Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα τέτοιο backup πάντοτε στην εξωτερική κάρτα.

Ότι δοκιμές και να κάνω, είναι εκεί και με περιμένει όποτε το χρειαστώ.

Φύλαγε τα ρούχα σου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω ένα τέτοιο backup πάντοτε στην εξωτερική κάρτα.

Ότι δοκιμές και να κάνω, είναι εκεί και με περιμένει όποτε το χρειαστώ.

Φύλαγε τα ρούχα σου :rolleyes:

 

Στην extsd εννοούσα ρε σεις..Γίνεται αν το κάνω ή όχι? Ακόμα και αν περάσω π.χ πιο τελευτάια rom?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Στην extsd εννοούσα ρε σεις..Γίνεται αν το κάνω ή όχι? Ακόμα και αν περάσω π.χ πιο τελευτάια rom?

 

Μπορείς !!

Το nadroid σου κανει backup την rom που έχεις όπως και τις ρυθμίσεις συστήματος ,εφαρμογές κ.τ.λ.

Και με το resstore σου τα επαναφέρει όπως ήταν χωρίς να έχει σημασία ποιο firmware φοράς την συγκεκριμένη στιγμή .

 

Τι θέλεις να κάνεις backup official rom ή custom rom ???

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς !!

Το nadroid σου κανει backup την rom που έχεις όπως και τις ρυθμίσεις συστήματος ,εφαρμογές κ.τ.λ.

Και με το resstore σου τα επαναφέρει όπως ήταν χωρίς να έχει σημασία ποιο firmware φοράς την συγκεκριμένη στιγμή .

 

Τι θέλεις να κάνεις backup official rom ή custom rom ???

 

Official.. Δεν ξέρω αν θα βάλω custom ποτέ. Έχει διαφορά?. Απλά ρωτώ γιατί δεν το χω ξανακάνει. Θα επαναφέρει το κινητό με ολα τα apps και τις εφαρμογές έτσι όπως ήταν πριν? Έχω μια αμφιβολία βασικά..Διότι αν έχω βάλει την 4.1.2 π.χ εγώ θα χω κρατησει backup αρχεία συστήματος 4.1.1..

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Official.. Δεν ξέρω αν θα βάλω custom ποτέ. Έχει διαφορά?. Απλά ρωτώ γιατί δεν το χω ξανακάνει. Θα επαναφέρει το κινητό με ολα τα apps και τις εφαρμογές έτσι όπως ήταν πριν? Έχω μια αμφιβολία βασικά..Διότι αν έχω βάλει την 4.1.2 π.χ εγώ θα χω κρατησει backup αρχεία συστήματος 4.1.1..

 

Μα αυτό σου έγραψα πριν .Με το backup αποθηκεύονται όλα (rom -ρυθμίσεις -εφαρμογές )

 

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θέλεις να κάνεις nadroid backup μια stock rom ενώ μπορείς να τη περάσεις με odin .

Το να την κάνεις backup ενώ θέλεις να περάσεις custom roms /mods και γενικά να φλασαρεις πραγματα το καταλαβαίνω και έτσι ειναι το σωστό , αλλά αυτό που θες να κάνεις οχι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί με μπέρδεψες..εγώ backup θέλω να κάνω τα aaplications και τα games μου! Όχι το σύστημα..αυτά δεν γινονται backup?

 

Ξέρω πως υπαρχουν τετοια apps πχ αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.infolife.appbackup&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm1vYmkuaW5mb2xpZmUuYXBwYmFja3VwIl0.

 

Δεν θελω κατι τετοιο ομως..Εγω θελω να μου επανελθουν όλα τα apps, ακόμα και οι φάκελοι που ειχα φτιάξει (π.χ games, social, internet κλπ. Γίνεται αυτό?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί με μπέρδεψες..εγώ backup θέλω να κάνω τα aaplications και τα games μου! Όχι το σύστημα..αυτά δεν γινονται backup?

