Jump to content

Galaxy Note (N7000) : Custom Ελληνική Rom (12/06/12)


ibanezman192
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς ήρθατε στο πρώτο θέμα που άνοιξε για την δημιουργία μιας Ελληνικής Custom ROM για το Galaxy Note από εσάς για... εσάς!

 

Πρόλογος

Η Rom αυτή απευθύνεται στον μέσο Έλληνα χρήστη.Βασίζεται σε Official πάντα Build.Σκοπός της να είναι σταθερή,απλή,χρήσιμη και όμορφη.

Προσωπικά είμαι flash-junkie(αλλάζω ρομ/κερνελ κάθε 3-4 μέρες) και έχω βαρεθεί τα bugs τα FCs κλπ.Το κινητό μας είναι το 4ο πιο γρήγορο στον κόσμο αυτή τη στιγμή και δεν βρίσκω το λόγο να πασχίζουμε για ταχύτητα.

Με τον τελευταίο Kernel του Franco,πιάνω 6800 στο Antutu και έχω τουλάχιστον 3 SOD την ημέρα,το WiFi υπολειτουργεί κλπ.

Με Official Rom/Kernel πιάνω 6200 και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Προτιμώ,δηλαδή,να θυσιάσω ταχύτητα στο βωμό της σταθερότητας.

Εάν θέλετε να παίζετε NOVA 3 με 40fps και το κινητό να μοιάζει με iPhone,είστε σε λάθος Θέμα :)

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εσάς και ιδιαίτερα τους Elthis και Kalagas που όλοι ξέρουμε και αγαπάμε :)

Χωρίς τη βοήθεια και τις συμβουλές τους,δεν θα υπήρχε αυτή η Rom!

 

Θα φροντίζω να την ανανεώνω τακτικά(μιας και από Σεπτέμβριο αυτό θα σπουδάζω),θα ακούω τις γνώμες,τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας!

-----------------------------

Based on firmware LQ2 Android 4.03

Kernel Franco r6

Modem XXLPT

Deodexed - Rooted - Zipaligned

CMW recovery v5.8.1.8

----------------------------

Mods

15 Scrolling Toggles SystemUI με % battery

Call Recording

Camera Tweak

GPS Configuration

MMS Tweak

TouchwizUX

Γενικά Tweaks για ταχύτητα,μπαταρία,κλπ. (θενκς Elthis :happy: )

+++

 

Προγράμματα

Apollo Music Player

Dropbox

Dsp Manager

Αφαίρεση Σαβούρας

+++

 

Τι θέλω να κάνω

CF-Kernel

Kalagas Theme

Tweaks για μπαταρία

Να βασίζεται στην τελευταία LQ3

Αφαίρεση σαβούρας

------------------------------------------------

**Σας παρακαλώ κρατήστε το θέμα ΚΑΘΑΡΟ,μην ποστάρετε "πως να φλασάρω" ερωτήσεις.Κοιτάξτε ΕΔΩ.Για περισσότερες πληροφορίες,υπάρχει η "Βίβλος" που είναι καλογραμμένη από τον elthis ΕΔΩ.

**Δεν ευθύνομαι εγώ εάν το κινητό σας χαλάσει,ο σκύλος σας πεθάνει,το Σύριζα βγει πρώτο κόμμα,η Ελλάδα βγει από το Ευρώ και αποτύχετε στις Πανελλαδικές τρίτη φορά (Yes,that's me!!!)

**Αν θέλετε να στηρίξετε την δουλειά μου μπορείτε να κάνετε Donate μέσω Paypal.Σε καμία περίπτωση δεν επιβάλλεται!

btn_donate_SM.gif

 

Changelog

Greek Summer Rom v1 (14/06/2012)

Link: DropBox

  • Περισσότερα Tweaks
  • Διορθώσεις λαθών

Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχετε Root,αντιγράψτε το .zip αρχείο που περιέχει την Rom στην εξωτερική κάρτα μνήμης(SD).

Κλείστε εντελώς το τηλέφωνο και βγάλτε την μπαταρία.

Επανατοποθετήστε την και κάντε boot σε CWM Recovery κρατώντας πατημένα ταυτόχρονα το πάνω κουμπί του ήχου + το power button και το home button.

Wipe data / factory reset (ΜΗΝ ΤΟΛΜΙΣΕΤΕ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ LPY KERNEL)

*Για LPY:Περνάτε από mobile odin τον abyss kernel,κάνετε full wipe και μετά από recovery φλασάρετε την νέα ρομ.

