Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον,απο τα λιγα και βιαστικα που ειδα μολις εκανα το update μεσω kies,η βελτιωση στο smoothnes ειναι καραμπινατη,φαινεται απο τις εναλλαγες των οθονων στο συρταρι εφαρμογων.Επισης τη μεταβαση απο την home screen στο συρταρι εφαρμογων κυριολεκτικα δεν προλαβαινεις να την δεις.Τελος,το σημα του wifi ειναι πλεον δυνατοτερο.Να πω οτι δεν εχω κανει hard reset οποτε δε υπαρχει θεμα για εσφαλμενη εντυπωση λογω φρεσκου στησιματος.Το κακο ειναι ειναι οτι το root πηγε περιπατο γμτ... Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον,απο τα λιγα και βιαστικα που ειδα μολις εκανα το update μεσω kies,η βελτιωση στο smoothnes ειναι καραμπινατη,φαινεται απο τις εναλλαγες των οθονων στο συρταρι εφαρμογων.Επισης τη μεταβαση απο την home screen στο συρταρι εφαρμογων κυριολεκτικα δεν προλαβαινεις να την δεις.Τελος,το σημα του wifi ειναι πλεον δυνατοτερο.Να πω οτι δεν εχω κανει hard reset οποτε δε υπαρχει θεμα για εσφαλμενη εντυπωση λογω φρεσκου στησιματος.Το κακο ειναι ειναι οτι το root πηγε περιπατο γμτ...

 

Τοση διαφορα σε smoothness? Μπραβο... ωραια πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,απο λιγο που ειδα μολις εκανα το update μεσω kies,η βελτιωση στο smoothnes ειναι καραμπινατη,φαινεται απο τις εναλλαγες των οθονων στο συρταρι εφαρμογων.Επισης τη μεταβαση απο την home screen στο συρταρι εφαρμογων κυριολεκτικα δεν προλαβαινεις να την δεις.Τελος,το σημα του wifi ειναι πλεον δυνατοτερο.Να πω οτι δεν εχω κανει hard reset οποτε δε υπαρχει θεμα για εσφαλμενη εντυπωση λογω φρεσκου στησιματος.Το κακο ειναι ειναι οτι το root πηγε περιπατο γμτ...

 

ομολογουμένως, και εγώ παρατήρησα καλύτερο smoothness ακόμα και με την εξοικονόμιση ενέργειας ενεργοποιημένη.

 

Όσο για το ρουτ, με Mobile Odin καθαρίζεις μια για πάντα.. κάνει inject το ροοτ μαζί με το upgrade και θεωρητικά δεν το χάνεις ποτέ. Απλά πρέπει να φλασάρεις μόνος σου το update αντί για το κλασσικό OTA.

 

Άλλη λύση είναι να ενεργοποιήσεις στο SuperSU την επιλογή Survival Mode. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λέει πως θα προσπαθήσει να σου κρατήσει το ρουτ ακόμα κ μετά απο ΟΤΑ update.

Link to comment
Share on other sites

ομολογουμένως, και εγώ παρατήρησα καλύτερο smoothness ακόμα και με την εξοικονόμιση ενέργειας ενεργοποιημένη.

 

Όσο για το ρουτ, με Mobile Odin καθαρίζεις μια για πάντα.. κάνει inject το ροοτ μαζί με το upgrade και θεωρητικά δεν το χάνεις ποτέ. Απλά πρέπει να φλασάρεις μόνος σου το update αντί για το κλασσικό OTA.

 

Άλλη λύση είναι να ενεργοποιήσεις στο SuperSU την επιλογή Survival Mode. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λέει πως θα προσπαθήσει να σου κρατήσει το ρουτ ακόμα κ μετά απο ΟΤΑ update.

Δε βαριεμαι να το ξαναρουταρω,αυτο που βαριεμαι ειναι το hard reset και το ξαναστησιμο που θελει μετα το μηδενισμο των μετρητων για να φερει παλι το status στο κανονικο...τι να κανουμε,θα το πιουμε κι αυτο το φαρμακι παλι :p:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δε βαριεμαι να το ξαναρουταρω,αυτο που βαριεμαι ειναι το hard reset και το ξαναστησιμο που θελει μετα το μηδενισμο των μετρητων για να φερει παλι το status στο κανονικο...τι να κανουμε,θα το πιουμε κι αυτο το φαρμακι παλι :p:lol:

 

δεν χρειάζεται hard reset για να ρουτάρεις, είναι πολύ πιο απλό. κ αν στα καπάκια περασεις κ την τελευταια ρομ απο πάνω μέσω Mobile Odin, κρατάς κ κανονικό στατους και ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνετε η διαδικασία αναβάθμισης μέσω mobile odin?

