Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδιά

Μια φίλη μου αντιμετωπίζει εδώ και μερικές μέρες το εξής πρόβλημα.

Δεν μπορεί να συνδεθεί σε ορισμένα wifi.συνδεεταικαι σε δύο δευτερόλεπτα ξεσυνδέεται.

Δεν μπορεί να συνδεθεί ενώ συνδεόταν πριν λίγες μέρες.Στο γραφείο μου συνδέεται κανονικά.Σε κάποια free wifi συνδέεται σε άλλα Όχι ενώ εγώ συνδέομαι κανονικά.μήπως φταίει το λογισμικό και πρέπει να περάσουμε καινούριο ή είναι θέμα hardware; σε μια επικοινωνία μέσω chat με τη samsung της είπαν να βάλει το τηλ σε ασφαλή λειτουργία για τρεις μέρες άλλα δεν είναι λειτουργικό γιατί δεν έχει καμία εφαρμογή παρά μόνο τις εργοστασιακές.Μπορεί να βοηθήσει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του και να λύσουμε το πρόβλημα;

Υ.Γ Εχει την μαμισια 4.3 ρομ.δοκιμασε να κανει διαγραφη την συνδεση του wifi καιμετα ξανασυνδεση αλλα τπτ.αρνειται να συνδεθει παρα μονο με safe mode.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδιά

Μια φίλη μου αντιμετωπίζει εδώ και μερικές μέρες το εξής πρόβλημα.

Δεν μπορεί να συνδεθεί σε ορισμένα wifi.συνδεεταικαι σε δύο δευτερόλεπτα ξεσυνδέεται.

Δεν μπορεί να συνδεθεί ενώ συνδεόταν πριν λίγες μέρες.Στο γραφείο μου συνδέεται κανονικά.Σε κάποια free wifi συνδέεται σε άλλα Όχι ενώ εγώ συνδέομαι κανονικά.μήπως φταίει το λογισμικό και πρέπει να περάσουμε καινούριο ή είναι θέμα hardware; σε μια επικοινωνία μέσω chat με τη samsung της είπαν να βάλει το τηλ σε ασφαλή λειτουργία για τρεις μέρες άλλα δεν είναι λειτουργικό γιατί δεν έχει καμία εφαρμογή παρά μόνο τις εργοστασιακές.Μπορεί να βοηθήσει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του και να λύσουμε το πρόβλημα;

Υ.Γ Εχει την μαμισια 4.3 ρομ.δοκιμασε να κανει διαγραφη την συνδεση του wifi καιμετα ξανασυνδεση αλλα τπτ.αρνειται να συνδεθει παρα μονο με safe mode.

Ευχαριστώ πολύ.

Ας ξαναπεράσει την Rom μήπως και έχει πειραχτεί κάτι.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φαντάστηκα και εγώ.Ένα πρόχειρο Λινκ σε παρακαλώ αν είναι εύκολο για να μη ψάχνω.

Ευχαριστώ πολύ

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να βάλω την επίσημη κιτ κατ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φαντάστηκα και εγώ.Ένα πρόχειρο Λινκ σε παρακαλώ αν είναι εύκολο για να μη ψάχνω.

Ευχαριστώ πολύ

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να βάλω την επίσημη κιτ κατ;

http://www.sammobile.com/firmwares/checker/ δοκιμασε εδω,ισως χρειαστη εγραφη για να μπορεις να κατεβασεις ,μιλαμε για επισημη 4.3.εαν θες αλλη ρομ πρεπει να ρουταρεις πρωτα.κατι ακομα κιτ κατ επισημη δεν....:(

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας την qs v3.3 βλέπω πως διορθώθηκε η ρύθμιση των χρωμάτων μετά από κάθε επανεκκίνηση ( πλέον δεν αλλάζει) ενώ δείχνει λίγο καλύτερη διαχείριση μνήμης.

Αν και νωρίς φαίνεται η μπαταρία να κινείται στα ίδια επίπεδα με την 3.0.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας την qs v3.3 βλέπω πως διορθώθηκε η ρύθμιση των χρωμάτων μετά από κάθε επανεκκίνηση ( πλέον δεν αλλάζει) ενώ δείχνει λίγο καλύτερη διαχείριση μνήμης.

