Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλυσπερα παιδια και απο μενα,το φωρτισα απ το βραδυ,και το εβγαλα απ την μπριζα 11 η ωρα με 100% μπαταρια,τωρα εχω 72% με παρα πολυ λιγη χρυση στο ιντερνετ,εχω κλειστα wifi,δεδομενα κινητου,και σινχρονισμους,και οταν το σκαλισω λιγο,θα παρατηρισω οτι θα πεσει 1%,ειναι λογικο?

Επισης το 3G πως ενεργοποιειται, απενοργοπειται.?

Και το τελευταιο οταν παω στο battery stats μου λεει οθονη 37%,και σε αναμονη 40% και οταν παταω πανω εκει που λεει στην αναμονη,μου γραφει απο κατω(καταναλωση μπαταριας απο το ραδιοφωνο του κινητου;) και δεν το εχω ανοιχτο!

 

Τα φωτα σας!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

3.5 ωρες μου βγαζει η οθονη αλλα εγω μιλαω εσυ λογικα ΟΧΙ ! Μιλαω πανω απο 2ωρο σιγουρα και τα δεδομενα δηλαδη το ιντερνετ ειναι απο τις 7 το πρωι ανοιχτα συνεχεια !! Το μηνα θελω 1,5 με 2 GB για δεδομενα μονο .

Επισης στελνω και καμια 100 sms στο 8ωρο στη δουλεια. Εννοειται συν συγχρονισμο !! Αν τα κανεις ολα αυτα και εσυ...

τοτε εχεις σουπερ μπαταρια !:D

 

Μιλάω γύρω στο 45', κάνα 3ωρο ίντερνετ με κατέβασμα και δοκιμές εφαρμογών, 5-6 μηνύματα, καμμιά ώρα παιχνίδι.

Βέβαια το βράδυ δεν το κλείνω και έχω κακό σήμα και στο σπίτι και στη δουλειά μου, wifi κάνα 8άρο γιατί σπίτι δεν έχω, οπότε δεν έχει νόημα να το έχω ανοιχτό, και ο συγχρονισμός είναι και σε μένα ανοιχτός το μόνο που έχω ξετσεκάρει είναι ο συγχρονισμός των φωτογραφιών.

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω γύρω στο 45', κάνα 3ωρο ίντερνετ με κατέβασμα και δοκιμές εφαρμογών, 5-6 μηνύματα, καμμιά ώρα παιχνίδι.

Βέβαια το βράδυ δεν το κλείνω και έχω κακό σήμα και στο σπίτι και στη δουλειά μου, wifi κάνα 8άρο γιατί σπίτι δεν έχω, οπότε δεν έχει νόημα να το έχω ανοιχτό, και ο συγχρονισμός είναι και σε μένα ανοιχτός το μόνο που έχω ξετσεκάρει είναι ο συγχρονισμός των φωτογραφιών.

 

καλα εισαι . Εγω ομως τα εχω ολα ανοιχτα και για dropbox κτλ ξερεις.

ΚΑτα τα αλλα ειπαμε το κινητο σε θεμα μπαταριας ειναι κορυφη. Απλα αν μου κρατουσε κανα 3ωρο παραπανω δεν θα ελεγα οχι ...

Κοιμαμαι αργα το βραδυ και θελω να παιζω που και που κανα game. :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα την λειτουργεια δικτυου στο GSM, απενοργοποιω και το 3G οταν δεν το χρειαζομαι,και ι αποδοση της μπαταριας ειναι μακραν καλυτερα!
Link to comment
Share on other sites

Μα το σήμα του τηλεφώνου παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην κατανάλωση της μπαταρίας.

Αν δεν υπάρχει καλό σήμα το κινητό είναι συνέχεια στην αναζήτηση καλύτερου σήματος πράγμα που σημαίνει μεγαλύτερη κατανάλωση.

Έχω παρατηρήσει ότι όταν βρίσκομαι σε περιοχές στις οποίες έχω καλό και σταθερό σήμα έχω ΠΟΛΥ καλύτερη καταναλωση μπαταρίας.

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Στο battery stats οταν παω γιατι εκει που ειναι οι μπαρες.. Στην μπαρα αναμονη που λεει ειναι στο 56% και οταν παταω πανω λεει,καταναλωση μπαταριας απο το ραδιοφωνο του κινιτου.

