Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή βδομάδα

Στο boeffla config έχετε βρει κάποιο προφίλ που να δουλεύει καλά με την qs? Κατέβασα από xda ένα προφίλ κάποιου shakugan και το βλέπω καλό προς το παρόν.

Επίσης τώρα που έχω custom Rom- kernel χρειάζεται να κάνω κάποιο backup?

μπορεις να το στειλεις να το δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και καλή βδομάδα

Στο boeffla config έχετε βρει κάποιο προφίλ που να δουλεύει καλά με την qs? Κατέβασα από xda ένα προφίλ κάποιου shakugan και το βλέπω καλό προς το παρόν.

Επίσης τώρα που έχω custom Rom- kernel χρειάζεται να κάνω κάποιο backup?

 

Δοκίμασε το ondemand final από εδώ. Πολύ καλό profile.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το zip ondemand profile πως το περναμε;

Μεσα στο boeffla config εχει στα governor ondemand profile. Αυτο αλλο ειναι; Και κατι τελευταίο, θελω να περασω ξανα την QS αλλα θελω να καθαρισω την εσωτερικη μνημη να κανω ολοκληρωτικο Wipe. Εχω philz recovery ποια wipe θα κανω για να τα καθαρισω ολα; Πάντως με τα cache και dalvik wipe η εσωτερικη καρτα δε καθαριζει.

Link to comment
Share on other sites

Το zip ondemand profile πως το περναμε;

Μεσα στο boeffla config εχει στα governor ondemand profile. Αυτο αλλο ειναι; Και κατι τελευταίο, θελω να περασω ξανα την QS αλλα θελω να καθαρισω την εσωτερικη μνημη να κανω ολοκληρωτικο Wipe. Εχω philz recovery ποια wipe θα κανω για να τα καθαρισω ολα; Πάντως με τα cache και dalvik wipe η εσωτερικη καρτα δε καθαριζει.

 

Ξεζιπάρεις και το αρχείο που έχει μέσα το φορτώνεις από μέσα από το app. Το profile που έχει μέσα είναι το ondemand αλλά έχει κάνει και άλλες ρυθμίσεις. Αν επιλέξεις στο recovery το clean Rom for a new install ή κάτι τέτοιο σου τα σβήνει όλα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξεζιπάρεις και το αρχείο που έχει μέσα το φορτώνεις από μέσα από το app. Το profile που έχει μέσα είναι το ondemand αλλά έχει κάνει και άλλες ρυθμίσεις. Αν επιλέξεις στο recovery το clean Rom for a new install ή κάτι τέτοιο σου τα σβήνει όλα.

 

Το ειχα κανει και αυτο αλλά και πάλι δεν έγινε ολικη διαγραφη. Νομιζω στο recovery υπάρχει format data, media με τα οποία πρέπει να γίνεται ολικη διαγραφη αλλα φοβάμαι μην κανω πατατα!

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κανει και αυτο αλλά και πάλι δεν έγινε ολικη διαγραφη. Νομιζω στο recovery υπάρχει format data, media με τα οποία πρέπει να γίνεται ολικη διαγραφη αλλα φοβάμαι μην κανω πατατα!

Μπορείς να κάνεις και format εκτός απο την εξωτερική κάρτα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Μου έδωσε φίλος τη στοκ συσκευή του (με 4.3) να την ξαλαφρώσω λιγάκι γιατί πραγματικά σέρνεται σε απίστευτο βαθμό. Αυτό που είχα υπόψη μου είναι να πετάξω τα πάντα από Samsung κ να περάσω καθαρό android 4.3, είναι κάτι τέτοιο δυνατό στη συγκεκριμένη συσκευή; Ή αν υπάρχει κάποια custom rom που να φτάνει σε σταθερότητα και ομαλότητα το καθαρό android τότε οκ κ για αυτή. Το τηλέφωνο θα πάει σε μεγαλύτερο άτομο οπότε δεν μας ενδιαφέρουν παραμετροποίηση, γραφικά, επιδόσεις, παρά μόνο σταθερότητα. Τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το τηλέφωνό μου έχει γίνει απελπιστικά αργό πλέων λέω να του βάλω μια custom rom.

Από ότι διάβασα εδώ κατάλαβα ότι πιο ελαφριά είναι κάποια omega.

Ποιά έκδοση της μου προτείνετε να βάλω,απλά θέλω να λειτουργεί τόσο ομαλά όσο και η μαμίσια του,

και το κυριότερο να λειτουργούν όλα (data,camera κλπ)και στα ελληνικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

jimn
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την qs-i9300 που συζητιέται αυτόν τον καιρό.Είναι 4.4 αλλά δουλεύει άψογα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το τηλέφωνό μου έχει γίνει απελπιστικά αργό πλέων λέω να του βάλω μια custom rom.

