Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια σκεφτομουν να κανω ενα ρεσετ το κινητο μου και να το σεταρω απο την αρχη...το θεμα ειναι οτι τις επομενες ημερες που θα βγει η JB και θα παω να το αναβαθμισω, θα πρεπει να το σεταρω ξανα η θα γινει σαν ολα τα μεχρι στιγμης updates?(Διατηρω τα δεδομενα μου και τις εφαρμογες η οχι?)

 

Το λεω για να αποφυγω την ιδια βαρετη δουλεια ξανα και ξανα!!

 

Είμαι της άποψης οτι ειδικά σε καθε μεγάλο uptade πρέπει να γινεται factory reset ώστε να κάθεται καλά η αναβαθμίσει χωρίς προβλήματα .

Περίμενε λίγο να το κάνεις τώρα που θα βγει η 4.1

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαι της άποψης οτι ειδικά σε καθε μεγάλο uptade πρέπει να γινεται factory reset ώστε να κάθεται καλά η αναβαθμίσει χωρίς προβλήματα .

Περίμενε λίγο να το κάνεις τώρα που θα βγει η 4.1

 

Ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνουμε για back up και restore; Έχω το titanium. Αν έχω καταλάβει καλά σώζω τα πάντα σε αρχείο στην εξωτερική κάρτα και μετά τα επαναφέρω; Ετσι απλά; Factory reset πώς κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα,φαντασου οτι εγω περιμενω την επισημη για να δω τελικες εντυπωσεις και να προχωρησω επιτελους στην αγορα του..ειδικα αυτο το ασπρο ρε παιδι μου το ζαχαρωνω απο αρχες Ιουνιου :p

 

Πολυ καλη λεπτομέρειες μένουν να διορθωθούν. Πχ ένα εικονίδιο του all share που βγάζει στην notification bar μόλις έχεις ανοικτό το wifi. Παρόλο που αφαίρεσα την εφαρμογη συνεχίζει να υπάρχει.

Την ram θα την δειτε να πέφτει στιγμιαίο πολυ χαμηλά αλλα χωρις κανενα προβλημα και να ανεβαίνει το ίδιο γρήγορα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυριο βγαινει....αναμονη στο φουλ

 

Αυριο θα βγει παντού; Σε ολες τις χώρες;

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα βγει παντού; Σε ολες τις χώρες;

 

Οχι...Αυτο δε μπορει να γινει ποτε και απο καμια εταιρια μιας και χρειαζονται παμπολλοι servers για να εξηπηρετησουν μαζικη αναβαθμιση.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνουμε για back up και restore; Έχω το titanium. Αν έχω καταλάβει καλά σώζω τα πάντα σε αρχείο στην εξωτερική κάρτα και μετά τα επαναφέρω; Ετσι απλά; Factory reset πώς κάνουμε;

 

Απλά ειναι τα πραγματα .Βέβαια πιστεύω σε ενα μεγάλο update οπως αυτό (4.1) ειναι καλο νε επαναφέρεις μετα μόνο τις εφαρμογές χωρίς τα δεδομένα τους .Γιατι μπορεί να υπάρξουν ασυμβατότητες στο file system μεταξύ των δυο εκδόσεων (4.0.4---4.1) και να δημιουργηθούν διάφορα προβλήματα .

Factory reset κάνεις με διάφορους τρόπους http://www.hard-reset.com/samsung-galaxy-s3-hard-reset.html

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μενα, κατοχος λιγων ημερων αυτου του υπεροχου κινητου..το μονο προβλημα που εχω και βασικο ειναι οτι δεν το αναγνωριζει το mac mini μου, δλδ μουσικη και αρχεια δεν μπορω να μεταφερω με τπτ. Εχω δοκιμασει τα παντα..κανεις με mac που να το καταφερε?
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μενα, κατοχος λιγων ημερων αυτου του υπεροχου κινητου..το μονο προβλημα που εχω και βασικο ειναι οτι δεν το αναγνωριζει το mac mini μου, δλδ μουσικη και αρχεια δεν μπορω να μεταφερω με τπτ. Εχω δοκιμασει τα παντα..κανεις με mac που να το καταφερε?

Οι τελευταίες εκδόσεις firmware έχουν αυτο το προβλημα. Συνδέεται μόνο με την επιλογη PTP για την μεταφορά φωτο και βίντεο απο το κινητο στο Mac.

Δεν ξέρω γιατι το έκαναν αυτο.