 

Ξέρω πως υπαρχουν τετοια apps πχ αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.infolife.appbackup&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm1vYmkuaW5mb2xpZmUuYXBwYmFja3VwIl0.

 

Δεν θελω κατι τετοιο ομως..Εγω θελω να μου επανελθουν όλα τα apps, ακόμα και οι φάκελοι που ειχα φτιάξει (π.χ games, social, internet κλπ. Γίνεται αυτό?

 

Ναι. Με το backup από cwm, θα είναι όλα όπως τα άφησες.

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί με μπέρδεψες..εγώ backup θέλω να κάνω τα aaplications και τα games μου! Όχι το σύστημα..αυτά δεν γινονται backup?

 

Ξέρω πως υπαρχουν τετοια apps πχ αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.infolife.appbackup&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm1vYmkuaW5mb2xpZmUuYXBwYmFja3VwIl0.

 

Δεν θελω κατι τετοιο ομως..Εγω θελω να μου επανελθουν όλα τα apps, ακόμα και οι φάκελοι που ειχα φτιάξει (π.χ games, social, internet κλπ. Γίνεται αυτό?

Με το cwm γίνεται .

Κατέβασε και το titanium (την pro έκδοση) απο play .

Τα καλύτερο για backup ;)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Και οι φάκελοι ακομα?? Αν ναι τότε οκ..:)

 

Συνεπως η σειρά ειναι triangle away - backup data (cwm) - restore phone settings - odin - restore phone settings - restore backup data (cwm)??

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδια, αν κάνεις restore το nandroid θα επιστρέψεις σε 4.1.1... που κολλάει το nandroid backup σε μια αναβαθμιση; 4.1.2 λεει θελει να βαλει το παιδί ... :p

@Harris θες το titanium backup, και τους φακελους τους αντιγραφεις μόνος σου στο pc και τους ξαναπερνάς μετά την αναβαθμιση.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδια, αν κάνεις restore το nandroid θα επιστρέψεις σε 4.1.1... που κολλάει το nandroid backup σε μια αναβαθμιση; 4.1.2 λεει θελει να βαλει το παιδί ... :p

@Harris θες το titanium backup, και τους φακελους τους αντιγραφεις μόνος σου στο pc και τους ξαναπερνάς μετά την αναβαθμιση.

 

Xμμ.. και γω αυτό το φόβο είχα, πως αφού κάνω backup σε 4.1.1 πως γίνεται να περάσω μετά 4.1.2 χωρις conflict? Μάλλον tyxerakia έχεις δίκιο. Aπότι είδα λίγο στο youtube το τιτανιουμ δεν κάνει οργάνωση φακέλων:(. Από την άλλη μεριά , το cwm backup δεν είμαι σίγουρος αν θα λειτουργήσει με 4.1.2 (εφόσον κάνω backup σε 4.1.1 εννοώ..)..Συνεπώς η μόνη λύση είναι titanium backup σε extsd card;) (διότι αν γίνει στο εσωτερικό sd θα χαθεί , αφού μετά θα περαστεί νέα ρομ)

 

Το nandroid backup (έστω και σε extsdcard) έχει νόημα δηλαδή μονο όταν ξαναπεράσεις την ΙΔΙΑ rom??

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Xμμ.. και γω αυτό το φόβο είχα, πως αφού κάνω backup σε 4.1.1 πως γίνεται να περάσω μετά 4.1.2 χωρις conflict? Μάλλον tyxerakia έχεις δίκιο. Aπότι είδα λίγο στο youtube το τιτανιουμ δεν κάνει οργάνωση φακέλων:(. Από την άλλη μεριά , το cwm backup δεν είμαι σίγουρος αν θα λειτουργήσει με 4.1.2 (εφόσον κάνω backup σε 4.1.1 εννοώ..)..Συνεπώς η μόνη λύση είναι titanium backup σε extsd card;) (διότι αν γίνει στο εσωτερικό sd θα χαθεί , αφού μετά θα περαστεί νέα ρομ)

 

Το nandroid backup (έστω και σε extsdcard) έχει νόημα δηλαδή μονο όταν ξαναπεράσεις την ΙΔΙΑ rom??