Αν και νωρίς φαίνεται η μπαταρία να κινείται στα ίδια επίπεδα με την 3.0.

 

Η 3.3 έχει τα modifications της 3.2 NJ1 reuploaded?

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Η 3.3 έχει τα modifications της 3.2 NJ1 reuploaded?

τωρα που το ειπες κοιταξα και δεν εχει το εικονιδιο φακου.ψαχνω ακομα.εχει βεβαια widget φακου οποτε μικρο το κακο.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τελικά την 3.2 όλα καλά προς το παρόν

και εγω σημερα περναω το μπακαπ της.3.2 που ειχα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Πριν μπω στο θέμα να σας ενημερώσω ότι με το android είμαι άσχετος όσον αφορά τις διαδικασίες root και αλλαγής rom. Έχω ένα s3 μιας φίλης και επειδή μου είπε ότι ορισμένες φορές κάνει κάτι μικροκολλήματα και η μπαταρία της τελειώνει γρήγορα είπα να της περάσω το cyanogenmod που έχω στο δικό μου (OnePlus One) και είναι ελαφρύ. Βρήκα στην σελίδα την cyanogen το πρόγραμμα που δίνουν που αναλαμβάνει όλη την διαδικασία root και αλλαγής της rom από stock rom και χωρίς να είναι root η συσκευή από νωρίτερα. Μου είχε αναφέρει ότι κάποιος της είχε αλλάξει κάτι στο κινητό για να πάει πιο γρήγορα, λίγο που το κοίταξα είδα ότι πρέπει να έχει αλλάξει τη rom. Μέσα από το cpu-z μου το αναφέρει ως GT-I9300 (m0xx) και έχει εγκατεστημένη την έκδοση 4.3, με kernel τον 3.0.31-2429075 επίσης αναφέρει ότι δεν είναι root. Για να εγκαταστήσω το cyanogenmod πρέπει να το επαναφέρω στην εργοστασιακή rom του? Αν ναι ποια είναι η διαδικασία?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! την εξης βοηθεια!! ηθελα να κανω facrotry reset και παω απο το ( volume up + home button + power button ) και οταν παταω.. μου βγαζει E: failed to mount /efs ( Invalid argument) και οταν κανω reboot κολλαει στο boot loop της samsung. Διαβασα οτι μεσω kies διορθωνεται αλλα το εχω κανει 3 φορες και τιποτα..τα φωτα σας! την ειχα σαν εφεδρικη συσκευη και τωρα που την χρειαστικα δεν την εχω χαχα :D ( δεν εχω ασχοληθει με root κλπ και ουτε καιγομαι να σας πω την αληθεια γιατι θα το χρησιμοποιουσα για καμια 10αρια μερες μεχρι να επιστεψει το δικο μου απο το service )
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! την εξης βοηθεια!! ηθελα να κανω facrotry reset και παω απο το ( volume up + home button + power button ) και οταν παταω.. μου βγαζει E: failed to mount /efs ( Invalid argument) και οταν κανω reboot κολλαει στο boot loop της samsung. Διαβασα οτι μεσω kies διορθωνεται αλλα το εχω κανει 3 φορες και τιποτα..τα φωτα σας! την ειχα σαν εφεδρικη συσκευη και τωρα που την χρειαστικα δεν την εχω χαχα :D ( δεν εχω ασχοληθει με root κλπ και ουτε καιγομαι να σας πω την αληθεια γιατι θα το χρησιμοποιουσα για καμια 10αρια μερες μεχρι να επιστεψει το δικο μου απο το service )

