Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το κινητό περίπου 3 μήνες και το αγόρασα καινούργιο.

Η μπαταρία δυστυχώς φτάνει δύσκολα στις 2 μέρες και αυτό μόνο με λίγη χρήση και "Κατάσταση πτήσης" το βράδυ.

 

Το πιο σπαστικό σχετικά με το τηλέφωνο όμως είναι οι χρόνοι φόρτισης.

Χρειάζεται 2,5 ώρες για πλήρη φόρτιση.

 

Αγόρασα φορτιστή για S4 που δίνει 2000MAh πιστεύοντας πως θα μειώσει το χρόνο στο μισό σε σχέση με τον Original που είναι στα 1000MAh, όμως δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι.

Το κινητό φορτίζει ακριβώς με τον ίδιο ρυθμό.

No one told you when to run, you missed the starting gun
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω το κινητό περίπου 3 μήνες και το αγόρασα καινούργιο.

Η μπαταρία δυστυχώς φτάνει δύσκολα στις 2 μέρες και αυτό μόνο με λίγη χρήση και "Κατάσταση πτήσης" το βράδυ.

 

Το πιο σπαστικό σχετικά με το τηλέφωνο όμως είναι οι χρόνοι φόρτισης.

Χρειάζεται 2,5 ώρες για πλήρη φόρτιση.

 

Αγόρασα φορτιστή για S4 που δίνει 2000MAh πιστεύοντας πως θα μειώσει το χρόνο στο μισό σε σχέση με τον Original που είναι στα 1000MAh, όμως δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι.

Το κινητό φορτίζει ακριβώς με τον ίδιο ρυθμό.

Υπάρχει περιορισμός στο λειτουργικό που δεν επιτρέπει πάνω από 1000mA (και όχι ΜΑh)

Εχει να κάνει καθαρά με την ασφάλεια της μπαταρίας. Αν της βάλεις 2000mA είτε θα χαλάσει πολύ γρήγορα είτε θα....ανατιναχτεί!

Με custom kernel μπορείς να το αυξήσεις, αλλά πάνω από 1100 άντε 1200mA δεν το προτείνει κανείς.

 

Τώρα για την κατανάλωση, με μια καλοστημένη 4.3, με όλα ανοιχτά και ελαφριά χρήση, πρέπει να φτάνει από 30-40 ώρες. Αν είναι λιγότερο, θα υπάρχει κάποια εφαρμογή που μένει ανοιχτή και σου τρώει την μπαταρία.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους παιδια, εχω και εγω το i9300 και το φορτιζω πληρως, και το πρωι 10 η ωα που ξυπναω το βγαζω...το ανοιγω παει στο 97% εχω ανοιχτα δεδομενα, ενεργο power saving, και αυτοματη φωτεινοτητα...ολα αυτα συνεχως ενεργα...και η μπαταρια κραταει μεχρι τις 5 το απογευμα περιπου....δηλαδη 7-8 ωρες....ειναι φυσιολογικο αυτο;; να πω πως το κινητο ειναι 16gb και το εχω σχεδον γεματο εφαρμογες κ παιχνιδια αλλα δεν ανοιγω κανενα...1 gb εχω ελευθερο...απο αρχικες οθονες εχω 6 γεματες αλλα 1-2 widgets συνολο μονο...ειναι φυσιολογικο η μπαταρια να κραταει ενα 8ωρο μονο μ ολα αυτα ενεργα;;αλλα δεδομενα σε 2G...Οχι 3G....και ξαναλεω ειναι γεματο εφαρμογες το κινητο..αυτο παιζει ρολο;;κραταει φυσιολογικα η μπαταρια του;;;περιμενω απαντηση...ευχαριστω,,,
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους παιδια, εχω και εγω το i9300 και το φορτιζω πληρως, και το πρωι 10 η ωα που ξυπναω το βγαζω...το ανοιγω παει στο 97% εχω ανοιχτα δεδομενα, ενεργο power saving, και αυτοματη φωτεινοτητα...ολα αυτα συνεχως ενεργα...και η μπαταρια κραταει μεχρι τις 5 το απογευμα περιπου....δηλαδη 7-8 ωρες....ειναι φυσιολογικο αυτο;; να πω πως το κινητο ειναι 16gb και το εχω σχεδον γεματο εφαρμογες κ παιχνιδια αλλα δεν ανοιγω κανενα...1 gb εχω ελευθερο...απο αρχικες οθονες εχω 6 γεματες αλλα 1-2 widgets συνολο μονο...ειναι φυσιολογικο η μπαταρια να κραταει ενα 8ωρο μονο μ ολα αυτα ενεργα;;αλλα δεδομενα σε 2G...Οχι 3G....και ξαναλεω ειναι γεματο εφαρμογες το κινητο..αυτο παιζει ρολο;;κραταει φυσιολογικα η μπαταρια του;;;περιμενω απαντηση...ευχαριστω,,,

