Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανενα λειτουργικο δεν διαχειριζεται απολυτα σωστα την ram. Ισως το ios τελευταια με την 5.1 αλλα και παλι οχι τελεια. Θεωρητικα η λειτουργια που εξασφαλιζει την απαιτουμενη ram δουλευει αριστα.

Ομως στην πραξη, οταν μειωνεται αρκετα, δημιουργουνται καθυστερησεις εξ αιτιας του χρονου που μεσολαβει για την εξασφαλιση της μνημης.

 

Γιατι δεν κανεις το test που αναφερω ωστε να δουμε τι φταιει (αν εχεις ακομα το SGS 2) ? Για τις καθυστερησεις που αναφερεις δεν φταιει η διαθεσιμη ram, αλλου ειναι το bottleneck. Τις ιδιες καθυστερησεις που βλεπω στο SGS II, τις βλεπω και σε ενα ace (σε απλες εφαρμογες). Δεν ειναι θεμα μνημης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.Παιδια οταν φορτιζει η συσκευη και ειναι ON η οθονη σας κλεινει αυτοματα στον χρονο που εχετε ορισει;

Εμενα παντος δεν κλεινει μονο οταν αποσυνδεσω τον φορτιστη.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν λειτουργούν όλα τέλεια. Αυτή η ομάδα φτιάχνει ολόκληρη ρομ απο πηγαία κώδικα. Η cm γενικά δεν προσφέρεται για όλους. Είσαι και εσύ beta tester αν την βάλεις απο νωρίς και αυτό είναι γνωστό σε όποιον την βάλει εξ αρχής. Τα προβλήματα μειώνονται στο ελάχιστο με το καιρό όμως και αυτό είναι που έχει σημασία εν τέλει αν πας σε αυτήν την κατεύθυνση. Η ουσία είναι όντως να αλλάξει η φυσιογνωμία της συσκευής αφού δείχνει και λειτουργεί σαν συσκευή κατευθείαν απο google μιας και αυτό ακριβώς είναι το σκεπτικό. Touchwiz, sense κτλ δεν αρέσουν σε αρκετό κόσμο και βαραίνουν και το λειτουργικό αναίτια. Αυτό φαινόταν πιο πολύ σε παλαιότερες συσκευές που δεν είχαν τόσο δυνατό hardware. Φαντάσου οτι έχουν δώσει ζωή σε συσκευές που τις έχει ξεχάσει η ίδια η κατασκευάστρια εταιρία αφού σταμάτησαν να δίνουν updates. Πράγμα φυσικό για κάποιες συσκευές αλλά όχι για όλες. Δικαιολογίες του τύπου το hardware δεν σηκώνει την καινούργια έκδοση είναι απλά τραγικές σε αρκετές των περιπτώσεων και η εκάστοτε cm το αποδεικνύει περίτρανα. Απλά δεν θέλουν να βγάλουν το επόμενο update για να πουλήσει η επόμενη συσκευή και πάει λέγοντας.

Στο sgs2 που είχα τόσο καιρό cm9 δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα, ειδικά με τον browser. Τα πιο σημαντικά είναι η έλλειψη fm radio (αν και για αυτό έχει βρεθέι λύση πλέον), αλλά δεν με ενδιαφέρει προσωπικά το ράδιο έτσι και αλλιώς. Δεν ξέρω για πια περίοδο μιλάς αλλά όλα λειτουργούν απρόσκοπτα (το έχω πουλήσει σε κοντινό μου πρόσωπο και έχω ακόμα πρόσβαση σε αυτό), μάλιστα έχει βγεί και rc2 έκδοση που είναι και η πιο σταθερή όλων των προηγούμενων nightlies.

Για note δεν ξέρω, πιθανών αν όντως είναι πρόβλημα να το αναφέρουν στη πρώτη αντίστοιχη σελίδα στο xda.

Επίσης το lag του dialer/contacts για το οποίο παραπονιέται ο Κώστας είναι κομμάτι του toychwiz το οποίο έχουν κάνει merge στο ICS. Εγώ προσωπικά δεν έβλεπα καθυστέρηση πριν βάλω cm9 στο sgs3 και ούτε τώρα βλέπω εννοείται (με cm9).

Είναι σαφές οτι ο καθένας βολεύεται με αυτά που του αρέσουν και τις παραμετροποιήσεις που αυτός θέλει να κάνει στο κινητό του...

 

Δες λίγο το παρακάτω βίντεο

Το τράβηξα χθες με cm9 είναι ξεκάθαρο το πρόβλημα που υπάρχει.

