Jump to content

Σύνδεση Galaxy S III <-> TV


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το περίεργο που ανέφερα, είναι ότι το δικό μου ποντίκι δε μπαίνει με τίποτα στο S3, ενώ στο S2 μπήκε σχεδόν μόνο του.

Ελπίζω να μη με απογοητεύσει η Samsung σε νεότερες κυκλοφορίες...

Αν δεν είχα ποντίκι πάντως τώρα δε θα έπαιρνα.

Θα περίμενα να δω επόμενες εκδόσεις, γιατί δε θέλω να αποφασίσει η Samsung για μένα τι ποντίκι θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=56016

 

Κάντε και ένα search παίδες..

 

Edit: Σήμερα αγόρασα microUSB otg cable και όλα καλά..Η μόνη βλακεία που έχουν κάνει είναι πως και τα 2 κουμπιά του mouse κάνουν την ίδια ενέργεια. Είχα την εντύπωση πως το δεξί κουμπί είναι back button. Δυστυχώς δεν ισχύει και αν είσαι μέσα σ ένα μενού (π.χ ρυθμίσιες) και θες να πας στην κεντρική οθόνη πρέπει να πατήσεις το home button. Ξέρει κανείς κανα κόλπο ή κάποιο app που να "προγραμματίζει" τα κουμπιά του mouse?

 

Middle click (της ροδέλας) σε πάει back. Όντως βόλευε το δεξί περισσότερο, δεν ξέρω γιατί το άλλαξαν..

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=56016

 

Κάντε και ένα search παίδες..

 

Edit: Σήμερα αγόρασα microUSB otg cable και όλα καλά..Η μόνη βλακεία που έχουν κάνει είναι πως και τα 2 κουμπιά του mouse κάνουν την ίδια ενέργεια. Είχα την εντύπωση πως το δεξί κουμπί είναι back button. Δυστυχώς δεν ισχύει και αν είσαι μέσα σ ένα μενού (π.χ ρυθμίσιες) και θες να πας στην κεντρική οθόνη πρέπει να πατήσεις το home button. Ξέρει κανείς κανα κόλπο ή κάποιο app που να "προγραμματίζει" τα κουμπιά του mouse?

 

Το συγκεκριμένο mouse το δουλεύεις και ασύρματα;

Link to comment
Share on other sites

Middle click (της ροδέλας) σε πάει back. Όντως βόλευε το δεξί περισσότερο, δεν ξέρω γιατί το άλλαξαν..

 

Ωραίος !! :)

 

telmusic ναι. Και ασύρματο και ενσύρματο το ίδιο είναι, δουλέυουν και τα 2..

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος !! :)

 

telmusic ναι. Και ασύρματο και ενσύρματο το ίδιο είναι, δουλέυουν και τα 2..

 

Επειδή μου γράφεις ενσυρματο και με μπερδεύεις μιλώ για το http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=56016 Bluetooth mouse που δείχνεις στο λινκ.

Σωστά;

Επιβεβαίωσε μου σε παρακαλώ ότι σου βλέπει το S3 και εχεις κανονικά ασύρματο χειρισμό

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Ώπα λάθος κατάλαβα εγώ φίλε..Εννούσα ότι χρησιμοποιώ το δικό μου ασύρματο και ενσύρματο mouse και δουλεέυει κ στις 2 περιπτώσεις κανονικά ( το ασύρματο είναι ένα της microsoft που χα παρει από Kotsovolo http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10078461). Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο που λες αν δουλεύει, αλλά αυτό που έγραψα δουλεέυει κανονικότατα..:) Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα χρησιμοποιείς ενα απλο ασύρματο Mouse ( οχι bluetooth ) συνδέεις τον πομπό του με τον ανταπτορα On-The-Go USB Host OTG Adapter ( οπως δειχνεις σε αυτο το λινκ) και δουλεύει.

Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα χρησιμοποιείς ενα απλο ασύρματο Mouse ( οχι bluetooth ) συνδέεις τον πομπό του με τον ανταπτορα On-The-Go USB Host OTG Adapter ( οπως δειχνεις σε αυτο το λινκ) και δουλεύει.

Σωστα;

 

Ετσι το δουλεύω και εγώ, με usb OTG καλώδιο. Το πρόβλημα είναι ότι αν θέλω να το συνδέσω με TV πάλι την usb χρειάζομαι για το MHL (δεν έχω τηλεόραση με DLNA). Οπότε μέχρι τώρα είναι ή το ένα ή το άλλο.

Οπότε ένα φτηνό BT ποντίκι δεν θα με χάλαγε.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το δουλεύω και εγώ, με usb OTG καλώδιο. Το πρόβλημα είναι ότι αν θέλω να το συνδέσω με TV πάλι την usb χρειάζομαι για το MHL (δεν έχω τηλεόραση με DLNA). Οπότε μέχρι τώρα είναι ή το ένα ή το άλλο.