 

Ακριβώς... Έχει νόημα αν κάνεις π.χ. δοκιμές και θες μετά να το επαναφέρεις όπως ήταν. Ή ένα αντίγραφο ασφαλείας. Σκέψου κάτι σαν τo Windows restore.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν έχει και πολύ νόημα δηλαδή. Το θεμα είναι να περάσεις άλλη ρομ και να μην χασεις όλα τα games /apps/ οργάνωση σε φακέλους κλπ που έχεις..άρα μόνο με titanium σε extsd card και επιλογή Back up μόνο τα apps+data και όχι το System...

 

Ερώτημα. Όταν θα βάλω πχ την 4.1.2 και μετά από αυτό κάνω επαναφορά εργ. ρυθμίσεων (για να φυγει ότι σαβούρα έχει απομείνει, αν έχει απομείνει), θα μείνει στην υπάρχουσα νέα ρομ (4.1.2) ή μηπως θα με πάει στην προηγούμενη?

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Χτες όλοι καταλάβαμε ότι το backup το ήθελες για το αν πάει κάτι στραβά όποτε θες να επιστρέψεις εκεί που είσουν.

Αν θες backup για να το επαναφέρεις στην καινούρια ρομ, ναι ... titanium.

Όπως σου είπα χτες, το cwm backup σου επαναφέρει το σύστημα όπως ακριβώς ήταν όταν πήρες το backup.

 

Αν κάνεις factory reset καθαρίζει η υπάρχουσα ρομ που έχεις.Δεν αλλάζεις έκδοση.

Και δεν υπάρχει conflict όπως το εννοείς αν βάλεις cwm backup 4.1.1 πάνω από την 4.1.2

Απλά θα επιστρέψει το κινητό στην 4.1.1

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα και Χρόνια Πολλά

 

Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις

 

1η Το ClockworkMod Recovery δεν υπάρχει σε μία καινουργια συσκευη έτσι ??? Θα πρέπει να το περάσουμε εμείς απο την αρχή ???

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός γιαυτο ???

 

Πατάω το Volume up το Home κει το Power και μπένω μέσα στο Android system Recovery

 

Βλέπω κάποιες επιλογές όμως όχι το backup and Recover αλλά επίσης βλέπω και ένα κόκκινο τριγωνάκι με ένα θαυμαστικο και απο κάτω του ένα ανθρωπακι Android ξαπλωμένο ... Ειναι σωστό αυτο ???

 

2η Για να περάσαουμε μία ρομ άν είναι cooked θα πρέπει να έχουμε το ClockworkMod Recovery ???

 

3η Αν θέλουμε να περάσουμε μία επίσημη ρομ την περνάμε μέσο obit , μπορούμε να περάσουμε cooked μέσο obit????

 

Γενικά άμα έχετε κάποιους οδηγούς θέλω να τους διαβάσω για να είμαι πλήρως ενημερομένος για το θέμα ...

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολυ

Edited by ODY07
Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα και Χρόνια Πολλά

 

Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις

 

1η Το ClockworkMod Recovery δεν υπάρχει σε μία καινουργια συσκευη έτσι ??? Θα πρέπει να το περάσουμε εμείς απο την αρχή ???

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός γιαυτο ???

 

2η Για να περάσαουμε μία ρομ άν είναι cooked θα πρέπει να έχουμε το ClockworkMod Recovery ???

 

3η Αν θέλουμε να περάσουμε μία επίσημη ρομ την περνάμε μέσο obit , μπορούμε να περάσουμε cooked μέσο obit????

 

Γενικά άμα έχετε κάποιους οδηγούς θέλω να τους διαβάσω για να είμαι πλήρως ενημερομένος για το θέμα ...

