφορά.

Ειδικά εάν εγκαταστήσεις και τον next kernel που default έχει χρονισμένο το τσιπάκι γραφικών σε χαμηλότερη συχνότητα (δεν γίνεται πουθενά αντιληπτό) όπως επίσης και τον επεξεργαστή ελαφρώς undevolted στις διάφορες συχνότητες, θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορείς να πάρεις από τη μπαταρία του tab 2...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της μπαταρίας είναι μεγάλη κουβέντα, και σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό καθώς εξαρτάται σημαντικά από το είδος/ποσότητα των εφαρμογών που χρησιμοποιείς.

Γενικότερα, η slimbean είναι πολύ καλύτερη σε κατανάλωση ενέργειας απ'ότι η stock rom. Το touchwiz απαιτεί από το τσιπάκι γραφικών να δουλεύει "υπερωρίες" και αυτό δεν είναι καθόλου καλό για την κατανάλωση...

Νομίζω ότι συμπτωματικά παρατήρησες περισσότερη κατανάλωση. Δώστης λίγο χρόνο και θα δεις διαφορά.

Ειδικά εάν εγκαταστήσεις και τον next kernel που default έχει χρονισμένο το τσιπάκι γραφικών σε χαμηλότερη συχνότητα (δεν γίνεται πουθενά αντιληπτό) όπως επίσης και τον επεξεργαστή ελαφρώς undevolted στις διάφορες συχνότητες, θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορείς να πάρεις από τη μπαταρία του tab 2...

 

δεν θελω να βαλω χερι σε τετιου ειδους ρυθμισεις.... εκτος αν βρω καποιο οδηγο... ¨)

το μονο σιγουρο ειναι οτι εχω ενα διαφορετικο Tablet ! και πολυ πιο ταχυτερο

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου ρωταει:μνημη usb που το βλεπει το ταμπλετ γιατι δε το βλεπει το samsung s2 η το htc sensation?Τι χρειαζεται?
Link to comment
Share on other sites

Ότι βλέπει το P3100/3110 βλέπει και το S2 (fat32). Κάτι άλλο συμβαίνει...

 

Παιδια 2 ερωτησεις:

1)Πόσο βγαζει η μπαταρια με wifi always on και browsing σε ελαφρες σελιδες;

 

2) η οθόνη πως τα παειστον ηλιο; Μπορες να διαβασεις ή το γυρνας γυρω γυρω να βρεις σκια;

 

1) Περίπου μιάμιση μέρα.

2) Μην περιμένεις θαύματα αλλά διαβάζεται χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία...

 

EDIT: Sorry για το διπλό (από κεκτημένη ταχύτητα) και ευχαριστώ για το merge των post...

Edited by JIMBOAthens
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, νομίζω με καλύπτει γιαυτό που θέλω να κάνω...θα πάω να το δω απο κοντά.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=365273

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω ξεκινήσει τη σύνταξη του οδηγού. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά καθώς σιγά-σιγά θα ολοκληρώνεται. Μόλις ολοκληρωθεί θα ενημερώσω ώστε να γράψετε τις όποιες απορίες ή προτάσεις. Μέχρι τότε όμως, καλύτερα να μη γίνει εκεί κάποιο άλλο post ώστε να διατηρηθεί η συνέχεια του οδηγού.

 

Edit: Ο οδηγός ολοκληρώθηκε. Μπορούμε εκεί να συζητάμε θέματα που αφορούν custom roms, rooting ή οτιδήποτε αφορά στις διαδικασίες που περιγράφονται στον οδηγό.

Edited by dimfil
Link to comment
Share on other sites

O oδηγός του dimfil μεταφέρθηκε στην ενότητα των οδηγών. Aπό μένα συγχαρητήρια, και συνέχισε την καλή δουλειά :)
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγαινει κατι στραβα απλως για EUR δε εχει βγει η 4.1.2.Οποτε εχεις 2 επιλογες:

1.Περιμενεις μεχρι να βγει η αναβαθμιση και το κανεις OTA η μεσω KIES.

