Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η αυτονομία του κινητού με νορμάλ χρήση. Ακόμη γίνεται λόγος για κάποια galaxy 3 με την καλή κάμερα. Ισχύει κάτι τέτοιο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η αυτονομία του κινητού με νορμάλ χρήση. Ακόμη γίνεται λόγος για κάποια galaxy 3 με την καλή κάμερα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Η αυτονομία επειδή είναι σχετική, θα σου αναφέρω κάτι.

Είναι ότι καλύτερο σε κόσμο των high end smartphones αυτή τη στιγμή!

Με ένα μέσω όρο μπορούμε να πούμε ότι κρατάει άνετα 1 1/2-2 μέρες.

 

@Ευθύμη μήπως έχεις το mod με skip trucks via volume buttons?

Αν ακόμα φοράς τη τελευταια Rom που σε άφησα, το έχει μέσα.

Αν εννοείς ότι και σε stock δουλεύει έτσι, χμ...δε το γνωρίζω...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

@Ευθύμη μήπως έχεις το mod με skip trucks via volume buttons?

Αν ακόμα φοράς τη τελευταια Rom που σε άφησα, το έχει μέσα.

Αν εννοείς ότι και σε stock δουλεύει έτσι, χμ...δε το γνωρίζω...

Αυτη την ρομ φοράω αλλά το έκανε και σε όλες τις προηγούμενες ics και JB.. Αφού ξέρεις ότι μόνο από αυτά τα ακουστικά μπορώ να ακούω ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η αυτονομία του κινητού με νορμάλ χρήση. Ακόμη γίνεται λόγος για κάποια galaxy 3 με την καλή κάμερα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Αληθεια αυτο το "καλη καμερα" που λεει ο φιλος τι ειναι;Τριτη φορα το διαβαζω σημερα.Οχι τιποτα αλλο,να τσεκαρω αν ανηκω στη elite της καλης καμερας

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Για τους macακηδες.Στο mountain lion το kies μου εβγαλε update και ανοιγει κανονικα η εφαρμογη.

Επιβεβαιώνω...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία επειδή είναι σχετική, θα σου αναφέρω κάτι.

Είναι ότι καλύτερο σε κόσμο των high end smartphones αυτή τη στιγμή!

Με ένα μέσω όρο μπορούμε να πούμε ότι κρατάει άνετα 1 1/2-2 μέρες.

 

@Ευθύμη μήπως έχεις το mod με skip trucks via volume buttons?

Αν ακόμα φοράς τη τελευταια Rom που σε άφησα, το έχει μέσα.

Αν εννοείς ότι και σε stock δουλεύει έτσι, χμ...δε το γνωρίζω...

http://www.mediafire.com/?f8wcsq9aqr4lbk2

Ηλια αυτό πρέπει να είναι

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

http://www.mediafire.com/?f8wcsq9aqr4lbk2

Ηλια αυτό πρέπει να είναι

 

Ναι, αυτό είναι.Το έχω προσθέσει στη ROM που έχω ανεβάσει.

Απλά ρώτησα τον Ευθύμη αν το έχει περασμένο και έτσι μπορεί να αλλάζει τα μουσικά κομμάτια με τα κουμπιά έντασης.

 

Για τη κάμερα που αναφέρεις Αργύρη, υποτίθεται ότι κάποιες συσκευές έχουν ένα διαφορετικό cam firmware που είναι καλύτερο.

Δε γνωρίζω αν αληθεύει...όταν είχα κοιτάξει το δικό μου δεν είχε το "καλό"cam firmware, αλλά μια χαρά είναι οι φώτο που βγάζει...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε από τα κουμπιά της έντασης αλλά από τα ακουστικά έλεγα γιατί αυτό ρώτησε παραπάνω η κοπέλα και ξεκίνησε η κουβέντα :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες !

Να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς πως βρίσκουμε το firmware της κάμερας στο κινητό μας ?

Και πιο είναι το καλό ?:rolleyes:

Γιάννης : Samsung Galaxy S3 16 GB blue :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες !

Να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς πως βρίσκουμε το firmware της κάμερας στο κινητό μας ?

Και πιο είναι το καλό ?:rolleyes:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4306048

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

αν γνωριζει καποιος ας μου πει για τα ακουστικα!

Μπορείς να το κάνεις με paid εφαρμογή από το market, συγκεκριμένα με το poweramp (για εμένα ίσως η καλύτερη εφαρμογή μουσικής στο Android). Ενεργοποιείται από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής έτσι ώστε με ένα πάτημα να κάνει pause, με δύο να πηγαίνει στο επόμενο κομμάτι και με τρία στο προηγούμενο.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ !

