Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Inside 27.2:

...CWM Manager v3.60 by Chainfire (not fully compatible)...

 

Αυτο ειναι η εφαρμογη που σου βγαζει οταν κανεις ροοτ το τηλεφωνο.. Εγω δεν την εχω δουλεψει ποτε..

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα περασει την 27.1, ειχα επιλεξει να κρατησει back up τον φακελο efs, αλλα δεν τον βρηκα ποτε. Μπορω να το κρατησω back up με αλλο τροπο?
Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα περασει την 27.1, ειχα επιλεξει να κρατησει back up τον φακελο efs, αλλα δεν τον βρηκα ποτε. Μπορω να το κρατησω back up με αλλο τροπο?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4329694#post4329694

κάνε την διαδικασία να περάσεις πάλι την omega , επιλέγεις το efs backup , μετά επανεκκίνηση (δεν θα φλασάρεις πάλι την rom)

θα βρεις το αρχείο στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1852255

 

edit (αν και σίγουρα θα τα καταφαίρεις με το παραπάνω....)

1. έχεις omega άρα είσαι root, έχεις το Kies στο κομπιούτερ σου, χρειάζεται μόνο για τους drivers

2. κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1901098

3. αποσυμπιέζεις τα περιεχόμενα του αρχείου στον υπολογιστή σου

4. • Ενεργοποίηση εντοπισμού σφαλμάτων USB στο τηλέφωνο από Ρυθμίσεις

5. Συνδέεις το τηλέφωνο με τον υπολογιστή

6. Πηγαίνεις στο φάκελο όπου αποσυμπίεσες το αρχείο του εργαλείου.

7. διπλό κλικ στο αρχείο Backup_EFS, στη συνέχεια, ακολούθησε τις οδηγίες στην οθόνη για να κάνεις backup φάκελο EFS Galaxy S3 σου με τον υπολογιστή, το οποίο θα αποθηκευτεί στον ίδιο φάκελο με επέκταση . Img .

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Το efs δεν είναι το ίδιο σε αποτέλεσμα με το backup που κάνουμε από το cmw όταν ανοίγουμε το κινητό με τα κουμπιά?..Δλδ αν χαλάσει και κάνω restore από εκεί δεν θα έχω το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα?
Link to comment
Share on other sites

Το efs δεν είναι το ίδιο σε αποτέλεσμα με το backup που κάνουμε από το cmw όταν ανοίγουμε το κινητό με τα κουμπιά?..Δλδ αν χαλάσει και κάνω restore από εκεί δεν θα έχω το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα?

το backup σε recovery είναι άλλο πράγμα , παίρνουμε backup τα πάντα από το κινητό μας , rom ,ρυθμίσεις , εφαρμογές,...

και αποθηκεύετε στην εξωτερική καρτούλα του κινητού στον φάκελο clockworkmod

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.:)

Και ποιος είναι ο λόγος να πάρουμε back up μόνο το efs της συσκευής μας?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.:)

Και ποιος είναι ο λόγος να πάρουμε back up μόνο το efs της συσκευής μας?

Backup & Restore φακέλου efs

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=331171

η rom σου άρεσε ??

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Είχα το s2 και είχα εγκαταστήσει αρκετές rom και είχα βάλει κ την omega αλλά τότε δεν μου άρεσε προτιμούσα την lightning μετά όμως σταμάτησαν να την υποστηριζουν και έβαλα την ressurrection κ εκεί πραγματικά είχα τεράστια προβλήματα, υπερθερμάνσεις τρελά κολλήματα όποτε του ερχόταν κ τέτοια, μόλις πήρα το s3 είπα να δοκιμάσω την omega και μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος! Φυσικά omega έβαλα και στο s2 του φίλου που το πούλησα! Edited by Venisk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αγορασα σημερα ενα S3 το οποιό είναι έκδοση android 4.0.4 και μοντεμ I9300XXLH1 το εχω κάνει root εχω βάλει και CWM.Για να μην κάνω λάθος ποια έκδοση OMEGA ROM πρέπει να περάσω για να πάω στην 4.1.1;

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αγορασα σημερα ενα S3 το οποιό είναι έκδοση android 4.0.4 και μοντεμ I9300XXLH1 το εχω κάνει root εχω βάλει και CWM.Για να μην κάνω λάθος ποια έκδοση OMEGA ROM πρέπει να περάσω για να πάω στην 4.1.1;

 

Omega 27.2 φιλε.. Καλορίζικο το εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4329694#post4329694

κάνε την διαδικασία να περάσεις πάλι την omega , επιλέγεις το efs backup , μετά επανεκκίνηση (δεν θα φλασάρεις πάλι την rom)

θα βρεις το αρχείο στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1852255

 

edit (αν και σίγουρα θα τα καταφαίρεις με το παραπάνω....)

