Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα τη Samsung based ArchiDroid με 4.3 με boeffla 5.2 και δηλώνω ερωτευμένος!Όσοι την προτείνατε είχατε δίκιο! Δεν πίστευα ότι θα εγκατέλειπα την Revolution 28 με 4.1.2 και να που έγινε. Κυλάει άψογα σε αντίθεση με τη Neat Rom που για κάποιο λόγο μου κόλλαγε πάρα πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μεσημέρι έβαλα αυτή να δούμε πως πάει

 

Ναι και εγώ την είδα και μπήκα σε δίλημμα να την δοκιμάσω... Όμως μιας και δοκιμάζεις εσύ πες μας εντυπώσεις :-)

Φαίνεται ενδιαφέρον rom αλλά φοβάμαι πως θα την έχει υπαρφορτωσει και θα έχει bugs :-/

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα και εγώ ένα S3.Το ρούταρα κιόλας,αλλά κάθε τι άλλο που θα μπορούσε να το απογειώσει είναι δεκτό.Ευχαριστώ. Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλά όλες οι Samsung based roms (τις οποίες απ ότι ακούω πολλοί προτιμάτε αν και εγώ απεχθάνομαι), όμως, αν όχι επίσημα, βλέπετε να βγαίνει καμιά custom βασισμένη στο κιτκατ;

Σε αντίθεση με τις τωρινές σε jb, αυτή θα την δοκίμαζα :-)

 

Αν δεν υπάρξει επίσημη Samsung 4.4.2 δεν μπορεί να υπάρξει custom 4.4.2 Samsung based rom. ;)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

 

Και αναρωτιόμουν σήμερα κιόλας πώς και τόσο καιρό δεν είχα πάρει αναβάθμιση :wacko:

 

Με είχε αφήσει στην .11 ενώ όσο βλέπω εδώ έχει φτάσει πλέον στην .14 :blink:

 

Τώρα θα κατεβάσω την τελευταία... Για να δούμε τι θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και η 14 .

Την έχω περάσει σήμερα το μεσημέρι και όπως και οι δυο προηγούμενες πάει σφαίρα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα την έβαλα για δοκιμή και έπαθα πλάκα. Κατέβασα και τις τρεις τιμές των animation από τις επιλογές για προγραμματιστές στο 0,25 από 0,5 που ήταν και η rom πετάει! Είναι βασισμένη στην omni πράγμα που σημαίνει ότι έχει καλύτερη ποιότητα στην κάμερα από αυτές που είναι βασισμένες στην cm. Για κερνελ επέλεξα τον boeflla.

Κουρος, έχω την fusion που είναι εξτρα σταθερή και γρήγορη, με φουλ επιλογές, αλλά με μέτρια μπαταρία και μικροθέματα στην κάμερα. Ψήνομαι για Omni πες εντυπώσεις για μπαταρία και κάμερα και αν μπορείς να μου πεις αν έχει επιλογή για απάντηση στην κλήση με το home button?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαλα τη slimkat και είναι πολύ καλή και γρήγορη. Για μπαταρία από αύριο

 

Και εμένα μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις η slimkat. Μου άρεσε πολύ επίσης η AOSP NeatROM που είναι βασισμένη στην slimkat με πιο πολλά features. :)

 

Κουρος, έχω την fusion που είναι εξτρα σταθερή και γρήγορη, με φουλ επιλογές, αλλά με μέτρια μπαταρία και μικροθέματα στην κάμερα. Ψήνομαι για Omni πες εντυπώσεις για μπαταρία και κάμερα και αν μπορείς να μου πεις αν έχει επιλογή για απάντηση στην κλήση με το home button?

