Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ότι είδα έχει βγεί για αρκετές χώρες νέα αναβάθμιση (XXEMC2) πάλι σε 4.1.2

(και για το δικό μου που είναι DBT)

 

Αυτό μάλλον με κάνει να πιστεύω ότι η 4.2.2 θα αργήσει πολύ ακόμα (από 2 μήνες και πάνω)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Αγόρασα σήμερα το S3 από ένα μαγαζί του skroutz.

Φορούσε την 4.0.4. Έκανε κανονικά τις τις αναβαθμίσεις. Πρώτα σε 4.1.1 και μετά σε 4.1.2.

Στο kies χωρίς να το συνδέσω με το s/n στην αναβάθμιση λογισμικού κ' προετοιμασία μου βγάζει: PDA:LLA, PHONE:LLA, CSC:LL2 (COA). Δηλαδή Ρουμάνικο...

Όταν το συνδέσω στην τρέχουσα έκδοση υλικολογισμικού μου γράφει: PDA:LLA, PHONE:LLA, CSC:LL1 (EUR).

Δηλαδή Ελληνικό?...

Μήπως κάτι δεν πάει καλά?

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Αγόρασα σήμερα το S3 από ένα μαγαζί του skroutz.

Φορούσε την 4.0.4. Έκανε κανονικά τις τις αναβαθμίσεις. Πρώτα σε 4.1.1 και μετά σε 4.1.2.

Στο kies χωρίς να το συνδέσω με το s/n στην αναβάθμιση λογισμικού κ' προετοιμασία μου βγάζει: PDA:LLA, PHONE:LLA, CSC:LL2 (COA). Δηλαδή Ρουμάνικο...

Όταν το συνδέσω στην τρέχουσα έκδοση υλικολογισμικού μου γράφει: PDA:LLA, PHONE:LLA, CSC:LL1 (EUR).

Δηλαδή Ελληνικό?...

Μήπως κάτι δεν πάει καλά?

 

Είναι Ρουμανικο και απλά αλλάξανε το product code πριν το διαθέσουν στην ελληνική αγορά. Θεωρητικά λοιπόν δεν έχεις εγγύηση με το ελληνικό product code, αν και κανείς δεν έχει αναφέρει ποτέ ότι του αρνήθηκαν επισκευή για κάτι τέτοιο.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Είναι Ρουμανικο και απλά αλλάξανε το product code πριν το διαθέσουν στην ελληνική αγορά. Θεωρητικά λοιπόν δεν έχεις εγγύηση με το ελληνικό product code, αν και κανείς δεν έχει αναφέρει ποτέ ότι του αρνήθηκαν επισκευή για και τέτοιο.

 

 

Σε επικοινωνία που είχανε μαζί μου, μου αναφέρανε πως το τηλέφωνο είναι ευρωπαϊκής προέλευσης (συγκεκριμένα T-Mobile) και όχι ελληνικό και πως έχει δύο χρόνια εγγύηση από την SMARTEC...

Άρα ποιος είναι ο λόγος που αλλάξανε το product code?

Και γιατί έστω και θεωρητικά να μην έχω εγγύηση? Μήπως πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους?

Το πρόβλημα λύνεται αν το γυρίσω μέσω kies στην αρχική του κατάσταση (4.0.4 - COA) και μετά ξανακάνω τις αναβαθμίσεις σε 4.1.2?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχανε μαζί μου, μου αναφέρανε πως το τηλέφωνο είναι ευρωπαϊκής προέλευσης (συγκεκριμένα T-Mobile) και όχι ελληνικό και πως έχει δύο χρόνια εγγύηση από την SMARTEC...

Άρα ποιος είναι ο λόγος που αλλάξανε το product code?

Και γιατί έστω και θεωρητικά να μην έχω εγγύηση? Μήπως πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους?

Το πρόβλημα λύνεται αν το γυρίσω μέσω kies στην αρχική του κατάσταση (4.0.4 - COA) και μετά ξανακάνω τις αναβαθμίσεις σε 4.1.2?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου...

 

Θεωρητικά κάθε τηλέφωνο πρέπει να έχει firmware πλήρως συμβατό με τον σειριακό αριθμό του (δηλαδή αυτό που σου βγάζει στο Kies). Διάβασε το FAQ, τά'χουμε πει πολλές φορές... Επίσης δεν είναι και ούτε ήταν T-Mobile, άσε τι σου λένε αυτοί.