Wipe cache

Wipe dalvik cache

Choose zip from internal/external sd

Επιλέγετε το .zip και καλό φλασάρισμα!

Για περισσότερες πληροφορίες ΕΔΩ

Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

Τι θέλω να κάνω

Να κάνω port τα mods από Goatrip

 

Θα προσπαθήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Περνας abyssnote kernel,κανεις reboot to recovery(σημαντικο μην το ξεχασετε) και μετα κανεις wipe και περβας την ρομ :)

 

Για πιο αναλυτικες πληροφοριες η βιβλος του elthis ειναι οτι ακριβως λεει και το ονομα της,Βιβλος για το note μας

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και επίσημα...

Η ROM για καθημερινή χρήση είναι πολύ αξιόπιστη...

Για υπερβολική χρήση, παιχνίδια κλπ δεν ξέρω, γιατί δεν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο για παιχνίδια, ταινίες κλπ..

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! Και σε μένα τρέχει πολύ καλά η rom και σε όλα της είναι άψογη.. Μπαταρία δείχνει αρκετά καλή όπως σε όλες τις τελευταίες custom που βασίζονται σε xxlq2.. Δεν κατάλαβα γιατί δεν του κάθεται καλά του ibanezman..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εμένα μόλις μου έκανε ένα restart στα καλά καθούμενα. Θα το παρακολουθήσω και θα αναφέρω...

...,επίσης ξαφνικά έκλεισε μόνο του! Κάτι δεν πάει καλά με τον speed...

Έβαλα τον καινούριο franco και εδώ και τρεις ώρες είναι μια χαρά.:)

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Περνας abyssnote kernel,κανεις reboot to recovery(σημαντικο μην το ξεχασετε) και μετα κανεις wipe και περβας την ρομ :)

 

Για πιο αναλυτικες πληροφοριες η βιβλος του elthis ειναι οτι ακριβως λεει και το ονομα της,Βιβλος για το note μας

Θα το ψάξω βέβαια πριν σας ζαλίσω αλλά στην βίβλο δεν γράφει τίποτε απ όλα αυτά.

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω βέβαια πριν σας ζαλίσω αλλά στην βίβλο δεν γράφει τίποτε απ όλα αυτά.

 

Κοίταξε τα τελευταία posts στη βίβλο, εκεί που έχω μια custom ROM.

Έχει οδηγίες για installation και αυτός ο τρόπος ισχύει για όλες τις custom ROM προς το παρόν.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

**Σας παρακαλώ κρατήστε το θέμα ΚΑΘΑΡΟ,μην ποστάρετε "πως να φλασάρω" ερωτήσεις.Κοιτάξτε ΕΔΩ.Για περισσότερες πληροφορίες,υπάρχει η "Βίβλος" που είναι καλογραμμένη από τον elthis ΕΔΩ.

 

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός,θα σας παρακαλούσα ερωτήσεις-συζητήσεις περί φλασαρίσματος να γίνονται στα θέματα το κινητού μας και όχι εδώ.Το θέμα με το LPY έχει ερωτηθεί-συζητηθεί-απαντηθεί πάνω από 100 φορές τον τελευταίο μήνα.

Να κρατήσουμε το θέμα εδώ καθαρό :)

 

Αυτή η BraviaEngine τι το ιδιαίτερο έχει;Από ότι είδα το mod είναι ακόμα σε demo έκδοση και σκέφτομαι εάν θα το βάλω...

EDIT:Το έλεγξα περαιτέρω ... μλκιούλα είναι :)

Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο μια ολοκληρη μερα σχεδον με την ρομ θα μπορουσα να δώσω ενα feedback............απλα η ρομ ειναι χαλια,δεν λεει μια,το κινητο εκανε μπαμ και τωρα ειμαι χωρις τηλέφωνο........... :P :P :P :P απλα κανω πλακα xD xD xD απλα ειναι τελεια παιδες η ρομ,η μπαταρια μεχρι τωρα μετα απο φορτισει χθες το βραδυ,ειναι στα 83% με τηλεφωνα,wifi και μνματα,μακαρι να συνεχίσει να εχει κινηση αυτη η ρομ γτ το αξιζει πραγματικα, ibanez συνέχισε εκανες πολυ καλο ξεκινημα για μενα ;) ;) αυτα απο μενα!!!

Υ.Γ Αντε να δουμε και το name που αποφάσισες αν και δεν ειναι αργα να προτεινω και αλλο ενα ακομα εγω "Revolution Note" !!!

