Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο δικό μου πάντως με 4.3 GNΑ5 μηδένισε.

Είχε όντως αναφερθεί και στο xda ότι σε ορισμένες συσκευές δούλεψε, όχι όμως σε όλες και κανείς (μέχρι εκεί που διάβασα τουλάχιστον) δεν μπορούσε να το εξηγήσει. Μήπως έδωσαν κανένα πρόσφατο update στο triangle away;

 

Για να είμαι ειλικρινής πάντως εγώ δεν το δοκίμασα στην GNA5 (την οποία έλαβα βέβαια μετά το unroot και το μικρό update που ήρθε από τη Samsung) αλλά στην προηγούμενη 4.3 που είχε προεγκατεστημένη η συσκευή μου (με firmware Πολωνίας υπενθυμίζω).. θα δουλέψει άραγε τώρα; Μετά από αυτό που τράβηξα για να μηδενίσω τον counter (επιστροφή στην 4.1.2, root, triangle away κλπ κλπ) φοβάμαι να ξανακάνω root η αλήθεια είναι..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παίδες.γνωρίζετε αν έχει βγει κάποια ρομ με βάση την 4.4.2 του note 2; Samsung based δηλαδή;

 

Κανείς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φοβάστε το root?

Εαν σας πειράζει το θέμα εγγύησης μην κάνετε.

Δηλαδή μέρα παρα μέρα κάνετε root και μετά un root μη τυχόν και πάθει τίποτα η συσκευή και βγει εκτος εγγύησης?

Κακά τα ψέματα τα κλειδώματα θα παραμείνουν και για να μην έχετε έγνοιες καλύτερα να μην το πειράζετε αλλιώς θεωρείστε ότι απλα δουλεύει σωστά το κινητό (που δουλεύει) και απολαυστε το μς μια custom rom ή εστω με τις root δυνατότητες.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φοβάστε το root?

Εαν σας πειράζει το θέμα εγγύησης μην κάνετε.

Δηλαδή μέρα παρα μέρα κάνετε root και μετά un root μη τυχόν και πάθει τίποτα η συσκευή και βγει εκτος εγγύησης?

 

Γενικά συμφωνώ μαζί σου αλλά unroot μπορεί να θέλει να γίνει κάποιος και για έναν άλλον λόγο όπως είναι η αναβάθμιση λογισμικού.

Προσωπικά (μιας κι εγώ εξέφρασα τις "φοβίες" παραπάνω) δεν έχω κανένα άγχος με το root, όλες μου οι συσκευές την πέρασαν τη διαδικασία εξάλλου. Το μόνο που θέλω πάντα είναι η σιγουριά ότι θα μπορέσω να κάνω την επαναφορά σε εργοστασιακή μορφή της συσκευής εύκολα και χωρίς μπερδέματα αν και τυχόν χρειαστεί ποτέ να πάει στο service.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνώ μαζί σου αλλά unroot μπορεί να θέλει να γίνει κάποιος και για έναν άλλον λόγο όπως είναι η αναβάθμιση λογισμικού.

Προσωπικά (μιας κι εγώ εξέφρασα τις "φοβίες" παραπάνω) δεν έχω κανένα άγχος με το root, όλες μου οι συσκευές την πέρασαν τη διαδικασία εξάλλου. Το μόνο που θέλω πάντα είναι η σιγουριά ότι θα μπορέσω να κάνω την επαναφορά σε εργοστασιακή μορφή της συσκευής εύκολα και χωρίς μπερδέματα αν και τυχόν χρειαστεί ποτέ να πάει στο service.. ;)

 

Σεβαστό φίλε μου αλλά τελευταία διακρίνω μια τεράστια φοβια και φαίνεται και απο την σύγχυση που επικρατεί με το knox και τον counter.

Προσωπικά έκανα ροοτ για τους γνωστούς λόγους ξέροντας πως μπορεί να εχω θέμα με την εγγύηση στο μέλλον. Αλλά θεωρώ πως άδικα κάποιος ψάχνετε μετα απο καθε ροοτ να κανει παλι unroot και ουτω καθεξης. Για μένα είναι χαμένος χρόνος. Αν θέλεις να το πουλήσεις ή να δοκιμασεις οπως λες και εσυ την τελευταία αναβάθμιση οκ αλλά γιατι να μπλέκεις αν πρόκειται να ξανακάνεις ροοτ?

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να το πουλήσεις ή να δοκιμασεις οπως λες και εσυ την τελευταία αναβάθμιση οκ αλλά γιατι να μπλέκεις αν πρόκειται να ξανακάνεις ροοτ?

 

Το να θέλει κάποιος να κάνει την τελευταία αναβάθμιση στη συσκευή του και να θέλει να γίνει ξανά root στο νέο πια firmware προσωπικά δεν το βλέπω κακό, βρίσκομαι μάλιστα στο αντίθετο άκρο αφού το βλέπω απόλυτα λογικό!

