Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Ε όλοι για τον ίδιο λόγο πάνε γυμναστήριο. Απλά μερικοί νομίζουν ότι κάνουν κάτι τρελό :)

Εκτός από bodybuilder μοντέλα αθλητές κλπ που βγάζουν λεφτά από το σώμα τους φυσικά.

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Εσύ πας γυμναστήριο; Αν ναι, θα έπρεπε να βλέπεις τις φυλές των ανθρώπων αυτών. Υπάρχουν οι εποχιακοί, αυτοί που πάνε για τις γκομενες/γκομενους, οι παρεακηδες, αυτοί που πάνε για συντήρηση και τέλος αυτοί που κάνουν πιο βαριά προπόνηση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ξεκινήσει προετοιμασία για τον μαραθώνιο της Αθήνας και κάνω σοβαρή καλισθενικη προπόνηση. Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι η λιπομετρηση δεν θα μου προσφέρει τίποτα, ούτε θα μου αλλάξει την εικόνα μου στο καθρέπτη, αν το κάνει σε σένα τότε οκ πάω πάσο
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Εσύ πας γυμναστήριο; Αν ναι, θα έπρεπε να βλέπεις τις φυλές των ανθρώπων αυτών. Υπάρχουν οι εποχιακοί, αυτοί που πάνε για τις γκομενες/γκομενους, οι παρεακηδες, αυτοί που πάνε για συντήρηση και τέλος αυτοί που κάνουν πιο βαριά προπόνηση.

 

Ναι, αρκετά χρόνια.

Εγώ μιλάω για τους μόνιμους. Οι εποχιακοί είναι απλά για 2 βδομάδες μέχρι 2 μήνες συνήθως. Δεν μπορείς να πεις ότι ασχολούνται με την γυμναστική.

Τις υπόλοιπες "φυλές" δεν τις έχω συναντήσει. Δεν έζησα ποτέ σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη βέβαια που έχει πολύ λαό.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας φάει μια ζωή στις προπονήσεις (μέχρι το επίπεδο Εθνικής ομάδας) και ως ενδοκρινολόγος με ενεργό ερευνητικό έργο στους αυξητικούς παράγοντες στην κυτταρική διαφοροποίηση και ανάπτυξη, μπορώ να πω υπεύθυνα ότι η εξακρίβωση των λειτουργικών παραμέτρων της εργοφυσιολογίας είναι εξαιρετικά περίπλοκη υπόθεση. Υπάρχουν αμέτρητες αλληλοσυσχετίσες και αλληλεπιδράσεις μεταξύ των διαφόρων συστημάτων σε μοριακό επίπεδο, που σχεδόν πάντα η αδρή δειγματοληψία υψηλότερου επιπέδου παραμέτρων (VO2max, συγκέντρωση γαλακτικού οξέος, επίπεδα ATP κα) οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα, αν γίνει χωρίς να συσχετιστούν παράγοντες χαμηλότερου επιπέδου (αξιολόγηση δραστηριότητας υπόφυσης και ιστών στόχων, συγκεντρώσεις νευροδιαβιβαστών κα).

 

Με βάση τα παραπάνω, η μέτρηση μιας μόνο παραμέτρου η οποία δίνει ελάχιστη πληροφορία (πόσο μάλλον όταν εκτελείται με μειωμένη ακρίβεια) δεν προσφέρει δυνατότητα αξιολόγησης της εργοφυσιολογικής απόδοσης.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει προετοιμασία για τον μαραθώνιο της Αθήνας και κάνω σοβαρή καλισθενικη προπόνηση. Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι η λιπομετρηση δεν θα μου προσφέρει τίποτα, ούτε θα μου αλλάξει την εικόνα μου στο καθρέπτη, αν το κάνει σε σένα τότε οκ πάω πάσο

 

Καλή επιτυχία!!!

Έρχεται μια φίλη από Κύπρο για να τρέξει το 10Κ και θα είμαι εκεί να την υποστηρίξω (ευελπιστώ σε επόμενη χρονιά να τρέχω μαζί της). Θα στέλνω και προς τους υπόλοιπους θετική ενέργεια, ελπίζω να τη λάβεις. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία!!!