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Περασα και τον τελευταίο κερνελ του Franco r6 και νομίζω ότι πάει λιγάκι καλύτερα στο θέμα της μπαταρίας. Αλήθεια πόσοι την έχουν περάσει και την δοκιμάζουν??? Έλα παιδιά μην χανόμαστε! Εμένα πάντως όπως και του φίλου πιο πάνω όντως συνεχίζει να τρέχει απροβληματιστα και με καλύπτει πλήρως σε όλα τα επίπεδα της καθημερινης χρησης.. Μπράβο ρε ibanezo ξεκίνησες άψογα!!
Link to comment
Share on other sites

Περασα και τον τελευταίο κερνελ του Franco r6 και νομίζω ότι πάει λιγάκι καλύτερα στο θέμα της μπαταρίας. Αλήθεια πόσοι την έχουν περάσει και την δοκιμάζουν??? Έλα παιδιά μην χανόμαστε! Εμένα πάντως όπως και του φίλου πιο πάνω όντως συνεχίζει να τρέχει απροβληματιστα και με καλύπτει πλήρως σε όλα τα επίπεδα της καθημερινης χρησης.. Μπράβο ρε ibanezo ξεκίνησες άψογα!!

 

Κι εγώ τη δοκιμάζω εδώ και λίγη ώρα, φυσικά με κάποια προσωπικά πειράματα και δοκιμές ως ανήσυχο πνεύμα...:p

Όντως καλή και σταθερή.Μου θυμίζει πολύ AlBa γενικά σε όλα τα επίπεδα και με τον Franco v.6 νομίζω ότι πηγαίνει καλύτερα overall.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω από χθες με cf-root kernel LQ2...

Με καλύπτει απόλυτα...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους!!!

ΣυνΒολιώτη πραγματικά με κοψοχώλιασες στην αρχή!Λέω πάει μλκια έκανα!

Elthis ότι πειραματάκια πιάσουν,στείλτα μου!

Kalaga,αποφάσισα προς το παρόν να μην βάλω CF,καθώς τα scriptάκια που έχω βρει και μου έχει στείλει ο Ηλίας δεν λειτουργούν εκεί.

Efthimi,πέρασα Franco r6 και γενικά πιστεύω το τηλέφωνο πάει καλύτερα.

Όσον αφορά το Dpi,που με ρωτάνε κάποιοι,το έβαλα 240 και πράγματι φαίνεται πιο ωραίο(άποψη μου),αλλά δεν λειτουργεί το TouchWiz.Θα μπορούσα να άλλαζα Launcher,αλλά ξεφεύγει από το σκοπό της Rom.

Η πρώτη "σταθερή" έκδοση της Rom είναι έτοιμη,απλώς θα κοιτάξω αύριο μήπως καταφέρω και κάνω Port τα της Goatrip...

Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους!!!

ΣυνΒολιώτη πραγματικά με κοψοχώλιασες στην αρχή!Λέω πάει μλκια έκανα!

Elthis ότι πειραματάκια πιάσουν,στείλτα μου!

Kalaga,αποφάσισα προς το παρόν να μην βάλω CF,καθώς τα scriptάκια που έχω βρει και μου έχει στείλει ο Ηλίας δεν λειτουργούν εκεί.

Efthimi,πέρασα Franco r6 και γενικά πιστεύω το τηλέφωνο πάει καλύτερα.

Όσον αφορά το Dpi,που με ρωτάνε κάποιοι,το έβαλα 240 και πράγματι φαίνεται πιο ωραίο(άποψη μου),αλλά δεν λειτουργεί το TouchWiz.Θα μπορούσα να άλλαζα Launcher,αλλά ξεφεύγει από το σκοπό της Rom.

Η πρώτη "σταθερή" έκδοση της Rom είναι έτοιμη,απλώς θα κοιτάξω αύριο μήπως καταφέρω και κάνω Port τα της Goatrip...

 

Ετσι ειμαι εγω ειπα να κανω μια πλακα :lol::lol::lol::lol:

Ξερεις κατι,εγω θα ελεγα να περειμενες λιγακι γτ σε λιγο θα γινει port το lockscreen του SIII το οποιο απλα τα σπαει φιλε :D :D αλλα και της κατσικας δεν ειναι και ασχημο,οτι ειναι ποιο ευκολο για σενα,ααα σε σχεση με franco kernel εγω εχω θεμα με το wifi,με k3-3 παιζει το wifi μια χαρα αλλα με franco τπτ απολυτος.

