Jump to content

Qtek 8010


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι παιδια σχετικα με τον συγχρονισμο δεν καταφερα τιποτα. Απο το φορητο και απο το 8010 για το ΒΤ π.χ. ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω. Επισης γιατι δεν ανιχνευει την συσκευη το προγραμμα παροτι βρισκει τις εικονικες θυρες και τι εναλλακτικη λυση προτεινεται..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν έχει IR το laptop είναι πιό εύκολο.Ευθυγραμίζεις το κινητό με τις ΙR και απο το κινητό πας AciveSync και μετά σύνδεση με IR (κάπως έτσι πρέπει να το γράφει).
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Χτες παρατήρησα πως κάθε φορά που ανοίγω κάποιο MMS, το κινητό μου κάνει επανεκκίνηση.

Πιο συγκεκριμένα, ανοίγω ένα τυχαίο MMS στον φάκελο απεσταλμένα (δεν μπορώ να στείλω MMS, μόνο να λάβω, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!), βλέπω την φωτό και τα κυλιώμενα γράμματα αλλά μόλις η μπάρα που σιγά σιγά "γεμίζει" στο κάτω μέρος φτάσει στο τέλος τότε το κινητό κλείνει και κάνει απο μόνο του επακεκκίνηση.

Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος αυτό ή γίνεται μόνο σ'εμένα;

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

\Ειπα σχετικα με την συνδεση οτι με υπερυθρες και ΒΤ μπορω να ανταλασω αρχεια αλλα για να μπορω να εγκαθιστω με sync προγραμματα δεν γινεται. Η διαδικασια με υπερυθρες ειναι οντως πιο ευκολη,/ Ρωτω γιατι παλι δεν βλεπει οπως λεει το προγραμμα η 1 συσκευη την αλλη..
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βιαστική ερωτησούλα.. συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί...

 

 

θα το ψάξω αυτές τις μέρες το thread.. :)

 

λοιπον ο κολλητος μου πηρε το κινητό.. αλλα δε μπορέσαμε να στείλουμε εικόνα μέσω bluetooth.

 

πηγαινουμε απο τη διαχειρηση αρχειων, παταμε αποστολή, βγάζει IR κι από κάτω εξερεύνηση... κι όταν πατάει μέσω IR να σταλθεί τον πετάει σε κάποιο αλλο μενού..

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βιαστική ερωτησούλα.. συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί...

 

 

θα το ψάξω αυτές τις μέρες το thread.. :)

 

λοιπον ο κολλητος μου πηρε το κινητό.. αλλα δε μπορέσαμε να στείλουμε εικόνα μέσω bluetooth.

 

πηγαινουμε απο τη διαχειρηση αρχειων, παταμε αποστολή, βγάζει IR κι από κάτω εξερεύνηση... κι όταν πατάει μέσω IR να σταλθεί τον πετάει σε κάποιο αλλο μενού..

Πες του να βάλει το SmartExplorer και να δοκιμάσει από εκει!
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ο κολλητος μου πηρε το κινητό.. αλλα δε μπορέσαμε να στείλουμε εικόνα μέσω bluetooth.

 

πηγαινουμε απο τη διαχειρηση αρχειων, παταμε αποστολή, βγάζει IR κι από κάτω εξερεύνηση... κι όταν πατάει μέσω IR να σταλθεί τον πετάει σε κάποιο αλλο μενού..

pantws merika kinhta apla den synergazontai mesw IR p.x. to 8010 den stelne sto m65 enw to m65 stelnei sto 8010

mou exei ksanasymbei palaiotera alla den thymamai me poia kinita

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι οτι δεν συνεργαζεται τελεια αλλα το οτι δεν εχει ξεκαθαρισει η διαιδκασια να κανει συγχρονισμο, στο φορητο εχω τη τελευταια εκδοση της ΜΣ.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βιαστική ερωτησούλα.. συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί...

 

 

θα το ψάξω αυτές τις μέρες το thread.. :)

 

λοιπον ο κολλητος μου πηρε το κινητό.. αλλα δε μπορέσαμε να στείλουμε εικόνα μέσω bluetooth.

 

πηγαινουμε απο τη διαχειρηση αρχειων, παταμε αποστολή, βγάζει IR κι από κάτω εξερεύνηση... κι όταν πατάει μέσω IR να σταλθεί τον πετάει σε κάποιο αλλο μενού..

pes tou na balei to MobiLuck mporei na to katebasei apo http://www.mobiluck.com. polu kalo! einai h nea ekdosi 1.5 gia Windows Mobile Smartphone. ego me to smart explorer pantos de mporesa na steilo. isos bebaia na mi to prosexa!

+++Don't mistake lack of talent for genius+++
Link to comment
Share on other sites

Re paidia na rotiso kati? Telika boro i den boro na balo .wma i .wav gia ixo minimatos? ta exo balei ston sosto fakelo "application data/sounds" alla den mou to bgazei gia ixo minimatos para mono gia klisi, k otan ta bazo se wav, ta emfanizei alla den ta paizei k kanei "ding!"...