Οπότε ένα φτηνό BT ποντίκι δεν θα με χάλαγε.

 

Ακριβως το ιδιο θεμα εχω...

Συνεπώς η αναζήτηση ενος bluetooth mouse που να λειτουργεί συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα χρησιμοποιείς ενα απλο ασύρματο Mouse ( οχι bluetooth ) συνδέεις τον πομπό του με τον ανταπτορα On-The-Go USB Host OTG Adapter ( οπως δειχνεις σε αυτο το λινκ) και δουλεύει.

Σωστα;

 

Σωστά:happy: Πάντως στην θέση σας (επειδή σκέφτομαι και γω να πάρω ένα android box tv) θα έπεερνα ένα ασύρματο bluetooth keyboard + mouse σε ένα..πχ σαν κ αυτο..http://www.ebw.gr/el/product/13744/Dell-Wireless-Keyboard-with-Trackball-multimedia-micro-keyboard-Black-Pliktrologio-me-trackball-Mayro, για να έχω ελεύθερη την otg θύρα μου..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται με allshare play να μην μου βρισκει sony tv, ενώ με το skifta να την βρίσκει κανονικά; Είναι και τα δυο στο ίδιο wifi network.
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται με allshare play να μην μου βρισκει sony tv, ενώ με το skifta να την βρίσκει κανονικά; Είναι και τα δυο στο ίδιο wifi network.

 

Έχω ακούσει και άλλους να παραπονούνται πως το allshare play δεν βρισκει sony tv γενικά..τι να σου πω..πάντως ωραίο προγραμματάκι το skifta δεν το ήξερα (είχα το imediashare που ειχε διάφορα bugs):happy: Από το λίγο που το είδα, θα βγάλω όλα τ άλλα και θα χρησιμοποιώ αυτό..

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

το twonky mobile ειναι το καλυτερο επειδη τα εχω δοκιμασει ολα (skifta,imediashare.ktl)

 

τι το καλύτερο έχει απ το skifta πχ?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

σε ολα επειδη εχω κ τα 3 (twonky,skifta,imediashare) ειναι για μενα το καλυτερο ,για υπολογιστη ειναι το nero media home,k για mobile to twonky το αναγνωριζουν οι πιο πολλες συσκευες.:shifty:(εχω lg home cinema blueray 3d dnla ,κ παιζει μονο με twonky) Edited by bilakos35
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τις 2 απ τις 3 tv μου τις βλέπουν και τα 3 λογισμικά..Το μόνο πρόβλημα μια PHILIPS 56 άρα που με το imediashare κολλάει :( Πιστεύω πως πιο εύχρηστο είναι το skifta. Θα το χρησιμοποιήσω όμως για να το δω και ιδίοις όμασι..
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..πως γινετε να παιζουν καποιες ταινιες στο γαλαξια 3 με υποτιτλους και καποιες χωρις ηχο..καμια ομως δεν παιζει και με τα δυο..(απιστευτο..δεν γινονται αυτα).εχω δοκιμασει παρα πολλους video player(π.χ bsf,mx κτλ)υπαρχει ενα καλος που να κανει και τα 2 για να δω επιτελους καμια ταινια στην tv μου?...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..πως γινετε να παιζουν καποιες ταινιες στο γαλαξια 3 με υποτιτλους και καποιες χωρις ηχο..καμια ομως δεν παιζει και με τα δυο..(απιστευτο..δεν γινονται αυτα).εχω δοκιμασει παρα πολλους video player(π.χ bsf,mx κτλ)υπαρχει ενα καλος που να κανει και τα 2 για να δω επιτελους καμια ταινια στην tv μου?...

 

Οταν δεν έχεις ήχο, μπορείς σε μερικούς players να βάλεις S/W αποκωδικοποίηση αντι για H/W (για τον ήχο). Σε πολλές περιπτώσεις έτσι δουλεύει.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά έχετε κατορθώσει να παίξετε swf αρχεία με κάποιον swf player? όποιον και να έβαλα δεν δούλεψε..

 

Edit: Το μόνο που δουλεύει (με κάποια προβλήματα αλλά οκ) αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=org.coolcode.utils.swfviewer&feature=search_result

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε κύριοι :)

 

Φρεσκότατος κι εγώ στην παρέα του Γαλαξία!