 

αν κατεβάσεις όλη την ρομ, διαλέγεις το Open file και φορτώνεις το κατάληλο md5 αρχείο. Για να κρατήσεις ρουτ, τικάρεις κ τις 3 επιλογές στο EverRoot. Βαλέ και τικ στο Wipe dalvik cache αλλά μην τικάρεις το wipe data, γιατι θα χάσεις όλα σου τα αρχεία. Πατάς Flash rom κ τέλειωσες.

 

Εναλλακτική: αντί για ολόκληρο το ρομ, κατεβάζεις (εφόσον είναι διαθέσιμο) το update.zip, κ το φορτώνεις στο OTA/Update zip. Ακολουθείς τα παραπάνω βήματα, κ είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται hard reset για να ρουτάρεις, είναι πολύ πιο απλό. κ αν στα καπάκια περασεις κ την τελευταια ρομ απο πάνω μέσω Mobile Odin, κρατάς κ κανονικό στατους και ρουτ.
Καποια στιγμη στο παρελθον,παρολο που το δουλευα συνεχεια, εφαγα ασχημη στραβη με το mobile odin και απο τοτε απλα δεν ξανα ασχοληθηκα με αυτο και ουτε προκειται.Τελος παντων,ηδη το ξαναστηνω και ολα καλα :) (αφορμη ηθελα δηλαδη γιατι update χωρις hard reset δε λεει:D) Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και μενα eνα update σήμερα. .

Είμαι ροοτ , οποτε βαση τα προηγούμενα ποστ πρεπει να το κανω μεσω μονο Kies, σωστά; ;

 

Θα χασω το ροοτ μου αν κανω το update;;

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη ειμαι καινουριος κατοχος νοουτ συνδεβ το κινητο μεσω υπολογιστη στο kies και μου λεει η συσκευη σας δεν υποστηριζει αναβαθμηση μεσω kies τι να κανω?ειναι ελληνικο(θεωρω) απο πλαισιο αγορασμενο.Λεει τρεχουσα εκδοση υλικολογισμικου pda>mb6 phone>LK7 csc>mb1(xxx)

 

Κανείς που να ξερει τι προβλημα υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Tι είδα εγώ στην καινούρια ρομ....

Η καινούρια ρομ έχει τον ίδιο kernel, drivers κ.λ.π. και είναι σχεδόν ίδια με την προηγούμενη.

Οι διαφορές είναι το μόντεμ, σε κάποια....bloatware και στο CSC.

Συμπέρασμα: την προσπερνάω για να μη φτιάχνω τα μοντάκια μου από την αρχή άνευ λόγου και αιτίας.

Next version please :cool:

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και μενα eνα update σήμερα. .

Είμαι ροοτ , οποτε βαση τα προηγούμενα ποστ πρεπει να το κανω μεσω μονο Kies, σωστά; ;

 

Θα χασω το ροοτ μου αν κανω το update;;

 

Ναι το χάνεις και απλά πρέπει να το ξανακάνεις.

Άσε που περνάει και τα προγράμματα που έχεις ξηλώσει απο την rom και πρέπει να τα ξαναβγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Next version please :cool:

 

Λες και σε ακουσαν.... :lol::lol:

 

Model: GT-N7100

Country: Malaysia

Version: Android 4.1.2

Changelist: 1071214

Build date: Fri, 07 Jun 2013 01:51:48 +0000

Product Code: XME

PDA: N7100XXDMF2

CSC: N7100OLBDMD2

MODEM: N7100DXDMF1

Link to comment
Share on other sites

Λες και σε ακουσαν.... :lol::lol:

 

Model: GT-N7100

Country: Malaysia

Version: Android 4.1.2

Changelist: 1071214

Build date: Fri, 07 Jun 2013 01:51:48 +0000

Product Code: XME

PDA: N7100XXDMF2

CSC: N7100OLBDMD2

MODEM: N7100DXDMF1

 

Η ίδια με τη δική μας ρομ είναι, με κάποιες αλλαγές λόγω Άπω ανατολής.

Αν προσέξεις καλύτερα, θα δεις ότι είναι ίδιο και το changelist :cool:

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια με τη δική μας ρομ είναι, με κάποιες αλλαγές λόγω Άπω ανατολής.