εκανες ρεσετ μεσω ρεκοβερυ,εισαι με γνησια ρομ,μηπως με αυτο που εκανες εσβησαν και τα αρχεια της ρομ και δεν ξεκιναει.λογικα πρεπει να κατεβασεις το οντιν,την ρομ οποιαδηποτε επισημη και με down-load mod να την ξαναπερασεις.υποθετω παντα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Πριν μπω στο θέμα να σας ενημερώσω ότι με το android είμαι άσχετος όσον αφορά τις διαδικασίες root και αλλαγής rom. Έχω ένα s3 μιας φίλης και επειδή μου είπε ότι ορισμένες φορές κάνει κάτι μικροκολλήματα και η μπαταρία της τελειώνει γρήγορα είπα να της περάσω το cyanogenmod που έχω στο δικό μου (OnePlus One) και είναι ελαφρύ. Βρήκα στην σελίδα την cyanogen το πρόγραμμα που δίνουν που αναλαμβάνει όλη την διαδικασία root και αλλαγής της rom από stock rom και χωρίς να είναι root η συσκευή από νωρίτερα. Μου είχε αναφέρει ότι κάποιος της είχε αλλάξει κάτι στο κινητό για να πάει πιο γρήγορα, λίγο που το κοίταξα είδα ότι πρέπει να έχει αλλάξει τη rom. Μέσα από το cpu-z μου το αναφέρει ως GT-I9300 (m0xx) και έχει εγκατεστημένη την έκδοση 4.3, με kernel τον 3.0.31-2429075 επίσης αναφέρει ότι δεν είναι root. Για να εγκαταστήσω το cyanogenmod πρέπει να το επαναφέρω στην εργοστασιακή rom του? Αν ναι ποια είναι η διαδικασία?

το αρχειο m0xx σημαινει μαλλον προ ρουταρισμενο,πρεπει να ειναι το αρχειο cf-root με το οποιο δεν μπορεις να αλλαξεις ρομ μεσω ρεκοβερυ,πρεπει να περασεις το αρχειο του philz και μετα μπορεις να αλλαξεις σε οποια ρομ θελεις μεσω ρεκοβερυ.η μπαταρια τελειωνει γιατι κατι τρεχει μονιμα,οπως πχ ο συνχρονισμος μειλ κλπ.η ρομ που αναφερεις πολυ καλη αλλα μπαταριοφαγα υποψιν.δεν χρειαζεται να πας στην αρχικη ρομ για να περασεις αλλη.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το odin και απο το sammobile κατεβασα την ελληνικη ρομ.. Αλλα και παλι κολλαει στην εικονα της samsung.
Link to comment
Share on other sites

το αρχειο m0xx σημαινει μαλλον προ ρουταρισμενο,πρεπει να ειναι το αρχειο cf-root με το οποιο δεν μπορεις να αλλαξεις ρομ μεσω ρεκοβερυ,πρεπει να περασεις το αρχειο του philz και μετα μπορεις να αλλαξεις σε οποια ρομ θελεις μεσω ρεκοβερυ.η μπαταρια τελειωνει γιατι κατι τρεχει μονιμα,οπως πχ ο συνχρονισμος μειλ κλπ.η ρομ που αναφερεις πολυ καλη αλλα μπαταριοφαγα υποψιν.δεν χρειαζεται να πας στην αρχικη ρομ για να περασεις αλλη.

 

Μπορείς να μου πεις πιο αναλυτικά τι πρεπει να κάνω? Δεν ξέρω πολλά για το android, οσες φορές διάβασα για να μάθω ορισμένα πραγματα χαθηκα και δεν εβγαλα άκρη. Το CyanogenMod θα το περάσω με τον installer που δίνει η cyanogen γιατί είμαι άσχετος με τη διαδικασία που χρειαζεται αλλιώς.

Το CyanogenMod τρώει πολύ μπαταρία η αυτό που έχει τώρα περασμένο? Εγώ με το CyanogenMod στο One δεν έχω θέμα με την μπαταρία, πάω δυο μέρες άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις πιο αναλυτικά τι πρεπει να κάνω? Δεν ξέρω πολλά για το android, οσες φορές διάβασα για να μάθω ορισμένα πραγματα χαθηκα και δεν εβγαλα άκρη. Το CyanogenMod θα το περάσω με τον installer που δίνει η cyanogen γιατί είμαι άσχετος με τη διαδικασία που χρειαζεται αλλιώς.

