Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το πήρα στην θέση του χ10 μίνι προ, ενώ σαν κύριο έχω το ray. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει, αλλά η συσκευή πετάει, ακόμη και στα 800MHz και χωρίς καθόλου πείραγμα.. Σκέφτομαι να δώσω και το ray και να περιμένω να πέσει το j και να το πάρω, μην κοιτάς απλά τα specs, το software μετράει πολύ περισσότερο και η Sony φαίνεται ότι έκανε πολύ καλή δουλειά..

 

Η τιμη του J εχει πεσει κατω απο τα 200€ αυτη τη βδομαδα μονο στο ε-σοπ, αν το εμπιστευεσαι.

Αν ηταν με 2 σιμ θα το σκεφτομουν. Συντομα η σονυ βγαζει και το Ε Dual (κατηγοριας του Tipo Dual), που σημαινει οτι η τιμη του Tipo Dual θα πεσει κι αλλο.

Τα μεγαλα ονοματα πουλανε το Tipo Dual ακομα στα 169€, εγω το εχω βρει στα 134€ σε ελληνικα καταστηματα. Σιγουρα η τιμη θα πεσει γυρω στα 100€ συντομα.

Γνωριζει κανεις αν η σονυ βγαλει επισιμη JB για το Tipo?

XPERIA NEO V

SONY TIPO DUAL

MOTOROLA XT311

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση που του κάνεις είναι λογικό. Δεν χρειάζεται να το φορτίζεις περισσότερη ώρα από την ώρα που απαιτείται για να φορτίσει πλήρως. Ίσως δεις μια μικρή διαφορά στην επίδοση αν το φορτίζεις κλειστό.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση... Ξέρεις αν θα δουλεύει το MLS Destinator Mobile Phone Edition (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=250000032) στο Sony Xperia Tipo Dual???

 

Καλα ειναι μια μερα με συνεχομενα το wifi ανοιχτο. Ριξε την φωτεινοτητα της οθονης για αρχη.

 

Σ'ευχαριστώ... το έχω ήδη κάνει αυτό...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Η Sony Mobile ανακοίνωσε ότι τα μοντέλα Sony Xperia Sole, Xperia U, Xperia Miro και Xperia Tipo θα παραμείνουν στην έκδοση Android 4.0 ICS και δεν θα αναβαθμιστούν σε Android 4.1 Jelly Bean. Αν και δεν το αναφέρουν ξανά, σε αυτή τους την απόφαση οδηγήθηκαν γιατι δεν θέλουν να επηρεάσουν την εμπειρία χρήσης με ένα update που έχουν δοκιμάσει ότι δεν τρέχει καλά στα παραπάνω μοντέλα.

 

http://techblog.gr/mobile/sony-xperia-sole-xperia-u-note-update-98140/

 

:mad:

 

Επισης... εστειλα πριν 1 μηνα το κινητο για το προβλημα της οθονης και το περιμενω ακομα... :mad::mad::mad:

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω κι εγώ το κινητό αυτές τις μέρες (με την μονή sim) το Πλαίσιο το έχει 135 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά και αντικαταβολή, κατόπιν έψαξα και στο σκρούτζ για να δω άν το βρω φθηνότερο και το βρήκα σε ένα μαγαζί mm planet το λένε στα 110.55 ευρώ με 5 ευρώ μεταφορικά και δωρεάν αντικαταβολή η διαφορά είναι ενα 20άρικο λέτε να παίζει τίποτα με ελαττωματικές παρτίδες και την πατήσω; γιατί 20 ευρώ στις μέρες μας δεν είναι και λίγα!Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.:D
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε downgrade χωρίς να σβηστούν τα πάντα; Θέλω να κάνω root αλλά δε θέλω να ξαναστήνω το τηλέφωνο από την αρχή!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε downgrade χωρίς να σβηστούν τα πάντα; Θέλω να κάνω root αλλά δε θέλω να ξαναστήνω το τηλέφωνο από την αρχή!!

