Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελω να κανω ροοτ και να φλασαρω την ομεγα.

ειναι η πρωτη φορα που θα φλασαρω.

να ρωτησω δεν εχω εξτρα microsfd οτι εχει στο τηλ μαμα μπορω να την περασω εκει την ρομ και να την φλασαρω?εχω δει ολους τους οδηγους.το μονο που εχω να κανω ειναι οτι λενε?εχω να προσέξω κατι αλλο?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θελω να κανω ροοτ και να φλασαρω την ομεγα.

ειναι η πρωτη φορα που θα φλασαρω.

να ρωτησω δεν εχω εξτρα microsfd οτι εχει στο τηλ μαμα μπορω να την περασω εκει την ρομ και να την φλασαρω?εχω δει ολους τους οδηγους.το μονο που εχω να κανω ειναι οτι λενε?εχω να προσέξω κατι αλλο?

ευχαριστώ.

 

Δεν είναι απαραίτητη η εξωτερική sd card.

Θα φλασαρεις την Ωμεγα V13 ics.

Όταν ξεκινά το φλασαρισμα, υπάρχει η επιλογή να γίνει backup ο φάκελος efs που περιέχει σημαντικά στοιχεία της συσκευής σου και μπορει να χρειαστεί. Θα το κανεις και όταν τελειωσεις θα μεταφέρετε αυτόν το φάκελο απο το κινητο στον υπολογιστη σου.

 

Κανε λοιπόν το root και στην συνέχεια ακολούθησε τις οδηγίες.

Θα σου πρότεινα αφου κανεις root και πριν φλασαρεις, να αγοράσεις απο το market το titanium backup. Αφου το εγκαταστάσεις θα πάρεις backup τις εφαρμογές σου και τα δεδομένα τους. Είναι η πρώτη επιλογη.

Για σωστό φλασαρισμα θα χρειαστεί να κανεις wipe data ( μέσω recovery όχι απο το μενου των ρυθμίσεων), οπότε με το Titanium δεν θα χάσεις τις εφαρμογές και τα δεδομένα σου αφου θα μπορεις μετα το φλασαρισμα να τις επαναφερεις με αυτο.

Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες και όπου έχεις απορίες θα σε βοηθήσει το google search.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φλασαρα.αλλα δεν εκανα back up δεν εκανε ενω το πάτησα.τωρα μπορω?το titanium back κολαει και δεν επαναφέρει εφαρμογες.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φλασαρα.αλλα δεν εκανα back up δεν εκανε ενω το πάτησα.τωρα μπορω?το titanium back κολαει και δεν επαναφέρει εφαρμογες.

 

Αν δεν έχεις κάνει wipe data δηλαδη αν δεν διεγραψες τα πάντα πριν το φλασαρισμα μπορεις.

Δεν ξέρω γιατι κολλάει το titanium. Δεν είναι φυσιολογικό.

Ένα πας περίπτωση αν τα καταφέρεις και πάρεις backup, μπες σε recovery και κανε wipe data, wipe cache και wipe Dalvik cache. To τελευταίο θα το βρεις στο μενου της recovery εκει που λέει advanced.

Μετα το wipe θα εγκαταστησεις τον λογαριασμό σου στο google και θα κατεβάσεις πάλι το titanium. Αυτο θα βρει το backup σου και θα επιλεξεις επαναφορά των απο των εφαρμογών με τα δεδομένα τους τίποτε άλλο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάνει wipe data δηλαδη αν δεν διεγραψες τα πάντα πριν το φλασαρισμα μπορεις.

Δεν ξέρω γιατι κολλάει το titanium. Δεν είναι φυσιολογικό.

Ένα πας περίπτωση αν τα καταφέρεις και πάρεις backup, μπες σε recovery και κανε wipe data, wipe cache και wipe Dalvik cache. To τελευταίο θα το βρεις στο μενου της recovery εκει που λέει advanced.

