Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα ρουτ και χωρίς να περάσω άλλη ρομ , το τηλ πηγαίνει πιο γρήγορα. Γιατί άραγε ?( μήπως έτσι μου φαίνεται?)

Επίσης για να βάλω τώρα την ομεγα πχ , πρέπει να το κάνω reset..?? Δεν μπορώ να τη βάλω κατευθείαν από πάνω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Πρέπει να κάνεις factory reset και πριν την εγκαταστήσεις αλλά και μετά που θα την έχεις ήδη βάλει, πριν αρχίσεις να τη στήνεις όπως τη θες δηλαδή. Έτσι μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα δουλέψει σωστά στην συσκευή σου, διαφορετικά δεν ξέρω αν μπορεί ακόμα και να εγκατασταθεί κιόλας..

 

Πλάκα πλάκα κι εμένα με το root τρέχει ακόμα καλύτερα η συσκευή, θεωρούσα όμως ότι αυτό συμβαίνει επειδή διέγραψα αρκετή σαβούρα της Samsung και όχι απλά και μόνο επειδή εγκαταστάθηκε το superuser. Όχι; :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρέπει να κάνεις factory reset και πριν την εγκαταστήσεις αλλά και μετά που θα την έχεις ήδη βάλει, πριν αρχίσεις να τη στήνεις όπως τη θες δηλαδή. Έτσι μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα δουλέψει σωστά στην συσκευή σου, διαφορετικά δεν ξέρω αν μπορεί ακόμα και να εγκατασταθεί κιόλας..

 

Πλάκα πλάκα κι εμένα με το root τρέχει ακόμα καλύτερα η συσκευή, θεωρούσα όμως ότι αυτό συμβαίνει επειδή διέγραψα αρκετή σαβούρα της Samsung και όχι απλά και μόνο επειδή εγκαταστάθηκε το superuser. Όχι; :)

 

Η σαβούρα φταίει κατά κύριο λόγο που αφαίρεσες.το ρουτ από μόνο του δεν κάνει τίποτα στην ταχύτητα της συσκευής.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ο JustArchi από το XDA βρίσκεται σε καλό δρόμο ώστε η 4.4 να φορεθεί στο

Galaxy S3, ασταθές ακόμα αλλά λειτουργεί....

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/4-4-2-archiport-temporary-experimental-t2748579

No place like Hell....
Link to comment
Share on other sites

μετα τα τελευταια δυσαρεστα νεα περι kit kat ειμαι σε σκεψη να ρουταρο την συσκευη . σκεφτομαι για cm11 αλλα θελω και την αποψη σας σαν περισσοτερο εμπειροι που ειστε σε αυτα τα θεματα . τι προτεινεται ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

μετα τα τελευταια δυσαρεστα νεα περι kit kat ειμαι σε σκεψη να ρουταρο την συσκευη . σκεφτομαι για cm11 αλλα θελω και την αποψη σας σαν περισσοτερο εμπειροι που ειστε σε αυτα τα θεματα . τι προτεινεται ?

 

Όσες φορές έχω αποπειραθεί να χρησιμοποιήσω rom πέραν samsung based, δεν την έχω "παλέψει" περισσότερο από 2-3 μέρες.

Συμφωνώ 1000% ότι οι pure android ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ σε ταχύτητα, απόκριση κ.λ.π..... Θα δεις άλλο κινητό, δε θα πιστεύεις ότι μπορεί να πάει τόσο γρήγορα....

Δεν έχω ακόμα βρει κάποια rom που να έχει το πολύ σημαντικό για μένα, ισάξια κάμερα με τις Samsung based. (αν κάποιος συμφορουμίτης μπορεί ας μας περί αυτό: Stock Camera σε pure android.

Οπότε, έχω καταλήξει με omega, δύο - τρία mods, παγωμένη / διαγραμμένη / ή μη εγκατεστημένη η "σαβούρα" της samsung και από κει και πέρα αν για ακόμα μεγαλύτερη ταχύτητα: nova launcher / custom kernel και χίλια δύο άλλα που μπορείς να βρεις και εδώ αλλά και σε άλλα site/forum.

Φιλικά, Γαβριήλ

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

και εγώ την έκανα την αρχή αφού δεν θα παίξει ΚΚ.Omega rom+boefla kernel+Nova launcher.

Και εις άλλα με υγεία.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

μετα τα τελευταια δυσαρεστα νεα περι kit kat ειμαι σε σκεψη να ρουταρο την συσκευη . σκεφτομαι για cm11 αλλα θελω και την αποψη σας σαν περισσοτερο εμπειροι που ειστε σε αυτα τα θεματα . τι προτεινεται ?