 

Φιλε μου γιατι να κανεις root stp tipo dual? μια χαρα ειναι το κινητο και χωρις ροοτ και τρεχει παρα πολυ γρηγορα εν σχεση με το neo V που ειχα πριν και με root και ολο κολαγε

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γιατι να κανεις root stp tipo dual? μια χαρα ειναι το κινητο και χωρις ροοτ και τρεχει παρα πολυ γρηγορα εν σχεση με το neo V που ειχα πριν και με root και ολο κολαγε

 

Θέλω να μεταφέρω την anti theft app στο system/app για να μη σβήνεται ούτε με reset. Την έχω πάθει ήδη μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταφέρω την anti theft app στο system/app για να μη σβήνεται ούτε με reset. Την έχω πάθει ήδη μια φορά.

 

αν κανεις ροοτ το tipo dual στειλε μου και μενα λινκ να το κανω γιατι δεν εχω βρει ακρη

και δεν καταλαβα τι ακριβως θες να κανεις με την πιο πανω εφαρμογη

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γιατι να κανεις root stp tipo dual? μια χαρα ειναι το κινητο και χωρις ροοτ και τρεχει παρα πολυ γρηγορα εν σχεση με το neo V που ειχα πριν και με root και ολο κολαγε

Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές και θα το πω ακόμα μια για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Το root αυτό καθεαυτό δεν έχει καμία σχέση με την απόδοση και ταχύτητα του κινητού. Μόνο αυτά που μπορείς να κάνεις όταν ρουτάρεις το κινητό μπορούν να επηρεάσουν την απόδοση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

αν κανεις ροοτ το tipo dual στειλε μου και μενα λινκ να το κανω γιατι δεν εχω βρει ακρη

και δεν καταλαβα τι ακριβως θες να κανεις με την πιο πανω εφαρμογη

 

Θέλω να μεταφέρω μια εφαρμογή κατεβασμένη από το play store στο system φάκελο του τηλεφώνου (στην περίπτωσή μου μια εντοπισμού της συσκευής), η οποία σε περίπτωση reset δε θα αφαιρεθεί από το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές και θα το πω ακόμα μια για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Το root αυτό καθεαυτό δεν έχει καμία σχέση με την απόδοση και ταχύτητα του κινητού. Μόνο αυτά που μπορείς να κάνεις όταν ρουτάρεις το κινητό μπορούν να επηρεάσουν την απόδοση.

 

το ξερω τι κανει το root απλα σβηνεις οτι δεν θες και απελευθερωνεις μνημη τηλεφωνου για να μην κολαει, ενω στο tipo dual δεν υφισταται κατι τετοιο και ροοτ να μην γινει εχει μνημη τηλεφωνου μεγαλη και δεν κολαει κι ας εχει ολες τις εφαρμογες της sony, η γνωμη μου , ετσι το εχω καταλαβει εγω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Ο ενας τροπος ειναι να συνχρονησεις τις επαφες σου με το google ....

Ο αλλος τροπος ειναι να μπεις στο μενου με τις επαφες και να πατησεις το δεξι πληκτρο....στο υπομενου που σου ανοιγει επιλεγεις

Εισαγ.Επαφων και μετα στις 3 κατηγοριες που σου βγαζει επιλεγεις Απο SIM......;)

 

Να'σαι καλά για την βοήθεια. Πήρα το κινητό χθες το βράδυ και τρόμαξα να βρω πως να περάσω τις επαφές από τις 2 κάρτες. If you didn't exist I would have to invent you! :D

