Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από περιέργεια (εμένα είναι τέτοιο το δίκτυό μου στην Αγγλία που δεν κάνει τίποτα), αυτό το δοκίμασες; (απλά απενεργοποίησέ το, δες αν κάνει διαφορά, και μετά ξαναβάλτο αν όχι). (πρέπει να είσαι root).

 

Δοκιμάζω το πρόγραμμα αυτό, να δώ αν θα έχει διαφορά η κατανάλωση. Μόλις έχω ικανό στατιστικό δείγμα θα μεταφέρω τις παρατηρήσεις μου. (Αθήνα - Vodafone)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια εγω που εβαλα την 4.1.1 μου βγαζει η μπαταρια 3 μερες με κανονικη χρηση,και το βραδυ το εχω στο αυτοματο και απενεργοποιημενο το Wifi.

Tι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! Λοιπον σημερα παλι 9ωρο με 2 ωρες οθονη.

 

Πως το βλεπετε ;

 

Γιατι προγραμμα μιλατε Για πειτε ;;

Edited by vairas5770
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω το πρόγραμμα αυτό, να δώ αν θα έχει διαφορά η κατανάλωση. Μόλις έχω ικανό στατιστικό δείγμα θα μεταφέρω τις παρατηρήσεις μου. (Αθήνα - Vodafone)

 

Δεν ξέρω αν οι περίπου 9 ώρες που το έβαλα έχουν αξία στατιστική, αλλά διαφορά προς το καλύτερο δεν είδα....

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν οι περίπου 9 ώρες που το έβαλα έχουν αξία στατιστική, αλλά διαφορά προς το καλύτερο δεν είδα....

 

Το fast dormancy έχει νόημα μόνο στην περίπτωση που χρησιμοποιούμε data.Αν δε τα χρησιμοποιούμε καθόλου ή ελάχιστα, δε θα παρατηρήσουμε καμία διαφορά.

Οι 9 ώρες είναι εντελώς ανεπαρκές στατιστικό δείγμα.

Εξάλλου το σωστό είναι να παρατηρήσουμε τη λειτουργία του 3g σε service mode.

H κατανάλωση είναι απλώς side effect :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το fast dormancy έχει νόημα μόνο στην περίπτωση που χρησιμοποιούμε data.Αν δε τα χρησιμοποιούμε καθόλου ή ελάχιστα, δε θα παρατηρήσουμε καμία διαφορά.

Οι 9 ώρες είναι εντελώς ανεπαρκές στατιστικό δείγμα.

Εξάλλου το σωστό είναι να παρατηρήσουμε τη λειτουργία του 3g σε service mode.

H κατανάλωση είναι απλώς side effect :cool:

 

 

Στρατο καλησπερα ! Τι ακριβως κανει αυτο το προγραμματακι ;;; Εγω χρησιμοποιω συνεχεια data.

Link to comment
Share on other sites

Παντως μαλλον βιαστηκα να βγαλω συμπερασματα για την μπαταρια.

Το πηρα καινουριο και την ιδια μερα του περασα JB.Δεν ειχε στρωσει καλα καλα η μπαταρια και του περασα και custom rom.

Τωρα που φαινεται να εχει στρωσει μου βγαζει μερα με αρκετο 3G.

Αλλα και παλι ειναι ακριβως το ιδιο σε διαρκεια μπαταριας S2 με Pulse rom 4.0.4 με S3 με Pulse rom 4.1.1.

Kι ας εχει 450 mah μεγαλυτερη μπαταρια το S3.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Παντως μαλλον βιαστηκα να βγαλω συμπερασματα για την μπαταρια.

Το πηρα καινουριο και την ιδια μερα του περασα JB.Δεν ειχε στρωσει καλα καλα η μπαταρια και του περασα και custom rom.

Τωρα που φαινεται να εχει στρωσει μου βγαζει μερα με αρκετο 3G.

Αλλα και παλι ειναι ακριβως το ιδιο σε διαρκεια μπαταριας S2 με Pulse rom 4.0.4 με S3 με Pulse rom 4.1.1.

Kι ας εχει 450 mah μεγαλυτερη μπαταρια το S3.

 

Λογικο δνε ειναι ; Αφου εχει μεγαλυτερη οθονη και 4 κουνητο μοτερ !

Φιλε ακομα και το 9ωρο που μου βγαζει εγω το βλεπω ως θαυμα !! ΦΑντασου το One X το πολυ 4ωρο να εβγαζε αντε 5ωρο με το ζορι !!!

