Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα βγάλεις μόνο πράγματα που καταλαβαίνεις τι είναι.. Ότι σου φαίνεται περίεργο δεν το ακουμπάς.. Έχω βγάλει πολλά πράγματα όπως face unlock, εφαρμογές mails (χρησιμοποιώ maildroid), αρκετά widgets και διάφορες άλλες εφαρμογές (books, video hub, social hub, etc)... Το καλό είναι ότι είδα αποτέλεσμα στην ελεύθερη μνήμη ram και στις εφαρμογές που τρέχουν ως default.. Δες και εδώ αν θες :)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1634624

 

με πιο προγραμμα τα αφαιρεις αυτα?

Edited by lazman
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με πιο προγραμμα τα αφαιρεις αυτα?

Προσωπικά χρησιμοποιώ το system app remover από το play..

 

Εδώ είσαι :) http://db.tt/b3kYhPF7

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ το system app remover από το play..

 

Εδώ είσαι :) http://db.tt/b3kYhPF7

 

Αυτο είναι μόνο για ρουτ η όχι ξέρεις να μου πεις ??? ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Eχετε ιδέα τι είναι το "com.google.android.gsf" που έχει ξεφτιλιστει στα wakelocks;

 

Πιθανον να ειναι απο Network location, δεν ειναι αποκλειστικα απο καποια εφαρμογη. Μπορει απο google maps, latitude, να τρεχει συνεχως καποια υπηρεσια απο πισω. Μεσα σε ωρες δηλαδη, εχεις τριψηφιο αριθμο wakelocks?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι μόνο για ρουτ η όχι ξέρεις να μου πεις ??? ;) ;)

Αποκλειστικά και μόνο για root. Αλλιώς εφαρμογές συστήματος (πχ στοκ mail) δεν μπορείς να αφαιρέσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να ειναι απο Network location, δεν ειναι αποκλειστικα απο καποια εφαρμογη. Μπορει απο google maps, latitude, να τρεχει συνεχως καποια υπηρεσια απο πισω. Μεσα σε ωρες δηλαδη, εχεις τριψηφιο αριθμο wakelocks?

 

Μέσα σε μισή ώρα πάνω κάτω μου έδωσε 43 Wakelocks. Μετά ξαφνικά σταμάτησε .. Το location το έχω κλειστό όπως και ότι έχει να κάνει με αυτό! Ευχαριστώ για την απαντηση .

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε μισή ώρα πάνω κάτω μου έδωσε 43 Wakelocks. Μετά ξαφνικά σταμάτησε .. Το location το έχω κλειστό όπως και ότι έχει να κάνει με αυτό! Ευχαριστώ για την απαντηση .

 

Απο τη στιγμη που σβησει η οθονη και με ανοιχτο wifi, εκει ειναι που γινεται της μουρλης στην καταναλωση. Τι μπορει να ειναι αυτο που ξυπνα τοσο πολυ την CPU και να προκαλει τετοιο ξοδεμα ; Και γιατι ειδικα μετα το τελευταιο update ;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα η μπαταρία από κίνα που είχα αγοράσει από ebay ( http://www.ebay.com/itm/330758439655?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 ). Την φόρτισα και δείχνει να τα πάει μια χαρά (ειδικά για την τιμή της). Το μόνο μειονέκτημα που διαπίστωσα φορώντας την μπατάρια αυτή είναι ότι δεν λειτουργεί το NFC. Προφανώς έχει αρκετά μεταλλικά στοιχεία στο εσωτερικό της τα οποία εμποδίζουν την nfc επικοινωνία. Αν την έχει και κάποιος άλλος και μπορεί να δοκιμάσει το nfc, ας μου πεί και εκείνος την εμπειρία του.
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα η μπαταρία από κίνα που είχα αγοράσει από ebay ( http://www.ebay.com/itm/330758439655?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 ). Την φόρτισα και δείχνει να τα πάει μια χαρά (ειδικά για την τιμή της). Το μόνο μειονέκτημα που διαπίστωσα φορώντας την μπατάρια αυτή είναι ότι δεν λειτουργεί το NFC. Προφανώς έχει αρκετά μεταλλικά στοιχεία στο εσωτερικό της τα οποία εμποδίζουν την nfc επικοινωνία. Αν την έχει και κάποιος άλλος και μπορεί να δοκιμάσει το nfc, ας μου πεί και εκείνος την εμπειρία του.

