Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως ουτε κσι στο sony miro υπαρχει.ισως δεν υπαρχει σε ολες τις συσκευες!!

 

Ξέρεις πως μπορώ να το κάνω μόνιμο και να μη χρειάζεται κάθε φορά που κλείνει το τηλέφωνο να τις ξαναπερνάω?

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

λοιποοοοοοον ακουστε προβλημα:

θελω να βαλω χαρτες gps ndrive H το sygic,

εχει την ενσωματομενη μνημη και του εχω και μια 16αρα εξωτερικη....

εχω περιπου 1.2g ελευθερη στην εσωτερικη και θελω να του βαλω τους χαρτες ολης της ευρωπης αλλα με το που παταω download μου λεει οτι δεν υπαρχει αρκετος ελευθερος χωρος γιατι θελει 2.4g περιπου και δεν μου δινει πουθενα επιλογη για να επιλεξω την εξωτερικη μνημη που εχω οσα gb θελω μαμοτο μου!!!!!!!!!!!!!!!

εχει να προτινη καποιο φιλαρακι καμια λυση?

Η απλα δεν γινεται οποτε τζαμπα ασχολουμε?

ευχαριστω για της απαντησεις σας

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πως μπορώ να το κάνω μόνιμο και να μη χρειάζεται κάθε φορά που κλείνει το τηλέφωνο να τις ξαναπερνάω?

 

 

εκει που παραθεσες το αναφερει

 

Σταδιακά θα δείτε ότι η ελεύθερη μνήμη του κινητού θα αρχίσει να αυξάνεται. Δυστυχώς όμως αν κάνετε restart τότε θα διαπιστώσετε ότι οι τιμές επιστρέφουν στα αρχικά τους μεγέθη.

Για να το αποφύγουμε αυτό γράφουμε την παρακάτω γραμμή "κώδικα"

Κώδικας

 

"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree"

 

στο τέλος του /system/etc/hw_config.sh

Με τον τρόπο αυτό ακόμα και μετά από restart οι τιμές δεν θα αλλάζουν διατηρώντας τη μνήμη μας σε υψηλά επίπεδα!

 

λοιποοοοοοον ακουστε προβλημα:

θελω να βαλω χαρτες gps ndrive H το sygic,

εχει την ενσωματομενη μνημη και του εχω και μια 16αρα εξωτερικη....

εχω περιπου 1.2g ελευθερη στην εσωτερικη και θελω να του βαλω τους χαρτες ολης της ευρωπης αλλα με το που παταω download μου λεει οτι δεν υπαρχει αρκετος ελευθερος χωρος γιατι θελει 2.4g περιπου και δεν μου δινει πουθενα επιλογη για να επιλεξω την εξωτερικη μνημη που εχω οσα gb θελω μαμοτο μου!!!!!!!!!!!!!!!

εχει να προτινη καποιο φιλαρακι καμια λυση?

Η απλα δεν γινεται οποτε τζαμπα ασχολουμε?

ευχαριστω για της απαντησεις σας

 

για δοκιμασε μεσα απο τις εφαρμογες να περαστει στην ext card και μετα κανε download, αν και δεν νομιζω να κανεις κατι.

Ολη την ευρωπη τι την θες??

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν υπάρχει το αρχείο hw_config.sh στο path που δίνει γι'αυτό ζήτησα βοήθεια..
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν υπάρχει το αρχείο hw_config.sh στο path που δίνει γι'αυτό ζήτησα βοήθεια..

 

Μηπως το εχει μονο το χ8 ayto to arxeio.Οπου και να κοιταξα μονο στο xperia x8 αναφερεται.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μήπως που μπορώ να κάνω αυτό σε κάποιο άλλο αρχείο για να μείνει μονιΜΟ?
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το νέο μου τηλέφωνο Sony Xperia Tipo. Εμφανισιακά είναι όμορφο, συμμαζεμένο. Θα με δυσκολέψει, είναι πρώτη φορά που χρησιμοποιώ τηλέφωνο χωρίς πληκτρολόγιο.

Έχω κάποιες ερωτήσεις;

1 Έβαλα την κάρτα sim στην οποία έχω περασμένες όλες τις επαφές από το προηγούμενο κινητό, όταν θέλω να κάνω κλήση ή να στείλω μήνυμα δεν βρίσκει επαφές, τυχαία έκαμνα μια αναζήτηση και μόλις έγραψα τα πρώτα γράμματα μου έβγαλε τις επαφές. Γιατί στις κλήσεις και τα μηνύματα δε μου εμφανίζει επαφές; Πρέπει να κάνω κάτι;

2 Παιχνίδια δεν έχει. Μπορώ να κατεβάσω και να παίζω χωρίς να έχω πάντα ίντερνετ; Ξέρετε κάποια καλή σελίδα;

3 Προσπάθησα να συνδέσω το S.X.T. με bluetooth στον υπολογιστή και δεν επικοινωνούν. Υπάρχει περίπτωση το στικάκι bluetooth να μην είναι συμβατό με αυτό το κινητό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το νέο μου τηλέφωνο Sony Xperia Tipo. Εμφανισιακά είναι όμορφο, συμμαζεμένο. Θα με δυσκολέψει, είναι πρώτη φορά που χρησιμοποιώ τηλέφωνο χωρίς πληκτρολόγιο.