Δεν ξέρω καν αν έχεις "πρόβλημα", γιατί όπως είπα αφού μόνο το product code έχει αλλάξει και όχι όλη η rom, δεν έχει αναφερθεί περίπτωση που γυρίσανε πίσω συσκευή μόνο γι'αυτό. Αλλά εξαρτάται από την περίπτωση και την αντιπροσωπεία. Αλλά ναι, αν βάλεις αυτό που σου λέει το Kies, θα είσαι σίγουρα καλυμένος.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οταν το συνδεω στο kies, ενω αναγνωριζει κανονικα το κινητο μου λεει οτι "η συσκευη δεν υποστηριζει αναβαθμιση μεσω kies"?

 

Γιατί το firmware που φοράς δεν υπάρχει στους servers της Samsung (δεν είναι επίσημο).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το firmware που φοράς δεν υπάρχει στους servers της Samsung (δεν είναι επίσημο).

 

Μα ειμαι unrooted και stock εντελως, πως μπρει να γινεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

Μα ειμαι unrooted και stock εντελως, πως μπρει να γινεται αυτο

 

Έβαλες κάποιο firmware με odin ??

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα, επισημη 4.1.2 εχω

 

Είναι πολύ συνηθισμένο, ειδικά σε τηλέφωνα που έχουν firmware άλλης χώρας. Από πού το αγόρασες; Ελληνικό πάντως δεν είναι. Ποιο firmware φοράει; Ακριβώς;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ συνηθισμένο, ειδικά σε τηλέφωνα που έχουν firmware άλλης χώρας. Από πού το αγόρασες; Ελληνικό πάντως δεν είναι. Ποιο firmware φοράει; Ακριβώς;

 

Απο οτι ειδα στο baseband εχει την εκδοση I9300XXELKC η οποια ειναι πολωνικη rom?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα στο baseband εχει την εκδοση I9300XXELKC η οποια ειναι πολωνικη rom?

 

Ακολούθησε τα βήματα που αναφέρονται στο FAQ για να δεις από ποια χώρα είναι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τα βήματα που αναφέρονται στο FAQ για να δεις από ποια χώρα είναι .

 

Εκανα την διαδικασια και ειναι DBT (Γερμανιας) Του κανω τωρα και ενα restore συμφωνα με τις πληροφοριες και θα παρει το σωστο του firmware, σωστα?

Edited by imr
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!μου εδωσε ενας κολλητος το s3 του το οποιο βαραγε καποια FC κτλ.

 

εκανα full wipe ktl και πηγα να του περασω την Omega v42 αλλα με το που τελειωνει εγκατασταση βγαζει πανω πανω απο το λογοτυπο ενα μικρο θαυμαστικο κοκκινο και ξεκιναει τα bootloops.

 

τι κανω;

 

 

Υ.Γ.

δοκιμασα 2 φορες την εγκατασταση

 

 

εβαλα την 43.1 και εφτιαξε !ευχαριστω

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, να σας ρωτησω,οταν συνδεω το κινητο στο ΚΙΕΣ (ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ), μου βγαζει οτι δεν παιρνει το κινητο μου αναβαθμιση. Αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι το ειχα κανει root παλιοτερα ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, να σας ρωτησω,οταν συνδεω το κινητο στο ΚΙΕΣ (ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ), μου βγαζει οτι δεν παιρνει το κινητο μου αναβαθμιση. Αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι το ειχα κανει root παλιοτερα ?

 

Κοίταξε να δεις αν το csc ειναι το ίδιο με το firmware που εχεις τώρα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την διαδικασια και ειναι DBT (Γερμανιας) Του κανω τωρα και ενα restore συμφωνα με τις πληροφοριες και θα παρει το σωστο του firmware, σωστα?

 

τελικα τι εγινε ? και εγω το ιδιο προβλημα ειχα .(εμενα ακομη προσπαθει να το αναγνωρισει το ΚΙΕΣ μπας και μπορεσω να φτασω στο σημειο που εισαι εσυ :/ )

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις αν το csc ειναι το ίδιο με το firmware που εχεις τώρα .

 

εχω την εκδοση 4.1.1 ακομη και απο το faq ειδα οτι ειναι απο Πολωνια. Το κινητο εχει το XXDLJ4 .

