Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για πολλές χώρες δεν έχει βγει ακόμα. Τι να κάνουμε, υπομονή. Σκέψου να ταν ελληνικό :lol:

 

Μα αλλες κι αλλες δεν πηραν ακομα, πολυ μεγαλες χωρες. Οι συνηθεις υποπτοι πρωτοι, Nordic countries, UK, Germany.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι προιστορικό... κατέβασε το τελευταίο από την πρώτη σελίδα.

 

 

 

 

Δυστυχώς, ούτε με την τελευταία τίποτα!!!

www.eurotech.gr
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι,

 

 

Εφερα απο Κινα ένα κινητο samsung galaxy s3

 

Αυτό είναι Branded σε ένα Κινέζικο δίκτυο κινητης. Εχει μονο κινέζικα, ιαπωνεζικα και αγγλικα

 

Μπορω να του περασω Ελληνικο firmware και εάν ναι πως

 

Ευχαριστω

 

Με καρτα Cosmote λειτουργει κανονικα (δεν ειναι κλειδωμενο σε συγκεκριμενο δικτυο)

Ναι μπορείς. Οδηγίες στην πρώτη σελίδα του θέματος.

Φίλε μου συγγνώμη έκανα λάθος. Δεν το είχα υπ'όψη μου το θέμα γιατί είναι σπάνιο σ'αυτό το forum, και εμφανίστηκε από το S2 και μετά, που εγώ δεν είχα ποτέ (πριν το S3 είχα S1).

 

ΔΕΝ μπορείς να φλασάρεις ευρωπαϊκή rom σε κινέζικο τηλέφωνο έτσι απλά, σε κανέναν υπολογιστή.

Οι Κινέζοι έχουν μπλοκάρει το bootloader, τα google apps και διάφορα άλλα πράγματα όπως κάνουν συνήθως.

Γίνεται δηλαδή, αλλά όχι με τις rom που δοκιμάζεις. Πρέπει είτε να βάλεις custom, είτε να παίξεις με τα αρχεία μέσα στην ευρωπαϊκή rom αντικαθιστώντας τον primary και secondary bootloader με τους κινέζικους, καθώς και το modem.bin ....

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να βάλεις μια custom.

 

Στείλε μου pm για περαιτέρω πληροφορίες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα διαβάσει έδω μέσα ότι το s3 θα πάρει κάποια αναβάθμιση με διάφορα καλούδια του note2. Τι έγινε με αυτό?

Εχω γερμανικό s3 με περασμένη την 4.1.1.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα διαβάσει έδω μέσα ότι το s3 θα πάρει κάποια αναβάθμιση με διάφορα καλούδια του note2. Τι έγινε με αυτό?

Εχω γερμανικό s3 με περασμένη την 4.1.1.

 

Έγινε.... στην 4.1.2. Κοίτα αν έχεις αναβάθμιση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα διαβάσει έδω μέσα ότι το s3 θα πάρει κάποια αναβάθμιση με διάφορα καλούδια του note2. Τι έγινε με αυτό?

Εχω γερμανικό s3 με περασμένη την 4.1.1.

 

Για το Γερμανικό εχει βγει η 4.1.2 .

Δοκίμασε στο kies να κάνεις την αναβάθμιση ή πέρνα την με odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο μου είναι γαλλικό. Όταν με το καλό βγει η γαλλική 4.1.2 και την περάσω το csc θα ναι και αυτό γαλλικό?

Και αν έχεις αλλάξει μόνο το csc η εγγύηση χάνεται ή ισχύει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο μου είναι γαλλικό. Όταν με το καλό βγει η γαλλική 4.1.2 και την περάσω το csc θα ναι και αυτό γαλλικό?

Και αν έχεις αλλάξει μόνο το csc η εγγύηση χάνεται ή ισχύει κανονικά?

 

Αν αλλαξεις το csc πολύ απλά δε θα σου δώσει αναβάθμιση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξεις το csc πολύ απλά δε θα σου δώσει αναβάθμιση.