Υ.Γ Οποτε θες παιρνα απο powerfone να τα πουμε και απο κοντα σχετικα με την ρομ σου ;)

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειμαι εγω ειπα να κανω μια πλακα :lol::lol::lol::lol:

Ξερεις κατι,εγω θα ελεγα να περειμενες λιγακι γτ σε λιγο θα γινει port το lockscreen του SIII το οποιο απλα τα σπαει φιλε :D :D αλλα και της κατσικας δεν ειναι και ασχημο,οτι ειναι ποιο ευκολο για σενα,ααα σε σχεση με franco kernel εγω εχω θεμα με το wifi,με k3-3 παιζει το wifi μια χαρα αλλα με franco τπτ απολυτος.

Υ.Γ Οποτε θες παιρνα απο powerfone να τα πουμε και απο κοντα σχετικα με την ρομ σου ;)

 

Το wifi παιζει μια χαρα σε μενα.

Δοκιμασε να βαλεις στις ρυθμισεις για προχωρημενους του wifi ''διατηρηστε ενεροποιημενο το wifi: ΠΑΝΤΑ''.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειμαι εγω ειπα να κανω μια πλακα :lol::lol::lol::lol:

Ξερεις κατι,εγω θα ελεγα να περειμενες λιγακι γτ σε λιγο θα γινει port το lockscreen του SIII το οποιο απλα τα σπαει φιλε :D :D αλλα και της κατσικας δεν ειναι και ασχημο,οτι ειναι ποιο ευκολο για σενα,ααα σε σχεση με franco kernel εγω εχω θεμα με το wifi,με k3-3 παιζει το wifi μια χαρα αλλα με franco τπτ απολυτος.

Υ.Γ Οποτε θες παιρνα απο powerfone να τα πουμε και απο κοντα σχετικα με την ρομ σου ;)

 

Χμμμ θα κοιτάξω αυτό με τα lockscreens...

Ο Franco r6 μου φαίνεται πολύ καλός σε σχέση με r5!Το wifi μια χαρα ειναι και σε εμενα.

Off-Topic:Powerfone???Χαχχαχ πες μου ότι έχεις το μαγαζί!Έπαιρνα παιχνίδια για PS1 πριν καμιά δεκαριά χρόνια από εκεί :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χθες περασα και εγω τον franco,τελικα δουλευει μια χαρα τι wifi και ολα πανε ρολοι μεχρι τωρα,αντε να δουμε και στο υπολοιπο της ημερας.
3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Goatrip

Για να τελειώνουμε με αυτό,το έκανα-ο θεός να το κάνει-port.

Αντέγραψα,έκοψα και έραψα αρχεία .apk και .jar και δουλεύει με την Rom μου.

Το θέμα είναι ότι ουσιαστικά έκανα μια αντιγραφή της Goatrip για να δουλέψει σωστά...και δεν μου άρεσε αυτό.

Άρα δεν υπάρχει λόγος να βάλω Goat mods.Θέλεις Goat mods,βάλε Goatrip :wink:

 

1η Επίσηση

Κατά το βραδάκι θα λανσάρω την πρώτη επίσημη μας έκδοση!

Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

Goatrip

Για να τελειώνουμε με αυτό,το έκανα-ο θεός να το κάνει-port.

Αντέγραψα,έκοψα και έραψα αρχεία .apk και .jar και δουλεύει με την Rom μου.

Το θέμα είναι ότι ουσιαστικά έκανα μια αντιγραφή της Goatrip για να δουλέψει σωστά...και δεν μου άρεσε αυτό.

Άρα δεν υπάρχει λόγος να συμβεί αυτό και όποιος θέλει Goat ας βάλει Goat :wink:

 

1η Επίσηση

Κατά το βραδάκι θα λανσάρω την πρώτη επίσημη μας έκδοση!

 

Ετσι,ετσι........αντε να δουμε το επίσημοοοοοοοοοοοοοοοοο :D:D:D:D

Ποια mods απο goat εβαλες??

Edited by drake19
3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Ετσι,ετσι........αντε να δουμε το επίσημοοοοοοοοοοοοοοοοο :D:D:D:D

Ποια mods απο goat εβαλες??

 

Μα αυτό λέω,ότι ΔΕΝ έβαλα!

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω,ότι ΔΕΝ έβαλα!

 

Ουπς.......μακακας εντελως :lol: :lol: :lol:

Το διαβασα και αλλιως το καταλαβα ετσι οπως το διάβασα :lol::lol::lol:

Ενα ics lockscreen ομως το χρειαζοταν :P :P

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...