Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο τη στιγμη που μιλαει για κινητο απο αμερικη.......δεν χρειαζετε να πει μοντελο......στις ΗΠΑ κυκλοφορουν συγκεκριμενα μοντελα.....οποτε ισχυει αυτο που προσπαθουμε να σου πουμε.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εντάξει μάλλον δεν θελεις να καταλαβεις τι σου λέω και συνέχιζεις να λες τα δικά σου. Έχεις μάλλον μαντικες ικανότητες και ξέρεις ποιο μοντέλο. Εάν διάβαζες προσεκτικά το πρώτο μου ποστ θα έβλεπες τι είπα από την αρχή. Και να γνωρίζεις ότι υπάρχουν κιν που μπορείς να αγοράσεις από Αμερική και να δουλεύουν απροβληματιστα εδώ, δεν είναι απαραίτητο ότι είναι το τελείως διαφορετικό μοντέλο. Κάνε μια βόλτα από ebay και θα δεις τι λέω..
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μάλλον δεν θελεις να καταλαβεις τι σου λέω και συνέχιζεις να λες τα δικά σου. Έχεις μάλλον μαντικες ικανότητες και ξέρεις ποιο μοντέλο. Εάν διάβαζες προσεκτικά το πρώτο μου ποστ θα έβλεπες τι είπα από την αρχή. Και να γνωρίζεις ότι υπάρχουν κιν που μπορείς να αγοράσεις από Αμερική και να δουλεύουν απροβληματιστα εδώ, δεν είναι απαραίτητο ότι είναι το τελείως διαφορετικό μοντέλο. Κάνε μια βόλτα από ebay και θα δεις τι λέω..

 

Δε χρειάζονται ιδιαίτερες μαντικές ικανότητες όταν ο φίλος λέει ότι περιέχει μόνο 6 γλώσσες... Ποια international μοντέλα ξέρεις με 6 γλώσσες; Παρόλα αυτά μπορείς να ξαναδιαβάσεις το μήνυμα μου, εγώ έγραψα απλά να προσέξει. Οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του. Και λίγο να χαμηλώσουν τα πνεύματα... να βοηθήσουμε προσπαθούμε όλοι.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μάλλον δεν θελεις να καταλαβεις τι σου λέω και συνέχιζεις να λες τα δικά σου. Έχεις μάλλον μαντικες ικανότητες και ξέρεις ποιο μοντέλο. Εάν διάβαζες προσεκτικά το πρώτο μου ποστ θα έβλεπες τι είπα από την αρχή. Και να γνωρίζεις ότι υπάρχουν κιν που μπορείς να αγοράσεις από Αμερική και να δουλεύουν απροβληματιστα εδώ, δεν είναι απαραίτητο ότι είναι το τελείως διαφορετικό μοντέλο. Κάνε μια βόλτα από ebay και θα δεις τι λέω..

 

Λοιπόν!

 

Τα διεθνή μοντέλα είναι: International (GT-I9300[T]) και International LTE (GT-I9305[N/T]). Ο φίλος λέει ότι δεν έχει πολλές γλώσσες άρα αποκλείουμε αυτά τα μοντέλα! Έχουμε και λέμε:

 

  1. SGH-T999[v] (Mobilicity, T-Mobile, Wind, Videotron)
  2. SGH-I747[m] (AT&T, Bell, Rogers, Telus, SaskTel, Virgin)
  3. SCH-R530 (Cricket Wireless, U.S. Cellular, MetroPCS)
  4. SCH-I535 (Verizon)
  5. SPH-L710 (Sprint)

(Πολύ πιθανό να είναι ένα από 2,4,5)

 

Από τα παραπάνω μοντέλα, μόνο τα 1,2 δουλεύουν στις ίδιες συχνότητες 2G με το International (850, 900, 1800, 1900 MHz