 

Καλημερα φιλε μου να σου πω οτι πολλες εφαρμογες τρεχουν στο παρασκηνιο και ειναι φυσικο απο την ωρα που εχεις τα δεδομενα ανοιχτα να τραβανε bytes η kilobytes και να σου καταναλωνουν την μπαταρια,αυτο που εχω προσεξει ειναι οτι λιγοτερη μπαταρια θα σου φαει αν εχεις το wifi ανοιχτο απο οτι τα δεδομενα.Απο την ωρα που εβγαλα facebook και messenger η μπαταρια μου ειδε ανασταση.το φορτιζω καθε δυο μερες.Αν ομως το κινητο το εχεις αντικαταστησει απο τον υπολογιστη σου τοτε καθε 8 ωρες ειναι φυσιολογικο να το φορτιζεις και παλι καλα που σου κραταει τοσο.Αν ομως δεν το εχεις αντικαταστησει τοτε θα σε συμβουλευα αν δεν θελεις να το ρουταρεις να απεγκαταστησεις εφαρμογες "βαριες".Προσωπικη μου αποψη παντα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την fusion kit kat και την έχω ρυθμίσει και με βολεύει άψογα. Το μόνο που είδα και προβληματίζομαι είναι ότι στην πρώτη φόρτιση το βράδι έχασε 2-3% ok, στις επόμενες νύχτες όμως χάνει πάνω από 10%. Ανοιχτό τίποτα ούτε 3g ,wifi, gps, συγχρονισμοί, τίποτα. Μόνο με deepsleep γιατί χάνει τόσο πολύ? Ρυθμίσεις boeflla από οδηγό ψαγμένες zzmove- battery extreme yank, cpu και gpu με uv -25 Edited by athankar75
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη σκέψη που όλοι θα σου προτείνουν,

Βάλε greenify και σταμάτα εφαρμογές που δεν θες να τρέχουν μόνες τους :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου να σου πω οτι πολλες εφαρμογες τρεχουν στο παρασκηνιο και ειναι φυσικο απο την ωρα που εχεις τα δεδομενα ανοιχτα να τραβανε bytes η kilobytes και να σου καταναλωνουν την μπαταρια,αυτο που εχω προσεξει ειναι οτι λιγοτερη μπαταρια θα σου φαει αν εχεις το wifi ανοιχτο απο οτι τα δεδομενα.Απο την ωρα που εβγαλα facebook και messenger η μπαταρια μου ειδε ανασταση.το φορτιζω καθε δυο μερες.Αν ομως το κινητο το εχεις αντικαταστησει απο τον υπολογιστη σου τοτε καθε 8 ωρες ειναι φυσιολογικο να το φορτιζεις και παλι καλα που σου κραταει τοσο.Αν ομως δεν το εχεις αντικαταστησει τοτε θα σε συμβουλευα αν δεν θελεις να το ρουταρεις να απεγκαταστησεις εφαρμογες "βαριες".Προσωπικη μου αποψη παντα.

οποτε φιλε εμενα τι μου προτεινεις να κανω για να κραταει το κινητο μου μια μερα σιγουρα ομως απο υο πρωι μεχρι το βραδυ με ανοιχτα δεδομενα 2G , αυτοματη φωτεινοτητα και power save η και χωρις το power save;;; ευχαριστω..περιμενω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,τελευταια εχω θεμα με την μπαταρια μου,παρατηρησα ενω μεχρι τωρα μου πηγαινε 1-1.5 μερα ανετα,με την ιδια χρηση πλεον βγαζει περιπου τις μισες ωρες.Εχω εγκαταστησει το betterbatterystats,αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω πολλα απ αυτα και δεν καταλαβα πως ακριβως "διαβαζω" τις πληροφοριες του,επισης ειμαι ρουτ,εχω ακολουθησει τα βηματα απο δω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629 . Ανεβαζω και μια φωτο απο κατι "υποπτο" που βρηκα.. https://www.dropbox.com/s/b0772wxqars9q85/Screenshot_2014-03-07-17-01-00.png