(δεν συμβαίνει σε όλες τις σελίδες δεν το καταλαβαινεις με την μία)

Πολλά παιδιά από το θέμα του Note με είπαν ότι είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και στο sg2.

Κατά τα άλλα η ρομ είναι εξαιρετική αλλά ο browser για μένα είναι το πιο σημαντικό κομμάτι στις συσκευές μας και πρέπει να λειτουργεί σωστά στο 100%

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο το παρακάτω βίντεο

Το τράβηξα χθες με cm9 είναι ξεκάθαρο το πρόβλημα που υπάρχει.

(δεν συμβαίνει σε όλες τις σελίδες δεν το καταλαβαινεις με την μία)

Πολλά παιδιά από το θέμα του Note με είπαν ότι είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και στο sg2.

Κατά τα άλλα η ρομ είναι εξαιρετική αλλά ο browser για μένα είναι το πιο σημαντικό κομμάτι στις συσκευές μας και πρέπει να λειτουργεί σωστά στο 100%

Sent from my note

 

--off topic

Ναι, είναι πολύ έντονο το σπάσιμο που κάνει..δεν έχει πέσει κάτι τόσο έντονο στην αντίληψη μου με cm9 γιατί θα έπαιζα με chrome που είναι εξίσου πολύ καλός...!

--off topic

Link to comment
Share on other sites

--off topic

Ναι, είναι πολύ έντονο το σπάσιμο που κάνει..δεν έχει πέσει κάτι τόσο έντονο στην αντίληψη μου με cm9 γιατί θα έπαιζα με chrome που είναι εξίσου πολύ καλός...!

--off topic

 

δεν νομζω οτι ειμαστε οφ τοπικ!

ειναι πολυ σημαντικα ολα αυτα που λεμε! και αφορουν το SGIII και με το παραπανω..

κατι αλλο τωρα!

σας συμβαινει στο κινητο σας αυτο το πραγμα?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4210040#post4210040

γιατι στο SGII δεν νομιζω να συμβαινει..η μπορει να μην θυμαμαι εγω καλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι.αποφασισα να μαγαρισω το κινητο.αφου εκανα root ξεκινησα να δοκιμαζω custom rom.τωρα εχω την checkrom hd 3.5-kernel nimphetamin3-1.2.0 και συμβαινει το εξης παραξενο.με τον επεξεργαστη στα 1.4 ghz και τον kernel με τον οποιο ερχεται εγκατεστημενη η rom στο antutu βγαζω γυρω στους 12000 ποντους.μολις βαζω τον nimphetamin και ανεβαζω στα 1.704 ghz βγαζω σκορ γυρω στους 8000.πως ειναι δυνατον ειδικα οταν βλεπω κατι σκορ γυρω στους 14000-15000 ποντους;
Link to comment
Share on other sites

Με τη μεταφορά των προγραμμάτων στην sd τι γίνεται; :confused:

 

Περιμένουμε κάποια λύση μέσω εφαρμογής ή κάποιο fw update απ' τη samsung;

Link to comment
Share on other sites

Μεσω εφαρμογης ειναι αδυνατο να γινει κατι τετοιο...

Μονο με root και καταλληλο mod μπορεις να γινει...

Edited by NeverMind
:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχετε προσέξει ότι μετα το τελευταίο update (μιλω για την XXBLFB), έχει μειωθεί παρα πολυ η θερμοκρασία σε όλες τις λειτουργίες?

Ανεξάρτητου rom και kernel, δεν το έχω δει να ανεβάζει πάνω απο 37.5° ενω πριν με τα ίδια, πήγαινε 41-42° c.

Δεν έχω δοκιμάσει games αλλα σε όλες τις υπόλοιπες εργασίες συν σκληρο browsing κλπ, είναι παραπάνω απο αισθητη η διάφορα.

Ήταν ένα απο τα βασικα θέματα που με απασχολούσαν. Σ ένα smartphone με τόσο μεγάλη οθόνη, η θερμοκρασία περιορίζει την χρήση.

 

Το άλλο ζητημα σχετικα με τα reloads των widgets η μάλλον του widget του καιρού, είναι θέμα TW. Με τον Nova που χρησιμοποιω τις τελευταίες μέρες δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Έχω βολευτει παρα πολυ. Έτσι κι αλλιώς μόνο το widget του καιρού χρησιμοποιουσα. Οπότε δεν έχω και πολυ διαφορετικη εικόνα. Σε γενικές γραμμές έχω φροντίσει να κρατήσω το Looking πολυ κοντα στο γνήσιο.

