Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια σημερα εκανα καθαρη εγκατάσταση την qs-i9300 .πρωτες εντυπωσεις θετικοτατες. Αλλο τηλεφωνο. Το μονο προβλημα που εχω ειναι με την έγκατασταση του viber . Εχει αντιμετωπισει κανεις τιποτε παρομοιο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι Samsung based rom όποτε ναι, έχει το εργοστασιακό ραδιόφωνο της Samsung. Είναι η stock rom του Note 2 προσαρμοσμένη ώστε να ταιριάζει στο S3 για να καταλάβεις καλύτερα για τι πρόκειται. ;)

Και είχα την απορία από που είναι το νέο skin του ραδιοφώνου αφού από το s4 και μετά δεν βάζουν ράδιο

Link to comment
Share on other sites

Και είχα την απορία από που είναι το νέο skin του ραδιοφώνου αφού από το s4 και μετά δεν βάζουν ράδιο

γιαυτο και για αλλους λογους πχ ντιζαιν "τρελαθηκαν" σε πωλησεις.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η qs 2.9 είναι κατατίς πιο γρήγορη από την 3.0.

Δεν έχω δοκιμάσει 2.9 αλλά πραγματικά απορώ, πόσο πιο γρήγορη πια; Φαντάσου πόσο ικανοποιημένος είμαι απ'την 3.0..! Έχεις αλλάξει kernel; Γιατί εγώ κρίνω με εγκατεστημένο τον boeffla και ίσως έχουμε διαφορετική συνολική "εικόνα" της rom.. εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι το S3 μου βρίσκεται στην καλύτερή του φάση με την qs 3.0.. εκτός από γρήγορη είναι και πιο όμορφη με τα καλούδια του S5, ανανέωση που με κάνει να χαίρομαι διπλά τη συσκευή..:)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα με boeffla kernel είμαι σε όλες τις rom. Έκδοση 6.1 beta 6. Με τις ίδιες ρυθμίσεις και εννοείται η εγκατάσταση μετά από ολικό format.(και εσωτερική sd μνήμη γιατί κατά καιρούς γίνονται κάτι κουλά)
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο τις 2 QS πια βαζουμε ; γιατι διακρινονται ; QS-i9300-KK-v3.0(NI2) ή QS-i9300XXUFNI2-KK . Υπαρχει διαφορα ;

Απο boeffla βαζουμε τον stabil ή test kernel ; boeffla-kernel-6.0-Samsung-i9300.CWM.zip ή boeffla-kernel-6.1-beta6-Samsung-i9300.CWM.zip

Πριν την εγκατασταση του boeffla πρεπει να βγαλουμε foto με τον stock kernel και γιατι ;

Υπαρχουν bloatware που ειναι σχετικα απαραιτητα ; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο τις 2 QS πια βαζουμε ; γιατι διακρινονται ; QS-i9300-KK-v3.0(NI2) ή QS-i9300XXUFNI2-KK . Υπαρχει διαφορα ;

Απο boeffla βαζουμε τον stabil ή test kernel ; boeffla-kernel-6.0-Samsung-i9300.CWM.zip ή boeffla-kernel-6.1-beta6-Samsung-i9300.CWM.zip

Πριν την εγκατασταση του boeffla πρεπει να βγαλουμε foto με τον stock kernel και γιατι ;

Υπαρχουν bloatware που ειναι σχετικα απαραιτητα ; :confused:

Θα σου πρότεινα την 3.0 γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις πραγματάκια απ'το S5 (launcher, εικονίδια, ορισμένες εφαρμογές κλπ) που θα σε κάνουν να αισθανθείς ότι αγόρασες καινούργια συσκευή. Ειδικά αν είσαι χρόνια με Samsung θα πεις "επιτέλους ανανέωση".. από kernel εγώ (και οι περισσότεροι απ'ότι έχω καταλάβει) βάλαμε την τελευταία beta και όχι την stable. Το γιατί.. ίσως επειδή είναι αρκετά πιο πρόσφατη έκδοση. Κανένα θέμα πάντως, εγγυημένο.