Μετα το wipe θα εγκαταστησεις τον λογαριασμό σου στο google και θα κατεβάσεις πάλι το titanium. Αυτο θα βρει το backup σου και θα επιλεξεις επαναφορά των απο των εφαρμογών με τα δεδομένα τους τίποτε άλλο.

 

οχι το εκανα για να περασω την ομεγα.τωρα δεν μπορω να τα παρω?θα μου χρειαστούν?επεισης προσπάθησα να κανω παλι nadroid back τωρα που φλασαρα και δεν....εκτος αν το κανει τοσο γρήγορα.

εκανα οτι λεει ο οδηγος και με το που πατησα backup αμεσως με πηγε στις επιλογες να κανω reboot το τηλ.αν ετσι το εχω κανει τοτε ναι εκανα αλλα δεν ξερω αν σβηστικαν με τα wipe Που εκανα μετα.

Edited by Karpoutzidis
Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα την v.15.Η πρωτη εντυπωση ειναι οτι παει σφαιρα. τωρα θα κανω επαναφορα απο τιτανιουμ. Οσο για το wifi που λενε ολοι στο xda οτι σερνεται,σε εμενα παει πιο γρηγορα απο ποτε!!!δεν ξερω τι να πω για αυτο. με τοσα που διαβασα ελεγα θα εχουμε θεμα αλλα ολα καλα.Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον INDIE για τον κοπο του και το κουραγιο του.
Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα την v.15.Η πρωτη εντυπωση ειναι οτι παει σφαιρα. τωρα θα κανω επαναφορα απο τιτανιουμ. Οσο για το wifi που λενε ολοι στο xda οτι σερνεται,σε εμενα παει πιο γρηγορα απο ποτε!!!δεν ξερω τι να πω για αυτο. με τοσα που διαβασα ελεγα θα εχουμε θεμα αλλα ολα καλα.Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον INDIE για τον κοπο του και το κουραγιο του.

Σε αυτό το θέμα (Wi - Fi).. Μάλλον πρέπει να έχει παίξει κάποιο "γιατροσόφι".. (?)

Δεν ξέρω.. :worry: Μιας και το αναφέρουν πολλοί..

Ο Καλύτερος για να μας πέι,είναι αυτός που λές.. Όχι ο ::indie:: ,αυτός μιλάει και γράφει μόνο στους αλλοδαπούς.. Τον άλλον γουστάρω εγώ.. Τον ioathe,Γιάννης κατά κόσμον..:) (αν και ξερω,οτι δεν παιζει χρονος για τιποτα..)

Δύο εντυπώσεις,μιας και πολύ λίγος ο χρόνος μου μαζί της.. Γρήγορες καταστάσεις,βουτυρομενες.. smooth το λέτε..?? Δεν ξέρω τι είναι αυτό.. Απαλά,όμορφα και ερωτικα.. Μου θυμίζει GB και γενικά μου αφήνει την γεύση,ότι την ερχόμενη βδομάδα πάμε στο Grande Official... Μια έκδοση που θα μας κάνουν πάλι,να ερωτευτουμε την Μανούλα Google.. Ελα να μην αργουμε,γιατί το παγωτό πέρασε το καλοκαίρι και η γεύση του κατάντησε αηδία στο στομα μας...:lol: http://www.androidcentral.com/international-samsung-galaxy-s3-jelly-bean-update-coming-next-week

Παρ'όλα αυτα συνεχίζω να ψάχνω κάποιο πρόβλημα... Για να βρω μια δικαιολογία και να αποφύγω ακόμα και το donate.. Δεν μπορεί... (?) Κάποιο θα υπάρχει.. Να πατήσω και εγώ εκεί και ας μην φταίει ο indie...(ινδιάνο τον λέω εγώ.. χα..!) Αλλο donate,δεν εχει απο εμενα.. Αν δεν μου κανει το ζελεδακι τούρτα περιοπής,την ερχομενη εβδομαδα..:!::lol: Μετα η μπυρα μου,θα ειναι πραγματικα και αληθινα δροσιστικη.. Και ας φευγει το καλοκαιρι...:)

Edited by Milfas
Link to comment
Share on other sites

NETWORK UNLOCK SIM σε περίπτωση που σας γράφει αυτο κανετε τα εξής :

Root + Voodoo + GalaxSimUnlock

 

ROOT: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629

Voodoo: https://dl.dropbox.com/u/9498257/VoodooGalaxySIIISimUnlock.apk

GalaxSimUnlock: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1274533&d=1345595983

 

και πολυ καλο βρήκα το Root Browser Lite απο το GooglePlay..

