Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν κάνω backup με kies 2.6 μετά μπορώ να κάνω restore με kies 3? (μόνο αυτά που κάνει το kies δηλαδή επαφές μηνύματα κλπ)

 

Πολλοί έχουν προβλήματα με το kies. Καλύτερα κάνε sync τις επαφές με google, κατέβασε το helium και κάνε backup μηνύματα, ιστορικό κλήσης, data απο προγράμματα κλπ και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σημερα το πρωί έκανε κι εμένα με Γαλλική συσκευή αναβάθμιση σε 4.3 μέσω ΟΤΑ... εντυπώσεις εν καιρώ... εμφανισιακά πάντως μ αρέσουν οι ελάχιστες αυτές αλλαγές που έχει
Link to comment
Share on other sites

Μετα την 4.3 της cosmote που ηταν σκετη απογοητευση ειπα να βαλω και εγω την archidroid.Κρατησα αντιγραφα με το kies 3 βαζω την archidroid μετα απο πολυ κοπο :P (πρωτη φορα εβαζα custom) και παω να βαλω τα αρχεια ξανα στο τηλεφωνο (S3).Εδω αρχιζει το προβλημα... δεν υπαρχει αποκριση απο την συσκευη μπλα μπλα μπλα.. Καμμια λυση κανεις;;
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι το Kies δεν αναγνωρίζει το κινητό; Αν εννοείς αυτό τότε πρέπει να ξέρεις πως το Kies δεν αναγνωρίζει το κινητό αν φοράει Custom ROM οπότε δεν μπορείς να επαναφέρεις τα Backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.... αυτο ακριβως εννοω... Δηλαδη να φανταστω... ο μονος τροπoς ειναι να βγαλω την custom να επαναφερω τα back up και να κανω αντιγραφο με αλλο προγραμμα;; Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο με άλλα προγράμματα μπορείς να κρατήσεις Backup για να τα επαναφέρεις.

Ρίξε μια ματιά στο θέμα Backup & Restore σε Android συσκευές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορει να βοηθήσει κανεις πήγα να βάλω την 4.3 με Odin (πριν είχα κανει factory reset) και το Odin μετα το setup connection βγάζει fail και το ακόλουθο μήνυμα

complete write operation failed

All threads completed(succeed 0/failed 1)

 

Edit:οκ βρήκα το λάθος

Edited by perdikos2000
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Λοιπόν παιδιά.

Έχω ένα s3 (XEF).Έβαλα την τελευταία έκδοση μέσω kies και έκανα πριν και μετά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Σήμερα είδα ένα EUR και πάει με την διπλάσια ταχύτητα.Εγώ παρατηρώ πολλά κολλήματα και έλεγα να βάλω την EUR.

Εκτός απο την rom πρέπει να αλλάξω και το csc για να το βλέπει το kies.

Πρέπει να έχω μπερδευτεί λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει το αν είναι (XEF) ή (EUR) το πως έχεις στήσει το τηλέφωνο είναι αυτο που μετράει .

Τι εφαρμογές έχεις βάλει ,τι εχεις απενεργοποίηση και πολλά άλλα ,αν θελεις να την βάλεις τότε όπως πολύ σωστά είπες για να παίρνεις ΟΤΑ πρέπει και το csc να είναι το ίδιο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει το αν είναι (XEF) ή (EUR) το πως έχεις στήσει το τηλέφωνο είναι αυτο που μετράει .

Τι εφαρμογές έχεις βάλει ,τι εχεις απενεργοποίηση και πολλά άλλα ,αν θελεις να την βάλεις τότε όπως πολύ σωστά είπες για να παίρνεις ΟΤΑ πρέπει και το csc να είναι το ίδιο .

 

Έχω τις ίδιες που είχα με την 4.1.2 και το τηλ πετούσε σε σχέση με τώρα γι'αυτό το λέω.

 

Και κάτι τελευταίο...Χάνω την εγγύηση έτσι....