 

Έρχεται μια φίλη από Κύπρο για να τρέξει το 10Κ και θα είμαι εκεί να την υποστηρίξω (ευελπιστώ σε επόμενη χρονιά να τρέχω μαζί της). Θα στέλνω και προς τους υπόλοιπους θετική ενέργεια, ελπίζω να τη λάβεις. :)

 

 

Να εισαι καλα,ευχαριστω πολυ!για να δεις σε τι φυςικη κατάσταση βρίσκετε κάποιος σαν κι εμάς ,το cooper τεστ αρκεί.για λίπος μια ματια αρκεί για να καταλάβεις τον μυικο διαχωρισμό αν ειναι θολος η εμφανής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, θέλω να αγοράσω για το γυμναστήριο μια ζώνη. Βρήκα στο dealextreme δύο με μεγάλη απόκλιση τιμής

 

http://www.dx.com/p/stylish-waterproof-wireless-heart-rate-monitor-belt-black-128802#.VBacRZSSzh5

http://www.dx.com/p/ant-wireless-heart-rate-monitor-strap-for-smart-phones-computer-black-256722#.VBaYUJSSzh4

 

Γιατί αυτή η διαφορά;

Μήπως καλύτερα να πάρω κάποια με ρολόι; Δεν γνωρίζω καθόλου από το αντικείμενο.

 

Ευχαριστώ

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Με πιο σκεπτικό θέλεις κάτι τέτοιο αν επιτρέπεται?

 

Με έναν φίλο που είναι γυμναστής και μου κάνει personal, θέλουμε να το πάρουμε για μέτρηση αντοχής στις αερόβιες ασκήσεις, όπως επίσης για την βελτίωση της φυσικής κατάστασης που φαίνεται από τη μεταβολή (μείωση) παλμών βάσει καθημερινών-ίδιων ασκήσεων.

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας,

Είμαι 15,5 χρονών. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να χάσω ύψος, ή να μην πάρω παραπάνω, αν κάνω βαράκια 7,5 κιλά.

Επίσης, αν είναι προτιμότερο να κάνα καθισμένος σε καρέκλα ή όρθιος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είμαι 15,5 χρονών. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να χάσω ύψος, ή να μην πάρω παραπάνω, αν κάνω βαράκια 7,5 κιλά.

Επίσης, αν είναι προτιμότερο να κάνα καθισμένος σε καρέκλα ή όρθιος.

Ευχαριστώ

 

Αν κάνεις βαρακια για τα χέρια όχι, ειδικά σε τέτοιο μικρό βάρος, αλλά θα σου πρότεινα να ασχοληθείς σε αυτή την ηλικία με άλλα αθλήματα που θα σε βοηθήσουν αφού ακόμα αναπτυσσεσαι, όπως μπάσκετ ή κολύμβηση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση : Οι μετρήσεις που σου κάνουν στο γυμναστηριο είναι του ίδιου επιπέδου με αυτές ενός διατροφολόγου;

Έχω μια επιφύλαξη σχετικά. Δεν έχω κάποιο θέμα περιττών κιλών, κτλ, μάλλον προς το αντίθετο, απλά ξεκινώντας πάλι γυμναστήριο, στη 2η μέρα με πλάκωσαν σε κάτι "πωλητήρια" υπηρεσιών κτλ ... κ θα κάνουμε, ράνουμε, δείξουμε και δεν ψήνομαι καθόλου.. δεν έχω και το ρευστό για τέτοια επένδυση, αν και ήταν πολλά υποσχόμενη, με βάση την ελαφρώς επιβαρυμένη κατάσταση στα γόνατα και στα χέρια μου.....

Έτσι κι αλλιώς, για τη "συντήρηση" που λέμε εδώ και 3 χρονια τουλάχιστον, κάνω 2-4 φορές το μήνα μασάζ και κάθε 3 μηνο επισκέφτομαι χειροπρακτικό.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οι «μετρήσεις» των διατροφολόγων είναι μεγαλύτερης ακρίβειας;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου αρέσει η αερόβια άσκηση. Έκανα spinning σε γυμναστήριο,διάδρομο,πρόγραμμα με βάρη και πιο παλιά ασχολήθηκα με kick boxing. Τώρα τα έχω παρατήσει (τα γυμναστήρια) λόγω οικογένειας κτλ και ασχολούμαι μόνο με τρέξιμο. Θα ήθελα να πάρω για το σπίτι κάτι που να μην προκαλεί κόπωση στα γόνατα. Δεν έχω πρόβλημα. Απλά να μη δημιουργηθεί λόγω της άθλησης. Βασικά μου αρέσει όπως είπα κ πιο πριν το spinning και θα μου άρεσε η ιδέα ενός ποδήλατου spinning ή να προσαρμόσω το ποδήλατο δρόμου σε μία βάση. Εξετάζω και την αγορά διαδρόμου. Το ελλειπτικό πάλι το βαριέμαι.

