Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι νόημα έχει; Αν μιλάμε για Custom με 4.4 υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

Το θέμα της Επίσημης αναβάθμισης είναι για αυτούς που δεν ασχολούνται με root και custom ROM οι οποίοι σύμφωνα με τον aroutis σε παλαιότερο ποστ περί S σειράς και κλειδωμάτων έλεγε πως μόνο ένα 5% ασχολείται με root Κλπ.

Αρα, μεγάλο πλήγμα για τους πολλούς κατόχους του S3 που δεν θα πάρουν τελικάσ την 4.4 (προσωπικά δεν με νοιάζει γιατί είμαι, μάλλον, στο 5%) :lol:

 

Καλή η γατούλα Κίτυ, εχετε δει τα προβλήματα που έχει?......

ΣΕ όλες τις υλοποιήσεις. :blink::whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι νόημα έχει; Αν μιλάμε για Custom με 4.4 υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

Το θέμα της Επίσημης αναβάθμισης είναι για αυτούς που δεν ασχολούνται με root και custom ROM οι οποίοι σύμφωνα με τον aroutis σε παλαιότερο ποστ περί S σειράς και κλειδωμάτων έλεγε πως μόνο ένα 5% ασχολείται με root Κλπ.

Αρα, μεγάλο πλήγμα για τους πολλούς κατόχους του S3 που δεν θα πάρουν τελικάσ την 4.4 (προσωπικά δεν με νοιάζει γιατί είμαι, μάλλον, στο 5%) :lol:

 

Ναι αλλά οι custom 4.4 δεν έχουν samsung drivers το οποίο σημαίνει χειρότερη ποιότητα στης φωτογραφίες, μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας και γενικά είναι ασταθείς και με bugs. Σίγουρα είναι πιο ελαφριές λόγω έλλειψης touchwiz και bloatware. Προσωπικά έχω stock based rom χωρίς bloatware κλπ οπότε έχω την σταθερότητα και την ποιότητα της κανονικής rom χωρίς τα περιττά που την καθυστερούν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά οι custom 4.4 δεν έχουν samsung drivers το οποίο σημαίνει χειρότερη ποιότητα στης φωτογραφίες, μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας και γενικά είναι ασταθείς και με bugs. Σίγουρα είναι πιο ελαφριές λόγω έλλειψης touchwiz και bloatware. .

 

Πολύ σωστά.

Σαν τις Samsung based Rom δεν έχει.

Οι pure android για galaxy μειώνουν σημαντικά την ποιότητα και την αξία της συσκευής

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα έγραψα εγώ.

δεν ειπα πως ειναι καλυτερο αλλα ότι το πρόβλημα είναι για τους περισσότερους που δεν ασχολουνται με τον.

Γιατί δεν τα γράφετε αυτά και στην είδηση όπου όλοι δίνουν ως λύση την custom?

και εγώ Samsung based έχω την smart Droid με boeffla kernel.

αλλα δειτε παλαιότερα ποστ τι πέτυχα με την καστομ και σε ταχύτητα και σε μπαταρία. Καμια σχέση με την μαμά ειδικά στην μπαταρία.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά , σήμερα προσπάθησα να flasharw το μαμά λογισμικό XXBLH1 (Ελληνικό) και ενώ έχω ακολουθήσει όλα τα βήματα σωστά όπως λέει στο 1ο post εδώ μου βγάζει το odin FAIL (με κόκκινο) και το κινητό έχει κολήσει στο download mode .

Να πω εδώ πως πριν είχα περασμένη την pulse rom το αρχικό λογισμικο του κινητού ήταν XXALF5 (το οποίο δεν είναι διαθέσιμο στο site της Sammy για αυτό επέλεξα την BLH1 ) δεν έχω αποσυνδέσει ακόμα το καλώδιο ούτε προσπάθησα να κλείσω το κινητό , στα logs του ODIN βγάζει

<ID:0/004> Initialzation..

<ID:0/004> Get PIT for mapping..