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολυ

 

Χρόνια πολλά και καλά :)

1. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629

2. Ναι

3. Μάλλον Odin εννοείς.Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά :)

1. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629

2. Ναι

3. Μάλλον Odin εννοείς.Όχι.

 

 

Σε εευχαριστώ πολυ

 

Τον πρώτο οδηγό τον έχω διαβάσει και έχω κάνει root το κινητό μου

Αυτό θα έπρεπε να μου βγάζει το ClockworkMod Recovery???

 

στο προηγούμενο post μου έκανα κάποιες αλλαγες αμα θεσ διαβασε το λίγο να μου πεις ....

 

Ναι odin εννοούσα

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Αν θες backup για να το επαναφέρεις στην καινούρια ρομ, ναι ... titanium

Αν κάνεις factory reset καθαρίζει η υπάρχουσα ρομ που έχεις.Δεν αλλάζεις έκδοση

 

Aυτά ακριβώς εννοούσα:) Ευχαριστώ και πάλι..:happy:

 

Επίσης κάτι άλλο. Οι απλές backup/restore εφαρμογές , που σου κάνουν backup πρακτικά όλα τα apk's, όταν κανεις restore σου βαζουν χύμα τα apks? ή κρατάνε και τα folders?

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Σε εευχαριστώ πολυ

 

Τον πρώτο οδηγό τον έχω διαβάσει και έχω κάνει root το κινητό μου

Αυτό θα έπρεπε να μου βγάζει το ClockworkMod Recovery???

 

στο προηγούμενο post μου έκανα κάποιες αλλαγες αμα θεσ διαβασε το λίγο να μου πεις ....

 

Ναι odin εννοούσα

 

Δεν υπάρχει.

Στον οδηγό που σου έδωσα λέει και πως το περνάς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει.

Στον οδηγό που σου έδωσα λέει και πως το περνάς.

 

Σε ευχαριστώ δεν το είχα δει

 

Αν περάσω το ClockworkMod χάνω τιποτα απο αρχεία και τέτοια ή όταν ανοίξω την συσκευή θα είναι όπως πρίν ??? Παραμένω root ή πρέπει να το ξανακάνω root

 

Επίσης να βάλω αυτο recovery-cwm-touch-6.0.1.9-i9300 ???? ή recovery-cwm-touch-6.0.1.2-i9300 ????

Edited by ODY07
Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσω το ClockworkMod χάνω τιποτα απο αρχεία και τέτοια ή όταν ανοίξω την συσκευή θα είναι όπως πρίν ??? Παραμένω root ή πρέπει να το ξανακάνω root

Θα είναι όπως ήταν πριν και ναι, παραμένεις root.

Επίσης να βάλω αυτο recovery-cwm-touch-6.0.1.9-i9300 ???? ή recovery-cwm-touch-6.0.1.2-i9300 ????

Το πρώτο είναι πιο καινούργια έκδοση από το δεύτερο. Και τα δύο κάνουν την δουλειά τους, διαλέγεις και παίρνεις.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Χτες όλοι καταλάβαμε ότι το backup το ήθελες για το αν πάει κάτι στραβά όποτε θες να επιστρέψεις εκεί που είσουν.

Αν θες backup για να το επαναφέρεις στην καινούρια ρομ, ναι ... titanium.

Όπως σου είπα χτες, το cwm backup σου επαναφέρει το σύστημα όπως ακριβώς ήταν όταν πήρες το backup.

 

Αν κάνεις factory reset καθαρίζει η υπάρχουσα ρομ που έχεις.Δεν αλλάζεις έκδοση.

Και δεν υπάρχει conflict όπως το εννοείς αν βάλεις cwm backup 4.1.1 πάνω από την 4.1.2

Απλά θα επιστρέψει το κινητό στην 4.1.1

 

Αυτό κατάλαβα και εγώ χτες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια όταν κανω flash το CWM touch recovery θα πρέπει να μου βγάλει και το CWM Manager app στις εφαρμογές ???? ή καμια σχέση ???

 

Καμία σχέση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...