GSM / GPRS / EDGE) ενώ τα 3,4,5 δουλεύουν σε ((3,4)850, 1900 MHz CDMA, (5)800, 850, 1900 MHz CDMA)

 

Σχετικά με 3g, οι συχνότητες του International είναι οι εξής: (850, 900, 1900, 2100 MHz UMTS / HSPA+ CDMA/EVDO Rev-A/Rev-B)

 

Το 1 δουλεύει σε αυτές τις συχνότητες: (850, AWS (Band IV), 1900, 2100 MHz UMTS / HSPA+ / DC-HSPA+)

Το 2 σε αυτές: (850, 1900, 2100 MHz UMTS / HSPA+)

Και 3,4,5 σε αυτές: (CDMA2000 1xEV-DO Rev-A)

 

Επίσης όλα τα παραπάνω έχουν άλλο SoC, άλλο CPU, άλλη GPU και άλλη RAM όλα διαφορετικά απο το international. Άρα ο φίλος μας που θέλει να βάλει και ελληνικά πρέπει να ψαχτεί ενώ δεν θα είναι τόσο μεγάλη η υποστήριξη απο πλευράς κοινότητας με rom κλπ. Υπάρχει μεγάλο ρίσκο.

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζονται ιδιαίτερες μαντικές ικανότητες όταν ο φίλος λέει ότι περιέχει μόνο 6 γλώσσες... Ποια international μοντέλα ξέρεις με 6 γλώσσες; Παρόλα αυτά μπορείς να ξαναδιαβάσεις το μήνυμα μου, εγώ έγραψα απλά να προσέξει. Οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του. Και λίγο να χαμηλώσουν τα πνεύματα... να βοηθήσουμε προσπαθούμε όλοι.

 

Ακριβώς αυτό να χαμηλώσουν τα πνεύματα. Από το πρώτο μου ποστ έγραψα ότι υπάρχει μια προϋπόθεση που μπορεί και να λειτουργήσει και πεσατε να με φάτε ότι δεν γίνεται αυτό επειδή είναι αμερικάνικο. Όλοι να βοηθάμε θέλουμε αλλά να λέμε πράγματα που ισχύουν όχι ένα γενικά δεν γίνεται και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας, έχω την παρακάτω έκδοση

ΑΡ: I9300XXDLJ4

CP: I9300XXDLID

CSC: I9300XFDLJ2

4.1.1

Το κινητό το πήρα πριν ένα μήνα και μου ζήτησε να του κάνω αναβάθμιση όπου και έκανα.

Μετά δεν μπορούσα να συνδεθώ με wifi σε κανένα δίκτυο και το πήγα στο μαγαζί και μου το ξαναγύρισαν σε αυτή την έκδοση που μου είπαν ότι δεν έχει πρόβλημα.

Τώρα με τρώει να το αναβαθμίσω αλλά δεν ξέρω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα.

 

1) Μπορείτε να μου πείτε αν του κάνω αναβάθμιση και δεν μου αρέσει πώς μπορώ να το ξαναγυρίσω στην έκδοση που έχω τώρα και

2) ποια αναβάθμιση προτείνετε και πώς να την κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Υστερα από μια περίοδο χρησης της omega v43.1 θέλησα να κάνω unroot τη συσκευή μου και να περάσω το official firmware.μέσω του triangle away προσπαθησα να μηδενίσω τον counter όμως αυτό δεν έγινε.στη συνέχεια ύστερα από κάποια threads που διάβασα βρήκα την λύση της επανεγκατάστασης του official firmware μεσω odin όπου και το έκανα.Μόλις τέλειωσε η διαδικασία είδα ότι οι εφαρμογές μου δεν χάθηκαν και στην κατάσταση του κινητού συνεχίζει να γράφει ότι τροποποιήθηκε.Πιο είναι το λάθος που κάνω παρακαλώ απαντήστε μου!
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: εγκατεστησα μια προηγουμενη εκδοση της αγγλικης αλλα δε δινει επιλογη για update στην ΜΒ5, αναφερει πως εχω την τελευταια εκδοση. Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο ;
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: εγκατεστησα μια προηγουμενη εκδοση της αγγλικης αλλα δε δινει επιλογη για update στην ΜΒ5, αναφερει πως εχω την τελευταια εκδοση. Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο ;

 

Έχεις βαλει το σωστό csc (BTU) ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βαλει το σωστό csc (BTU) ?