 

Όσον αφορά το bloatware τώρα είναι καθαρά στην κρίση σου, κατά την εγκατάσταση της rom θα βλέπεις ένα ένα αυτά που έχεις τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις κι αναλόγως επιλέγεις. Αν πάλι εγκαταστήσεις περισσότερα απ'όσα πραγματικά χρειάζεσαι και κάποια στιγμή μετανιώσεις.. ούτε καρφί. Root θα είσαι, ότι θέλεις (ή καλύτερα ότι ΔΕΝ χρειάζεσαι) το διαγράφεις και ούτε γάτα ούτε ζημιά.. :)

 

 

Edit: Όντως καλό θα είναι πριν εγκαταστήσεις τον kernel να ανοίξεις την κάμερα και να τραβήξεις μια φωτο όσο είσαι ακόμα με τον stock. Δεν γνωρίζω αν υπάρξει πρόβλημα σε περίπτωση που δεν το κάνεις όμως εγώ δεν θα το ρίσκαρα απ'τη στιγμή που η πρόταση "έπεσε στο τραπέζι". Δεν χάνεις τίποτα, δεν είναι και κόπος.. ;)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

η N12 ειναι stable χωρις παραπανω πραγματα,η v3.0 ειναι η N12 με παραπανω πραγματα....ετσι απλα.:p
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Με την κάμερα τι έχει παρατηρηθεί;

Προσωπικά απλώς είχα διαβάσει κάπου να κάνουμε τη διαδικασία πριν εγκαταστήσουμε τον boeffla και απλώς το έκανα, δεν ξέρω περισσότερα και δεν το έψαξα κιόλας. Είχα φάει όμως νωρίτερα και την ψυχρολουσία με την cm11 (μου κράσαρε συνεχώς η εφαρμογή της κάμερας) και δεν θα ρίσκαρα να μην το κάνω. Ίσως και να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα βέβαια, ένα παραπάνω επειδή μιλάμε για Samsung based rom..

Link to comment
Share on other sites

Με την κάμερα τι έχει παρατηρηθεί;

αναλογα τον κερνελ που θα επιλεξεις στην εγκατασταση υπαρχει αυτη η διαδικασια.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Με την κάμερα τι έχει παρατηρηθεί;

Αν δεν ανοίξεις την εφαρμογή με τον stock kernel και περάσεις άλλον θα σου βγάλει force close χωρίς να μπορέσεις να το επαναφέρεις. Γι'αυτό καλό είναι κατά την πρώτη εγκατάσταση να εγκαθιστούμε τον stock kernel, να ανοίγουμε την κάμερα (εγώ δεν βγάζω φωτογραφία) και μετά μπαίνω σε recovery και εγκαθιστώ τον kernel που θέλω. Παθών και μάθων!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανοίξεις την εφαρμογή με τον stock kernel και περάσεις άλλον θα σου βγάλει force close χωρίς να μπορέσεις να το επαναφέρεις. Γι'αυτό καλό είναι κατά την πρώτη εγκατάσταση να εγκαθιστούμε τον stock kernel, να ανοίγουμε την κάμερα (εγώ δεν βγάζω φωτογραφία) και μετά μπαίνω σε recovery και εγκαθιστώ τον kernel που θέλω. Παθών και μάθων!!

 

Εγώ πάντως που δεν έκανα ποτέ την παραπάνω διαδικασία,ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την κάμερα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Από το καλοκαίρι και μετά(μετά από ένα update) η μπαταρία δεν την πολυπαλεύει ( καταναλώνεται γρήγορα, άμα χρησιμοποιώ διάφορες εφαρμογές το κινητό αρχίζει και καίει και με το που φτάσει 30% και κάτω ξεκινάει να τρεμοπαίζει και σβήνει), ήθελα να ρωτήσω άμα μπορούν να διορθωθούν αυτά με κάποια rom ή να μην μπω καν στον κόπο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Από το καλοκαίρι και μετά(μετά από ένα update) η μπαταρία δεν την πολυπαλεύει ( καταναλώνεται γρήγορα, άμα χρησιμοποιώ διάφορες εφαρμογές το κινητό αρχίζει και καίει και με το που φτάσει 30% και κάτω ξεκινάει να τρεμοπαίζει και σβήνει), ήθελα να ρωτήσω άμα μπορούν να διορθωθούν αυτά με κάποια rom ή να μην μπω καν στον κόπο;

 

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.. Μόνο νέα μπαταρία

Αυτή λογικά θα σου έχει φουσκωσει λίγο και αν το προσέξεις χάνεις το σήμα λίγο πριν σου κλείσει το κινητό.