Ήθελα παρακαλώ τις γνώμες κ τις προτάσεις σας. Ρόλο παίζει επίσης κ ο χώρος που θα καταλαμβάνει το όργανο.

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Έξω δε μπορείς να βγεις για τρέξιμο; Όχι τόσο για τις καταπονήσεις (γιατί κόντεψα να σπάσω το πόδι στα βουνά) όσο για το κόστος...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου αρέσει η αερόβια άσκηση. Έκανα spinning σε γυμναστήριο,διάδρομο,πρόγραμμα με βάρη και πιο παλιά ασχολήθηκα με kick boxing. Τώρα τα έχω παρατήσει (τα γυμναστήρια) λόγω οικογένειας κτλ και ασχολούμαι μόνο με τρέξιμο. Θα ήθελα να πάρω για το σπίτι κάτι που να μην προκαλεί κόπωση στα γόνατα. Δεν έχω πρόβλημα. Απλά να μη δημιουργηθεί λόγω της άθλησης. Βασικά μου αρέσει όπως είπα κ πιο πριν το spinning και θα μου άρεσε η ιδέα ενός ποδήλατου spinning ή να προσαρμόσω το ποδήλατο δρόμου σε μία βάση. Εξετάζω και την αγορά διαδρόμου. Το ελλειπτικό πάλι το βαριέμαι.

Ήθελα παρακαλώ τις γνώμες κ τις προτάσεις σας. Ρόλο παίζει επίσης κ ο χώρος που θα καταλαμβάνει το όργανο.

Ευχαριστώ πολύ!

Αν έχεις χώρο ξέχνα τους διαδρόμους και τα ποδήλατα και πάρε κάτι τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/364788/Ramos-12802.html

 

(τυχαίο το μοντέλο, υπάρχουν φτηνότερα και ακριβότερα αλλά για το ίδιο όργανο μιλάμε)

 

Γυμνάζει σχεδόν τα πάντα.

 

Καλή η αερόβια αλλά δεν φτάνει.Επίσης αν λόγω δουλειάς ή ρυθμού ζωής τρέχεις πάνω κάτω όλη μέρα δεν είναι απαραίτητο να κάνεις τόσο συχνά αερόβια (1-2 φορές τη βδομάδα ένα μισαωράκι είναι αρκετό).Το θέμα είναι να γυμνάσεις όλο το κορμί.Και αυτό δε θα το κάνεις μονο με αερόβια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον ή την anarxaki και τον zafos90.

Μου άρεσε η απάντησή σου anarxaki. Είναι πρακτική και οικονομική! Αυτό κάνω τώρα,απλά αν κάνει πολύ κρύο ήθελα κάτι για το σπίτι και επειδή δε θέλω να βάλω κάτι μεγάλο σε όγκο,ψάχνω κάτι μικρό σχετικά. Η λύση που προτείνει ο zafos90 είναι πολύ καλή αλλά πιάνει πολύ χώρο και θέλω αποκλειστικά αερόβιο.

Ευχαριστώ και πάλι.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον ή την anarxaki και τον zafos90.

Μου άρεσε η απάντησή σου anarxaki. Είναι πρακτική και οικονομική! Αυτό κάνω τώρα,απλά αν κάνει πολύ κρύο ήθελα κάτι για το σπίτι και επειδή δε θέλω να βάλω κάτι μεγάλο σε όγκο,ψάχνω κάτι μικρό σχετικά. Η λύση που προτείνει ο zafos90 είναι πολύ καλή αλλά πιάνει πολύ χώρο και θέλω αποκλειστικά αερόβιο.

Ευχαριστώ και πάλι.