 

η cm11 προσωπικα για μενα ειναι οτι πιο ομορφο εχει μπει στο σ3 μου...αρχικα ειχα βαλει cm10.2 και ειδα αλλο τηλεφωνο...τωρα εχει πανω cm11 και παει ακομα πιο σφαιρα πραγμα που με κανει να αναρωτιεμαι πως θα πηγαινει με cm12 οταν αυτη βγει...επισης o νεος phone dialer ειναι πολυ ευχρηστος καμια σχεση με οτι υπηρχε στο παρελθον...αρνητικο βεβαια οτι δεν εχουν ραδιοφωνο οι cyanogenmod.

Link to comment
Share on other sites

αρνητικο βεβαια οτι δεν εχουν ραδιοφωνο οι cyanogenmod.

 

Το οποίο λύνεται πανεύκολα με το spirit.fm από xda.. :)

Link to comment
Share on other sites

η cm11 προσωπικα για μενα ειναι οτι πιο ομορφο εχει μπει στο σ3 μου...αρχικα ειχα βαλει cm10.2 και ειδα αλλο τηλεφωνο...τωρα εχει πανω cm11 και παει ακομα πιο σφαιρα πραγμα που με κανει να αναρωτιεμαι πως θα πηγαινει με cm12 οταν αυτη βγει...επισης o νεος phone dialer ειναι πολυ ευχρηστος καμια σχεση με οτι υπηρχε στο παρελθον...αρνητικο βεβαια οτι δεν εχουν ραδιοφωνο οι cyanogenmod.

 

Συμφωνώ απόλυτα.... Σε θέμα φωτογραφίας, πως τα πάει? Πες μου ότι είναι καλές, σχεδόν ισάξιες με τις stock και φλασάρω το βράδυ.... :)

Από θέμα dialer χρησιμοποιώ είτε dialerone ή DWcontacts (το οποίο είναι υπερπλήρες αλλά έχει αυξημένη κατανάλωση και είναι κάπως "βαρύ" αλλά κάνει παπάδες)...

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Archidroid. Εχω δοκιμάσει 5 Rom .Δεν υπάρχει σας λέω καλύτερη......

 

Θα συμφωνήσω η Archidroid είναι η καλύτερη ρομ και για εμένα. Γρήγορη και χωρίς προβλήματα
+1000 γιά 4.3.Για ΚΙΤΚΑΤ Slimkat η Sokprom

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο JustArchi από το XDA βρίσκεται σε καλό δρόμο ώστε η 4.4 να φορεθεί στο

Galaxy S3, ασταθές ακόμα αλλά λειτουργεί....

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/4-4-2-archiport-temporary-experimental-t2748579

Είδες τι πάει να κάνει ο άνθρωπος ???:blink::D

 

Από Kryten2k35:It'd be great if @Lord Boeffla can look at the kernel source/modifications and craft us a kernel.

Edited by Antonybak
LG G4 RED
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα.... Σε θέμα φωτογραφίας, πως τα πάει? Πες μου ότι είναι καλές, σχεδόν ισάξιες με τις stock και φλασάρω το βράδυ.... :)

Από θέμα dialer χρησιμοποιώ είτε dialerone ή DWcontacts (το οποίο είναι υπερπλήρες αλλά έχει αυξημένη κατανάλωση και είναι κάπως "βαρύ" αλλά κάνει παπάδες)...

 

απο φωτο δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν τις εχω δει σε υπολογιστη για να κανω συγκριση μιας και δεν πολυχρησιμοποιω την καμερα...αν καποιος αλλος "συναδελφος" ξερει ας μας δωσει τα φωτα του...

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-archidroid-v1-7-5-power-hands-t2228171 τη κατεβαζεις απο εδω.εγω εχω philz touch recovery.μ'αυτο την εχω περασει εγω. Edited by antriou23
T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

ο ενδοιασμος μου ειναι ο εξης: το κινητο το αγορασα πριν περιπου 10 μερες.γενικα και με τα προηγουμενα κινητα το εψαχνα με root custon roms κλπ και σκεφτομαι να το κανω και στο s3. αυτο που με αποτρεπει ειναι η εγγυηση..αξιζει αν το κανω τοσο νωρις?ή να περιμενω λιγο?
Link to comment
Share on other sites

Αν θες το κανεις.και εγω εχω εγγυηση αλλα περασα custom rom στον ενα μηνα που το εχω αγορασμενο.η επιλογη δικη σου.αν χρειαστεις παντως για καποιο λογο να τον πας σερβις (μακαρι να μην χρειαστει ) το επαναφερεις σε "μαμα" κατασταση και εισαι οκ Edited by antriou23
T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

επειδή λέω και εγώ να περάσω την archidroid μπας και αναπνεύσει λιγάκι το κινητό, θα ήθελα να κάνω μια/δυο noob ερώτησεις εδώ μιας και δεν έχω κάνει εγγραφή στο xda (τεμπέλαρος).