Αν προσέξεις καλύτερα, θα δεις ότι είναι ίδιο και το changelist :cool:

 

Ναι βρε ξερω, το smoothes που διαβαζω ομως τι ειναι; :) Ψυχολογικο;;; :p

Edited by motomoto00
Link to comment
Share on other sites

Βελτιωσεις που εγιναν:

 

Σωστότατο.

Αυτά τα 3 που αναφέρει, τα προκαλούν οι χαζομάρες που βάζει η Samsung.

Aν βγάλεις τα bloatware είσαι μια χαρά (ή τα "παγώσεις"!):)

Link to comment
Share on other sites

Για να παίξει το HD Voice, θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο και από τις 2 πλευρές.

Πάροχο και κινητό.

Όταν το ενεργοποιήσει ο πάροχος, θα υπάρξει και αντίστοιχο update που θα το ενεργοποιεί στο κινητό.

 

Tip: Η ενεργοποίηση θα είναι μέσω αλλαγής στο CSC.

(Τώρα θα κατεβάσω την καινούρια ελληνική να δω αν το έχει ενεργοποιημένο.)

 

Φιλε Στράτο, έχω απο χθες αναβαθμίσει OTA σε EUR DME6 και μετα απο έλεγχο που μολις έκανα φαίνεται οτι για το Greek (EUR) DME6 ΔΕΝ ειναι ενεργοποιημενο το HDVoice.... αυτά για να μην ταλαιπωρηθεις αδικα με download... :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στράτο, έχω απο χθες αναβαθμίσει OTA σε EUR DME6 και μετα απο έλεγχο που μολις έκανα φαίνεται οτι για το Greek (EUR) DME6 ΔΕΝ ειναι ενεργοποιημενο το HDVoice.... αυτά για να μην ταλαιπωρηθεις αδικα με download... :)

 

Ευχαριστώ.

Αλλά μόλις το διαπίστωσα (ούτε 2 λεπτά!):D

 

TESTING

Έχουμε κανένα φίλο με την DME6 που έχει Cosmote και δεν το έχει ενεργοποιημένο, που είναι πρόθυμος να κάνουμε ένα τεστάκι;

Ας στείλει pm :cool:

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώστε μας για Hd voice..Μας ενδιαφερει.

Ευχαριστούμε Στράτο!

Στην ελβετική πάντως ή είναι ενεργοποιημένο ή το ενεργοποίησα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως συνδεσα το note2 με τον υπολογιστη και ετρεξα το kies μου εβγαλε την αναβαθμιση....και ειπα να την κανω. Γιατι ομως αργει τοσο πολυ με το kies? το σταματησα γιατι εβλεπα οτι πηγαινε με ρυθμο χελωνας....τα ota updates γιατι ειναι πιο γρηγορα?

 

Εγω που εκανα το uptade το πρωι μεσω kies μου πηρε τουλαχιστον 2 ωρες και κατι.Γερμανικο DBT.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα γερμανικη ειναι. Μπα δεν μπαινω στον κοπο, το τηλ μου πεταει... οταν ερθει η 4.2.2 ναι θα το κανω....

Ειδες κατι που σε εκανε να πεις οτι αξιζε η 2ωρη αναμονη?

 

Μια μικρη διαφορα ειναι στο wi fi.Εχω πολυ καλλιτερο σημα σε ολο το σπιτι.Αυτο που περιμενω να δω ειναι η αυτονομια.Αρχικα οταν το ειχα αγορασει η οθονη μου εβγαζε 6 με 6:30 ωρες στο 15%.Μετα απο μια μικρη αναβαθμιση που ειχε δωσει περιπου 35 mb η οθονη δε μου βγαζει πανω απο 5 ωρες.Στη πορεια εκανα και hard reset αλλα τιποτε.Εν αναμονη λοιπον!

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη ειμαι καινουριος κατοχος νοουτ συνδεβ το κινητο μεσω υπολογιστη στο kies και μου λεει η συσκευη σας δεν υποστηριζει αναβαθμηση μεσω kies τι να κανω?ειναι ελληνικο(θεωρω) απο πλαισιο αγορασμενο.Λεει τρεχουσα εκδοση υλικολογισμικου pda>mb6 phone>LK7 csc>mb1(xxx)

 

κανεις που μπορει να με βοηθησει στο προβλημα μου διοτι εχω το note στην κατοχη μου μολις 2 μερεσ και δεν πολυ ειμαι υποψιασμενος

Link to comment
Share on other sites

Μεσω OTA δοκιμασες?

 

μου λεει η προσβαση στην θπηρεσια ενημερωσης λογισμικου γινεται με σειρα προτεραιοτητας.δοκιμαστε αργοτερα.τι να κανω ? :P

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...