 

*επισης ετρεξα το antutu tester,https://www.dropbox.com/s/urz2l4aijuxbohg/Screenshot_2014-03-07-17-58-55.png

Edited by slayer111
* διορθωση λινκ
Link to comment
Share on other sites

οποτε φιλε εμενα τι μου προτεινεις να κανω για να κραταει το κινητο μου μια μερα σιγουρα ομως απο υο πρωι μεχρι το βραδυ με ανοιχτα δεδομενα 2G , αυτοματη φωτεινοτητα και power save η και χωρις το power save;;; ευχαριστω..περιμενω

 

Εξαρταται τι χρειαζεσαι να μενει ανοιχτο.

Δλδ αμα χρειαζεσαι το fb και πρεπει να στελνεις μηνυματα μεχω αυτου τοτε δεν υπαρχουν και πολλα που μπορεις να κανεις. Επισης αμα χρησιμοποιεις τον Chrome για browsing αρκετα τοτε πλαι θα σου κραταει 8 ωρες.

 

Μερικες συμβουλες για να σου κραταω παραπανω η μπαταρια:

 

-Βαλε το δικτυο μονο σε 2G mode (αν δουλευεις πολυ με δεδεμενα μπορεις να το παραλειψεις)

-Ενεργοποιησε Power Saving mode

-Βγαλε τα live wallpapers (native live wallpapers, Muzei κτλ)

-Βγαλε τα Widget

-Βαλε τη φωτεινοτητα στο αυτοματο και ρυθμισε τη μπαρα το πολυ μεχρι τη μεση

-Με Greenify(δουλευει τωρα πια και χωρις root) κλεισε facebook, viber κτλ (αν δεν τα θες)

-Οτι εφαρμογη δεν χρησιμοποιεις και δεν περιμενεις ειδοποιησεις παρα μονο αμα την ανοιξεις εσυ καντη force stop απο τον Application Manager

-Επενεργοποιησε τον αυτοματο συχγρονισμο στα εμαιλ και βλεπε τα μονο οποτε εσυ θες

 

 

καλησπερα,τελευταια εχω θεμα με την μπαταρια μου,παρατηρησα ενω μεχρι τωρα μου πηγαινε 1-1.5 μερα ανετα,με την ιδια χρηση πλεον βγαζει περιπου τις μισες ωρες.Εχω εγκαταστησει το betterbatterystats,αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω πολλα απ αυτα και δεν καταλαβα πως ακριβως "διαβαζω" τις πληροφοριες του,επισης ειμαι ρουτ,εχω ακολουθησει τα βηματα απο δω http://www.myphone.gr/foru...d.php?t=336629 . Ανεβαζω και μια φωτο απο κατι "υποπτο" που βρηκα.. https://www.dropbox.com/s/...7-17-01-00.png

 

*επισης ετρεξα το antutu tester,https://www.dropbox.com/s/...7-17-58-55.png

 

τι εκδοση εχεις ?

Εκανες καποιο ρεσταρτ ?

Edited by Nippon
Link to comment
Share on other sites

Εχω την τελευταία, 4.3 εκανα και ρεσταρτ αλλα τπτ, εκανα και restore αλλα τιποτα, μαλλον θα παω για φορματ γιατί κανει και κατι περίεργα η οθονη, ωρες ωρες δεν ξεκλειδώνει και δεν μπορώ να απαντησω σε κλήσεις..
Link to comment
Share on other sites

Χθες επαιζα ενα παιχνιδι στο κιν, η μπαταρια σε καποια φαση εφτασε στο 10%,αρχισε να τρεμοπαιζει η οθονη και να κανει κατι σαν "νερα", και μετα απο λιγα δευτερόλεπτα κολησε, εβγαλα την μπαταρια για να ξαναδουλεψει. Εχει τυχει σε κανεναν? Φταιει η μπαταρια η κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Χθες επαιζα ενα παιχνιδι στο κιν, η μπαταρια σε καποια φαση εφτασε στο 10%,αρχισε να τρεμοπαιζει η οθονη και να κανει κατι σαν "νερα", και μετα απο λιγα δευτερόλεπτα κολησε, εβγαλα την μπαταρια για να ξαναδουλεψει. Εχει τυχει σε κανεναν? Φταιει η μπαταρια η κατι αλλο?