<ID:0/004> Firmware update start..

<ID:0/004> system.img

<ID:0/004> NAND Write Start!!

<ID:0/004> Complete(Write) operation failed.

<ID:0/004> Added!!

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

 

Τι κάνω τώρα ????!!!!???

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσου ότι το Kies δεν τρέχει στο background, ότι τρέχεις το Odin ως Administrator και τέλος ότι το αρχείο με το Firmware που κατέβασες δεν έχει σφάλματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσου ότι το Kies δεν τρέχει στο background, ότι τρέχεις το Odin ως Administrator και τέλος ότι το αρχείο με το Firmware που κατέβασες δεν έχει σφάλματα.

 

Το KIES δν τρέχει , το odin το έτρεξα σαν admin και το winrar δεν μου βγάζει κάποιο σφάλμα , να αποσυνδέσω το κινητό , να το κάνω reboot να βγάλω μπαταρία και να χεκιν΄λησω την διαδικασία από την αρχή ?

 

Καμία ιδέα ρε παιδιά ? :worry: :worry: :worry:

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα ρε παιδιά ? :worry: :worry: :worry:

 

Επανεκκίνηση υπολογιστή, αλλαγή θύρας, αλλαγή έκδοσης Odin κτλ, κάνε τα βασικά.

Δοκίμασε κυρίως με διαφορετική έκδοση Odin.

Δώσε ακριβές link από που το κατέβασες και γενικά περισσότερες πληροφορίες, τι βάζεις που, ποια έκδοση χρησιμοποιείς κτλ.

 

Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, θα βρεθεί άκρη.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Επανεκκίνηση υπολογιστή, αλλαγή θύρας, αλλαγή έκδοσης Odin κτλ, κάνε τα βασικά.

Δοκίμασε κυρίως με διαφορετική έκδοση Odin.

Δώσε ακριβές link από που το κατέβασες και γενικά περισσότερες πληροφορίες, τι βάζεις που, ποια έκδοση χρησιμοποιείς κτλ.

 

Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, θα βρεθεί άκρη.

 

 

Λοιπόν έκανα επανεκκίνηση τον υπολογιστή , έλενξα απο τις διεργασιες συστήματος να μην τρέχει απο πίσω τίποτα από το KIES , ξανακατέβασα το ODIN από το 1ο ποστ μέσω του link που δίνεται (όπως είχα κανει και πριν ) και ξανακατέβασα το λογισμικό

( http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=5403) , το πέρασα και όλα καλά . Έκανα ακριβώς ότι λέει στο 1ο ποστ εδώ + αυτά...

 

Για οποιονδήποτε τρόπο root:

Ο πιο εύκολος τρόπος για το Unroot είναι να φλασαριστεί επίσημο Firmware της Samsung μέσω Odin.

Χρησιμοποίησε το Triangle Away για να μηδενίσεις τον flash counter, και βγάλε τη μπαταρία αμέσως μόλις αρχίσει η επανεκκίνηση (στο σήμα του SIII).

Mπες στο recovery mode και κάνε wipe, και βγάλε πάλι τη μπαταρία αμέσως μόλις αρχίσει η επανεκκίνηση.

Κατέβασε το firmware της Samsung που είχε αρχικά το τηλέφωνο.

Φλάσαρε το firmware (αναλυτικές οδηγίες γι'αυτό εδώ)

Mετά την επανεκκίνηση, πέρνα από το setup (χωρίς να βάλεις τα στοιχεία σου), μέχρι να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη συσκευή.

Κάνε ξανά επανεκκίνηση.

Περίμενε 10 λεπτά.

Έλεγξε το Settings->About device->Status και σιγούρεψε ότι το Device Status δε γράφει "Modified".

Kάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και μετά έλεγξε και το counter στο download mode που πρέπει να είναι στο μηδέν.

Είσαι πια unrooted.

 

Έλενξα δεν ειμαι root ούτε modified μίλησα με τη γυναίκα μου και τώρα ( 45 λεπτά μετά την κλήση ) βρήκα το τηλέφωνο απενεργοποιημένο και δεν ανοίγει (ΝΕΚΡΟ) ...