Έχω κατεβάσει τα αρχεία του archi, και πρόσεξα ότι το philz touch recovery που κατέβασα σε zip δεν έχει μέσα το tar.md5 αλλά το .img , και το άλλο το αρχείο είναι σε .zip.md5. Τα κάνω απλά rename ή πρέπει να ανοίξω κάτι?

Επίσης το bloatware που θέλω πότε το περνάω? To έχω βάλει στην sd στο φάκελο downloads μαζί με την archidroid, αλλά στον οδηγό δεν λέω που το χρησιμοποιείς...

Link to comment
Share on other sites

Αν το επαναφερω δηλαδη δεν εχω θεμα με την εγγυηση ετσι;;

προσοχη ομως στον μετρητη που φαινεται στο downloadmod,δεν μηδενηζει στην 4.3,γραφει 1,μιλαω για το triagle.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καντε root την συσκευη σας (http://www.myphone.gr/foru...d.php?t=336629).

Χρησιμοποιειστε το Odin3 αφου εγκαταστείσετε τους drivers για samsung στο pc σας (Samsung_USB_Driver_for_Mobile_Phones_v1.5.14.0.exe).

Περαστε με το Odin3 το CWM_6.0.4.7_Touch_GT-I9300.tar

Παρτε backup με το CWM_6.0.4.7_Touch_GT-I9300.tar

Περαστε στην sdcard το Cyanogenmod (εγω περασα το firmware: cm-11-20140510-NIGHTLY-i9300.zip)

Περαστε το Gapps πακετο προγραμματων της επιθυμίας σας (περασα το pa_gapps-modular-mini-4.4.2-20140510-signed.zip)

Τέλος fixαρετε την camera με το Fixed_Camera_for_CM_All_AOSP_roms_by_RohanAJoshi_V4.0.zip

 

βιντεακι οδηγος εγκατασταση firmware

 

εκδοσεις firmware για εγκατασταση

http://download.cyanogenmod.org/?device=i9300

 

Πακετα PA-GOOGLE APPS (All ROM's)

http://forum.xda-developer...php?p=44417529

 

Το S3 δουλεύει άψογα με Android 4.4.2 Kit Kat!!!

 

ΥΓ. εαν επιθυμει καποιος πειτε μου να γραψω εναν αναλυτικο οδηγο

 

Polis4

Link to comment
Share on other sites

προσοχη ομως στον μετρητη που φαινεται στο downloadmod,δεν μηδενηζει στην 4.3,γραφει 1,μιλαω για το triagle.

 

Σε κάποιους μηδενίζει, σε κάποιους άλλους όχι, στον φίλο telmusic μηδένισε κανονικά, σε μένα όχι. Η λύση αν δεν μηδενίσει είναι να φλασάρουμε πρώτα την 4.1.2, να την κάνουμε root και να μηδενίσουμε από εκεί με το triangle away. Ξαναφλασάρουμε 4.3 καθαρή από πάνω κι είμαστε έτοιμοι.. :)

Link to comment
Share on other sites

σοφια επειδη ψαχνομαι και εγω γενικα για την 4.4.2 και δεν ειχα βρει καποιον οδηγο μεχρι τωρα σου ειναι ευκολο να φτιαξεις ενα guide για το πως αριβως την περνας?για πες γενικα εντυπωσεις οπως καταναλωση μπαταριας ,ταχυτητα κλπ..
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός είναι απο την επιτυχη εγκατασταση του Cyanogenmod 11 (android 4.4.2 kit kat) στο SAMSUNG GALAYXY SIII με android 4.3, κινητό μου.

1. Root στο Galaxy S IIΙ I9300

Πλήρης οδηγός υπάρχει στο forum εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629

Μπορείς αντί για το KIES να κατεβάσεις τους drivers απο εδω:

http://downloadcenter.samsung.com/content/SW/201211/20121110030255344/Samsung_USB_Driver_for_Mobile_Phones_v1.5.14.0.exe

και τους εγκαθιστας στο pc σου.