Link to comment
Share on other sites

Άν και δεν πήρα κάποια απάντηση στο ερώτημά που είχα υποβάλει όμως δεν έχω την απαίτηση αυτή μιας και είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ του myphone, παρήγγειλα το κινητό τελικά απο το birdphone και όχι από το mmplanet έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το birdphone και ιδιαίτερα για το γρήγορο σέρβις , η παραγγελία έγινε σήμερα το μεσημέρι (χθές μάλλον Πέμπτη γιατί πέρασε απο τις 12:00 ) και μου ήρθε μήνυμα το βραδάκι κατα τις 8:00 πως την παρασκευή δηλαδή σήμερα θα το παραλάβω.:D
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταφέρω μια εφαρμογή κατεβασμένη από το play store στο system φάκελο του τηλεφώνου (στην περίπτωσή μου μια εντοπισμού της συσκευής), η οποία σε περίπτωση reset δε θα αφαιρεθεί από το τηλέφωνο.

 

δεν νομιζω να γινεται αυτο.

απο την στιγμη που θα κανει ρεσετ σβηνουν τα παντα απο μεσα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά για την βοήθεια. Πήρα το κινητό χθες το βράδυ και τρόμαξα να βρω πως να περάσω τις επαφές από τις 2 κάρτες. If you didn't exist I would have to invent you! :D

 

Γεια σας και από μένα.Νέος κάτοχος (μιας ημέρας) του xperia tipo Dual και γω,μεχρι στιγμής όλα καλά...

Χτες φόρτωσα τις επαφές από την κάρτα sim στο τηλέφωνο,με τη χρήση μόνο των επιλογών από το μενού του και όλα οκ.

Αυτό που δεν μπορέσα ακόμη να κάνω (και δεν ξέρω αν γίνεται κιόλας) είναι να συνεχίσω να σώζω νέες επαφές κατευθείαν στην κάρτα sim,όπως έχω συνηθίσει τόσα χρόνια...ώστε όταν αλλάζω κινητό να τις περνάω κατευθείαν στο νέο.Το έχει κάνει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να γινεται αυτο.

απο την στιγμη που θα κανει ρεσετ σβηνουν τα παντα απο μεσα.

Γινεται. Δεν ξερω στο reset τι θα γινει με της ρυθμισεις του εντοπισμού απο το app.

 

Παντος για καποιον που ξερει μπορει να το εξαφανισει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΠΟ ΑΝΤΡΟΙΝΤ, ΤΟ ΤΙΠΟ DUAL ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ SMARTPHONE

 

 

χθες εγινε κατι περιεργο

μια αποτομη πτωση τασης στην μπαταρια

 

παρτε φωτο

 

http://img834.imageshack.us/img834/4435/screenshot2012122112514.png

 

οποτε βλεπετε να γωνατιζει η μπαταρια , ειναι που παιζω ZENONIA

εκει που βλεπετε το κοκκινο, πριν επαιζα για ενα 2ωρο

το εκλεισα και πηγα να δω ποση μπαταρια εμεινε

ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ

ειχε μολις παει απο το 60 στο 50%, και μετα ξαφνικα πηγε 1% και εβαλα φορτηστη για να το σωσω μην σβησει

 

http://img20.imageshack.us/img20/4448/screenshot2012122112515.png

 

 

αυτα τα ποσοστα διπλα, ειναι ποση μπαταρια εχει δαπανισει η καθε εφαρμογη μεχρι στιγμης?

Link to comment
Share on other sites

αχα......

για το πρωτο καμια ιδεα?

θα σκεφτομουν,πως ισως ανεβασε θερμοκρασια αλλα ποτε δεν ενιωσα το χερι μου να καιγετε

επισης

ακουστηκα......

λεει χρειαζετε το προτυπο CTIA, υπαρχει καμια προταση για aftermarket μεχρι 20ε?

Link to comment
Share on other sites

αχα......

για το πρωτο καμια ιδεα?

θα σκεφτομουν,πως ισως ανεβασε θερμοκρασια αλλα ποτε δεν ενιωσα το χερι μου να καιγετε

επισης

ακουστηκα......

λεει χρειαζετε το προτυπο CTIA, υπαρχει καμια προταση για aftermarket μεχρι 20ε?