Από ότι διάβασα εδώ κατάλαβα ότι πιο ελαφριά είναι κάποια omega.

Ποιά έκδοση της μου προτείνετε να βάλω,απλά θέλω να λειτουργεί τόσο ομαλά όσο και η μαμίσια του,

και το κυριότερο να λειτουργούν όλα (data,camera κλπ)και στα ελληνικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

QS-I9300-KK

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα παιδιά,

 

Μου έδωσε φίλος τη στοκ συσκευή του (με 4.3) να την ξαλαφρώσω λιγάκι γιατί πραγματικά σέρνεται σε απίστευτο βαθμό. Αυτό που είχα υπόψη μου είναι να πετάξω τα πάντα από Samsung κ να περάσω καθαρό android 4.3, είναι κάτι τέτοιο δυνατό στη συγκεκριμένη συσκευή; Ή αν υπάρχει κάποια custom rom που να φτάνει σε σταθερότητα και ομαλότητα το καθαρό android τότε οκ κ για αυτή. Το τηλέφωνο θα πάει σε μεγαλύτερο άτομο οπότε δεν μας ενδιαφέρουν παραμετροποίηση, γραφικά, επιδόσεις, παρά μόνο σταθερότητα. Τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ

 

Βαλε QS-I9300-KK αφου το ρουταρεις πρωτα.οδηγιες στο πρωτο ποστ

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Μου έδωσε φίλος τη στοκ συσκευή του (με 4.3) να την ξαλαφρώσω λιγάκι γιατί πραγματικά σέρνεται σε απίστευτο βαθμό. Αυτό που είχα υπόψη μου είναι να πετάξω τα πάντα από Samsung κ να περάσω καθαρό android 4.3, είναι κάτι τέτοιο δυνατό στη συγκεκριμένη συσκευή; Ή αν υπάρχει κάποια custom rom που να φτάνει σε σταθερότητα και ομαλότητα το καθαρό android τότε οκ κ για αυτή. Το τηλέφωνο θα πάει σε μεγαλύτερο άτομο οπότε δεν μας ενδιαφέρουν παραμετροποίηση, γραφικά, επιδόσεις, παρά μόνο σταθερότητα. Τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ

Εγώ θα σου έλεγα να μείνεις σε μια 4.3 σταθεροτατη όπως η neatrom Ή η archidroid 1.7.8, Τις βάζεις και είσαι κομπλέ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να μείνεις σε μια 4.3 σταθεροτατη όπως η neatrom Ή η archidroid 1.7.8, Τις βάζεις και είσαι κομπλέ..

 

Τις έχω δοκιμάσει και τις δυο πολύ καιρό. Η archidoid δεν παίζεται με boeffla kernel ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΗ

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δοκιμάσει και τις δυο πολύ καιρό. Η archidoid δεν παίζεται με boeffla kernel ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΗ

και λειτουργούν τα πάντα και στα ελληνικά?

που την βρίσκω ρε παιδιά αυτή για κατέβασμα?

jimn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όπως έχω αναφέρει έχω περάσει μία custom rom και το κινητό έχει γίνει σαν καινούριο. Τώρα θέλω να δοκιμάσω και μερικές άλλες rom χωρίς όμως να χάσω αυτήν που έχω τώρα και όλα όσα έχω εγκαταστήσει. Αυτό γίνεται με ένα απλό back up? Δηλαδή παίρνω back up περνάω την νέα ρομ και εάν δε μου αρέσει κάνω restore και επιστρέφω στην αρχική ρομ με όλα τα καλούδια που έχω βάλει μέσα?
Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δοκιμάσει και τις δυο πολύ καιρό. Η archidoid δεν παίζεται με boeffla kernel ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΗ

 

Η τελευταια archi ειναι η ArchiDroid 1.7.18 την δοκιμασες ; Η 1.7.8 που αναφερεις ειναι παλαιοτερη ; Σε σχεση με την QS την θεωρεις καλυτερη ;

Ποση Ram ελευθερη εχεις ; Δουλευουν ολα ; Καμερα , ραδιο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και σε αυτό το θρεντ, επειδή αφορά s3. Έχω περασμένη custom Rom και δεν δουλεύει το teamviewer. Έχω κάποια άλλη επιλογή για να μπορέσω να κάνω δουλειά;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και σε αυτό το θρεντ, επειδή αφορά s3. Έχω περασμένη custom Rom και δεν δουλεύει το teamviewer. Έχω κάποια άλλη επιλογή για να μπορέσω να κάνω δουλειά;

Δοκίμασες να περάσεις και το αντίστοιχο πρόσθετο για Samsung συσκευές?