 

Ουπς

 

Παλι θα ψαχνω για csc...; Μεχρι στιγμης δε μου δημιουργησε κανενα θεμα. Πως το ρυθμιζω αυτο ;

 

Update: γυρισα σε LL4 και το αλλαξα.

Edited by inactiveaccount25012014
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!θελω να κανω αναβαθμιση σε 4.1.2 και φοβαμαι να μην χασω τα δεδομενα μου.Μια γνωστη μου εκανε αναβαθμιση OTA και δεν πειραχτηκε τιποτα.Εγω ημουν ροοτ και εκανα unroot αλλα παλι με γραφει οτι δε μπορει να τσεκαρει για νεες εκδοσεις λογω του οτι πειραχτηκε το τηλεφωνο.Ξερει κανεις πως μπωρω να το φτιαξω?

Μια αλλη ερωτηση ειναι εαν εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα με αγορα καποιας εφαρμογης,γιατι εγω ηθελα να αγορασω το titanium για να κανω μπακαπ και μου εβγαζε προβλημα στην πιστωτικη μου

Link to comment
Share on other sites

Μετα την εγκατασταση της βρετανικης ROM δε μπορω να κανω κανενα restore στα sms, ουτε μεσω mybackpro ουτε μεσω samsung account. Ενδεχεται να εχει σχεση με την τελευταια αυτη ROM ;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!θελω να κανω αναβαθμιση σε 4.1.2 και φοβαμαι να μην χασω τα δεδομενα μου.Μια γνωστη μου εκανε αναβαθμιση OTA και δεν πειραχτηκε τιποτα.Εγω ημουν ροοτ και εκανα unroot αλλα παλι με γραφει οτι δε μπορει να τσεκαρει για νεες εκδοσεις λογω του οτι πειραχτηκε το τηλεφωνο.Ξερει κανεις πως μπωρω να το φτιαξω?

Μια αλλη ερωτηση ειναι εαν εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα με αγορα καποιας εφαρμογης,γιατι εγω ηθελα να αγορασω το titanium για να κανω μπακαπ και μου εβγαζε προβλημα στην πιστωτικη μου

Χωρίς μηδένισμα του counter και factory reset λίγο δύσκολο για ota update .

Κάποιες φορές το κάνει αυτό το play δοκίμασε να κάνεις την αγορά από το pc (αρκεί βεβαιώ να έχει λεφτά ο λογαριασμός σου )

Μετα την εγκατασταση της βρετανικης ROM δε μπορω να κανω κανενα restore στα sms, ουτε μεσω mybackpro ουτε μεσω samsung account. Ενδεχεται να εχει σχεση με την τελευταια αυτη ROM ;

Δεν νομίζω να έχει σχέση με την rom ,κάτι άλλο πρέπει να παίζει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς μηδένισμα του counter και factory reset λίγο δύσκολο για ota update .

.

 

Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να κανω αναβαθμιση χωρις να χρειαστει να κανω backup ετσι ? Μονο μεσω OTA γινεται αυτο ε ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να κανω αναβαθμιση χωρις να χρειαστει να κανω backup ετσι ? Μονο μεσω OTA γινεται αυτο ε ?

 

Δε σου είπε να κάνεις backup.

To backup είναι προεραιτικό για τη δική σου ασφάλεια.

Αν κάνεις ότι σου είπε ο Μιχάλης, θα μπορέσεις να κάνεις αναβάθμιση και μέσω KIES

Link to comment
Share on other sites

Δε σου είπε να κάνεις backup.