 

EDIT:το csc μου ειναι XFDLJ2.. δεν ξερω τι εγινε αλλα παιζει να μου το πειραξαν επειδη το ειχα παει για service λογω οθονης ?

Edited by fotis1988
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου ήρθε σήμερα καινούργια αναβάθμιση, συγκεκριμένα η XXEMC2.Το κινητό πάει πολύ καλύτερα από πριν και μέχρι τώρα όσο και να το ζορίζω δεν μου κάνει redraw τα widgets!Οπότε να την περιμένετε και εσείς τις επόμενες μέρες!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου ήρθε σήμερα καινούργια αναβάθμιση, συγκεκριμένα η XXEMC2.Το κινητό πάει πολύ καλύτερα από πριν και μέχρι τώρα όσο και να το ζορίζω δεν μου κάνει redraw τα widgets!Οπότε να την περιμένετε και εσείς τις επόμενες μέρες!

 

Δεν έχει βγει στα Ελληνικά κινητά η MC2... και ούτε υπάρχει ενημέρωση ότι θα βγει.

 

εχω την εκδοση 4.1.1 ακομη και απο το faq ειδα οτι ειναι απο Πολωνια. Το κινητο εχει το XXDLJ4 .

 

EDIT:το csc μου ειναι XFDLJ2.. δεν ξερω τι εγινε αλλα παιζει να μου το πειραξαν επειδη το ειχα παει για service λογω οθονης ?

Αν θες να σου το αναγνωρίζει το Kies απλά κάνε τη διαδικασία που περιγράφεται στο FAQ.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει στα Ελληνικά κινητά η MC2... και ούτε υπάρχει ενημέρωση ότι θα βγει.

 

Γιατί ποιός είπε ότι έχω Ελληνικό κινητό;Αυστριακό έχω, αλλά αυτό σημαίνει ότι όπου να'ναι θα έρθει και για τα Ελληνικά κινητά αυτή η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ποιός είπε ότι έχω Ελληνικό κινητό;Αυστριακό έχω, αλλά αυτό σημαίνει ότι όπου να'ναι θα έρθει και για τα Ελληνικά κινητά αυτή η αναβάθμιση.

 

Ναι το ξέρω ότι δεν έχεις Ελληνικό, όμως λυπάμαι αλλά μακάρι να σήμαινε αυτό... η ιστορία έχει δείξει ακριβώς το αντίθετο. Μάλιστα στο S3 οι Ευρωπαϊκές roms έχουν πάρει 4 αναβαθμίσεις ακόμα από κει που έχει μείνει η Ελλάδα...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου λύσετε την εξής απορία?

Κατεβάζω από την πρώτη σελίδα αλλά και από το SamMobile το firmware XXELLA Ελληνικό (EUR) firmware 4.1.2 (22 Δεκεμβρίου).

Το περνάω κανονικά. Όλα μια χαρά.

Συνδέω το τηλέφωνο με το kies και αναγνωρίζει csc ως CYO... Δηλαδή Κυπριακό... Που το βρήκε αυτό? Γιατί δεν βγάζει EUR?

Το αρχικό firmware που φορούσε όταν το αγόρασα και το βλέπω με το s/n είναι COA. Δηλαδή Ρουμάνικο...

Ευχαριστώ.

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου λύσετε την εξής απορία?

Κατεβάζω από την πρώτη σελίδα αλλά και από το SamMobile το firmware XXELLA Ελληνικό (EUR) firmware 4.1.2 (22 Δεκεμβρίου).

Το περνάω κανονικά. Όλα μια χαρά.

Συνδέω το τηλέφωνο με το kies και αναγνωρίζει csc ως CYO... Δηλαδή Κυπριακό... Που το βρήκε αυτό? Γιατί δεν βγάζει EUR?

Το αρχικό firmware που φορούσε όταν το αγόρασα και το βλέπω με το s/n είναι COA. Δηλαδή Ρουμάνικο...

Ευχαριστώ.

 

Eχω παρομοιο προβλημα οποτε οποιος γνωριζει, να απαντησει παρακαλω αμεσα.

 

Στο recovery μου δινει μηνυμα για multi-csc, το οποιο μαλλον εγκατεστησα μεσω odin. Πως μπορω να το ξεφορτωθω ; Εγκαθιστοντας ξεχωριστα το ελληνικο CSC ; Υπαρχουν ανεξαρτητα αρχεια CSC για φλασαρισμα καπου ;

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...