Ξερει κανεις γιατι τοσο πολυ??

Link to comment
Share on other sites

Στο battery stats οταν παω γιατι εκει που ειναι οι μπαρες.. Στην μπαρα αναμονη που λεει ειναι στο 56% και οταν παταω πανω λεει,καταναλωση μπαταριας απο το ραδιοφωνο του κινιτου.

Ξερει κανεις γιατι τοσο πολυ??

Άλλη μια από τις επιτυχημένες μεταφράσεις της samsung. Τη λέξη radio που στην συγκεκριμένη περίπτωση αναφέρεται στο σήμα του κινητού το μεταφράσανε σε ραδιόφωνο (πάλι καλά που δεν το μεταφράσανε σε kissfm). Στην ουσία σημαίνει ότι εκεί που βρίσκεσαι δεν έχεις καλό σήμα και γι' αυτόν τον λόγο η λειτουργία αυτή του τηλεφώνου καταναλώνει πολύ μπαταρία.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί να απαντηθεί η ερώτηση σου αντικειμενικά. Το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι το τι δείχνει η αντίστοιχη τιμή στο κινητό μου αυτή τη στιγμή. Δείχνει 6% (gsm only). Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ..ηθελα να ρωτησω ποσο κανει να φορτισει ο γαλαξιας 3(εννοω ποσες ωρες περιπου?)ας πουμε απο 20% περιπου και πανω οταν την βαζεις στην μπριζα και οταν πλεον φορτιστει στο φουλ ποσες ωρες κανει να φτασει παλι στο 20% με απλη χρηση?...
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ..ηθελα να ρωτησω ποσο κανει να φορτισει ο γαλαξιας 3(εννοω ποσες ωρες περιπου?)ας πουμε απο 20% περιπου και πανω οταν την βαζεις στην μπριζα και οταν πλεον φορτιστει στο φουλ ποσες ωρες κανει να φτασει παλι στο 20% με απλη χρηση?...

χρειαζεται περιπου 2,5 ωρεσ να φορτισει

με νορμαλ απλη χρηση κραταει 36 ωρες αν και η απλη χρηση ειναι κατι σχετικο:)

:)
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογα τι χρηση κανεις φιλε. Ας πουμε το δικο μου δεν κραταει πανω απο 15 ωρες ΠΟΤΕ !!

 

Χρηση δυνατη ομως και συνεχως 3G internet !

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ειναι τη χρηση κανεις,εμενα μου εβγαλε 40 ωρες με χρηση οχι σκληρη αλλα σχετικα πολυ,και ειχε υπολοιπο 18% ακομα.Με κλειστο το 3G
Link to comment
Share on other sites

παιδια το τηλεφωνο σε θεμα μπαταριας ειναι:elephant:

αποκει και περα αν θες να τα δουλευεις ολα στο φουλ θα μπορεισ να εχεις δευτερη μπαταρια γνησια οποτε οτι χρηση και να του κανεισ θα σε βγαλει ανετα 24 ωρες!! για ναμην μιλισουμε για τα εφαμιλα σε αυτο τηλεφωνα που ειναι αρκετα πισω!!!!!!!!!!!!!!!:X:X:X:X

:)
Link to comment
Share on other sites

παιδια το τηλεφωνο σε θεμα μπαταριας ειναι:elephant:

αποκει και περα αν θες να τα δουλευεις ολα στο φουλ θα μπορεισ να εχεις δευτερη μπαταρια γνησια οποτε οτι χρηση και να του κανεισ θα σε βγαλει ανετα 24 ωρες!! για ναμην μιλισουμε για τα εφαμιλα σε αυτο τηλεφωνα που ειναι αρκετα πισω!!!!!!!!!!!!!!!:X:X:X:X

 

Πολυ ΣΩΣΤΟΣ ! Πριν το GS 3 ειχα το ONE X, λοιπον μαυρα χαλια-η μπαταρια με φωτεινοτητα στο 0% ισα ισα μου εβγαζε 8ωρο !!