Αν ναι και συνεχίζει να μην δουλεύει δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όπως έχω αναφέρει έχω περάσει μία custom rom και το κινητό έχει γίνει σαν καινούριο. Τώρα θέλω να δοκιμάσω και μερικές άλλες rom χωρίς όμως να χάσω αυτήν που έχω τώρα και όλα όσα έχω εγκαταστήσει. Αυτό γίνεται με ένα απλό back up? Δηλαδή παίρνω back up περνάω την νέα ρομ και εάν δε μου αρέσει κάνω restore και επιστρέφω στην αρχική ρομ με όλα τα καλούδια που έχω βάλει μέσα?

οπως το λες ετσι ειναι

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια archi ειναι η ArchiDroid 1.7.18 την δοκιμασες ; Η 1.7.8 που αναφερεις ειναι παλαιοτερη ; Σε σχεση με την QS την θεωρεις καλυτερη ;

Ποση Ram ελευθερη εχεις ; Δουλευουν ολα ; Καμερα , ραδιο κτλ

 

Εγώ έχω μείνει στην 1.7.16 όλα δουλεύουν τζάμι έχω βάλει xposed framework και greenify έχω 250 εφαρμογές και έχω 250 mb free στο boot. Από bloatware έχω βάλει τα απαραίτητα όχι όλα.

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα ειναι οτι η QS ειναι κατι σαν οριτζιναλ αντροιντ και επιλεγεις οτι εφαρμογη απο της αχρηστες που λεμε να βαλεις,δεν χρειαζεσαι στην ουσια εφαρμογες για να παγωσεις κατι,και μετα την αρχικη εγκατασταση τρεχουν 450-500 mb ram.δοκιμαστε την ειναι καλη.(δεν εχω συγγενια με τον dev.):p
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στην QS μεσα απο τα μενου , θα καθαρισει την εσωτερικη μνημη παντελος ; Στο νημα εδω

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/general/clean-installation-t1909868 λεει

2- In recovery go to "mount & format" and format system.

3- Format data.

4- Format cache.

5- Go to Main menu and do "Wipe data/ Restore"

6- Wipe cache partition.

7- Go to Advance and wipe calvik cache. :confused:

ειναι ασφαλες τα format που κανει ;

Ρωταω γιατι την πρωτη φορα που περασα την QS ηρθα απο stock και ενω εκανα τα wipe cache ,dalvik και clean install απο philz recovery ,κρατησε διαφορους φακελους με data mp3 video και αλλα.Τωρα θελω να καθαρισω τελειως την εσωτερικη μνημη και να ξαναπερασω την QS

γιατι τρωει κολληματα η RAM και δε πεφτει !Ισως λυθει το θεμα ετσι γιατι απο ολους ακουω τα καλυτερα για την QS με boeffla 6 beta 7!

Μηπως πρεπει να περασουμε κι αυτο Samsung Ultimate Kernel Cleaning Script απο εδω :

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/samsung-ultimate-kernel-cleaning-script-t1363738

για εμας που πηγαμε απο stock σε boeffla σε agni και σε archer kernel ;

Edited by dnspider
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι το καλυτερο καθαρισμα,το εχω κανει παλια αλλα οταν κανεις φορματ το συστημα διαγραφεται και το αρχειο της ρομ,και αν θυμαμαι καλα,γιατι δεν το ξαναεπειχηρισα,κανεις mount sd για να δεις η να βαλεις αρχεια μεσω pc,δυσκολα πραγματα γενικως.νομιζω οτι καλυτερα ειναι να επιλεξεις clean to install new rom μονο.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ κα αρκετό καιρό μετά από καθαρή εγκατάστασή έχω εγκαταστημένη τηνQS-9300 ΚΚ -V3.0(N12) + boeffla 6.1 beta 5 και όλα καλά. Εκτός του ότι σε τακτά διαστήματα 3-4 ημερών μου κάνει το εξής : ανοίγοντας τις επαφές στο σκρολάρισμα ή στην αναζήτησή κρασάρει διαρκώς η εφαρμογή όσες φορές και αν την ανοίξω Το ίδιο κάνει και με την εφαρμογή τηλέφωνο και επανέρχεται μόνο με επανεκκίνησή της συσκευής. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος ή σε εμένα συμβαίνει μόνο???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...