Έχω κάποιες ερωτήσεις;

1 Έβαλα την κάρτα sim στην οποία έχω περασμένες όλες τις επαφές από το προηγούμενο κινητό, όταν θέλω να κάνω κλήση ή να στείλω μήνυμα δεν βρίσκει επαφές, τυχαία έκαμνα μια αναζήτηση και μόλις έγραψα τα πρώτα γράμματα μου έβγαλε τις επαφές. Γιατί στις κλήσεις και τα μηνύματα δε μου εμφανίζει επαφές; Πρέπει να κάνω κάτι;

2 Παιχνίδια δεν έχει. Μπορώ να κατεβάσω και να παίζω χωρίς να έχω πάντα ίντερνετ; Ξέρετε κάποια καλή σελίδα;

3 Προσπάθησα να συνδέσω το S.X.T. με bluetooth στον υπολογιστή και δεν επικοινωνούν. Υπάρχει περίπτωση το στικάκι bluetooth να μην είναι συμβατό με αυτό το κινητό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα.

 

1. Στον οδηγό ρύθμισης όταν άνοιξες το κινητό σου, κάπου σου είχε την επιλογή να αντιγράψεις όλες τις επαφές της SIM στο κινητό. Μπες στο μενού και επίλεξε τον "οδηγό ρύθμισης" για να αντιγράψεις τις επαφές σου.

 

2. Παιχνίδια "κατεβάζεις" από το Google Play. Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τα δεδομένα (θα πρέπει να'χεις ενεργοποιημένο πακέτο mb στη γραμμή σου) ή να'χεις συνδεθεί σε WiFi για να "κατεβάσεις". Ορισμένα παιχνίδια όπως το Angry Birds δεν απαιτούν σύνδεση στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά!!

Μου χάλασε η οθόνη του sony xperia tipo dual και θέλω να κάνω backup για ό,τι κι αν μέχρι στιγμής έχω βάλει στο κινητό μου (ακόμα και εφαρμογες), αλλά στο pc companion δεν μου εμφανίζει την επιλογή για backup!! Θέλω να το κάνω για να σώσω ό,τι έχω και να το στείλω το κινητό για service γιατί δεν μου λειτουεργεί η οθόνη!! Και είναι κρίμα γιατί το έχω από το Νοέμβρη... Τί μου προτείνετε να κάνω???? Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Sorry, έχω κάτι ακόμη, κατα λάθος έβαλα στην κεντρική οθόνη το widget του καιρού, πως μπορώ να το αφαιρέσω;
Link to comment
Share on other sites

Sorry, έχω κάτι ακόμη, κατα λάθος έβαλα στην κεντρική οθόνη το widget του καιρού, πως μπορώ να το αφαιρέσω;

 

Πάτα συνεχόμενα το widget και συρτο στον κάδο που θα βγάλει στο κάτω μέρος της οθόνης

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά!!

Μου χάλασε η οθόνη του sony xperia tipo dual και θέλω να κάνω backup για ό,τι κι αν μέχρι στιγμής έχω βάλει στο κινητό μου (ακόμα και εφαρμογες), αλλά στο pc companion δεν μου εμφανίζει την επιλογή για backup!! Θέλω να το κάνω για να σώσω ό,τι έχω και να το στείλω το κινητό για service γιατί δεν μου λειτουεργεί η οθόνη!! Και είναι κρίμα γιατί το έχω από το Νοέμβρη... Τί μου προτείνετε να κάνω???? Ευχαριστώ!!

 

επαφες,ημερολογια, συγχρονισε με google acount.Στο play κυκλοφορουν πολλα προγραμματα backup(καποια θελουν rooted συσκευη).Προσωπικα εγω δεν θα επερνα backup προγραμματα.Καλυτερα κατεβασμα απο play.Τον ιδιο χρονο θα κανεις..

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

επαφες,ημερολογια, συγχρονισε με google acount.Στο play κυκλοφορουν πολλα προγραμματα backup(καποια θελουν rooted συσκευη).Προσωπικα εγω δεν θα επερνα backup προγραμματα.Καλυτερα κατεβασμα απο play.Τον ιδιο χρονο θα κανεις..

 

Εφόσον εχει χαλάσει η συσκευή δεν μπορει να κατεβάσει εφαρμογή για να κάνει backup

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Τί μπορώ να κάνω τότε, ρε παιδιά???? :( Βοήθεια!!!
Εφόσον εχει χαλάσει η συσκευή δεν μπορει να κατεβάσει εφαρμογή για να κάνει backup
Link to comment
Share on other sites

Αν το συνδέσεις με το pc δεν μπορείς κατεβάζοντας το αντίστοιχο πρόγραμμα της Ericsson να το κάνεις μέσω εκεί ???