1. έχεις omega άρα είσαι root, έχεις το Kies στο κομπιούτερ σου, χρειάζεται μόνο για τους drivers

2. κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1901098

3. αποσυμπιέζεις τα περιεχόμενα του αρχείου στον υπολογιστή σου

4. • Ενεργοποίηση εντοπισμού σφαλμάτων USB στο τηλέφωνο από Ρυθμίσεις

5. Συνδέεις το τηλέφωνο με τον υπολογιστή

6. Πηγαίνεις στο φάκελο όπου αποσυμπίεσες το αρχείο του εργαλείου.

7. διπλό κλικ στο αρχείο Backup_EFS, στη συνέχεια, ακολούθησε τις οδηγίες στην οθόνη για να κάνεις backup φάκελο EFS Galaxy S3 σου με τον υπολογιστή, το οποίο θα αποθηκευτεί στον ίδιο φάκελο με επέκταση . Img .

 

Ευχαριστω, τελικα το εκανα με αντιγραφη μεσω root explorer, ηταν πιο απλο απ οτι περιμενα!

Και κατι αλλο, δεν μου λειτουργει τις περισσοτερες φορες το screen lock απο τη notification bar, οταν το ξετικαρω, δηλαδη να μην κλειδωνει η οθονη. Με βολευει οταν ειμαι σπιτι και το εχω απλα στο γραφειο. Κατεβασα και το Widgetsoid,το εκανα και εφαρμογη συστηματος,και με εκεινο δεν λειτουργει καλα. Επισης δεν μου κανει και την αλλαγη 2G/3G αμεσως,αλλα απλα με πεταει στις ρυθμισεις για να το αλλαζω απο εκει,πραγμα που δεν ειναι και το πιο βολικο.. εχει βρει καποιος λυση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! αν αυξήσω την χωρητικότητα της εσωτερικής μνήμης με τον τρόπο που γράψατε στις προηγούμενες σελίδες, ώστε να μπορώ να βάλω κι άλλα προγράμματα, μπορώ να το κάνω χωρίς να κάνω ξανά εγκατάσταση την rom και επίσης αν αλλάξω γνώμη και θέλω να ξαναγυρίσω όπως ήταν γίνεται ξανά, χωρίς να εγκαταστήσω πάλι την rom?:happy:

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από έναν άλλο χρήστη του S3.

Το CRT Animation όπως βλέπω δεν βρίσκεται στην 27.2. ούτε και στα Omega files. Υπάρχει καποιο πρόβλημα?? Πρόκειται να ενταχθεί και αυτό σε μελλοντικά release?

Υ.Γ: Η νέα έκδοση τα σπάει!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κάτοχος του sg3 εδώ και μια βδομάδα και πραγματικά είμαι ενθουσιασμένος. Έχω όμως ένα θεματάκι: Καταρχάς να ενημερώσω ότι το έχω κάνει root και του φοράω την omega v.27.1. To πρόβλημα τώρα: Μου κολάει αρκετες φορές ο browser και αρκετα συχνά η εφαρμογή του fb. ξέρει κανείς κάτι για αυτό? Επίσης να προσθέσω ότι δεν χρησιμοποιώ τον TWX launcher αλλά τον nova. Ευχαριστώ προκαταβολικά.-
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κάτοχος του sg3 εδώ και μια βδομάδα και πραγματικά είμαι ενθουσιασμένος. Έχω όμως ένα θεματάκι: Καταρχάς να ενημερώσω ότι το έχω κάνει root και του φοράω την omega v.27.1. To πρόβλημα τώρα: Μου κολάει αρκετες φορές ο browser και αρκετα συχνά η εφαρμογή του fb. ξέρει κανείς κάτι για αυτό? Επίσης να προσθέσω ότι δεν χρησιμοποιώ τον TWX launcher αλλά τον nova. Ευχαριστώ προκαταβολικά.-

 

Καλησπέρα, εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις την 27.2. Τα προγράμματα πέρασέ τα με Titanium για να γλιτώσεις χρόνο.

