Jump to content

Qtek 8010


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατι πιστεύω πως κατάφερα με το BT Sync.

Το pc κάνει ζεύξη με το 8010 αλλά όταν προσπαθεί το Active Sync να συγχρονιστεί μου βγάζει μήνυμα πως δεν μπορεί να αναγνωρίσει την συσκευή.

Λέει πως μπορεί να μην ειναι Palm ή Smart phone.

Τι παράλειψα;

Ξεκίνα την επικοινωνία από το Smartphone, μην περιμένεις να κάνει scan η εφαρμογή ActiveSync του PC γιατί δεν δουλεύει, και βγάζει αυτό το μήνυμα.

 

Πάτα "Έναρξη" στο Smarthone, επέλεξε το 5 (activesync) και από το "Μενού" (δεξί κουμπί) επέλεξε 3 (Σύνδεση μέσω BT).

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα την επικοινωνία από το Smartphone, μην περιμένεις να κάνει scan η εφαρμογή ActiveSync του PC γιατί δεν δουλεύει, και βγάζει αυτό το μήνυμα.

 

Πάτα "Έναρξη" στο Smarthone, επέλεξε το 5 (activesync) και από το "Μενού" (δεξί κουμπί) επέλεξε 3 (Σύνδεση μέσω BT).

 

Ok. Έχω καταφέρει σύνδεση 8010 με το pc . Δεν έχω καταφέρει όμως SYnchronization με το Outlook (μεσω ActiveSync)

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα με την αδυναμία συνχρονισμού είναι στους drivers ΒΤ της microsoft. Εχω και το ipaq HP με ΒΤ. Όταν είχα στον υπολογιστή μου (hp nx7010) το ΒΤ της hp o συγχρονισμός γινόταν κανονικά και με το ipaq και με το Qtek. Όταν έβαλα το ΒΤ της microsoft δεν συνχρόνιζε καμία συσκευή. Αν προσέξετε τα χαρακτηριστικά του ΒΤ της microsoft θα δείτε ότι δεν υποστηρίζει προφίλ sync. :!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καμια τσαμπέ λύση για ξεκλείδωμα Orange SPV C500 βγήκε? Όσες μου έχουνε πεί είναι για e200... Κ η μόνη σωστή έχει 30 Ευρώ (http://www.imei-check.co.uk) :(
http://www.danasoft.com/sig/WebPain.jpg
Link to comment
Share on other sites

WIDCOM drivers εχει και το hp φορητο μου και παροτι επικοινωνει κατα τα αλλα με το κινητο, ο περιφημος συγχρονισμος ΔΕΝ γινεται γιατι και σε μενα βρισκει ως θυρες την 6 και 7 αλλά στη σειριακη υποστηριζει οτι εχει ανοικτη την 5...τι θα κανουμε?
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησαν 2 Car Kits για το Qtek 8010, για όποιον ενδιαφέρεται. GPS-ready. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

 

http://users.hol.gr/~zombie/photos/car1.jpg http://users.hol.gr/~zombie/photos/car2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα απο την εταιρεια για το ΒΤ δεν υπαρχει καμια ενημερωση αφου μπορει να λειτουργησει ως εικονικη σειριακη συνδεση...αν δεν το καταφερουμε θα στειλω μειλ και φυσικα επιστολη...εκτος αν βαλω τα μεγαλα μεσα...
Link to comment
Share on other sites

Α κ κατι ακομα. Για να περάσω ελληνικό firmware που πρεπει να παω? ACE Hellas?

 

Αν δεν κανω λάθος πρέπει να αγοράσεις Qtek 8010/8020.

Δεν νομίζω να περάσουν firmware σε μή Qtek.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κανείς την τελευταία αναβάθμηση για να μας πει αν εκτός από τα Ελληνικά γράμματα στα κουμπιά έχει άλλες αλλαγές;
Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το site της Qtek:

1.2.1SE (23/03/05)

- Διορθώθηκε ένα λάθος για τη χρήση IMAP4.