 

Ναι αλλά έστω ότι περνάω την 4.1.2 μέσω odin και μετά το αλλάζω. Φαίνεται κάπου αυτό ή επηρεάζει την εγγύηση?

Βασικά και συγγνώμη αν σε κουράζω? Τι θα πεις sales code? Μας δείχνει απλά για ποια χώρα έχει φτιαχτεί κανονικά το τηλ? Και ποιος ο λόγος να το αλλάζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έστω ότι περνάω την 4.1.2 μέσω odin και μετά το αλλάζω. Φαίνεται κάπου αυτό ή επηρεάζει την εγγύηση?

Βασικά και συγγνώμη αν σε κουράζω? Τι θα πεις sales code? Μας δείχνει απλά για ποια χώρα έχει φτιαχτεί κανονικά το τηλ? Και ποιος ο λόγος να το αλλάζουμε?

 

Δεν ξέρω τι εννοείς φαίνεται. Ανάλογα με το συνδυασμό pda και csc δίνονται οι αναβαθμίσεις σε κάθε χώρα και πάροχο. Αν περάσεις firmware που δεν έχει δοθεί για τον συγκεκριμένο συνδυασμό επίσημα, προφανώς και φαίνεται και προφανώς χάνεις την εγγύησή σου.

 

Sales code είναι το csc (csc=customer sales code). Με το csc γίνεται η παραμετροποίηση που θέλει η Samsung για κάθε χώρα, π.χ. κάποιες εφαρμογές εγκαθίστανται σε κάποιες χώρες (για παράδειγμα το ελληνικό csc περιέχει μια έκδοση του Flipboard που δεν το έχει το πολωνικό στην ΕΚLC έκδοση), πληκτρολόγια, και οι ρυθμίσεις των παρόχων της χώρας για 3G.

 

Kαι ξανά, αν το csc δεν συμπίπτει με το PDA στο συνδυασμό που έχει αποφασίσει η Samsung, δε θα δεις αναβάθμιση και είσαι εκτός εγγύησης. Δεν είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο.

 

Αν τυχαίνει ο συνδυασμός PDA και CSC (ειδικά αν έχεις multicsc όπως OXX) να δίνει αναβάθμιση σε άλλη χώρα και αλλάξεις το csc, θα πάρεις την αναβάθμιση που αντιστοιχεί στον συνδυασμό. Αλλά ταυτόχρονα βγαίνεις εκτός εγγύησης ακόμα και να αλλάξεις το csc σ'αυτό που είχες αρχικά, γιατί η Samsung δεν έχει δώσει αυτόν τον συνδυασμό ως επίσημο.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια ηθελα να ρωτησω αν αναβαθμησεις του s3 πηγαινουν παραλληλα με του s3 LTE(9305)γιατι εχω το lte και ειναι Γερμανικο και δεν βλεπω πουθενα αναβαθμιση.κανω κατι λαθος?
Link to comment
Share on other sites

προσπαθει να συνδεθει στο κιεσ και μου βγαζει μυνημα στο κινητο κατι για service pack 3 , windows media player εχω windows 7 ξερει καποιος την λυση για αυτο το προβλημα ?

παω στην ενημερωση λογισμικου στην συσκευη και μου λεει καμια διαθεσιμη ενημερωση ... over the air αναβαθμισει δεν εχει ?

Edited by teopanta1
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κανεις λαθος.Απλα περιμενεις.

Αν θες τσεκαρε και εδω http://samfirmware.com/

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

προσπαθει να συνδεθει στο κιεσ και μου βγαζει μυνημα στο κινητο κατι για service pack 3 , windows media player εχω windows 7 ξερει καποιος την λυση για αυτο το προβλημα ?

παω στην ενημερωση λογισμικου στην συσκευη και μου λεει καμια διαθεσιμη ενημερωση ... over the air αναβαθμισει δεν εχει ?

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ηθελα να ρωτησω αν αναβαθμησεις του s3 πηγαινουν παραλληλα με του s3 LTE(9305)γιατι εχω το lte και ειναι Γερμανικο και δεν βλεπω πουθενα αναβαθμιση.κανω κατι λαθος?