 

Απ'ότι έχω δει η Fushion, όπως και αυτή του temasek, αλλά και η καινούρια SOKP έχουν τα πιο πολλά features απ'όλες τις ρομ. Επομένως αν κάποιος θέλει πολλά features καλό είναι να τις προτιμήσει. Είναι όμως όλες τους βασισμένες στην cm, που σημαίνει ότι η κάμερα τους από αποψη ποιότητας είναι χειρότερη από αυτήν της omni. Γενικά η κάμερα της omni και όσες βασίζονται σ'αυτήν από άποψη ποιότητας είναι ίδια με αυτήν της samsung και καλύτερη από της cm. Για πιο πολλές επιλογές και ρυθμίσεις μπορείς κάποιος να εγκαταστήσει μία άλλη κάμερα από το play store. Στην

μ'αρέσει επίσης πολύ και το omni switch. Αυτοί είναι βασικά οι δύο λόγοι που προτιμώ omni από cm.

 

Όσο για την μπαταρία πάντα έχω boeffla kernel με επιλογή στο boeffla config για governor zzmoove και για governor profile zzmoove battery plus και η μπαταρία είναι το ίδιο καλή σε όλες τις rom.

 

Προσωπικά τώρα έχω την τελευταία ArchiDroid V2.4.1 βασισμένη στην omni, κατέβασα από τις "επιλογές για προγραμματιστές" τις τρεις "κλίμακες κίνησης" στο 0,25 από 0,5 που ήταν αρχικά και η ρομ πετάει (η πιο γρήγορη και χωρίς κολλήματα που είχα ποτέ). Για απάντηση σε κλήση από το home button δεν βρήκα κάτι, αν και ίσως να το βρεις σε κάποιο xposed module, αφού πρώτα εγκαταστήσεις το xposed framework από το οποίο μπορείς να κάνεις παπάδες (ίσως η πιο σημαντική εφαρμογή που έγινε ποτέ!).

 

Βέβαια όταν την εγκατέστησα την πρώτη φορά μού κόλλησε στο logo, αλλά ξαναμπήκα recovery την ξαναφλάσαρα και όλα εντάξει. Εκτός ίσως από κάποιο "θόλωμα" που έχει όταν ανοίξω το τηλέφωνο και μέχρι να το ξεκλειδώσω, αλλά προσωπικά δεν μ'ενοχλεί.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειμαι καινουργιος στο site και θα ήθελα την βοήθεια σας.Πριν δυο μέρες έβαλα την CyanogenMod 11 στο galaxy μου επειδή με την official συχνα καθυστερούσε πολύ η κολλούσε. Τώρα το κινητό παει σφαίρα κ δεν κολλάει αλλά λοιπουν πολλά πραγματα,οπως π αισθητηρας ματιων,οι λητουργιες κινησεις κ οι λητουργιαες της καμερας.Υπάρχει τροπος να κρατήσω την custom ROM και να προσθέσω τα παραπανω;
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις η slimkat. Μου άρεσε πολύ επίσης η AOSP NeatROM που είναι βασισμένη στην slimkat με πιο πολλά features. :)

 

 

 

Απ'ότι έχω δει η Fushion, όπως και αυτή του temasek, αλλά και η καινούρια SOKP έχουν τα πιο πολλά features απ'όλες τις ρομ. Επομένως αν κάποιος θέλει πολλά features καλό είναι να τις προτιμήσει. Είναι όμως όλες τους βασισμένες στην cm, που σημαίνει ότι η κάμερα τους από αποψη ποιότητας είναι χειρότερη από αυτήν της omni. Γενικά η κάμερα της omni και όσες βασίζονται σ'αυτήν από άποψη ποιότητας είναι ίδια με αυτήν της samsung και καλύτερη από της cm. Για πιο πολλές επιλογές και ρυθμίσεις μπορείς κάποιος να εγκαταστήσει μία άλλη κάμερα από το play store. Στην

μ'αρέσει επίσης πολύ και το omni switch. Αυτοί είναι βασικά οι δύο λόγοι που προτιμώ omni από cm.