 

Περισσότερα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1846451

http://icxu.blogspot.gr/2012/08/voodoo-sim-unlock-for-i9300-gs3-app-is.html

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη σε ευχαριστουμε για την πολυ καλη δουλεια που κανεις:)

51U894464L220990S

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά εγω έχω προβλημα με το wifi.

Το ότι μπορω να αλλάξω τις ρυθμίσεις σε wpa στο δικο μου wifi δεν είναι λύση γιατι δεν μπορω να κάνω κάτι τέτοιο στο γραφείο ούτε σε κάθε άλλο wifi που συνδεομαι.

 

EDIT

Τελικα ηταν συμπτωση. Ειχαν συνδεθει πολλοι και δεν υπηρχε ελευθερη ip. Μολις το εκανα στατικο και του εδωσα το ip του ipad μου, δουλεψε κανονικα.

 

Να κάνω ένα μικρό feedback μετά από μερικές ώρες χρήσης.

Δείχνει πιο smooth από την προηγούμενη.

Τα πάντα δουλεύουν ρολόι. Δεν αντιμετωπίζω πουθενά πρόβλημα.

Η ram κάνει κάποιες περίεργες διακυμάνσεις αλλά δεν επηρεάζει πουθενά την ομαλότητα και την ταχύτητα λειτουργίας. Εκεί που την βλέπεις στα 85ΜΒ πάει στα 160 και από τα 145 στα 105 χωρίς να κάνεις τίποτα.

Από την στιγμή όμως που δεν αισθάνομαι καμία διαφοροποίηση στην λειτουργία, το μόνο που έκανα ήταν...... να αφαιρέσω το προγραμματακι που μέτρα την free ram. Δεν χρειάζεται.

 

Η καλύτερη ROM που δοκίμασα από άποψη θερμοκρασίας.

 

Για αυτονομία δεν έχω να πω κάτι αλλά σαν γενική παρατήρηση οι JB αν και έχουν καλή συμπεριφορά σε sleep mode, καταναλώνουν λίγο περισσότερο με ανοικτή οθόνη σε σχέση με τις τελευταίες custom ics.

Θα βελτιωθούν όταν προσαρμοστούν τα modes που χρησιμοποιούσαν οι cookers.

 

Κάτι άλλο που νομίζω ότι είναι χειρότερο από πριν, αφορά την φωτεινότητα. Κι εδώ λοιπουν τα modes.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη σε ευχαριστουμε για την πολυ καλη δουλεια που κανεις:)

51U894464L220990S

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για το donate!!

 

Μολις περασα την v.15.Η πρωτη εντυπωση ειναι οτι παει σφαιρα. τωρα θα κανω επαναφορα απο τιτανιουμ. Οσο για το wifi που λενε ολοι στο xda οτι σερνεται,σε εμενα παει πιο γρηγορα απο ποτε!!!δεν ξερω τι να πω για αυτο. με τοσα που διαβασα ελεγα θα εχουμε θεμα αλλα ολα καλα.Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον INDIE για τον κοπο του και το κουραγιο του.

 

Και εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το wi-fi αλλα για να το λενε πολλοί μαλλον το πρόβλημα ειναι απο τον νέο κερνελ.

Περιμένουμε την τελική έκδοση του JKB

 

Δυστυχώς παιδιά εγω έχω προβλημα με το wifi.