2.Μπαινεις sammmobile και κατεβαζεις την Γαλλικη rom 4.1.2 την περνας μεσω odin και καθαρισες. (αυτο εκανα εγω)

http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-P3100&pcode=XEF#firmware.

Οσο αφορα το ροοτ ειναι ασχετο με την αναβαθμιση.απλα αν το κανεις δεν θα μπορεις να παρεις OTA αναβαθμισεις, μονο αυτο.

 

Αν γίνει αναβάθμιση μέσω Odin όπως στην επιλογή 2 της παραπάνω παράθεσης, θα χαθούν οι εγκατεστημένες εφαρμογές ή ρυθμίσεις; Ή μπαίνει "από πάνω";

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει αναβάθμιση μέσω Odin όπως στην επιλογή 2 της παραπάνω παράθεσης, θα χαθούν οι εγκατεστημένες εφαρμογές ή ρυθμίσεις; Ή μπαίνει "από πάνω";

 

Νομιζω δεν χανονται αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι παντα κανω wipe data/factory reset.

Θα σου προτεινα να κανεις κι εσυ το ιδιο για να ειναι καθαρη η εγκατασταση και να μην εχεις θεματα.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους φιλους. αγορασα κ εγω το ταμπλετακι και θα ηθελα να σας κανω αρκετες ερωτησεις! Μεχρι προτινως ειχα το playbook. η πρωτη αισθητη διαφορα ειναι οτι το samsung , επειδη ειναι λεπτοτερο, ειναι πολυ πιο ευκολο στη μεταφορα και μπορω να το εχω συνεχως μαζι μου! Οι πρωτες μου αποριες λοιπον ειναι οι παρακατω

1) Σκοπευω να αγορασω ανταπτορα για στικακια.εγρψαν οι φιλοι παραπανω οτι θα μπορει να διαβαζει μια συγκεκριμενη μορφη με περιορισμενη χωρητικοτητα. αυτη την μορφη τη διαβαζει ο υπολογιστης? χρειαζεται ειδικο φορματ και αν ναι που μπορω να βρω οδηγιες για το πως θα το κανω?θα μπορω ευκολα να περναω διαφορα απο το pc και να τα βλεπω στο ταμπλετ και αντιστροφα?

2) σκεφτομαι να το κανω root. υπαρχει καποιος οδηγος? που μπορω να βρω μετα ποιες εφαρμογες μπορω να αφαιρεσω χωρις να δημιουργηθει προβλημα?

3) εβαλα μια καρτα 16αρα αλλα φαινεται να εχει προβλημα .προσφατα ο υπολογιστης μου ειχε ζητησει να τη διαμορφωσω.βλεπει μονο το 1 απο τα 16 gb . μπορω να κανω κατι?

4) οταν λυσω το παραπανω θεμα η βαλω αλλη καρτα και κανω και root, θα μπ7ρω να περασω εφαρμογες εκει με το link2sd?

5) εχω το wifi. μπορω να εχω πλοηγηση στο αμαξι? εδω αν μπορει να στειλει κανεις pm θα με βοηθουσε!

6) το χρειαζομαι κυριως στην εργασια μου.για επαγγελματικες εφαρμογες και σχολια να ψαξω σε αλλο θεμα?

7)εχει δοκιμασει κανεις tethering?απαιτει ισχυρο κινητο? καποιος φιλος ειχε γραψει κατι για συσκευη wifi. εχετε καποιο λινκ?

8) πως βλεπω ποια εκδοση λειτουργικου εχω?

9) μπορω να εχω viber και στο κινητο μου αλλα κ εδω?

10) τυχαια βρηκα οτι μπορουσα να καλεσω με το googletalk. μετα το αναβαθμισα κ μαλλον τωρα κανει μονο βιντεοκλησεις?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!Ζητω συγγνωμη αν σας κουρασα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...