Για αερόβιο στο σπίτι καλύτερη επιλογή απο τα kettlebells και σύστημα 30 δευτ άσκηση και 30 ξεκούραση για 20 λεπτά δεν νομιζω να υπάρχει. Γυμνάζει όλο το σώμα και μπορείς να κρατήσεις και τους παλμούς σταθερούς.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εδώ θα καταλήξω.

http://www.chainreactioncycles.com/gr/en/tacx-blue-motion-satori-pro-replacement-/rp-prod86561

Το έχει δουλέψει κανείς?

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει :)

Insanity και t25

Φίλε μου το Insanity το έκανα για περίπου ένα μήνα.. Είναι ακριβώς όπως το λέει insane! Πολύ καλό πρόγραμμα πραγματικά κουράζεσαι και σε φέρνει στα όρια σου. Όποιος θέλει κάτι για το σπίτι το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες τον 2ο μήνα;;! Άρχισε επιτόπου :D

Κι εγώ μέσα στο καλοκαίρι το έκανα για 3μηνο (1 φορά τον πρώτο μήνα και 2 τον δεύτερο) και ηταν καλό λιώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες τον 2ο μήνα;;! Άρχισε επιτόπου :D

Κι εγώ μέσα στο καλοκαίρι το έκανα για 3μηνο (1 φορά τον πρώτο μήνα και 2 τον δεύτερο) και ηταν καλό λιώσιμο.

Θα το ξεκινησω πάλι όλο μαζί από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου αρέσει η αερόβια άσκηση. Έκανα spinning σε γυμναστήριο,διάδρομο,πρόγραμμα με βάρη και πιο παλιά ασχολήθηκα με kick boxing. Τώρα τα έχω παρατήσει (τα γυμναστήρια) λόγω οικογένειας κτλ και ασχολούμαι μόνο με τρέξιμο. Θα ήθελα να πάρω για το σπίτι κάτι που να μην προκαλεί κόπωση στα γόνατα. Δεν έχω πρόβλημα. Απλά να μη δημιουργηθεί λόγω της άθλησης. Βασικά μου αρέσει όπως είπα κ πιο πριν το spinning και θα μου άρεσε η ιδέα ενός ποδήλατου spinning ή να προσαρμόσω το ποδήλατο δρόμου σε μία βάση. Εξετάζω και την αγορά διαδρόμου. Το ελλειπτικό πάλι το βαριέμαι.

Ήθελα παρακαλώ τις γνώμες κ τις προτάσεις σας. Ρόλο παίζει επίσης κ ο χώρος που θα καταλαμβάνει το όργανο.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Να ξέρεις βέβαια, ότι το ποδήλατο ή το κωπηλατικό (2 μορφές αεροβικής αρκετά δυνατές και που δεν πιάνουν χώρο) λόγω της κλίσης που χρειάζεται να έχουν τα γόνατα για την κίνηση της άσκησης, θα σου επιφέρουν κόπωση στα γόνατα που ήδη έχεις θεματάκι.

Σίγουρα το ελλειπτικό, όσο κι αν το βαριέσαι, είναι προτιμότερο μιας και έχει χαρακτηριστικά λιγότερους έως μηδαμινούς κραδασμούς κι άρα είναι πολύ καλύτερο για τα γόνατά σου.

 

Από κει και πέρα, η αεροβική σε βοηθάει σίγουρα στην καύση λίπους και στη ρύθμιση της καλής λειτουργίας της καρδιάς, κυκλοφορίας αίματος κι οξυγόνου στο σώμα κτλ. Όμως, χρειάζεται μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή για τη σωστή λειτουργία του μεταβολισμού και η εκγύμναση με εναλλακτικούς τρόπους όλων των μυών του σώματος για να έχεις σωστά γυμνασμένο σώμα (δεν αναφέρομαι στο να γίνεις φέτες, κτλ - μιλάω καθαρά για σωματική εκγύμναση).

 

 

Φίλε μου το Insanity το έκανα για περίπου ένα μήνα.. Είναι ακριβώς όπως το λέει insane! Πολύ καλό πρόγραμμα πραγματικά κουράζεσαι και σε φέρνει στα όρια σου. Όποιος θέλει κάτι για το σπίτι το συστήνω ανεπιφύλακτα!

 

πραγματικά δεν υπάρχει....!!!!! Δεν το'χω κάνει, αλλά φαίνεται insane αν μη τι άλλο..

Edited by mariel19
προσθηκη κειμένου

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...