Το CyanogenMod τρώει πολύ μπαταρία η αυτό που έχει τώρα περασμένο? Εγώ με το CyanogenMod στο One δεν έχω θέμα με την μπαταρία, πάω δυο μέρες άνετα.

η μπαταρια του ουαν ομως ειναι και μεγαλυτερη.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629 εδω εχει οδηγιες βημα -βημα.διαβασε και τα εντονα γραμματα. philz_touch_6.48.4-i9300.tar.md5 αυτο πρεπει να περασεις μεσω odin για να εχεις μετα το ελευθερο να περασεις οποια ρομ θελεις.βεβαια υπαρχουν και ρομ που προτεινουν αλλο αρχειο,αλλα αυτο κανει στο 95% των περιπτωσεων.ΥΓ.σου εστειλα μυνημα.ελπιζω να βοηθησα καπως.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις πιο αναλυτικά τι πρεπει να κάνω? Δεν ξέρω πολλά για το android, οσες φορές διάβασα για να μάθω ορισμένα πραγματα χαθηκα και δεν εβγαλα άκρη. Το CyanogenMod θα το περάσω με τον installer που δίνει η cyanogen γιατί είμαι άσχετος με τη διαδικασία που χρειαζεται αλλιώς.

Το CyanogenMod τρώει πολύ μπαταρία η αυτό που έχει τώρα περασμένο? Εγώ με το CyanogenMod στο One δεν έχω θέμα με την μπαταρία, πάω δυο μέρες άνετα.

 

Σε κανονική χρήση δε τρώει πολύ μπαταρία.

Εκεί που την καίει άσκοπα είναι τα παιχνίδια και γενικά όταν έχεις για πολλή ώρα σερί αναμένη την οθόνη.

Στα υπόλοιπα έχει λογική κατανάλωση.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε ολους να κάνω μία ερώτηση ειχα την Archidroid 4,3 εβαλα την QS 3,3 ( μετά το recompiling ) γιατί οπως ειχαν αναφέρει και ο dev ειχε προβληματάκια, εβαλα πρώτα την 3.2 και πέρασα πάνω την 3.3 με dirty flash, και δουλεύει εξαιρετικά με S5 Theme και ολα του S5, θα ηθελα ομως το S Finder, και Quick Connect που δεν υπάρχει ( οσο το εχω ψάξει ) σε αυτήν την rom, την Sensation S5 http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-s5-sensation-rom-v3-1-t2759425 την εχει δοκιμάσει κανείς που τα εχει? Απο οτι βλέπω στο XDA ο developer εχει σταματήσει να την υποστηρίζει, εχει κανείς αποψη σχετικά με την QS και αυτήν?
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε ολους να κάνω μία ερώτηση ειχα την Archidroid 4,3 εβαλα την QS 3,3 ( μετά το recompiling ) γιατί οπως ειχαν αναφέρει και ο dev ειχε προβληματάκια, εβαλα πρώτα την 3.2 και πέρασα πάνω την 3.3 με dirty flash, και δουλεύει εξαιρετικά με S5 Theme και ολα του S5, θα ηθελα ομως το S Finder, και Quick Connect που δεν υπάρχει ( οσο το εχω ψάξει ) σε αυτήν την rom, την Sensation S5 http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-s5-sensation-rom-v3-1-t2759425 την εχει δοκιμάσει κανείς που τα εχει? Απο οτι βλέπω στο XDA ο developer εχει σταματήσει να την υποστηρίζει, εχει κανείς αποψη σχετικά με την QS και αυτήν?

ποιο κατω στο ποστ εχει καποια mod μηπως ειναι καποιο απο αυτα?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ποιο κατω στο ποστ εχει καποια mod μηπως ειναι καποιο απο αυτα?