To backup είναι προεραιτικό για τη δική σου ασφάλεια.

Αν κάνεις ότι σου είπε ο Μιχάλης, θα μπορέσεις να κάνεις αναβάθμιση και μέσω KIES

 

Για να κρατησω τα δεδομενα μου πρεπει να κανω ομως!Αφου Ειτε το κανω μεσω ΟΤΑ ειτε το κανω μεσω ΚΙΕΣ προϋποθετει factory reset ...Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Για να κρατησω τα δεδομενα μου πρεπει να κανω ομως!Αφου Ειτε το κανω μεσω ΟΤΑ ειτε το κανω μεσω ΚΙΕΣ προϋποθετει factory reset ...Σωστά?

 

Σωστά.

Δοκίμασε και το carbon για backup

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..κανενα νεο για καινουρια επισημη αναβαθμιση εχουμε???4.2.1 η 4.2.2??? Ευχαριστω εκ τον προτερων.. Αλεξ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..κανενα νεο για καινουρια επισημη αναβαθμιση εχουμε???4.2.1 η 4.2.2??? Ευχαριστω εκ τον προτερων.. Αλεξ

 

Πρώτα θα κυκλοφορήσει το S4 και μετά θα αρχίσουμε να περιμένουμε κάτι. Ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω θα έχουμε σύντομα μια 4.2.1 official απλά θα πρέπει να περιμένουμε να κυκλοφορήσει το s4 και μετά απο λίγο καιρό θα βγάλουν κάποιο premium pack (4.2.2) γιατί αν βγει νωρίς αναβάθμιση με τα καλούδια του s4 τότε θα το επισκιάσει.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, να ρωτησω κατι, εκανα log in στο google play και μου βγαζει οτι το κινητο που εχω ειναι cosmote gt-I9300.To κινητο το πηρα ομως μεσω online shop...Αυτο σημαινει οτι πρεπει να βαλω branded ρομ αμα θελω να κανω αναβαθμιση και να κρατησω παραλληλα την εγγυηση μου ?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, να ρωτησω κατι, εκανα log in στο google play και μου βγαζει οτι το κινητο που εχω ειναι cosmote gt-I9300.To κινητο το πηρα ομως μεσω online shop...Αυτο σημαινει οτι πρεπει να βαλω branded ρομ αμα θελω να κανω αναβαθμιση και να κρατησω παραλληλα την εγγυηση μου ?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Διάβασε το FAQ και θα λυθούν οι απορίες σου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το FAQ και θα λυθούν οι απορίες σου .

 

Δεν ειχα ποτε branded ρομ, δεν ξερω πως μοιαζει μια τετοια ρομ.Γι αυτο ρωταω ,τον οδηγο τον διαβασα πολλες φορες.Και για αυτο μαλιστα ρωταω επειδη γραφει οτι αμα φορεσεις καποια αλλη ρομ χανεις την εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ποτε branded ρομ, δεν ξερω πως μοιαζει μια τετοια ρομ.Γι αυτο ρωταω ,τον οδηγο τον διαβασα πολλες φορες.Και για αυτο μαλιστα ρωταω επειδη γραφει οτι αμα φορεσεις καποια αλλη ρομ χανεις την εγγυηση

 

Μα νομίζω οτι στο FAQ αναφέρεται ξεκάθαρα οτι Αν βάλεις μόνος σου (μέσω Odin) firmware άλλης χώρας από αυτή του τηλεφώνου, ακόμα και Ευρωπαϊκής, η εγγύηση παύει να ισχύει.

Στην δική σου περίπτωση πρέπει να εχεις rom της cosmote ,χωρίς όμως να είναι σίγουρο οτι αν βάλεις μια unbranded Ελληνική θα στο βγάλουν εκτός εγγύησης .

Εκεί εξαρτάται απο τον καθένα αν θέλει να το ρισκάρει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...