 

Και εμένα το καλοκαίρι τα ίδια έκανε.. Ίσως παίζει ρόλο που ζεσταίνεται περισσότερο..

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Το πόσες φορές το έχω απαντήσει αυτό δεν περιγράφεται :-P

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.. Μόνο νέα μπαταρία

 

Αυτή λογικά θα σου έχει φουσκωσει λίγο και αν το προσέξεις χάνεις το σήμα λίγο πριν σου κλείσει το κινητό.

 

Και εμένα το καλοκαίρι τα ίδια έκανε.. Ίσως παίζει ρόλο που ζεσταίνεται περισσότερο..

 

Απο που αγορασες την καινουρια και ποσο ?Θελει να αγορασει γνωστος μου απο ebay και του ειπα οχι :blink:

Link to comment
Share on other sites

Απο που αγορασες την καινουρια και ποσο ?Θελει να αγορασει γνωστος μου απο ebay και του ειπα οχι :blink:

Ειλικρινά δεν θυμάμαι καθόλου τιμή όμως θυμάμαι πως την χρειαζόμουν πολύ γιατί η προηγούμενη ήταν έτοιμη να εκραγεί :-P οπότε πήγα και την πήρα επιτόπου από έναν Γερμανό, εννοείται πιο ακριβά από οπουδήποτε αλλού..

Νομίζω υπάρχει και σε Σκρουτζομαγαζα με μια χαρά τιμές η αυθεντική.. Δες τι σε βολεύει

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή να πω πως είμαι από το κινητό και δεν μπορώ να κάνω παραθεσεις.

 

Τσάμπα έβριζα την Samsung δηλαδή ότι έφταιγε το update. Ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη.

 

Για το άλλο μέλος που ρωτάει για μπαταρια.

Εγώ θα πάω να την πάρω σε καμιά ώρα από ένα σκρουτζομαγαζο (το πιο φτηνο) επειδή είμαι εδώ δίπλα τώρα. Άμα θέλεις θα σου πω εντυπώσεις μετά την αγορα.

 

Γενικότερα πάντως να ρωτήσω άμα βάλω κάποια ελαφριά Ρομ υπάρχει περίπτωση να δω κάποια βελτίωση σε μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν θυμάμαι καθόλου τιμή όμως θυμάμαι πως την χρειαζόμουν πολύ γιατί η προηγούμενη ήταν έτοιμη να εκραγεί :-P οπότε πήγα και την πήρα επιτόπου από έναν Γερμανό, εννοείται πιο ακριβά από οπουδήποτε αλλού..

Νομίζω υπάρχει και σε Σκρουτζομαγαζα με μια χαρά τιμές η αυθεντική.. Δες τι σε βολεύει

 

Για αρχή να πω πως είμαι από το κινητό και δεν μπορώ να κάνω παραθεσεις.

 

Τσάμπα έβριζα την Samsung δηλαδή ότι έφταιγε το update. Ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη.

 

Για το άλλο μέλος που ρωτάει για μπαταρια.

Εγώ θα πάω να την πάρω σε καμιά ώρα από ένα σκρουτζομαγαζο (το πιο φτηνο) επειδή είμαι εδώ δίπλα τώρα. Άμα θέλεις θα σου πω εντυπώσεις μετά την αγορα.

 

Γενικότερα πάντως να ρωτήσω άμα βάλω κάποια ελαφριά Ρομ υπάρχει περίπτωση να δω κάποια βελτίωση σε μπαταρία;

 

Σας ευχαριστω πολυ !