 

Δεν υφίσταται αυτό που λες για μεταλλικά στοιχεία. Απλά στο s3 το τσιπ του nfc είναι πάνω στην αυθεντική μπαταρία οπότε αφού αυτήν που έβαλες δεν έχει το τσιπ τότε δεν έχεις και nfc

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται αυτό που λες για μεταλλικά στοιχεία. Απλά στο s3 το τσιπ του nfc είναι πάνω στην αυθεντική μπαταρία οπότε αφού αυτήν που έβαλες δεν έχει το τσιπ τότε δεν έχεις και nfc

 

Αχά, δεν το γνώριζα αυτό (ότι το nfc είναι κομμάτι της μπαταρίας). Σ'ευχαριστώ!! Άρα δεν πρέπει να έχω παράπονο με την καινούρια μπαταρία. Για την τιμή της, αυτά δίνει :)

Link to comment
Share on other sites

Αχά, δεν το γνώριζα αυτό (ότι το nfc είναι κομμάτι της μπαταρίας). Σ'ευχαριστώ!! Άρα δεν πρέπει να έχω παράπονο με την καινούρια μπαταρία. Για την τιμή της, αυτά δίνει :)

 

nhariton κρατάει περισσότερο απ την αυθεντική?και αν ναι πόσο περίπου? Βλέπω πως είναι 1000 mAh παρά πάνω αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη αυτό φαίνεται.. Επίσης έχει καπάκι ή αντικαθιστά ακριβώς την αυθεντική?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

nhariton κρατάει περισσότερο απ την αυθεντική?και αν ναι πόσο περίπου? Βλέπω πως είναι 1000 mAh παρά πάνω αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη αυτό φαίνεται.. Επίσης έχει καπάκι ή αντικαθιστά ακριβώς την αυθεντική?

 

Πρώτη φορά την χρησιμοποιώ, και (μέχρι τώρα) φαίνεται να έχει λίγο καλύτερη αυτονομία σε σχέση με την original. Βέβαια είναι η πρώτη φόρτιση που κάνω, οπότε ίσως βελτιωθεί λίγο ακόμα η αυτονομία της με τον καιρό.

Σε μέγεθος είναι το ίδιο ακριβώς με την αυθεντική. Δεν χρειάζεται άλλο καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αχά, δεν το γνώριζα αυτό (ότι το nfc είναι κομμάτι της μπαταρίας). Σ'ευχαριστώ!! Άρα δεν πρέπει να έχω παράπονο με την καινούρια μπαταρία. Για την τιμή της, αυτά δίνει :)

 

Ναι δεν χρειάζεται να ανησυχείς δεν έπαθε τίποτα το κινητό. Απλά δεν έχεις nfc. Αν δεν το χρησιμοποιούσες καθόλου και είσαι ευχαριστημένος με την νέα μπαταρία τότε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

το widget του καιρου του the weather channel τρωει πολυ μπαταρια. μολις το εβγαλα (εχω αφησει το widget του go weather και του wordweather clock) αναθαρησε η μπαταρια!!!
Link to comment
Share on other sites

το widget του καιρου του the weather channel τρωει πολυ μπαταρια. μολις το εβγαλα (εχω αφησει το widget του go weather και του wordweather clock) αναθαρησε η μπαταρια!!!

Αν έκανε ανανέωση ανά 10 λεπτό τότε ναι θα της άλλαξε τα φώτα.. Γενικά, και ισχύει για όλες τις εφαρμογές, ρυθμίστε σωστά τα διαστήματα της ανανέωσης :)

Link to comment
Share on other sites

nhariton κρατάει περισσότερο απ την αυθεντική?και αν ναι πόσο περίπου? Βλέπω πως είναι 1000 mAh παρά πάνω αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη αυτό φαίνεται.. Επίσης έχει καπάκι ή αντικαθιστά ακριβώς την αυθεντική?

 

Εμένα πάντως μου κρατάει σαν την original. Το nfc το έχει χρησιμοποιησει κανένας και που?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου κρατάει σαν την original. Το nfc το έχει χρησιμοποιησει κανένας και που?

 

Το χρησιμοποιώ συχνά:

1) Εχω ένα tag που το έχω ορίσει όποτε το πλησιάζω να μπαίνει σε ένα συγκεκριμένο προφίλ λειτουργίας.

2) Για το S-beam, είναι απίστευτα πρακτικό αν και ο άλλος έχει συμβατό Samsung

3) Για πλάκα πχ να διαβάζω τις πληροφορίες από το τσιπάκι του διαβατηρίου (φωτογραφία κλπ).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου κρατάει σαν την original. Το nfc το έχει χρησιμοποιησει κανένας και που?

 

Και εγώ το χρησιμοποιώ για να διαβάζω nfc tags που έχω σε διάφορα μέρη (π.χ. βάση κινητού στο αυτοκίνητο, είσοδο σπιτιού, στο γραφείο, κλπ) ώστε να αλλάζω προφίλ, ανάλογα με το που είμαι.