Link to comment
Share on other sites

Στρατο καλησπερα ! Τι ακριβως κανει αυτο το προγραμματακι ;;; Εγω χρησιμοποιω συνεχεια data.

 

Απενεργοποιεί/ ενεργοποιεί τη λειτουργία fast dormancy

Tι είναι το fast dormancy; περιληπτικά εδώ

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιεί/ ενεργοποιεί τη λειτουργία fast dormancy

Tι είναι το fast dormancy; περιληπτικά εδώ

 

Το τσιμπαω ! Ευχαριστω πολυ !

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ : Μου γραφει το εξης

 

An error has occurred.sqlite.SQliteCantOpenDatabaseException: Unknown error m ( Code 14) : Could not open database continue ?

 

Τι να κανω ;

Edited by vairas5770
Link to comment
Share on other sites

Το τσιμπαω ! Ευχαριστω πολυ !

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ : Μου γραφει το εξης

 

An error has occurred.sqlite.SQliteCantOpenDatabaseException: Unknown error m ( Code 14) : Could not open database continue ?

 

Τι να κανω ;

 

Πρέπει να είσαι root Γιώργο για δουλέψει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι root Γιώργο για δουλέψει .

 

α μαλιστα ! Ευχαριστω Μιχαλη!! Ροοτ ειπαμε δεν ξανακανω ομως ! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει κανεις καποια ιδεα γιατι μετα την 4.1 η διαρκεια φορτισης εχει αυξηθει τοσο πολυ? Ενώ με παγωτο φορτιζε απο το 1% σε 2 ωρες κ 40 λεπτα τωρα κανει περιπου 4 κ 30 λεπτα.. Καμμια βοηθεια καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει κανεις καποια ιδεα γιατι μετα την 4.1 η διαρκεια φορτισης εχει αυξηθει τοσο πολυ? Ενώ με παγωτο φορτιζε απο το 1% σε 2 ωρες κ 40 λεπτα τωρα κανει περιπου 4 κ 30 λεπτα.. Καμμια βοηθεια καποιος?

 

και εμένα τα ίδια κάνει αλλά κ παραπάνω μη σου πω 6 ωρο 7 ωρο , εχω δοκιμάσει 2-3 jelly bean αλλα τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

και εμένα τα ίδια κάνει αλλά κ παραπάνω μη σου πω 6 ωρο 7 ωρο , εχω δοκιμάσει 2-3 jelly bean αλλα τα ίδια

Για όσους είναι root και έχουν περάσει το cwm προτείνω να κάνουν wipe τα dalvik cache και battery stats. Λογικά θα διορθωθεί (δεν πειράζει τα δεδομένα, αλλά θα κάνει λίγο χρόνο παραπάνω να Boot-αρει)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι root και έχουν περάσει το cwm προτείνω να κάνουν wipe τα dalvik cache και battery stats. Λογικά θα διορθωθεί (δεν πειράζει τα δεδομένα, αλλά θα κάνει λίγο χρόνο παραπάνω να Boot-αρει)

 

Μπορουμε να κανουμε wipe battery stats ενω εχουμε ειδη custom rom η το κανουμε μονο οταν περασουμε νεα custom rom? γιατι εχω κανει ειδη full wipe..εκτος απο το battery stats.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να κανουμε wipe battery stats ενω εχουμε ειδη custom rom η το κανουμε μονο οταν περασουμε νεα custom rom? γιατι εχω κανει ειδη full wipe..εκτος απο το battery stats.

Τα battery stats δεν είναι τίποτα σημαντικό, ένα txt αρχείο είναι που αν είσαι root μπορείς να σβήσεις με πολλά προγράμματα.

Εχει ελάχιστο νόημα και πιο πολύ προληπτικά το αναφέρω, παρά κάνει κάτι.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Τα battery stats δεν είναι τίποτα σημαντικό, ένα txt αρχείο είναι που αν είσαι root μπορείς να σβήσεις με πολλά προγράμματα.

Εχει ελάχιστο νόημα και πιο πολύ προληπτικά το αναφέρω, παρά κάνει κάτι.

 

Αν δεν είμαστε root τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είμαστε root τι κανουμε?

 

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές ότι πολλοί είδαν βελτίωση μετά από factory reset. Αν δε δουλέψει αυτό, έχει πρόβλημα ο φορτιστής σας.

 

Μπορουμε να κανουμε wipe battery stats ενω εχουμε ειδη custom rom η το κανουμε μονο οταν περασουμε νεα custom rom? γιατι εχω κανει ειδη full wipe..εκτος απο το battery stats.