Edited by sofo988
Link to comment
Share on other sites

Τότε δοκίμασε δεν χανεις κατι ,εκτός απο χρόνο

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τότε δοκίμασε δεν χανεις κατι ,εκτός απο χρόνο

 

 

μόλιις πέρασα την EUR χωρίς να αλλάξω csc.Να το αφήσω έτσι;; το kies το βλέπει κανονικά σαν xef και το θέμα lag λύθηκε.μπαμ κάνει.

Link to comment
Share on other sites

μόλιις πέρασα την EUR χωρίς να αλλάξω csc.Να το αφήσω έτσι;; το kies το βλέπει κανονικά σαν xef και το θέμα lag λύθηκε.μπαμ κάνει.

 

αυτο που σου ειπε κ ο Μιχαλης!αν εχεις στησει σωστα το τηλ..δεν παιζει ρολο αν ειναι xef eur κτλπ..καλο να αλλαξεις κ το csc αφου εβαλες eur..εσυ αποφασιζεις!!!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου ειπε κ ο Μιχαλης!αν εχεις στησει σωστα το τηλ..δεν παιζει ρολο αν ειναι xef eur κτλπ..καλο να αλλαξεις κ το csc αφου εβαλες eur..εσυ αποφασιζεις!!!!!

Δυστυχώς δεν με αφήνει να το αλλάξω.Νόμιζα πως μπορώ...

Edited by sofo988
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν με αφήνει να το αλλάξω.Νόμιζα πως μπορώ...

 

ναι δεν αλλαζει γιατι εχει ολες τις γλωσσες..μονο με root..εγω στο δικο μου s4 (i9500)κ τι δεν εκανα για να αλλαξει αλλα τπτ..το ρουταρα,εγραψε το knox,αλλαξα το csc κ περασα το official!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση οτι το τηλ σέρνεται, και πήγα να περάσω ξανά την 4.3 με το kies, με την επιλογή ''εργαλεία'' ''αναβάθμιση υλικολογισμικου και προετοιμασία''

 

Με προειδοποίησε οτι ολα τα δεδομένα θα χαθούν, και οτι θα εγκατασταθεί το λειτουργικό απο την αρχή.

Όλα τελείωσαν καλά, έγινε επανεκινιση, αλλά διαπιστώνω ότι τίποτα δεν άλλαξε. Το τηλ είναι όπως το είχα στημένο, λες και δεν έκανα τίποτα. Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν έκανα κανένα αντίγραφο ασφαλείας..

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κάνεις εργοστασιακή επαναφορά πριν την εγκατάσταση και μετά. Εμένα έτσι λύθηκαν τα προβλήματα του
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , ειμαι νεος στο φορουμ κ ζητω συγνωμη για αν κανω καποιο λαθος στο μνμ μου .

θα ηθελα την βοηθεια σας αν εχετε την καλοσυνη να μου την παρεχετε στο εξης θεμα που αντιμετωπιζω .

εκανα αναβαθμιση σε 4.3 στον ''αερα'' απο κοσμοτε . το τηλεφωνο δινει την αισθηση οτι αργει αισθητα σε σχεση με την προηγουμενη εκδοση του ''ανδροειδους''...βεβαια απ οσο διαβασα στο θεμα (δεν καταφερα να διαβασω κ τισ 160 + σελιδες κ ειπα να σας συμβολευτω) δεν εχω κανει φακτορι ριστορ .κανοντας το θα παει το τηλεφωνο ποιο γρηγορα ? αν δεν συμβει αυτο μπορω να βαλω την προηγουμενη εκδοση κ οχι αυτη της κοσμοτε αλλα την απλη ευρωπαικη χωρις προβληματα κ διατηροντας την εγγυηση της συσκευης μου ?βαζοντας την απλη ευρωπαικη πρεπει να κανω κατι αλλο ? ? ?διαβασα κατι για CSC, αλλα δεν καταλαβαινω οποτε κ εδω 8α χρειαστω την συμβουλη σας. για να κανω το φακτορι ριστορ απλα μπαινω στο μενου κ παταω φακτορι ριστορ? χρειαζεται να κανω κατι αλλο ? παρακαλω τα ''φωτα'' σας κ ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που το πήρα σήμερα ελληνικό είχε ήδη την 4.3 μέσα. Ρε παιδιά, εντάξει πάει πιο smooth κι όλα αυτά που έχετε πει, αλλά που πήγε το πληκτρολόγιο 4χ3 ή όπως αλλιώς λεγόταν το συμπηκνωμένο πληκτρολόγιο;; :confused: Μου έχει μόνο το qwerty. Νομίζω ότι κάπου το έχω δει να το αναφέρετε αλλά δεν είμαι και σίγουρος, πώς το ξαναβάλατε, όσοι το θέλατε;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εγώ πήρα μεταχειρισμενο 4 μηνών και το οποίο έχει την 4.3