Η sensation S5 τα εχει τα mods εγώ μιλώ για την QS που εχω περασμένη τώρα οτι δεν τα εχει, το θέμα ειναι εχει βάλει κανείς την Sensation 7.0 και αν του πάει καλά μην ξανααλλάζω rom αυτό ρωτώ .... δεν κάθομαι και γω στην ησυχία μου...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μια προηγουμενη εκδοση της ρομ το ειχε αλλα στις επομενες το εκοψε.παντως σαν ρομ εχω αριστες εντυπωσεις,οσο για αυτην που επαψε να την υποστηριζει ο dev την δοκιμασα αλλα για τον ιδιο λογο την εστειλα(υποστηριξη).
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μια προηγουμενη εκδοση της ρομ το ειχε αλλα στις επομενες το εκοψε.παντως σαν ρομ εχω αριστες εντυπωσεις,οσο για αυτην που επαψε να την υποστηριζει ο dev την δοκιμασα αλλα για τον ιδιο λογο την εστειλα(υποστηριξη).

 

Οπότε να μείνω στην qs λες μια και από ότι φαίνεται υποστηρίζετε μια χαρά .

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε ολους να κάνω μία ερώτηση ειχα την Archidroid 4,3 εβαλα την QS 3,3 ( μετά το recompiling ) γιατί οπως ειχαν αναφέρει και ο dev ειχε προβληματάκια, εβαλα πρώτα την 3.2 και πέρασα πάνω την 3.3 με dirty flash, και δουλεύει εξαιρετικά με S5 Theme και ολα του S5, θα ηθελα ομως το S Finder, και Quick Connect που δεν υπάρχει ( οσο το εχω ψάξει ) σε αυτήν την rom, ψ http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-s5-sensation-rom-v3-1-t2759425 την εχει δοκιμάσει κανείς που τα εχει? Απο οτι βλέπω στο XDA ο developer εχει σταματήσει να την υποστηρίζει, εχει κανείς αποψη σχετικά με την QS και αυτήν?
Καλησπέρα καί χρόνια πολλά.Αν καί οι πιο πολλοί θέλουν να τα αφαιρέσουν δοκίμασε τα παρακάτω :

Instal το xposed framework αν δεν το έχεις καί μετά αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gertlily.xposed.touchwiz&hl=en

Edited by Antonybak
LG G4 RED
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καί χρόνια πολλά.Αν καί οι πιο πολλοί θέλουν να τα αφαιρέσουν δοκίμασε τα παρακάτω :

Instal το xposed framework αν δεν το έχεις καί μετά αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gertlily.xposed.touchwiz&hl=en

απο περιεργια τα εγκατεστησα αλλα ενω εχει την επιλογη και την ενεργοποιω εντουτοις δεν εγινε τιποτα. δοκιμαζω επανεκινηση και επανερχομαι. edit.μπα δεν εγινε τιποτα,ισως να μην ειναι συμβατο με την ρομ(qs)

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

απο περιεργια τα εγκατεστησα αλλα ενω εχει την επιλογη και την ενεργοποιω εντουτοις δεν εγινε τιποτα. δοκιμαζω επανεκινηση και επανερχομαι. edit.μπα δεν εγινε τιποτα,ισως να μην ειναι συμβατο με την ρομ(qs)
:(Μάλλον τώρα που το ξανακοιτάω δεν πρέπει να είναι γιατί κάνει μόνο για Galaxy S5 SystemUI αλλά αυτό κάνει σίγουρα χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει γιατί είμαι σε άλλη rom Edited by Antonybak
LG G4 RED
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Είμαι λίγο άσχετος με τις τροποποιήσεις αλλά ήρθε η ώρα κάτι να κάνω στο κινητό μου γιατί σέρνεται υπερβολικά πια.

Ξέρω ότι υπάρχουν ένα κάρο τροποποιήσεις ώστε να το βελτιώσω αλλά επειδή δεν ξέρω καμιά αλλά και να διαβάσω να μάθω δεν θα μπορέσω να διαλέξω μήπως θα μπορούμε κάποιος να μου πει τι να κάνω για να το βελτιώσω?

Σίγουρα το πρώτο που θα χρειαστεί να κάνω είναι root. Ok μέχρι εκεί. Μετά το χάνω. Ποια ROM να βάλω? Μετά πρέπει να διαλέξω και ποια έκδοση android θέλω? Αν ναι ποια λέτε να βάλω?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...