Εγώ πάντως που την δοκιμάζω , δεν κολάει πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν αλλαζει κάτι στη 27.2 εκτός από μερικά updates εφαρμογών κυρίως που τα γράφει στο log.Αν το πρόβλημα του υπάρχει στην 27.1 θα συνεχίσει να υπάρχει και στην 27.2...και σίγουρα δεν ειναι θέμα ρομ.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν αλλαζει κάτι στη 27.2 εκτός από μερικά updates εφαρμογών κυρίως που τα γράφει στο log.Αν το πρόβλημα του υπάρχει στην 27.1 θα συνεχίσει να υπάρχει και στην 27.2...και σίγουρα δεν ειναι θέμα ρομ.

 

Το status bar φαίνεται να έστρωσε αλλά το πρόβλημα με τα βίντεο μένει....

 

Παρατήρησα όμως ότι εδώ και κάποιες μέρες δε χτυπάει το ξυπνητήρι μου το πρωί όταν το έχω σε flight mode.... Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι με την ν. 27.1 και εχω παρατηρήσει ότι μου καταναλώνει μπαταρία πολύ ποιο γρήγορα απότι η ν 13.1

Παίζει καποιο ρόλο ότι τρέχω jelly bean αντι ICS????

Χαρακτηρηστικά μέσα σε 6 ώρες (00,00-06,00) σταντ μπαι και 3 ώρες(06,00-09,00) με 2 τηλεφωνήματα και 2 φορές

η μπαταρία μου από 100% είναι στο 79%:(:(:(:(:(:(:(

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό???

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι με την ν. 27.1 και εχω παρατηρήσει ότι μου καταναλώνει μπαταρία πολύ ποιο γρήγορα απότι η ν 13.1

Παίζει καποιο ρόλο ότι τρέχω jelly bean αντι ICS????

Χαρακτηρηστικά μέσα σε 6 ώρες (00,00-06,00) σταντ μπαι και 3 ώρες(06,00-09,00) με 2 τηλεφωνήματα και 2 φορές

η μπαταρία μου από 100% είναι στο 79%:(:(:(:(:(:(:(

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό???

η αυτονομία της μπαταρίας στην jb , είναι πάρα πολύ καλή , και στην στην omega ics είχαμε το ίδιο ίσως

(αναφέρθηκε σε προηγούμενα ποστ με screenshots)

ίσως να ξυπνάει το κινητό σου κάποια εφαρμογή , έλεγξέ το με την εφαρμογή BetterBatteryStats http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179809

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εχω να παρατηρησω τα εξης.

Καποιες φορες οταν κανω εγκατασταση απο την αρχη καποιο firmware (ειτε omega ειτε εργοστασιακο) καποιες φορες μου κανει αυτοματα εγκατασταση καποιες εφαρμογες (προφανως μεσω συγχρονισμου) που ειχα προτοεγκαταστησει στο τηλ. Αυτο ομως δεν συμβαινει παντα, και καποιες φορες πιανει οταν κανω unroot και μετα εκ νεου παλι root.

Το χει παρατηρησει καποιος αλλος?

Και κατι παραξενο, που ισως δεν εχει και τοσο σημασια : Στην τελευταια omega εχει ενα ωραιο backroud το οποιο ξαφνικα μου εξαφανιζεται και μπαινει αυτοματα το εργοστασιακο στα καλα του καθουμενου. Καποια εφαρμογη το ξηλωνει αυτοματα?

Α! Και κατι περι αναμονης και αδειασματος της μπαταριας. Κοιταξτε το σημα οταν το εχετε σε standby. Αν ειναι χαμηλο (δηλ μια γραμμουλα ή και καθολου) τοτε πεφτει 1,5-2% ανα ωρα για την πλακα! Απο 2 γραμμουλες και πιο πανω θα δειτε διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εχω να παρατηρησω τα εξης.