τι σκατά έγινε σήμερα δεν ξέρω , δεν είναι η πρώτη φορα που flasharς κάποιο λογισμικό ή ROM και φυσικα έχω χιλιοδιαβάσει και εδώ και στο XDA .

Link to comment
Share on other sites

Άρα πέρασες τη ρομ, έκανες unroot και όλα δούλευαν σωστά μέχρι τη στιγμή που έκλεισε χωρίς λόγο σωστά?

Δοκίμασες να βγάλεις μπαταρία για 5 λεπτά? Σε recovery/download mode δηλαδή πλέον δεν μπαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Άρα πέρασες τη ρομ, έκανες unroot και όλα δούλευαν σωστά μέχρι τη στιγμή που έκλεισε χωρίς λόγο σωστά?

Δοκίμασες να βγάλεις μπαταρία για 5 λεπτά? Σε recovery/download mode δηλαδή πλέον δεν μπαίνει?

 

 

Ναί όλα δούλευαν άψογα και τα έκανα όλα όπως αναφέρονται στα 2 post ,ελέγχω το κινητό ότι δουλεύουν όλα ξεκινάω να γυρίσω σπίτι μπαίνω στο αμάξι μιλάω 5 λέπτα το κλείνω φτάνω σπίτι (θα έκανα κανα 20 λεπτο να φτάσω) πάω να δω την ώρα στο κινητό και είναι νεκρό .....

την μπαταρία την έβγαλα δε ξέρω για πόση ώρα :wacko: όχι δεν μπαίνει σε recovery/download

ναι αρκιβώς όπως το είπες ήταν σαν καινούριο με μαμά ROM μέχρι που έκλεισε μονο του χωρίς λόγο .

Link to comment
Share on other sites

Ναί όλα δούλευαν άψογα και τα έκανα όλα όπως αναφέρονται στα 2 post ,ελέγχω το κινητό ότι δουλεύουν όλα ξεκινάω να γυρίσω σπίτι μπαίνω στο αμάξι μιλάω 5 λέπτα το κλείνω φτάνω σπίτι (θα έκανα κανα 20 λεπτο να φτάσω) πάω να δω την ώρα στο κινητό και είναι νεκρό .....

την μπαταρία την έβγαλα δε ξέρω για πόση ώρα :wacko: όχι δεν μπαίνει σε recovery/download

ναι αρκιβώς όπως το είπες ήταν σαν καινούριο με μαμά ROM μέχρι που έκλεισε μονο του χωρίς λόγο .

 

Βάλε το στο φορτιστή έστω και κλειστό, αν δεν σου δείχνει ένδειξη ότι έστω φορτίζει βγάλε τη μπαταρία για κανένα 10 λεπτό. Αν και πάλι δεν ανοίγει πολύ φοβάμαι πως κάηκε η πλακέτα..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το στο φορτιστή έστω και κλειστό, αν δεν σου δείχνει ένδειξη ότι έστω φορτίζει βγάλε τη μπαταρία για κανένα 10 λεπτό. Αν και πάλι δεν ανοίγει πολύ φοβάμαι πως κάηκε η πλακέτα..

 

A πολυ ωραία .... Η εγγύηση θα ισχύει ? υπάρχει περίπτωση επισκευής ? Καμία ιδέα γιατί να κάηκε ?

Link to comment
Share on other sites

A πολυ ωραία .... Η εγγύηση θα ισχύει ? υπάρχει περίπτωση επισκευής ? Καμία ιδέα γιατί να κάηκε ?

 

Μήπως είσαι στην περίπτωση του Sudden Death? αν είναι απο τα πρώτα....

Link to comment
Share on other sites

A πολυ ωραία .... Η εγγύηση θα ισχύει ? υπάρχει περίπτωση επισκευής ? Καμία ιδέα γιατί να κάηκε ?