Όσον αφορά το δεύτερο θα ήθελα να μου πείτε ,πως μπορώ να βρώ εάν φοράει τον καλό αισθητήρα ή αυτόν της Samsung που ήταν λίγο χειρότερος.

Το είχα διαβάσει το θέμα παλαιότερα πριν πάρω το κινητό και τώρα που το ψάχνω δεν το βρίσκω...:confused:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Γιάννης : Samsung Galaxy S3 16 GB blue :cool:
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ !

Όσον αφορά το δεύτερο θα ήθελα να μου πείτε ,πως μπορώ να βρώ εάν φοράει τον καλό αισθητήρα ή αυτόν της Samsung που ήταν λίγο χειρότερος.

Το είχα διαβάσει το θέμα παλαιότερα πριν πάρω το κινητό και τώρα που το ψάχνω δεν το βρίσκω...:confused:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

 

Μα ρε παιδιά έλεος δηλαδή, μόλις δύο ποστ πριν έχει δωθεί απάντηση για το θέμα αυτό. Δεν διαβάζετε καθόλου δηλαδή πριν ποστάρετε κάτι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Απ' ότι βλέπω, η mmaria_82 κι εγώ είμαστε οι iphonάκηδες που θέλουν να μπουν στο κόσμο του android :)

Εγώ μερικές ερωτήσεις:

1) στο s3 έρχονται κανονικά ειδοποιήσεις στο notification bar όταν μας έρχεται mail στο gmail ή σε κάποιο άλλο mail; υπάρχει αυτή η δυνατότητα; σε real time ή κάθε τέταρτο πχ;

2) όσον αφορά το root τώρα! Συνηθισμένος από το iphone σε κάθε αναβάθμιση του ios περιμέναμε σαν τρελοί να βγει το jailbreak μπας και έχουμε οκ το τηλέφωνο μας και όχι τούβλο όπως μας το δίνει η apple!

Εδώ μπερδεύτηκα βλέποντας αναφορές σε keis, σε μικρές εκδόσεις κλπ! Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του ή εστω link να ξεστραβωθώ στο τι ισχύει με τις εκδόσεις, πώς γίνεται το root κλπ;

3) αν το τηλέφωνο είναι root για να γίνει αναβάθμιση χρειάζεται restore ή περνιέται από πάνω;

4) υπάρχει πρόγραμμα για να κάνει backup τηλέφωνα, μηνύματα, ημερολόγια, εφαρμογές ή κάθε φορά από την αρχή;

5) υπάρχει site αντίστοιχο του cydia για τις root συσκευές;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μπαράζ ερωτήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, εγώ που είμαι με την official 4.0.4 (ics δηλαδή), για να πάω σε Jellybean, μπορώ κατευθείαν να εγκαταστήσω την omega 26.1; Μόνο το zip αρχείο που δίνει (γύρω στα 700mb) και είμαι έτοιμος; Με τις οδηγίες εγκατάστασης μιας custom rom δηλαδή και τίποτα άλλο; Δεν χρειάζεται σύνδεση με pc, odin κτλ; Να τονίσω ότι είμαι root.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, εγώ που είμαι με την official 4.0.4 (ics δηλαδή), για να πάω σε Jellybean, μπορώ κατευθείαν να εγκαταστήσω την omega 26.1; Μόνο το zip αρχείο που δίνει (γύρω στα 700mb) και είμαι έτοιμος; Με τις οδηγίες εγκατάστασης μιας custom rom δηλαδή και τίποτα άλλο; Δεν χρειάζεται σύνδεση με pc, odin κτλ; Να τονίσω ότι είμαι root.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Οχι δεν χρειάζεται...

Κανονικά απο recovery με ολα τα wipe και είσαι ετοιμος...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Απ' ότι βλέπω, η mmaria_82 κι εγώ είμαστε οι iphonάκηδες που θέλουν να μπουν στο κόσμο του android :)

Εγώ μερικές ερωτήσεις:

1) στο s3 έρχονται κανονικά ειδοποιήσεις στο notification bar όταν μας έρχεται mail στο gmail ή σε κάποιο άλλο mail; υπάρχει αυτή η δυνατότητα; σε real time ή κάθε τέταρτο πχ;

2) όσον αφορά το root τώρα! Συνηθισμένος από το iphone σε κάθε αναβάθμιση του ios περιμέναμε σαν τρελοί να βγει το jailbreak μπας και έχουμε οκ το τηλέφωνο μας και όχι τούβλο όπως μας το δίνει η apple!