Σεβαστή κάθε άποψη φυσικά αλλά έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι σε μια άλλη μερίδα χρηστών (που εγώ σίγουρα δεν ανήκω εκεί), σε αυτούς που καίγονται να κάνουν root και καθυστερούν πολύ να το τολμήσουν αλλά όταν τελικά το κάνουν, κάτι τους "τρώει" να επαναφέρουν τη συσκευή τους σε εργοστασιακή κατάσταση νιώθοντας ότι με το root την έχουν βλάψει κατά κάποιο τρόπο. Εκεί συμφωνώ κι επαυξάνω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Το να θέλει κάποιος να κάνει την τελευταία αναβάθμιση στη συσκευή του και να θέλει να γίνει ξανά root στο νέο πια firmware προσωπικά δεν το βλέπω κακό, βρίσκομαι μάλιστα στο αντίθετο άκρο αφού το βλέπω απόλυτα λογικό!

Σεβαστή κάθε άποψη φυσικά αλλά έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι σε μια άλλη μερίδα χρηστών (που εγώ σίγουρα δεν ανήκω εκεί), σε αυτούς που καίγονται να κάνουν root και καθυστερούν πολύ να το τολμήσουν αλλά όταν τελικά το κάνουν, κάτι τους "τρώει" να επαναφέρουν τη συσκευή τους σε εργοστασιακή κατάσταση νιώθοντας ότι με το root την έχουν βλάψει κατά κάποιο τρόπο. Εκεί συμφωνώ κι επαυξάνω.. :)

 

Μα δεν αναφέρθηκα στην αρχή σε σενα. Γενικά μιλησα. Συμφωνώ απόλυτα με αυτο που έγραψες πιο πάνω και αυτό ήθελα να θίξω.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

σημερα προσπαθησα να βαλω την ρομ που φορουσε(κυπρου 4.3)ολα καλα το τηλ.ανοιξε βγαζοντας μια οθονη που ζητουσε πιν δυκτιου,πραγμα που δεν γνωριζω.το τηλ λειτουργει κανονικα εκτος απο το οτι δεν εχω τηλεφωνικο δυκτιο.καποιο φως παρακαλω!!
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

σημερα προσπαθησα να βαλω την ρομ που φορουσε(κυπρου 4.3)ολα καλα το τηλ.ανοιξε βγαζοντας μια οθονη που ζητουσε πιν δυκτιου,πραγμα που δεν γνωριζω.το τηλ λειτουργει κανονικα εκτος απο το οτι δεν εχω τηλεφωνικο δυκτιο.καποιο φως παρακαλω!!

 

Αυτό δεν είναι ο pin κωδικός της κάρτας SIM σου?

Σε αυτή τη περίπτωση εάν δεν τον έχεις κάπου γραμμένο δεν πιστεύω πως υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις εσύ. Καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον πάροχο σου για έκδοση νέας SIM με τον ίδιο αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι ο pin κωδικός της κάρτας SIM σου?

Σε αυτή τη περίπτωση εάν δεν τον έχεις κάπου γραμμένο δεν πιστεύω πως υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις εσύ. Καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον πάροχο σου για έκδοση νέας SIM με τον ίδιο αριθμό.

οχι δεν ειναι το πιν της καρτας σιμ.ζηταει κωδικο πιν δυκτιου.απο τις ρυθμισεις πηγα στο ..περισοτερα δυκτια..και εκει δειχνει οτι δεν εχω σιμ.πηγα σενα γερμανο και αλλαξα σιμ,παλι τα ιδια.μηπως βαζοντας την μανησια ρομ ενεργοποιηθηκε αυτο το knox πως το λενε,υπαρχει τετοια περιπτωση για το ς3?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! φοραω cm 10.1.3 και θελω να βαλω ηχο κλησης ενα ringtone mp3 που εκοψα...ενω παιζει στο apollo παταω ορισμος ως ηχος κλησης αλλα δεν το "πιανει"...καμια λυση???ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πουθενα στο φορουμ οδηγος για ξεκλειδωμα δυκτιου (οχι πιν τηλεφωνου)αν γνωριζει καποιος.επισης διαβασα καπου στο φορουμ για εναν φιλο που αντιμετωπησε παρομοιο προβλημα,αν διαβαζει ακομα ας πει τι εκανε τελικα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πουθενα στο φορουμ οδηγος για ξεκλειδωμα δυκτιου (οχι πιν τηλεφωνου)αν γνωριζει καποιος.επισης διαβασα καπου στο φορουμ για εναν φιλο που αντιμετωπησε παρομοιο προβλημα,αν διαβαζει ακομα ας πει τι εκανε τελικα.

Σε όλα μου τα κινητά, βάζω κωδικό για να μην μπορεί να πάρει άλλη sim από την δική μου.

Αν δεν έχεις βάλει ποτέ τέτοιο κωδικό, δοκίμασε τους κλασικούς: 0000, 1234

 

Ενδεχομένως αν περάσεις κάποια rom πάνω από φορμαρισμένο κινητό (με φορματ στο system από recovery) να το λύσεις.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

δεν λειτουργησε αυτος ο τροπος.πηγα σε καποιο σερβις,οχι επισημο,το ξεκλειδωσε αλλα εγινε αλλαγη ιμει ,και δεν γνωριζω τι αλλο εκτως απο την εγγυηση χανω. Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :)

Έκανα root το S3 και θέλω να περάσω την OmegaRom.