Καποιες φορες οταν κανω εγκατασταση απο την αρχη καποιο firmware (ειτε omega ειτε εργοστασιακο) καποιες φορες μου κανει αυτοματα εγκατασταση καποιες εφαρμογες (προφανως μεσω συγχρονισμου) που ειχα προτοεγκαταστησει στο τηλ. Αυτο ομως δεν συμβαινει παντα, και καποιες φορες πιανει οταν κανω unroot και μετα εκ νεου παλι root.

Το χει παρατηρησει καποιος αλλος?

Και κατι παραξενο, που ισως δεν εχει και τοσο σημασια : Στην τελευταια omega εχει ενα ωραιο backroud το οποιο ξαφνικα μου εξαφανιζεται και μπαινει αυτοματα το εργοστασιακο στα καλα του καθουμενου. Καποια εφαρμογη το ξηλωνει αυτοματα?

Α! Και κατι περι αναμονης και αδειασματος της μπαταριας. Κοιταξτε το σημα οταν το εχετε σε standby. Αν ειναι χαμηλο (δηλ μια γραμμουλα ή και καθολου) τοτε πεφτει 1,5-2% ανα ωρα για την πλακα! Απο 2 γραμμουλες και πιο πανω θα δειτε διαφορα!

 

Οταν περασεις μια ρομ αμεσως σου λεει να συνδεθεις με λογαριασμο google,μετα σου λεει αν θελεις να κανει επαναφορα απο λογαριασμο google, εσυ μαλλον το εχεις τικαρισμενο και σου κανει επαναφορα τις εφαρμογες που ειχες απο το μαρκετ..

Για το backround δεν γνωριζω, ισως ειναι αυτο που σου ειπα παρα πανω..

Οταν δεν εχει σημα, απ'οτι ξερω ψαχνει να βρει σημα και γι'αυτο καταναλωνει περισσοτερο μπαταρια..

Link to comment
Share on other sites

Οταν περασεις μια ρομ αμεσως σου λεει να συνδεθεις με λογαριασμο google,μετα σου λεει αν θελεις να κανει επαναφορα απο λογαριασμο google, εσυ μαλλον το εχεις τικαρισμενο και σου κανει επαναφορα τις εφαρμογες που ειχες απο το μαρκετ..

Και ομως το εχω παντα τικαρισμενο αλλα αλλοτε την κανει την επαναφορα των εφαρμογων μου και αλλοτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανοίξεις το κινητό και συνδεθείς στο google λογαριασμό σου τότε ανοίγεις αμέσως το playmarket και πατάς ακύρωση όλων κ δεν κατεβάζει τίποτα μοναχό του.ψιλομπακαλίστικος τρόπος αλλά δουλεύει!:happy:

Εμένα πάντως μου φαίνεται φανταστικό που το τηλ κρατάει 1,5 μέρα ανοιχτό με 4 ώρες στο wifi και το βάζω να φορτίζει στο 30% :happy:

Link to comment
Share on other sites

Απο καιρό ήθελα να συζητήσω με αυτούς που χρησιμοποιούν Omega για θέματα αυτονομίας της συσκευής με τη χρήση της.

Απο τα γραφόμενα κάποιων χρηστών Omega κατα καιρούς,ακούγεται οτι η ROM αυτή έχει καλή διαχείριση της μπαταρίας.

Θα ήθελα απο κάποιους τέτοιους χρήστες να μάθω πιο συγκεκριμένες πληροφορίες.

Π.χ.:

1)Εχουν εστιάσει σε ποιό τομέα γίνεται καλύτερη διαχείριση;Στο deep sleep της συσκευής?Στην αναμονή με wi fi on?Σε όλα τα παραπάνω με οθόνη ανοικτή?Σε κλήση ομιλίας?Στην συχνότητα αναζήτησης δικτύου?Στην λειτουργία του πομποδέκτη τηλεφώνου?Στο χρονισμό της CPU?

2)Απορία:Εγω που δεν έχω wakelocks έτσι όπως έχω τη συσκευή μου τώρα (μαμά ICS rooted),θα κερδίσω τίποτε στον τομέα κατανάλωση μπαταρίας βάζοντας μια 27.2 και κάνοντας ακριβώς την ίδια χρήση που έκανα πρίν με τη μαμά ICS και με τα ίδια προγράμματα?

 

Eυχαριστώ...:)

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...