 

Αν κάηκε η πλακέτα ναι φυσικά ισχύει, δεν μπορούνε να δουν τον μετρητή (εφόσον δεν μπορείς να μπεις σε download mode με τα φυσικά πλήκτρα) και απευθείας γίνεται αλλαγή πλακέτας εντός εγγύησης. Μπορεί να οφείλεται σε χίλιους δυο λόγους, εσύ φυσικά θα πεις τα γεγονότα όπως έγιναν.. πήρες τηλέφωνο, 45 λεπτά μετά το τηλέφωνο κλειστό και δεν ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι στην περίπτωση του Sudden Death? αν είναι απο τα πρώτα....

 

Τι είναι το sudden death δεν το έχω δει πουθενά ?. Ναί είναι από τα πρώτα S3 (10/6/2012 αγορασμένο απο Cosmote αλλά με το λογισμικό ελληνικό είναι από τα πρώτα που ήρθαν Ελλάδα και το περίμενα και 8 μέρες να μου το φέρουν .)

Κάνα καλό service Samsung που να εί λίγο πιο εηυπηρετικοί ?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το sudden death δεν το έχω δει πουθενά ?. Ναί είναι από τα πρώτα S3 (10/6/2012 αγορασμένο απο Cosmote αλλά με το λογισμικό ελληνικό είναι από τα πρώτα που ήρθαν Ελλάδα και το περίμενα και 8 μέρες να μου το φέρουν .)

Κάνα καλό service Samsung που να εί λίγο πιο εηυπηρετικοί ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5011217

 

Sudden death

 

 

Με αυτό είχε γίνει σάλος. Προβληματικό emmc chip. Συνήθως τα παίζανε στον χρόνο πάνω. Καλύπτεται απο την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ειμαι με τη I9300XXEMC2 εδω και καμποσο καιρο και ολα πηγαιναν καλα, μεχρι που παρατηρησα κατι μικρα bugs. Μετα απο επανεκκινηση, χανεται ενα απο τα εικονιδια (επαφες η μηνυματα) στην κατω μπαρα και πρεπει να το ξαναβαλω χειροκινητα και μερικες επανεκκινησεις απο μονο του... Ποια ειναι η πιο σταθερη τελευταια rom για να περασω και μετα να το rootαρω? Ευχαριστω!! :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο... απλά ακολουθείς τον οδηγό που υπάρχει στην αρχή του θέματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια χαζη ερωτηση.

 

AP:I9300XXUGNA5

CP:I9300XXUGNA8

CSC:I9300XEOGNC1

 

μπορει καποιος να μου πιο firmware απο την λιστα κατεβαζω?επισης το τελευταιο κομματι που λεει που λεει για αλλαγη sales code ειναι απαραιτητο??

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια χαζη ερωτηση.

 

AP:I9300XXUGNA5

CP:I9300XXUGNA8

CSC:I9300XEOGNC1

 

μπορει καποιος να μου πιο firmware απο την λιστα κατεβαζω?επισης το τελευταιο κομματι που λεει που λεει για αλλαγη sales code ειναι απαραιτητο??

αν μπεις στο sammobile.com και στο πλαισιο που λεει αναζητηση,η ελενχος firmware κατι τετοιο,πληκτρολογησε τα στοιχεια που παραθετεις και θα σου γραψει τι χωρας ειναι κλπ.για το δευτερο δεν γνωριζω απολυτα μαλλον οχι.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κατι τελευταιο!μηδενισα τον counter με triangle away και πατησα full unroot.για να αλλαξω το firmware πρεπει να κανω παλι roit και unroot η συνεχιζω την διαδικασια του unroot απο το firmware και μετα;
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: εχω το s3 το ειχα παρει απο birdphone πιθανων ειναι εισαγωγη απο Γερμανία η απο Γαλλία δεν ειμαι σίγουρος και το εχω ρουταρισμενο. Αν κατεβασω απο το sammobile.com firmware ελληνικό να του περασω με το Odin θα το δεχτεί η θα εχω θεμα?
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...