Εδώ μπερδεύτηκα βλέποντας αναφορές σε keis, σε μικρές εκδόσεις κλπ! Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του ή εστω link να ξεστραβωθώ στο τι ισχύει με τις εκδόσεις, πώς γίνεται το root κλπ;

3) αν το τηλέφωνο είναι root για να γίνει αναβάθμιση χρειάζεται restore ή περνιέται από πάνω;

4) υπάρχει πρόγραμμα για να κάνει backup τηλέφωνα, μηνύματα, ημερολόγια, εφαρμογές ή κάθε φορά από την αρχή;

5) υπάρχει site αντίστοιχο του cydia για τις root συσκευές;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μπαράζ ερωτήσεων!

 

1)Ναι.

2)Καθε φορα που περνας official firmware κανεις root.Βεβαια μπορεις να κανεις μονο μια φορα και στη συνεχεια να περνας custom Rom.

Αναλυτικος οδηγος εδω.

3)Αναλογα την αναβαθμιση.Συνηθως περναει απο πανω, αλλα το root χανεται.Πρεπει να ξανακανεις τη διαδικασια root που διαρκει 3 λεπτα.

4)Titanium backup, my backup pro κ.α.

5)Υπαρχουν αρκετα αλλα εδω δε μπορουμε να τα ονομασουμε.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Απ' ότι βλέπω, η mmaria_82 κι εγώ είμαστε οι iphonάκηδες που θέλουν να μπουν στο κόσμο του android :)

Εγώ μερικές ερωτήσεις:

1) στο s3 έρχονται κανονικά ειδοποιήσεις στο notification bar όταν μας έρχεται mail στο gmail ή σε κάποιο άλλο mail; υπάρχει αυτή η δυνατότητα; σε real time ή κάθε τέταρτο πχ;

2) όσον αφορά το root τώρα! Συνηθισμένος από το iphone σε κάθε αναβάθμιση του ios περιμέναμε σαν τρελοί να βγει το jailbreak μπας και έχουμε οκ το τηλέφωνο μας και όχι τούβλο όπως μας το δίνει η apple!

Εδώ μπερδεύτηκα βλέποντας αναφορές σε keis, σε μικρές εκδόσεις κλπ! Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του ή εστω link να ξεστραβωθώ στο τι ισχύει με τις εκδόσεις, πώς γίνεται το root κλπ;

3) αν το τηλέφωνο είναι root για να γίνει αναβάθμιση χρειάζεται restore ή περνιέται από πάνω;

4) υπάρχει πρόγραμμα για να κάνει backup τηλέφωνα, μηνύματα, ημερολόγια, εφαρμογές ή κάθε φορά από την αρχή;

5) υπάρχει site αντίστοιχο του cydia για τις root συσκευές;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μπαράζ ερωτήσεων!

 

Να συμπληρώσω σ αυτα που σου έγραψε ο elthis κάποια πράγματα, μιας και χρησιμοποιώ παράλληλα iOS.

 

Κατ' αρχας θα πρέπει να ξεχάσετε οτι ίσχυε στο iOS και να συνηθισετε να αρχισετε να λειτουργείτε με τον τροπο που δουλεύετε στο pc σας.

 

Αν χρησιμοποιείς gmail για τα mail σου υπάρχουν δυο τρόποι για on time ειδοποίηση.

Ο πρώτος ειναι με την εφαρμογή του gmail που ειναι εγκατεστημένη στην συσκευη σου. Λαμβανεις κανονικά ειδοποίησεις άμεσα και φαίνονται στην notification bar.

Μοναδικό μειονέκτημα, οτι δεν εχει badge στο εικονίδιο της εφαρμογής που δείχνει ποσά μηνύματα μη αναγνωσμενα έχεις.

Ο δεύτερος τρόπος ειναι να σεταρεις το gmail στην εφαρμογή mail αλλα σαν exchange. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλα λογικά πρεπει να δουλεύει. Θα το τεστάρω και θα σου πω.

 

Το root δεν εχει καμία σχέση με το jailbreak. Μ αυτο γίνεσαι ουσιαστικά administrator και μπορείς να διαχειρίζεται τα αρχεία συστήματος, αντικαθιστώντας τα με τροποποιημένα που υπάρχουν στις custom rom, σε διάφορα tweaks με βελτιώσεις και σε κάποιες εφαρμογές που απαιτούν συσκευη rooted.

Στο Siii ειναι μια απλή διαδικασία που βγαίνει πολυ πριν δοθεί επίσημα η ανεπίσημα κάθε νέο update του λειτουργικού.

 

Το kies δεν το χρησιμοποιεί κανείς έμπειρος χρήστης. Το εγκαθιστας στο pc σου μόνο και μόνο για τους drivers που περιέχει ώστε να αναγνωρίζεται η συσκευη σου απο τον υπολογιστή και να επικοινωνεί μαζί του.

 

Τα SMS σου τα παίρνεις backup με εφαρμογές που υπάρχουν δωρεάν στο market. Τις φωτογραφίες τις αποθηκευεις κατ ευθείαν στο pc σου. Οι ρυθμίσεις σου αποθηκεύονται είτε απο την google αν ενεργοποιησεις την δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας απο τις ρυθμίσεις.

