Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα,

 

Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα με το να φορτιζεις το κινητο με φορτιστη αλλης μαρκας/εταιριας... Το δικο μου κανει ζαβολειες και λεω να βαλω αλλο (οπως iphone, nokia, sony, etc) αλλα δεν ξερω αν θα δημιουργησει προβλημα στο κινητο... Και να αγορασω το ιδιο (samsung) δεν ξερω αν θα εχει παλι το ιδιο προβλημα

 

Το φορτίζω σε μόνιμη βαση με ένα nokia και με ένα LG. Κανένα πρόβλημα

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα ο φορτιστης δεν θα πρεπει να δινει περισσοτερα mamper απο αυτον που συνοδευει την συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!ηθελα να ρωτησω να μου πειτε ποσο περιπου σας κραταει η φορτιση του κινητου?

εχω ενα s3 και θελει περιπου 3 μισι με 4 ορες φορτιση!ειναι φυσιολογικο αυτο??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!ηθελα να ρωτησω να μου πειτε ποσο περιπου σας κραταει η φορτιση του κινητου?

εχω ενα s3 και θελει περιπου 3 μισι με 4 ορες φορτιση!ειναι φυσιολογικο αυτο??

 

καπου στις 2,5 ωρες κανει εμενα να φορτισει απο το 17-20%.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος έμπειρος την εμπειρία του με την τελευταία έκδοση.

Τι χρόνους χρήσης έχει μέχρι να το ξαναφορτισει;

Την βγάζει μέρα; Με μέτρια χρήση.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος έμπειρος την εμπειρία του με την τελευταία έκδοση.

Τι χρόνους χρήσης έχει μέχρι να το ξαναφορτισει;

Την βγάζει μέρα; Με μέτρια χρήση.

 

Έχει να κάνει και με τον φορτιστή. Με τον μαμά, (1 Α) θέλει από τελείως άδειο κοντά 3 ώρες.

Με την 4.1.2 έχει βελτιωθεί η μπαταρία (σε σχέση με την 4.1.1).Με μέτρια χρήση βγάζει 1.5-2 μέρες άνετα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει και με τον φορτιστή. Με τον μαμά, (1 Α) θέλει από τελείως άδειο κοντά 3 ώρες.

Με την 4.1.2 έχει βελτιωθεί η μπαταρία (σε σχέση με την 4.1.1).Με μέτρια χρήση βγάζει 1.5-2 μέρες άνετα.

σωπα τοση μεγαλη διαφορα? απο εκει που διαβαζα οτι σερνεται φτανει 1,5 ημερα?

Σε ευχαριστω

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

σωπα τοση μεγαλη διαφορα? απο εκει που διαβαζα οτι σερνεται φτανει 1,5 ημερα?

Σε ευχαριστω

 

Που το διάβαζες αυτό;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

σωπα τοση μεγαλη διαφορα? απο εκει που διαβαζα οτι σερνεται φτανει 1,5 ημερα?

Σε ευχαριστω

 

Με την δική μου χρήση, σε 4.1.1 άντεχε 20 ώρες, με την 4.1.2 αντέχει 30. Κάπου εκεί ηταν και με την 4.0.4

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα!δηλαδη για να σου γεμισει πληρως ποσο σου κανει??

 

πληρως λεω στο 100% απο 17% 2,5 ωρες. δεν το εχω αφησει να πεσει στο 2-3% και να το φορτωσω. αλλα υπολογιζω οτι απο 0% σε 100% κανενα 3ωρο η καπου εκει κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Που το διάβαζες αυτό;

 

Διάβαζα πως έχει κάποια θέματακια στην jelly bean.

Πως ρουφαει τρέλα και τέτοια. Τι να σου πω ίσως κάνω λάθος.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πως έχει κάποια θέματακια στην jelly bean.

Πως ρουφαει τρέλα και τέτοια. Τι να σου πω ίσως κάνω λάθος.