Εάν έχετε την έκδοση 1.2.0SE και δε χρησιμοποιείτε IMAP4 δε χρειάζεται να αναβαθμίσετε σε αυτή την έκδοση

 

1.2.0SE (18/03/05)

- Βελτιώθηκε η εφαρμογή για την αλλαγή των ρυθμίσεων και προστέθηκε η Q-Telecom.

- Διορθώθηκε το πρόβλημα που υπήρχε με μερικά midi αρχεία

- Αντιστοίχιση Ελληνικών χαρακτήρων ίδιοι σε όλα τη σημεία του τηλεφώνου (T9,ABC,Smartdial)

2 - ΑΒ

3 - ΔΕΦ

4 - ΓΗΙ

5 - ΚΛ

6 - ΜΝΟΩ

7 - ΠΡΣΨ

8 - ΤΘ

9 – ΖΞΥΧ

 

1.1.0SE (1/12/04) - Αρχική έκδοση

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/devices/preview-87.html

 

http://www.myphone.gr/devices/phones/orange-spvc5002.jpg

 

Λέτε να έφτασε η ώρα να κάνω τα στραβά μάτια στις miniSD? :rolleyes:

 

Το κινητό είναι απλά η κορυφή της κορυφής...

 

ΣΥΓΝΩΜΗ WORD KAI ECXEL ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ 8010

karagon
Link to comment
Share on other sites

Με το Clearview Suite τα διαβάζει αλλα όταν τα μεταφέρεις στο κινητό τα μετατρέπει και είναι μόνο για ανάγνωση. Συμπεριλαμβάνει Word,Excel,Powerpoint,PDF.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα απέκτησα και εγώ το Orange SPV C500. Ήθελα να ρωτήσω αυτούς που το έχουν ποιες rom μπορεί να πάρει αυτό το κινητό (εκτός φυσικά της Orange :) ) Δοκίμασε κανείς με επιτυχία την rom της imate και της ace-hellas? Eίδα σε κάποια παλιά posts ότι οι απόψεις διίστανται...
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ WORD KAI ECXEL ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ 8010

 

Εδώ θα βρείς όλο το πακέτο για office ή μόνο το τμήμα που θέλεις. Πάντος δεν έχουν δυνατότητα επεξεργασίας. http://www.westtek.com/

Link to comment
Share on other sites

Πως να κάνετε firmware upgrade ΧΩΡΙΣ να χάσετε δεδομένα, settings κλπ.

 

Θα χρειαστείτε το Sprite Backup v2.1. Το :X κυκλοφορεί, με λίγο ψάξιμο θα το βρείτε. Προσοχή, τα παρακάτω δεν ισχύουν για Sprite Backup v1. Οι οδηγίες είναι στα Αγγλικά, ελπίζω να μην έχετε πρόβλημα.

 

 

  1. Download the upgrade file utility for your Smartphone version from the following link: http://www.spritesoftware.com/downloads/SpriteUpgradeData_M2M.exe
  2. Perform a backup using Sprite Backup version 2
  3. Hard reset the mobile device. ***
  4. Run the upgrade utility before performing the ROM upgrade. For information on using this utility, please consult the next section of the user guide.
  5. Save the the upgrade file in a safe location.
  6. Perform your ROM upgrade
  7. Re-install Sprite backup on your phone
  8. From the main screen, press menu soft key and select Restore.
  9. From the Restore page, select the Upgrade From Different ROM check box. (only if is not selected)
  10. Press the Restore soft key.
  11. Presss the Restore soft key and follow the instructions in the screen to complete the restore operation.
  12. Select Upgrade File Screen
  13. Once the file has been selected, press the Done soft key to continue the restore operation.
  14. Soft reset the mobile device after the restore process has been completed.

Note: In some situations the application will not detect the type of restore and you may need to manually activate this feature. Please be aware that if the upgrade file is created after a ROM upgrade has been performed the upgrade process will not work. The upgrade file needs to be created before the ROM upgrade has been performed. The upgrade tool is distributed by Sprite Software and can be downloaded from this link: http://www.spritesoftware.com/support/upgrade_files.html. Please make sure that you download the correct tool for your device type.