 

Μιας και επειδή η τηλεόραση είναι κι αυτή Samsung (σειρά 6000) σκέφτηκα μήπως και γίνεται να συνδέω το κινητό με την TV, αλλά όχι μόνο με το "κλασικό" Allshare και να δείχνει ορισμένα πράγματα (τα προεπιλεγμένα προγράμματα, φωτογραφίες και βίντεο), αλλά ακριβώς ό,τι διαδραματίζεται στο κινητό. Γίνεται αυτό το πράγμα; :confused:

 

Επίσης το ίδιο με προβληματίζει με τον υπολογιστή (και τηλεόραση): γίνεται να περνάω τα πάντα στην τηλεόραση σαν να ήταν "καλώδιο hdmi"; Το αναφέρω αυτό μιας το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με τους υποτίτλους μιας και ξέρω πώς να τους εμφανίζω μαζί με το βίντεο (στον υπολογιστή πχ ανοίγω απλά το vlc με το βίντεο και μετά απλά σέρνω "μέσα" στο βίντεο τους υποτίτλους και παίζει μια χαρά, αλλά το allshare χρησιμοποιεί άλλο πρόγραμμα...).

 

Η άλλη λύση που σκέφτηκα είναι να ενσωματώνω εξαρχής τους υποτίτλους... Χρονοβόρο μου ακούγεται, αλλά τι να κάνω... Σχετικό πρόγραμμα γνωρίζετε;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και για τα 2 που λες υπάρχει λύση. Για το πρώτο υπάρχει 2 πράματα που μπορέις να κάνεις.

 

Α)ειδικό καλώδιο mhl hdmi που συνδέεις το κινητό στην tv. δες εδώ

Β) Δες και εδώ http://www.public.gr/prod/tilefonia/accessories/kalodia-adaptors/samsung-allshare-ead-t10edegstd-galaxy-s3-i9300/prod3820030pp/#.ULEBVmcWbAm

 

Για τους υπότιτλους που λες επειδη και γω Samsung Smart tv έχω , κάνω το εξής. Κατέβασε το λογισμικό skifta για το κινητό και βάλε και το all share στο pc (υποθετω πως ήδη το χεις). Μέσω του skifta στριμάρεις τα πάντα απ το pc σου στην τω (και ταινίες με υπότιτλους- το χω κάνει). Μόνο που εφόσον έχεις τέτοια tv δεν έχει νοήμα να το κάνεις μέσω κινητου (το κάνεις κατευθείαν όπως το κάνω και γω,,):P

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Α)ειδικό καλώδιο mhl hdmi που συνδέεις το κινητό στην tv. δες εδώ

Β) Δες και εδώ http://www.public.gr/prod/tilefonia/accessories/kalodia-adaptors/samsung-allshare-ead-t10edegstd-galaxy-s3-i9300/prod3820030pp/#.ULEBVmcWbAm

 

Δεν το είπα νωρίτερα, αλλά εννοούσα ασύρματα να γίνεται η δουλειά... :)

 

Για τους υπότιτλους που λες επειδη και γω Samsung Smart tv έχω , κάνω το εξής. Κατέβασε το λογισμικό skifta για το κινητό και βάλε και το all share στο pc (υποθετω πως ήδη το χεις). Μέσω του skifta στριμάρεις τα πάντα απ το pc σου στην τω (και ταινίες με υπότιτλους- το χω κάνει). Μόνο που εφόσον έχεις τέτοια tv δεν έχει νοήμα να το κάνεις μέσω κινητου (το κάνεις κατευθείαν όπως το κάνω και γω,,):P

 

Ταινίες με υποτίτλους μπορώ και τώρα να περάσω στην τηλεόραση από τον υπολογιστή με το Allshare, το πρόβλημα είναι όταν η ταινία δεν έχει εξαρχής υποτίτλους. Εκεί τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει φίλε μου πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που έχεις..Αν έχεις ένα avi και ενα srt με το ίδιο όνομα, τις βλέπεις κατευθείαν στην tv σου..αυτό κάνω και γω..τι ακριβώς θες να κάνεις?
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Έχεις στο φάκελο το βίντεο και τους υποτίτλους (χωριστά εννοείται), το βάζεις με το allshare να το παίξει η τηλεόραση και καταφέρνεις να βλέπεις τους υποτίτλους χωρίς να κάνεις κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Έχεις στο φάκελο το βίντεο και τους υποτίτλους (χωριστά εννοείται), το βάζεις με το allshare να το παίξει η τηλεόραση και καταφέρνεις να βλέπεις τους υποτίτλους χωρίς να κάνεις κάτι άλλο;

 

Ναι. Στον ίδιο φάκελο (που το πρόγραμμα allshare χρησιμοποιεί σαν κοινόχρηστο), έχω το αρχείο avi και srt (με το ίδιο όνομα). Όταν λοιπό το streamάρω στην tv , παίζει κανονικά με υπότιτλους:happy: Εσύ τι ακριβώς θες να κάνεις? Διότι αν εννοείς αντί για την tv να το βλέπεις στο κινητό σου, εκεί αλλάζει..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...