 

Εμένα με το ζελεδάκι πάντως , η αυτονομία έπεσε αρκετά. Σε wifi σύνδεση πάντα , παρατηρώ πως πέφτει γρηγορότερα από πριν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι συμβαίνει με την 4.1.1 JB; Στα reviews παρουσιάζεται να βελτιώνει στις περισσότερες μετρήσεις την διάρκεια της μπαταρίας ενω πολλόι χρήστες και εδω αλλα και αλλού που διάβασα λένε το αντίθετο.,,,Τι ισχύει τελικά;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι συμβαίνει με την 4.1.1 JB; Στα reviews παρουσιάζεται να βελτιώνει στις περισσότερες μετρήσεις την διάρκεια της μπαταρίας ενω πολλόι χρήστες και εδω αλλα και αλλού που διάβασα λένε το αντίθετο.,,,Τι ισχύει τελικά;

Στην δική μου περίπτωση την έχει ρίξει γύρω στο 10% με 15%. Όχι δηλαδή κάτι τραγικό άλλα ναι, υπάρχει μείωση.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση την έχει ρίξει γύρω στο 10% με 15%. Όχι δηλαδή κάτι τραγικό άλλα ναι, υπάρχει μείωση.

 

Φαντάζομαι θα βελτιωθει στην 4.1.2 όπως λεει ενας φίλος πιό πάνω. Μέχρι να το αποκτήσω εγω θα είναι διαθέσιμη σχεδόν σε όλες τις χώρες και επίσημα.:p

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα μειωθηκε η διαρκεια της μπαταριας. δεν ξερω τι τεστ κανουν στα σαιτς και λενε οτι εχει μεγαλυτερη διαρκεια αλλα αυτο με την καμμια δεν ισχυει οταν ολοι λενε οτι εχουν μειωση .
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα μειωθηκε η διαρκεια της μπαταριας. δεν ξερω τι τεστ κανουν στα σαιτς και λενε οτι εχει μεγαλυτερη διαρκεια αλλα αυτο με την καμμια δεν ισχυει οταν ολοι λενε οτι εχουν μειωση .

 

Για την 4.1.1 να φανταστώ

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Με την 4.1.2 θα δείτε να σας λύνονται πολλά θεματάκια που είχε η 4.1.1

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι συμβαίνει με την 4.1.1 JB; Στα reviews παρουσιάζεται να βελτιώνει στις περισσότερες μετρήσεις την διάρκεια της μπαταρίας ενω πολλόι χρήστες και εδω αλλα και αλλού που διάβασα λένε το αντίθετο.,,,Τι ισχύει τελικά;

 

 

Οι χρήστες φίλε μου έχουν στήσει το κινητό (και εγω μαζι..) με 100 διαφορετικά προγράμματα και εφαρμογές.Ολο και καποια από αυτές θα στην κάνει την ζημια...Στα τεστ τα δοκιμάζουν μαμά.Για αυτό μην πολύ δίνεις σημασία σε ότι λένε οι χρήστες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Οι χρήστες φίλε μου έχουν στήσει το κινητό (και εγω μαζι..) με 100 διαφορετικά προγράμματα και εφαρμογές.Ολο και καποια από αυτές θα στην κάνει την ζημια...Στα τεστ τα δοκιμάζουν μαμά.Για αυτό μην πολύ δίνεις σημασία σε ότι λένε οι χρήστες.

 

Στο δικό μου τρέχουν περίπου 250 εφαρμογές (στοκ και πρόσθετες από play store)

Έχω τα πάντα ανοιχτά μόνιμα (3g-data, wifi, gps, gmail X 2, pop3 mail, What' up, viber, Facebook, Foursquare, twitter, battery monitor widget κλπ)

Δύσκολα μπορώ να φανταστώ ότι το 90% των χρηστών θα έχει πολλά περισσότερα.

Και με αυτά η 4.1.2 είναι ~50% καλύτερη σε stand-by από την 4.1.1.

 

Στο battery monitor μου λέει κατανάλωση ~1,4-2,0 %/hour σε stand-by (όταν ηρεμήσει) από 3,7-6 που ήτανε με την 4.1.1

Αυτά βέβαια αφορούν το δικό μου μηχανάκι έτσι όπως το έχω στημένο.:p (Stock-rooted)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου τρέχουν περίπου 250 εφαρμογές (στοκ και πρόσθετες από play store)

Έχω τα πάντα ανοιχτά μόνιμα (3g-data, wifi, gps, gmail X 2, pop3 mail, What' up, viber, Facebook, Foursquare, twitter, battery monitor widget κλπ)

Δύσκολα μπορώ να φανταστώ ότι το 90% των χρηστών θα έχει πολλά περισσότερα.