Το ότι μπορω να αλλάξω τις ρυθμίσεις σε wpa στο δικο μου wifi δεν είναι λύση γιατι δεν μπορω να κάνω κάτι τέτοιο στο γραφείο ούτε σε κάθε άλλο wifi που συνδεομαι.

 

EDIT

Τελικα ηταν συμπτωση. Ειχαν συνδεθει πολλοι και δεν υπηρχε ελευθερη ip. Μολις το εκανα στατικο και του εδωσα το ip του ipad μου, δουλεψε κανονικα.

 

Να κάνω ένα μικρό feedback μετά από μερικές ώρες χρήσης.

Δείχνει πιο smooth από την προηγούμενη.

Τα πάντα δουλεύουν ρολόι. Δεν αντιμετωπίζω πουθενά πρόβλημα.

Η ram κάνει κάποιες περίεργες διακυμάνσεις αλλά δεν επηρεάζει πουθενά την ομαλότητα και την ταχύτητα λειτουργίας. Εκεί που την βλέπεις στα 85ΜΒ πάει στα 160 και από τα 145 στα 105 χωρίς να κάνεις τίποτα.

Από την στιγμή όμως που δεν αισθάνομαι καμία διαφοροποίηση στην λειτουργία, το μόνο που έκανα ήταν...... να αφαιρέσω το προγραμματακι που μέτρα την free ram. Δεν χρειάζεται.

 

Η καλύτερη ROM που δοκίμασα από άποψη θερμοκρασίας.

 

Για αυτονομία δεν έχω να πω κάτι αλλά σαν γενική παρατήρηση οι JB αν και έχουν καλή συμπεριφορά σε sleep mode, καταναλώνουν λίγο περισσότερο με ανοικτή οθόνη σε σχέση με τις τελευταίες custom ics.

Θα βελτιωθούν όταν προσαρμοστούν τα modes που χρησιμοποιούσαν οι cookers.

 

Κάτι άλλο που νομίζω ότι είναι χειρότερο από πριν, αφορά την φωτεινότητα. Κι εδώ λοιπουν τα modes.

 

Κώστα όπως πάντα πολύ χρήσιμες οι αναφορές σου,

στην νέα v15.1 έχω προσθέσει ακομα περισσότερα mod.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Για να περασουμε την 15 (εχω την 13)και γενικα ομεγκα χρειαζονται τα γνωστα wipe η μπορω απο πανω απλα να την βαλω?(αυτο κανω και δεν εχω θεμα ) ρωαταω πως θα ηταν καλυτερα?
I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Για να περασουμε την 15 (εχω την 13)και γενικα ομεγκα χρειαζονται τα γνωστα wipe η μπορω απο πανω απλα να την βαλω?(αυτο κανω και δεν εχω θεμα ) ρωαταω πως θα ηταν καλυτερα?

 

φιλε πρεπει να την περασεις με καθαρη εγκατασταση ( ολα τα wipe ) γιατι αλαζεις εκδοση ρομ. απο ics πας σε jb

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Επειδη αναφέρθηκε στο XDA ότι ακόμα και όταν εχει σήμα το wifi οι ταχύτητες είναι πολυ μικρές, δοκίμασα με το speedtest στο Siii με V15 και στο iPad. Πήρα τις ίδιες μετρήσεις. Γενικά δεν είδα κάποια διάφορα σε ότι κατεβάζω.

Πιθανώς να υπάρχουν συσκευές με διαφορετικό τσιπ.

 

Κάτι άλλο που αναφέρθηκε ήταν ότι μόλις κλείνουμε την κάμερα δημιουργούνται κάποιοι χρωματισμοι στο κέντρο της οθόνης. Συμβαίνει αυτο αλλα παραδόξως μόνο σε portrait. Δεν μ ενοχλεί αφου πρόκειται για κάτι που θα διορθωθεί σε επόμενο firmware.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να υπάρχουν συσκευές με διαφορετικό τσιπ.