Ίσως να ήξεραν για την καταδικαστική απόφαση και ήθελαν να διακόψουν κάθε επαφή με την apple :lol::p

Το κακο είναι ότι δεν συνδέεται ούτε με τις beta JB.

 

Υπάρχουν όμως λύσεις για ασύρματη μεταφορά εφόσον είναι συνδεδεμένα στο ίδιο wifi με την εφαρμογη Wifi file explorer.

Επίσης μπορεις να συγχρονισεις την μουσικη σου και τις λίστες που έχεις στο iTunes με την εφαρμογη easy phone tunes.

 

Μπορεις να ακούσεις απο την συσκευη σου την μουσικη που έχεις στο Mac ασύρματα με την εφαρμογη WifiSpeaker.

Για να βλέπεις τις ταινίες που έχεις αποθηκευμένες στο Mac ασύρματα στο κινητο σου, μπορεις να το κανεις με την εφαρμογη Plex αλλα και με τον ES explorer.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες εκδόσεις firmware έχουν αυτο το προβλημα. Συνδέεται μόνο με την επιλογη PTP για την μεταφορά φωτο και βίντεο απο το κινητο στο Mac.

Δεν ξέρω γιατι το έκαναν αυτο.

Ίσως να ήξεραν για την καταδικαστική απόφαση και ήθελαν να διακόψουν κάθε επαφή με την apple :lol::p

Το κακο είναι ότι δεν συνδέεται ούτε με τις beta JB.

 

Υπάρχουν όμως λύσεις για ασύρματη μεταφορά εφόσον είναι συνδεδεμένα στο ίδιο wifi με την εφαρμογη Wifi file explorer.

Επίσης μπορεις να συγχρονισεις την μουσικη σου και τις λίστες που έχεις στο iTunes με την εφαρμογη easy phone tunes.

 

Μπορεις να ακούσεις απο την συσκευη σου την μουσικη που έχεις στο Mac ασύρματα με την εφαρμογη WifiSpeaker.

Για να βλέπεις τις ταινίες που έχεις αποθηκευμένες στο Mac ασύρματα στο κινητο σου, μπορεις να το κανεις με την εφαρμογη Plex αλλα και με τον ES explorer.

 

Αμα εχω 10 γιγα μουσικη να συγχρονισω απο το itunes δεν βολευει καθολου το wifi sync..το easy phone tunes δε δουλεψε, kies ουτε, isyncr ουτε..οποτε η ξαναπερνω μηλοφωνο μου φαινεται η labtop με windows. Ομορφα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη λεπτομέρειες μένουν να διορθωθούν. Πχ ένα εικονίδιο του all share που βγάζει στην notification bar μόλις έχεις ανοικτό το wifi. Παρόλο που αφαίρεσα την εφαρμογη συνεχίζει να υπάρχει.

Την ram θα την δειτε να πέφτει στιγμιαίο πολυ χαμηλά αλλα χωρις κανενα προβλημα και να ανεβαίνει το ίδιο γρήγορα.

 

Xαιρομαι και γενικα ειμαι αρκετα αισιοδοξος οσον αφορα την υλοποιηση της samsung..αντε με το καλο να ερθει,να περασει και καμια βδομαδα πανω στο γαλαξια για να βγουνε τα τελικα συμπερασματα..διαβασα κιολας στο sammobile οτι η πλεον δεν θα ισχυει η πολιτικη που ειχαμε συνηθισει με τις αναβαθμισεις του S2 αλλα απο'δω και στο εξης θα υπαρχουν και μικρες οπτικες αλλαγες στο UI..αντε να δουμε!! Οπως και να εχει ευχαριστω για την ενημερωση :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχω 10 γιγα μουσικη να συγχρονισω απο το itunes δεν βολευει καθολου το wifi sync..το easy phone tunes δε δουλεψε, kies ουτε, isyncr ουτε..οποτε η ξαναπερνω μηλοφωνο μου φαινεται η labtop με windows. Ομορφα!!!

 

Πιθανώς ναι δεν δουλεύει αφου χρειάζεται καλώδιο και δεν το αναγνωρίζει. Εγω είχα κάνει τον συγχρονισμό μου πριν το τελευταίο firmware που έβλεπε κανονικά το Mac.

Οι λίστες αποθηκεύονται στην κάρτα και μετα τις βρισκει ο music player ακόμα και μετα απο reset.