 

Μην αγχώνεσαι, πιθανών απλά να κόλλησε προς στιγμήν η εφαρμογή που μετράει την τάση της μπαταρίας, γι αυτό και ξανά ανέβηκε αμέσως στο κανονικό επίπεδο....

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα.Νέος κάτοχος (μιας ημέρας) του xperia tipo Dual και γω,μεχρι στιγμής όλα καλά...

Χτες φόρτωσα τις επαφές από την κάρτα sim στο τηλέφωνο,με τη χρήση μόνο των επιλογών από το μενού του και όλα οκ.

Αυτό που δεν μπορέσα ακόμη να κάνω (και δεν ξέρω αν γίνεται κιόλας) είναι να συνεχίσω να σώζω νέες επαφές κατευθείαν στην κάρτα sim,όπως έχω συνηθίσει τόσα χρόνια...ώστε όταν αλλάζω κινητό να τις περνάω κατευθείαν στο νέο.Το έχει κάνει κανείς?

 

Οι βασικες λειτουργιες ενος κινητου δεν εχουν αλλαξει εδω και χρονια ειτε ειναι μια απλη συσκευη ειτε ενα smartphone...;)

Ψαξε λιγο στο μενου των επαφων και θα βρεις πολλες λειτουργιες και ρυθμισεις....Το κινητο δεν το εχω πια για να μπορεσω να σε βοηθησω αμεσα αλλα λιγο ψαξιμο θελει στο μενου και στα υπομενου και το βρισκεις πανευκολα αυτο που θες να κανεις....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα.Νέος κάτοχος (μιας ημέρας) του xperia tipo Dual και γω,μεχρι στιγμής όλα καλά...

Χτες φόρτωσα τις επαφές από την κάρτα sim στο τηλέφωνο,με τη χρήση μόνο των επιλογών από το μενού του και όλα οκ.

Αυτό που δεν μπορέσα ακόμη να κάνω (και δεν ξέρω αν γίνεται κιόλας) είναι να συνεχίσω να σώζω νέες επαφές κατευθείαν στην κάρτα sim,όπως έχω συνηθίσει τόσα χρόνια...ώστε όταν αλλάζω κινητό να τις περνάω κατευθείαν στο νέο.Το έχει κάνει κανείς?

 

Δεν γίνεται, αλλά μπορείς να κρατάς αντίγραφο ασφαλείας τόσο στην sim όσο και στην sdcard.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται, αλλά μπορείς να κρατάς αντίγραφο ασφαλείας τόσο στην sim όσο και στην sdcard.

 

επισης και στο gmail μπορεις να τις εχεις, και μ εναν συγχρονισμο τις πας σ οποιο τηλεφωνο smartphone θελεις

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

gmail φιλε μου , λυνει χερια

εμενα δεν μου εκανε τιποτα ξανα , μαλλον ηταν στιγμιαιο αυτο που μου ετυχε

παντος η μπαταρια του , ειναι απλα ΘΕΑ

επαιζε μουσικη 1μιση ωρα με ακουστηκα , και αλλη 1 με τα ηχεια του , και επεσε μονο -2%

την στιγμη που καποια αλλα στο 2ωρα σου βγαζουν μηνυμα να φορτισεις

Link to comment
Share on other sites

Γινεται. Δεν ξερω στο reset τι θα γινει με της ρυθμισεις του εντοπισμού απο το app.

 

Παντος για καποιον που ξερει μπορει να το εξαφανισει.

 

δεν καταλαβαινω τη θες να πεις.

αν εννοεις να εξαφανισει την εφαρμογη απο το μενου, το ξερω οτι γινεται.

εγω εκφρασα απορια για το αν καποιος κανει ρεσετ να υπαρχει η εφαρμογη ξαναπερασμενη στο τηλ.(φανταζομαι και ροοταρισμενη ρομ).

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...