 

ετσι οπως το περιεγραψες νομιζω ειναι το ιδιο θεμα που ειχα και εγω. προβλημα της μπαταρια. σε εμενα φουσκωσε κιολας οποτε τσεκαρε το

πλεον το κανει απο το 40% και πεφτει πολυ πολυ γρηγορα (κανα 45λεπτο οθονη βγαζει)

 

αλλα εννοειται πως πηρα αλλη και την χαλασμενη την χρησιμοποιω πολυ σπανια σε κανενα ταξιδι μονο :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ναι αυτο, μολις τσεκαρα την μπαταρία, φουσκωμενη δεν την λες, αλλα δεν ειναι και ολοισια, εχει καποιες καμπυλες αριστερά και δεξια οπως βγαζεις το καπακι. Τη μπαταρία ποσο την πηρες φιλε μου? Βρηκα με 11 12 ευρω στο σκρουτζ αλλα δεν ξερω αν ειναι ιδια με τη δικη μου..
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ναι αυτο, μολις τσεκαρα την μπαταρία, φουσκωμενη δεν την λες, αλλα δεν ειναι και ολοισια, εχει καποιες καμπυλες αριστερά και δεξια οπως βγαζεις το καπακι. Τη μπαταρία ποσο την πηρες φιλε μου? Βρηκα με 11 12 ευρω στο σκρουτζ αλλα δεν ξερω αν ειναι ιδια με τη δικη μου..

 

20 από Γερμανό

Οπότε αυτή θα είναι :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει ι μπαταρια και να μην φωρτιζει σωστα?

Εχω αγορασει δυο καλωδια,για τον μαμα ανταπτορα,και δεν φωρτιζει κανονικα,βαζω βγαζω το βησμα 2-3 φωρες για να πιοασει εστο και 700Am.

Aς μου απαντησει καποιος αν γνωριζει?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει ι μπαταρια και να μην φωρτιζει σωστα?

Εχω αγορασει δυο καλωδια,για τον μαμα ανταπτορα,και δεν φωρτιζει κανονικα,βαζω βγαζω το βησμα 2-3 φωρες για να πιοασει εστο και 700Am.

Aς μου απαντησει καποιος αν γνωριζει?

Ευχαριστω!

 

Να μην φορτίζει σωστά όχι, όταν αρχίζει το τέλος της ζωής της μπαταρίας αποφορτίζεται απλά σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα και καμιά φορά προκαλεί επανεκκινήσεις άρα το πιο πιθανόν πρόκειται είτε για το φορτιστή σου είτε για τη θύρα της συσκευής σου. Μπορείς να δοκιμάσεις να τη καθαρίσεις με μία οδοντόβουρτσα και να τη φυσήξεις λίγο μήπως και καθαρίσει.

Τέλος έχεις ρωτήσει και εδώ όπου σου έχουν ήδη απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Εχω και γω καμποσο καιρο τωρα το γνωστο σε ολους μας προβλημα με την μπαταρια. πολυ αργη φορτιση, συν οτι το τηλεφωνο δεν αναγνωριζετε απο κανενα υπολογιστη ενω φορτιζει ''κανονικα'' μολις συνδεθει στ usb... Εψαχνα αρκετο καιρο ολες τις πιθανες ρυθμισεις π μπορει να ειχαν αλλαχτει, ωστε να γινει το τηλεφωνο μη αναγνωρισημο απο υπολογιστη αλλα δεν γινετε τπτ και αποφασισα χθες να το παω για σερβις σε ενα εξουσιοδοτημενο service στην θεσσαλονικη... σμρ μολις με ειδοποιησαν οτι το τηλεφωνο εχει προβλημα στο βυσμα (το οποιο οπως μου ειπαν ειναι πανω στην πλακετα) και γιαυτο το λογο θα φυγει για αθηνα να ανοιχτει κλπ κλπ κλπ...