Αν ισχυει αυτο Master Kωσταρα μου,θα μας ακολουθησει για αρκετες versones (τους οποιους..). Και με βαση την λογικη,δεν θα ξεπεραστει με την καμια..!! (Aν και πλεον δεν πιστευεις οτι υπαρχει καποιο προβλημα,οταν πηγες σπιτι το καταλαβες..! Νομιζω..?)

Απο την αλλη,ο διακαεις μου ποθος και η μεγαλη μου επιθυμια θα ηταν.. Mεσα στο επερχομενο ποθητο και αυτο Grande official.. η Samsung με τις εκπληξεις της JB,να μην μας ταλαιπωρησει με κατι τετοιο (και το πιστευω..).

Θα μου πεις.. Αμα ειναι τσιππππ.. Οτι και να θελει να κανει η Samsung,παπαλα η δουλεια..

Και ομως ρε Κωσταρα μου,ακομα δεν θελω να βαλω μυαλο.. Πιστευω πως δεν θα μας ταλαιπωρησει ξανα,με τετοιο θεμα..(και οτι ηταν ενας προλογος,το φαινομενο του Wi-Fi απο τους καποιους..)

Θελω να τους βαλω πιο ψηλα τους κορεατες,απο οτι τους αξιζει ρε γ@μ@τι μου.. Τι σκ@τ@ εκαναν τοσο καιρο..(?)

Να κοβανε το κεφαλι τους να βρουνε λυση.. Πιο πριν.. Οχι τωρα.. Και τους ηταν γνωστα αυτα και απο S και απο S2 και Google platform και..και..

Y.Γ) Απο την αλλη ρε Κωσταρα,επειδη θελω να μαθω απο εσενα,σαν ασχετος που ειμαι..!!! Πως ακομα δοκιμαζεις αυτα τα εργαλεια μετρησης..?? Πως δεν βασιζεσαι 100% στην αισθηση σου..?? Τοσες συσκευες περασαν απο τα χερια σου,αμετρητες ωρες πειραματισμου σου και downloads σου με αυτες.. Τοσο μεγαλη εμπειρια "αισθησης" σε ολα και οχι μονο.. Πως μπορεις και το κανεις αυτο (ενας User στο δικο σου status)..?? Πες μου,θελω να μαθω.. Και οποιος αλλος μπορει να μου δωσει να καταλαβω,εκτος απο το απλο "ετσι για χαβαλε τις τρεχω.."

Σε ευχαριστω..