 

Είναι κάπως βολικό, αλλά έχει το μειονέκτημα ότι πρέπει να ανάβεις και να ξεκλειδώνεις το κινητό για να λειτουργήσει το nfc (αν και υπάρχει κάποιο mod για να δουλεύει και με σβηστή την οθόνη σε custom roms).

Στο θέμα της μπαταρίας τώρα, επιβεβαιώνω και εγώ ότι η κινέζικη κρατάει τελικά το ίδιο με την αυθεντική.

Link to comment
Share on other sites

Ενω συνδέω το φορτιστη για 30 λεπτά, το μενου μπαταρία στις ρυθμίσεις δεν ενημερώνεται για να κανει reset το χρόνο που ειναι το κινητό με μπαταρία. Αν κανω μονο πλήρη φόρτιση , πανω απο 2 ώρες τοτε μόνο ενημερώνεται
MSCRE (Microsoft Certified Reboot Engineer)
Link to comment
Share on other sites

Ενω συνδέω το φορτιστη για 30 λεπτά, το μενου μπαταρία στις ρυθμίσεις δεν ενημερώνεται για να κανει reset το χρόνο που ειναι το κινητό με μπαταρία. Αν κανω μονο πλήρη φόρτιση , πανω απο 2 ώρες τοτε μόνο ενημερώνεται

 

Μόνο όταν κάνεις πλήρη φόρτιση τότε διαγράφονται τα στατιστικά και το διάγραμμα. Δεν είναι κάποιο πρόβλημα, έτσι λειτουργεί το android

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει αηδία το θέμα της μπαταρίας. Σε 8 ώρες χωρίς να κάνω τίποτα έπεσε στα 78% μετά από πλήρη φόρτιση.Μάλλον πρέπει να περιμένω την κάρτα μνήμης και μετά θα κάνω factory reset.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει αηδία το θέμα της μπαταρίας. Σε 8 ώρες χωρίς να κάνω τίποτα έπεσε στα 78% μετά από πλήρη φόρτιση.Μάλλον πρέπει να περιμένω την κάρτα μνήμης και μετά θα κάνω factory reset.

 

Φίλε νομίζω θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο (άμα είσαι root) γιατί υπάρχει πρόβλημα στο τηλέφωνο σου.

Είμαι σε περίοδο εξεταστικής (επιτέλους τελειώνει αύριο) οπότε έχω αφήσει το τηλέφωνό πόλλές ώρες χωρίς να κάνω τίποτα τις τελευταίες βδομάδες.. και προσωπικά το βρίσκω σε πολύ καλά επίπεδα όσο αφορά την αναμονή.

Να σου πω μόνο για χτες.. Τη στιγμή που το έβγαλα από την φόρτιση (100%), είχα δεκτεί κλίση, είδα και 1-2 πραγματάκια στο internet, πήγε 98%..

και μετά από 10 ώρες idle είχε φτάσει στο 96%.. χαρακτηριστικά το betterbatteryStats έγραφε 0.4%/hour...

Tώρα ελπίζω να μην δώσετε πάνω μου να με φάτε... είπα σε idle..! xωρίς wifi, χωρίς data, αλλά πάνω απ'ολα χωρίς κακογραμμένες εφαρμογές στο background..

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο από πάνω.. Τελευταίες μέρες έβλεπα τρελό drain και κάτι κρατούσε την συσκευή σε αφύπνιση, μια υπηρεσία audio out ή κάτι τέτοιο (το είδα με battery stats). Μου την έσπαγε όσο δεν πάει γιατί έχανα σε 8ωρο ίσως και 10% (αναμονή απλά σε gsm Mode, τα υπόλοιπα κλειστά). Τελικά ξεφορτωθηκα κάτι mods για αύξηση ήχων που είχα περάσει και χθες σε 10 ώρες αναμονή δεν έχασε ούτε 1%. Όπως είπε ο φίλος, θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω :)
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο από πάνω.. Τελευταίες μέρες έβλεπα τρελό drain και κάτι κρατούσε την συσκευή σε αφύπνιση, μια υπηρεσία audio out ή κάτι τέτοιο (το είδα με battery stats). Μου την έσπαγε όσο δεν πάει γιατί έχανα σε 8ωρο ίσως και 10% (αναμονή απλά σε gsm Mode, τα υπόλοιπα κλειστά). Τελικά ξεφορτωθηκα κάτι mods για αύξηση ήχων που είχα περάσει και χθες σε 10 ώρες αναμονή δεν έχασε ούτε 1%. Όπως είπε ο φίλος, θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω :)

 

Τι να πω φίλε.έχει δύο μέρες τώρα που το αφήνω στο 100% και όταν ξυπνάω έχει πάει στο 80%-85%..

Την μπαταρία μου την πεθαίνει "Διακομιστής Μέσων"..

Έχω ξενερώσει αφάνταστα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...