Μπορείς να κάνεις wipe όποτε θέλεις από το menu του cwm recovery, αλλά αμφιβάλλω ότι θα δεις βελτίωση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει κανεις καποια ιδεα γιατι μετα την 4.1 η διαρκεια φορτισης εχει αυξηθει τοσο πολυ? Ενώ με παγωτο φορτιζε απο το 1% σε 2 ωρες κ 40 λεπτα τωρα κανει περιπου 4 κ 30 λεπτα.. Καμμια βοηθεια καποιος?

το φορτισα σημερα πρωτη φορα μετα την αναβαθμιση. ξεκινησα απο 18% και σε μια ωρα ειχε παει 57% και μετα απο μια ωρα και 15 ειχε γεμισει οσο εκανε και με την ics.

Link to comment
Share on other sites

το φορτισα σημερα πρωτη φορα μετα την αναβαθμιση. ξεκινησα απο 18% και σε μια ωρα ειχε παει 57% και μετα απο μια ωρα και 15 ειχε γεμισει οσο εκανε και με την ics.

 

Τόσο περίπου (2:40) θελω και εγώ ξεκινώντας την φόρτιση απο το 10% (με αγγλικό firmware)

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια, προφανως εχει απαντηθει αλλα δεν τη βρηκα με ενα γρηγορο ψαξιμο.

 

Κοιταζω το γραφημα που δειχνει την καταναλωση μπαταριας μου και απο κατω ποτε ηταν ανοιχτη η οθονη, ποτε ειχε wifi, ποτε ηταν awake και παει λεγοντας.

 

Μoυ κανει εντυπωση οτι δειχνει να ηταν παρα πολλη ωρα awake αλλα ταυτοχρονα οχι πολλη ωρα ανοιχτη η οθονη.

Αυτο γιατι συμβαινει? Γιατι παραμενει awake ενω εχω κλεισει την οθονη? Ειναι καποια ενδιαμεση κατασταση το awake που παρολο που εχει κλειστει οθονη κανει κατι απο πισω?

 

Δεν εχω βαλει στο κινητο κλειδωμα οθονης, ουτε την αφηνω ανοιχτει και να κλεισει μετα απο ωρα μονο του. Καθε φορα που σταματαω αυτο που κανω παταω το κουμπι και κλεινω την οθονη κανονικα.

 

Καμια ιδεα τι σημαινει το awake και αν τρωει ασκοπα μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια, προφανως εχει απαντηθει αλλα δεν τη βρηκα με ενα γρηγορο ψαξιμο.

 

Κοιταζω το γραφημα που δειχνει την καταναλωση μπαταριας μου και απο κατω ποτε ηταν ανοιχτη η οθονη, ποτε ειχε wifi, ποτε ηταν awake και παει λεγοντας.

 

Μoυ κανει εντυπωση οτι δειχνει να ηταν παρα πολλη ωρα awake αλλα ταυτοχρονα οχι πολλη ωρα ανοιχτη η οθονη.

Αυτο γιατι συμβαινει? Γιατι παραμενει awake ενω εχω κλεισει την οθονη? Ειναι καποια ενδιαμεση κατασταση το awake που παρολο που εχει κλειστει οθονη κανει κατι απο πισω?

 

Δεν εχω βαλει στο κινητο κλειδωμα οθονης, ουτε την αφηνω ανοιχτει και να κλεισει μετα απο ωρα μονο του. Καθε φορα που σταματαω αυτο που κανω παταω το κουμπι και κλεινω την οθονη κανονικα.

 

Καμια ιδεα τι σημαινει το awake και αν τρωει ασκοπα μπαταρια?

 

Φυσικά και τρώει μπαταρία... κάποια εφαρμογή φταίει. Βάλε το better battery stats να δεις τι φταίει... Μια γρήγορη αναζήτηση χρειάζεται.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω σοβαρό θέμα με την μπαταρία από τότε που έκανα αναβάθμιση στην 4.1 και τελευταία προέκυψε και ένα gpsd που βγαίνει με μεγάλη κατανάλωση και ενώ έχω κάνει arkea από αυτά που βρήκα στο net μέχρι k απεγκατάσταση όλον τον εφαρμογών που έβαλα τις τελευταίες μέρες αλλα αυτό το gpsd συνεχίζει και βαίνει.Το έχει αντιμετωπίσει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

παντως με την 4.1.1 η μπαταρια κραταει λιγοτερο. δοκιμασα το drain defender και μου φαινεται οτι τα παει καλυτερα τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...