Οι εφαρμογές που έχεις κατεβάσει θα τις βρίσκεις πάντα στο play store ακόμα και μετα απο διαγραφή τους. Ανοίγεις την εφαρμογή play store, επιλέγεις το "εφαρμογες μου" και μετα το "όλες" όπου φαίνονται όσες έχεις κατεβάσει μέχρι σήμερα.

 

Ημερολόγια αν χρησιμοποιείς αυτο του gmail, το οποίο συνιστώ, σύγχρονιζεται οπότε δεν χάνεις τίποτα αφού αποθηκεύονται στους server της google.

Για tasks todo επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτο του gmail ώστε να τις έχεις πάντα συγχρονισμενες σε οποιοδήποτε κομπιούτερ και mobile η tablet.

Κατέβασε την δωρεάν εφαρμογή GTasks η οποία εχει και πολυ καλό widgets που σου επιτρέπει εκτός των tasks να βλέπεις τις καταχωρήσεις στο gmail calendar.

Μην χρησιμοποιείς στο calendar την επιλογή αποθήκευσης στο τηλέφωνο.

 

Αν είσαι με την εργοστασιακή rom και έχεις κάνει root, δεν έχεις κανένα πρόβλημα να κανείς OTA αναβάθμιση του λειτουργικου. Απλά διαγράφονται τα αρχεία του root και θα πρεπει μετα το update να ξανακάνεις root την συσκευη σου.

Δεν χάνεις όμως τίποτα απο τα αρχεία και τα δεδομένα σου.

Δηλαδή δεν ειναι όπως στο iPhone όπου για να περάσεις με ασφάλεια το νέο update έπρεπε πριν να κανείς restore την συσκευη σου.

 

Εφόσον έχεις root, υπάρχουν 2 τρόποι για πλήρες backup.

Ενας μέσω recovery που λέγεται NAND backup. Μ αυτόν δημιουργείται ένα πλήρες αντίγραφο εγγραψιμο του συστήματος, των εφαρμογών και των δεδομένων τους. Δηλαδή επαναφέροντας το, η συσκευη σου βρίσκεται όπως ηταν οταν δημιουργήθηκε το NAND backup.

Ο άλλος τρόπος ειναι μέσω της εφαρμογής titanium back up. Εκεί δημιουργούνται ξεχωριστά αντίγραφα των εφαρμογών του χρήστη με τα δεδομένα τους και των εφαρμογών του συστήματος με τις ρυθμίσεις τους. Καλό ειναι να αγοράσεις την paid έκδοση.

 

Ολα γίνονται πολυ απλά. Χρειάζεται λίγο διάβασμα. Θα δυσκολευτεις μόνο την πρώτη φορά.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να αντιγραφεις το περιεχόμενο της εσωτερικής sd card στον υπολογιστή σου γιατί εκεί βρίσκονται αποθηκευμένα τα επι μέρους backup των εφαρμογών και πολλά αλλα στοιχεία. Να ξέρεις αν κανείς εο;να φορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σβήνουν τα πάντα απο την εσωτερική μνήμη της συσκευής.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το skype? Εχθές δούλευε μία χαρά αλλά σήμερα δεν δουλεύει το μικροφωνό μου, ενώ τους ακούω και βλέπω δεν με ακούνε...
Link to comment
Share on other sites

@elthis: σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

@Te_salat: ότι πιο βοηθητικό! αυτό που πραγματικά ήθελα ως χρήστης ios! να 'σαι καλά και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου! με διαφώτισες! μόλις το πάρω στα χέρια μου σε λίγες μέρες θα τα εφαρμόσω όλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η JB για POLAND το ειδατε; Δεν ειναι διαρροη σωστα;

 

Δεν ειναι Leak.Εχει ενεργο το σημα του Kies

 

GT-I9300 Poland 2012 September Android 4.1.1 I9300XXDLIB I9300OXFDLI1

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι διαρροές από την Αγγλία και η πρώτη επίσημη από Πολωνία. Αναπάντεχο αλλά καλοδεχούμενο...
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Την κατεβάζω ήδη. Περιμένω να δώ αν υπάρχουν τυχόν διάφορες απο την τελευταία leaked.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Την κατεβάζω ήδη. Περιμένω να δώ αν υπάρχουν τυχόν διάφορες απο την τελευταία leaked.

 

Μπράβο Κώστα, να'σαι καλά!

Πες μας αν αξίζει, έπεσε πολύ δουλειά και δεν υπάρχει διάθεση για πειραματισμούς, από μεριάς μου, αυτές τις μέρες!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...