Σίγουρα θα ενταχθεί και παλιι στον kernel η λειτουργία MTP για Mac. Πιθανώς να την αφαίρεσαν προσωρινά μέχρι να γίνει η προσαρμογή του για mountain lion.

 

Φυσικά υπάρχει και η λύση να μεταφέρεις την μουσικη με την εξωτερική sd card. Την βάζεις στο Mac και ρίχνεις τους φακέλους με την μουσικη σου που βρίσκονται στον φάκελο iTunes. Με τον ίδιο τροπο μεταφέρεις ότι άλλο θέλεις.

Δεν είναι δα και τόσο τραγικό για λίγο καιρο. Δεν θα το κανεις κάθε μέρα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μενα, κατοχος λιγων ημερων αυτου του υπεροχου κινητου..το μονο προβλημα που εχω και βασικο ειναι οτι δεν το αναγνωριζει το mac mini μου, δλδ μουσικη και αρχεια δεν μπορω να μεταφερω με τπτ. Εχω δοκιμασει τα παντα..κανεις με mac που να το καταφερε?

 

Αν δεν ασχοληθούν να αναβαθμίσουν το KIES στη Samsung μην περιμένεις ν' αναγνωρίσει το τηλ o Mac...

Αν μαντεύω σωστά είσαι με mountain lion στο οποίο δεν κάνει εγκατάσταση το KIES λόγω ασυμβατότητας με τα ΚΕΧΤ του 10.8.

Έστειλα μην. στη Samsung ρωτώντας για αναβάθμιση του KIES αλλά δεν γνώριζαν τίποτα...

Προσωπικά έκανα πέτρα την καρδιά μου και έβαλα μέσω Parallels μια εγκατάσταση WIN 7 και την τρέχω παράλληλα με το OSX όποτε

χρειαστεί να κάνω κάτι στο κινητό...είναι το πιο βολικό και στο προτείνω για να μπορείς να έχεις μεταφορά αρχείων/ αναβαθμίσεις rom /odin κτλ...

δες στο youtube περί Parallels ή Vmware και δοκίμασε τα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως και καθαρή εγκατάσταση windows (οχι parallels κτλ) σε ξεχωριστό partition που έκανα στο Mac δεν μου το αναγνώριζε και τώρα σε JB έχω πάλι πρόβλημα και περιμένω τις επίσημες base.. Με ics και τελευταίες base μου το έβλεπε κανονικά. Με Lion ειμαι
Link to comment
Share on other sites

H αναβάθμιση που εγκατέστησα σε 4.0.4 Ι9300XXLFB είναι η τελευταία?

 

Ναι ειναι επισιμη τελευταια (25 Ιουνιου) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ασχοληθούν να αναβαθμίσουν το KIES στη Samsung μην περιμένεις ν' αναγνωρίσει το τηλ o Mac...

Αν μαντεύω σωστά είσαι με mountain lion στο οποίο δεν κάνει εγκατάσταση το KIES λόγω ασυμβατότητας με τα ΚΕΧΤ του 10.8.

Έστειλα μην. στη Samsung ρωτώντας για αναβάθμιση του KIES αλλά δεν γνώριζαν τίποτα...

Προσωπικά έκανα πέτρα την καρδιά μου και έβαλα μέσω Parallels μια εγκατάσταση WIN 7 και την τρέχω παράλληλα με το OSX όποτε

χρειαστεί να κάνω κάτι στο κινητό...είναι το πιο βολικό και στο προτείνω για να μπορείς να έχεις μεταφορά αρχείων/ αναβαθμίσεις rom /odin κτλ...

δες στο youtube περί Parallels ή Vmware και δοκίμασε τα...

 

Εγώ πάντως και καθαρή εγκατάσταση windows (οχι parallels κτλ) σε ξεχωριστό partition που έκανα στο Mac δεν μου το αναγνώριζε και τώρα σε JB έχω πάλι πρόβλημα και περιμένω τις επίσημες base.. Με ics και τελευταίες base μου το έβλεπε κανονικά. Με Lion ειμαι

 

Ευθυμη αν φτιάξεις τις ρυθμίσεις του parallels θα το δει. Εγω απο εκει φλασαρω με Odin.

 

Το parallels είναι ότι καλύτερο για να κάνει κάποιος ότι δεν μπορει ένα Mac.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη αν φτιάξεις τις ρυθμίσεις του parallels θα το δει. Εγω απο εκει φλασαρω με Odin.

 

Το parallels είναι ότι καλύτερο για να κάνει κάποιος ότι δεν μπορει ένα Mac.