Την βλαβη αυτη θα την καλυψει η εγγυηση ετσι? Το τηλεφωνο ειναι 9-10 μηνων, με 1-2 πτωσεις το πολυ στ ιστορικο και χωρις καμια παρεμβαση στο λειτουργικο του περαν τον official updates.... Τι λετε?

Edited by kwstantinos_e30
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Εχω και γω καμποσο καιρο τωρα το γνωστο σε ολους μας προβλημα με την μπαταρια. πολυ αργη φορτιση, συν οτι το τηλεφωνο δεν αναγνωριζετε απο κανενα υπολογιστη ενω φορτιζει ''κανονικα'' μολις συνδεθει στ usb... Εψαχνα αρκετο καιρο ολες τις πιθανες ρυθμισεις π μπορει να ειχαν αλλαχτει, ωστε να γινει το τηλεφωνο μη αναγνωρισημο απο υπολογιστη αλλα δεν γινετε τπτ και αποφασισα χθες να το παω για σερβις σε ενα εξουσιοδοτημενο service στην θεσσαλονικη... σμρ μολις με ειδοποιησαν οτι το τηλεφωνο εχει προβλημα στο βυσμα (το οποιο οπως μου ειπαν ειναι πανω στην πλακετα) και γιαυτο το λογο θα φυγει για αθηνα να ανοιχτει κλπ κλπ κλπ...

Την βλαβη αυτη θα την καλυψει η εγγυηση ετσι? Το τηλεφωνο ειναι 9-10 μηνων, με 1-2 πτωσεις το πολυ στ ιστορικο και χωρις καμια παρεμβαση στο λειτουργικο του περαν τον official updates.... Τι λετε?

 

Σίγουρα θα στο καλύψει η εγγύηση...Don't worry

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι καταλληλος φορτιστης για το συγκεκριμενο κινητο;Δλδ τι τεχνικα χαρακτηριστικα πρεπει να εχει;;;

Τι input και τι output πρεπει να εχει;;;;

Edited by hectoras
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τίποτα must have/must go εφαρμογές;γιατί βλέπω την μπαταρία μου να φεύγει νεράκι.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απο τις 6 και μισή το πρωί μέχρι τώρα με ελάχιστη χρήση(1 λεπτό και κάτι ομιλία,3 μηνύματα και που και που έβλεπα την ώρα)έχω πάει στο 89 τις%

Σα να πέφτει γρήγορα η μπαταρία.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα οθόνη;

Γιατί αυτό εγώ δεν το βλέπω για κακό... Το ακριβώς αντίθετο... Είναι πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα :-D

Link to comment
Share on other sites

ελάχιστη.

Η χρήση που έκανα είναι η εξής:

1 λεπτό και κάτι ομιλία.

Οθόνη κανένα 10 λεπτό με 15 χοντρικά.4 μηνύματα έστειλα και απλά αραιά και που έβλεπα την ώρα.

Χάνει γύρω στο 1%την ώρα.Εκτός αν είναι φυσιολογικό και απλά εγώ δε το έχω πάρει χαμπάρι ακόμα.:p

edit στο 79% με 46 λεπτά φωτεινότητα,2 λεπτά και 20 δευτερα ομιλία,1 ώρα wifi ανοιχτό και 10 λεπτά fb.

τι λέτε;

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ελάχιστη.

Η χρήση που έκανα είναι η εξής:

1 λεπτό και κάτι ομιλία.

Οθόνη κανένα 10 λεπτό με 15 χοντρικά.4 μηνύματα έστειλα και απλά αραιά και που έβλεπα την ώρα.

Χάνει γύρω στο 1%την ώρα.Εκτός αν είναι φυσιολογικό και απλά εγώ δε το έχω πάρει χαμπάρι ακόμα.:p

edit στο 79% με 46 λεπτά φωτεινότητα,2 λεπτά και 20 δευτερα ομιλία,1 ώρα wifi ανοιχτό και 10 λεπτά fb.

τι λέτε;

 

τελικα δεν ειναι τοσο τρομερο... αλλα ενταξει... σιγουρα δεν υπαρχει καποιο σοβαρο drain.

δοκιμασε αυτη την εφαρμογη για να δεις αν υπαρχει καποια αλλη εφαρμογη σου τρωει μπαταρια

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uzumapps.wakelockdetector

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...