 

*** Προσοχή στο βήμα 3, hard reset εννοείται η επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, βλ. http://www.qtek.gr/8010_faq.html. Βεβαιωθείτε ότι έχετε εκτελέσει σωστά το βήμα 2 (και έχετε πάρει ένα σωστό backup) πρίν πάτε στο βήμα 3, γιατί από το σημείο αυτό και μετά τα δεδομένα σας εξαφανίζονται από το κινητό! Η διαδικασία αυτή χρειάζεται για να "διαβάσει" το sprite backup τις αλλαγές στο registry, ανάμεσα σε δύο firmware versions, και να μην τις πειράξει.

 

Είναι δοκιμασμένη διαδικασία σε Qtek 8010 και δουλεύει. Ωστόσο δεν ευθύνομαι αν κάτι δε πάει καλά και χάσετε τις ρυθμίσεις σας! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετά απο μια βδομάδα (και κάτι) χρήσης του νέου firmware παρατήρησα ορισμένες αστάθειες στο κινητό.

 

1. Κάποια στιγμή δεν αναποκρίνονταν το πλήκτρο κλήσης (το πράσσινο κουμπί). Το πατούσα αλλα τίποτα... Αναγκαζόμουν να δέχομαι τις κλήσεις απο το softkey. Με ένα restart έφτιαξε. Γιατί όμως;

 

2. Υπήρχαν φορές που μετά απο εναλλαγή του Τ9 απο Αγγλικά σε Ελληνικά όταν πήγαινα να γράψω sms σε Abc (και όχι T9) δεν εμφάνιζε τα ελληνικά γράμματα παρα μόνον όταν έγραφα με Τ9 Ελληνικό.

 

*) Εξακολουθώ να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω τα MMS στο 8010. Οι ρυθμίσεις είναι δυσνόητες και η εταιρία δεν έχει σκεφτεί καθόλου τους κατόχους καρτοκινητών! Κακώς!Δεν γίνεται να βάζω την κάρτα στο Νοκια 7650 κάθε φορά που θέλω να στείλω ή να λάβω MMS.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Πως να κάνετε firmware upgrade ΧΩΡΙΣ να χάσετε δεδομένα, settings κλπ.

 

Θα χρειαστείτε το Sprite Backup v2.1. Το :X κυκλοφορεί, με λίγο ψάξιμο θα το βρείτε.

Exw faei to kosmo mporei na voithisei kaneis? thanx
Link to comment
Share on other sites

#1 :( έχω κοσμοκάρτα, έχω τις ρυθμίσεις σωστές για τα MMS αλλά δεν μπορώ να στείλω. Μόνο λαμβάνω.

Όταν βάζω την sim σε άλλα κινητά στέλνω και λαμβάνω κανονικά, άρα είναι θέμα 8010 που δεν μπορώ να στείλω.

Έχει καταφέρει κανείς να στείλει mms με κοσμοκάρτα και 8010? :(

 

#2 Υπάρχει πρόγραμμα πλήρης παραμετροποίησης της εμφάνισης του 8010; (πχ fonts, backgrounds pictures, background colors κτλ κτλ). Έβαλα κάρτα sim της ΤΙΜ και παρατήρησα λεπτομέρειες με επιπλέον φωτο και χρωματικές διαφορές που ήταν πολύ ωραίες. Εχω την όρεξη να δημιουργήσω δικές μου φωτό (στις διαστάσεις που απαιτούνται πάντα) και να τις αντικαταστήσω στις ήδη υπάρχουσες αλλάζοντας την απεικόνηση σε κάτι πιο προσωπικό και ωραίο, αρκεί βέβαια να γίνεται.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

#2 Υπάρχει πρόγραμμα πλήρης παραμετροποίησης της εμφάνισης του 8010; (πχ fonts, backgrounds pictures, background colors κτλ κτλ). Έβαλα κάρτα sim της ΤΙΜ και παρατήρησα λεπτομέρειες με επιπλέον φωτο και χρωματικές διαφορές που ήταν πολύ ωραίες. Εχω την όρεξη να δημιουργήσω δικές μου φωτό (στις διαστάσεις που απαιτούνται πάντα) και να τις αντικαταστήσω στις ήδη υπάρχουσες αλλάζοντας την απεικόνηση σε κάτι πιο προσωπικό και ωραίο, αρκεί βέβαια να γίνεται.