Edited by Milfas
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω εδώ και αρκετές ημέρες την omega v 13. Αν δεν κάνω λάθος είναι η πρώτη omega που έχει το tweek για να μην πέφτει η μνήμη κάτω από 200 mb. Λόγω του ότι είμαι ακόμα σε διακοπές και έχω παρά πολύ χρόνο στη διάθεση μου έχω σκίσει το κινητό σε browsing, και γενικά χρήση ίντερνετ, κυρίως μέσω 3g. Μέσα σε 10 ημέρες πρέπει να ξεπέρασα τα 4 gb σε χρήση ίντερνετ. Όλο αυτό το διάστημα παρατήρησα το εξής, το οποίο λόγω του ότι βλέπω ότι το άνω tweek πλέον καθιερώνεται στις roms που βγαίνουν από εδώ και πέρα, θεωρώ ότι θα πρέπει να το αναφέρω ώστε να εξετασθεί και από άλλους η συμπεριφορά που παρουσιάζει το κινητό. Συγκεκριμένα σε περιπτώσεις που έχω ανοίξει και κλείσει αρκετές εφαρμογές και στη συνέχεια ασχοληθώ με browsing στο ίντερνετ, μου έχει τύχει επανειλημμένως (και αυτός είναι και o λόγος που το αναφέρω) να κάνει τρελό lag το κινητό σαν να κολλάει εντελώς. Αυτό συμβαίνει αν χρειάζεται να πάω μπρος πίσω σε σελίδες που έχουν αρκετές φωτογραφίες ή και βίντεο, για παράδειγμα στην desktop έκδοση του http://www.androidpolice.com. Επαναλαμβάνω ότι αυτό συμβαίνει όχι αν πάω να μπω κατευθείαν σε τέτοιου είδους σελίδες αλλά αφού έχω ασχοληθεί αρκετά πριν με άλλες εφαρμογές και περιήγηση σε σελίδες. Αν δε πιέσω το κινητό να ανταποκριθεί πατώντας το home button ή το power button μου έτυχε να τα παίξει σχεδόν η απεικόνιση της οθόνης σαν να θολώνει (το οποίο επειδή έχω κάποια εμπειρία δεν έχει σχέση με hardware αλλά με software). Η εντύπωση που μου δημιουργείται είναι ότι το tweek αυτό για την μνήμη δεν λειτουργεί σωστά και για κάποιο λόγο μπουκώνει το κινητό σε καταστάσεις που είναι ιδιαίτερα απαιτητικές. Το φαινόμενο αυτό δεν μου είχε παρουσιαστεί σε καμιά προηγούμενη rom. Επειδή δε ήθελα να είμαι ποιο σίγουρος ότι δεν φταίει η εγκατάσταση της συγκεκριμένης rom έκανα και απλή επανεγκατάσταση, αλλά και φόρτωσα και ένα backup από την πρώτη omega που είχα βάλει, όταν το κινητό ήταν παρθένο και βεβαίως δεν είχε κανένα τέτοιο θέμα (καθώς δεν ήθελα να φορμάρω τελείως το κινητό ενώ είμαι σε διακοπές) και έκανα εγκατάσταση της 13 (με όλα τα wipes σε κάθε περίπτωση)και το πρόβλημα παρουσιάστηκε ξανά, που για εμένα δείχνει ότι προέρχεται από την συγκεκριμένη rom και λόγω των συμπτωμάτων από το συγκεκριμένο tweek.

Σε απλή χρήση δεν μου έχει εμφανιστεί βεβαίως κανένα πρόβλημα. Ωστόσο αν εμφανιστεί είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό καθώς το κινητό κολλάει για αρκετά δευτερόλεπτα (πάνω από 10) που δεν είναι ανεκτό σε καμιά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί έχουν αναφέρει προβλήματα με αυτό το supercharger v6...

Πάντως ο Γιάννης φρόντισε νομίζω και για αυτό μια και από v15 και μετά νομίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης του...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω εδώ και αρκετές ημέρες την omega v 13. Αν δεν κάνω λάθος είναι η πρώτη omega που έχει το tweek για να μην πέφτει η μνήμη κάτω από 200 mb. Λόγω του ότι είμαι ακόμα σε διακοπές και έχω παρά πολύ χρόνο στη διάθεση μου έχω σκίσει το κινητό σε browsing, και γενικά χρήση ίντερνετ, κυρίως μέσω 3g. Μέσα σε 10 ημέρες πρέπει να ξεπέρασα τα 4 gb σε χρήση ίντερνετ. Όλο αυτό το διάστημα παρατήρησα το εξής, το οποίο λόγω του ότι βλέπω ότι το άνω tweek πλέον καθιερώνεται στις roms που βγαίνουν από εδώ και πέρα, θεωρώ ότι θα πρέπει να το αναφέρω ώστε να εξετασθεί και από άλλους η συμπεριφορά που παρουσιάζει το κινητό. Συγκεκριμένα σε περιπτώσεις που έχω ανοίξει και κλείσει αρκετές εφαρμογές και στη συνέχεια ασχοληθώ με browsing στο ίντερνετ, μου έχει τύχει επανειλημμένως (και αυτός είναι και o λόγος που το αναφέρω) να κάνει τρελό lag το κινητό σαν να κολλάει εντελώς. Αυτό συμβαίνει αν χρειάζεται να πάω μπρος πίσω σε σελίδες που έχουν αρκετές φωτογραφίες ή και βίντεο, για παράδειγμα στην desktop έκδοση του http://www.androidpolice.com. Επαναλαμβάνω ότι αυτό συμβαίνει όχι αν πάω να μπω κατευθείαν σε τέτοιου είδους σελίδες αλλά αφού έχω ασχοληθεί αρκετά πριν με άλλες εφαρμογές και περιήγηση σε σελίδες. Αν δε πιέσω το κινητό να ανταποκριθεί πατώντας το home button ή το power button μου έτυχε να τα παίξει σχεδόν η απεικόνιση της οθόνης σαν να θολώνει (το οποίο επειδή έχω κάποια εμπειρία δεν έχει σχέση με hardware αλλά με software). Η εντύπωση που μου δημιουργείται είναι ότι το tweek αυτό για την μνήμη δεν λειτουργεί σωστά και για κάποιο λόγο μπουκώνει το κινητό σε καταστάσεις που είναι ιδιαίτερα απαιτητικές. Το φαινόμενο αυτό δεν μου είχε παρουσιαστεί σε καμιά προηγούμενη rom. Επειδή δε ήθελα να είμαι ποιο σίγουρος ότι δεν φταίει η εγκατάσταση της συγκεκριμένης rom έκανα και απλή επανεγκατάσταση, αλλά και φόρτωσα και ένα backup από την πρώτη omega που είχα βάλει, όταν το κινητό ήταν παρθένο και βεβαίως δεν είχε κανένα τέτοιο θέμα (καθώς δεν ήθελα να φορμάρω τελείως το κινητό ενώ είμαι σε διακοπές) και έκανα εγκατάσταση της 13 (με όλα τα wipes σε κάθε περίπτωση)και το πρόβλημα παρουσιάστηκε ξανά, που για εμένα δείχνει ότι προέρχεται από την συγκεκριμένη rom και λόγω των συμπτωμάτων από το συγκεκριμένο tweek.