 

k kati akoma:

 

sto remove programs mesa sto menu tou kin den mou bgazei tipota... prospathisa na sviso merika programata apo ton add/remove tou activesync alla kamia fora, me to pou xetickaro mia efarmogi k patiso ok me petaei k meta otan xanabo einai akoma egatestimena. to idio simbainei an patiso remove... borei kapoios na mou pei pou (ektos apo ta program files ennoeitai..) iparxoun alla arxeia efarmogon etsi oste na svistoun apo tin lista egatestimenon programmaton tou activesync.

http://www.danasoft.com/sig/WebPain.jpg
Link to comment
Share on other sites

Re paidia na rotiso kati? Telika boro i den boro na balo .wma i .wav gia ixo minimatos? ta exo balei ston sosto fakelo "application data/sounds" alla den mou to bgazei gia ixo minimatos para mono gia klisi, k otan ta bazo se wav, ta emfanizei alla den ta paizei k kanei "ding!"...

 

k kati akoma:

 

sto remove programs mesa sto menu tou kin den mou bgazei tipota... prospathisa na sviso merika programata apo ton add/remove tou activesync alla kamia fora, me to pou xetickaro mia efarmogi k patiso ok me petaei k meta otan xanabo einai akoma egatestimena. to idio simbainei an patiso remove... borei kapoios na mou pei pou (ektos apo ta program files ennoeitai..) iparxoun alla arxeia efarmogon etsi oste na svistoun apo tin lista egatestimenon programmaton tou activesync.

στα μυνηματα ετσι κι αλλιως δεν μπορεις να βαλεις wma. σε μενα τουλαχιστον βλεπει μονο τα wav. στους ηχους κλησεις ομως δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα.

αν εχεις εγκαταστησει τον Beta player και εχεις επιλεξει να παιζει wma, αφαιρεσε αυτη την επιλογη. προσφατα αντιμετωπισα αυτο το προβλημα και μολις το εκανα τα wma επαιξαν κανονικα ως ηχοι κλησεις...

 

οσο για το δευτερο ειναι γνωστο bug. μετα απο ενα αριθμο εφαρμογων εξαφανιζονται ολα απο το menu "remove programs" και η μονη επιλογη για να τα αφαιρεσεις ειναι απο το active sync. εγω παντα τα αφαιρω και απο τη συκευη και απο το pc. ξετικαρω το προγραμμα και παταω remove. ποτε δεν ειχα προβλημα.

μηπως την ωρα που κανεις remove η εφαρμογη ειναι ανοικτη στο κινητο σου??

Link to comment
Share on other sites

στα μυνηματα ετσι κι αλλιως δεν μπορεις να βαλεις wma. σε μενα τουλαχιστον βλεπει μονο τα wav. στους ηχους κλησεις ομως δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα.

αν εχεις εγκαταστησει τον Beta player και εχεις επιλεξει να παιζει wma, αφαιρεσε αυτη την επιλογη. προσφατα αντιμετωπισα αυτο το προβλημα και μολις το εκανα τα wma επαιξαν κανονικα ως ηχοι κλησεις...

 

k se emena ta blepei ta wav apla den ta paizei, apla kanei ena thoribo. milao gia minimata k ixo klisis.

 

οσο για το δευτερο ειναι γνωστο bug. μετα απο ενα αριθμο εφαρμογων εξαφανιζονται ολα απο το menu "remove programs" και η μονη επιλογη για να τα αφαιρεσεις ειναι απο το active sync. εγω παντα τα αφαιρω και απο τη συκευη και απο το pc. ξετικαρω το προγραμμα και παταω remove. ποτε δεν ειχα προβλημα.

μηπως την ωρα που κανεις remove η εφαρμογη ειναι ανοικτη στο κινητο σου??

 

oxi tis exo kleisei oles tis efarmoges. an tis sviso apo to program files meso kapoiou explorer, tha figoun apo tin lista?

http://www.danasoft.com/sig/WebPain.jpg
Link to comment
Share on other sites

pes tou na balei to MobiLuck mporei na to katebasei apo http://www.mobiluck.com. polu kalo! einai h nea ekdosi 1.5 gia Windows Mobile Smartphone. ego me to smart explorer pantos de mporesa na steilo. isos bebaia na mi to prosexa!

Για να στείλεις αρχείο μέσω Bluetooth η καλύτερη λύση είναι Binarys SmartExplorer. Η άλλη συσκευή δεν χρειάζεται να είναι καν συζευγμένη, θα την ανιχνεύσει μέσα από τον Explorer.

Link to comment
Share on other sites

@webpain

1) στο 8010 δεν μπαίνουν όλα τα είδη wav για ήχο

αν οταν το βάζεις να παιξει ακούγεται ενα κλικ τότε σημαίνει ότι δεν το υποστηρίζει

δοκίμασε μεχρι να βρεις αυτά που δουλευουν

2) ότα μου συμβαίνει αυτο παταω remove χωρις να τα ξετικάρς και δεν εχω κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα αρχεία ήχου να παραθέσω την δική μου εμπειρία. Έβαζα δύο αρχεία wav στο Storage/Application Data/Sounds.