 

Απαραδεκτα πραγματα !!! Ο Βασιλιας ειναι το GS 3 τα εχουμε πει ! Απλα αν θες να εχεις φωτεινοτητα στο 100% συνεχεια πρεπει να παρεις 2η μπαταρια σιγουρα !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα εχει φτασει μεχρι και 80ωρες με σχετικά λιγο παιχνίδι και ίντερνετ αλλα το θέμα είναι οτι δεν θα σε αφησει ποτε αυτο το κινητό να τρεχεις για φορτισμα. Φοβερο!
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι, πέρα από χρόνους αυτονομίας και τρόπο χρήσης να αναφέρετε και τη ROM που έχετε εγκατεστημένη. Πάντως η δική μου άποψη είναι πως δεν έχει πολύ αξιοπρεπή αυτονομία. Ένα Galaxy S2 με Gingerbread ROM και ίδιο τρόπο χρήσης κρατάει αρκετά περισσότερο...

 

Πληρώνουμε το τίμημα της τεράστιας οθόνης (που και πάλι δεν αποδίδει τόσο καλά το μαύρο όσο το SGS2), των 4ρων επεξεργαστών και των διαφόρων hardware wakes (LED, smartstay/front camera κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι, πέρα από χρόνους αυτονομίας και τρόπο χρήσης να αναφέρετε και τη ROM που έχετε εγκατεστημένη. Πάντως η δική μου άποψη είναι πως δεν έχει πολύ αξιοπρεπή αυτονομία. Ένα Galaxy S2 με Gingerbread ROM και ίδιο τρόπο χρήσης κρατάει αρκετά περισσότερο...

 

Πληρώνουμε το τίμημα της τεράστιας οθόνης (που και πάλι δεν αποδίδει τόσο καλά το μαύρο όσο το SGS2), των 4ρων επεξεργαστών και των διαφόρων hardware wakes (LED, smartstay/front camera κλπ.)

 

Τι να το κανω ρε φιλε το Gingerbread ;;; Αν ειναι ετσι και το symbian κραταει 10 ημερες !!

 

Μην γυρναμε πισω !!!

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι τρομερή.. Η καλύτερη ρομ που είχα είναι της γερμανικής tmobile. Blh3...νορμάλ χρήση 48 ώρες με ντατα πάντα ανοιχτά. Σε λίγο που θα πάω σπίτι θα περάσω την νέα αγγλική jb
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι τρομερή.. Η καλύτερη ρομ που είχα είναι της γερμανικής tmobile. Blh3...νορμάλ χρήση 48 ώρες με ντατα πάντα ανοιχτά.

Είναι Jingerbread? Έχεις κάποιο link από Samfirmware?

Link to comment
Share on other sites

Είναι Jingerbread? Έχεις κάποιο link από Samfirmware?

 

Δεν έχει βγεί ποτέ Gingerbread για το SIII, από Ice cream Sandwich ξεκίνησε.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα..

 

Ύστερα από αρκετή χρήση του κινητού και έχοντας τροποιήσει τισ παραμέτρους για καλύτερη μπαταρία (τα μόνα που είναι ανοιχτά είνα ο ήχος - περιέργως στην 4.1.1 που έχω πρέπει να είναι συνέχεια on:(, η αυτόματη φωτεινότητα, η εξοικονόμηση ενέργειας και η περιστροφή οθόνης), κατάλαβα πως πολύ μεγάλο ρόλο (τον μέγιστο) για την κατανάλωση μπαταρίας είναι τι φόντο θα έχετε βάλει από πίσω. Γι αυτό το δίνω σαν tip (δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί:happy:). Ποτέ μην χρεισιμοποιείτε images α) μεγαλύτερες από 800Χ480 και β) με ανοιχτά χρώματα.

 

Είχα βάλει μια τέτοια εικόνα (μεγάλης ανάλυσης και έντονων χρωμάτων) και μέσα σε 1 ώρα (με ολα τα eco ενεργοποιημένα) εκεί που είταν 79% μου πήγε 74 %!!!! Με τα αντίστοιχα "μαμίσια" φόντα (και όσο το δυνατό πιο σκούρο χρώμα..) το αντίστοιχο αποτέλεσμα ήταν από 79% στο..79 %!! :cool:

 

Το μόνο που "μου την δίνει" είναι πως, μ αυτές τις ρυθμίσεις, όταν μπαίνω στο ιντερνετ μειώνεται πολύ η φωτεινότητα της οθόνης (όταν ξαναβγένεις ξανααυξάνεται). Υπάρχει κανά tip ώστε να εχω την ίδια φωτεινότητα στο ιντερνετ?

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...