Και με αυτά η 4.1.2 είναι ~50% καλύτερη σε stand-by από την 4.1.1.

 

Στο battery monitor μου λέει κατανάλωση ~1,4-2,0 %/hour σε stand-by (όταν ηρεμήσει) από 3,7-6 που ήτανε με την 4.1.1

Αυτά βέβαια αφορούν το δικό μου μηχανάκι έτσι όπως το έχω στημένο.:p (Stock-rooted)

 

 

Δεν εχει να κάνει με περισσότερα η λιγότερα.Απλα με περισσότερα έχεις πιο πολλές πιθανότητες να σου κάτσει κάτι στραβα.Το θεμα ειναι να μπορείς να το λύσεις,και να βρεις τι φταιει,κάτι που οι περισσότεροι μάλλον δεν μπορούν...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κάνει με περισσότερα η λιγότερα.Απλα με περισσότερα έχεις πιο πολλές πιθανότητες να σου κάτσει κάτι στραβα.Το θεμα ειναι να μπορείς να το λύσεις,και να βρεις τι φταιει,κάτι που οι περισσότεροι μάλλον δεν μπορούν...

 

Ο κανόνας όμως είναι αυτό που αναφέρουν οι περισσότεροι χρήστες. Αν κάποιος σκαλίσει το τηλέφωνο χωρίς να γνωρίζει τι κάνει (βάζει άσχετες εφαρμογές που "άκουσε" ότι βελτιώνουν κάτι αλλά δεν ξέρουν τι, ή πειράζουν τον kernel γιατί ο τάδε dev από το xda έβγαλε τον σούπερ ντούπερ) είναι αναμενόμενο να έχει πρόβλημα.

Επίσης και μία σχετικά αθώα δωρεάν εφαρμογή μπορεί να κάνει ζημιά, εδώ ευθύνεται και ο ανεπαρκής έλεγχος από το Play store, καθώς πολλές εφαρμογές δεν είναι καλογραμμένες και απαιτούν περισσότερους πόρους από όσο χρειάζονται. Αλλά αυτό είναι εύκολο να το βρεί κανείς, αφαιρώντας τις εφαρμογές που είναι ύποπτες. Μια αφαιρετική λογική σχεδόν πάντα μπορεί να εντοπίσει τις 2-3 πιθανές αιτίες.

 

Δεν διαφωνώ ότι ο αριθμός των εφαρμογών από μόνος του δεν λέει τίποτα, αλλά διαφωνώ στην προτροπή σου:

Για αυτό μην πολύ δίνεις σημασία σε ότι λένε οι χρήστες.

Με κριτική στάση μπορεί κανείς να πάρει αρκετά από αυτό που λένε οι άλλοι χρήστες. :)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν διαφωνώ ότι ο αριθμός των εφαρμογών από μόνος του δεν λέει τίποτα, αλλά διαφωνώ στην προτροπή σου:

Με κριτική στάση μπορεί κανείς να πάρει αρκετά από αυτό που λένε οι άλλοι χρήστες. :)

 

Παρόλα αυτά εγώ περισσότερο συμφωνώ με αυτήν την προτροπή. Από την μεγάλη προσωπική μου εμπειρία με το symbian, το οποίο είναι αρκετά τροποποιήσιμο, οχι όπως το android αλλα είναι, και υπόκειται σε παρόμοιους "κινδύνους" κατέλληξα στο συμπέρασμα ότι η μπαταρία είναι πολύ υποκειμενικό θέμα. Εγώ πχ ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την μπαταρία του N8 ενώ πολλοί άλλοι ήταν εντελώς απογοητευμένοι. Το θέμα είναι να γνωρίζει κανείς το τηλέφωνο του και να προσέχει τι βάζει. Μόνο η χωρητικότητα της μπαταρίας αποτελέι ενα αρχικό κρητίριο και αυτό με επιφυλάξεις. Γι' αυτό και γω προσπαθώ να μάθω όσο καλύτερα γίνεται το android για να αποφύγω τις εκπλήξεις;).

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...