 

http://img207.imageshack.us/img207/9099/screenshot2012072402524.th.png

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχετε προσέξει ότι μετα το τελευταίο update (μιλω για την XXBLFB), έχει μειωθεί παρα πολυ η θερμοκρασία σε όλες τις λειτουργίες?

Ανεξάρτητου rom και kernel, δεν το έχω δει να ανεβάζει πάνω απο 37.5° ενω πριν με τα ίδια, πήγαινε 41-42° c.

Δεν έχω δοκιμάσει games αλλα σε όλες τις υπόλοιπες εργασίες συν σκληρο browsing κλπ, είναι παραπάνω απο αισθητη η διάφορα.

Ήταν ένα απο τα βασικα θέματα που με απασχολούσαν. Σ ένα smartphone με τόσο μεγάλη οθόνη, η θερμοκρασία περιορίζει την χρήση.

 

Το άλλο ζητημα σχετικα με τα reloads των widgets η μάλλον του widget του καιρού, είναι θέμα TW. Με τον Nova που χρησιμοποιω τις τελευταίες μέρες δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Έχω βολευτει παρα πολυ. Έτσι κι αλλιώς μόνο το widget του καιρού χρησιμοποιουσα. Οπότε δεν έχω και πολυ διαφορετικη εικόνα. Σε γενικές γραμμές έχω φροντίσει να κρατήσω το Looking πολυ κοντα στο γνήσιο.

 

http://img207.imageshack.us/img207/9099/screenshot2012072402524.th.png

 

Αυτό με τη θερμοκρασία το έχω παρατηρήση και εγώ Κώστα και είναι πολύ θετικό μιας και εγώ κάνω browsing σχεδόν αποκλειστικά μέσω του κινητού εδώ στο νησί!

 

Για το lag επίσης το έχω αναφέρει σε άλλο μου μήνυμα ότι με το spb shell 3D δεν έχω το παραμικρο θέμα έως τώρα οπότε μάλλον φταίει ο TW

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία όντως πλέον είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο.σπάνιο να μου σηκώσει μέχρι και 39 βαθμούς.

Το στάνταρ είναι μέχρι 36.απόλυτα θετικό αυτό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία όντως πλέον είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο.σπάνιο να μου σηκώσει μέχρι και 39 βαθμούς.

Το στάνταρ είναι μέχρι 36.απόλυτα θετικό αυτό.

 

Εμένα πάλι ρε παιδια φλερτάρει συνεχώς κοντά στους 40 και δεν ξέρω γιατί.. Είμαι με τελευταίο Franco και Omega v9.1

Link to comment
Share on other sites

Αν και το θεωρω μεγαλο με τρωει να παω να το παρω.Αν μπορειτε παιδια να μου λυσετε μερικες αποριες.

1)Οσον αφορα την πλοηγηση μεσα στο κινητο κανει κοληματα?

2)Εχει βγει εφαρμογη ηχογραφησης κλησεων?

3)Το S voice ειναι αντιστοιχο του siri η πολυ υποδιαιστερο?

4)Με καμμια ωρα κλησεις-1 ωρα σερφαρισμα και 2-3 sms θα μου βγαζει μια μερα ανετα η μπαταρια?

5)Φανταζομαι σιγουρα θα παρει την jelly bean ετσι?

6)Το μεγαφωνο του ακουγεται καλα?Για τις κλησεις με ενδιαφερει.Δηλαδη να μην χανω κλησεις!

7)Το σημα του wi-fi και της κεραιας για τις κλησεις ειναι ενταξει?Δηλαδη ειναι τουλαχιστον στον μεσο ορο?

6)Υπαρχει κατι περα απ τη φορητοτητα και ισως την ποιοτητα κατασκευης που θα μου λειψει απ το iphone?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν και το θεωρω μεγαλο με τρωει να παω να το παρω.Αν μπορειτε παιδια να μου λυσετε μερικες αποριες.

1)Οσον αφορα την πλοηγηση μεσα στο κινητο κανει κοληματα?

2)Εχει βγει εφαρμογη ηχογραφησης κλησεων?

3)Το S voice ειναι αντιστοιχο του siri η πολυ υποδιαιστερο?

4)Με καμμια ωρα κλησεις-1 ωρα σερφαρισμα και 2-3 sms θα μου βγαζει μια μερα ανετα η μπαταρια?

5)Φανταζομαι σιγουρα θα παρει την jelly bean ετσι?