Αν θυμάμαι καλά theme changer λέγεται το πρόγραμμα που ψάχνεις.. Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=45384

Link to comment
Share on other sites

Παιδες γεια σας και απο μενα.

Ειμαι εδω κ 10 μηνες περιπου χρηστης του 6230 και θελω να μεταπηδησω σε

αλλες καταστασεις.

Ασχολουμαι πολυ με το pc, laptop κλπ.

Εχω ενα μινι home studio για να ηχογραφω τα demo μου κ γενικως ειναι η ενασχοληση μου κ παραλληλα η δουλεια μου.

Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις-συγκρισεις!!!(θελω ποιοτητα καi συμβατοτητα στα multimedia)

ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ Ν'ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΟΥ.

 

1.οι φωτο ειναι καλυτερες του 6230?

2.Ο ηχος στα multimedia ακουγεται καλα?(ειτε απ'το ηχειο,ειτε απ'τ'ακουστικα)

3.Μπορουν να μπουν ως ηχοι κλησης ολες οι μορφες ηχων?

4.Μπορουν να μπουν ως ηχοι μηνυματων ολες οι μορφες ηχων?

5.ποση ωρα βιντεο τραβαει?

6.μονταζ-επεξεργασια βιντεο δεχεται?

7.τι αναλυση βιντεο υποστηριζει?

8.εχει ανοιχτη ακροαση?

9.ο επεξεργαστης του στα ποσα Μhz ειναι?

10.Bluetooth & Irda ειναι ξεκλειδωτα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες γεια σας και απο μενα.

Ειμαι εδω κ 10 μηνες περιπου χρηστης του 6230 και θελω να μεταπηδησω σε

αλλες καταστασεις.

Ασχολουμαι πολυ με το pc, laptop κλπ.

Εχω ενα μινι home studio για να ηχογραφω τα demo μου κ γενικως ειναι η ενασχοληση μου κ παραλληλα η δουλεια μου.

Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις-συγκρισεις!!!(θελω ποιοτητα καi συμβατοτητα στα multimedia)

ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ Ν'ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΟΥ.

 

1.οι φωτο ειναι καλυτερες του 6230?

2.Ο ηχος στα multimedia ακουγεται καλα?(ειτε απ'το ηχειο,ειτε απ'τ'ακουστικα)

3.Μπορουν να μπουν ως ηχοι κλησης ολες οι μορφες ηχων?

4.Μπορουν να μπουν ως ηχοι μηνυματων ολες οι μορφες ηχων?

5.ποση ωρα βιντεο τραβαει?

6.μονταζ-επεξεργασια βιντεο δεχεται?

7.τι αναλυση βιντεο υποστηριζει?

8.εχει ανοιχτη ακροαση?

9.ο επεξεργαστης του στα ποσα Μhz ειναι?

10.Bluetooth & Irda ειναι ξεκλειδωτα?

 

1. ας απαντήσει κάποιος άλλο σε αυτό γιατί δε γνωρίζω και δεν έχω ασχοληθεί

2. κατά γενική ομολογία έχει πολύ καλή απόδοση σε mp3 και όχι καλή σε midi.

3. μπορούν να μπουν wav και wma χωρίς κάποιο άλλο πρόγραμμα και για mp3 θα χρειαστείς extra προγραμματάκι

4. ισχύει το ίδιο με το 3

5. ανάλογα τον ελεύθερο χώρο που έχεις! Αυτή τη στιγμή έχω 12MB και διαθεσιμο χρόνο για video δίνει 1:51

6. τι εννοείς;

7. 176x144 και 352x288

8. Ναι

9. TI OMAP 730, 200Mhz

10. Ναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...