 

Όχι. Είναι διαφορετικές συσκευές, οι αναβαθμίσεις τους είναι άσχετες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τυχεράκιας μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις γιατί υπάρχουν για παράδειγμα 3 διαφορετικές 4.1.2 για Ρωσία?

Όχι παρόχων, καθαρές και οι τρεις.

Link to comment
Share on other sites

Τυχεράκιας μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις γιατί υπάρχουν για παράδειγμα 3 διαφορετικές 4.1.2 για Ρωσία?

Όχι παρόχων, καθαρές και οι τρεις.

 

Δεν ξέρω QQTilt, μία είναι η αυθεντική όμως. Νομίζω κάποιο λάθος έγινε στο sammobile, εκτός κι αν είναι test versions οι 2... αν δεις η μία είναι αχνό το Kies, oπότε απορρίπτεται. Και από τις άλλες, η μία έχει QXE csc, που δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί στην Galaxy S σειρά... αν ήταν να διαλέξω ένα από αυτά θα διάλεγα αυτό που είναι OXE.

Δεν έχει κοιτάξει μέσα και στα 3 να κάνω ένα συγκριτικό για να δω αν έχουν διαφορές... κυρίως γιατί βαριέμαι :) Βάλε την OXE και θα είσαι ok, αν θες να βάλεις μια απ'αυτές. Στη θέση σου πάντως θα προτιμούσα την Αγγλική LL4 για να είσαι σίγουρος ;)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το πρωί μου βγήκε ενημέρωση ότι υπάρχει αναβάθμιση και κατέβασα και εγκατέστησα την 4.1.2 στο S3, οπότε σιγά-σιγά κοιτάξτε και τις δικές σας συσκευές. Η δική μου είναι για την Γερμανική αγορά από το birdphone.

 

Νίκος.

 

Καλησπερα,το δικο μου Γερμανικο εχει μερες που προσπαθω να περασω την 4.1.2 και δεν μπορω με τπτ.Ουτε με το kies ουτε απο το κινητο,καμια ιδεα?Στο κιν μου γραφει οτι η αναβαθμιση θα γινει με την σειρα και στο kies κολλαει παντα στο 69% οταν κανει download το αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,το δικο μου Γερμανικο εχει μερες που προσπαθω να περασω την 4.1.2 και δεν μπορω με τπτ.Ουτε με το kies ουτε απο το κινητο,καμια ιδεα?Στο κιν μου γραφει οτι η αναβαθμιση θα γινει με την σειρα και στο kies κολλαει παντα στο 69% οταν κανει download το αρχειο.

 

Έχεις σίγουρα αρκετό χώρο στο PC σου;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ την επαναφορά εργοστασιακών πριν βάλουμε στο τηλέφωνο κάποιο καινούριο firmware, μπορούμε να κάνουμε και κάτι άλλο έτσι ώστε να ναι ακόμα πιο "καθαρή" η εγκατάσταση?

Στο WCM βλέπω "wipe data/factory reset", αυτό λογικά είναι ίδιο με την επαναφορά εργοαστασιακών ή κάνει κάτι περισσότερο?

Επίσης τα "wipe cache partition" και "wipe dalvik cache" βοηθούν σε κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ την επαναφορά εργοστασιακών πριν βάλουμε στο τηλέφωνο κάποιο καινούριο firmware, μπορούμε να κάνουμε και κάτι άλλο έτσι ώστε να ναι ακόμα πιο "καθαρή" η εγκατάσταση?

Στο WCM βλέπω "wipe data/factory reset", αυτό λογικά είναι ίδιο με την επαναφορά εργοαστασιακών ή κάνει κάτι περισσότερο?

Επίσης τα "wipe cache partition" και "wipe dalvik cache" βοηθούν σε κάτι παραπάνω?

 

Ναι είναι το ίδιο.

Κάνοντας και τα 3 έχεις μία πεντακάθαρη εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...