6)Το μεγαφωνο του ακουγεται καλα?Για τις κλησεις με ενδιαφερει.Δηλαδη να μην χανω κλησεις!

7)Το σημα του wi-fi και της κεραιας για τις κλησεις ειναι ενταξει?Δηλαδη ειναι τουλαχιστον στον μεσο ορο?

6)Υπαρχει κατι περα απ τη φορητοτητα και ισως την ποιοτητα κατασκευης που θα μου λειψει απ το iphone?

Ευχαριστω

 

Καλημερα φιλε μου.

 

1)Κανενα κολλημα.

2)Ναι

3)Στα ιδια επιπεδα

4)Θα σε βγαζει και σχεδον 2 μερες.

5)Ναι, τον Αυγουστο ακουγεται.

6)Πολυ καλο.

7)Ειναι στον μεσο ορο.

8)Η θηκη κουνελακι...:p

 

http://img32.imageshack.us/img32/7685/rabitoiphone4casepinke1.jpg

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.

 

1)Κανενα κολλημα.

2)Ναι

3)Στα ιδια επιπεδα

4)Θα σε βγαζει και σχεδον 2 μερες.

5)Ναι, τον Αυγουστο ακουγεται.

6)Πολυ καλο.

7)Ειναι στον μεσο ορο.

8)Η θηκη κουνελακι...:p

 

http://img32.imageshack.us/img32/7685/rabitoiphone4casepinke1.jpg

Καταρχας σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Μια τελευταια διευκρινηση.Επειδη για το galaxy s1 που ειχα δεν υπηρχε αξιοπιστη εφαρμογη.Η εφαρμογη ηχογραφησης κλησεων για το s3 λειτουργει σωστα?Δηλαδη χωρις μπιπ και χωρις να χρειαζεται να μιλας σε ανοικτη ακροαση?

Η ιδανικη για μενα ηταν παλια σε symbian που στο τελος καθε κλησης σε ρωτουσε αν θες να αποθηκευτει η συνομιλια.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Μια τελευταια διευκρινηση.Επειδη για το galaxy s1 που ειχα δεν υπηρχε αξιοπιστη εφαρμογη.Η εφαρμογη ηχογραφησης κλησεων για το s3 λειτουργει σωστα?Δηλαδη χωρις μπιπ και χωρις να χρειαζεται να μιλας σε ανοικτη ακροαση?

Η ιδανικη για μενα ηταν παλια σε symbian που στο τελος καθε κλησης σε ρωτουσε αν θες να αποθηκευτει η συνομιλια.

Ευχαριστω

 

Οι εφαρμογες ηχογραφησης κλησεων εχουν βελτιωθει πολυ.

Να σου πω την την αληθεια, μιας και η συσκευη μου εγινε root απο τη πρωτη μερα και περαστηκε custom rom που εχει (οπως ολες) σαν default call recording, δε ξερω πως συμπεριφερονται.

Με την εφαρμογη για root συσκευες ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Δε χρειαζεται φυσικα ανοιχτη ακροαση, δε κανει καποιο ''μπιπ'' και μετα το τελος της κλησης αποθηκευεται η ηχογραφηση αυτοματα.Επισης ο ηχος ειναι πολυ καλος στην αναπαραγωγη.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Μια τελευταια διευκρινηση.Επειδη για το galaxy s1 που ειχα δεν υπηρχε αξιοπιστη εφαρμογη.Η εφαρμογη ηχογραφησης κλησεων για το s3 λειτουργει σωστα?Δηλαδη χωρις μπιπ και χωρις να χρειαζεται να μιλας σε ανοικτη ακροαση?

Η ιδανικη για μενα ηταν παλια σε symbian που στο τελος καθε κλησης σε ρωτουσε αν θες να αποθηκευτει η συνομιλια.

Ευχαριστω

 

Sorry που επεμβαίνω στον διάλογο αλλα τι σχέση εχει η εφαρμογή με το GS3

 

Eγω εχω την "Record my call" και λειτουργεί μαι χαρά δοκίμασε την.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο παιδια!

Φιλε Νικο ρωταω συγκεκριμενα για το S3 γιατι οταν εψαχνα για το S1 δεν υπηρχε αξιοπιστη εφαρμογη.Υπηρχαν καποιες που οι χρηστες ελεγαν οτι παιζουν σε Sony-Ericsson και διαφορες αλλες αλλα τελικα δεν βρηκα καμμια.

Αλλα εχει περασει και 1,5 ετος απο τοτε γι αυτο ρωτησα.