Σε απλή χρήση δεν μου έχει εμφανιστεί βεβαίως κανένα πρόβλημα. Ωστόσο αν εμφανιστεί είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό καθώς το κινητό κολλάει για αρκετά δευτερόλεπτα (πάνω από 10) που δεν είναι ανεκτό σε καμιά περίπτωση.

 

Ακριβως το ιδιο παθαινω κι εγω..Μολις "πιεζω" λιγο το κινητο crashaρει τρελλα..

Ξαναγυρισα στην v11 και ολα διορθωθηκαν!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την πέρασε κανείς την 15.1 να μας πει εντυπώσεις;

 

Την πέρασα άλλα είναι νωρίς ακόμα. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχει εγκατεστημένο το tweak που κρατά την ram πάνω από 200mb.

Προφανώς εγώ δεν έχω πιέσει την συσκευή γιατί δεν είχα αντιληφθεί το lagαρισμα που περιγράφουν όσο είχα την v13.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείτε πίεση βρε παιδιά, πριν λίγο είχα ανοικτά 7 tab στον browser, παρακολουθούσα παράλληλα βίντεο στο YouTube και αρκετές εφαρμογές. Μόνο σε μια περίπτωση διαπίστωσα στιγμιαία να μειώνεται το smooth στι scrolling του Nova άλλα ώσπου να πάω δύο σελίδες πιο πέρα είχε στρώσει. Και ήταν μόλις βγήκα από το YouTube.

Θα συνεχίσω τις δοκιμές μου πάντως.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείτε πίεση βρε παιδιά, πριν λίγο είχα ανοικτά 7 tab στον browser, παρακολουθούσα παράλληλα βίντεο στο YouTube και αρκετές εφαρμογές. Μόνο σε μια περίπτωση διαπίστωσα στιγμιαία να μειώνεται το smooth στι scrolling του Nova άλλα ώσπου να πάω δύο σελίδες πιο πέρα είχε στρώσει. Και ήταν μόλις βγήκα από το YouTube.

Θα συνεχίσω τις δοκιμές μου πάντως.

 

Ωχ μετά από αυτό που έκανες με το gps, όποτε ακούω "δοκιμές" αγχώνομαι...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...