 

Όσο για την μπαταρία πάντα έχω boeffla kernel με επιλογή στο boeffla config για governor zzmoove και για governor profile zzmoove battery plus και η μπαταρία είναι το ίδιο καλή σε όλες τις rom.

 

Προσωπικά τώρα έχω την τελευταία ArchiDroid V2.4.1 βασισμένη στην omni, κατέβασα από τις "επιλογές για προγραμματιστές" τις τρεις "κλίμακες κίνησης" στο 0,25 από 0,5 που ήταν αρχικά και η ρομ πετάει (η πιο γρήγορη και χωρίς κολλήματα που είχα ποτέ). Για απάντηση σε κλήση από το home button δεν βρήκα κάτι, αν και ίσως να το βρεις σε κάποιο xposed module, αφού πρώτα εγκαταστήσεις το xposed framework από το οποίο μπορείς να κάνεις παπάδες (ίσως η πιο σημαντική εφαρμογή που έγινε ποτέ!).

 

Βέβαια όταν την εγκατέστησα την πρώτη φορά μού κόλλησε στο logo, αλλά ξαναμπήκα recovery την ξαναφλάσαρα και όλα εντάξει. Εκτός ίσως από κάποιο "θόλωμα" που έχει όταν ανοίξω το τηλέφωνο και μέχρι να το ξεκλειδώσω, αλλά προσωπικά δεν μ'ενοχλεί.

 

Ο boeffla κάνει για τη slimkat? Ποια version?

Link to comment
Share on other sites

Ο boeffla κάνει για τη slimkat? Ποια version?

 

Για όλα εκτός από cm11 βάζεις καλύτερα την Omni έκδοση :-)

 

το xposed framework από το οποίο μπορείς να κάνεις παπάδες (ίσως η πιο σημαντική εφαρμογή που έγινε ποτέ!).

 

Συμφωνώ απόλυτα.. Πόσο μάλλον αν σκεφτείς πως πολλές από τις λειτουργίες των custom roms μας ξεκίνησαν από απλά modules στο xposed :)

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειμαι καινουργιος στο site και θα ήθελα την βοήθεια σας.Πριν δυο μέρες έβαλα την CyanogenMod 11 στο galaxy μου επειδή με την official συχνα καθυστερούσε πολύ η κολλούσε. Τώρα το κινητό παει σφαίρα κ δεν κολλάει αλλά λοιπουν πολλά πραγματα,οπως π αισθητηρας ματιων,οι λητουργιες κινησεις κ οι λητουργιαες της καμερας.Υπάρχει τροπος να κρατήσω την custom ROM και να προσθέσω τα παραπανω;

 

Έτσι είναι, όταν κάποιος πάει από samsung based rom σε aosp το πρώτο πράγμα που αισθάνεται είναι ότι το κινητό πάει σφαίρα. :)

Δυστυχώς όμως δύσκολο να τα έχουμε όλα. Για τα πρώτα δύο δύσκολο εώς αδύνατο να τα βρεις για την cm, αλλά για την κάμερα μπορείς να εγκαταστήσεις κάποια από τις πολλές αξιόλογες εφαρμογές κάμερας που υπάρχουν στο play store. Αναφέρω μερικές που μου έρχονται στο μυαλό, αλλά υπάρχουν και άλλες...δοκιμάζεις και βλέπεις.

A Better Camera, Snap Camera HDR, Camera KK

Link to comment
Share on other sites

Προς έκπληξη μου το radio spirit2 λειτουργει άψογα και στην samsung based rom arhidroid.

Είχα βαρεθεί την official και μου αρέσει που αυτη ανοίγει πιο άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Το zzmoove με την επιλογή για μπαταρία σου κόβει τον ήχο οταν ακους μουσική. Σύμφωνα με το site αυτό γίνεται γιατί πέφτει πολύ η συχνότητα του επεξεργαστή. Προσωπικά προτιμώ pegasus moderate και δοκιμαζω sio αντι για cfq.

 

Στο zzmoove βαλε zen θα κερδίσεις κι άλλο στην μπαταρία.