Στην συνέχεια ακολουθείς τον παραπάνω οδηγό.

 

2. Κατεβάζεις το ClockworkMod 6.0.4.7 (εγω περασα το CWM_6.0.4.7_Touch_GT-I9300.tar) απο εδώ:

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/recovery-clockworkmod-6-0-4-4-touch-t2200501

Προσοχή μονο η εκδοση 6.0.4.7 μας επιτρέπει να εγκαταστήσουμε το android 4.4.2 Kit Kat !!!

3. Περνάς στο κινητό το ClockworkMod 6.0.4.7 με το Odin με τις παρακάτω οδηγίες

 

How to Install ClockworkMod Touch

-Reboot into Download Mode: Power off your device, Hold down the 'HOME' + 'VOLUME DOWN' buttons and press the 'POWER' button for about 2 seconds until a WARNING! Screen appears. Press the 'VOLUME UP' button to enter Download Mode.

-Plug your usb cable in

-Start Odin

NOTE: When Odin opens you should see that the first box at the top under ID:COM should turn blue and 'Added' should appear in the message box in Odin.

-Make sure 'Auto Reboot' and 'F.Reset Time' are ticked in Odin and nothing else.

-Click on the 'PDA' button in Odin and browse to the ClockworkMod 6.0.4.7 (αρχείο .tar) file that you downloaded.

-Click on 'Start' to flash CWM to your phone.

NOTE: You can see whats happening in the message box in Odin. When the flash completes you should see 'RESET' in the top left the box and your phone will reboot.

-You now have CWM Touch Recovery permanently flashed

-Μπορείς επίσης να συμβουλεφτείς (εαν εισαι τη εικόνας!) το video https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zE0zjG7taBs. Μας ενδιαφέρει απο το 3:36 και μετά.

 

4. Εκκινείς σε ClockworkMod 6.0.4.7 ως εξής:

 

How to Access ClockworkMod Touch

- Unplug the USB cable.

- Shut down the phone.

- Hold down the 'HOME' + 'VOLUME UP' buttons and press the 'POWER' button for about 5 seconds to enter Recovery Mode.

 

5. Πέρνεις backup στην sdcard (για το φόβο των ..ιουδαίων) με την επιλογη "backup and restore" => "backup to /sdcard" και κανεις επανεκινηση (reboot system now) το S3.

 

6. Κατεβαζεις στο pc σου το Cyanogenmod 11 (εγω κατεβασα το cm-11-20140510-NIGHTLY-i9300.zip)

θα το βρείς εδω http://download.cyanogenmod.org/?device=i9300

 

7. Κατεβαζεις στο pc σου το Gapps πακετο προγραμματων της επιθυμίας σου (εγω κατεβασα το pa_gapps-modular-mini-4.4.2-20140510-signed.zip)

θα τα βρείς εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=44417529

 

8. Συνδεεις το S3 με το pc και περνας Cyanogenmod και Gapps πακετο στην Sdcard (χωρίς να τα ξεzipάρεις).

 

9. Εκκινείς πάλι σε ClockworkMod 6.0.4.7 οπως εκανες στην παραγραφο 4.

 

10. Ακολουθείς τις οδηγίες στο βιντεο

για να εγκαταστησεις το Cyanogenmod 11 (αρχικά) και το Gapps πακετο (στην συνέχεια)

Προσοχη στην διαγραφη των cache με την σειρα που δειχνει το βιντεο!

11. Τέλος fixαρεις την camera με το αρχείο στο link: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2662400&d=1396356200 (το περνας οπως ειναι .zip στην sdcard και το εγκαθιστας μεσω του ClockworkMod 6.0.4.7 - παραγραφοι 8 και 9)

 

ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ S3 ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ!

ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ!!!

ΠΙΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ!!!

 

ΣΗΜΕΙΏΣΗ: Μπορείς αν θελεις να κατεβασεις το "Unistall" απο το PlayStore και να πετάξεις απο το S3 οποια προεγκατεστημένη εφαρμογη θες!!!

 

Polis4

Edited by Sofia21
Link to comment
Share on other sites

μολις ξεζιπαρω το αρχειο που κατεβασα για cmw μου βγαζει ενα αρχειο recovery.img και οχι .tar. τι πρεπει να γινει?

 

ακυρο το βρηκα!!!

Edited by Dimitris9_1
Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα για τωρα καποιος να περασει πχ την SlimKat

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/orig-development/rom-slimkat-i9300-t2565166

 

παρα cm11, γιατί εδω και ενα μηνα+ κρασαρει το SystemUI.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...