PDA: I9300XXUGNA2, CSC: I9300XEGGNA1, MODEM: I9300XXUGMK6. Από ότι έψαξα είναι γερμανικό αλλά έχει ελληνικά. Το θέμα είναι ότι ψιλό σέρνεται. Η EUR πάει καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο έχω (ακριβώς, Γερμανικό κλπ). Κάνε ένα factory reset κι αν δεν σε ικανοποιεί, βάλε Boeffla kernel και Nova Launcher είναι εξαιρετική βελτίωση για το κινητό μας. Θα είναι πολύ πιο γρήγορο και χρηστικό με μόνο πρόβλημα, στο δικό μου τουλάχιστον, τα 2 δευτερόλεπτα που θέλει να δείξει την οθόνη κλειδώματος όταν είναι σε deep sleep.

 

Μάλιστα αν βάλεις και Xposed framework (XDA) με Wannam Xposed μπορείς να παραμετροποιήσεις διάφορα (εικονίδια μπαταρίας, συντομεύσεις κλειδώματος, φακό χωρίς να ανοίξεις την οθόνη και άλλα κόλπα) και το κινητό μας γίνεται τούμπανο!.

 

Σημείωσε ότι τα παραπάνω είναι πλήρως εκμεταλεύσιμα μόνο με root. Χωρίς root μπορείς να αλλάξεις kernel αλλά δεν μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής οπότε χάνεις αρκετά.

Edited by zoo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα s3 καινουργιο το οποιο εχει και doa 7 ημερων ειναι γαλλικο (XEF) και εχει επανω την μαμα ρομ android 4.1.2 (MG4) μου βγαζει οτι εχει αναβαθμιση σε 4.3 και μεσω OTA και μεσω kies. Εκτος το οτι το κραταω ετσι μεχρι να περασουν οι 7 ημερες του doa δεν ξερω αν πρεπει να την κανω η οχι. Εχω 2-3 φιλους με s3 που πηγαν σε 4.3 και την εκαναν με OTA-wifi και αλλοι εχουν προβλημα το κινητο τους σερνεται οπως αναφερουν και αρκετα ατομα απο εδω στο φορουμ και καποιοι ειναι χωρις προβλημα. Ξερετε αν η γαλλικη 4.3 (MK6) ειναι καλη και σταθερη η εχει και αυτη τα κουσουρια της?? Πρεπει οπωσδηποπτε να γινει επαναφορα εργοστασιακων πριν και μετα για να κατσει σωστα ??

Τι λετε να την κανω η οχι να περιμενω κατευθειαν την 4.4 ?? ;) ;)

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι για να κάνεις επίσημα την αναβάθμιση σε 4.4 θα πρέπει να κάνεις πρώτα την 4.3?ετσι νομίζω.

 

Όποιον τρόπο και εάν επιλέξεις να κάνεις την αναβάθμιση κανε εργοστασιακές επαναφορές πριν και μετά και όλα θα πάνε καλά.

 

Φίλος έχει την γαλλική και είναι αψογη,μια χαρά σταθερή και χωρίς να έχει κάνει επαναφορά το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει ML2 να μου πει αν έχει όντως άμεσο ξύπνημα, γιατί με την MK6 καθυστερεί
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...