Όταν περάσω την OmegaRom, πρέπει να αλλάξω και recovery και Kernal ή μπορώ να κρατήσω αυτήν την Samsung;

Αν όχι, ποια recovery δουλεύει καλά με την OmegaRom και ποιο Kernel;

Με ποιο τρόπο θα λειτουργεί καλύτερα το κινητό και θα έχει καλύτερη διάρκεια η μπαταρία;

 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Edited by Sterios89
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :)

Έκανα root το S3 και θέλω να περάσω την OmegaRom.

Όταν περάσω την OmegaRom, πρέπει να αλλάξω και recovery και Kernal ή μπορώ να κρατήσω αυτήν την Samsung;

Αν όχι, ποια recovery δουλεύει καλά με την OmegaRom και ποιο Kernel;

Με ποιο τρόπο θα λειτουργεί καλύτερα το κινητό και θα έχει καλύτερη διάρκεια η μπαταρία;

 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

 

Ναι οταν θες να βαλεις την omega πρεπει να αλλαξεις recovery(philz touch recovery εχω εγω).kernel αμα θες αλλαζεις η αλλιως κρατας της omega η βαζεις αλλον.εγω με omega rom κσι boeffla kernel βγαζω 5 ωρες οθονη

Edited by antriou23
T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Ναι οταν θες να βαλεις την omega πρεπει να αλλαξεις recovery(philz touch recovery εχω εγω).kernel αμα θες αλλαζεις η αλλιως κρατας της omega η βαζεις αλλον.εγω με omega rom κσι boeffla kernel βγαζω 5 ωρες οθονη

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις τα λινκς που μπορώ να τα κατεβάσω για την recovery και τον boeffla; (έψαξα, αλλά βρήκα πολλά και μπερδεύτηκα :/ )

Επίσης, υπάρχει κάποιος οδηγός με οδηγίες για το πώς τα φλασάρω;

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις τα λινκς που μπορώ να τα κατεβάσω για την recovery και τον boeffla; (έψαξα, αλλά βρήκα πολλά και μπερδεύτηκα :/ )

Επίσης, υπάρχει κάποιος οδηγός με οδηγίες για το πώς τα φλασάρω;

 

Ευχαριστώ πολύ :)

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/orig-development/i93xx-philz-touch-t2002953 Philz

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/kernel-boeffla-kernel-5-1-4-1-27-12-2013-t1964572 Boefla

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στο Kernel ή είναι εντάξει με τις ρυθμίσεις που έχει ήδη; (Δεν με ενδιαφέρει το να ''πειράξω'' την CPU κτλ.)

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Edited by Sterios89
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στο Kernel ή είναι εντάξει με τις ρυθμίσεις που έχει ήδη; (Δεν με ενδιαφέρει το να ''πειράξω'' την CPU κτλ.)

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Καλημέρα.

Λογικά για να δεις σημαντικές βελτιώσεις από τη χρήση του boefla πρέπει να μπεις στη διαδικασία να πειράξεις governor - προφιλ και διάφορα άλλα.... έτσι νομίζω τουλάχιστον. Προσωπικά από λίγο που το εγκατέστησα, και το άφησα όπως ήταν δεν είδα καμία διαφορά..... ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα...

Δεν μπήκα στη διαδικασία να τα πειράξω, δεν ασχολήθηκα, δε το έψαξα όσο έπρεπε....

Υπάρχουν όμως πολλοί το έχουν πράξει και αναφέρουν σημαντικές διαφορές.... Με λίγο ψάξιμο, thread στο xda θα βρεις ρυθμίσεις. Θέλει όμως σεβασμό και προσοχή στο τι κάνεις, ειδικά με undervolt και κάτι τέτοια κόλπα....

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε να μου προτεινετε καμια καλη rom για το s3?γενικα εχω ψαξει στο xda και εδω αλλα μπερδευτηκα λιγο!εσεις που το εχετε περισσοτερο για πειτε γνωμες..
Link to comment
Share on other sites

Omega,Archidroid

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω η Archidroid είναι η καλύτερη ρομ και για εμένα. Γρήγορη και χωρίς προβλήματα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη τη παρέα.. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι γιατί με πήραν τα χρόνια και δεν αντέχω να διαβάζω (πλέον) 1000 σελίδες.

Έκανα ρουτ και χωρίς να περάσω άλλη ρομ , το τηλ πηγαίνει πιο γρήγορα. Γιατί άραγε ?( μήπως έτσι μου φαίνεται?)

Επίσης για να βάλω τώρα την ομεγα πχ , πρέπει να το κάνω reset..?? Δεν μπορώ να τη βάλω κατευθείαν από πάνω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά. Επηδει μετά από 7 χρόνια χρήστης iPhone τώρα ανδροιδ μου φαίνονται όλα θολά ( είμαι και κάποιας ηλικίας )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...