 

Ενώ το ένα έπαιζε κανονικά το άλλο έκανε το "κλικ" και δεν έπαιζε τίποτα...Αφού λοιπόν το έψαξα διαπίστωσα μέσα τα properties στα windows, ότι διέφερε το bitrate και το audio format! Επομένως δεν αρκεί τα αρχεία να είναι .wav αλλά και σε τι audio format είναι encoded!

 

Δείτα τα properties ενός .wav που παίζει και τα properties ενός που δεν παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο , αν βαλω μια μικρη καρτουλα sd το κινητο θα αναγνωριζει και θα δεχεται τα παντα απο ηχους/ η θα εχουμε προβληματα? Κατι αλλο γιατι στο aplication data περναω ηχους midi αλλα απο την Αρχικη οθονη και Ηχοι δεν τους βλεπει?
Link to comment
Share on other sites

Για να στείλεις αρχείο μέσω Bluetooth η καλύτερη λύση είναι Binarys SmartExplorer. Η άλλη συσκευή δεν χρειάζεται να είναι καν συζευγμένη, θα την ανιχνεύσει μέσα από τον Explorer.

ontos polu kalo to smart explorer (toulaxiston to 2.0.2! elpzo mono na min exei kai afto (mallon) asimbatotita me sony ericsson opos to MobiLuck opou de mporousa na steilo tipota se SE kinita

+++Don't mistake lack of talent for genius+++
Link to comment
Share on other sites

ontos polu kalo to smart explorer (toulaxiston to 2.0.2! elpzo mono na min exei kai afto (mallon) asimbatotita me sony ericsson opos to MobiLuck opou de mporousa na steilo tipota se SE kinita

 

Xthes evala to Mobiluck 1.5 kai tha dokimasw apostolh / lhpse me SE. Pantws me to Mobiluck 1.0 lamvana kanonikotata (8010). Oson afora thn apostolh, tha se gelasw giat den thymamai na to eixa dokimasei...

 

Erwthsh dikia mou twra:

- Vazw kai vgazw diafora themes sto 8010 mou alla parathrw oti kapoia backgrounds paramenoun an allaksw theme. Den milaw vevaia gia to "desktop" background alla gia afta pou mpainoun stis klhseis, sta mhnymata lathous klp. Malista, teleftaia katafera na mhn emfanizetai tipota (!) se aftes tis periptwseis...

Yparxei kapoio arxeio .xml h kapoia kleidia sthn registry pou katagrafoun poies photo emfanizontai pote? Dokimasa me to home1.hif pou yparxei sto Storage/Application Data/Home alla:

1. Den exei kapoio format, kai

2. Den katagrafei aftes tis periptwseis pou anaferw parapanw...

 

Help me, giati h lysh tou hard reset den einai kai h pio kalh... :blink:

" Knowledge Is Power"

Panathinaikos F.C. - WilliamsF1 Team

Deneb a.k.a. Stratos

Link to comment
Share on other sites

21century:

 

http://www.binarys.com/

 

^^^ Link gia Smart Explorer kai SP Task Manager (Apsoga kai ta 2).

Kykloforei kai to ***** alla den to exw twra sto PC ths douleias...

 

Koita kai edw to .rar pou anevase o satriani:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=45384&page=25&pp=20

" Knowledge Is Power"

Panathinaikos F.C. - WilliamsF1 Team

Deneb a.k.a. Stratos

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρω αν μετά από τόσες σελίδες συζήτησης και αρκετό καιρό συμβίωσης με τα αγαπημένα σας Qtek θα είχε κάποιος καλός φίλος την υπομονή να συνοψίσει επιγραμματικά και μόνο, τα σημαντικότερα μειονεκτήματα που του έχουν κάνει τη ζωή δύσκολη ή τις πιο βασικές ελλείψεις που έχει διαπιστώσει σε αυτό το πολύ πλήρες κινητό....

 

ΥΓ:Υποψήφιος αγοραστής είμαι και σκέφτομαι το δοκιμαστικό πέρασμα από Symbian σε Windows mobile αντικαθιστώντας το παλιό καλό SX1 μου...

 

ΥΓ2: Εννοείται οτι κάθε εξτρά συμμετοχή ευπρόσδεκτη.... :)

 

 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα μειονεκτήματα κατά τη γνώμη μου είναι:

 

1. Διαφορετικό mapping των ελληνικών στην αναζήτηση επαφών σε σχέση με την συγγραφή SMS με ενεργοποιημένο το T9.

2. Αδυναμία προσθήκης νέων λέξεων στο ελληνικό λεξικό του T9

3. Απουσία ραδιοφώνου

 

Κατά τα άλλα είναι άπαικτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος να μου πει, ποια ειναι η τεχνικη υποστηριξη της ace hellas μετα την πωληση, σε περιπτωση προβληματος?Εχει τυχει να χρειαστειτε ενεργοποιηση της εγγυησης ,και εαν ναι ποια η ταχυτητα επισκευης?Εχα nokia και η δυσαρεσκεια μου ειναι τεραστια.ΜΑΚΡΙΑ.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...