 

Στο config εχετε επιλογή governor smartass??

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειμαι καινουργιος στο site και θα ήθελα την βοήθεια σας.Πριν δυο μέρες έβαλα την CyanogenMod 11 στο galaxy μου επειδή με την official συχνα καθυστερούσε πολύ η κολλούσε. Τώρα το κινητό παει σφαίρα κ δεν κολλάει αλλά λοιπουν πολλά πραγματα,οπως π αισθητηρας ματιων,οι λητουργιες κινησεις κ οι λητουργιαες της καμερας.Υπάρχει τροπος να κρατήσω την custom ROM και να προσθέσω τα παραπανω;
Αν θες custom rom και τα extra της samsung θα πας σε custom rom based samsung. Δεν ειναι τοσο γρηγορες οσο η cm αλλα πιο γρηγορες απο την ΄μαμα΄της samsung.Αν κοιταξεις λιγο τα ποστ θα δεις πολλες προτασεις σε τετοιες ρομ.

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση...

Όταν κατεβάζω zip αρχεία (αναφέρομαι κυρίως σε roms) στο pc, κατά την μεταφορά τους στην εξωτερική sd διακοπτονται κάπου στην μέση. Και εγώ δεν ρισκάρω να φλασαρω έτσι. Υπάρχει κάτι παρόμοιο σε εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση...

Όταν κατεβάζω zip αρχεία (αναφέρομαι κυρίως σε roms) στο pc, κατά την μεταφορά τους στην εξωτερική sd διακοπτονται κάπου στην μέση. Και εγώ δεν ρισκάρω να φλασαρω έτσι. Υπάρχει κάτι παρόμοιο σε εσάς;

 

Ναι τυχαίνει που και που. Λόγω mtp είναι δεν το έχουν και αυτοί σε Mass storage να ηρεμήσουμε :-P μπορείς απλά να κοιτάς το md5 hash του αρχείου που κατέβασες και μετά μόλις το περάσεις να το κοιτάς και στο κινητό (μπορείς εύκολα με τον es file manager). Αυτό κάνω πάντα για τον ίδιο ακριβώς λόγο που είπες

Link to comment
Share on other sites

Προς έκπληξη μου το radio spirit2 λειτουργει άψογα και στην samsung based rom arhidroid.

Είχα βαρεθεί την official και μου αρέσει που αυτη ανοίγει πιο άμεσα.

Για δοκίμασε με ανοιχτό bluetooth να το ανοίξεις με το μεγαφωνάκι. Μετά κλείσε την εφαρμογή και δοκίμασε να κάνεις κλήση να μιλήσεις. Αν μέχρι τώρα όλα πάνε καλά, τότε είσαι οκ, εμένα το spirit fm μου κολλάει το μικρόφωνο και θέλει restart, είμαι σε cm rom...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες custom rom και τα extra της samsung θα πας σε custom rom based samsung. Δεν ειναι τοσο γρηγορες οσο η cm αλλα πιο γρηγορες απο την ΄μαμα΄της samsung.Αν κοιταξεις λιγο τα ποστ θα δεις πολλες προτασεις σε τετοιες ρομ.

 

Ευχαριστω πολυ....Εχεις να μου προτείνεις κάποια δοκιμασμένη;

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε με ανοιχτό bluetooth να το ανοίξεις με το μεγαφωνάκι. Μετά κλείσε την εφαρμογή και δοκίμασε να κάνεις κλήση να μιλήσεις. Αν μέχρι τώρα όλα πάνε καλά, τότε είσαι οκ, εμένα το spirit fm μου κολλάει το μικρόφωνο και θέλει restart, είμαι σε cm rom...

 

Το δοκιμασα και δούλεψε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ....Εχεις να μου προτείνεις κάποια δοκιμασμένη;

εμενα μου αρεσει και δουλευει αψογα η neatrom 7.4.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...