 

@NickName98 θα το ψαξω αμεσα.

 

@Michalis28

Φυσικα και θελω feedback για την μπαταρια . Βελτιωση με μπαταρια θα δεις μονο αν συνεργαζεται αψογα η ROΜ με τον Kernel... αυτο θελει ψαξιμο... προσωπικα ακολουθησα τις οδηγιες των παιδιων εδω μεσα και εβαλα τον τελευταιο boefla με την QX rom που εχει αναφερθει λιγες σελιδες πιο πισω.. μεχρι τωρα δεν ξελιγωνει την μπαταρια και εχει καλο standby.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν και το μαγαζάκι δεν μου γέμισε και πολύ το μάτι την πήρα την μπαταρία. Κλείνω τώρα να ξεκινήσω την φόρτιση και βλέπουμε. Αυθεντική μοξμου είπαν ότι είναι βέβαια. Σε ένα σακουλάκι μου την δώσανε σαν αυτό που είναι στην συσκευασία όταν ανοίγεις το κινητό.

Τεσπα θα δω και θα σου πω ή σήμερα ή αύριο κατά πόσο είναι κομπλέ ή όχι αν και θέλω να πιστεύω ότι είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Από το καλοκαίρι και μετά(μετά από ένα update) η μπαταρία δεν την πολυπαλεύει ( καταναλώνεται γρήγορα, άμα χρησιμοποιώ διάφορες εφαρμογές το κινητό αρχίζει και καίει και με το που φτάσει 30% και κάτω ξεκινάει να τρεμοπαίζει και σβήνει), ήθελα να ρωτήσω άμα μπορούν να διορθωθούν αυτά με κάποια rom ή να μην μπω καν στον κόπο;

εκτος της μπαταριας δεν κοιτας μηπως καποια εφαρμογη,μετα την αναβαθμηση που εγινε, τρεχει ασταματητα και εχει τον επεξεργαστη μονιμα σε αχρειαστη λειτουργεια?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο post για να μην γεμίζω και το thread μιας και λάθος μου τελικά που το έβαλα έδω.

 

Φυσικα και θελω feedback για την μπαταρια . Βελτιωση με μπαταρια θα δεις μονο αν συνεργαζεται αψογα η ROΜ με τον Kernel... αυτο θελει ψαξιμο... προσωπικα ακολουθησα τις οδηγιες των παιδιων εδω μεσα και εβαλα τον τελευταιο boefla με την QX rom που εχει αναφερθει λιγες σελιδες πιο πισω.. μεχρι τωρα δεν ξελιγωνει την μπαταρια και εχει καλο standby.

 

Πρώτα απ'όλα σε ευχαριστώ για τις υποδείξεις.

Να σε ενημερώσω ότι η μπαταρία φόρτισε μετά από 2 ώρες τώρα μετά από 7 ώρες,αρκετό χρόνο στο 3g και στα παιχνίδια(δεν έχω τόσο ελεύθερο χρόνο απλά να την τεστάρω ήθελα πιο πολύ :P) είναι στο 57% που το θεωρώ φυσιολογικό αφού δεν έχει στρώσει ακόμα καλά καλά.

 

Τώρα διάβασα κάπου στο internet ότι άμα δεν είναι αυθεντική συνήθως δεν δουλεύει το NFC(ή android Beam) το οποίο και δοκίμασα (αν και δεν το είχα ξαναχρησιμοποιήσει) και όλα ήταν κομπλέ. Άμα τύχει κάτι από εδώ και πέρα θα σε ενημερώσω με pm. Άμα θέλεις σου στέλνω και σε φωτογραφίες την μπαταρία.

 

 

εκτος της μπαταριας δεν κοιτας μηπως καποια εφαρμογη,μετα την αναβαθμηση που εγινε, τρεχει ασταματητα και εχει τον επεξεργαστη μονιμα σε αχρειαστη λειτουργεια?

 

Το έχω σκεφτεί και αυτό και του είχα κάνει factory reset πριν λίγους μήνες χωρίς καμία τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...