Τουλάχιστον φωτο κλπ αν όχι επαφες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον εχει χαλάσει η συσκευή δεν μπορει να κατεβάσει εφαρμογή για να κάνει backup

 

 

Νομιζα οτι ηταν λειτουργικο το τηλ.ετσι οπως το ελεγε :lol:

 

Χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου (εννοειται ξεχνας την εγγυηση) ,αν μπορει ας το επιβεβαιωσει καποιος..

Αν ανοιγει το τηλ. χωρις να εχεις εικονα,κατεβασε στον υπολογιστη το unlock root ,αν θυμαμαι καλα δεν χρειαζεται να κανεις καμια ενεργεια απο το τηλ.Μολις ρουταριστει μπορεις να δεις και την εσωτ. μνημη του τηλ. (καλα δεν τα λεω? ;) γιατι εχω καμποσο καιρο ) ωστε να κανεις back up.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Απορία: έχω στη μια γραμμή ένα Q καρτοκινητό και στη 2η ενα Cu. Έχω βάλει να έχει ίντερνετ από τη Vodafone με την προσφορά του δωρεάν ίντερνετ. Συχνά πυκνά παρατηρώ ότι ειδικά όταν τρέχω εφαρμογή ή χρησιμοποιώ το ίντερνετ ότι το σήμα της Q εξαφανίζεται και έρχεται μια στο τόσο. Κατά τη διάρκεια αυτή φαίνεται φυσικά κλειστό. Τι παίζει;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απορία: έχω στη μια γραμμή ένα Q καρτοκινητό και στη 2η ενα Cu. Έχω βάλει να έχει ίντερνετ από τη Vodafone με την προσφορά του δωρεάν ίντερνετ. Συχνά πυκνά παρατηρώ ότι ειδικά όταν τρέχω εφαρμογή ή χρησιμοποιώ το ίντερνετ ότι το σήμα της Q εξαφανίζεται και έρχεται μια στο τόσο. Κατά τη διάρκεια αυτή φαίνεται φυσικά κλειστό. Τι παίζει;

 

Είσαι σε 2G η σε 3G όταν το παρατηρείς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνω τη διαφορά 2G και 3G;

 

Μόνο από το μενού μπορείς να δεις αν είναι σε 2G/3G καθώς στην κάρτα SIM που δεν έχει ενεργοποιημένα τα δεδομένα, δεν υπάρχει κάποια ένδειξη.

 

Πάντως, το'χα παρατηρήσει κι εγώ τις προάλλες με Cosmote και Vodafone. Είχα ενεργοποιήσει τα δεδομένα στην πρώτη και μόλις μπήκα στο ίντερνετ, χάθηκε το σήμα της δεύτερης για αρκετή ώρα και αυτό συμβαίνει συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Αν το συνδέσεις με το pc δεν μπορείς κατεβάζοντας το αντίστοιχο πρόγραμμα της Ericsson να το κάνεις μέσω εκεί ???

Τουλάχιστον φωτο κλπ αν όχι επαφες.

 

Στο πρόγραμμα της Ericsson δεν εχει την επιλογή για backup!!!

 

Νομιζα οτι ηταν λειτουργικο το τηλ.ετσι οπως το ελεγε :lol:

 

Χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου (εννοειται ξεχνας την εγγυηση) ,αν μπορει ας το επιβεβαιωσει καποιος..

Αν ανοιγει το τηλ. χωρις να εχεις εικονα,κατεβασε στον υπολογιστη το unlock root ,αν θυμαμαι καλα δεν χρειαζεται να κανεις καμια ενεργεια απο το τηλ.Μολις ρουταριστει μπορεις να δεις και την εσωτ. μνημη του τηλ. (καλα δεν τα λεω? ;) γιατι εχω καμποσο καιρο ) ωστε να κανεις back up.

 

Δεν υπάρχει λειτουργικό πρόβλημα στο τηλέφωνο, έχει πρόβλημα η οθόνη και ό,τι και να κάνω δεν ανταποκρίνεται στο άγγιγμά μου, οπότε δεν μπορώ να κάνω την οποιαδήποτε επιλογή πάνω στο τηλέφωνο και εννοείται ότι δεν μπορώ να κάνω και εγκατάσταση οποιασδήποτε εφαρμογής!! Πώς μπορώ να σώσω όόόό,τι κι αν έχω από το τηλέφωνο αυτό πριν το στείλω να μου κάνουν αλλαγή οθόνης????????

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεια δλδ φωτο και ηχους τα βλεπει ο υπολογιστης σαν δισκο και μπορεις να τα αντιγραψεις.

Για τις επαφες δεν ξέρω.

Δεν εχω το κινητο αυτο αλλα λογικα οταν το συνδεσεις μπορεις να το αντιγραψεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνω τη διαφορά 2G και 3G;

Όταν είσαι στο ιντερνετ φαίνονται είτε το G (2G δηλαδή) είτε το 3G είτε το Η (που είναι το ίδιο με το 3G) δίπλα στο δείκτη του σήματος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...