Αρα απο οτι καταλαβαινω εχουν αλλαξει τα δεδομενα σε αυτον τον τομεα.

Οποτε μαλλον το 4ρι παει στη συζυγο και παω για το S3...

Κατι τελευταιο εχουν βαλει στην εφαρμογη με τις φωτο τη δυνατοτητα να σου απεικονιζει σε χαρτη που εχεις βγαλει τις φωτογραφιες σου?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

 

απο το κρυφο μενου της camera, πατησα το cam phone fw dump..στην συνεχεια μου εγραψε "now dumping please wait klp klp..οκ τελειωσε χωρις καμμια διαφορα....εκανα καμμια πατατα?:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Ξέρετε τι θα κάνω σε λίγες ώρες?

Πετάω για Λονδίνο με την Samsung και το Galaxy SIII!!!

Αν θέλετε να μαθαίνετε νέα για όλα όσα θα κάνω εκεί κλικ εδώ http://mobileriam.wordpress.com/2012/07/24/im-leaving-today-takepart2012/

Το κείμενο είναι γραμμένο και στα Ελληνικά.

ΥΓ. Θα είμαι στα Pin και σκοπεύω να κάνω πολλά βιντεάκια...ελπίζω να βρω για testdrive και το Google nexus :rolleyes:

"Opportunities are out there waiting to be seized and exploited. If you don't plan on doing so, let them be seized by someone who does."
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ!

Ηθελα να ρωτησω αν καποιες φορες (λιγες ειναι η αληθεια) το home button εχει χρειαστει να πατηθει 2η ή και 3η φορα για να ανταποκριθει. Μου το κανει καποιες φορες αν δεν το πατησω κεντρο ή αν το πατησω βιαστικα πχ στο αμαξι.

Ευχαριστω!

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ!

Ηθελα να ρωτησω αν καποιες φορες (λιγες ειναι η αληθεια) το home button εχει χρειαστει να πατηθει 2η ή και 3η φορα για να ανταποκριθει. Μου το κανει καποιες φορες αν δεν το πατησω κεντρο ή αν το πατησω βιαστικα πχ στο αμαξι.

Ευχαριστω!

χμ...εμένα δεν μου έχει συμβεί και τσεκάροντας το τώρα βλέπω πως και στην άκρη να το πατήσω ανταποκρίνεται.

ίσως έχει να κάνει με το ότι δεν το πατάς σωστά ή βιαστικά όπως λες...άλλωστε αν το σκεφτείς λίγο θα ήταν μάλλον ενοχλητικό αν ανταποκρινόταν ακόμα και όταν το πατούσαμε κατά λάθος

"Opportunities are out there waiting to be seized and exploited. If you don't plan on doing so, let them be seized by someone who does."
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ!

Ηθελα να ρωτησω αν καποιες φορες (λιγες ειναι η αληθεια) το home button εχει χρειαστει να πατηθει 2η ή και 3η φορα για να ανταποκριθει. Μου το κανει καποιες φορες αν δεν το πατησω κεντρο ή αν το πατησω βιαστικα πχ στο αμαξι.

Ευχαριστω!

 

Κάποιες φορές μπορεί να μην πατηθεί καλά γιατί αν έχεις προσέξει παρουσιάζει μια καμπύλη εκεί που είναι το πλήκτρο. Κι εμένα καμιά φορά δεν επιμείνω μπορεί να μην πατηθεί αλλά μάλλον φταίω εγώ που δεν το πάτησα σωστά ή καθόλου... Επίσης το πλήκτρο είναι πιο μικρό από ότι συνήθως και όχι τετράγωνο ελέω design :happy:

 

@Elthis, η θήκη κουνελάκι όλα τα λεφτά, respect!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για σας.

Εχω το εξης προβλημα με το κινητο. Προσπαθω να συνδεσω το κινητο στο internet μεσω laptop με ad-hock ασυρματα ή μεσω usb αλλα δεν τα καταφερνω. Μεσω router συνδεεται κανονικα. Διαβασα οτι ειναι προβλημα γενικα για το android λειτουργικο.

Ξερει κανεις καμια λυση?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οπως γραφω και στον τιτλο, αφου διαβασω τα μηνυματα-mail στο S3, το banner ειδοποιησεις ακομα γραφει τον αριθμο των mail ή μηνυματων που μου εχουν ερθει. πρεπει να κανω κατι? εαν επανεκκινησω το κινητο σβηνονται οι ειδοποιησεις!! για πειτε??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...