 

Από την στιγμή που τρέχει καθαρά windows δεν μπλέκω με parallels κτλ... Θα το προσπαθήσω καλύτερα απλά αφενός έχω windows στην δουλειά αλλά από την άλλη δεν μπορώ να βλέπω windows στον imac κάτι με πιάνει :p

Να που είναι απαραίτητα όμως..

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς το encrypt να μου πει αν του έχει βγάλει προβλήματα, είναι ασφαλές, ρίχνει καθόλου την ταχύτητα, είναι άχρηστο; Ακούω οτιδήποτε έχετε :)

 

Το κινητό το έχω με το μαμίσιο λειτουργικό, δεν έχω κάνει root ούτε πρόκειται.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέχρι στιγμής δεν έχω χρησιμοποιήσει το direct wifi.

Έχω δει πως δουλεύει απο Siii σε Siii και θα ήθελα να ρωτήσω αν δουλεύει με άλλες android συσκευές.

Επίσης αν είναι δυνατή η ανταλλαγή φωτογραφιών που έχουμε ήδη αποθηκευμένες η ακόμα και άλλων αρχείων.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

έχω συφιλιαστει με τον υπολογιστή. δεν μπορώ με τίποτε να περασω αρχεία στο κινητό. και τον explorer έβαλα και δεν μου βλέπει το κινητό. υπάρχει βρε παιδιά επιλογή στο κινητό που όταν τον συνδεουμε να γίνεται μόνο φόρτιση?πέρα αυτού οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχουμενη
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέχρι στιγμής δεν έχω χρησιμοποιήσει το direct wifi.

Έχω δει πως δουλεύει απο Siii σε Siii και θα ήθελα να ρωτήσω αν δουλεύει με άλλες android συσκευές.

Επίσης αν είναι δυνατή η ανταλλαγή φωτογραφιών που έχουμε ήδη αποθηκευμένες η ακόμα και άλλων αρχείων.

 

Το εχω χρησημοποιησει μερικες φορες για να στειλω εικονες και βιντεο απ'τη "μαμισια" εκθεση(του S2 βεβαια,απ'οτι εχω δει σε βιντεο δεν υπαρχουν διαφορες)! απλα το ενεργοποιησα(θα βγαλει ενα ξεχωριστο εικονιδιο στη notification bar) και μεσα απ'την εκθεση επελεξα το/α αρχειο/α που ηθελα,εκανε αναζητηση και αυτο ηταν! δεν αντιμετωπισα απολυτως κανενα προβλημα,ολα γρηγορα και ευκολα! να αναφερω πως και τα δυο τηλεφωνα ηταν S2 αν και δε νομιζω να υπαρχει θεμα ακομα και με αλλες συσκευες..

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

Το εχω χρησημοποιησει μερικες φορες για να στειλω εικονες και βιντεο απ'τη "μαμισια" εκθεση(του S2 βεβαια,απ'οτι εχω δει σε βιντεο δεν υπαρχουν διαφορες)! απλα το ενεργοποιησα(θα βγαλει ενα ξεχωριστο εικονιδιο στη notification bar) και μεσα απ'την εκθεση επελεξα το/α αρχειο/α που ηθελα,εκανε αναζητηση και αυτο ηταν! δεν αντιμετωπισα απολυτως κανενα προβλημα,ολα γρηγορα και ευκολα! να αναφερω πως και τα δυο τηλεφωνα ηταν S2 αν και δε νομιζω να υπαρχει θεμα ακομα και με αλλεσ συσκευες..

 

Θα το δοκιμάσω με το Nexus S και θα σου πω.

Πάντως το S Beam δεν δούλεψε μεταξυ τους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

"Opportunities are out there waiting to be seized and exploited. If you don't plan on doing so, let them be seized by someone who does."
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, παιδια χτες και σημερα οταν πηγα να παρω τηλ μου πεταξε την ειδιποιηση: Μη εγγεγραμμένο δυκτιο και αναγκάστηκα να κανω επανεκκίνηση... ξερει κανεις τπτ?

και κατι αλλο οταν κανετε touch στο πανω μερος της οθονης τη νιώθετε να κανει πιο διαφορετικό ηχο?σαν να μην ειναι καλα κολλημενει κατι τέτοιο, ασε που κατι σαν να μου ακούγετε απο εκει μεσα σαν κατι να παίξει κατι σαν να εχει κουνήσει απο τη θεση του.. βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...